Nu. 266 Vrijdag 14 Aupstus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's BankH.V. Goes EERSTE BLAD. DE NEUZEN-FEESTEN. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 AUGUSTUS vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goei. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <£455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franoo per post, !3,~ Losse nummer* 10.05 Pr ij s der Advertentie n: 1i regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. „Nose sonder nose!" Dat is de blijde wekroep die over Ter- neuzen schalt. De eeuwen door hebben nabuur en vij and, maar beeft ook de zee Terneuzen bekampt. Watervloeden kwamen in enkele uren het werk van jaren en eeuwen ver woesten. Wat in jaren van vrede met zoo veel zorg en toewijding werd bewaakt, ging in tijden van oorlog en wisselende kans-en verloren. 'Gevaar maakte immer den horizon donker; maar onverzwakt en immer blijmoedig leefden geloof en ver trouwen en optimisme en geduld. Wanneer het eene geslacht zijn terug tocht aanvaardde om de oude taak te laten rusten in jonge handen, kon men terugzien op een leven vol strijd en geva ren, vol zegen nochtans óók. En de wek roep, het wachtwoord weerklonk: Nose sonder nose! Terneuzen ongedeerd! Die wekroep, dat wachtwoord aller tijden heeft nog immer dezelfde sprake. Een rijke toekomst ligt te wachten; zon niger dan het heden, is de tijd die komt. En: Nose sonder nose! Terneuzen onge deerd! Hou en trouw zij nu gezworen Aan het vrij gewrochte pand; Ging de neuzenvorm verloren, Neuzen toch houdt eeuwig stand. Wie zijn blik wendt naar het verleden dezer oude stede, en wiens geest open staat voor de gloedvolle 'bekoring, welke van oude historiën uitgaat, zal menige belangrijke ontdekking doen. En op die wijze, steeds -dieper dóórdringende in dat alles, zal hij het heden aan dat sterke verleden gaan toetsen, den nazaat, den spiegel van een 'zoo dapper en moedig volk voor oogen houden. Dit te doen zal nimmer tot zelfbeschul diging aanleiding geven, zoo de trouw aan de leuze: Nose sonder nose! leven blijft. Het nageslacht, dat de sleutels van een kostbaren rijkdom in handen kreeg, behoeft zich dan over zijn rentmeester schap niet te schamen. Want dezelfde elementen -die sedert overoude tijden de kracht en het sieraad van dit dappere volk vormden, zij zijn nog immer in onverzwakte mate aanwezig. 'Donker en somher was vaak het ver leden; maar tot werkelooze rust daagde nimmer één dag. Met een open oog naar alle zijden hield men koers, de blik steeds op den -haven gericht. Men bouwde Terneuzen op het land, op den neus -die de zee zelf gebouwd had. Het bloeide, er was leven, er was toe komst. Zoo één stad in deze gewesten door allerlei rampspoeden heen het -hoofd boven water wist te houden in een sterk vertrouwen, was het Terneuzen. Dien arbeid van vele geslachten gedenkt de nazaat in de twintigste eeuw dankbaar en blijde. Ofschoon vele gebeurtenissen uit de ge schiedenis van stad en gewest de aan dacht boeien, is er maar één kern, één sterk centrum, dat alle voorvallen plaatst in éénzelfde 'licht. Men kan tevreden zijn, als -die ééne sprake verstaan wordt; want al het gebeuren in verledene èn tegen woordige tijden sta immer in de zonne- krans van -dat sterke woord: Nose sonder nose! Terneuzen ongedeerd! Grijpen ooit weer vreemde 'handen Naar -den Neus in vreemd geschreeuw, Dan verbreekt weerom zijn banden Onze sterke Zeeuwsohe leeuw. S-pringt weer uit de wilde baren, Kent geen angst, geen doodsgevaren, Kampt heldhaftig, 'bij de -leus: „Neerlandsch is en blijft de Neus!" A. L. VAN OVEN. Hef slechte seizoen. Na een zomerwarmte van 20 graden uelsius is het weer in Noorwegen