Nü. 264 Woensdag 12 Augustus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HetwerkderRijksbemiddelaars. Vervolgd en bevrijd Hendrikse Go's Bank N.V. Eoes Buitenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN ALLE per 1 AUGUSTUS vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <££55. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, A b o n n e ra n i s p r IJ s: Per 3 maanden, franco per post, !3,~ Losse nummers f 0,05 Prijs der Advertentien: 1regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. I Het jaar 1930 was ten opzichte van het aantal werkstakingen en uitsluitingen een gunstig jaar, schrijft de heer Strijbis in de Amsterdammer. Van belang is het na te gaan, in hoe verre het vredeswerk der Rijksbemidde laars beteekenis heeft bij het oplossen der conflicten. Het jaarverslag meldt hiervan dat in den loop van het jaar 1930 de Rijksbemid delaars kennis hebben genomen van 115 dreigende óf reeds uitge broken arbeidsgeschillen. In 34 van deze gevallen hebben zij op grond van artikel 3 van de Arbeidsgeschil- lenwet 1923 bericht ontvangen van een burgemeester, dat in zijn gemeente een staking of een uitsluiting was ontstaan of dreigde te ontstaan. In 62 gevallen hebben de Rijksbemiddelaars uit eigen initiatief inlichtingen betreffende een uitgebroken of dreigend conflict gevraagd. In 15 gevallen werd er van arbeiderszijde en in 1 geval van werkgeverszijde de aan dacht op gevestigd, dat een conflict dreig de. In de overige 3 gevallen hebben de Rijksbemiddelaars zich bepaald tot het bij eenbrengen van gegevens, omdat een con flict dreigde. Nu is het zeer moeilijk uit te maken, of het optreden van de Rijksbemiddelaars ten aanzien van dreigende stakingen in belangrijke mate bevorderlijk is ge weest aan het voorkomen van verschil lende stakingen. Cijfers staan hierover niet ter beschikking. De vraag kan wor den gesteld of de werkgevers en de werk nemers ook zonder dit optreden niet tot elkander zouden gekomen zijn! Wèl is gebleken, dat van bovenstaande 115 gevallen er 49 min of meer belang rijk waren. Wat het resultaat hiervan was? In 17 gevallen bleef het optreden der Rijksbemiddelaars geheel zonder resul taat. Hierbij waren belangrijke conflicten, b.v. die bij de N.V. Oosthoek Zonen, te Alphen a. d. Rijn en van de Ghamotte- fabriek te Geldermalsen. Deze laatste sta king duurt reeds 13 maanden. In 22 gevallen bereikten de Rijksbemid delaars een volledig resultaat, zoodat het conflict door hun optreden werd voor komen of opgeheven. In 2 gevallen werd door de bemiddeling bereikt, dat partijen opnieuw met elkan der in overleg traden en daardoor een conflict werd voorkomen, terwijl in 8 ge vallen na de mislukking van des Rijks bemiddelaars optreden, later door partijen zelf een oplossing werd gevonden. In 24 van deze 49 gevallen werd dus de gezegende werking van de Arbeidsge- schillenwet openbaar. Natuurlijk had het beter kunnen zijn, maar dit zal wel altijd zoo blijven. In het kamp der „moderne" vakbewe ging heeft men over het algemeen nooit geen groote verwachtingen van deze Wet gehad. Liever, als het conflict er eenmaal is, zélf den strijd maar uitgeknokt met de werkgevers, dan bemiddeling aan vaard! Dit oordeel vinden We niet alleen onder FEUILLETON 62.) Historisch verhaal uit den Napoleontischen tijd. Kapitein Van Stralen bemerkte spoe dig, dat de invloed van Margo de Wilde op den kommandant grooter was dan de zijne, en zijn humeur verbeterde er niet door. pe majoor had hem tweemaal „niet thuis" gegeven en toen hij voor den der den keer terugkwam en toegelaten werd, ondervond hij nog sterker, dat de wind draaide. Zoodra hij toch over het bewuste geval begon te spreken, legde de majoor hem op hoogen toon het zwijgen op, en zeide hem tamelijk beleefd maar duidelijk genoeg: dat hij vriendelijk verzocht werd zich met eigen zaken te bemoeien, dat de majoor