Kerknieuws. Land- en Tuinbouw hij ineens de hoogte in tegen de borstwe ring op. Een angstig gegil steeg uit de duizenden toeschouwers op. De motor sloeg van achteren tegen de borstwering op en Herkuleijns vloog over de balustrade, daarbij een lichtmast mee nemend, die als een lucifer doormidden brak, en kwam tusschen de toesohouwers terecht,. Een oogenblik van doodsche stilte volg de en intusschen snelden velen naar de plaats des onheils. Het bleek dat Herkuleijns gewond was doch volkomen bij bewustzijn. Een vluch tig onderzoek der aanwezige geneesheeren wees uit, dat Herkuleijns twee beenbreu ken had opgeloopen. Met de toeschou wers bleek het ook vrij goed afgeloopen te zijn. Drie personen waren gewond. P. de Koning, 38 jaar, slager te Hoofd dorp, en G. Bootsma, 38 jaar, eveneens te Hoofddorp (een melkslijter), kregen een hersenschudding en werden naar het Wilhelminagasthuis overgebracht; F. van den Bosch, 28 jaar, wonende te Amster dam, kreeg een hoofdwond doch kon ter plaatse worden verbonden. De wedstrijd ging doorl Ee n edele daad. Dezer dagen kwam den marechaussee te paard A. L. Nagelkerke, gestationneerd te Tilburg, ter oore, dat in het St. Elisabeths-Ziekenliuis te Tilburg een moeder van drie kinderen stervende lag, die alleen nog door een bloedtransfusie kon worden gered. Zes verschillende personen, welke familie wa ren van deze moeder, waren volgens den dokter niet geschikt om deze transfusie te ondergaan, en werden hiervoor afge keurd. De echtgenoot van de patiënte was teil einde raad en wist niet meer waarheen hij zich thans moest begev en. Toen de marechaussee dit alles had ver nomen, stelde hij zich disponibel voor deze edele daad, ten einde een voor hem geheel onbekende vrouw te kunnen redden. Een strenge keuring volgde, waarna den mare chaussee den volgenden dag werd be richt, dat zijn bloed was goedgekeurd. Om de vrouw te behouden, moest hij drie kwart liter bloed afstaan, hetwelk gebeur de, Dank zij deze bloedtransfusie slaagden de geneesheeren er in de vrouw in het le- v en te houden. Over enkele dagen mag zij het ziekenhuis verlaten. Een autobus in brand. Een autobus der N.V. Vitesse te Moerge- tel is aldaar onder het rijden in brand geraakt, 1 e inzittenden wedden gered. De bus is ge heel verbrand. Verzekering dekt de schade. Gesmokkeldekoeie n. Aan de grens bij de Bouvtunge hebben commie zen W jensdagnacbt tien uit Oostfrie land gesmokkelde koeien in beslag genomen. O f f e r-p enningen ges t o- 1 o n. Gisternacht hebben inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot de R. K. pastorie te Halfweg. Van den Osdor- perweg hebben de daders per roeiboot den tuin aan de achterzijde bereikt. Zij zijn toen op het balcon geklommen en hebben de julouzieën van de werkkamer van den pastoor opgeschoven, waarna zij een ruit uitsneden. Zonder veel moeite wisten da»inbrekers een buit te veroveren van f 350f 400 aan centen. Hoewel nog meer centen voor het grijpen lagen, heeft men deze laten liggen, waarschijnlijk omdat de last te zwaar werd. 600 guldenverduister d. Een 22-jarige handelsreiziger te Haarlem had van zijn patroon zeshonderd gulden in zijn bezit, welke door hem waren geïnd. De man bad het geld echter niet afgedra gen, doch voor zijn gezin uitgegeven. Niet wetend, wat te doen om zich uit deze zaak te redden, stak hij in zijn woning de kleeren, waarin hij gewoonlijk het geld be waarde, in brand, om het te doen voor komen, of liet geld met de kleeren was verbrand. De echtgenoote echter, die van het geval onkundig was gebleven en het brandje ontdekte, wist het met eenige emmers