No. 269 Dinsdag 18 Anpstns 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Vervolgd en bevrijd Agentschap Ass.-Mi) „De Nederlanden van 1845" „Fatum' JLahor' BANK VOOR ZEELAND N.V. Buitenland FEUILLETON GEVESTIGD TE GOES. Zitdag te MIDDELBURG eiken Donderdag. Gebouw Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel, DAM B.Z. 152. ALLE BANKZAKEN. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELREN WERKDAG. A b o n e m e i w r ij s; Per 3 maanden, franco par post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs dar Advertentiën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. V Bezuiniflingspolitiek. De Engelsche regeering heeft evenais de regeeringen van vele andere landen, met financieele moeilijkheden te worste len. De ontwerp-begrooting voor 1932 sluit met een reusachtig tekort. Krachtige be zuinigingsmaatregelen zijn daarom nood zakelijk. Naar gemeld wordt is het resultaat van de vele door het Kabinet gehouden besprekingen, dat de volgende maatrege len zullen worden voorgesteld: Vermindering der ramingen voor de groote staatsuitgaven met inbegrip van die voor leger, vloot en luchtmacht; groote vermindering der uitgaven voor het on derwijs, vermindering der uitkeering aan de werkloosheidsverzekeringkassen en als gevolg daarvan verlaging der uitkeerin- gen aan werkloozen; uitstel van wegen aanleg; verlaging der bezoldigingen van ministers en parlementsleden, bezuinigin gen bij de posterijen. In een vraaggesprek dat Minister Snowden had met een vertegenwoordi ger van de „Daily Herald" verklaarde de Minister, dat de toestand vraagt om sa menwerking van alle partijen in het par lement. Het is, zeide hij, de verantwoordelijk heid van de regeering, haar voorstellen voor het Lagerhuis te brengen, maar het is voor de verantwoordelijkheid van het heele Huis deze plannen uit te voeren, zoodat geen enkele partij zich tot het land kan wenden en politieke munt slaan uit wat in sommige kringen onpopulair kan zijn. Snowden rekent er dus op, dat de op positie-partijen hem fatsoenlijk zullen be handelen en dat zij meer verantwoorde lijkheidsbesef zullen toonen dan de S. D. A. P. in ons land, toen Minister Colijn genoodzaakt was op groote schaal te be zuinigen. Minister Colijn ontving toen van de zijde der S. D. A. P. alleen tegenwer king. Op de meest schandelijke wijze werd hij bestreden. En iedere bezuinigingsmaatregel werd misbruikt om daaruit politieke munt te slaan. Weer een spoorwegaanslag in Duitschland. Uit Weiden (hoven Palts) wordt ge meld: Op de spoorwegbrug tusschen Wem- berg en.Luhe, op de lijn Regensburg Hof, waarover twee sporen loop en, heb ben tot nu toe onbekende daders gister nacht dwarsliggers gelegd, oma de drukke nachttreinen die daar jpasseeren, te laten ontsporen. Een ter plaatse passeerende goederen trein verbrijzelde een dwarsligger en schoof een andere op zij. De machinist bracht hierover rapport uit, waarop men de lijn geïnspecteerd heeft. Daarbij weid op het andere spoor eveneens een dwars ligger gevonden. De daders waren blijk baar voornemens de treinen van de brug 66) Historisch verhaal uit den Napoleontischen tijd. De Passer sloeg Taco met de loshangen de natte mouw van zijn kapotjas in 't gezicht. „Schavuit", zei hij, „durf je zoo je korporaal aan te spreken? Over morgen ga je 't cachot in, als we 't be leven." „Zeg dat wel!" gromde een stem, en hierover peinzend wikkelden allen zich in hun mantels en beproefden een weinig te slapen, terwijl nu zwaarder, dan zach ter, maar immer door de regen op den grond droppelde en 't vuur