heel goed wist wat hij uitvoer de, en eindelijk dat 't kapitein v. Stralen niet kwaad zou doen, wanneer hij zijn positie als ondergeschikte niet uit het oog verloor. Daarop boog de majoor stijf, en Van Stralen kon heengaan. Spoedig werd het bekend, dat de kapi tein bij den kommandant in ongenade ge vallen was, en ofschoon dit nu zooveel niet beteekende, was het toch genoeg om de sociaal democraten. Ook in bepaalde werkgeverskringen wordt practisch klas senstrijd gevoerd. Onlangs werden we nog herinnerd aan een van de geschriften van een neutrale fabrikantenorganisatie, waarin stond: „De leuze sociale vrede is een schoonschijnenle misleiding. Ze is on- vereenigbaar met alles, wat ons bekend is van het wezen der natuur, ja, eene looche ning van de realiteit van den strijd om het' bestaan, welke algemeen wordt er kend als voedingsbron van alles wat leeft. De sociale vrede zou een eind maken aan datgene, wat voorwaarde is voor ons indi vidueel en maatschappelijk bestaan." Zoo wordt strijd gepredikt. De macht van den sterkste moet gelden! Overeenstemming ever het plan-Hoover. Zooals wij gisteren nog konden mede- deelen, heeft de te Londen vergaderende commissie van deskundigen volledige overeenstemming bereikt over de uitvoe ring van het plan-Hoover tot het verlee- nen van een moratorium voor den tijd van één jaar voor alle tusschen de re geeringen onderling bestaande schulden. Deze regeling geldt niet alleen voor de Duitsche herstelschulden, doch ook voor de intergeallieerde schulden van Enge land, Frankrijk en Italië, en ook van Tsje- cho-Slowakije. In principe werd ook be sloten tot een moratorium van twaaEf maanden voor Hongarije en Bulgarije, die zich alle met deze regeling accoord ver klaarden. Alleen Zuid-Slavië heeft tot nog toe het accoord niet aanvaard. De Duitsche vertegenwoordigers heb ben gedaan weten te krijgen, dat in het protocol een verklaring zal worden opge nomen, dat de Commissie van deskundi gen geen bevoegdheid had om een uit spraak te doen over de betalingscapaci teit van Duitschland. Zij werden daarbij geleid door de overweging, dat de bepa ling, dat de thans tijdelijk uitgestelde be dragen binnen tien jaar terugbetaald zou den moeten worden, een te zwaren druk op Duitschland zou kunnen leggen. Het communiqué bevat verschillende passa ges ten aanzien van de spoorwegobliga ties en de leveringen in natura. Ook ten aanzien daarvan is niet op alle punten overeenstemming bereikt, doch heeft men rekening houdende met de tusschen de verschillende staten bestaande verdragen, enkele reserves gemaakt. Van Engelsche zijde wordt verklaard, dat de commissie van deskundigen haar taak ten volle heeft vervuld. Het practische resultaat van de over eenkomsten ter uitvoering van het Hoo- verplan, is een ontlasting van Duitsch land, gedurende het Hoover-jaar, ten be drage van 1.593.676.276 rijksmark. Van dit bedrag wordt de kwijting tot den 31sten Juli 1932 zonder rentebetaling op geschoven en van dit tijdstip af wordt het terugbetaald in gelijkmatige deelen, over tien jaar verdeeld, met een rentevoet van 3 procent. Gedurende het Hoover-jaar worden on- den laatsten zijner vrienden te doen heengaan. Zoo bleef hij onder een woeli ge vroolijke omgeving gansch alleen, ten zij hij zich wilde vergenoegen met volk ver beneden zijn stand en beschaving. Dit deed hij ook nu en dan, maar na af loop van woeste drinkgelagen ging hij somberder en verlatener dan ooit naar huis, immer peinzend hoe hij haar zou vernederen, die naar zijn meening de oor zaak, ja de aanlegster van al zijn onge luk was. De dagen verliepen; het werd April; het werd Mei; al meer soldaten kwamen op, werden uitgerust, gekleed, afgeëxcer- ceerd, en dan vertrokken zij en werden door nieuwe vervangen. Het leek wel dat het land niets meer teelde dan sol daten, soldaten, soldaten. Handel en be drijf stonden