Onze Kleeding Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Finantiëele Berichten bring. Toe hy ingebring werd', ontstaan daar die moeilikheid dat geeneen van die tronkbewaarders met hom kon spreek nie, daar hy 'n Engelsman was. Wat nou? Goeie raad' was duur, want die personeel van die gevangenis wou so goed' moontlik met hom in aanraking kom. Toe sê een van die cipiers: „Weet u wat, laat ons Ds Huet roep, hy was jarelank in Suid-Afrika gewees, en het daar dikwels in Engels gepreek. Dadeli'k werd 'n boodskap aan hom gestuur, en hy was ,ook sond'er beswaar gereed om te gaan. Na bespreking het die directeur van d'ie gevangenis aan Ds Huet op ge- dra, om in aanraking te bly met die gevangene, en dat hy te enige tyd vrye toegang naar sy sel sou hê. Dikwels het hy die vreemdeling, wat so ver van sy famielie en vriende was, besoek, en- van die geleentheid gebruik gemaak om hom 'te wys op die Here Jesus Chris tus, wat Sy dierbare bloed vir verlor© sondaars gestort het, en het ook dikwels vir hom uit die Bybel gepaste gedeeltes voorgelees. Eindelik was die straftyd verbv, en die man moes vrygestel word. .Hy sou met 'n poliesie-offisier naar Vlissingen gestuur word, om terug vervoer te word naar Engeland. Vroeg die ogtend was Ds Huet by d'ie direkteur en het hom gevra om die gevangene eers naar sy pastorie te laat kom. Dit werd ook toe gestaan en enige ure voor d'ie vertrek van d'ie man het die offisier vir hom naar Ds Huet .se huis geneem. Die leraar het die man hartlik ontvang en gesê: „Kom binne, nou is u my gas, eerdat ons hartlik afskeid' neem". Die Engels man gaan toe binne en vind' daar 'n keurige maaltijd bereid. Alles was ge reed en die man moes aan Ds Huet se regterhand sit, om saam te eet. Hy werd behandel alsof hy 'n geëerde gas was. Na die ete neem Ds Huet die Bybel, lees 'n gedeelte daaruit voor en dring weer by sy „gas" aan om die Heiland aan te neem. Getroffe deur die chrislelike lief de het die man toe in trane uitgebars. As afskeid1 lees Ds Huet hom toe- 'n gedig voor, waarvan die volgende 'n ver taling is: Van de heuvel Golgotha, Uit des Heilands wrede wonden, Vloeien stroomen van gena, Voor scharlaken-rode zonden. Zondaar, sta hier biddend stil. Hier is redding voor wie wil Niemand keer mistroostig om: Jezus roept: Die dorst heeft kom! 'kZie geen vreugd' op uw gelaat, 'kZie geen blijdschap in uw ogen. Maakt ge op 's Heren Woord' geenstaai? Heeft Hij iemand ooit bedrogen? Spreek, wat stil verborgen smart Blyft daar knagen aan uw hart? Houdt ge uw hoofd nog neergebogen? Niemand' keer mismoedig om: Elk d'ie dorst heeft kom, ja kom. Ach, mijn zonden zijn te groot, 'klleb te lang, te zwaar misdreven, 'tls een schuld', scharlakenrood, Nooit wordt mij die schuld vergeven. Zond'aar, hoe ontaard en snood, Zond'aar! hoe in zonden dood, Jezus biedt u 't eeuwig leven. Niemand keer mismoedig om: Elk d'ie dorst heeft kom, ja kom. Ja, dit is des Heren stem: Wie 'took zij, die wil, mag komen. Ik geloof, Ik ga tot Hem, Ik, ook ik wordt aangenomen. Van den heuvel Golgotha Vloeien stromen van gena, Ook voor u, mijn vriend, die stromen! Keer dan niet mismoedig om Als gij dorst hebt, kom, ja kom. Daarop gee Ds Huet d'ie Engelse gedig aan sy gas, wat toe wou afskeid' neem; maar d'ie dominee sê: „Ons sal aan- aanstonds groet, ek wil u eers naar die stasie wegbring". D s J. Knottenbelt, f den ouderdom van 84 jaar is te 's-Graven- hage overleden ds J. Knottenbelt, em.