water te blusschen, De man i3 door de politie in bewaring gesteld. Kinderwagenfabriek uit gebrand. Gistermorgen omstreeks half 10 brak door onbekende oorzaak brand uit in een perceel op den Zeedijk te Utrecht, waar gevestigd is de kinderwa genfabriek „de Hoop". Daar de vlammen een oogenblik uit sloegen en er zich aan weerszijden van het huis houtopslagplaatsen bevinden, liet het geval zich een oogenblik ernstig aan zien. De brandweer was evenwel spoedig ter plaatse en wist het vuur met drie stralen, waarvan een op de waterleiding, tot dit eene huis te beperken. De boven verdieping brandde geheel uit, terwijl be neden ernstige schade, mede door bet af- stroomende water ontstond. Het perceel en de inventaris waren verzekerd. Een verfraaiing van de schrijftafel. De N.V. v.h. Ta- lens Zoon te Apeldoorn brengt een nieuw model, een luxe celluloid Gluton- pot in den handel. Kleur, zoowel als vorm maken dit nieuwe artikel tot een sieraad voor de schrijftafel. De honger als geneesmees ter. Te Riga is een beweging ontstaan, om door vasten genezing van allerlei kwa len te zoeken. Deze beweging heeft baar ontstaan te danken aan de brochure van een kwakzalver, die daarin 40 dagen vas ten voorschrijft en wel op grond van den Bijbel, wijl daarin geschreven staat, dat reeds de oude profeten veertig dagon ge vast hebben. Een groot aantal zieken leg gen zich nu op het vasten toe, doc'i twee hunner hebben de proef reeds met den dood moeten bekoopen. Een zenuwarts, dr Eiduk, stierf op den veortigsten 'dag, dus in het gezicht van de „genezing". De advocaat Wilunson. die nog drie dagen aan de kuur had toege voegd, stierf eveneens. Brand a/b. s. s. „F r i e s 1 a n d". Een telegram uit Hartlepool meldt: In de machinekamer van het Nedar- landsche stoomschip „Friesland" is brand uitgebroken. Het vuur kon na een uur gebluscht worden. De schade is niet groot. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Het s.s, „Friesland", metende 2062 bru to ton en 1532 netto, is van de Scheep vaart- en Steenkolen Mij te Rotterdam. Vrachtauto op trottoir. Een man doodgedrukt; een vrouw gewond. Gistermiddag reed ,n de Kennemerstraat te Haarlem een vrachtauto van Van Gend en Loos. Toen de auto den hoek omzwaaide naar de Frans Halsstraat kwam van daar een wielrijder, die dus in verboden richting reed. De auto week naar links uit, de wielrijder naar rechts; blijkbaar kwam er een verwarring, waardoor de chauffeur van de wijs raakte. Hij reed althans met vrij groote snelheid het trottoir op. Een 27-jarige man uit Heemstede, die daar liep, werd tegen den muur van een huis doodgedrukt; een 40-jarige juffrouw werd ook geraakt, zij kreeg een beenwonde. Maar de kinderwagen, die zij duwde en waarin een baby lag, kwam er niet zoo goed af. De wagen werd tegen den muur plat gedrukt; het kindje was er even te voren uitgerold en kwam er wonderlijk eenoeg met een paar schrammen af. Het lijk \an den man en de gewonde vrouw werden naar een ziekenhuis vervoerd. Door een auto gegrepen. De 33-jarige echtgenoote van den heer de K. te E der veen, is gisteravond bij het over steken van den wog, door een passeeren- le aulo gegrepen. Zij was terstond bewus teloos. Na verhonden te zijn, is de vrouw in hopeloos,en toestand per ziekenauto naar haar woning gebracht. Men vreest voor haar leven, Brand te Woerden. Te Woer den is door onbekende oorzaak afgebrand do groote opslagplaats van turven en steenkoolbriketten der coöperatie „Elkan der Trouw" aan de Havenstraat 18. Ook het daarnaast gelegen woonhuis van den 'lieer Do Jong werd een prooi der vlam men. Verzekering dekt de schade, alloon de. inboedel van den heer De Jong was niel verzekerd. De omliggende perceelen 1,regen groote waterschade. Grensidylle. 