No. 274 Maandag 24 Augustus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes Agentschap Ass.-M« „De Nederlanden van 1845" „Fatum" - „Later" EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Voretetraat 70, Ooe». TeL: Redaetla en Admlnletratie No. 11. Postrekening No. 41455. Bijkantoor te Middelburg. Pinna P. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 258. VERSCHIJNT ELKEN WERSJ5AO. Absnaes&esicisïSss Per 3 maanden, franco piz poet, f Losse aummorsSC.0B Prijs der Advertentien: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. V Zonder natuurlijke liefde. Een Berlijnsch geneesheer schreef de zer dagen: „Tegenwoordig worden "de gevallen steeds talrijker, waarin men met de groot ste naieviteit aan den arts vraagt of hij „door een spuitje" of „een wat grooter dosis" arme, zieke en daarom lastige familieleden uit den weg wil ruimen. „Och dokter, het is 'tbest, dat we va der maar een spuitje geven. Hij heeft zich nu al 70 jaar geplaagd, wat is het noodig, dat hij zich nog langer kwelt?" „Het was maar beter, dokter, dat onze Moeke nou maar ging ze is zoo zwak, we kunnen ze niet oppassen en we heb ben het bed hard noodig als binnenkort onze oudste dochter gaat trouwen". „Neen maar, dat die man ook geen moed heeft om aan het gaskraantje te draaien. Gezond wordt hij toch nooit, en de vrouw kan er zich beter alleen door heen slaan, als dat ze zich nog moet af beulen voor nog één er bij". Zoo gaat het van kwaad tot erger. Men is begonnen met zich van den „kinderlast" te ontdoen. Eerst is het twee-kinderstelsel gepre dikt en in de wijk waar deze geneesheer woont is het reeds zoover gekomen, dat het één-kind-stelsel zeer veel aanhanger» vindt evenals het geen-kind-stelsel. Kinderen zijn immers niet een zegen, maar een last. Men komt er veel gemakkelijker zonder kinderen. Maar nu worden de rollen omgekeerd. Keerden eerst de ouders zich tegen de kinderen, thans keeren de kinderen zich tegen de ouders wanneer die oud en „las tig" beginnen te worden, en wanneer men rich voor de verzorging daarvan zekere offers van financiëelen of anderen aard moet getroosten. Even een spuitje en men is van alle moeite af. Zuivere toepassing van heidensche be ginselen. Of liever: erger nog dan heidendom. En zoo wordt bevestigd het woord van den Apostel: „Omdat zij God! kennende, Hem als God niet hebben verheerlijkt of gedankt, maar zijn verijdeld geworden in hunne overleggingen, en hun onverstandig hart is verduisterd geworden: (zijn zij) zich uitgevende voor wijzen, dwaas gewor den. En gelijk het hun niet goedgedacht heeft God in erkentenis te houden, zoo heeft God ze overgegeven in een verkeer den zin, om te doen dingen die niet be tamen: vervuld zijnde met alle on gerechtigheid, hoererij, boosheid, gie righeid, kwaadheid, vol van nijdigheid, moord, twist, bedrog.... zonder nar tuurlijke liefde". KABINETSCRISIS IN ENGELAND. Het kabinet-MacDonald afgetreden. Naar een nationaal kabinet? De vooruitzichten op een oplossing dar financieels crisis met goedkeuring van alle betrokken partijen bleken gisteren zeer weinig gunstig wegens 'het besliste verzet van het vakverbond tegen de voorgestelde verlaging der werkloosheidsuitkeeringen en besparing op de sociale diensten. MacDonald trachtte toen den steun van de liberalen en de conservatieven te ver werven, opdat het geheele hezuinigings- Program kan worden goedgekeurd on danks het verzet van het vakverbond.. De „Daily Herald" deelde mede, dat men net plan van de tariefvoorstellen definitief had laten schieten. Hierdoor was de eenheid in 't kabinet hersteld. Zaterdagmiddag om half twee heeft het kabinet opnieuw vergaderd. Na afloop van die vergadering is