DE ZEEOW Vervolgd en bevrijd TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws. 9 VAN VRIJDAG 14 AUG. 1931, Nr 266. WETSONTWERP OP DE ARTSENIJBEREIDKUNST. Het apothekersbedrijf is momenteel ge regeld bij de wet betreffende de uitoefe ning der artsenijbei'eidkunde, welke wet dateert van 1 Juni 1865 en sindsdien bij herhaling is gewijzigd en aangevuld. Sedertdien en speciaal in de laatste jaren heeft het apothekersbedrijf zooveel verandering ondergaan, dat de tegen woordige regeling geheel onvoldoende is geworden. Met het oog hierop heeft de regeering thans het ontwerp van een nieuwe wet betreffende de uitoefening van de axtsenijbereidkunst ontworpen en bij de Tweede Kamer ingediend. De gewijzigde positie van den apothe ker is vooral een gevolg van de industri- aliseering van het artsenijbedrijf, waar door de apotheker steeds meer leveran cier van in fabrieken vervaardigde ge neesmiddelen dan bereider van genees middelen werd. Niet alleen het decorum van den apotheker verminderde daardoor maar ook zijn bestaanszekerheid komt in gevaar, zulks mede in verband mej, de concurrentie van „onbevoegden" (drogis ten etc.). Aan deze concurrentie wordt ge tracht paal en perk te stellen door de in voering van een z.g. lijst G (lijst van ge neesmiddelen, die, behalve door apothe kers niet mogen worden verkocht bene den een voor elk geneesmiddel bepaalde minimum hoeveelheid). De ambtenaren van het Staatstoezicht moesten echter er varen, dat een goede handhaving van deze en soortgelijke bepalingen wel haast een onmogelijkheid was en dat tal van leem ten in de wettelijke bepalingen het hun zeer bezwaarlijk maakten het toezicht op de apotheken te voeren naar de eischen van practijk en wetenschap. Waar aldus de wet over de geheele linie te kort blijkt te schieten, kan alleen een geheel nieuwe wettelijke regeling, naar de meening der regeering, de gere zen bezwaren ondervangen. Wat'nu den inhoud der nieuwe rege ling aangaat, wordt in de Memorie van Toelichting er allereerst op gewezen, dat lijst G geen verdedigers meer vindt. Wil men een goeden grondslag leggen voor een nieuwe regeling, dan zal men moeten aangeven, welke geneesmiddelen ook door niet-apothekers mogen worden verkocht. Art. 2 van het ontwerp geeft een zooda nige regeling; dit artikel bepaalt, dat ge neesmiddelen en artsenijen kunnen wor den aangewezen, waarvan het ter afle- vex'ing in voorraad hebben of afleveren niet geacht wordt te zijn uitoefening van de artsenijbereidkunst. Bepaalde stoffen, die ook voor een ander dan geneeskundig doel worden gebruikt, zullen onder be paalde voorwaarden niet geacht worden te zijn geneesmiddel of artsenij. Ter toe lichting hierbij wordt door de regeering opgemerkt, dat apotheker en drogist hun bedrijf het beste ontwikkelen kunnen, wanneer zij ieder op eigen terrein blijven en voorts dat het geen aanbeveling ver dient, den vrijen handel meer aan ban den te leggen, dan strikt noodzakelijk is. Wanneer geen deugdelijke grondslag voor een ingrijpen der overheid aanwezig is, dan dient de vrijheid ongerèpt te worden gehandhaafd. Dit geldt ook voor het dro- gistenbedrijf. Een wettelijke regeling van het drogis- tenbedrijf wordt niet gewenscht geacht. De positie van den apothekersassistent wordt niet ingrijpend gewijzigd. Alleen worden door de nieuwe artikelen de ver houding tusschen den apotheker en zijn assistent nauwkeuriger geformuleerd. Aan den herhaaldelijk van apothekeTS- zijde uitgeoefenden aandrang, om te be palen, dat een apotheker zijn