't Gebeurde op een heerlijken Zondagmorgen aan het Duitsehe grenskantoor op een der groote wegen, die Noord-Limburg met liet na burige Germanje verbindt, vertelt de „Limb. Koerier". Een Nederlandsche fietser wordt door den groen-geuniformeerden grensbeambte verzocht af te stappen met do vraag: „Wat hebt u in dat pakje?" „Een kleine krentenmik", luidt het antwoord. De Duitsehe douane informeert verder: „Hoe zwaar is die?" „Weet ik niet precies; misschien twee pond." „Ja, dan zullen we even nawegen. Het gaat volgens gewicht, ziet u." Ondertusschen komt een Hollandsch Fordje aantuffen. De tolambtenaar steekt zijn hand op: „Stoppen!" en de controle begint. De invoerrechten-schuldige staat geduldig te wachten. Eindelijk gaat de ambtenaar naar den afsluitboom en laat het Fordje door. Nu wordt het „kleine krentenmikje" gewogen, hetgeen zoo nauwkeurig en angstvallig geschiedt, dat het ongeveer tien minuten in beslag neemt. Eensklaps zegt de trouwe grensbewa ker: „ongeveer 900 gram", welk resul taat wordt opgeteekend. Daarna wordt een groot zwaar boek opengeslagen, en na eenig zoeken mom pelt hij: „rozijnen". Volgt wederom een aanteekening. Plotseling weerklinkt claxon-getoeter. De beambte springt op met veerkrachti- gen tred stapt hij op de auto af, die aan de Duitsehe zijde voor den slagboom stopt. De Nederlandsche gerensbewoner leunt vervelend-ongeduldig tegen de open staande deur en tuurt naar de in- en uit vliegende zwaluwen, die hun nestje in de groote pakruimte hebben gebouwd. Na eenigen tijd gaat de afsluitboom in de hoogte, de auto passeert de grens en de drukdoende ambtenaar zet het onder zoek voort. „Is er ook boter in?" „Weet ik niet", is 't antwoord. Andermaal wordt bladzijde na blad zijde omgeslagen. Volgt een korte aantee kening. Daarna de vraag: „Zijn er ook eieren in?" ..Weet ik ook niet", klinkt het ongeduldig terug. De Duitscher kijkt op en luistert inge spannen. Wederom een auto. De wach tende fietser telt de militaire stappen van den weggaanden beambte. Deze spreekt enkele oogenblikken met de inzittenden; de auto maakt rechtsomkeert en verdwijnt in een wolk van stof en benzinerook. Doodbedaard wordt wederom het lijvige boek ter hand genomen, en na eenig zoe ken begint de Duitscher te rekenen en te tellen en te cijferen. De Hollandsche fietser staat ongedul dig en in spanning te wachten op 't resul taat van deze gewichtig-doenerij. Eindelijk klinkt het ernstig en met een triomfantelijken glans in de oogen van de lippen van den Republikeinschen grensbeambte; „Sie miissen genau 4 Vi Pfennig Zoll bezahlen; aber weil nicht weniger als 5 Pfennig erhoben werden darf, können Sie weiterfahren. Gute Reise." De controle had juist een half uur ge duurd. Een ernstig auto-ongeluk. Vier d o o d e n. Te Duisburg heeft gis ternacht een auto-ongeluk vier menschen- levens geëischt, De Karl Lohrbriicke, welke Duisburg met Ruhrort verbindt, wordt hersteld en om het drukke verkeer niet al te zeer te hinderen, wordt dit werk des nachts verricht. Gisternacht reed een auto van een chauffeursschool uit Duisburg, waarin vier menschen zaten, in de rich ting van Duisburg. De bestuurder moet de afsluitboom niet bemerkt hebben, want do auto reed er met groote snelheid togen aan en viel in de haven. Dit deel van de 'brug was n.l. in verband met de werkzaamheden omhoog getrok ken. De auto met de vier inzittenden ver dween dn de diepte en voordat 'hulp kon worden verleend waren de