No. 267 Zaterdag 15 Augustus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HEVEA Hendrikse Co's Bank N.V. Qoes EERSTE BLAD. BANK VOOR ZEELAND N.V. Verlovingsringen C. JOOSSE, BERTELSJUNSTKORREL" Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland //c/i tlo op end i/zers/er/c BEVESTIGD TE SOES. Zitdag te MIDDELBURG eiken Donderdag. Gebouw Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel, DAM B.Z. 152. ALLE BANKZAKEN. fiarijzeF Soezen „Den Soelen Jnval" Telefoon 111 Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 AUGUSTUS vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door KWALITEIT HOILAND/CH El BOVENAAN DOOR Direoteur-Hoofdredaotenr: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELREN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. „Doordansen, gewoon doordansen." Te Laren is de vriend der kunstenaars, Jan Hamdorff gestorven. In zijn mooi hotel hebben velen de schilderstukken bewonderd, die hij daar voor zijn kunst zinnige vrienden exposeerde. En daarom verstaan we het zoo goed, dat menig blad zijn nagedachtenis in een waard ee- rend artikel eert en huldigt, schrijft de „Rotterd." en het blad vervolgt dan: Maar wij verstaan het niet, dat de „Nw. Rott. Crt." het waagt het volgende aan haar lezers voor te zetten: „Zondagochtend kwart voor elf, op het uur, dat iedereen, wien het maar inviel, zijn opwachting bij Jan en zijn trouwe huishoudster kon maken en de serre en de tuin vaak te klein waren, is het Jan Hamdorff tijdperk afgesloten. Hij was de laatste dagen bijna niet bij kennis ge weest. „Doordansen, gewoon doordansen, alles gewoon door, voor mij geen hinder in zaken, had hij tot zijn opvolger in de directie van het Hotel-annex-dancing ge zegd. 's Middags werd gewoon doorgedanst, nieuwe generaties dansen op hobo- en saxophoongeloei. De ouderen konden geen voet op den vloer krijgen. De oudste vrienden zaten met stamgasten aan hun kaartje in de gelagkamer; Willem, die kellner en traditie is, sleepte af en aan; keek schichtig naar de gesloten gordij nen van de serre; keek of de oude vrien den keken. „Gewoon door, alles gewoon door", had Jan gezegd. Hij was menschenkenner." Zondag, sterfdag, dans-, drink- en dob- beldag! Gewoon doordansen, heel gewoon; alsof er niets bizonders is gebeurd. Een mensch ging naar zijn eeuwig huis; heel gewoon; de rouwklagers zullen door de straat omgaan; heel gewoon; en de pretmakers zullen doordansen; heel gewoon. Maar ijzig-koud en huiveringwekkend- vreeselijk. Laat ons eten en drinken en dansen, want morgen sterven ook wij. Jan was een menschenkenner; o ja. Het is waar. Namelijk van de menschen, wier deel hier op aarde is. En die, naar eigen exegese, het woord van den Prediker overnemen: „Want wat de kinderen der menschen wedervaart, dat wedervaart ook de beesten: gelijk die sterft, alzoo sterft deze, en zij allen hebben eenerlei adem, en de uitnemendheid der menschen boven de beesten is geen: want allen zijn zij ijdelheid. Zij gaan allen naar een plaats; zij zijn allen uit het stof en zij keeren allen weder tot het stof. Wie merkt, dat de adem van de kin deren der menschen opvaart naar boven, en de adem der beesten nederwaarts vaart in de aarde?" De dansende drinkebroers vacj Hotel Hamdorff zoeken geen antwoord op die vraag. De menschenkenner wist dat wel en hij adviseerde bij laatste wilsbepa- ling: Doordansen, gewoon doordansen! Voorstellen der Brltsche Banken. De Daily Herald weet mede te deelen, dat de bezuigingsvoorstellen die de Lon- densche banken hebben uitgewerkt, ten einde de Engelsche begrooting in even wicht te brengen, en welke voorstellen gisteren ter hand zijn gesteld aan de be- zumigingscommissie van bet Britsche ka rn8*' v°lgende neerkomen: Ten eerste: Speciale belasting ten be drage van 1 procent op de vaste rente- gevende waarden; niet op staatsleenin- 8en> doch uitsluitend op industrieele waarden; Ten tweede: bezuiniging op de begroe ting, tot voor ongeveer een even groot be drag als de onder 1 genoemde belasting oplevert; Ten derde: conversie van de Engelsche oorlogsleeningen na invoering van de on- der 1 genoemde belasting. De ontploffing te Villeurbanne. Bij de instorting van het woonhuis te lUeurbanne zijn negen personen om het leven gekomen en dertien gewond. De brandweer is reeds met het sloopen van de