No. 265 Donderdag 13 Anpstus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Do's Bank H.V. Boes Vervolgd en bevrijd Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 AUGUSTUS vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT EJ.KEN WERKDAG. A b o 0 n 6 re e n i b r« r ij s: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels i 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Aanslagen op treinen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd op het traject ZuellichauLoebau tusschen Kontopp en Boyadel een mis dadige aanslag gepleegd op een perso nentrein. Door tot nu toe onbekend gebleven daders is een groot stuk rotssteen op de rails gebracht. De zwaxe machine van den trein schoof den steen op zijde, zoo dat een ongeluk werd voorkomen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De misdadige aanslagen op de Roe- meensche Spoorwegen zijn ook nog steeds niet ten einde. In de buurt van de stad Jablanitza in het Banaat hebben Woens dag vier gewapende individuen een over val gepleegd op den sneltrein Temesvar Boekarest. Het is hun gelukt tot het post- rijtuig door te dringen en eenige paketten te rooven. Aangezien het personeel van den trein ongewapend was, is het den roovers gelukt in het donker te verdwij nen. In Zuid-Bessarabië is op een perso nentrein een aanslag gepleegd. Men had eenige dwarsliggers verwijderd. De trein kon evenwel nog bijtijds tot stilstand wor den gebracht. Op het traject BoekarestSinaja wer den een baanwachter en een soldaat van de gendarmeriepolitie verrast toen zij on der de rails een kuil wilden graven. Zij zijn beiden gearresteerd. Meer misdaden, meer overtredingen. Lord Byng, de Londensche hoofdcom missaris van politie, heeft dezer dagen zijn rapport uitgebracht over de crimi naliteit in 1930. Het blijkt, dat te Lon den vrijwel op elk gebied de misdaden en overtredingen zijn toegenomen. Hier volgen enkele cijfers, ontleend aan dit rapport. Het aantal overtredingen be droeg in 1929 17.664, in 1930 20.553. In 1929 waren er 4344 gevallen van inbraak in gebouwen, woonhuizen, winkels e d.: in 1930 bedroeg dit getal 5408. Eenvoudige diefstallen namen van 5809 tot 7036 toe; veroordeelingen wegens dronkenschap van 20.771 tot 21.917. Het aantal gestolen auto's steeg in vergelij king tot het vorig jaar van 3642 tot 5446. De waarde van het in 1930 gestolen goed bedroeg 956.540 pond, wat 160.000 pond meer was dan in 1929. En tegenover deze niet bemoedigende cijfers staat het feit, dat de Londensche politie, die in 1913 21.020 man sterk was en in 1921 21.230, in 1930 gedaald was tot 20.274. Dus meer misdaden en minder politie. Communisten-arrestaties in Duitschland. De politie 'heeft 'Dinsdagnacht een groote razzia gehouden onder de com munisten van het Wurm-district. In den laats ten tijid waren in Nothberg en omliggende gemeenten brochures ver spreid met beleedigende uitlatingen en dreigementen tegenover de plaatselijke politie en de gemeentelijke autoriteiten. Naar aanleiding hiervan heeft de poli tie in alle stilte maatregelen getroffen om FEU IITLITON. Historisch verhaal uit den tisehen tijd. 63.) o_ Napoleon- Zij knikte even, keerde zich om en wandelde een zijpad op, terwijl Van Stra len verbijsterd bleef staan. Doch terstond herstelde hij zich en riep haax na: „De laatste maal dat ik u spreek, ja, maar we zien elkaar nog eenmaal weerl" Zij gai geen blijk, dat zij hem gehoord had, maar liep kalm door, en hij sloeg met snelle schreden den weg naar de stad in. 