vier menschen reeds verdronken. Gistermorgen hebben duikers de auto en de lijken geborgen. A ken's politie „jaagt" op smoklcelaut o's. Woensdagavond tegen negen uur ontving de politie te Aken bericht, dat een Nederlandsche smokkelauto over de grens was gekomen en de richting van Aken had genomen. Daarop posteerde zich een overvalcom- mando hij den toegang tot de stad en te gen tien uur kwam de auto dan ook wer kelijk zonder lichten aangereden. Op de sommatie van de politie hield de auto echter niet stil, doch reed in volle vaart verder, waarop een jacht door de straten van de stad volgde. Herhaaldelijk trachtte de Nederland sche auto den politieauto te rammen, doch tenslotte gelukte het, den smokkel auto in de Wilhelmstrasse door het stuk schieten der banden tot staan te brengen. Bij de schietpartij tijdens de achtervol ging werden verscheidene personen ge troffen, o.a. een 21-jarige jongeman, die toevallig met z'n rijwiel in Wilhelmstrasse passeerde, Hij kreeg een schot in den buik, aan de gevolgon waarvan hij nog in den loop van den nacht in het ziekenhuis is oi eileden, Verder werd een 33-jarige man door een schot in het dijbeen gewond. De auto, waarin zich 3000 K.G. koffie he ond, werd in beslag genomen. Gevaarlijk spellet je van k i' n d o r e n. Twee kinderen hebben te Oosterbeek een gevaarlijk „spelletje" gespeeld dat gelukkig en verwonderlijk, zonder ongelukken is afgeloopen. Twee kinderen, resp. 4 en 8 jaar, van D., die op den zolder aan het spelen waren, kwa men bij hun moeder vragen om een mes om een touwtje door te snijden". Dit we "d hun gegeven zonder dat men er verder acht op sloeg wat er met het mes gebeurde, 's vonds bemerkte men dat de electrische lampen niet wilden branden, en terwijl de ouders de mogelijke oor zaak daarvan bespraken, zeide het jong ste zoontje plotseling, dat uit het touwtje dat zijn broertje 's middags had doorge sneden, een groote vlam was gekomen. oen de ouders hierop op zolder gingen onderzoeken, bleek hun dat het 8-jarig zoontje met het tafelmes twee onder den zolder loopende draden der electrische ge leiding had doorgesneden. Men kan zich den schrik der ouders bij deze ontdek king begrijpen. Dat er geen ongelukken zijn voorgekomen, is te danken aan de toe vallige omstandigheid, dat het knaapje de draden niet heeft aangeraakt, en de stroom dus slechts van den eenen op den anderen draad is overgesprongen. (Tel.) Het te Venlo verbran de kind. De politie heeft het lijkje van het bij hot vuurtje stoken verbrande meisje van de familie S. te, Venlo in be slag genomen. Uit het ingesteld onder zoek is komen vast te staan, dat het kind niet in de vlammen is gevallen, doch door een van de opgeschoten jongens, die de omstaande kinderen duwden, waar door zij wegliepen, met een brandenden bos stroo is nageworpen, zoodat haar kleertjes vlam vatten. Bij het uitdooven heeft de vader zijn beide handen ver brand. De politie heeft eenige jongens aange houden, uit wier verhoor is gebleken, dat de vermoedelijke dader de 16-jarige J. H. is. Deze is opgesloten. Veere. Naar wij vernemen, zal a.s. Zon dag wol de 'bevestiging van cand. v. d. 