- predikant en oud-secretaris van "de alge* meene synod'e der Ned. Herv. kerk. Ds Knottenbelt aanvaardde op 11 Februari 1872 het predikambt te Oudewetering, welke standplaats in 1876 met Sluis verwisseld werd. In 1882 kwam hij te Groningen, welke gemeente hij heeft ge diend tot 1902. Op 15 October van dat jaar werd' hem eervol emeritaat verleend wegens zijn benoeming tot secretaris van de synode en 1 Augustus 1914 werd hem uit deze functie eervol ontslag verleend. W eer twee huurstakin- g e n. Het voorbeeld door enkele huur ders van de Tuindersstraat gegeven, vindt navolging. Gisterochtend zijn de bewoners van een aantal panden aan de Beverstraat en de le Diergaardenstraat te Rotterdam in sta king gegaan. In de Beverstraat omvat de staking de panden 74 tot 82, waar ongeveer 30 gezinnen wonen. De huur van deze wonin gen bedraagt f 4.30 per week en zij wen- schen dit bedrag met f 1 verminderd te zien. Een der huurders heeft reeds gedu rende 8 weken geen huur meer betaald en heeft de aanzegging gekregen dat hij dezer dagen uit zijn woning gezet zal wor den. Ook tegen dit voornemen hebben de sta kers verzet aangeteekend. Zij. eischen dat deze maatregel achterwege zal worden gelaten, en dat den bewusten huurder de achterstallige schuld zal worden kwijtge scholden, In de le Diergaardestraat omvat de staking een kleiner aantal menschen, die eveneens een huurverlaging van f 1 per week eischen. Eenigen tijd geleden heb ben zij een huurdersvereeniging gesticht, aan welke vereeniging de huur betaald is. De huisheer heeft sinds dien tijd geen huur meer ontvangen. In beide straten was het nog al ru moerig. De kostganger en zijn klee- r e n. Vrijdagnacht omstreeks half twaalf heeft een insluiping plaats gehad in de woning van de pensionhoudster Sch. te Gouda. Een gewezen kostganger, de 25-jarige de Gr. uit Moordrecht, die eenige weken geleden onverwachts verdwenen was met een schuld van f 20, zijn kleeren achter liet en deze nu niet kon 'terugkrijgen vooraleer hij zijn schuld had in gelost, verschafte zich tot de woning toe gang door over een schutting te klimmen en het slot der deur te forceeren. Hij drong het huis binnen, maar door het leven dat hij maakte, wekte hij de bewoners. De hospita riep luidkeels om hulp, waarop een der kostgangers de politie alarmeerde. Intusschen was de geheele buurt in rep en roer gekomen en toen de Br. met zijn kleeren er vandoor wilde gaan, werd bij door eenige buren tegengehouden. De po litie arresteerde den man en bracht hem naar het bureau over. Tegen hem is pro ces verbaal opgemaakt. Eengoudsmid bestolen. Te Enschede is ingebroken in den goud smidswinkel van Van Tegeler. Drie bak ken met ringen, ter waarde van f 2000 zijn ontvreemd. Het bleek, dat de winkelruit was ingeslagen. \an den dader geen spoor. Autobotsing te Delft. Te Delft is Zondagavond op den hoek Julia- nalaanRotterdamsche weg de auto van den heer van der Z. uit Rotterdam m bot sing gekomen met een auto van een inge zetene van Delft. Eerstgenoemde wagen, die met groote snelheid reed, s'oeg over den kop. Re bestuurder werd vrij ernstig verwon 1. Na te zijn verbonden werd hij in het Gasthuis ve der behandeld. Eén der beide inzittende dames, die geheel over stuur was geraakt, werd mede naar het Gasthuis vervoerd doch bleek geen letsel te hebben bekomen. Van twee kinderen werd e één niet ernstig verwond. De auto moest worden weggesleept. De andere auto, waarvan geen der in ritten !en let,„el bad bekomen, kon doorrij den. Met vuur gespeeld. Vermoe- do1 ijk doordat het 4-jarig kind der familie I te Noordbroek met lucifers speelde, is de ouderlijke woning afgebrand. Het ver koolde lijkje van het kind werd te voor schijn gehaald uit het puin. InbraakbijfirmaHufteRot- terdam. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het schoe nenmagazijn van de firma Huf aan de Hoogstraat te Rotterdam. De dieven zijn een belendend perceel binnengegaan, het zij met behulp van valsche sleutels, het zij dat zij zich, vóórdat het pand des avonds werd gesloten, toen hebben ver stopt. Des nachts zijn zij d'oor dit pand naar het dak gegaan, waarna zij vrij gemakkelijk in het schoenenmagazijn kon den afdalen. Zij1 hebben blijkbaar op hun gemak een onderzoek ingesteld en toen in de buurt van een van de kassa's de sleutels gevonden van de brandkast. Deze brandkast stond in een soort kelderkast, maar ook deze hebben zij gevonden en geopend. Uit de brandkast hebben zij een bedrag van ongeveer f900 gestolen, waarna zij d'e kast weer hebben afgeslo ten. Vervolgens hebben zij d'at pand door de straatdeur verlaten. De politie stelt een onderzoek in. Nederlandsch landhuishoudkundig congres. Het 83ste Nederlandsch© Landhuishoud kundig Congres zal 17 en 18 September a.s. in Hotel Britannia te Vlissingen worden gehouden. De volgende vraagpunten zullen op dit Congres worden ingeleid: 1. Kunnen d'e belangen van het Neder- I land'sche pootgoed gorden gediend door d'e toepassing van de Landbouwuitvoer- wet? Inleider: Dr Ir J. C. Dorst, Consuleat voor de Plantenveredeling van de Frie- sche Mij van Landbouw te'Leeuwarden. 2. Is er in dezen crisistijd behoefte aan een vorm crediet, waarin het be staande iandbouwcredietwezen niet kan voorzien? Inleider: Dr W. Dreesen, Landbouw- consulent van den Limburgschen Land en Tuinbouwbond te Roermond. 3. Internationale financiering van we reldvoorraden van belangrijke landbouw producten ,pls middel tot vermindering van de heftigheid van conjunctuurschom melingen. Inleider: Ir M. D. Dyt te Texel. 4. Verdient het aanbeveling om na vol tooiing van 'den afsluitdijk met de droog making van de Zuiderzee door te gaan? Inleider, de heer J. B. Westerdijk, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Geno raai te Uithuizermeeden. 6. Wat kan geschieden in het belang van de z.g. tertiaire wegen? Inleider: Ir C. G. P. van Goor, Secre taris-ingenieur van d'e wegencommissie A.N.W.B.K.N.A.C. te 's Gravenhage. Een nieuwe kunstmeststof. In de amoniakfabriek te Lutterad© heeft men zich tot nu toe beziggehouden met het fabriceeren van ammoniumsulphaat. Daar deze kunstmest echter zuurwerkend is, heeft men gezocht naar een nieuwe stof, die deze zuurwerking opheft. Dezer dagen is do naam van de nieuwe meststof bekend geworden. Het zal zijn een meng sel van ammoniumnitraat met kalk. Am- moniumnilraat is tamelijk vergiftig voor mensch en dier, doch door toevoeging van kalk wordt deze eigenschap wegge nomen. Bovendien werkt de nieuwe mest stof alcalisch zoodat de zuurwerking van het zwavelzuur geneutraliseerd wordt. Fruitverkoop In de Betuwe. Bij de reeds gehouden fruitverkoopin- gen in de Betuwe de meeste volgen deze week werd voor appelen f 2.50 f 3 p. H.L. gegeven, goede soorten bren gen f 3f 5 per mud op het hout op. De animo is niet groot, de kooplust blijkt ge ringer dan verwacht werd. Men wijt dit ook aan de onzekere politieke verhoudin gen en de mogelijkheid, dat straks Duitschland van de markt zal zijn uitge schakeld. Appelen van goede kwaliteit treft men weinig aan; er zit vrucht ge noeg aan den boom, doch deze is meest slechts geschikt voor kroet, klein en zeer slecht ontwikkeld. Door het warme weer van 'de vorige week zijn de pruimen zeer snel gerijpt, waardoor de laatste dagen op de veilingen massa's vroege pruimen, met name El- densche Blauwe in aanvoer kwamen, Daardoor is in de noteering een aanmer- merkelijke val gekomen, van om en om de 30 