No. 275 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Heniirikse Co's Bank N.V. Goes Agentschap Ass.-Mjj „De Nederlanden van 1845" „Fatum" - „labor" DE TOESTAND VAN HET LAGER OftDERWIJS. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Wij ontvingen bet verslag van den staat van bet lager onderwijs over 1928. Bepaald nieuw kunnen da gegevens, die hier verstrekt worden, dus niet worden genoemd. Maar de officieels ambtelijke molen werkt nu eenmaal langzaam. Uit dat gedeelte van bet verslag, dat op Zeeland betrekking 'beeft, laten wij hier enkele aanhalingen volgen. In verband met de wederinvoering van bet 7e leerjaar en van de 7 - jarige leerverplichting schrijft de inspecteur in de inspectie Goes „De toestand van bet lager onderwijs is over bet algemeen goed te noemen, boe- wel de inkrimping van bet onderwijzend personeel 'bier en daar groote moeilijk heden beeft doen ontstaan." Hij; deelt dan mee, dat die moeilijkbeden voornamelijk betreffen: bet combineeren van klassen of gedeelten van klassen, en bet moeten plaatsen' van een te 'groot aantal leerlin gen in verschillende lokalen. Herinnerend aan wat bij dienaangaan de in bet verslag over 1927 schreef, zegt de inspecteur in de inspectie Middel burg: „Intusscben is de 7-jarige leer plicht ingevoerd, en bet getob op de heel kleine scholen is begonnen. 90 leerlingen, 2 leerkrachten; bet hoofd 50 leerlingen verdeeld over 4 leerjaren. Zelfs de dap perste kan daartegen niet op. Aan de 'kin deren uit bet hoogste leerjaar kan niet voldoende aandacht geschonken worden. Ze doubleeren bet 6e leerjaar, krijgen al leen ouden kost, vervelen zich. Is het niet te begrijpen, dat sommige hoofden van scholen klagen over bet gedrag der oudste leerlingen, die bun moeilijke taak nog zwaarder maken?" De inspecteur in de inspectie 'Neuzen deelt ais zijn ervaring mee: „Over het al gemeen waren de gemeentebesturen er niet voor te vinden, extra-uitgaven voor bet onderwijs te doen. Ook welvarende gemeenten beriepen zich op de zuinigheid. Ik kan dan ook niet zeggen, dat de be langstelling voor het onderwijs in deze streken groot is, uitzonderingen natuurlijk daargelaten." En hij voegt er aan toe: „Deze 'belangstelling is beel gering bij vele ouders ten plattenlande; zij' nemen hun kinderen liefst zoo vroeg mogelijk van school, en bekommeren er zich matig om, of hun kinderen goed onderwijs ontvan gen." „Door onvoldoend onderwijs en be droevend schoolbezoek is hier een geslacht gegroeid, dat intellectueel op geen bijzon der hoog peil staat. En omdat de ouders daardoor vaak zoo weinig verdienen, moe ten de kinderen zoo vroeg mogelijk van school." Het is dan ook geen wonder, dat hij constateeren moet, dat de invoering van de 7-jarige leerverplichting daar de sympathie van de bevolking niet heeft. „Maar," besluit bij, „ik ben er stellig van overtuigd, dat deze maatregel een zegenrijke uitwerking zal hebben; bet 'kind krijgt een paar jaar langer jeugd, komt beter onderwezen in 'de maatschappij en zal het daarin verder brengen." De aanstelling van wacht gelders gaf tot heel wat klachten aan leiding. De inspecteur in de inspectie Mid delburg bericht over een wachtgelder, die aan geen enkele uitnoodiging gehoor gaf: „Deze ééne heeft maanden lang een rol weten te spelen, zoodat 'hij voor elke benoeming bedankte en toch zijn wacht geld behield. Echter ook aan het departe mentale geduld 'kwam ten slotte een eind: thans is hem zijn wachtgeld ontnomen." Een ander geval haalt hij aan, waarin iemand benoemd was geworden, die in ge wone omstandigheden zeker niet in aan merking ware gekomen. Deze werd daar om alleen tijdelijk aangesteld, maar die tijdelijke aanstelling moest 'later worden verlengd. En het resultaat? „Nu zijn we aan het einde van het jaar en we zijn uit de misère. Het aantal leerlingen is ge daald (mede door 'het slechte onderwijs van den wachtgelder) en de school ver liest daardoor het recht op een nieuwe kracht." Het is inderdaad niet overdreven, met betrekking tot de openbare scholen van een „wachtgelders-misère" te spreken. 