plotse- hng volmaakt omgeslagen. Zaterdag be gon het met een kouden regen. Maar het zou nog erger worden. Een hardnekkige sneeuwval dreef -de zomergasten in het ge kste hals over kop naar de steden terug, z-ondag reeds lagen de berghutten langs oen spoorweg naar Bergen in de sneeuw. Doven Dovre en in de Numedalsbergen bleef de sneeuw -doorvallen als in den winter. De treinen naar en van Bergen moest men verwarmen. Het is een ramp voor het vee op de bergweiden, daar men in -den regel geen gebouwtjes heeft om het onder dak te brengen. Uit Tryeil komt het bericht, dat de aardappeloogst door de vorst is vernield, en in het heele land -heeft -de oogst der wilde bessen 'hevig geleden. Bij Ringebu en op het Raugebergte zijn de meertjes met ijs overdekt. Op Fanaraaken in Jotubheim daalde de thermometer van +10 gr. C. tot 5 gr. G. De vrieskou-de zakte neer naar de dalen en bedierf daar den graanoogst, die reeds ten achter was door het koude voorjaar. Vernietiging van Katoen? De zoo goed als catastrophale toestand op de Amerikaansche katoenmarkt, waar door duizenden katoenverbouwers geruï neerd dreigen te worden, heeft de Federal Farm Board er toe genoodzaakt een tele gram te richten aan de gouverneurs van de veertien voornaamste katoenverbou- wende staten. De katoenfarmers zullen een -derde deel van hun totalen oogst omploegen, waar door ruim 4 millioen -balen katoen wor den vernietigd. De Farm Board zegt hiertegenover toe, den reuzenvoorraad van het vorige jaar van ruim -drie millioen balen niet voor 31 Juli 1932 op de markt te brengen. Een gemeenschappelijke actie is voor den len September beslist noodzakelijk om een algemeens catastrophe te ver mijden. Welke afmetingen de prijsdaling na het hekend worden van de officieel© Ameri kaansche oogsttaxatie heeft aangenomen, blijkt wel o.m. hieruit, dat de daling op de katoenbeurs te Liverpool in één dag 80 punten bedroeg of 18 pet. van den loco prijs voor „middling American" katoen. 'Dit is -de grootste percentueele daling ge weest, welke ooit op één dag is voorge komen De toestand voor de Amerikaansche ka toenverbouwers is dan ook vrijwel hope loos. Zestien dorpen overstroomd. Volgens het blad „El Universal" zijn zestien dorpen aan de Rio Panuci in Mexico overstroomd tengevolge van de stortregens. Er zouden talrijke dooden zijn. De meeste inwoners hebben naar de heuvels de wijk genomen, waar ernstige hongersnood zou heerschen. Weer een smokkelschip in de Oostzee „gepakt". Een Zweedsch wachtschip heeft in de Oostzee een onder Hongaarsche vlag va rend stoomschip in beslag genomen, dat in de Poolsche haven 100.000 liter alco hol aan boord had genomen, welke la ding, naar aangegeven werd, voor een Rotterdamsche fabriek bestemd was. Het Zweedsche wachtschip stelde ech ter vast, dat de lading naar Zweden ge smokkeld zou worden. De heele lading is daarop met het schip in beslag genomen en de uit 29 kop pen bestaande bemanning gearresteerd. De kapitein moet een Duitscher zijn. De opstand op Cuba. De spaarzaam doorkomende berichten uit Cuba wijzen er op, dat in geheel Cuba een benden-oorlog woedt. Ofschoon pre sident Machado een optimistische verkla ring aflegde, in welke hij op de sterkte van het leger, dat 14.500 koppen telt, wijst, is het duidelijk te merken, dat de opstandelingen van uur tot uur terrein winnen. De correspondent van de „New York Times" spreekt reeds over een grooten aanstaanden beslissenden slag. De ver bindingen met het binnenland zijn ge deeltelijk verbroken. Een communistische Middel-Europeesche centrale ontdekt? Een onderzoek van de politie in het z.g. Vijftorenslot, in Stiermarken, heeft tot sensationeels resultaten geleid, die waarschijnlijk