No. 270 Woensdag 19 Augustus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Sank H.V. Soes Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1843" „Fatnm" - „Lahor" EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voretstraat 70, doei. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <«55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b j» a s n> u U y E Si Por 3 maanden, franao por post, f3.-- Lesse nummers jto.05 Prijs der Advertentien: 1regels 11.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. V De Rijksmiddelen. De opbrengst van de Rijksmiddelen over de maand Juli was in vergelijking met dezelfde maand van het vorig jaar niet ongunstig. Er was wel niet de vooruitgang van vroegere jaren, maar toch kan wanneer rekening gehouden wordt met de gewij zigde bestemming van de personeele- en de grondbelasting, niet van een vermin derde opbrengst worden gesproken. Is dit feit op zichzelf verblijdend, voor optimisme geeft deze middelenstaat geen aanleiding. Wel het tegendeel. Het is toch duidelijk dat er een kente ring is gekomen. De vette jaxen zijn voorbij. De laatste jaren was het regel gewor den dat de opbrengst van de gewone middelen belangrijk hooger was dan ge- geraamd werd. Het jaar 1929 b.v. gaf een meerdere opbrengst van meer dan f 40 millioen. Nu was bij de indiening van de be grooting voor 1931 door den Minister van Financiën reeds gewaarschuwd, dat het dit jaar wel anders zou zijn. En die opvatting is juist gebleken. De eerste zeven maanden van dit jaar gaven een opbrengst van ruim f269 mil lioen, of ruim f 4 millioen minder dan ge raamd was. In de Millioenen-nota werd de verwach ting uitgesproken, dat dit jaar de op brengst van 1930 wel niet zou worden overschreden. Alleen kon de hoop worden uitgesproken, dat de opbrengst gelijk zou blijven. Deze hoop is echter, tot nu toe niet ver wezenlijkt. De maanden JanuariJuli gaveu in ver gelijking met 1930 een mindere opbrengst van ruim f 13 millioen. Nu bestaat natuurlijk de kans, dat de nog resteerende maanden zich beter zul len houden, maar het is meer waarschijn lijk, dat het tegendeel het geval zal zijn. Het ziet er voor de toekomst niet gun stig uit. De op handen zijnde Millioenennota zal wel voor een belangrijk deel gewijd moe ten zijn aan de zorg over niet aanwezige millioenen. De „Zepp" boven Engeland. Het Franisobe ministerie van buiten landsche zaken ontving gisterochtend een radiogram van (boord van het luchtschip „Graf Zeppelin", waarin dr Eckener ver lof vroeg, om over Fransdh gebied te mo gen vliegen. In dit radiogram werd tevens medegedeeld, dat het luchtschip over (Pa rijs zou vliegen indien men zulks van Fransche zijde wenschte. Het Fransche luchtvaart-ministerie deelde mede, dat bet slecht weer was (bo ven Parijs en wenschte het luchtschip goede reis. De „Zeppelin" zette toen over Troyes, Beauvais, 60 K.'M. ten Noorden van Pa rijs, Amiens koers naar Engeland. Om kwart over zes gisteravond arri veerde het luchtschip (boven Londen en kruiste een 'kwartier lang hoven de city, om daarna koers te zetten naar bet vlieg veld van Hanworth, waar het om 7 uur aankwam. Het weer was prachtig en de belangstelling buitengewoon groot. De luchtreus was overal duidelijk zichtbaar. Na een oponthoud van lji uur op bet vliegveld van Hanworth is de „Graf 'Zep pelin" gestart voor de groote rondvlucht boven Engeland. Dr Eckener weid door de (buitengewoon groote menigte hij het vliegveld met geest drift toegejuicht en een oogenblik scheen het, alsof de afzetting doorbroken zou worden, zoodat de manschappen er toe moesten overgaan, het publiek terug te dringen. Voor een microfoon sprak dr Eckener, die niet te bewegen was, den gondel te verlaten, eenige woorden van dank, die ook door de radio omgeroepen weiden. Een heel Azië omvattend Bolsjewistisch complot