Nu. 273 Zaterdag 22 Augustus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's SankN.V. Boes Agentschap Ass.-Mü „De Nederlanden van 1845" „Fatmn" - „Labor" EERSTE BLAD. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. EN ONZE ONTROUW. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. „RATIO" IN DE PRAKTIJK! Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELXEN WERKDAG. A b f. b a a ai 6 e t s b li 3: Per 3 maanden, franco psr post, !3.— Losse nummers 10.05 Prils dor Advertentiën; 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Niet zonder verbazing en huivering leest men wat onlangs een medewerker van de auto-zending schreef over zijne ervaringen in het land der communisten. Hiermee wordt gedoeld niet op Rus land, maar op een deel van Christelijk Nederland, een streek in Oost-Gro-ningen. Wij laten een gedeelte hier volgen: Het is een lange streek met afwisse lend burgerwoonhuizen en de bekende ko lossale boerderijen. Daarachter verscholen en aaneengerijd langs den dwarsweg staan de arbeidershuisjes. Op den ach tergrond strekt zich de onafzienbare vlak te uit der Dollardpolders; de- gewassen staan op bloei in de weelderige klei. Dit is het land der communisten; Za terdag heeft Louis de Visser er gespro ken en Zondag in 't genabuurde dorp voor 400 man. We nemen onze standplaats in op de wegkruising. Er is reeds publiek, want onze komst is aangekondigd. We worden omzwermd door een heele schaar jongens, niet meer dan schoolkinderen. Het is een gejoel van jewelste: „Daar is Vader Abra ham met zijn gevolg!" Een ander vraagt, gewichtigdoend, wijzend naar den Evan gelist: „Is dat nu God?" Prompt komt 't antwoord: „Welnee, dat is de zoon van God". Gelach stijgt op. Wat beklemd maken wij ons klaar. Uit de kroeg aan den overkant komt een jon ge kerel aanloopen: 'n verwarde haar bos, en grijnslachend gezicht boven een wijd-openstaand Schillerhemd. 't Zouden sympathieke trekken zijn zonder die ha telijke oogen. Hij roept: „Zijn jullie uit Rusland weggejaagd?" We doen net of we niets hooren, sjou wen het harmonium op de straat. Een jongen schreeuwt: „Straks springt God er uit", onder algemeene hilariteit. Het pu bliek dring op, we kunnen ons nauwelijks roeren. Onze zangers scharen zich aaneen te gen het hek. Ik bespeel het orgeltje. Het lied klinkt op half overstemd door de luidruchtie hoorders. Plotseling een he vige onrust; er gebeurt wat, links van mij achter de zangers. Een paar bengels zijn op het hek geklommen en zwaaien met een stuk papier, onder luid applaus der omstanders. Het is een propagandaplaat der communisten. We zingen daar, tegen het lawaai in. Als we zwijgen bruist daar nog de Inter nationale uit jonge kelen. Onze eerste spreker begint; zijn gewende stem roert de omstanders een. oogenblik tot stilte. Wij moeten het doen onder communis tische vlag. Met een touw is de plaat opzij van ons hoog om een boom vast gebonden. Er zijn er, die aandachtig luisteren; de meerderheid joelt. Telkens schreeuwt er een: „Rood front! Moskou!" De spre ker heeft het over de auto; snelheid, de kortheid van het leven; de overbrugging van groote afstanden, de grootste afstand tusschen den zondaar en den heiligen God door Jezus Christus overbrugd. Hij spreekt ook de kinderen toe, die saam gedrongen zijn rondom auto en orgeltje. En men interrumpeert: „Onze kinderen krijg je toch niet!" haat en dreiging spreekt uit veler gelaat. Hij eindigt onder rumoer. Ik dring me naar het orgelstoeltje tusschen de kinde ren, 't instrument wordt bijna omverge- drukt. We moeten een bekend lied zin gen, anders loopt het vast. Een jochie, stumperig met een gespalkten arm in een doek, staat vlak voor één der onzen: ,,'kHeb m'n arm gebroken, laat God 'm eens beter maken!" Een ander kereltje vloekt: „Al die koksianen