stil. Alleen de winkels om de kazerne bloeiden. In plaats van de wagens met nieuwe groenten kwamen er slechts wagens met nieuwe lotelingen de stad binnenrijden. Inplaats van de mas sa's afgesneden tulpen en hyacinthen mannen, jongelingen, knapen, de bloem cn de kern van 'tland, helaas, bestemd om even schielijk afgesneden te worden en te vergaan. Dagelijks zwierven oude man- ren en vrouwen, jeugdige meisjes en kleine kinderen door de drukke straten, op een hulpelooze onbestemde wijze zoe kend naar hun zoons, hun broeders, hun veranderd doorbetaald: de dienst van de Dawes- en Young-leeningen, evenals de betalingen aan de Vereenigde Staten met het oog op de beslissingen van de Mixed Claims Com mission voor de Amerikaan- sche rechthebbenden op de schadeloos stelling en de betalingen uit de Duitsch- Belgische marken-overeenkomst, te za- men ongeveer 200 millioen rijksmark. Disconto- en beleeningsrente in Duitschland. De Duitsche Rijksbank heeft besloten, op heden, 12 Augustus, het disconto van 15 pet. tot 10 pet. en de beleeningsrente van 20 tot 15 pet. te verlagen. De Duitsche Handelsdienst verneemt nog, dat het besluit het disconto te ver lagen met algemeene stemmen is genomen en dat er niet lang over is beraadslaagd. Ook heeft de Centrale Raad nog gespro ken over de mogelijkheid van de herope ning der beurzen. Bij deze besprekingen werd er op gewezen, dat de nog steeds hooge beleenings-rente van 15 pet. vóór de heropening der beurzen zal moeten worden verlaagd, aangezien deze bui tensporig hooge rente sterk remmend zal werken op 't beursverkeer. Besluiten van welken aard ook zijn evenwel niet geno men. Oostenrijk vraagt een Volkenbonds leening. De Oostenrijksche regeering heeft den Volkenbond officieel verzocht, aan Oos tenrijk een Volkenbondsleening te ver strekken tot een bedrag van ten minste 250 millioen schilling, het bedrag waar voor machtiging is verkregen tot uitgifte van schatkistbiljetten. In overweging is gegeven tegen het einde der week een commissie onder leiding van Avenol, die reeds in 1922 een onderzoek omtrent den oeconomischen toestand van Oostenrijk instelde, naar Weenen te zenden. De zit ting van den Volkenbondsraad in Septem ber zal zich met deze aangelegenheid bezig houden. Een Hongaarsch smokkelschip opgebracht. Zondagmorgen heeft het Zweedsche douanevaartuig Triton het, onder Hon- gaarsche vlag varende, vrachtschip Ilo- na, dat ruim 72.000 liter sterke drank aan boord had, opgebracht. De drank is in beslag genomen, nimmer heeft de Zweedsche douane zoo'n groote hoeveel heid ineens in beslag genomen. De Triton kruiste Zondagmorgen in de Alands-zee toen men de, met gedoofde lichten varende Hona in 't oog kreeg. De Ilona probeerde weg te komen, maar na een jacht van meer dan een uur en na dat de Triton verschillende waarschu wingsschoten had gelost, konden enkele douanebeambten aan boord van de Ilona gaan. Een kort onderzoek toonde aan, dat het schip uitsluitend sterke drank en tabak vervoerde. De opvarenden wer den ontwapend en daarna werd de Ilona naar Stockholm opgebracht. De Ilona hoort thuis te Boedapest en de kapitein is een Hongaar. De werke lijke gezagvoerder, de eerste stuurman, is een Duitscher, evenals de tweede stuur- geliefden, om nog eens afscheid te nemen en ze in hun onnoozele liefde allerlei dingen mee te geven daar zij slechts ver legen mee waren: stukken spek, halve hammen, slaapmutsen en Duitsche pijpen. De officieren van het Haarlemsche gar nizoen werden meerendeels overgeplaatst naar aandere steden, of trokken mee naar 't groote leger. En nu zag de komman dant zijn kans schoon. Hij liet den krijgs raad bijeen komen, stelde de zaken in een voor de beschuldigden zoo gunstig mo gelijk licht, en de nieuwe officieren, die niets liever wilde dan zich bij hun ma joor zoo diep mogelijk in de gunst te dringen, veroordeelden de gebroeders Cuilenburg