ontdekt. De activiteit der autoriteiten in de 'bui tenlandsche concessie te Shanghai, heeft wellioht heel het Verre Oosten behoed ▼oor een dreigende revolutie I Men is er n.l. in geslaagd, een groote communistische propaganda-centrale op het spoor te komen, die haar vertakkin gen heeft over heel Azië en het gebied van den Stillen 'Oceaan. Uit de in beslag genomen documenten blijkt de uitgestrektheid van bet bewerkte gebied. Uit de kasboeken is voorts gebleken, dat alléén de laatste paar maanden de som van 8000 p. st. is besteed aan propagan distische doeleinden. Waarschijnlijk zal reeds vandaag tot talrijke arrestaties worden overgegaan in Japan, te Honkong en op het Maleische schiereiland. Een welvarende gemeente. De aan de gemeente Wüsting behoo- rende electriciteitsfabriek heeft besloten, den aangeslotenen de voor het gebruik van electrisChen stroom gedurende de maan den Mei, Juni en Juli verschuldigde gel den te schenken. De goede financieele toe stand van de gemeente en van de onder haar toezicht staande industrieele onder nemingen heeft dezen maatregel, 'die in den tegenwoordigen tijd wel een zeld zame uitzondering is, mogelijk gemaakt. Oe ramp in China. Volgens 'berichten uit Hankow zijn op het oogenblik, tengevolge van de over- strooming in 'het Jangstegebied, minstens 30 millioen mensc'ben dakloos. Tien mil lioen menschen zijn van alles beroofd. Verlaging der salarissen te Berlijn per 1 October a.s. De eerste burgemeester van Berlijn heeft met ingang van 1 October a.s. de salarissen van de ambtenaren en beamb ten verlaagd. Tot 31 December 1931 zal niet meer dan 5 pet. kunnen worden ge kort en van 1 Januari tot 31 Maart 1932 zullen niet meer dan 7 pet. van de hui dige loonschaal kunnen worden gekort. De verlaging boven 7 pet. zal eerst na 1 April 1932 in werking kunnen treden. Het geenkinderstelsel. He gemiddelde kindertal van een Duitsch gezin, zoo schreef Ernst Kahn dezer dagen in de Frankfurter Zeitung, bedroeg een paar decenniën geleden nog ruim vier, thans is het nog geen twee Men spreekt daarom vaak van het twee- kinderstelsel, dat bij ons zou heerschen. Daarmee verwart men echter gemiddelde en stelsel. Als volgens de statistiek thans op elk gezin nog geen twee kinderen ko men, moeten er zeer veel huwelijken zijn met minder 'kinderen, want de ervaring leert, dat er altijd nog een tamelijk groot aantal gezinnen is met verscheidene (kin deren. Uit onderzoekingen, gepubliceerd in deel 2 van de Wirtschafts'kurve, blijkt dan ook dat het overheerschende stelsel het geenkinderstelsel isl Ongeveer 40 pet. van de huwelijken uit de laats te jaren blijft kinderloos, op verren afstand volgen dan voor- loopi'g in ieder geval nog op de tweede plaats de huwelijken met twee kinde ren, en wel 20 pet. Huwelijken met één 'kind zijn 'betrekkelijk zeldzaam (13 pet.), evenals die met drie kinderen (12 pet.), terwijl de rest vrijwel gelijkelijk over hu welijken met wier, vijf of meer kinderen verdeeld is. Wanneer men aanneemt, dat ongeveer een kwart a een vijfde van de kinder- looze huwelijken kinderloos blijft buiten en tegen den wil van de echtelieden, dan houdt men toch nog het ontstellende feit over, dat bijna een derde van de huwe lijken, die de laatste jaren gesloten zijn, met opzet kinderloos 'blijven. Dit betee- kent, dat binnenkort de bevolking van Duitscbland achteruit moet gaan. Het nu merieke behoud en de vooruitgang van de bevolking zijn pas verzekerd als het gemiddeld kindertal per gezin drie of meer bedraagt. Korte berichten. Volgens de officiële opgave van het Russisch bevolkingsregister bedroeg het aantal inwoners van Leningrad op den len Aug. j.l. 2.409.000, waarmede het hoogste aantal inwoners, dat Leningrad ooit gehad heeft, namelijk in 1916, toen Leningrad nog Petrograd heette, en 2.400.000 zielen telde, overschreden