bedrijf al leen voor persoonlijke rekening mag uit oefenen, is niet tegemoet gekomen. Een dergelijke regeling wordt ongewenscht geacht, o.a. omdat zij naamlooze ven nootschappen en commanditaire vennoot schappen in het apothekersbedrijf onmo- FEUILLETON 64). Historisch verhaal uit den Napoleontischen tijd. De cmde heer, die in zijn tuin met allerlei planten en stekken in de weer was en van onder tot boven vol spinrag 611 Za^ ^ving de gasten hartelijk. «Wel Constance, de drempel zal van je b®zoeken niet afslijten kind", riep hij. V komt zoo ongeveer eens in 'tjaar. Juffrouw de Wilde, uw dienaar." «Juffrouw De Wilde's dienaar mocht zich wel wat opknappen, vind ik", zei Marie. „Daar heb ik nu zoo neitjes uw goed afgeborsteld en jawel! zoo gauw en ik niet uit het gezicht, of papa eemt zijn kans waar, om mijn gansche reputatie als dochter in 't water te gooien. aPa; papa," zei ze hoofdschuddend, „u zult me het hart nog eens breken!" woelde met de zwarte handen m net grijze haar, terwijl hij naar een antwoord zocht, geschikt om zijn doch- w r v te slaan. „Mariel" «Welja,ook dat nog! Maak nu die mooie kuif ook maar in de war, mijin tuit, die ik met zooveel moeite heb op gebouwd." gelijk zou maken. Van den regel, dat een apotheker de verantwoordelijkheid voor slechts één apotheek mag dragen, zal in zeer bijzondere gevallen kunnen worden afgeweken. Het instituut van den apotheekhouden den geneeskundige blijft voortbestaan. ln- tusschen zijn bepalingen geschapen, waardoor dit instituut niet verder zal worden uitgebreid dan noodzakelijk is. Met het oog op den steeds toenemen- den handel in verpakte geneesmiddelen is de bepaling opgenomen, dat bij alge- meenen maatregel van bestuur de invoer in het vrije verkeer van eenig verpakt geneesmiddel of artsenij, dat schadelijk voor de gezondheid moet worden geacht, kan worden verboden. Verder kan wor den verboden de openlijke aankondiging van bepaalde verpakte geneesmiddelen of artsenijen als geschikt voor genezing, le niging of voorkoming van ziekte. Ten slotte opènt bet ontwerp de moge lijkheid, na procedure, den apotheker tij delijk, of voorgoed zijn bevoegdheid te ont nemen. Bakketswedstrijd. Vanwege de N. V. Meelfabrieken der Nederland- scbe Bakkerij te Rotterdam, Den Bosch en Middelburg worden in verschillende rayons van bet land dezer dagen bakkers wedstrijden gehouden, teneinde o.a. proe ven te laten nemen van de nieuwe kwali teit van bet brood na invoering der Tar- wewet. Zoo was er gisteren gelegenheid voor de bakkers op Zuid- en Noord-Beveland om proeven van bun vakbekwaamheid in te zenden. In de groote zaal van het Schuttershof waren 239 inzendingen van brood, beschuit enz. geëxposeerd. Na tuurlijk was er groot verschil in kwali teit, maar toch mag gezegd, dat allen zich hadden ingespannen, om met iets goeds voor den dag te komen. De belang stelling voor den wedstrijd was vooral onder de bakkers en -gezellen groot. Het viel ons op, dat het brood, gebak ken van bloem naar de voorschriften der Tarwewet zoo goed van kwaliteit was, al bad natuurlijk de eene bakker een beter product tot stand gebracht dan de ande re. Al de sombere voorspellingen over het slechte brood, dat we nu zouden moe ten gaan eten, blijken ongegrond, althans sterk overdreven te zijn geweest. De uitslag van den wedstrijd is de vol gende: Eerste klas waterbusbrood, lang model: lste prijs fa. G. Felius te Wemeldinge, 2e. P. G. Filius te Ierseke, 3e. J. Vleu gel te Goes, 4e. G. P. Filius te Ierseke, 5e. L. Goeman te Goes. Eervolle vermel dingen: J. 