deed sissen. Jan Cuilenburg kon echter niet slapen. Hij trok zijn mantel over 't hoofd en bleef in 'tvuur staren, diep in zijn her inneringen verzonken. Weer doorleefde hij zijn geschiedenis van vier jaren ge leden; de terechtstelling zijns broeders, de vlucht en het zwerven in de Wijker duinen, zijn ontsnapping uit de handen der soldaten, die hem zochten; hij voel de weer de snerpende pijn der kogelwon- de, hij genoot nog eens zijn verblijf op Riemwijk en hoorde Constance de doods- te laten storten. Het onderzoek naar de misdadigers is in vollen gang. De treinramp in Stiermarken. Naar nog nader over de treinramp bij Leoben uit Weenen werd gemeld, zijn nog twee ernstig gewonden aan de gevolgen hunner kwetsuren overleden. De justitie heeft het onderzoek reeds ingezet. Het onderzoek zal zich voorna^ melijk concentreeren op twee feiten, n.l. het telefoongesprek tusschen den stations chef van Hinterberg en van Goess, waar bij de laatste zou hebben medegedeeld, dat de goederentrein reeds te Goess was binnengekomen, zoodat de chef van Hin terberg den sneltrein liet doorgaan. De chef van Hinterberg deelde achteraf me de, dat de telefoonverbinding met Goess zeer slecht was, zoodat hij den chef van Goess slechts met moeite kon verstaan. Het tweede punt, dat onderzocht zal moeten worden, is de vraag, waarom de goederentrein zoo lang op het baanvak voor het station Goess heeft stilgestaan, naar wordt medegedeeld wel 814 mi nuten. Al dien tijd stond het inrij-signaal op onveilig. Eerst toen de chef door de fluit van de locomotief opmerkzaam was gemaakt, liet hij den trein passeeren. Hij verklaarde, dat hij, zoodra hij het sig naal gehoord had, het sein op onveilig had gesteld. Eenige personen, die in de omgeving langs de spoorbaan wonen, verklaren echter, dat de locomotief van den goederentrein minutenlang onafge broken had staan fluiten, zoodat zij er wakker van zijn geworden. Men vermoedt nu, (fat de chef van het station Goess op zijn post heeft geslapen en eerst wakker is geworden, toen hij het fluiten van de locomotief hoorde. Hierdoor werd het signaal eenige minuten te laat op veilig gezet en werd de botsing mogelijk. Heropening Duitsche beurzen. Gisteren vonden in het Pruisische mi nisterie van Handel de beslissende bespre kingen over de heropening der beurzen in Duitschland plaats. Men was van meerling, dat het voor het Duitsche economische leven noodzakelijk is zoo spoedig moge lijk over te gaan tot heropening d'er beurzen. Na uitvoerige besprekingen kwam de mjnister van handel echter tot de conclusie, dat dringende algemeene belangen een heropening der beurzen in Augustus nog niet toelaten. Ofschoon men algemeen van meaning was, dat het koers- niveau zich aan de ontwikkeling, die in de economische verhoudingen is ingetreden, zal aanpassen, schijnt het toch gewenscht te zijn, de uitwerking van bepaalde maat regelen, d'ie genomen zullen worden af te wachten. Daar het tijdstip, waarop de voorbe reidingen, die getroffen worden voor deze Imaatregelen, beëindigd zullen zijn, op het oogenblik nog niet 'kan worden vastge steld, is het ook nog niet mogelijk reeds heden een nauwkeurig en datum voor de heropening der beurzen op te geven. Naar in een persconferentie hierom trent werd medegedeeld, is men tol de opvatting gekomen, dat een afzonderlijke heropening van de aandeelen- en obli- gatiemarkt niet zal kunnen geschieden. Nieuwe verzet-actie In Britsch-lndië? Volgens berichten uit Britsch-lndië schijnt het nationalistisch congres de campagne tot weigering van gehoorzaam heid aan