op instorten staande huizen in de omgeving begonnen Over de oorzaken van de ontploffing is nog niets naders bekend, doch men ver moedt, dat de explosie door een der huur ders is veroorzaakt, die met ontplofbare stoffen voor het vangen van visch geëx perimenteerd moet hebben. Chili staakt zijn betalingen. Reuter meldt uit Santiago de Chili: Het regeeringskabinet keurde heden het gedeeltelijk moratorium goed, dat een maand geleden werd uitgevaardigd, met het doel de goud-situatie te beschermen. Dit moratorium werd nog aangevuld met een voorstel, dat inmiddels is aangeno men, om den dienst der buitenlandsche schulden op te heffen. Gezien het groote gebrek aan fondsen, zullen de betalingen van de renten der buitenlandsche schulden, welke op het oogenblik bij de banken in de betrokken landen zijn ondergebracht, worden ge staakt. Deze schulden bedragen 13 millioen per jaar. Het kabinet stelt tevens voor de betaling van de rente op de binnenlandsche schul den en de schulden op korten termijn te annuleeren. Het Engelsche parlement onderbreekt zijn vacantle. Het Engelsche parlement zal vermoede lijk in September tot een buitengewone zitting worden bijeengeroepen, om te be raadslagen over de bezuinigingsmaatrege len, die noodig zijn, om het evenwicht in de begrooting te handhaven. Volgens de „Daily Herald" hebben de bankiers voorgesteld, een bijzondere be lasting te beffen van de inkomsten, die niet uit een bedrijf stammen, dus een be lasting van de inkomsten uit beleggingen, in welk geval dan tevens de staatsuitga ven verminderd zouden worden met het bedrag, dat deze belasting oplevert. Alle Engelsche bladen wijden uitvoerige beschouwingen aan bet bezuinigingspro gram. Zij zijn het er over eens, dat een practisch bezuinigingsprogramma noodig is en terstond uitgevoerd moet worden. De „Daily Herald" betoogt in een hoofd artikel, dat er geen aanleiding bestaat voor een paniek. De gebeurtenissen van de laatste week hebben een urgenten toe stand in het leven geroepen, welken men koelbloedig moet beschouwen en behan delen, wil de Engelsche natie met on verminderd aanzien en onverminderd crediet in het binnen- en buitenland uit deze crisis te voorschijn te komen. Waarom Gandhi wegblijft. Aan het einde van de vergadering van het dagelijksch bestuur van het Indisch nationale congres is de volgende verkla ring bekend gemaakt. Het bestuur heeft nauwkeurig kennis genomen van de correspondentie tusschen de centrale regeering en verschillende provinciale regeeringen eenerzijds en Gandhi anderzijds over de kwesties, die zijn ontstaan uit de overeenkomst van Delhi. Verder heeft bet bestuur de ver klaring bestudeerd, die Gandhi afgelegd heeft over de gebeurtenissen, die tot bo vengenoemde correspondentie hebben ge leid. Het dagelijksch bestuur stelt met leed wezen vast, dat volgens zijn meening her haalde malen en in sommige gevallen in ernstige mate door de provinciale regee ringen inbreuk is gemaakt op de voor waarden vastgelegd in de overeenkomst van Delhi en dat daarop een punt is be reikt, waarop wegens het uitblijven van voldoening, Gandhi met instemming van het dagelijksch bestuur om aanwijzing van een onpartijdige rechtbank heeft ge vraagd, om inzake de beweerde schennis van de overeenkomst en de bestreden uit legging van de bepalingen uitspraak te doen. Dit verzoek is nu geweigerd, zelfs ten aanzien van zaken, die vitale belangen van den boerenstand betreffen. Het bestuur is daarop tot de overtui ging gekomen, dat het congres, de termen van de overeenkomst van Dehli en het nationale belang in aanmerking genomen, niet vertegenwoordigd kan zijn op de Londensche conferentie. Noodweer op de Philippijnen. Van de Philippijnen komen 'berichten omtrent een geweldig noodweer. Tenge volge van de wolkbreuken stortte een stuwdam in, waardoor zeven dorpen wer den overstroomd. Verder had tengevolge van de stort regens een aardverschuiving plaats, waar door een electrische centrale zwaar werd beschadigd. Men vreest dat ook menschen om 'het leven zijn gekomen. Communisten propaganda. Bij het onderzoek van materiaal, zoo wordt uit Weenen gemeld, dat bij een indertijd vermoorden communistisohen agent Semmelmann werd gevonden, kwam men op het spoor van een zekeren Dr. Broder, den 'bezitter van een kasteel bij Linnitz in Stiermarken. Een