moeten ze de keêl uitsnijden". Een heele rij meisjes staat tegen het orgeltje_gedrukt. Ik vraag: „Kennen jullie „Er ruischt langs de wolken?" Enkele verlegen knikkende hoofdjes: „Jawel, me neer". „Nou, dan gaan we dat samen zin gen." Tegenover mij een bedrukt gezicht je: „Dat mogen we niet meneer". Angstig ziet ze achterom. We zingen toch en enkele hooge meisjesstemmetjes klinken mee. Nu moet ik spreken. Het gaat een oogenblik. Ik roep tot de Levensbron, Jezus Chris tus; ik doe het met vreugde door mijn beklemdheid heen. Het is immers waar, dat het Evangelie wel tegen spot kan, maar spot niet tegen het Evangelie. De laatste spreker begint. Hij heeft het over de rust voor het lichaam en dan over de rust voor de ziel. Er is een steeds stijgende onrust. Het spreken wordt bijna onmogelijk. Het einde is er, een lied: Zondaar, zoekt gij rust en vrede.Elk couplet wordt voorgezegd. iDaar zijn gebalde vuis ten; een vrouw roept; „Hoor hem-es!" We vertrekken. Het papier aan den boom is als een dreiging in onzen rug. „Rood frontl Rood front!" Er schreeuwt iemand in de auto: „De groeten in jullie hemel!" Dan zien we elkander aan, verbijsterd. Dan ook verblijd, dat we getuigen van Christus mochten zijn. In deze hel. Nu hebben we, zoo besluit de schrij ver, dan toch het Communisme in de ziel gezien. Vrucht van de 100 jaren maat schappelijk liberalisme en kerkelijk mo dernisme, envan onze ontrouw. Over dit droeve relaas zou veel te zeg gen zijn. Wij onderstreepen echter slechts één zinnetje: „En van onze ontrouw." Ongeloof en revolutie maken hier, toch ook een deel van Christelijk Nederland, hunne slachtoffers. Bij duizenden. En wat doen wij? Is het niet droevig als men ziet hoe vele Christenen liever dan gemeenschap pelijk tegen deze booze machten den strijd aan te binden, zich inspannen om mede-Christenen te bestrijden en dcor tweedracht de kracht der christelijke volksgroepen te breken? En van onze ontrouw. Als de beteekenis van deze woorden meer werd gevoeld dan zou de onnoodige versnippering in Christelijken kring min der groot zijn en de revolutiepredikers zouden sidderen. De Britsche crisis. In sommige kringen ziet men in de hui dige positie de mogelijkheid van een af treden der regeering, omdat Mac Donald in verband met de vijandige houding van het vakvereenigingscongres ten opzichte van zijn voorstellen, in de moeilijke situa tie verkeert, dat hij zijn plan misschien door het parlement moet laten aannemen, met den steun der oppositie-partijen, ter wijl hij een deel van zijn eigen partij te gen zich heeft. Mac Donald, schijnt er echter niets voor te voelen af te treden, omdat hij weet, dat een regeeringswisseling op dit oogenblik het land zou schaden. Een der voornaamste geschilpunten tusschen het kabinet en het vakvereeni gingscongres vormen, zooals men weet, de werkloozenuitkeeringen. Het vakvereeni gingscongres is tegen elke vermindering der uitkeering en elke verhooging der contributies gekant. Dat door den raad van vakvereemgin- gen besloten werd, de beslissing over de plannen der regeering tot het in even wicht brengen der begrooting uit te stel len tot de bijeenkomst van het vakver eenigingscongres op 7 September heeft, naar de meening van de „Evening Stan dard", de politieke crisis zeer verscherpt. Of vijf uur brachten gisteren de leiders der conservatieven weer een bezoek aan Downingstreet, waar eveneens de ledder der liberalen ontboden was. 