ct. liep dit fruit terug tot 1519 ct. per kilo. Pruimen zijn op het hout zeer ruim gekocht en werden goed betaald. N.V. Netlerlandsche Maatschappij voor kunstmatige oesterteelt voorheen onder de iirma C. L. do Meulemeester Ca Deze Mij hield gisteren in hotel „Cen traal" te Goes hare algemeene vergade ring, onder voorzitterschap van den pre sident-commissaris, den heer C. A. van Woelderen. Aanwezig waren 7 aandeelhouders, uit brengende 37 stemmen, vertegenwoordi gende 900 aandeelen. De secretaris, de heer Jos van Hasselt, las de notulen der vorige alg. vergade ring, waarop fel bewogen debatten waren gevoerd, voor. Ze werden ongewijzigd vastgesteld. Het verslag over 19301931 werd zon der op- of aanmerkingen goedgekeurd. Eveneens de balans en winst- en verlies rekening. Dientengevolge werd besloten het winst saldo ad f3856.36 als volgt te bestemmen: iy2 pCt. dividend f3450, dividend en tan tième-belasting f312.23, saldo op nieuwe rekening f94.13. Dividendbewijs no. 18 wordt vanaf 15 Sept. a.s, betaalbaar gesteld. De aftredende commissaris, de heer D. L. II. van Raalte, wordt bij acclamatie als zoodanig herbenoemd, waarmede de voorzitter hem gelukwenscht. De voorzitter spreekt ten slotte zijn vreugde er over uit, dat nu woer verga derd is in dezelfde atmosfeer als vóór 4 jaar. Toen Is echter een relletje door een groep aandeelhouders veroorzaakt, dat zich aanvankelijk ernstig liet aan zien. Er werd een aanslag gepleegd op onze Mij. De heer Kloppenburg zei zelfs destijds, dat hij haar wilde slachten. Die toeleg is niet gelukt, waarover Spr. zich hartelijk verblijdt. Al de critiek is als schuim voor den wind weggeblazen en commissarissen kunnen hun oud beleid voortzetten. We gaan in dezelfde richting voort en zullen op de wijze, die ons het best voorkomt, de belangen der Mij behartigen. Op deze vergadering is ook weer ge bleken, dat de commissarissen het volle vertrouwen hebben van de bona-fide aan deelhouders. faet de verzekering, dat de Mij solide is en na den wensch uitgesproken te hebben, dat de oesterteelt een gunstigen tijd moge tegemoetgaan, zoo- dat ook de noodige reserves kunnen worden gekweekt, eindigt Spr. en sluit hij de vergadering. Men heeft noodlg bij een roklengte van ongeveer 60 cJM. 2.60 M. ft 1.40 M. breed. Deze pakjes kunnen gemaakt worden van een zomerstofje bijv. matting of men kan ze als herfstpakjes dragen, dan maakt men het van een wol stofje. Het jasje ls heel eenvoudig te maken. a. Schouders en zijnaden stikt men dldht voor afwerking stikt men den rafel om en strijkt daarna de naden open. b. De blezen worden in den zelfden vorm als het Jasje geknipt, deze radert men dus van het patroon af, of wanneer men het Jasje geknipt heeft, knipt men gewoon de bies eraf. Van de bies stikt men eerst de schouders en zijnaadj es dicht en strijkt ze open. Nu stikt men de bies aan op den verkeerden kant, vouwt deze dan op den kant om naar den goeden kant, zet deze vast met een rijgdraad en stikt dan de bies op en breedte van 2% d 3 c.M. op 't kantje op. (Dus nu op den goeden kant). Zorgen dat de schoudernaden en zijnaden precies op elkaar sluiten. a De mouw stikt men dicht en zet ook de bles op. Mouw inzetten op schouderteeken, voorkant mouw inwerken. Rokje: Het rokje is een rechte lap, welke ln stolpplooien gevouwen wordt Het rokje bestaat uit 8 plooien. Bi) een heupwijdte van 96 c.M. heeft men dus 8 plooien noodig, ieder 12 c.M. breed. We hebben aJ meer verteld, dat men voor lederen plooi 3 maal de wijdte moet hebben, dus voor één plooi 36 c.M., voor de 8 plooien 8 maal 36 c.M. is dus 288 c.M. Nemen we nu stof van 1.40 M. breed, dan