'Guchte als predikant bij de Geref. Kerk alhier plaats vinden, doch de intrede is wegens lichte ongesteldheid (Z.Eerw. kan dientengevolge moeilijk spreken) uitge steld. D s. J. H. Th. R a p p a r d. Op 39- jarigen leeftijd is te Dinteloord overleden ds. J. II. Th. Rappard, Ned. Herv. predi kant aldaar. Ds Rappard werd in 1919 predikant te Brakel, in 1922 te Barneveld en in 1928 te Dinteloord, terwijl hij juist dezer dagen het beroep naar Kampen had aangenomen. Het provinciaal Kerkbestuur van Gelderland heeft met ingang van 11 Sept. aan ds W. J. v. Lindonk, predikant der Ned. Herv. gemeente te Eek en Wiel, op diens verzoek wegens benoeming tot predikant op Curasao, eervol ontslag ver leend. Ds A. Ringnalda. Naar Aneta uit Bandoeng seint, is de gereformeerde predikant ds A. Ringnalda te Soerabaja benoemd tot geestelijk verzorger aan de gestichten van Barmhartigheid te Er- melo. Ds Ringnalda repatrieert in Fe bruari. Begrafenis Ds J. Knotten belt. Gistennorgon is op Oud Eik on Duinen te Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Ds J. Knot tenbelt, oud-secretaris van do Alg. Sy node der N.-H. Kerk. Aan het sterfhuis werd tevoren door Dr J. Weener, N. H. predikant te Haarlem eon rouwdienst ge leid. Toen de kist, die door drie kransen bedekt was, in de groeve was neergelaten, trad allereerst naar voren Dr Weener om enkele door den ontslapene zelve op gegeven Schriftgedeelten te lezen. Numens do Synode, die door ds D. den Breems, secr., en mr S. J. Hogerzeil, qaaostor-goneraal, vertegenwoordigd werd sprak ds Den Breems een enkel woord, waarin hij de groote verdiensten van Ds Knottenbelt voor de N. H. Kerk in het liebt stelde. Tevens sprak hij ook namens de commissie tot de zaken van de Pro- testantsche kerken in Oost- en West-In- dië, waarvan Ds Knottenbelt ook deel heeft uitgemaakt. Nadat een neef voor de betoonde be langstelling dank had gezegd, sloot Ds W. L. Welter, oud-hofprediker, de plech tigheid met het uitspreken van een gebed. 47 beroepbare candidates Aan de V. U. en de Theol. School te Kampen hebben dit jaar $eeds 47 candi- daten hun praeparatoir examen gedaan waardoor zij gelegenheid ontvangen te staan naar den dienst des Woords; 9 daarvan hebben een beroep aangenomen en 2 ontvingen een aanstelling als hulp prediker. Met de candidaten van vorige jaren zijn er 47 beroepbare candidaten, waarbij er echter zijn, die verzocht heb ben nog geen beroep op hen uit te brengen. Kerkbouw. Aan de architecten F. G. G. Rothuizen, B. N. A. en Ir. A. Rothuizen te Goes en Middelburg is op gedragen, plannen te maken voor dien bouw van een nieuwe Gereformeerde kerk met vergaderlokalen te O.- en W.-Sou burg, I! Op het gehouden examen te Don Haag van de Eerste Nederlandse' e Mode- vakschoolvereeniging behaalde bei diplo ma voor Goupeuse-Leerares mej. T. v. Beek te St Annaland. Uitvoering Tarwcwet 1931. Hot Secretariaat der Gewestelijke ïar- weorganisatie deelt ons het volgende mede: Zeer tot onzen spijt hebben enkele bla den in onze provincie de tendentieuze me- dedoelingen en berekeningen over de tar- wovoorraden uit het Handelsblad over genomen, omdat hierdoor een voorlich ting wordt gegeven, die weinig objectief is. Dat er onderscheidene moeilijkheden te overwinnen zijn geweest weet iedereen, doch dit was van den aanvang af te ver wachten. T.z.t. zullen daarover de noodi- ge mededeelingen aan de loden worden gedaan. Het heeft geen zin om op de be rekeningen in te gaan. Alleen willen we opmerken, dat tot op heden uit Zeeland zijn verladen 5260 ton tarwe. Wanneer de afname verder verloopt als zich thans laat aanzien, leert een eenvoudige bere kening, dat de oude voorraad spoediger zal zijn verbruikt dan het Handelsblad wil laten voorkomen. Er is thans een regeling getroffen met de handelaren, dat de partijen, die nog op de boerderijen aanwezig zijn, zeer spoe dig zullen worden overgenomen en op de gebruikelijke wijze aan de landbouwers betaald. Dan is precies na te gaan, hoeveel oude tarwe voor levering in aanmerking komt. Wat de nieuwe oogst