wijzen op het bestaan van een Middel-Europeesche communistische centrale daar ter plaatse. Reeds is veel compromitteerend materiaal in beslag ge nomen. De bezitter van het slot heeft dit ongeveer anderhalf jaar geleden van een aristocratische familie gekocht. Hij zegt de Braber te heeten en eigenaar te zijn van een Duitsche filmonderneming. Hij zelf is gevlucht. Zijn beide zoons, officieel lid van de communistische partij, zijn aangehouden, De Britsche bezuiniging. Volgens de „News 'Chronicle" is in ver band met de kabinetsberaadslagingen over het 'bezuinigingsprogramma een kabinets verklaring te verwachten, welke de wereld gerust zal stellen, wat -de financieel© sta biliteit van Engeland betreft. Het plan der regeering, om het even wicht in de begrooting met alle middelen ook met zeer -drastische maatregelen te verzekeren, wordt in citykringen zeer toe gejuicht en 'heeft -daar een optimistische stemming veroorzaakt. In politieke kringen is men van mee ning, dat -de aankomst van Baldwin en -Chamberlain te Londen en de terugkeer van vacantie van den liberalen lei-der sir Herbert Samuel het vooruitzicht hébben vergroot op een conferentie der -drie par tijen. Baldwin, Samuel en Neville Chamber lain hebben een -bezoek gebracht aan Mac- Donal-d. De ministers hebben hun beraadslagin gen voor het oogenblik beëindigd; -de vol gende bijeenkomst van de bezuini'gings- commissie uit het kabinet zal Maandag plaats hebben. Intusschen gaan de leden der com missie, MacDonald incluis, vandaag weer met vacantie. Men meent, dat de subcommissie uit het -kabinet 'het vaste besluit heeft geno men, -dat de begrooting in evenwicht moet worden gebracht en -dat daarbij moet wor den uitgegaan van het beginsel, dat alle lagen der bevolking gelijkelijk aan de op offeringen en pogingen moeten deelnemen. De in bijzonderheden uitgewerkte bezui nigingsvoorstellen worden thans onder zocht -door de schatkist, om Maan-dag aan de vergadering der subcommissie te wor den voorgelegd Men bevestigt in goed ingelichte krin gen, dat de financiën van Groot-Britannië volkomen gezond zijn, de koerssohomme- lineen van het pond sterling de laatste dagen gering waren, en geenerlei verband -hielden met den algameenen staat van 's lands financiën. Gandhi niet naar Londen? Het bestuur van het congres 'te Bombay heeft -besloten niet -deel te nemen aan de Ronde-Tafelconferentie. Reuter verneemt uit bevoegde bron te Lon-den, -dat het besluit van het congres om niet -deel te nemen aan de Rondetafel conferentie, de deelneming betreft van slechts één afgevaardigde, namelijk Gandhi. De werkzaamheden der confe rentie zullen volgens de vastgestelde rege ling -plaats hebben. De Britsche Draadlooze Dienst meldt nader, dat het besluit van het Indische congres een gevolg is van het bericht, -dat Gandhi van den onderkoning ontvangen heeft en dat hij opvatte als een onvol doende antwoord op de grieven, die 'hij- hem deed toekomen inzake de inzameling der grondbelasting in Goezjerat. De regeering te Bombay was van oor deel, na -deze beweringen te hebben onder zocht, dat slechts een gewone wettelijke gang van zaken was gevolgd en dat geen inbreuk gemaakt was op 'het verdrag van Dehli. Korte berichten. Woensdag zijn de metselaars te Cordova (Spanje) in staking gegaan. In de stad heerscht groote onrust. Berich ten uit de provincie bewijzen echter, dat de beweging in haar geheel is mislukt. Overal werden de leiders van de sta kingsbeweging gearresteerd. De berichten uit Estepa Ecija (Span je) zijn zeer verontrustend. De guardia civil, die met steenen bekogeld werd, loste een aantal schoten in de lucht. Toen de Grieksche minister van justitie gistermorgen zijn bureau