'Omtrent de verhoudingen in het school leven en de geschiktheid der on der w ij z e r s, zegt het verslag van den inspecteur in de inspectie N e u z e n o.m. „Uit de gegevens, 'die mij ten dienste staan, alsmede uit het persoonlijk contact met de onderwijzers in mijn inspectie is mij gebleken, dat het oordeel over de ge schiktheid en de toewijding der onder wijzers in het algemeen gunstig 'kan lui den. Er is één hoofd, die in voortdurende wrijving leeft met zijn gemeentebestuur. Maar dat is een uitzondering 1 Gevallen van plichtsverwaarloozing zijn niet te mijner kennis gekomen. Ingegrepen en gestraft behoefde nergens te worden. Con troversen tusschen hoofd en personeel schijnen hier niet te bestaan. Men vat de verhoudingen gemoedelijk op en werkt prettig samen." 'Over de verhouding tusschen „huis en schoo 1" sprekende, zegf de inspecteur in de inspectie Neuzen, dat ook deze over het algemeen goed is. „Men vat de verhoudingen gemoedelijk op en werkt prettig samen." De belangstelling echter in onderwijszaken is in zijn ambts gebied bij beide partijen niet groot. Over den doorsnee-onderwijzer sprekende, zegt deze inspecteur: „Over nieuwe denkbeel den maakt 'hij zich niet druk. Hij ver richt zijn schooltaak met opgewektheid, in dikwijls moeilijke omstandigheden. Maar daarmede is in vele gevallen ook alles gezegd. Stuwkracht om het onderwijs steeds hooger op te voeren gaat er weinig van hem uit. De resultaten zijn het eene jaar beter dan het andere. Wat kan men er aan doen? Op het platteland ontbreekt de heilzame prikkel der onderlinge con currentie, het toezicht is niet intensief; de ouders zijn heelemaal niet veeleischend. Waarom zal de meester zich druk maken? Na schooltijd heeft hij andere bezigheden en er is weinig aanleiding om over school- zaken na te denken." De inspecteur voert dan echter als verontschuldiging aan, dat door het isolement ten opzichte van de rest van Nederland deze menschen meer dan elders op zichzelf zijn aangewezen. Ook de onderwijzers daar komen vaak uit de eigen omgeving voort. Eerlijkheids halve voegt hij daar echter aan toe, dat daar, waar méér scholen zijn, waar de ontwikkelingsmogelijkheid grooter is, waai de intellectuele aanraking gemakkelijker is, het beeld in gunstiger kleuren kan wor den geschetst. „En zonder eenige restric tie kan ik verklaren," zoo besluit hij, „dat ik zelden vriendelijker en welwillender menschen héb ontmoet dan hier en dat het ambtelijk contact met hen steeds van den aangenaamsten aard was." Een soortgelijk beeld geeft deze zelfde inspecteur, als hij de „ouderavon- d e n", die in een wettelijke bepaling haar grond vinden, welke gelegenheid tot sa menwerking tusschen school en huis biedt, bespreekt. „Een ideale instelling zijn ze hier niet geworden," zegt bij, „maar veel kwaad 'kan men er niet van zeggen. Ouders en onderwijzers kennen elkaar goed; er zijn overigens middelen genoeg om met elkander in contact te komen. Vandaar dat de ouderavonden, waar zij gehouden worden, meer het karakter hebben aange nomen van gezellige avondjes. Op vele echter ook 'krijgen de ouders inzage van het gemaakte schriftelijk werk." DE KABINETSCRISIS IN ENGELAND. Een nationaal kabinet. Scheuring in de Arbeiderspartij. MacDonald heeft gistermiddag den Engelschen koning formeel de demissie van het kabinet medegedeeld. De koning verzocht MacDonald een na tionale regeering te formeeren. Na een onderhoud van twintig minu ten keerde MacDonald naar Downing- street terug. Aan de journalisten ver klaarde hij, dat alles uitstekend verliep. De lijst der nieuwe ministers zal waar schijnlijk vanmorgen aan den koning worden voorgelegd, waarna dan de offi- ciëele benoeming zal volgen. Over de samenstelling van het nieuwe kabinet is tusschen de leiders der drie partijen reeds overleg gepleegd, evenals over het financiëele programma. Het nieuwe kabinet zal waarschijnlijk slechts 12 leden tellen, terwijl