tot eenige jaren vestingstraf, „wegens desertie in vredestijd" een kwalificatie, die Van Stralen altijd had bestreden en den ouden barbier tot een betrekkelijk geringe boete. De uitbundige blijdschap waarmee Margo het bericht ontving, stond in even redigheid met de woede van Gerrit van Stralen, die juist een zending naar Duitschland had vervuld. Of hij wilde of niet hij moest zich geslagen erken nen. De triomfantelijke blik, waarmee Margo hem voorbij ging, toen hij haar eenige dagen later op een wandeling in den Hout ontmoette, kwetste zijn trots zoodanig, dat hij alle beleefdheidsvormen terzijde zette en pp haar toetrad, man. De dranksmokkelaars hebben een groote voorliefde voor onder Hongaar- sche vlag varende schepen, omdat Hon garije de twaalf mijlsovereenkomst niet heeft onderteekend en een Hongaarsch schip met sterken drank aan boord dus niet buiten de drie mijls-zone opgebracht mag worden. De Ilona werd echter in de Zweedsche territoriale wateren gepraaid, al bevond het schip zich buiten de drie mijls-zone toen de achtervolging begon. Het schip had 70.000 liter, te Gdynia ingenomen, alcohol, 2400 liter whisky en cognac en een groote partij tabak en si garetten aan boord. Driehonderdvijftig Russische communis ten te Londen aangekomen. Te Londen zijn aangekomen driehon derdvijftig Russische communisten, ar beiders en technici uit fabrieken, die zich bij de uitvoering van het plan van vijf jaren zoodanig onderscheiden hebben, dat zij als belooning door de Sovjetregeering in de gelegenheid zijn gesteld een buiten- landsche reis te maken. Onder hen be vinden zich industrieele arbeiders, onder wijzers en leeraren, ingenieurs en chauf feurs. Zij maken de reis per stoomschip en wonen gedurende hun verblijf te Lon den aan boord van het schip. Geteisterd China. Hetgeen China van de voortdurende burgeroorlogen te lijden heeft verdwijnt in het niet in vergelijking met de ver woestingen die sedert een maand de over stroomingen in het geheele land aan richten. De toestand in de vallei van de Jangtse is tragisch. In eenige dagen heeft het water 18.000 vierkanten mijl van deze vruchtbare vallei onder water ge zet, heeft 4 millioen vernield en 24 mil lioen menschen tot de diepste ellende ge bracht. In 100 jaren heeft de overstroo ming zijns gelijke niet. Het is nog niet mogelijk het aantal slachtoffers te be- grooten. Men vreest voor een ernstige epidemie en men heeft anti-pest maatregelen ge nomen. De toestand van het heele land schijnt er op te wijzen, dat een hongersnood van groote uitgestrektheid tegen den winter onvermijdelijk is. De koude zomer. Gisteren was het te Londen de koudste dag, dien men sedert 1917 ooit in Augus tus heeft gekend. In de Londensche city stond de ther mometer op 60 graden, terwijl de tem peratuur op Croydon niet hooger dan 50 graden was. In sommige deelen van Oxfordshire daalde de grondtemperatuur tot het nul punt en te Greenwich stond de grond- thermometer slechts één graad boven het vriespunt. Engeland's bezuiniging. Mac Donald heeft, zooals reeds gemeld, zijn vacantie onderbroken en is naar Lon den teruggekeerd, ten einde met een kleine commissie uit het kabinet te be raadslagen over het bezuinigingspro gramma. Volgens de bladen moeten in den boe- „Ik maak u mijn kompliment, juf frouw De Wilde, voor uw diplomatiek talent", zei hij, salueerend zooals hij voor een korporaal deed. „Ge zijt er waarlijk in geslaagd het gansche mili taire recht te verdraaien om uw lievelin gen te redden. Waarlijk juffrouw, ge hebt aanleg voor de diplomatie." Hij boog met een gedwongen lach. Margo zag hem scherp aan en bleef zwij gen. Geen antwoord verkrijgend, ging Van Stralen voort: „Uw vriendin, juffrouw van Swanen- bruch, moet zich ook buitengewoon ge lukkig gevoelen, nu haar verloofde er met eenige jaren gevangenisstraf afkomt. Me dunkt", vervolgde hij met een