'Gistermiddag kwam ook 'het kabinet weer bijeen. Versoheiden ministers zagen er na afloop der zitting buitengewoon ernstig uit. De regeering staat tegenover een ernstige verdeeldheid in de eigen partij'. Naar verluidt, willen de vakvereenigin- gen liever de invoering van een algemeen tarief van invoerrechten, dan een verla ging van de uitgaven voor sociale doel einden. De stakingen In Spanje. Naar verluidt, zijn te Santander ver schillende stakingen uitgebroken, o.a. in de schoen- en broodfabrieken. De staking van de metaalbewerkers daarentegen is geëindigd. De Engelsche maatschappij die mijnen in de buurt van Santander ex ploiteert, heeft besloten liever de mijnen te sluiten, dan te voldoen aan de eischen van loonsverhooging van de mijnwer kers. Uit Gadix wordt gemeld, dat tengevolge van een loongeschil de arbeiders van een belangrijke broodfabriek den arbeid neer gelegd hebben. De gouverneur van Gadix heeft de fabriek doen sluiten. De brood voorziening van de stad was gistermor gen onvoldoende. 4.1 millioen werkloozen in Duitschland. Tusschen 15 Juli en 15 Augustus is het aantal werkloozen in Duitschland met 148.000 toegenomen. Van 1 tot 15 Aug. bedroeg de vermeerdering 114.000. Vol gens de opgaven van de arbeidsbeurzen bedroeg het totaal aantal werkloozen op 15 Aug. j.l. 4.104.000. Op 15 Aug. ontvin gen 1.056.000 personen crisisondersteu ning. Fabrieken door arbeiders bezet. In Barcelona hebben d!e arbeiders twee fabrieken in bezit genomen. Pogingen van d!e politie, om deze -fabrieken te doen ontruimen, zijn tot nu toe d'oor de vij andelijke houding van een duizendkoppige arbeid'érsmenigte verhinderd. De staking der metaalarbeiders in Ca- talonië neemt steeds scherper vormen aan. De arbeiders hebben voor het geval, d!at de werkgevers de eischen der stakers afwijzen, geweldmaatregelea aangefcon- Korte berichten. Het aantal werkloozen in Italië be droeg volgens een officieele madedeeling eind1 JuLi precies 637.000, waaronder zich 162.000 vrouwen bevonden. In totaal kre gen 230.000 werkLoozen ondersteuning. Volgens het verslag van het Zweed- Hche bureau voor de statistiek is de be volking van Zweden in het afgeloopen jaar met ongeveer 20.000 personen toe genomen. Een opmerkelijk verschijnsel wiaisi, d!at de immigratie in 1930 grooter is geweest dlan de emigratie, wat een gevolg is van den ongunstigen economi- schan toestand over de geheele wereld, wiaardoor vele Zweden, die naar het bui tenland, vooral naar Amerika waren ge gaan, besloten naar huis terug te keer en. In het loonconflict bij te Oost-Op,- per-Silezische ijzersmelterijen heeft de ar bitragecommissie een uitspraak geveld1, volgens welke de stukloonen voor de af zonderlijke catogorieën van arbeiders met 1018 pet .worden verlaagd. In totaal zijn 27.000 arbeiders bij deze loonsverlaging betrokken. De werknemers hebben zich in verband met deze uit spraak tot d'en betrokken scheidsrechter gewend. Op d'e binnenplaats van een gebouw van. zeven verdiepingen nabij den zetel van d'e drankbestrijding te New York heb ben agenten een groote, geheime brand'e- wijnstokerij ontdekt; 74.000 L. alcohol is in beslag genomen, welke ^jeen waar- de vertegenwoordigt van meer dan een millioen dollar. Volgens berichten uit Havanna heeft de regeering van Cuba de geheele man nelijke bevolking v,an 16 tot 50 jaar en alle reserve-officieren onder de wapenen geroepen. De Koningin-Moeder in Duitschland. In het Duitsche stadje Burgsteinfurt was men gisteren druk in de weer met het treffen van voorbereidingen voor de feestelijke ontvangst van den vorst Bent- heim en Steinfurt en diens echtgenoote, die vijf weken geleden te Nich (Oberhes sen) in het huwelijk zijn getreden en die Zaterdag op het slot Burgsteinfurt hun intrek zullen nemen. Ook de wederzijdsche familieleden van den vorst en zijn jonge gemalin zullen volgens oud gebruik bij de thuiskomst van het vorstelijk paar tegenwoordig zijn. Zoo komt het, dat ook Koningin-Moeder Emma, een tante van den vorst van moe derszijde, en prinses Juliana, bij het feest aanwezig zullen zijn. De Koningin-Moeder is reeds gister avond per auto te Burgsteinfurt gearri veerd. Op het