de wetten te willen hervatten. Veel zal daarbij afhangen van de vraag of Gandhi toch nog aan de ronde tafel conferentie deel zal nemen. Gandhi zelf onderhandelt nog met de regeering, doch het congres moet reeds een rondschrijven aan de handelsondernemingen en firma's hebben gericht, om zich op een nieuwen boycot van Engelsche goederen voor te bereiden. Tot een openlijke breuk met de regee ring is het nog niet gekomen, doch er zijn teekenen, die op nieuwe moeilijkhe den in Britsch-lndië wijzen. En intusschen maken andere telegram men weer melding van nieuwe botsingen tusschen Mohammedanen en Hindoes. Engelands crisis. In een onderhoud met een vertegen woordiger van de „Daily Herald" heeft de minister van financiën, Snowden, ge sproken over den financieelen toestand van Engeland en heeft hij in de eerste plaats gewaarschuwd voor een paniek, waarvoor, ondanks alle alarmeerende be richten, geen reden aanwezig is. Engeland heeft reeds andere ernstige tijden doorgemaakt en zal ook deze crisis overwinnen. Desniettegenstaande kan, aldus Snow den, de huidige toestand buitengewoon ernstig worden genoemd en zijn in ver band hiermede drastische maatregelen noodzakelijk. tijding van Johan overbrengen. Dan volg- de de inhechtenisneming bij den barbier, en eindelijk den vreeselijken tijd in de gevangenis, voor de veroordeeling door gebracht. Hoe goed wist hij nog de le vendige blijdschap van hem en Leo toen het verzachte vonnis hun werd aangekon digd! Dan anderhalf jaar van eenzaam heid en duisternis, van zwaar werk en slecht voedsel, en toen de blijmaar: gij zijt vrij, vrij als een vogel in de lucht, als de visch in 't water! Dat had hij niet kunnen denken; had hij geen tien jaren vestingstraf? Hoe was dat mogelijk? Mo gelijk! Ja, hoe was het ongelooflijke niet mogelijk: Napoleon verslagen, verjaagd, bijna gevangen genomen; Holland weer een vrij land, waar de Prins van Oranje spoedig terug zou keeren. Hij moest het wel gelooven, als de ijze ren deuren open gingen en hij eindelijk buiten in de koele, heldere najaarslucht stond, nauwelijks wetend of hij droomde. Hij had omgekeken en den cipier achter zich zien staan, en daarop door een rede- looze vrees bevangen, dat alles slechts een grap was en hij terstond weer opgesloten zou worden was hij voortgehold, zon der nog eens om te zien, voortgehold tot hij zich buiten de stad bevond. Daar, in het vochtige gras, knielde hij neer en dankte God voor zijn vrijheid! Welk een vreugde, toen hij Leo ont moette en met dezen naar huis ging! Welk een telkens hernieuwde blijdschap bij het betreden van de oude dierbare plekjes, bij het weerzien van vrienden en bloedverwanten, en bovenal, bij de om helzing van hun moeder en hun vader, van wien zij zoo lang gescheiden geweest waren! Nog welden Jan de tranen in de oogen op en maakten de flikkerende wachtvuren tot een zonderlinge illumina tie, terwijl hij die beelden terugriep. Maar ook dit schoof als een panorama voorbij en werd verdrongen door het vol gende beeld: zijn kennismaking met de familie Peters en vooral met Nellie, en het bijeenvoegen van stukken geschiedenis, welke als een legkaart in elkander gepast werden. En deze voorstelling verjoeg de tranen en bracht een lachenden trek om de lippen als... Daar liep langs de verschillende wacht vuren een geroep, dat naderkwam en dui delijker werd, totdat het Jan's ooren be reikte in den verstaanbaren vorm: „Ser geant Cuilenburg!" „Present!" riep hij met forsche stem terug, en dit antwoord ging langs den zelfden keten naar de plaats vanwaar de vraag