'tWas eenige dagen later; omstreeks half Mei. Allerwegen stonden de boomen en heesters in 'tjonge groen; allerwegen bloeide alles, wat bloemen voortbracht. Een zoel Zuidoostenwindje droeg louter frischheid en gezondheid door de open ramen in de kamers van zieken en zwak ken; ramen, die zeven maanden potdicht waren gebleven, kamers, die een half jaar lang de benauwde stoflucht hadden be waard, alsof 't een kostbaarheid was; zie ken en zwakken, die met diepe zuchten hun longen leegpompten en reinigden. De een grooten slag voor te bereiden. In Nothberg en de omliggende gemeen ten werden alle bekende communisten des nachts opgeizocht waarbij1 verscheidene personen van 'hun bed gelicht werden. Alle gearresteerden werden overgebracht naar de gevangenis te Eschweiler, die te voren ontruimd was om voor de te ver wachten arrestanten ruimte te bieden. La ter zijn de gearresteerden overgebracht naar het huis van bewaring te Aken. Het onderzoek naar wapenen leverde niet veel op en men vermoedt daarom, dat de wapens ergens in veilige schuilplaat sen zijn verstopt. 'Het meest bezwarende, dat den gear resteerden ten laste 'kan worden gelegd, zijn de verschillende geschriften, waarin tot revolutie wordt aangespoord. Terrorisme In Ierland. Een brug van de Iersche Great Nor thern Railway, tusschen Ballvbay en Gootehill in het graafschap Gavan is op geblazen, terwijl de telegraafdraden door geknipt waren. Men denkt dat het hier een daad van sabotage geldt om de bij eenkomst van de Royal Black Precep- tory Orangemen (een protestantsche or ganisatie) te Gootehill te verijdelen. Naar verluidt hadden zich Dinsdagavond groote groepen katholieke jongelieden naar Gootehill begeven met het doel de protestantsche bijeenkomst te verhinde ren. Korte berichten. De temperatuur in de Beiersche Allgau was gistermorgen 7 graden onder het vriespunt. In de bergen valt veel ver- sche sneeuw. Volgens een bericht uit Moskou zal in Rusland het broodrantsoen voor de bevolking in de steden van 300 tot 400 gram per dag en per persoon weiden verhoogd. De regeering besloot hiertoe op grond van de cijfers over de opbrengst van den oogst van dit jaar. Nijverheidsraad. In zijn laatste vergadering heeft de Nijverheidsraad uitvoerig van gedachten gewisseld over een door zijn electriciteits- commissie over haar werkzaamheden uit gebracht rapport. Indertijd was aan die commissie opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om tot grootere uniformiteit en publiciteit der electriciteitstarieven te komen. Hoewel van een twaalftal bedrijven waardevolle gegevens zijn verkregen, treft het, dat de verschillende centrales, waar onder de gemeentelijke electriciteitsbedrij- ven van Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Dordrecht, Leiden en Zaandam, het niet noodig hebben geoordeeld op de enquête te antwoorden. Besloten is dit onderwerp in een volgende vergadering opnieuw principieel onder de oogen te zien. zon, in den morgen noch achter een dun nen wolkensluier verborgen, brak tegen den middag door dat beletsel heen en scheen met onbeperkte kracht. 't Was volop lente. Dat vond Margo ook toen zij haax vosje besteeg, en met haax vriendin in 't genot, zoowel van haar overwinning als van het heerlijke weer, den weg naar Vel- sen opreed. Haar genoegen werd bij den aanvang eenigszins vergald doordat Mar tin met een twaalftal zijner vrienden aan de Zijlpoort stond; welke beeren, aan weerszijden van de brug geschaard, ter wijl de meisjes voorbij reden, op kcxm- mando hun hoeden afnamen en een diepe buiging maakten. Maar zij zetten hunne paarden in draf, en zoodra een kromming van den weg de Zijlpoort achter 't ge boomte verborg, vergaten zij in hun druk gesprek over de laatste gebeurtenissen 't onaangenaam eerbewijs. Nóg iemand bad de meisjes zien uit rijden, terwijl hij zich buitenom naar de kazerne begaf. Dat was Gerrit van Stra len. Hij