kasteel werd zij met groote hartelijkheid ontvangen. Ter eere van het hooge bezoek waait de Nederlandsche vlag met den Oranje wimpel van het huis Oranje-Nassau van den toren van het kasteel. Daar Koningin Emma incognito reisde, werd van een officieele begroeting door de Duitsche autoriteiten afgezien. Gouverneur-Generaal de Jonge naar Indië vertrokken. Jhr de Jonge, de gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, is gisteravond met het Nederlandsche stoomschip Pa- tria van Marseille naar Batavia vertrok ken. Z. E. verklaarde verrukt te zijn over zijn verblijf in Frankrijk en het wer kelijk grootsche karakter van de koloni ale tentoonstelling. Onze kolen naar Frankrijk. Een dar medewerkers van het Hbld. seinde gisterenavond uit Parjjs: Het was heden een slechte dag voor onze mijnen, welker directies naar Pa- rijs waren uitgenood)] gd door het Comité des Houiilères voor een bespreking met vertegenwoordigers der Fransche mijnin dustrie. Men had ze evengoed thuis kun nen laten, want tijdens de discussies bleek al gauw dat de Franschen er niet aan dachten in te gaan op de bezwaren en verzoeken van hun Nederlandsche colle ga's. De «enige concessie, die op deze reünie, welke gepresideerd werd door den directeur-generaal van de Charbonnages Aniche, den heer Lemay, en die later ook bijgewoond werd door den directeur des Mines v.an het departement van Open bare Werken, dhr Gail-lot, kon verkre gen worden,- was dat 't overgangsregime, d'at de Franschen onlangs hadden toege staan tot 27 dezer en waarbij het contin gent, dat wij mochten invoeren, vastge steld' was op het gemiddelde van de drie laatste jaren, thans met vierheele dla- gen verlengd' werd, tot 1 Septemberl Van dien dag af zal de door de Fransche regeering uitgevaardigde restrictie zonder eenige verzachting worden toegepast, zoo dat dus dan niet alleen onze invoer te ruggebracht wordt op 'het gemiddelde der drie laatste jaren, maar daar ook nog eens twintig procent van af zal moetein. Dat beteékent dus, dat onze koleninvoer in Frankrijk teruggebracht wordt tot iets meer dan de helft van wat wij in 1930 daar invoerden. DE BEGROOTING. Het Ned. Corr. Bureau meldt: Naar wij van de meest bevoegde zijde vernemen is het bericht, dat dezer dagen in het „Handelsblad" heeft gestaan om trent de salarissen der ambtenaren en omtrent verschil van gevoelens hierover in het Kabinet uit den duim gezogen. Men zal verstandig doen werd hier aan toegevoegd in deze dagen geen enkel bericht omtrent de a.s. begrooting te gelooven. Wij hadden, merkt het „Hdbl." hierbij op, tegenspraak verwacht. Zij is gebrui kelijk ten aanzien van berichten, die uit den aard der zaak slechts brokstukken uit het alsnog verscholen geheel der regee- ringsplannen kunnen zijn. Maar men zal verstandig doen om de eenigszins agressieve stijl van dit dementi te ge bruiken om ook dit officieuze bericht omtrent de a.s. begrooting te bekijken met de scepcis waarop de officieuze zegs man aandringt. Want er wordt niet met zooveel woorden in gezegd dat er wel salarisverlaging zal worden voorgesteld. Het dementi is hier vaag genoeg om veel of weinig te kunnen beteekenen. En over hetgeen wij zeiden omtrent de verminde ring der rijksbijdrage in het invaliditeits- fonds wordt in het geheel niet gerept, noch in bevestigenden noch in ontkennen- den zin. LANDBOUWPRODUCTEN NAAR DUITSCHLAND. De regeexing ln voortdurend contact met Berlijn. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer C o 1 ij n betreffende de moei lijkheden met betreking tot den invoer in Duitschland van Nederlandsche land bouwproducten, als gevolg van de door de Duitsche Regeering bij de deviezen- noodverordening getroffen bepalingen, heeft de minister van Buitenl. Zaken ge antwoord, dat hij heeft kennis genomen van de in Verschillende binnen- en büiten- landsche bladen tot uiting gebrachte mee ningen omtrent de door de Duitsche Re geering bij de deviezen-noodverordening getroffen bepalingen. Het is den minister bekend, dat gedu rende den korten tijd, waarin deze ver ordening in haar oorspronkelijken vorm van kracht was, zich inderdaad ernstige moeilijkheden met betrekking tot den in voer van Nederlandsche producten, voor- Binnenland. Onze tuinbouwproducten in Duitschland. De uitvoering der tarwewet in Zeeland. De nieuwe gouverneur-generaal van Mar seille vertrokken. Vlissingen en het abattoir-vraagstuk. Buitenland. Grisisgeruchten in Engeland. De chaos in Spanje. al die van land- en tuinbouw, in Duitsch land hebben voorgedaan. Evenwel is door de Duitsche Regeering op 7 Augustus j.l. wijziging gebracht in de oorspronkelijke bepalingen -van de verordening, ten gevol ge waarvan het zich laat aanzien, dat ernstige moeilijkheden voor den Neder- landschen exporthandel kunnen worden vermeden. Aangezien deze verwachting ook gegrond is op officiëele inlichtingen, mag worden vertrouwd, dat zij in de practijk niet zal werden beschaamd. Deze aangelegenheid heeft van den aanvang af de volle aandacht van de Regeering gehad. De minister staat in voortdurend contact met Hr Ms gezant schap te Berlijn, om binnen de grenzen der mogelijkheid te verhoeden, dat de groote Nederlandsche belangen, die bij deze zaak betrokken zijn, worden ge schaad. De heer Jac. Bosma te Delfstrahuizen schrijft ons: ,,Bertels' Ratio-koekjes heb ben mij uitstekend voldaan; de koeien namen ze heel gaarne, de melkgift ging vooruit, terwijl het vetgehalte gelijk bleet". Deheer J. Minkemate Lippenhuizen meldt: ,,lk voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding veranderd, daar Bertels' Ratio-A- koekjes lager in prijs waren. Het resultaat was verrassend; de hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook het vetgehalte nog iets hooger". Veehouders voedert Uw dieren „Ratio"; bl| uitstek geschikt voor bijvoedering in de weide! De veehoudersprljs is slechts 18.50 per 100 kilo, bruto in doozen af Amsterdam. Vraagt brochure met veie tevredenheidsbetuigingen. BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. A'DAIH. Voor de Vrijdag 28 Augustus te houden ■vergadering zijn de volgende voorstellen van B. en W. bij; den raad. ingekomen: Het abattoir. B. en W. leggen een schrijven over van 'Ged. Staten met de vraag of de raad inderdaad van oordeel is, dat de pogingen, om tot definitieve samenwerking met 'Middelburg inzake de abattoirkwestie te geraken, onder leiding van hun college zouden beboeren te wor den voortgezet. B. en W. herinneren aan hetgeen over deze kwestie- in de vergadering van 3 Juli j.l. over deze kwestie is gezegd en aan hun standpunt, dat nu het coöp. slacht huis nabij de Vlissin'gsche haven zijne vol tooiing nadert niet van het VÜssingsch gemeentebestuur kan en mag worden ver wacht, in samenwerking met Middelburg één gemeenschappelijk gemeentelijk abat toir voor geheel Walcheren te stichten, wat naar 'hun overtuiging het eenige standpunt is, dat in recht en billijkheid tegenover de slagers kan worden ingeno men. De raad nam besluiten waardoor -het bestuur van het coöp. slachthuis het recht verkreeg tot den bouw en de exploitatie van een openbaar a'bbattoir nabij' de har ven, zoo-dat, waar thans dit fraaie ge bouw op bet haventerrein is verrezen en hij notarieele akte uitvoering is -gegeven aan het door 'Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluit tot het garandeeren van rente en aflossing van het kapitaal be- noodigd voor -de koelinrichting en de ■huursom van het terrein, a'1 deze hande lingen niet meer teniet kunnen worden gedaan. Met dit feit voor oogen kunnen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1