daar verrichtte 'huiszoeking bracht een groote hoeveelheid communistisch propaganda-materiaal voor den dag. Zijn beide zoons, waarvan de oudste te Berlijn studeert, zijn bij' 'deze zaak betrokken. De oudste izoon erkent lid te zijn van de KPD en met Semmelmann in brief wisseling te hebben gestaan. De jongste zoon schijnt als tusschenpersoon te heb ben opgetreden. De politie houdt een wakend oog op het slot. Er hebben geen arrestaties plaats gehad. Heropening der Berlijnsche beurs? In kringen van het Berlijnsche beurs- bestuur verwacht men, dat de beursher- opening uiterlijk 20 Aug. a.s. moet plaats vinden, aangezien een eventueele latere heropening in den loop van deze maand geen beteekenis meer zou hebben, daar deze een afwikkeling van den Augustus-ultimo niet meer zou toelaten. In beurskringen is men er van over tuigd, dat de voor beleeningen vereischte gelden ruimschoots aanwezig zijn. alle maten mooie modellen. Prijzen beneden alle concurrentie. Zilveren Schepje of Klokje Cadeau. ST. ADRIAANSTRAAT GOES. Zij, die de hoogste pensioenen genieten. De Duitsche regeering heeft onlangs tot 175 menschen, die de hoogste pensioenen in Duitschland genieten, per aangetee- kenden brief het verzoek gericht vrijwil lig afstand te doen van een gedeelte van hun pensioen, in het belang van het vaderland. Op de 175 brieven, zou de rijksregeering twee toestemmende ant woorden hebben gekregen en wel van de als republikeinsch bekend staande generaals Deimling en van Schönaich. Verschillende menschen hebben een af wijzend antwoord gezonden en enkele anderen hebben er zich bij den rijkspre sident over beklaagd, dat hun een der gelijke brief werd toegestuurd. Katoenlnvoer over Gent. De Egyptische ondersitaatss ecrefcaris voor financiën en d!e Egyptische gezant te Brussel hebben te Gent besprekingen gevoerd met het oog op den invoer van Egyptische katoen over d'e Gentsche ha ven, waarbij het zou gaan over belang rijke hoeveelheden en waaromtrent reeds ondierhandelingen werden gevoerd met Antwerpen, die tot geen resultaten heb ben geleid'. Fransch bezoek aan Berlijn niet in Augustus. Minister-president Laval heeft aan den Duitschen ambassadeur te Parijs, von Höscb, zijn spijt betuigd op 26 en 27 Augustus, de oorspronkelijk vastgestelde data, niet naar Berlijn te kunnen gaan, omdat de gezondheidstoestand van Briand hoewel aanmerkelijk verbeterd, hem nog niet toestaat zich in den loop van deze maand naar Duitschland te begeven. Een bericht uit Parijs meldt, dat La- val zich gisteravond met Rijkskanselier Brüning telefonisch in verbinding heeft gesteld. Hij heeft hem nog eens zijn leed wezen betuigd dat het bezoek aan Berlijn wegens den gezondheidstoestand van Bri and niet op den afgesproken datum, kon plaats vinden. De Raad van State de lucht in. Omtrent het bezoek van den Raad van State aan de vliegvelden Waalhaven en Schiphol vernemen wij nader, dat Maan dag a.s. om half tien de leden van den Raad van State, de heeren Romme, Has- selman, generaal Muller Massis, admi- raar Rambonnet en Kan, misschien ook Mr. Limburg, benevens de secretaris, jhr mr. de Beaufort en drie referendarissen per autocar naar Waalhaven zullen gaan ter bezichtiging van het vliegveld en zijn inrichting. Daarna vliegen de heeren naar Schiphol, waar zij de andere leden van den Raad van State vinden, die per auto daarheen zullen gaan. Op Schiphol zal de lunch worden gebruikt en zeer waar schijnlijk zal men daar ook vliegen. Om 6 uur is men terug in Den Haag. Prof. Fabius, die onlangs zijn 80sten verjaar dag vierde, doch desondanks voornemens was den vliegtocht mee te maken, is door een lichte ongesteldheid tot zijn leedwe zen verhinderd. Tegen de snelheidsmaniakken. Gezien de voortdurende toeneming van auto-ongelukken, dikwijls veroorzaakt door, hetzij onder invloed zijnde bestuur ders dan wel snelheidsmaniakken, diet voortdurend het leven van anderen in ge vaar brengen, schijnt naar „De Avond post" vernam in justitieele kringen het voornemen te bestaan, scherpere en ingrijpender maatregelen te treffen. Zoo wordt overwogen om, zonder dat daartoe wetswijziging noodig zou zijn, in den vervolge de automobielen, waarmede het ongeluk is gebeurd, verbeurd te ver klaren en deze hetzij te doen vernietigen, dan wel ten behoeve van het Rijk te doen verkoopen. Door dezen maatregel hoopt men deze gevaarlijke maniakken tot bezinning te brengen. Beteren zij zich niet, dan moeten zij ook maar voor goed bun auto kwijt zijn. Een maatregel, die wel in breeden kring toegejuicht zal worden. In cultuur brengen van woeste gronden. Het gemeentebestuur van Hoeven (N.