spot tend lachje, terwijl hij inwendig van woede verteerde, „het moet een eigenaar dig genot zijn voor de jonkvrouw, om over eenige jaren, wanneer zij althans zoolang wil wachten, zich in 't openbaar te vertoonen met een galant, zoo pas uit het tuchthuis ontslagen." t Weder wachtte hij met een flikkeren den blik op antwoord, doch zij bleef hem met aandacht aanzien, ongeveer alsof hij 'teen of ander nieuw monument in het bosch was, dat zij tot nog toe niet had opgemerkt. „Nu, ieder zijn smaak, dunkt me", her vatte hij met een stem, heesch van in- sj anning om zichzelf in te houden. „Maar Binnenland. De uitvoering der Ambtenarenwet. Minister Terpstra dringt op bezuiniging aan. Buitenland. Het Hoover-plan geregeld. Vreeselijke toestanden in China. Verlaging Duitsch disconto. Een katoen-krach. Onlusten op Cuba. zem van het kabinet meeningsverschil- len over dit programma bestaan. Hen derson zou tegen iedere bezuiniging op sociaal gebied gekant zijn en daarbij het standpunt der Engelsche vakvereenigin- gen verdedigen volgens hetwelk alle be zuinigingsmaatregelen op sociaal gebied het voorspel zouden zijn voor een alge meene verlaging van den levensstandaard der Engelsche arbeiders. Burgemeesterssafarissen In .Pruisen. Reeds sedert lang beeft de Pruisische staatsregeering bij de gemeenten aange drongen op verlaging van de burgemees ter ssalarissen, die in de jaren, dat men slechts leende, veel te hoog geworden zijn. De gemeenten hebben zich daarvan echter slechts weinig aangetrokken. Zoo had de stad Görlitz het salaris voor den nieuw te kiezen burgemeester op 20.000 Mk. per jaar vastgesteld. Het staatsministerie heeft thans ech ter een streep door de rekening gehaald. Het heeft eenvoudig de bevestiging van de verkiezing geweigerd en tegelijk aan de stad Görlitz doen weten, dat een sala ris van 12 a 16 duizend Mark voor een burgemeester van een stad van ongeveer 80.000 inwoners meer dan voldoende is. Zoolang over de hoogte van het salaris geen overeenstemming is verkregen, wei gert het staatsministerie de verkiezing te bevestigen. De katoen-krach. Algeheele verwarring. Groote verwarring is ontstaan door de prijsineenstorting op de katoenmarkt als gevolg van de officieele raming van den Amerikaansohen katoen-oogst, welke met 15.587.000 balen 1H millioen balen hoo ger is dan de particuliere voorspellingen. De cijfers, welke voor een ieder een groote verrassing vormen, werden na het sluiten van de New-Yorksche katoen- beurs bekend gemaakt, zoodat men zich daar nog geen oordeel kon vormen over den invloed, welke op den katoenprijs zal uitgeoefend worden. In Liverpool echter was de beurs zeer opgewonden en werd de katoen reeds be neden de 4 p. per lb. aangeboden. wanneer ik een meisje ware, dan zou ik mijn galant, na zulk een onteering liever in 't graf hebben, dan zoo in leven." Nogmaals tuurde hij, maar slechts een zenuwachtige trilling in de mondhoeken verried, dat Margo de kwetsende woor den gehoord had. Zij bleef zwijgen en hem opmerkzaam bestudeeren als een nieuw monument, En nu, buiten staat zijn opgekropte wraakzucht en boosheid te bedwingen, terwijl die hartstochten elke lijn in zijn gezicht verwrongen, zeide hij met scherpe sissende stem door de tan den: „Ge hebt me nu een paar keeren achtereen den voet dwarsgezet; wist ge wel dat ik dat van niemand laat welge vallen, en allerminst van u, zeg?" Margo schrikt werkelijk, niet zoo zeer van zijn bedreiging als van de schielijke verandering In zijn trekken. Zij deed een stap terug. „Kapitein", zei ze met kalme, nadruk kelijke stem, „tot nog toe, onder al uw... vreemde daden, heb ik getwijfeld of er nog niet betere gedachten in u wa ren. Nu twijfel ik niet meer. Dit is de laatste maal, dat ik u te woord sta, en gij zult voorzichtig doen met mij niet langer lastig te vallen," (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1