bleef staan en keek ze na zoo lang dat mogelijk was, en toen, door een zonderlinge, onweerstaanbare gedachte gedreven ging hij met haast naar de ka zerne, liet zijn paard zadelen, verborg iets onder zijn mantel en reed stapvoets de stad uit, waar hij de Kleverlaan volg de. Doch nauwelijks had bij de ruïne be- Het door verschillende kamers van koophandel en fabrieken aan den raad van ministers gezonden request van 25 Juli 1931 over de overbrugging van het Hollandsch Diep heeft den raad met het oog op de groote industrieele belangen die daarbij zijn betrokken, aanleiding gege ven dit onderwerp in studie te nemen. Het daarvoor noodige onderzoek beeft de raad aan zijn vervoercommissie opge dragen. De conflicten in den landbouw. De landarbeidersstaking te Thesinge en St Annen, die Dinsdag 4 Aug. begon, is Maandag geëindigd. Alle landbouwers in die beide dorpen hebben bet door de arbeidersorganisaties gevraagde collec tieve contract van Ten Boer geteekend. Zoowel de georganiseerde landarbei ders als de leden van de drie landbouw- vereenigingen in Ter Apel en Ter Apel- kanaal, hebben het voorstel van den heer Buiskool aanvaard. De hoofdbesturen der landarbeidersbonden hebben besloten de staking met ingang van heden, Donder dag, op te heffen. Dit besluit beteekent, dat voor Ter Apel en omgeving zal gel den het contract, dat thans voor de oude Veenkoloniën geldt. De loco-burgemeester, die tevens stakingsleider was. Te Nieuweschans heeft zich de eigen aardige omstandigheid voorgedaan, dat gedurende een tijdlang het ambt van bur gemeester werd waargenomen door den plaatselijken leider der staking in de carton-industrie. Althans wij lezen in de „Prov. Grom Grt." het volgende relaas van een lezer van dat blad. Zooals bekend is ook te Nieuweschans met ingang van 1 Juli de staking in de carton-industrie uitgebroken. De burge meester der gemeente achtte dit feit van zoo gering belang, dat hij kalm met va- cantie ging en in den nacht van het uit breken der staking niet in het dorp aan wezig was. Als loco-burgemeester trad op de heer A. Nauta, s.d. wethouder en tevensstakingsleider. Na ongeveer tien dagen is de burger vader teruggekeerd. Daar er absoluut geen incidenten zijn voorgevallen is deze eenigszins foutief aandoende situatie nie mand opgevallen. De vorige week echter was de burge meester weer drie dagen buitenaf. Men maakte toen het geval mede, dat de loco- burgemeester in zijn functie van sta kingsleider een werkwillige trachtte te overreden niet aan bet werk te gaan. Deze vervoegde zich toen ter secretarie, waar hij vernam, dat de burgemeester af wezig was en hij zich dus bij den loco burgemeester moest vervoegen. Dat hij hiervoor in dit geval niet veel voelde, is te begrijpen en hij heeft eerst de terugkomst van den burgemeester rif- gewacht. Post uit Amerika met een katapult- vliegtuig. Gistermiddag om 17.30 heeft het kata pultvliegtuig van de „Europa" boven Schiphol een postzak met Amerikaansche post voor Nederland neergeworpen. reikt of hij gaf zijn paaxd de sporen en reed met lossen teugel vooruit. Constance zag hem in de verte voorbij- rennen en maakte er Margo opmerkzaam op. „We zijn van morgen niet de eeni'gen, die te paard een uitstapje maken; zie daar eens", zeide zij. „Dat is een ruiter die haast heeft", antwoordde deze onverschillig, ,,'t Lijkt wel een militair". „O, dan zal hij waarschijnlijk met een boodschap naar Alkmaar belast zijn". „Dat kan wel". „Of naar Den Helder". „Maar Stans, wat doet het er toe! Laat den man mijnentwege naar Noor wegen rijden. Wij hebben gelukkig noch met hem, noch met zijn boodschappen iets te makenl" „Waarom gelukkig?" vroeg Constance, die van de plotselinge drift