'J. Hartboorn te 's-Heer Arendskerke, M. Rijk te Ovezand, F. van de Vreugde te Wolf aartsdijk en Fa. A. L. van Melle te Goes. Tweede klas. Waterbusbrood, breed model: le prijs L. Goeman te Goes, 2e. J. Felius te Kloetinge, 3e. J. J. Hartboorn te 's-Heer Arendskerke, 4e. J. Verboom te Wolfaartsdijk en 5e. G. van der Jagt te Ierseke. Eervolle vermeldingen: A. J. Potter te Goes, J. Smallegange te Bieze- linge, G. P. Filius te Ierseke, J. G. van Iwaarden te Heinkenszand en L. M. Ber- revoets te Baarland. Derde klas. Zuiver tarwebusbrood: le prijs L. Goeman te Goes, 2e. H. M. Dek ker te Hoedekenskerke. Eervolle vermel dingen: J. Smallegange te Biezelinge en P. J. de Regt te Kloetinge. Vierde klas. Beschuit: le prijs J. Vleu gel te Goes, 2e J. van der Maale te 's- Heer Arendskerke, 3e. C. P. Filius te Ierseke. Eervolle verhiel dingen: J. Ver boom te Wolfaartsdijk, P. G. Filius te Ierseke en H. Pouwer te Kortgene. Vijfde klas. Vlechtwerk: Hier waren enkele interessante inzendingen, o.a. een bakfiets, een kastklok, manden met luxe broodjes, alle producten van de bakkerij. De volgende prijzen werden hier toege kend: le prijs L. Goeman te Goes, 2e. J. Re- mijnse te Kapelle. Eervolle vermelding: J. de Koeyer te Ierseke. Tenslotte zij nog vermeld, dat de prijs- winners uit de verschillende rayons later de gelegenheid krijgen met elkaar een wedstrijd aan te gaan. „Maak dat je wegkomt!" zei Papa, en joeg zijn dochter met eien bessenstruik, die hij wilde verpooten, van zich weg. „Laat ik je niet weerzien, vóór ik bin nenkom, hoor je 1" Marie wenkte haar vriendinnen om mee te gaan en bracht ze binnen. Een uur werd doorgebracht met praten over, en zien van dingen die voor meis jes belangrijk zijn, en daarop namen Con stance en Margo afscheid. Hans bracht de paarden en met een vroolijken groet van weerszijden reden zij in lichten draf heen. „Zie eens", zei Constance, „daar loopt iemand hard door het bosch". Margo volgde de richting van Con stance's wijsvinger, en fronste de wenk brauwen „Laten wij wat vlugger rijden", zei ze. „Het wordt jijd, dat we thuis komen". Doch nauwelijks waren zij een honderd tal passen verder, toen zich ter linker zijde van het pad iemand uit de strui ken ophief en in de onmiddellijke nabij heid van Margo, vlak voor heit paard een pistool op haar afschoot. Hij zag hoe het paard steigerde en de berijdster met een gil de teugels liet glippen en op den grond vieldaarop keerde hij zich om en rende met alle macht heen, door de struiken, duin af duin op, tot hij uitt het gezicht verdween. Hij had gedaan 1 De sluis te Terneuzen. De Belgische senator, baron De Kerckhove d'Enaerde, afgevaardigde van Gent, beeft den Belgischen minister van buitenland- sche zaken verzocht mede te deelen, hoe bet staat met de onderhandelingen met de Nederlandscbe regeering over 't bou wen van een tweede zeesluis te Ter Neu zen. Deze sluis is noodig, volgens den sena tor, om bet verkeer op bet kanaal Ter Neuzen-Gent te verzekeren. De laatste jaren heeft de scheepvaart zich op dit kanaal zeer uitgebreid. Ondanks de eco nomische crisis bedroeg de tonnenmaat der in- en uitgevoerde goederen in de ha ven van Gent 9 millioen ton in 1930, zijn de een vermeerdering van 1 millioen ton in vergelijking met 1929. Op 21 October 1930 is de eenige thans te Ter Neuzen bestaande zeesluis defect geraakt, wat tot gevolg had, dat de sluis gedurende drie weken werd gesloten en het verkeer op het kanaal werd stopgezet. In de met Nederland