is. Volgens den sociaal-democratischen persdienst kan de Duitsch nationale partij de in haar dienst zijnde personen op 1 Sept. hun salaris en ook zelfs gedeeltelijk niet uitbetalen en staat Hugenberg en zijn partij voor een formeel bankroet. In de nabijheid van Leningrad kwa men twee treinen met elkaar in botsing, waardoor 14 wagons en een locomotief geheel werden vernield. Twee beambten werden bij het ongeluk gedood, terwijl velen min of meer ernstige verwondingen opliepen. Nabij Nancy kwam een auto met zes personen in volle vaart in botsing met een boom. De wagen sloeg over den kop en vloog in brand. Drie personen werden ernstig gewond uit den wagen geslingerd, doch de drie andere inzitten den konden niet meer uit den auto ko men en verbrandden. Men vond slechts hun verkoolde lijken. Tengevolge van gebrek aan water zijn in bet gebied rondom Lorca (Span je) verscheidene industrieën stop gezet, die zonder water niet kunnen werken. Ongeveer 130.000 gezinnen zijn door deze gedwongen werkloosheid getroffen. De aanslagen, die den laatsten tijd op de spoorwegen zijn gepleegd, hebben een baanwachter te Fulda aanleiding ge geven tot een kwajongensstreek. De baanwachter meldde, dat hij tusschen de rails een bom had gevonden. Het onder zoek wees evenwel uit, dat het voorwerp daar den baanwachter zelf was gedepo neerd, waarschijnlijk in de hoop op deze wijze voordeelen te trekken Hij is in ar rest gesteld. VOORKEUR VOOR NEDERLANDSCHE WERKZOEKENDEN. Een beroep van minister Verschuur op de werkgevers. De minister van Arbeidt, Handel en Nijverheid heeft eenigen tijd geleden aan een aantal organisaties een schrijven ge zonden, met het verzoek, zooveel moge lijk aan Nederlandsche arbeidskrachten de voorkeur te willen geven. Het wordt, zoo lezen wij in „Maatschappijbelangen", voor Nederlandsche werknemers in den mimen zin des woords hoe lan ger hoe moeilijker, om in het buitenland arbeid te verrichten. Zoo al niet de eco nomische verhoudingen een bezwaar vor men, dan wordt het den Nederlandschen werkzoekende haast onmogelijk gemaakt om in den vreemde werk te aanvaarden, door de regelingen van overheidswege, welke ten aanzien van het verrichten van arbeid door uitheemsche arbeiders in schier alle Europeesche landen bestaan. Het is daarom geen wonder, dat tel kens in Nederland stemmen worden ge hoord, die vragen, of, gezien de econo mische omstandigheden in ons land en de buitenlandsche regelingen, de inheem- sche arbeidsmarkt nog wel onbeschermd kan blijven. Deze aangelegenheid zal de minister nader overwegen, zoodra hij van de daar toe benoemde Interdepartementale Com missie haar rapport zal hebben ontvan gen. Hij meende echter goed te handelen, door, in afwachting daarvan, een ernstig beroep te doen op alle werkgevers in ons land, om in de huidige omstandigheden bij het in dienst nemen van arbeidsi- krachten zeer in het bijzonder te letten op de belangen der Nederlandsche ar beiders. Voorontwerp Bedrijfsraden-wet. Blijkens het thans in druk verschenen advies van den Hoogen Raad van Arbeid over het voorontwerp van een Bedrijfs- radenwet hebben de volgende leden beves tigend beantwoord de vraag, of een wet, in den geest van het aanhangig gemaak te voorontwerp, gewenscht is: Aalberse, Amelink, Attema, Bakker, Berghuys, de Bruyn, Folmer, van den Heuvel, van Hel- lenberg Hubar, Kruithof, Loerakker, van der Meys, Ruppert, Schuttee, Slotemaker de Bruine, Veraart en Westhoff. Ontkennend is de vraag beantwoord door de leden: de la Bella, Blankert, de Boer, Bordewijk, Brautigam, Cort van der Linden, Gelderman, van Haaren, In- genool, de Jonge, Lips, Noordhof f, Plate, Smit, Sneevliet, Spier, Steenberghe, Stu- lemeijer, van den Tempel, van der Wal en van de Walle. De leden Haak en Zaalberg hebben blanco gestemd. Een afscheidsreceptie op 's Rijks kosten. Wij ontleenen aan het verslag der Rekenkamer: Do kosten eener afscheidsreceptie, ge houden toen een afdeelingschef van een Rijk'Slandhouwproefstation den dienst ver liet, werden voor een gedeelte ten laste van het Rijk gebracht. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw had hiertoe machtiging verleend, omdat de Regeering de gelegenheid wilde aangrij pen om hare hulde te betuigen aan een ambtenaar van bijzondere beteekenis en verdiensten voor den land- en tuinbouw, wien dan ook tijdens die receptie namens den Minister mededeeling was gedaan van eene Koninklijke onderscheiding. Ofschoon het bedrag der Rijksbijdrage niet groot was (f30) en de Kamer tot verevening er van overging, deelde zij toch den Minister mede, dat zij hiertoe slechts biji wijze van uitzondering overging, daar h.i. dergelijke uitgaven niet voor den Rijksdienst werden gedaan. Het geval, zoo schreef zij verder, dat een verdienstelijk ambtenaar den dienst verliet, een jubileum vierde of met een Koninklijke onderscheiding begiftigd werd, deed zich veelvuldig voor. Indien het gebruikelijk werd daaraan feestelijk heden te verbinden voor rekening van het Rijk, zou eene nieuwe bron van uitgaven ontstaan van wel'ke de omvang niet was te voorzien. Wat den één werd toegestaan, zou immers den ander niet kunnen wor den geweigerd. Ook om deze reden ver diende het, naar het gevoelen van het college, aanbeveling, van 'Regeeringswege voor dergelijke doeleinden geen gelden meer beschikbaar te stellen. Mgr. Dr Nolens. Naar de Maasbode verneemt, is in den toestand van Mgr. Dr Notens in de afge- loopen wee'k geen wijziging gekomen. Het nieuwe spoorboekje. Een eigenaardige bijzonderheid van den brand, welke Zaterdag gewoed heeft in de drukkerij der firma Boekhoven op het Begijnhof te Utrecht, was wel, dat al het zetsel, dat daar aanwezig was voor het nieuwe spoorboekje, dat in de helft der volgende maand moet verschijnen, door het vuur is vernield. Hierdoor is veel kans ontstaan, dat men dit allernood zakelijkste drukwerk niet meer op tijd onder het publiek zal kunnen brengen. Inderdaad bleek bij navraag, 'dat dit gevaar niet denkbeeldig is, maar dat er uitvoerige besprekingen gehouden worden tusschen een vertegenwoordiger der Spoorwegen, den heer J. van Boekhoven en een deskundige uit Leipzig. Het zal ook niet onmogelijk zijn, dat het boekje wel op tijd verschijnt, inaar in een ander lettertype dan we tot nu toe gewend waren. Landbouwconflicf. De heer Mr P. L. Bouma, burgemeester van Etrmmen, heeft aan de landbouwver- eenigingen en de 'landarbeidersbonden, •betrokken bij het landbouwconflict in het rayon Oranjedorp, Erica en Nieuw Am sterdam voorgesteld het conflict te be ëindigen op een 'basis van een loonsver laging van 5 pet. ten opzichte van het loontarief 1930 wat aangaat den 'graan oogst en het bietenrooien, terwijl het aard- appeldelven, dat thans betaald wordt met 20 cent per rij van 93 M. zal worden te ruggebracht tot 28 cent per rij. De burge meester heeft aan partijen verzocht hun besluit te dezer zake voor Vrijdag aan staande aan hem mede te deelen. De verwachting is dat 'beëindiging van bet conflict op genoemde basis mogelijk zal blijken. KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARIJS. Opening van hef nieuwe Nederlandsche Paviljoen. Omtrent de opening van bet nieuwe paviljoen meldt bet Hdbl. o.m,: 'Den 28sten Juni j.l. vernielde een even plotselinge als snell© brand het schitte rende Nederlandsche paleis op de ten toonstelling te Parijs. En reeds den 18den Augustus werd op de puinhoopen van het oude ons nieuwe paviljoen geopend, zoo dat 51 dagen den werkers in de lichtstad voldoende waren om deze tour-de-force tot stand te brengen. (En weer kunnen wij zeggen, dat het Nederlandsche paviljoen een der mooiste sieraden van de vete tropische juweelen rond