een officieel communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat men een nieuw plan heeft opgemaakt, waardoor men hoopt de crisis te kunnen vermijden. Gisteren zouden de besprekingen tus- schen het kabinet en de verschillende par tijen, alsook die tusschen kabinet en vak- vereenigingen worden voortgezet. Om 7 uur 's avonds zou het kabinet op nieuw bijeen komen, in die vergadering zou zeer waarschijnlijk de beslissing val len. De Koning is uit Schotland, waar hij van zins was tot eind September te blij ven, naar Londen teruggekeerd. De „Daily Telegraph" verneemt uit be trouwbare 'bron, dat MacDonald Zondag avond inderdaad met de oppositieleiders over de vorming van een nationale regee ring heeft onderhandeld, nadat tijdens de kabinetszitting van gisteravond gebleken was, dat eenige ministers niet te winnen waren voor het bezuinigingsplan. Bij zijn laatste audiëntie op Buckingham Palace heeft MacDonald den koning hiervan op de hoogte gesteld. Hoewel de pre mier het ontslag van het kabi net nog niet heeft aange vraagd, verwacht men in poli tieke kringen, dat dit spoedig zal geschieden en dat Baldwin aan 't hoofd van 't nationaal kabinet het bewind zal aan vaarden ter doorvoering van demaatregelen, dienoodigzijn om het begrootingsevenwicht te herstellen. „Het Volk" vernam: Zooals de zaken er thans voor staan, zal de Arbeiders- regeering naar alle w a a r - sc'hijnlijkheid vandaag aftre den om te worden vervangen door een coalitie-regeering van conservatieven en libera len onder leiding van Bald- w i n, die aldus van een voldoende meer derheid in het Lagerhuis zal zijn ver zekerd. Het besluit van het kabinet om af te treden is het gevolg van ernstige mee- ningsverschillen in het kabinet over de verlaging van de werkloozenuitkeeringen. In het kabinet waren acht ministers, on der aanvoering van Henderson, die wei gerden hierin toe te stemmen, doch een andere groep meenden in deze verlaging wel te moeten toestemmen. Deze ontwikkeling der dingen beteekent, dat Baldwin een conservatief kabinet zal vormen met een drastisch bezuinigings program. Er was gisteren nog sprake van een nationale regeering, bestaande uit MacDonald, Snowden, Baldwin en ande ren, doch men verwacht niet, dat 'hét hiertoe zal komen. MacDonald is tot zijn besluit om heen te gaan gekomen uit de diepe overtuiging, dat het voor het in evenwicht brengen van de begrooting volstrekt noodzakelijk was, dat de werkloozenuitkeering iets zou worden verlaagd en dat de werkloozen verstandig deden met deze geringe verla ging genoegen te nemen in plaats van later een veel grootere verlaging te moe ten aanvaarden. Dit alles beteekent, dat MacDonald zal ophouden leider van de Arbeiderspartij te zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Arbeiderspartij Henderson aanwijzen om MacDonald als partijleider te vervan gen. Engeland en Britsch-lndlë. Uit Simla wordt gemeld, dat een brief van den onderkoning aan Gandhi is ge publiceerd, waarin de bewering, als zou de Engelsche regeering de overeenkomst van Delhi herhaaldelijk hebben overtre den, beslist van de hand wordt gewezen. Daarentegen wordt nadrukkelijk vast gesteld, dat juist de werkzaamheid van het Indische congres zoowel naar de let ter als naar den geest in strijd is met de gesloten overeenkomst en een voortdu rende bedreiging vormt niet alleen voor de handhaving van deze overeenkomst, doch voor den vrede in het algemeen. Cholera-epidemie in Hankau. Het Sovjet-Telegraaf-Agentschap meldt uit Sjanghai, dat, wat men na de over strooming reeds dadelijk vreesde, n.l. het uitbreken van ziekte in het getroffen ge bied, thans een feit is geworden. Te Han kau is een cholera-epidemie