betreft, kan wor den volstaan met de mededeeling dat iede re berekening willekeurig is en opgezet kan worden, zooaJs men zelf verkiest, aan gezien omtrent de oogstresultaten nog niets bekend is. Zooals de stand in Zee land laat aanzien, is de verwachting, dat de oogst beneden liet normale zal zijn. Ongerustheid over de afname oogst 1931 behoeft er dan ook voorloopig niet te be staan en de landbouwers worden aange raden geen onberaden stappen te doen, doch de mededeelingen van het bestuur der gewestelijke organisatie af te wachten. In elk geval is het gewenscht om niet direct tot afdorschen over te gaan, doch de tarwe in den hoop te laten uitzweeten, waardoor ze beter geschikt is voor de meelmolens en ook beter bewaard kan worden. Tegen 1 September hoopt het be stuur meer uitvoerige mededeelingen aan de leden te kunnen verstrekken. Van kracht blijft, dat iedere landbouwerieder, kwartaal V& van zijn voorraad zal kunnen afleveren en de bedrijven beneden 1 H.A. de geheele voorraad in één kwartaal. Een regeling "is in voorbereiding, dat de genen, die om welke reden ook hun le en 2e kwartaal-levering aan de handelaren op de voorwaarden, door de G.T.Z. te stellen, willen overdragen, daartoe gele genheid verkrijgen. Kortom, laat voorloopig alle bereke ningen voor wat ze zijn, wacht de mede deelingen van het bestuur af en laat u niet verontrusten door sensatieberichtenl (Wij willen tegenover het bovenstaande opmerken, dat wij er ons voor gehoed hebben tendentieuse en weinig objectieve mededeelingen en berekeningen over te nemen. Maar de becijferingen die deze week het Alg. Handelsblad gaf, waren ze ker de overweging enweerlegging waard. Het gaat hier over een voor onze landbouwers zeer belangrijke kwestie, waarin men opbouwende critiek niet met een enkel gebaar moet afwijzen. Daardoor versterkt men het vertrouwen niet, Trou wens in de H.B. vergadering der Z.L.M. is ook erkend, dat niet alles naar wenBoh Hop. Rod. Z.) Bij informatie bij hot Rijksbureau voor de uitvoering van de Tarwowet 1931 hoeft het Ned. Gorr. Bureau hot volgende ver nomen omtrent do aflevering van de tarwe van den oogst 1931, Bijna de helft van de tarwe van den oogst 1930 was op 12 Augustus, nadat do Tarwewet zes weken in werking was, be steld, terwijl thans nog zes weken zullen moeten verloopen, alvorens mot de afleve ring van tarwe van den nieuwen oogst kan worden begonnen, zoodat do be schikbare voorraad juist toe reikend zal zijn De oorspronkelijke op gegeven hoeveelheid tarwe van den oogst 1930 bedroog in Mei jl.. 47.000 ton. Doze hoeveelheid was vermoedelijk aan den hoogen kant. Na de afkeuring van niet voor levering in aanmerking komendo partijen is de hoeveelheid, die nog ma ximaal geleverd kon worden, te stellen op 38.700 ton. Vermoedelijk zal hiervan echter ook nog wel een gedeelte moeten worden afgekeurd, zoodat men aan den voorzichtigen kant blijft door den voor raad, die maximaal kon worden afgeno men, te stellen op ongeveer 36.000 ion. Tot op 12 Augustus is hiervan omstreeks 18.000 ton besteld; de provinciale organi saties hebben afleveringsopdrachten ge geven tot een hoeveelheid van 17.700 ton. De aflevering heeft in Juni ruim 9400 ton bedragen en in J uli ruim 4*100 ton. In Juli is dus veel minder afgegeven. Daar tegenover bedroegen de bestellingen in Juni 9400 ton en in Juli 4800 ton. De be stellingen tot en met 11 Augustus j.l. heb ben 3600 ton bedragen. Hieruit volgt, wat ook te verwachten was, dat de afneming in Augustus weer zal toenemen, omdat de voorraden bij de bakkers beginnen op te raken. In verband met de geschiktheid