het oude er 20 had. Van het oude kabinet zullen vermoede lijk Mac Donald, Snowden en Thomas, de minister voor de dominions, weder in het nieuwe zitting nemen. Men verwacht, dat een groot deel der arbeiderspartij in oppositie zal gaan en Henderson dan een der leiders der nieu we oppositie zal worden. Van de conservatieve partij zullen waarschijnlijk in het nieuwe kabinet worden opgenomen de vroegere minister president Baldwin, de vroegere minister voor de volksgezondheid Neville Cham berlain en de vroegere luchtvaartminister sir Samuel Hoare. Van de liberalen komen voor een mi nisterszetel in aanmerking de vroegere hooge commissaris voor Palestina, sir Herbert Samuel, voorts sir Donald Mac Lean en lord Reading, die ook onderko ning van Indië is geweest. Of Lloyd George, die zooals bekend, ziek is, uitgenoodigd zal worden, in het nieuwe kabinet deel te nemen, is nog de vraag. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de vroegere minister van buitenlandsche za ken, Austin Chamberlain tot het nieuwe kabinet zal behooren. Het nieuwe kabinet zal in het Lager huis op alle conservatieve en liberale stemmen kunnen lekenen en op een ge deelte der arbeiderspartij. Hoe groot de oppositie van de arbei derspartij zal worden, is op het oogen- blik nog niet te overzien. Men verwacht, dat deze oppositie ongeveer de helft van het aantal leden der arbeiderspartij in het Lagerhuis zal omvatten. Het toetreden van de liberalen tot het kabinet wordt opgevat als een bewijs, dat men van de invoering van een nieuw al gemeen invoerrecht van 10 pet. heeft afge zien. In politieke kringen gelooft men vol gens Reuter, dat de huidige gebeurtenis sen een definitieve scheuring beteekenen in de arbeiderspartij'. De tegenstanders van MacDonald hopen dat het gros der partij hen zal volgen, wanneer het program der nationale re geering bij het lagerhuis wordt inge diend. Het is mogelijk, dat Henderson de nieu we leider der partij wordt. In October zullen waarschijnlijk nieu we verkiezingen worden gehouden. Met kabinet Mac Donald heeft 2 jaar en 214 maand geleefd. Na de verkiezingen van Mei 1929, toen de conservatieven hun absolute meerder heid verloren (zij hadden 400 leden) en zich met 260 zetels in het nieuwe lager huis tevreden moesten stellen, trad de te genwoordige regeering-Baldwin af en vormde Mac Donald, als leider der thans sterkste partij het nieuwe ministerie, wel ke benoeming door den koning op 8 Juni 1929 plaats had. De omstandigheid, dat de arbeidersre- geering tegenover de aaneengesloten op positie in de minderheid was, dwong haar voortdurend tot compromissen met de li berale partij en leidde herhaaldelijk er toe, dat ze bij belangrijke stemmingen slechts met een kleine meerderheid de overwinning behaalde. Alleen öp het gebied der buitenlandsche politiek gingen de liberalen in den regel geheel mee met de regeering, zoo b.v. bij de onderhandelingen over de herstelbe talingen en de Rijnland-ontruiming, bij het herstel van de diplomatieke betrek kingen met sovjet-Rusland en bij de Lon- densche vlootbesprekingen. Evenzoo keurden zij de in Egypte en Indië gevolgde politiek der regeering goed. In de kwestie der bestrijding van de werkloosheid had de arbeiderspartij een ernstige mislukking te boeken, die des te ernstiger indruk maakte, daar de partij gedurende de verkiezingscampagne juist op dit gebied het volk vérstrekkende be loften had gedaan. Terwijl het leger der werkloosheid bij het aan bet bewind komen van de re geering Mac Donald slechts iets meer dan een millioen bedroeg, is het thans tot meer dan 2.700.000 personen gestegen. Dit feit vormt, evenals de toenemende economische nood het motief voor het toe nemen der conservatieve stemmen en het inkrimpen van het aantal arbeidersstem- men bij de aanvullende verkiezingen voor het parlement. Weer een treln-aanslag. De spoorwegdirectie van Regensburg deelt mede, dat in den nacht van 23 op 24 Aug. tusschen de stations Rothenstein en Weiden een nieuwe