was gekomen. Jan bleef nieuws gierig wachten naar dengene, die hem zocht welke dan ook, na verloop van De noodtoestand is echter voorbijgaand. Snowden hechtte bijzondere waarde aan het feit, dat de Engelsche financieele toe stand in den grond genomen volkomen gezond is. Engeland heeft enorme kapitaalreser ves, die het kan aanspreken. De huidige toestand op de Engelsche geldmarkt zoo ging Snowden voort, is veroorzaakt door de totaal ongegronde nervositeit van buitenlandsche schuld- eischers. Engeland moet daarom alles doen om deze vrees opzij te zetten en zijn schuld- eischers te bewijzen, dat de toestand van het land volkomen gezond is. Snowden verklaarde, all.es te zullen doen, om het crediet van Engeland te ver dedigen. Mac Donald is Zondag weer uit Lossie mouth naar Londen vertrokken. Men verwacht, dat deze week voor Engeland van zeer groot belang zal zijn in verband met den critieken finan cieelen toestand en de maatregelen, die in verband hiermede moeten worden ge nomen. Men noemt deze periode de ernstigste sinds 1914. Woensdag zal een speciale kabinets zitting plaats hebben, om te beslissen, wanneer het parlement zal worden bij eengeroepen. Donderdag vergadert het bestuur van de labour-partij ter bespreking van de re- geeringsplannen. Volgens de „Evening Standard" zal het bezuigingsprogram der regeering onder meer een drastische vermindering van de voornaamste begrootingen omvatten, ook die van leger en vloot en luchtvaart. Ook de uitgaven voor onderwijs zullen flink besnoeid worden. Verder wil men een ver laging van de werkloozenuitkeering, stop zetten van den aanleg van nieuwe we gen, vermindering der vergoedingen van ministers en Lagerhuisleden. Overstroomingen in Mexico. Uit Mexico-City wordt gemeld, dat de hevige regenval in het Zuiden van .het land ernstige gevolgen heeft gehad. In de stad Huetamo werden 150 hui zen geheel vernield. De overstroomingen nemen nog steeds in omvang toe en hebben op sommige plaatsen ernstige epidemieën tengevolge gehad. Alleen reeds in het dorp San Pedro Jiamyan zijn 200 kinderen aan typhus gestorven. De opstand op Cuba. Het schijnt, dat de opstandelingen nieu wen aanhang krijgen. De rebellen-leiders in Santa Clara, Men- dez Penato en Aurelio Hovia, hebben ver klaard, dat zij vastbesloten zijn, te strij den tot hun laatsten ademtocht en zich liever te laten dooden, dan de voorwaar den van Machado te aanvaarden. Volgens een bericht uit Havanna heeft de laatste 48 uur in de provincie Santa Clara wederom een hevig gevecht tus schen regeeringstroepen en opstandelin gen plaats gehad. In het algemeen schijnt de opstandige beweging zich nog uit te breiden; de rebellen behaalden op som eenigen tijd, door een menigte van te rechtwijzingen langzaam voortworstelend eindelijk verscheen. 'tWas een officier, geheel in zijn mantel gehuld, die na de laatste inlichting eindelijk haastig op hem toetrad. „Jan, hoe maak-je 't?" riep de vreem de en greep zijn hand. ,,'tValt lichter een naald in een hooiberg te vinden, dan je bloed-eigen broer op zulk een nacht in 't leger." „Leo, ben-jij 't?" riep Jan, terwijl hij de aangeboden hand duchtig kneep. „Hoe staat het leven? We hebben mekaar in geen vier dagen gezien, geloof ik." „Ik ben nog best in orde", zeide de officier, en nam zijn broeder onderzoekend van 't hoofd tot de voeten op, zoo nauwkeurig als 't zwakke schijnsel van 'tvuur gedoogde. „Hoe is 't, je bent toch nog kompleet, hoop ik?" Jan lachte. „Op een schamp langs den slaap na, ja hoor! Gezond en arm." „Dan is 't niets. Leo ging naast Jan