harer vrien din niets begreep. „Omdat wij dan even snel moesten rij den. Oef, ik werd warm van 't aankijken". Margo trok de teugels aan; Constance volgde dit voorbeeld en beiden reden stap voets verder. De waarheid was, dat Margo in den ruiter Van Stralen meende te herkennen, hoe ver hij ook verwijderd was, en zij had in 't geheel geen neiging om op eeni ge wijze zijn aandacht te trekken. Zij Dat katapultvliegtuig, de D 1919, een Heinkel-watervliegtuig op drijvers, is gis terochtend om 5.50 van de „Europa" af geschoten. Op dat moment bevond het mailschip zich 400 mijl ten W. van Bishop Roch (Landsend). Om 13.14 is de D 1919 te Southamp ton neergekomen en om 14.50 weer ver trokken. Om 17.30 was het Heinkel-vlieg- tuig boven Schiphol, liet de post vallen en vloog verder, via Bremen naar zijn eindstation Warnemünde. Liberale Staatspartij. De Partijraad van de Liberale Staats partij De Vrijheidsbond, komt op 25 en 26 Sept. a.s. te Arnhem bijeen. Eenige inleiders zullen het onderwerp „Landbouw en Politiek" behandelen. Geen loonsverlaging. Bij het hoofdbestuur van den modernen Textielarbeidersbond. De Eendracht is van het bestuur van de R.-K. Werkge- versvereeniging het bericht ingekomen, dat de aangekondigde loonsverlaging van 10 pet. bij de firma Heijmeijer te Apel doorn is ingetrokken. Mr P. Rink. Vandaag wordt mr P. Rink 80 jaar. Het leven van den heer Rink is een en al werkzaamheid geweest. Advocaat te Tiel, in 1876 secretaris van het Polderdistrict Neder-Betuwe, van 1883 tot 1905 lid van den gemeenteraad van Tiel (van 1886 tot 1892 wethouder) en lid van de Staten van Gelderland, van 1891 af tot 1905 daarenboven nog Kamerlid. In 1905 werd Mr Rink minister van Binnenlandsche Zaken in het kabinet-De Meester. In 1909 kwam hij weder in de Tweede Kamer, waarin hij zitting hield tot zijn 70ste jaar, toen hij zich daaruit terug trok. Sedert September 1923 heeft Mr Rink voor Zuid-Holland zitting in de Eerste Kamer. Hij is sedert de instelling lid van het centraal stembureau en was lid van onderscheidene staatscommissies. Chr. Geref. jongelingen. Te Groningen is gisteren de jaarlijk- sche vergadering van den Bond van Chr. Geref. Jongelingen in Nederland gehou den. Ds H. Janssen, leger- en vlootpredi- kant in algemeenen dienst, hield de ope ningsrede. De aftredende bestuursleden, de heeren ds A. M. Berkhoff te Sneek, ds L. H. van der Meiden te 's Gravenhage en K. van Donge te Rotterdam werden herkozen. Besloten werd het volgende jaar te Rotterdam den Bondsdag te houden. In de namiddagvergadering heeft de heer B. A. Schotel, uit Dordrecht, een re feraat gehouden over: Geestelijke stroo mingen in de litteratuur. H. M. de Koningin-Moeder met Prinses Juliana naar Stelnfurt. H. M. de Koningin-Moeder en ook H. K, H. Prinses Juliana zullen zich 21 dezer voor enkele dagen naar Steinfurt bege ven ten einde tegenwoordig te zijn bij het huwelijk van den neef van H. M., den Vorst van Bentheim en Steinfurt, die zes jaar geleden zijn eerste echtge- vreesde, dat hij een ontmoeting met haar zocht, en dat die niet van de aangenaam ste soort zou zijn. Langzamerhand verflauwde het ge sprek. De meisjes reden bij Vejsen om en keerden vandaar langa een binnenpad naar Santpoort terug, waar do paarden aan Hans overgelaten werden, die ze er gens stalde. Gonstanoe en Margo wandel den naar Riemwijk. Niet ver van het huiB vonden zij Marie in een eenvoudig ochtendjaponnetje ge kleed en een stroohoed met zeer breeden rand op 't hoofd in gesprek met een forschen man, die een geweer over den schouder droeg. Op den uitroep van Ma rie keerde deze zich om, en vertoonde het aangezicht van Weser. „Twee voor éón, dat is eenbuitenkans je", zei Margo, hem