spoorwegaanslag heeft plaats gehad. Onbekende daders hadden op dit deel van den weg een dwarsligger recht over de rails gelegd welke door den trein onge veer twee kilometer werd medegesleurd en daarna op zij geslingerd zonder dat schade werd aangericht. Er is een belooning van 1000 Mark uitgeloofd voor de arrestatie van de da ders. Bedevaart naar de IJzer. Zondag heeft te Dixmuiden aan den voet van het monument voor de in den oorlog gevallen Vlaamsche soldaten een groote Vlaamsche betooging ter herden king 'der in den wereldoorlog gevallen Vla mingen plaats gehad. Het aantal deelnemers bedroeg volgens de schatting van de organisators niet veel minder dan 200.000. De demonstra tie werd gehouden op een groote gras vlakte rondom de monumenten voor de Vlaamsche gevallenen. Tallooze kransen en bloemstukken wer den bij het monument neergelegd. Er werden verschillende redevoeringen gehouden, ook door Neaerlandsche verte genwoordigers. Na afloop werd het monument voor den Vlaamschen soldaat De Rudder plechtig onthuld. Er werd een telegram gezonden aan den Belgischen minister-president, waarin geprotesteerd wordt tegen het ver bod van de regeering, om bet stoffelijk overschot van De Rudder naar Dixmui den over te brengen. Nadat verschillende Vlaamsche liederen gezongen waren zwoeren de tienduizenden verzamelde Vlamingen Vlaanderen den eed van eeuwige trouw. De plechtigheid werd gesloten met het zingen van De Vlaamschi Leeuw. Voor het eerst werd, behalve door de afgevaardigden der Vlaamsche Front partij, aan de plechtigheid deelgenomen •door eenige Katholieke Vlaamsche Ka merleden. De betooging is in volmaakte orde ver- loopen. Hoewel te Dixmuiden haast geen politie te zien was, waren van overheids wege toch verschillende voorzorgsmaat regelen genomen om incidenten te voor komen. Deze maatregelen bleken echter overbodig. De wereld-overproductie van tarwe. De „Presma" meldt, dat voor den ko menden oogst de te bebouwen oppervlakte voor alle graansoorten in Argentinië, ver geleken met het vorig jaar, met 1.030.000 H.A. zal worden verminderd. De voor tarweverbouw bestemden grond zal alleen reeds met meer dan een half millioen H.A. worden verminderd, zoodat men verwacht dat de Argentijnsche tarwe-productie 35 40 pet. minder zal zijn dan verleden jaar. Deze vermindering van grond voor den graanbouw stemt overeen met het advies van den Argentijnschen minister van ar beid in verband met de wereld-overpro ductie van tarwe. Ook de maisproductie zal aanmerkelijk moeten worden vermin derd. Europa's grootste mijn. Het schijnt, dat de Duitschers ons een nationale glorie gaan ontrooven. Tot nu toe geldt onze Staatsmijn Maurits als de grootste mijn van Europa en in haar wel licht ook van de wereld. Daaraan komt een einde. Door reorganisatie, rationali satie en verbinding van twee mijnen, zijn de Vereinigte Stahlwerke te Hambora er in geslaagd een geheel te scheppen, dat in grootte alles in Duitschland en elders overtreft. Het betreft hier de verbouwing der mijnen Friedrich Thyssen II en V, welke ongeveer 30 jaar oud zijn. De pro ductie daarvan bedroeg tot voor kort 4500 ton per dag ofwel ongeveer 1.350.000 ton per jaar. Nu rekent men op een op brengst van niet minder dan het dubbele zijnde 2.700.000 ton. Haast zooveel als de productie van heel een mijnbekken van ander type als we b.v, in België kennen, met mijntjes van 100.000 ton en minder per jaar. Men hoopt deze productie te kunnen bereiken zonder uitbreiding van personeel, dat thans nog 3500 man be draagt. Zijn de mededeelingen der Duitsche pers juist, dan zal dit inderdaad de groot ste kolenmijn van Europa worden. De productie van onze Staatsman Maurits bedraagt immers om de 2 millioen ton, dus blijft voorloopig ver daarachter. Het aantal arbeiders is ongeveer gelijk aan dat van het Duitsche reuzenbedrijf. China's rampen. Uit het Ghineesche overstroomingsge- bied komen nieuwe ontzettende berichten. Door de golven uit de Yangste zijn, ten gevolge van het doorbreken van een dijk de vluchtelingenbarakken te Wuhang meegesleurd. Hierbij zijn ongeveer dui zend menschen omgekomen. In Hankou zelf zijn gisteren hotels in gestort, waarbij eveneens vele personen om bet leven kwamen. De Chineesche minister voor gezond heid deelde gisteren in een verklaring mede, dat de bewoners van het gebied van Hankou, voor zoover zij nog niet het slachtoffer zijn geworden van de over strooming, bij massa's sterven aan cho lera, typhus, malaria en dysenterie en dat de toestand van uur tot uur vreeselij- ker wordt. Binnenland. Trein-ontsporing hij Voorschoten. 