verliet, werd hij door een man met een stok aan gevallen. Tengevolge van de spoedige tusschenkomst der voorbijgangers werd hij slechts licht gewond. De menigte wilde den dader lynchen, de politie kon hem evenwel nog redden. Hij bleek de persoon te zijn, die in Mei 1.1. op een plein de re volutie afkondigde en daarvoor tot drie maanden gevangenisstraf werd veroor deeld. Uit Hankau wordt gemeld: De rivier de Jangtse wast nog voortdurend, waar door de overstroomingen steeds ernstiger worden. Gisteren brak een brand uit in het Chineesche stadsgedeelte, waarbij een honderdtal menschen, ingesloten tus- schen het vuur en de overstroomde ge bieden, omkwam. Uitgifte van gronden in de Wierlngermeer. Naar aanleiding van bepaalde mede- deelingen in het jongste Driemaande- lijksch Bericht, betreffende de Zuiderzee werken, vraagt het Tweede-Kamerlid v.d. Waerden aan de ministers van Water staat en van Financiën, of uit de genoem de mededeelingen moet worden afgeleid, dat in zake de politiek, door de regeering te volgen ten aanzien der Wieringermeer- gronden, een werkverdeeling is getroffen tusschen de ministers van Waterstaat en van Financiën in dien zin, dat de minis ter van Waterstaat toezicht uitoefent op de landbouwcultuurmaatschappij „Wie- ringermeer" en dat de minister van Fi nanciën de voorwaarden vaststelt, onder welke de gronden zullen worden uitge geven, alsmede, dat reeds nu is besloten tot uitgifte van bouwperceelen in erf pacht, uitgifte van landbouwperceelen in tijdpacht en tijdelijke exploitatie door de cultuurmaatschappij, doch slechts van de onverpacht blijvende gronden. De heer v. d. Waerden wil verder weten of over deze maatregelen de Zuiderzeeraad ge hoord is, waarom de regeering (even tueel) is afgeweken van de adviezen der commissie-Vissering, om een ruime proef te nemen met overheidsexploitatie, als mede of en zoo ja, wanneer en in welken vorm de regeering de Staten-Generaal in deze aangelegenheid alsnog denkt te kennen De stand der werkloosheid. Hieronder volgen de indexcijfers van de werkloosheid, zooals deze berekend zijn voor het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cijfers, weergevende het percentage werkloosheidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen, zijn in hoofdzaak berekend uit opgaven van gesubsidieerde werkloo- zenkassen. Beroepsgroepen. Indexcijf. d. werkloosheid Mei Mei Apr. '31 '30 '31 Aardewerkind. enz. 1.4 1.0 3.1 Diamant-industrie 81.2 74.6 80.1 Drukkersbedr. enz. 4.4 2.8 4.2 Bouwbedrijven enz. 7.4 4.9 8.7 Houtbewerking enz. 12.5 4.8 14.5 Kleeding-industrie 5.1 4.5 4.7 Leder-industrie 5.3 1.1 5.9 Steenkolenmijnen 0.2 0.3 0.2 Metaalind., scheepsb. 19.1 5.9 19.5 Textielnijverheid 9.9 4.5 11.6 Voed.- en genotm.bedr. 8.8 4.0 9.9 w.o. tabak- en sig.-ind. 14.3 4.9 15.9 Landb.bedr., veenderij 3.0 2.0 10.3 Visscherij 7.0 1.1 21.0 Handelsreizigers 0.8 0.4 0.7 Verkeerswezen1) 10.4 2.1 13.4 Hand.- en kantoorbed. 4.2 3.2 3.8 Toonkunstenaars 28.2 19.8 28.9 Overige groepen 9.1 3.5 10.4 Totaal 9.8 4.8 11.6 Totaal excl. Diamantind. 8.9 3.8 10.7 Totaal industrie 11.2 6.7 12.2 D Onvolledige opgaven. De Amerikaansche perskoning Hearst te Amsterdam. Volgens de Tel. is te Amsterdam in het Amstelhotel Mr Hearst, de Amerikaan sche persmagnaat afgestapt. De krantenmagnaat is per auto met een gezelschap uit Keulen gekomen. Hij heeft eenigen tijd in Duitschland verblijf gehouden en zal nu eenige dagen in Ne derland rondtoeren om iets van ons land te zien. Vanmorgen gaat Mr Hearst een rit maken door Noord-Holland, waarbij hij o.a. een bezoek zal brengen aan Alk maar om er iets van de kaasmarkt te zien. Over eenige dagen zal Mr Hearst een bezoek aan Den Haag