de .hand reikend, „het doet me plezier, dat ik u nog eens weerzie, baas Weserl Ik heb u en juffer Marie goed nieuws te vertellen zoo het althans nog nieuws voor u is". „Dat Jan en Leo gevangenisstraf ge kregen hebben?" zei Marie, „dat wist ik denzelfden dag al waarop het vonnis is uitgesproken. Wij leven hier nu niet zoo erg in afzondering als vroeger juffrouw De Wilde", vervolgde zij glimlachend. „Vroeger, juffrouw Van Riemwijk?" vroeg Margo. ,,Ik heet Marie", zei deze, en schudde Binnenland. Stakingen in de tapijtindustrie. Mr P. Rink 80 jaar. Buitenland. Aanslagen op treinen. Communisten-arrestaties in Duitschland. noote door den dood verloor en thans gaat hertrouwen met de Prinses van Solms-Hohensolms-Lich. Een herdenkingsplechtigheid. Op het R.-K. gedeelte van de begraaf plaats te Oostburg had Dinsdag de herdenking plaats van den dag, waarop voor 100 jaar bij Stroobrugge onder Mal- deghem de laatste krijgsverrichting van eenige beteekenis plaats had waardoor Z.-Vlaanderen Nederlandsch bleef. Eenige leden van den historischen kring voor Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen daartoe op de begraafplaats samen, alsmede het Dag. Bestuur van de gemeente Oostburg. De voorzitter van genoemden kring, de heer Dr J. de Hullu te Cadzand, wees er op, dat men gemeend heeft een eenvou dige hulde te moeten brengen aan de na gedachtenis van kolonel J. D. U. Ledel, die met den toenmaligen burgemeester Callenfels van Oostburg, dit stuk grond voor Nederland' bewaarde. De heer A. Mijs, Notaris te Oostburg, heeft vervolgens bij het grafmonument een geschiedkundig overzicht gegeven van het leven en de daden van kolonel Ledel. De voorzitter legde daarna een eenvou- digen laurierkrans met de nationale en de oranjekleuren bij het grafmonument neer. De treinvertragtng van Zaterdag ].l. Van de zijde der spoorwegdirectie wordt gemeld, „dat de groote treinvertraging op Zaterdagavond toen de sneltrein van 18.52 ongeveer 50 minuten, te laat van Vlissingen is vertrokken, niet toe te schrijven is aan den dienst van tractie. De vertraging is door een samenloop van omstandigheden ontstaan, doch de dienst van tractie heeft hieraan geen schuld." Wij vermoeden, dat een dergelijke „ver klaring" naar buiten bitter weinig indruk zal maken. Het zal het publiek, en zeker de gedupeerden, weinig kunnen schelen, welke afdeeling van het spoor wegbedrijf hierin schuld heeft. Het bui tengewoon onaangename geval is hier door allesbehalve verklaard. Ook missen wij de verzekering, dat tegen herhaling afdoende maatregelen zullen worden ge nomen. haar kleedje recht, alsof zij alle etikette wilde afschudden. „En ik heet Margaretha, maar mijn vriendinnen noemen mij gewoonlijk Mar go, en mijn broer bij uitzondering Grietje. Nu laat ik aan u de keus, met welken naam ge mij wilt aanspreken". „Als ik een grooten broer had moest hij het eens wagen mij bijvoorbeeld Miet je te noemen", zei Marie met een drei gend gebaar, „ik zou heml" „Ik wou hem graag een maand of drie door u laten opvoeden", verklaarde Margo glimlachend, „ik twijfel niet, of hij zou heel wat verbeteren". Weser, die met Constance was blijven praten, keerde zich nu naar de meisjes om afscheid te nemen. „Gaat ge jagen, Weser?" vroeg Maxgo. „Er zijn sperwers en ander ontuig in de buurt, juffrouw. Ze hebben nu ai een stuk of twaalf kuikens weggehaald, en daar zijn de eieren niet voor uitgebroed". „En hoe maken het uw vrouw en kin deren?" „Kostelijk, juffrouw. Ze groeien als kool de kinderen meen ik", voegde hij er ietwat verlegen bij. „Dat spreekt", zei Maxgo lachend, groette hem en ging met Marie en Con stance naar Riemwijk. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1