'België vermindert onze kolen-exportt. Buitenland. Vreeselijke toestand in China. De kabinetscrisis in Engeland. Ooggetuigen vertellen, dat de berichten, volgens welke honderdduizenden in de golven van de Yangste verdronken zijn, absoluut niet zijn overdreven en een re- geeringsverklaring bevestigt, dat een der de gedeelte van de inwoners van Wuhan, het dichtst bevolkte deel van geheel China, is verdronken, of door ziekte en hon gersnood gedecimeerd wordt. De berichten over den omvang dezer ontzettende overstroomingsramp variee- ren nog wat het aantal slachtoffers be treft, doch komen toch alle hierin over een, dat dit aantal vreeselijk hoog is. Buitenlandsche officieele instanties ra men het aantal dooden op 98.000. De Chineesche autoriteiten schatten het op 56.000. Het aantal dakloozen moet an derhalf millioen bedragen. De regeering heeft in de zwaarst getrof fen gebieden den staat van beleg afge kondigd. Te Hankow trachten de communisten van de verwarring gebruik te maken doch de politie en de brandweer wisten dit te verhinderen. Ruslands vijfjarenplan. Uit Moskou wordt gemeld, dat de toe stand in de Russische kolenindustrie den la.atsten tijd zeer slecht is geworden. De kolenproductie, vooral in het Donetz- bekken is dermate teruggeloopen, dat hier door de doorvoering van het vijfjaren plan in gevaar wordt gebracht. Het centrale comité van de communis tische partij heeft zich dezer dagen onder voorzitterschap van Stalin, diepgaand be zig gehouden met dit probleem. Den raad van Volkscommissarissen werd voorge steld om, ter vermijding van een catastro phe, onmiddellijk 900 millioen roebel voor opvoering van de kolenindustrie beschik baar te stellen. Verder zullen de rantsoenen levensmid delen van de arbeiders en ingenieurs wor den verdubbeld. Ook voor de overigen zal de verzorging belangrijk worden verbe terd. Alle partij-instanties hebben order gekregen, om voor de kolenindustrie nieu we arbeidersreserve gereed te houden. Korte berichten. Te Karthaus zijn in een huis 15 per sonen ten gevolge van gasvergiftiging ziek geworden. Tien hunner zijn reeds ge storven. De toestand van de overigen is hopeloos. Volgens een bericht uit Moskou heeft het seismologisch station te Poelkawa ge meld, dat het hoogland van Pamir door een ontzettende aardbeving is geteisterd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Toen de eerste machinist van het Engelsche stoomschip „Wood" aan boord van z'n schip te Leningrad wilde terug- keeren en bij het aanroepen door een schildwacht niet bleef stilstaan, werd door den Russischen soldaat op hem geschoten, waardoor hij doodelijk werd getroffen. De Engelsche regeering zal te Moskou de noodige stappen doen. Het radio-station van de zeewacht te Marseille heeft Maandag een S.O.S.- sein ontvangen van het Fransche stoom schip Garonne, dat zich in volle zee be vindt. De kapitein van het schip deelde mede, midden op den Atlantischen Oceaan een schroef te hebben verloren. De zee is uiterst ruw, zoodat dringend om hulp werd verzocht. Burgemeesters. De burgemeester van Standaardbuiten de heer P. J. van Rooy, vraagt tegen 1 Januari a,s. ontslag, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg, yirmfl P. P, DHUIJ, L. Burg. Hel. No. 259. VER90XJJNT ELFBN WERKDAG, Per 3 maanden, treeco pai' pos», I3„— Losse nummers 10-05 Pr Ij s der Advertentiën: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1