op 13 Juni 1865 en 15 Maart 1902 gesloten overeenkomsten wordt trou wens het bouwen van een tweede sluis te Ter Neuzen in het vooruitzicht gesteld. De oplossing van dit vraagstuk is van dringenden aard, daar het bouwen van een dergelijke sluis niet minder dan vijf jaren duurt. Gedurende dit tijdperk is de scheepvaart op dit kanaal steeds bedreigd door een nieuw ongeval. De minister antwoordde, dat het vraag stuk van de sluis van Ter Neuzen zal op gelost worden terzelfder tijd als al de andere kwesties, waarover sedert 1927 tusschen België en Nederland af en toe wordt onderhandeld. Een gedeeltelijke oplossing zou voio'r de Belgische belangen niet bevorderlijk zijn. De heer K. Buizerd, arbeider-tele grafist bijl de Ned. 'Spoorwegen, is met ingang van 17 Juni a.s. overgeplaatst van Rosmalen naar Rilland. Kindje door auto gegre pen. Te 's Gravenpolder is een kind van v. G., wonende te Kwadendamme, dat al spelende de straat overstak door een auto, bestuurd door W. uit Goes aangereden. Met een schedelbreuk werd bet kind opge nomen. De auto is in beslag genomen. Goes. Door de Handboogsocieteit „Ja- coba van Beieren" zal op 22 Aug. a.s. (Zaterdag-kermis) een groot concours worden gehouden op het sportterrein aan den Polderschenweg. Behalve de wisselbekers worden vele extra prijs vogels uitgeloofd. i Vlissingen. De oficiëele opening van het Prot. Chr. Ziekenhuis „Bethesda" zal plaats hebben op Woensdag 26 Augustus door den Burgemeester dezer gemeente, dhr C. A. van Woelderen. Op 1 Septem ber zal het ziekenhuis in bedrijf worden gesteld. O.- en W.-Souburg. Met recht kan de Kanaalstraat zoo langzamerhand de win kelstraat gaan heeten. Zaterdag a.s. hoopt de heer Ufkes in het geheel verbouwde pand B 139 weer een magazijn te openen, waar verschillende artikelen voor huis houdelijk gebruik benevens voor land- en tuinbouw zijn te verkrijgen. Ook is er een afdeeling voor electrische artikelen en radio-apparaten en onderdeelen, waar bij het nieuwste en beste wordt geboden. Het geheel ziet er zoowel van buiten als van binnen keurig uit. Voor bijzon derheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Domburg. Woes dagavond heeft op bet badpaviljoen alhier een feest plaats ge had ten bate van het Domburgsche Ver- eenigingslokaal. De bazar beeft zich in een druk be zoek mogen verheugen. Vele kunst- en andere voorwerpen, meest geschenken van particulieren, waren in de zaal aanwe zig. Des namiddags gaf het muziekgezel schap „Apollo" op het terras voor bet badpaviljoen 'n concert, terwijl 's avonds alweer de muziek met de beide zangver- eenigingen bet hunne er toe hebben bijge dragen om de gezelligheid te verhoogen. Ook werden nog vroolijke oogenblikken beleefd door de alom opgestelde spelen, w.o. het rad van avontuur, grabbelton, spijkers slaan en de gezellige keuken. Daar deze bazar goed geslaagd mag wat zijn woede en wraakzucht hem in gaven; nu bezielde hem nog slechts één gedachte: zich weg te maken, zoover mogelijk, buiten het gezicht en bereik van allen die hem kenden. Hij zag niet wat er volgde. Hoe het paard van Margo neerviel en roerloos bleef liggen; hoe Margo, slechts een wei nig bedwelmd door de tuimeling, zich geheel ongedeerd ophief, en ziende wat er schied was, bij haar vosje neerknielde, den kop van het stervende dier met baar handen ophief en begon te schreien, ge deeltelijk over bef, verlies van baar trou wen, vriendelijken metgezel gedeel telijk door den schrik. Constance was door Hans van 't paard geholpen en stond aan de