bij 'tvuur zitten en zei: „Ik heb een for tuintje gehad, dat in deze week niet alle daags is; een brief van Constance." „Kijk, dat is wat waard. Hoe gaat het Constance?" „Uitstekend, en de anderen ook. Ik zou je den brief wel voorlezen, maar er is zoo weinig licht hier, dat het niet gaan zal. Binnenland Brand te Middelburg. Staking te Geldermalsen geëindigd, Buitenland. Deze maand nog geen heropening der Duitsche beurzen. Weer een spoorwegaanslag in Duitsch land. De crisis in Engeland. Nieuwe verzet-actie in Britsch-lndië. Aardbeving in Argentinië. mige plaatsen nieuwe successen. Naar verluidt zouden de opstandelingen in de provincie Pinar del Rio in het Toto ge- hergte tal van aanhangers mobiliseeren. Van de zijde der regeering wordt mede gedeeld, dat binnen zeer korten tijd ver schillende belangrijke grondwetswijzigin gen tot stand zullen komen. Aardbeving in Argentinië. Volgens een bericht uit Bueuos Ayres heeft een hevige aardbeving het gebied van Maipo geteisterd. Nadere mededee- lingen zijn nog niet hekend, daar het tele fonische en telegrafische verkeer met het betrokken gebied gestoord is. Korte berichten. Op den feestdag van Maria Hemel vaart hebben in Frankrijk talrijke auto ongelukken plaats gehad. Volgens de Zon dagochtendbladen zijn daarbij 15 perso nen gedood en ongeveer 60 gewond, van wie 37 ernstig. Ter bestrijding van de cholera-epi- demie rond de Perzische Golf zijn genees- heeren met 50.000 flacons per vliegtuig naar de havensteden in dit gebied ver trokken. Te Manchester is het tot ernstige on lusten gekomen naar aanleiding van het feit, dat de politie veertien personen had gearresteerd, die zich aan ongeoorloofde weddenschappen hadden schuldig ge maakt. Een groote menigte, die tot 2000 personen aangroeide, schoolde samen en trachtte de gevangenen te bevrijden. Bij de daarop volgende botsingen werden verscheidene agenten gewond. Veertig personen werden gearresteerd. In Paraguay heeft volgens een be richt uit Ascunsion een cycloon gewoed, die groote verwoestingen heeft aangericht. In Villa Rica en elders zijn ongeveer 400 huizen verwoest. Er zijn talrijke dooden en honderden gewonden. Het verkeer met het geteisterde gebied is onderbroken. Het slechte weer in Engeland blijft nog voortduren. Gisteren stormde het spe ciaal aan de Zuidkust vrij hevig en de Maar ik kan je ook even goed vertellen wat er in staat. Natuurlijk maakt het schepseltje zich erg bezorgd over onze gezondheid, en ze valt vinnig uit tegen de Franschen, die ons zoo lang geplaagd hebben en ons nu nog niet met rust kun nen laten. Margo komt haar nogal dik wijls bezoeken; dat troost haar een beet je. Van Nellie heeft ze bericht gehad, dat op de Veluwe alles wèl gaat, en dat is, als je 't gelooven wilt, voornamelijk de reden waarom ik jou overal heb gezocht, want Stans beval mij scherpelijk, dat aan jou te vertellen." „Zoo", zei Jan droogjes. „Niets verder?" „Margo is geëngageerd met een koop man uit Haarlem, die een jaar of acht ouder is dan zij. Stans schrijft, dat het een candidaat was door haar ouders aan bevolen." Beiden zwegen een oogenblik, en' beiden dachten misschien aan een canfftdaat die niet door Margo's ouders aanbevolen was en toch, zoo hij was blijven leven, den prijs behaald zou hebben. „Schrijft Constance nog iets over haar voogd?" vroeg Jan. „Wel iets. Hij valt niet meer tegen haar uit als hij haar op brievenschrijven aan mij betrapt; mijn promotie schijnt er veel goed aan gedaan te hebben. Nu, als ik terugkom dan..." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1