brengen en vervol gens via Hoek van Holland naar Enge land vertrekken. De stakende Gemeenteraad. Eenigen tijd geleden hebben wij ver teld over den gemeenteraad van Stein (Limburg), die weigerde, ter - afdoening der aangekondigde agenda in vergadering bijeen te komen. Thans meldt de „Limb. K.", dat deze gemeenteraad tegen Woensdagavond an dermaal bijeengeroepen was, om het mis lukte agendum te behandelen. In het vergaderlokaal, een der klassen Binnenland. De uitvoering der tarwewet. Ongeluk in het Stadion te Amsterdam. Een wetsontwerp op de Artsenijbereid- kunst. Het bankierskantoor de Koster en Co. te Vlissingen staakt zijn betalingen. Buitenland. Overstrooming in Mexico. Ghandi niet naar Londen. Gaat men een deel van den katoenoogst vernietigen? Winterweer in Noorwegen. Ernstige opstand op Cuba. der openbare school, waren aanwezig de loco-burgemeester, wethouder Houben en de secretaris. Geen der overige raadsle den heeft echter een voet in het lokaal gezet. Op het schoolplein waren aanwezig de heeren Alberts en P. Janssen, die gereed stonden het vergaderlokaal binnen to gaan zoodra nog een vierde lid kwam, zoodat de vergadering zou kunnen doorgaan. Het werd reeds kwart over zeven, maar er kwam geen vierde man. De heer Sal- den hield zich in de nabijheid van de school op, maar bleek niet van zin de vergadering bij te wonen. Weth. Janssen en de heeren Martens en Kevers werden niet opgemerkt. De Raad is thans voor de derde maal opgeroepen. Het voormalige palels van Koning Willem II Het gemeentebestuur van Tilburg heeft thans de vrije beschikking gekregen over het voormalige Paleis van wijlen Koning Willem II, waarin gevestigd is de Rijks H.B.S. Het Paleis zal worden gerestaureerd, terwijl er o.m. in zullen worden ingericht een Raadszaal, een reoeptiezaal en een trouwzaal. Voor de H.B.S. zal een nieuw gebouw worden gesticht aan de Ring baan-Oost. Zooals men weet zijn geruiroen tijd on derhandelingen gevoerd over deze aan gelegenheid tuBsohen het gemeentebe stuur van Tilburg eenerzijds en de erfge namen van Koning Willem II anderzijds. De Raad van State naar Waalhaven en Schiphol. Op Maandag zullen de leden van den Raad van State een bezoek brengen aan de vliegvelden Waalhaven en Sohiphol. Het ligt in de bedoeling om na bezich tiging der werkplaatsen, den fototechni- sohen dienst van de K. L. M. en het ra diostation op het vliegveld Waalhaven een vluoht te doen per Fokker F XII naar Schiphol. Daar zullen de leden van den Raad van State in het bijzonder de inrichting en uitrusting der K. L. M.-Indië-vliegtui- gen in oogensohouw nemen. Tegen toelating van een Raadslid. Gistermiddag is in een openbare ver gadering van Ged. Staten van Groningen behandeld het bezwaarschrift van de hee ren Woltjes en Dresselhuis, leden van den -gemeenteraad van Winschoten, tegen het besluit van -den raad, waarbij werd besloten tot toelating van het herkozen -lid van den raad, den 'heer P. Huisman. Ap pellanten meenen, dat de 'heer Huisman in een duurzame betrekking tot bet ge meentebestuur is geplaatst en dat daar om op hem van toepassing is het voor schrift van art. 25, letter f der gemeente wet, waarbij de betrekking van ambtenaar, vanwege het gemeentebestuur aangesteld, of daaraan ondergeschikt, met het lid maatschap van den raad onvereenigbaar wordt verklaard. De heer Huisman wees er op, dat -hij reeds twintig jaar lid van den gemeente raad van Winschoten is. Hij deelde mede, welke werkzaamheden hij 'heeft verricht, telkens voor beperkten tijd en .iederen keer op arbeidscontract, om aan te toonen, dat hij nooit ambtenaar in dienst der ge meente Winschots» ia geweest.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1