het meer van Daumesnil is. Die zekerheid onze Fransche gasten gaven het hedenmiddag grif toe was te lezen op de gelaatstrekken van alten, die aan wezig waren in de receptiezaal, 'kwistig versierd met groote bouquetten gladiolen, in zeldzame tinten. De openingsplechtigheid zelve herin nerde in tal van opzichten aan die van de Binnenland. Opening van het nieuwe Nederlandsche paviljoen op de koloniale tentoonstel ling te Parijs. De aanvoer van Russisch graan hier te lande. Aardbeving geregistreerd. Buitenland. In 1932 geen particuliere landbouw meer in Rusland? De Zeppelin boven Engeland. Een Bolsjewistisch complot in Azië. Kinderlooze huwelijken in Duitschland. Regeeringscrisis in Hongarije. eerste week van Mei. Ook nu een sombere dag van regenvlagen en stormdreiging; in hoofdzaak weer dezelfde gezichten in dit milieu, dat sterk doet denken aan dat van het verbrand© paviljoen. Met het oog op de overkomst uit Nancy van maarschalk Lyautey was de opening op ©en laat uur gesteld, doch reeds even na drie uur begonnen de genoodigden te komen. Wij zagen in de eerste plaats mr. D. Fock en alle comité-leden en godelogeer den, onzen gezant, den nieuwen G.-G., jhr De Jonge, de drie in Europa rondreizende en juist uit Londen gearriveerde Indische prinsen, den commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jihr Röol, generaal Snijders, de voorzitters van den Senaat en de Kamer van Afgevaardigden, de hee- ren Lebrun en Bouisson, het personeel der Nederlandsche legatie en van het con sulaat-generaal en tal van particulieren. Als een der laatsten kwam onze minis ter van Buitenlandsche Zaken, jhr 'Bee- laerts van 'Blokland, juist toen de vrouwen van Bali haar plaats innamen rondom het borstbeeld van Insulinde's keizerin tegen over o.a. het Volksraadslid Soekawati en de Indische prinsen. Klokslag vier uur verstomde alle ru moer en 'betrad maarschalk Lyautey met zijn staf de ei-volle zaal, waar de tempe ratuur aan Java deed denken. Na enkele korte 'begroetingen 'besteeg mi. Fock (het van een microfoon voorziene spreek gestoelte voor het uitspreken van de ope ningsrede, die werd aangehoord door elf honderd toehoorders. Hij gaf een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van den bouw van ons nieuwe paviljoen, en 'bracht hulde aan allen, die daaraan hun beste krachten hadden gegeven, terwijl dankbetuigingen aan de Fransche regeering niet achter wege bleven. Luide werd deze rede toegejuicht, waar na alten tenslotte geestdriftig het „Wil helmus" zongen, vooxzoover de tekst van ons volkslied békend was. De tweede spreker was prins Di Scaleo, secretaris-generaal der Italiaansche af- deeling, de oudste der commissarissen- generaal te Vincennes. Na prins Di Scaleo was bet woord aan jhr De Jonge, Ned.-Indië's nieuwen G.-G. die den arbeid van allen, die hadden bij gedragen tot het resultaat, waarvan wij dezen middag getuige waren, loofde. Daverend applaus 'begroette den vier den feestredenaar maarschalk Lyautey, die betoogde, dat bet niet noodig was bier veel te zeggen, doch 'die met Fransche hoffelijkheid hulde bracht aan onze ko ningin en met deze zijn bewondering uit sprak voor wat tot stand werd gebracht. Vervolgens was het woord aan den Franschen minister van Koloniën, den heer Paul Reynaud, die opmerkte, dat het eerste paviljoen had aangetoond, wat Nederlandsch-Indië was en dat het twee de leerde, wie en wat Nederland was. Minister Beelaerts van Blokland, onze minister van Buitenlandsche Zaken, be sloot de rij der sprekers. Hij bracht den dank der Nederlandsche regeering over aan die van Frankrijk en van België voor de na de catastrophe 'betoonde sympathie, en voor de aanbieding van daadwerke lijken steun. Gistermiddag beeft het uitvoerend co mité in hét Indo-Chineesche restaurant

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1