andere zijde van bet gekwetste dier, van den weer omstuit hartelijk measnikkend. „Mijn arm paardje!" klaagde Margo,' mijn arm dier, gestorven voor je mees teres! Waarom ben ik van morgen ook uitgereden tegen je zin; je hadt er zeker een voorgevoel van. Mijn arm, arm vosje!" Het paard trachtte nog eenmaal met brekend oog den kop op te heffen, keek zijn meesteres aan met een hopeloozen blik, brieschte en rilde. Margo's vosje was dood. „Kom, juffrouw", zei Hans, „uwee moest nu maar liever zoolang naar het heeten, is men in staat gesteld de veree- nigingen, die de stichters zijn van het vereenigingsgebouw, van hun schulden last eenigszins te ontheffen. Baarland. In de gehouden vergadering van den raad dezer gemeente was de heer W. Zeevaart met kennisgeving afwezig. De voorzitter deelde o.a. mede, dat Ged. 'Staten hadden goedgekeurd de wijze waarop door deze gemeente bij, de Coöp. Boerenleenbank een rekeningcourant was geopend ter 'belegging van hare overtol lige kasgelden. 'De gem.-rekening 1930 werd voorloo- uig vastgesteld met een batig slot, groot f 1549. Besloten werd over te gaan tot aan schaffing van electrische lampen voor de openbare ^lagere school, gemeentehuis en brandispuithuis. De begroeting van het burgerlijk arm bestuur dienst 1932 zal 'dit bestuur wor den teruggezonden met verzoek de huur van de woning voor den gemeente-veld wachter van f 75 tot f 125 op te voeren. Bij de rondvraag maakten weth. Dek ker en het raadslid Driedij'k, die beiden in den nieuwen raad niet meer zullen terug keeren, gebruik om voorzitter en raadsleden dank te zeggen voor de aan- "•enamo verhouding die steeds in de ver- "'adnring heeft gcheerscht. Ook de voor- zbW snrak enkele woorden tot afscheid Heinkenszand. Donderdagmiddag ver gaderde de gemeenteraad alhier, onder voorzitterschap van den Burgemeester. Tegenwoordig waren alle leden. Ingekomen is een schrijven van het bestuur der Tooneelvereeniging „Kunst naar Kracht", waarbij zij het vaste too- neel in het vereenigingslokaal de gemeen te kosteloos aanbiedt. Met alle stemmen wordt besloten dit aanbod te aanvaar den. Een schrijven van het gemeente bestuur van Goes betreffende het bekos tigen van de literair economische afdee ling van de H. B. S. en wel zoodanig, dat Goes 70 pCt. betaalt, terwijl 30 pCt. gemeenschappelijk zal worden gedragen naar het aantal leerlingen, dat deze af deeling bezocht, wordt voorgelezen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten eerst nadere inlichtingen in te winnen, alvorens een definitief besluit te nemen. Door de commissie, belast met het na zien der Gemeentebegrooting over 1930 wordt gerapporteerd en geadviseerd tot voorloopige vaststelling dier rekening. Besloten wordt aan den Minister te ver zoeken verlenging der steunregeling, waarbij tevens wordt besloten een rege ling te maken voor werkverschaffing. Met een en ander is reeds: begonnen om mocht onverhoopt werkloosheid heer- schen spoedig productief werk te ver schaffen. Op een verzoek van de café houders met biljart om verlaging van den grondslag voor de biljarts op de per- soneele belasting wordt op voorstel van B. en W. met alg. stemmen besloten den grondslag in dien zin te wijzigen, dat de hoofdsom voor de biljart wordt f 15 inplaats van f20 met 100 opcenten, dus f30 inplaats van f40 per jaar. Uit de 8 sollicitanten, die zich hadden aangemeld voor de betrekking van ge meente-ontvanger werd met 5 stemmen benoemd de heer M. J. v. d. Dries, terwijl 2 stemmen werden uitgebracht op 'den heer