uitgebroken, die zich in 24 uur tijds sterk heeft uitge breid en reeds 56 slachtoffers heeft ge maakt. Twee millioen dcoden in China. In de Hunan- en Hupeh-provincies zal het aantal dooden als gevolg van de over stroomingen waarschijnlijk twee millioen bereiken. Zoover als het oog reikt, ziet men uitgestrekte vlakten modderwater. Duizenden vluchtelingen klemmen zich, een voet boven water, als vliegen aan de dijken vast, langzaam stervend door hon ger en uitputting. Er zijn geen transport middelen genoeg om de slachtoffers van levensmiddelen te voorzien. In de Hupeh- provincie staan 30.000 vierkante mijlen land onder water; vijf millioen menschen zijn hier dakloos en in een streek van 20.000 vierkante mijlen heerscht groote nood. In de Hunan-provincie telt men twee millioen dakloozen en twee millioen behoeftigen. In de stad Wuchang gooit men de lijken en kadavers van paarden, ezels en honden in de rivier. Reisbelasting opgeheven. Het Duitsche kabinet heeft in zijn Zaterdagmiddag gehouden zitting beslo ten de verordening betreffende de 'heffing van 100 mark van iederen Duitscher, die naar het buitenland wil, op te heffen. Vanaf Woensdag 26 Augustus a.s. zal het reizen naar het buitenland dus niet meer aan deze extra-belasting onderhevig zijn Korte berichten. Tegen 25 Aug. is er een buitenge wone zitting bijeengeroepen van het wet gevend lichaam van den staat New York, om een beslissing te nemen inzake de maatregelen ter bestrijding der werkloos heid, die gouverneur Roosevelt het zal vragen goed te keuren. De politie heeft te Berlijn opnieuw 15 communisten in hechtenis genomen, die er van verdacht worden bij de bloe dige vechtpartijen in den laatsten tijd be trokken te zijn geweest. Het hooge water heeft op verschil lende plaatsen groote schade veroorzaakt. In den nacht van Vrijdag is de Inn twee maal zoo hoog gestegen en de over de oevers stroomende watermassa's hebben den weg naar Frasdorf onder water ge zet, waardoor alle verkeer is onderbro ken. Op 31 Aug. en 4 Sept. zullen de eerste groote nationale bedevaarten van Ttaliaansche oorlogsweezen naar de oor logskerkhoven op den Carso en aan de Isonzo gehouden worden, het terrein van den heldhaftigen strijd van het derde leger. Het Noordelijk deel van Joego-Sla- vië werd gisteren geteisterd door een or kaan, die hier en daar groote schade ver oorzaakte. De staking der Duitsche gemeente arbeiders is op het laatste oogenblik ver meden kunnen worden. De overeenkomst, die geldig is tot 31 October a.s., bepaalt, dat de loonen met 4 pet., zullen worden verlaagd. Door het inslaan van den bliksem in een berghut op de Kor-Alpe in Ka- renthië werden 17 personen gewond. De bliksem sloeg door alle vertrekken van de hut, waar vele personen een toevlucht hadden gezocht. Uit Boedapest wordt gemeld: Vroeger dan verwacht werd, is graaf Julius Karolyi er in geslaagd, zijn minis- terlijst samen te stellen. Minister-president en minister van Financiën is: graai Julius Karolyi. Dr H. Colijn. Dr Colijn is vorige week te bijwoning van meerdere op elkaar velgende verga deringen van den Volkenbond, naar Ge- nève afgereisd. Prof. Fabius geopereerd. Prof. Mr D. P. D. Fabius, lid van den Raad van State, heeft Donderdag in het R. K. Ziekenhuis te 's-Gravenhage een kleine operatie ondergaan. De toestand geeft nog geen reden tot bijzondere on gerustheid. De automatiseerlng van de Rijkstelefoon. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, ligt het in het voornemen, Nederland in de eerstvolgende 10 A 15 jaar van een nieuw, automatisch ingericht telefoon stelsel te voorzien, waartoe het land o.a. in 22 districten zal worden ingedeeld. De voorsbands hiervoor noodige regelingen zijn tot stand gekomen, zoodat thans, zoo wel voor wijziging van den bestaanden organisatievorm, als voor de bezetting van de nieuwe beheersfuncties, de noo dige voorzieningen kunnen worden getrof fen. Krachtens de tot stand gekomen rege lingen heeft de directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie bepaald, dat met ingang van 1 November a.s. zal worden overgegaan tot de vorming van de telefoondistricten Leeuwarden, Hengelo (Ov.), Deventer, Arnhem en Haarlem, waarvan de zetel gevestigd zal zijn in de gelijknamige plaatsen. Gelijktijdig wor den de ingenieursdistricten te Amster dam, Groningen en Vlissingen op geheven en de grenzen van eenige andere ingenieursdistricten gewijzigd. In de nieuwe telefoondistricten is de automatiseering nog niet tot stand geko men, doch in voorbereiding. Door den nieuwen organisatievorm hier reeds thans in te voeren, wordt de districtsleiding in staat gesteld, de telefoontoestanden in haar district zoo grondig mogelijk te loe ren kennen en aan de verdere voorberei ding van de automatiseering den steun van haar plaatselijke kennis te verlee- nen. De Amsterdamsche Gemeentebegrooting. "Wij vernemen, zegt het Hbld., dat het aan het College van B. en W. met zeer groote moeite is* gelukt de ontwerpbe- grooting voor het belastingjaar 1932, die een somber perspectief vertoont, sluitend te maken. Om dit te bereiken heeft het dage- lijksch bestuur de volgende middelen ge hanteerd: 1. Aan directeuren en leiders van be drijven en diensten is een rondschrijven gericht, om, bij het opmaken van hun begrootingen alle nieuwe bemoeiingen achterwege te laten, dat, indien noodig, ook voor het volgende dienstjaar van kracht zal zijn; 2. het geheele bedrag van het reserve fonds wordt voor de begrooting 1932 aan gewend; 3. het aantal opcenten op de gemeente fondsbelasting wordt van 38 op 68 ge bracht; 4. het groote tekort op de tram zal niet in deze Degrooting worden opgenomen; door reorganisatievoorstellen, welke nog voor de behandeling der begrooting 1932 zullen worden ingediend, hoopt het college dit deficit het volgend jaar te doen ver dwijnen; 5. de kosten van den crisisdienst zullen worden gebracht op „Buitengewoon", zoo dat voor de crisisuitgaven zal worden ge leend en ook het nageslacht een gedeelte van deze lasten zal dragen. Dit laatste punt kan, naar ons ter oore kwam, een minderheid in het college van B. en W. niet bevredigen, wijl het haar inziens een al te onzeker element brengt in de financieele politiek van Am- sterdam, doch de meerderheid acht het aangaan van leeningen voor de buitenge wone crisisuitgaven in de tegenwoordige omstandigheden alleszins gerechtvaar digd. De Nederlandsche Spoorwegen. Naar de N. R. Gt. verneemt heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen inzake de grootste toegestane snelheid op de hoofdspoorwegen de volgende orders aan het personeel uitgevaardigd: Reizigerstreinen vervoerd door stoomlo comotieven en samengesteld uit vierassig personenmateriaal, genummerd 5000 en hooger, mogen op ondergenoemde baan vakken met een snelheid van 100 kilome ter in het uur vervoerd worden, dit mag echter uitsluitend geschieden om vertra ging in te halen. De baanvakken zijn: Am sterdam C. S.Rotterdam D. P., Am sterdam W. P.Utrecht-grens bij Babbe- rich, Utrecht C. S.Gouda, Utrecht C. S. Eindhoven-Venlo, Utrecht C. S. AmersfoortZwolle (het afkomend spoor van 1 September 1931 af), ZwolleGro ningen, Amsterdam G. S.Amersfoort Apeldoorn, Deventergrens bij Olden- zaal. De machinisten moeten bij vertraging zoo noodig de snelheid van bovenbedoelde treinen op de genoemde baanvakken tot 100 kilometer in het uur opvoeren, met