van de nieuwe tarwe van den oogst 1931 voor de b 1 o emb erei~ d.in g, wo rd t door de fabrikan ten 'bezwaar gemaakt om in het algemeen de nieuwe tarwe vóór 1 October le gebruiken, llieruit volgt, dat men gedurende de maanden Augustus en September met den ouden oogst moot doorwerken. Uit oen en ander blijkt, dal do oude oogst vermoede lijk juist loeroikend zal zijn om tot 1 Oc-< tuber de 'behoeften te dekken; immers in maximum is or voor die periode nog de beschikking over 20.000 ton. In verschillende provinciën hebben de tarwe organisaties maatregelen getroffen om de tarwe van den ouden oogst van do landbouwers af to nemen. In Zeeland zal na do volgende week vermoedelijk g(^n (firwo van den oogst 1930 meer op do boerderijen zijn. In Groningen, ook en, belangrijke tarweprovlncle, is de tarw reeds In pakhuizen opgeslagen. Hetzelfde zal ook In Zeeland en andure provincie gebeuren. Het is noodig, omdat do land bouwers ruimte moeten hebben voor den nieuwen oogst. Dat de afneming van de tarwe in Juli betrekkelijk slecht is geweest, is een ge volg van do oorraden bloem, die zich bij de bakkers 'hadden, gevormd als uitvloei sol van een regeling, welke noodzakelijk was om de hakkers en hun leveranciers gelegenheid te geven hun verkoopcontrai ten zooveel mogelijk af to wikkelen. Bij onderzoek blijkt (hans, dat d e voor raden b ij d e b a k k c r s zeer sterk in e e v a 11 o n, hetgeen volkomen klopt met de mcdedeeling van de fabrikanten, dat du afleveringen toenemen en binnon- kort weer normaal geacht kunnen worden Er zijn natuurlijk bakkers wier voor raden veel te groot zijn. Eén geval is be- 1 en I geworden, waarin oen bakker een voorraad had, die ongeveer zijn behoefte voor één jaar zou dekken. N a t u u r 1 ij k zullen maatregelen worden genomen, dat deze bakkers ook bloem overeenkomstig de Tar wewet gebruiken. Dit punt wordt straks, na 1 September, van beteekenks. Een regeling daaromtrent is in voorbe reiding. Intusschen, zooals gezegd, over het ge heel valt de voorraad hij de bakkers mee. In totaal blijkt de voorraad, die bij de bakkers aanwezig was boven de toegv stane hoeveelheid, -slechts te bedragen di gemeenschappelijke behoefte van alle bak kers gedurende 8 dagen. Zij blijft dus vet binnen de 7 Vi pet. van hun jaaromzet, welke de bakkers voor het jaar 1931 no. mogen hebben. Uit de omtrent de afgeleverde tarw gegeven cijfers volgt, dat in totaal op ie oogenblik is afgekeurd en voor andoi- doeleinden verkocht 9000 ton, terwijl doz hoeveelheid misschien nog zal toenem' tot 11.000 ton, zoodat nog niet 20 pet. va; de geheele -geschatte hoeveelheid is afg- keurd. De hooge cijfers van 80 pet., hier en daar genoemd, zijn cijfers, verkregen bij herkeuring, maar ook dan nog zijn d< cijfers te hoog. Voorts werd nog het volgende medege deeld omtrent de vooruitzichten van den nieuwen oogst: De oogst 1931 staat op het oogenblik nog goeddeels te velde. Hij belooft in ver schillende deelen des lands niet een groot beschot. Opvallend is de groote zorg, die door de verschillende landbouwers besteed wordt o-m tot. goede kwaliteit te komen Men ziet veel meer -dan vroeger, dat de tarwe in tollen of schelven on hot vel I wordt gezet. Hierdoor hoopt men do schade 'bij slecht weer zooveel mogelijk te voorkomen. Op het oogenblik is nog geen tarwe-bedorven, maar hot gevaar is niet denkbeeldig, -dat, Indien 'hot weer niet verandert, de kwaliteit van de tarwe znl lijden. Wordt het weer van nu af aan goed. -dan mag gerekend worden op een tarwe-oogst van zeer goede kwaliteit.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6