P. A. Westdijk. De voorzitter doet mededeeling betreffende verbetering van den Ouden Kamerschen weg. Besloten wordt tot aankoop van een schuurtje voor de berging van kolen. De voorzitter deelt mede, dat dit waarschijnlijk de laatste vergadering zal zijn met den ouden raad, waarvan straks de beide wethouders niet terugkeeren. Hij dankt beide heeren voor het vele werk, dat zij gedurende hun zittingstij d hebben ge presteerd en hoopt, dat zij zullen blijven meeleven met de belangen der gemeente. Dhr de Vos dankt den voorzitter voor het gesprokene en den Raad voor zijn steun gedurende zijn wethoudersschap. Dhr v. d. Dries sluit zich hierbij aan. Hierna sluiting. Ierseke. De Oranjevereeniging alhier (Voorzitter Burgemeester Gunning) die verleden jaar de burgerij zoo'n aangenaam feest bezorgde, zal ook dit jaar niet ach terwege blijven, maar tegen 3 September een waardig feest organiseeren. Speciaal, evenals in 1930, zullen de kinderen getrac- teerd worden, ook zullen deze aan allerlei volksspelen deelnemen, waarvoor aller- 'koffiehuis g,aan, en daar wat drinken voor den schrik; dan zal ik een huur paard halen en het tuig in orde maken." Margo veegde haar oogen af en stond vlug op. „Niet noodig, Hans", zei ze; „Constan ce, vind-je het goed, dat wij naar de stad- wandelen? Wij zijn er dicht bij, en ik heb geen lust om op een vreemd paard te ?itten. Dan kan Hans verder voor alles zorgen." „Ja...a" zei Constance. „Maar is dat niet gevaarlijk, zoo alleen? Hij mocht eens weer „Hij zal, wel wegblijven", zei Margo met een donkeT gezicht. „Als hij het waagde mij te ontmoeten, dan zou ik hem vernielen", eindigde zij met gebalde vuisten. Constance keek met ontzag haar ver woede vriendin aan, die blijkbaar meer verstoord was over den dood van haar paard dan over den op haar gepleegden moordaanslag. Langzaam wandelden zij op, maar eensklaps keerde Margo terug, knielde nog eens bij haar paard neer en gaf het doode dier een kus op den kop. Toen haastte zij zich haar vriendin 'achterna. Geen van beiden sprak over den dader; zwijgend vervolgden zij hun weg naar de stad, waar zij met een handdruk afscheid van elkander namen. Margo verhaalde de zaak zonder haar hande prijsjes beschikbaar worden ge steld. 's Avonds op de tent muziek en zang, van Mozart en de beide zangscho len. Ook zal de landelijke rijvereeniging dien dag ter opluistering naar den ring rijden en aan allerlei spelen meedoen. Biezelinge. Onder zeer veel belangstel ling gaf de mondharmonica-vereeniging Kunstgenot Kapelle-Biezelinge te Bieze linge (directeur dhr P. B. van Sprang) een welgeslaagde uitvoering. 12 nummers werden op verdienstelijke wijze uitgevoerd Kapelle. Men bericht ons: e pluk van de ruode bessen is thans beëindigd. Le campagne daurde lang. 1 e li rijzen waren zóó, dat de pluk wel loo- m od was. Beter dan verleden jaar. Schore. Donderdagmiddag had alhier de begrafenis plaats van dhr M. Willem- stein, in leven brugwachter bij de Ned Spoorwegen te Vlake; (de overledene was sinds Febr. j.l. 40 jaar in dienst van de Maatschappij). Door collega's werd he! stoffelijk overschot grafwaarts gedragen. Een drietal kransen, w.o. een van het per soneel van het station Vlake, dekten de haar. Een woord van troost werd gespro ken door Ds Van Selms van Hansweert, de heer West.strate sprak namens colle ga's en kameraden, daarna dhr M.. in 't nker, vervo gens de voorz. van de afd Kruiningen \an de Vereen, van Spoor- en tramwegpersoneel, terwijl een vertegen woordiger van de V.A.R.A. een