inachtneming van de voorgeschreven snel heidsbeperkingen en voor zooverre de grootst toegestane snelheid van de door hem bereden locomotief 100 kilometer in het uur bedraagt. De grootst toegestane snelheid voor be stel- en ijlgoederentreinen en voor treinen uitsluitend bestemd voor hot vervoer van Binnenland. De kwestie te Aardenburg. Staking te Goes. De toepassing der Tarwewet. Buitenland. Aftreden van het Engelsche kabinet. Vreeselijke toestanden in China. De reisbelasting in Duitschland opgehe ven. goederen of vee, bedraagt 75 kilometer in het uur, mits deze treinen zijn voorzien van doorgaand remwerk en zijn samen gesteld uit materieel, dat met een snelheid van 80 kilometer in het uur en hooger vervoerd mag worden. Personentreinen, vervoerd door electri- sche motorvoertuigen, op het baanvak Amsterdam C. S.Rotterdam D. P. mo gen vervoerd worden met een grootste snelheid van 100 kilometer in het uur, indien zij zijn samengesteld uit electrisch materieel, al of niet gekoppeld aan het vierassige personenmaterieel; en van 95 kilometer in het uur indien zij zijn sa mengesteld uit electrisch materieel, ge koppeld aan drieassige post- of bagage wagens, genummerd 4000 en hooger en be- stelgoederenwagens genummerd 3000 en hooger. De grootst toegestane snelheid bedraagt voor treinen op de baanvakken: Rotter dam Hofplein's Gravenhage—-Scheve- ningen-Kurhaus 80 kilometer; en Amster dam C.S.Alkmaar, HaarlemIJmuiden en UitgeestVelsenIJmuiden Oost 90 kilometer in het uur. TOEPASSING VAN DE TARWEWET. De Regeeringscommiasie voor de uit voering van de Tarwewet 1931, deelt het volgende mede: Bakkers, die op 1 September 1931 nog in het bezit zijn van tarwebloem of tarwe meel B (ongemengde tarwebloem of meel dus), zullen die bloem of dat meel slechts mogen gebruiken, indien zij tarwebloem of tarwemeel, uitsluitend bereid van inheem- sche tarwe (tarwe door bemiddeling van de Centrale Tarweorganisatie geleverd), afnemen tot een hoeveelheid, gelijk aan Yt van den hij hen aanwezigen bovenbe doelden voorraad tarwebloem of tarwe meel B, teneinde dezen voorraad in over eenstemming te brengen met de tarwe bloem of het tarwemeel, voldoende aan de ministerieele voorschriften. Aan bakkers kan, op hun verzoek aan de Meelcentrale, worden toegestaan van hun voorraad tarwebloem of tarwemeel B 7 Yt pet. van hun totaal bloem of meelver- bruik over zes maanden (dit is ongeveer het totaal bloem- of meelverbruik over 2 weken) te verwerken. Zij, die hiervan gebruik maken, worden gedurende dien tijd niet in de gelegen heid gesteld verder onvermengde tarwe bloem of -meel te 'betrekken en zullen dus gedurende dien tijd geen bonboekjes ont vangen. Opslag oude voorraden in pakhuizen. In verschillende gewesten is de oude voorraad tarwe reeds in pakhuizen opge slagen. Dit is echter nog niet het geval in de gewesten Noord- en Zuid-Holland, waar de tarweverfbouwers nog voorraden van den ouden oogst in hun schuren heb ben. Nu binnenkort de nieuwe oogst moet worden binnengehaald, waarom het ge- wenscht is dat de boeren hun schuren ruim hebben, heeft de Tarwe-Centrale aan de Gewestelijke Tarwe-Organisaties in Noord- en Zuid-Holland verzocht te be vorderen, dat de oude voorraden in pak huizen worden opgeslagen. De beide gewestelijke Tarwe-organisa- ties hebben hieraan bereids gevolg gegeven door met de N.V. van Waveren's Graan handel te Haarlem een overeenkomst af te sluiten voor het opslaan van den gehee- len voorraad tarwe van den oogst 1930 in de pakhuizen van die firma. Met de uitvoering van deze overeen komst is thans een begin gemaakt. In tegenstelling met loopende geruchten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1