-Br.) heeft een brief gericht aan de ingezetenen en alle grondeigenaars dier gemeente, waarin dezen worden opgewekt mee te helpen tot in cultuur brengen van alle nog resteerende woeste gronden, op dat de welvaart der gemeente zoo hoog mogelijk worde opgevoerd. Het is ons bekend, aldus de brief, dat de huidige tijdsomstandigheden belemme rend zullen werken, maar daarom heeft de regeering op ons verzoek besloten, op zeer ruime wijze te helpen. Ieder, die een stuk grond, hoe groot of hoe klein ook, te ontginnen heeft, kan dit laten doen met een subsidie van 80 pet. in het loon bedrag, zoodat niemand kan achterblij ven om zijn grond vruchtbaar te maken. Wendt u om inlichtingon tot den bur gemeester en tast door, want 80 pet. is iets wat niet weerom Komt. U gaat Binnenland. Alg. vergadering van den Bond tegen het vloeken. Buitenland. Deze maand geen Fransch bezoek aan Berlijn. Communistische propaganda. 20 Aug. heropening der Berlijnsche beurs? Noodweer op de Philippijnen. dan iets verrichten, waardoor u èn uzelf bevoordeelt èn medewerkt aan de wel vaart dezer gemeente èn, tenslotte, uwe medemenschen helpt Ir H. P. Maas Geesteranus. f Gisteren overleed te Utrecht op 63-ja- rigen leeftijd na een korte ziekte tenge volge van een hartkwaal ir H. P. Maas Geesteranus, hoofdingenieur en chef van den dienst van weg en werken van de Ned. Spoorwegen. Ir Maas Geesteranus heeft ook gerui- men tijd in Amsterdam gewerkt, waarbij hij belast is geweest met een reorgani satie bij de spoorwegen in verband met bezuinigingsmaatregelen. (Volledig Pluimveevoeder») daar deze uit ideale qrondstoffen is vervaardigd en géén vischmeel bevat Alles vereend in één korrel.niets byvoeren Sedert 1925 is de pluimveeteelt verrijkt met Bertels'„Kunstkorrel'tietwetensctiap pelijk ideale, voordeeliqer en volledige voeder voor kuikens, kippen.eenden enz waarin de granen,vleeschmeel.vitaminen.voedinqszouten enz. in één korrel zyn vereeniqd en waarmede ver kregen wordt' arbeidsbesparing, laqene productie-' kosten en betere bevruchtinqv.hei.qrooteren smake lijker eieren,sterker en mooier dieren en 30% méér eieren dan met de omslachtige dubbel voedering met Ochtendvoeder en gemengd graan. Alle foutief voederen, waardoor nog millioenen verspild wor- den.wordt door de. Kunstkorrel "in eens opgehe ven. In Nederland voert men reeds Z millioen kippen en eenden met Cedels',. 4W50 kilo f Jr POSN* Vraagt brochure Mooorts loodje. wchiUwon ramaakseh! V:BERTELSA°D!kunstkorreEL AMSTERDAM Octrooi reeds verkreqen in Belqië.Canada.Engeland Frankrqk.ltalië, Hongarije. Polen,Soanje.Zuid-Afrika. Bond tegon het vloeken. Vrjjdag hield te Utrecht de Bond tegen het schend'en door vloeken van Gods heiligen Naam zijn algemeene jaarver gadering onder voorzitterschap van Ds H. Janssen van Den Haag. In zjjn openingswoord deed hij' verblij dende mededeelingen omtrent den goe den gang van het werk van den bond. Het blijkt, als spr. met menschen van die spoorwegen enz. spreekt, diat zij allen zeggen, "d'at het vloeken in ons volk af neemt. Dat mag stellig ook voor een deel worden gedankt aan de propaganda van den bond. Spr. wees er op, d'at neringdoenden en and'ore menschen, die veel met publiek te maken hebben kosteloos verspreid'ings- materiaal kunnen 'krijgen aan het bond's- secretariaat te Utrecht. Besproken weid.', wat in Indië gedaan kon worden. De voorzitter deelde mede, dlat het bondsbostuur eanige maatregelen tot propaganda van den bond in voorbe reiding heeft. Ds Keuchenius heeft zich bereid verklaard voor den bond te ar beiden. De secretaris, d'e heer B. de Jager van Utrecht, bracht zijn jaarverslag uit; dlaaraan is het volgende ontleend: De aangesneden terreinen moeten stel selmatig en nauwgezet worden bewerkt, inzonderheid moet de contributie-op brengst op peil worden gehouden en op gevoerd. Dat eene punt eisoht reeds veel zorg. Onze arbeid vergt toch steeds we der aanzienlijke bedragen, die ieder jaar terug keerea.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1