laatsten groet bracht. Een der zonen dankte allen voor de 4aatste eer zijn vader bewezen. IS DUITSCHLAND CREDIET- WAARDIG? In een zeer lezenswaardig artikel in „De Economist", onder den titel van De internationale geldmarkt behandelt A. A. v. Sandick deze belangrijke kwestie. Na zich verbaasd te hebben over de dolle te rugtrekking van credieten uit Duitsch- land en na met cijfers de vrij bevredigen de economische ontwikkeling te hebben aangetoond, schrijft hij: „Hoofdzaak is, dat men zich er reken schap van geeft, dat men, door zijn geld aan Duitschland uit te leenen, nog geen waaghalzerij bedrijft. Aan de besluiten en aanbevelingen van de conferentie te Londen zal Uitvoering dienen te worden gegeven. Hetgeen het buitenland eenige maanden geleden nog vrijwillig had kunnen doen, zal nu min of meer gedwongen moeten geschieden. Het buitenland zit met thans officieel ge blokkeerde credieten in Duitschland. Wij zullen moeten wennen aan de gedachte, dat aan de economische wet, dat het kapitaal vloeit van de landen met een ka pitaaloverschot naar de kapitaalarme landen, niet straffeloos geweld kan wor den aangedaan. Het buitenland zal de taak, waaraan het zich heeft gepoogd te onttrekken, weer op zich dienen te nemen. De vastlegging -van belangrijke midde len in Duitschland zal op de geldvoorzie- ning in de landen buiten Duitschland niet zonder invloed blijven. Vermoedelijk beteekent dit dat de periode van goedkoop geld is afgesloten. Het is mogelijk, dat maatregelen zullen moeten worden ge nomen om de liquiditeit van bet bankbe drijf der geldschietende banken te verhoo gen. Dit zal niet gaan zonder een geld- creatie van de zijde der circulatiebanken, zoodat wij internationaal wellicht een periode van inflatie tegemoetgaan. Dit zou dan tevens een middel kunnen wor den om van de economische depressie verlost te worden. Zoo gezien heeft dit vooruitzicht weinig afschrikwekkends, behalve dan voor hen die hun hart ver pand hebben aan de prijsstabilisatie". Ongeluk op de Stadion- baan. Niemand zal vermoed hebben, aldus het Hbld., dat de wielerwedstrijden van gisteravond in het Stadion te Am sterdam na den wedstrijd voor amateurs een tragische wending zouden nemen. Het bleek reeds dadelijk dat Herku- leijns zeer nerveus reed, en bij het uit- uitgaan van de laatste bocht reed hij' toen onzeker. Met een tempo van 110 K.M. ging hij: de zesde ronde in en bij het uithalen van de eerste bocht vloog vermoedens, of liever zekerheid omtrent den dader uit te spreken, en zoo ver liepen twee dagen, eer de .gedachten, op Gerrit van Stralen gericht werden. Het bleek nu diat hij, van zijn rit thuisgeko men, terstond weer vertrokken was en al zijn voorhanden liggend geld meegenomen had men wist niet waarheen. Tevergeefs werden naar alle zijden na sporingen gedaan. Het schrale resultaat dat het onderzoek opleverde, was de pet van den kapitein, welke men in een der Amsterdamsche grachten drijvend had ge vonden. Margo vreesde niet zonder eenige reden dat Van Stralen zich van 't leven beroofd had, doch zij durfde deze ge dachte ternauwernood zichzelven beken nen veel minder uitspreken. HOOFDSTUK XX. Juni 1815. Gedenkwaardige maand I Keizer Napoleon, voor de laatste maal beproevend zijn troon te behouden te genover de volken, strijdend voor hun vrijheid. Juni 1815 en terstond verrij zen voor ons de tooneelen der slagen bij Quatre-Bras en Waterloo, zooals de Duit- schers zich het gevecht bjji Ligny her inneren. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5