be grijpt U zeker wel, dat we dan 2 banen nemen dus 2.80 c.M. We nemen dus voor iedere plooi 280 8 35 c.M. Dat noemen we nu 1 c.M. smokkelen. De diepte van de plooien nemen we dus iets minder. We zorgen natuurlijk ook, dat de naden in een plooi vallen, zoodat zij niet zichtbaar zijn, De lengte van het rokje kunnen we natuurlijk zelf meten. Bewerking: We hebben da roknaden dichtgestikt, Z5- XU dan maken we eerst de zoom, daarna gaan we plooien inrijgen. Aan den bovenkant stikken we eer reepje voering aan van 2 c.M. breed, waardoorhee i we elastiek halen op taille wijdte. De plooistukken rijgen we om, zoodat we 2 stuk ken krijgen van 8 c.M. breed; we hebben dus aan lederen kant 4 c.M. omgeregen, De plooi leggen we nu precies op het midden var, die lijn, welke we zouden inknippen, onderkant ge lijk nemen. Aan den bovenkant nemen we nu een inslag af en stikken de plooi 2 maal vast (Zie fi guur a.) We keeren nu de jurk om, dus binnenkant out ten, knippen nu in tot die 65 c.M., niet verder op passen dat U de plooi niet doorknipt. U ziet nu aat U precies tusschen de rafel van de ploot lnknipt. daar stikt u nu een naadje van, de plooi a.t dus vast. (Zie b.) We keeren het werk weer om en stikken net zak je op, hetwelk we aan den bovenkant eerst afge werkt hebben met een zoom van 3 cM„ omgevou wen naar den goeden kant. (Zie c.) 2. Schouders en zijnaden dichtstikken met ge wone naden, rafel omstikken en naden openstrij- ken. Patroon jasje 0.50. JsTJ? Amstelbank. Aan deze bank, ia voor iy2 jaar surseance van betaling verleend. Aan het advies van bewind voerders der Amstelbank ont leent de Tel, het volgende; Zoolang de goede conjunc- tuur aanhield konden de za ken der Amstelbank zich snel en krachtig ontwikkelen, toen einde 1929 de ommekeer kwam, was zij in veel sterker mate dan een handelsbank aan de ongunst der tij don blootgesteld. Wegens de schaarschte aan beschikbare kapitalen wordt in de landen van OnsMiuropa door handel en nijverheid doorgaans met naar verhouding veel kleiner eigen middelen gewerkt dan hier te lande. In het verslag van den heer Zaalberg van Zeist wordt er terecht op gewezen, dat de Amstelbank is vastgeraakt en moest vastraken, omdat zij defoutheeftbegaan voor een grooter be drag aan credieten op langen en zelfs op zeer langen termijn toe te staan dan zij zelve over lange deposito's kon besphikken. Misschien wordt de liquidi teit der bank het bost geïl lustreerd door er op te wijzen, dat, waar haar balans per 31 December 1030 een telling van f 145 rnillioen aanwees, zij op 22 Juni 1931 met een telling van f 130 millioen surséance moest aanvragen. Zij kon niet meer dan 10 pCt. uitbe talen zonder vast te raken. De heer Zaalberg van Zeist heeft er reeds de aandacht op gevestigd, dat de vooruitzich ten voor crediteuren van de Amstelbank bij liquidatie in belangrijke mate zullen af hangen van de ontwikkeling van de economische toestan den over de geheele wereld. Crediteuren van de Amstel bank moeten er daarom op rekenen, dat de afwikkeling van den boedel, ook in geval van een buitengerechtelijke liquidatie allesbehalve gemak kelijk zal gaan en een aantal jaren in beslag zal nemen. Bewindvoerders meenen verplicht te zijn om ter voor koming van het opwekken van onjuiste verwachtingen er de aandacht op te vesti gen, dat aan de hand van het tekort, zooals dit is. bere kend door den door de recht bank aangewezen deskundige in geen geval vooralsnog eenige juiste becijfering mag of kan worden gemaakt van een vermoedelijk uitkeerings- percentage. Een faillissement van de Amstelbank, hetwelk bij wei gering der surséance onver mijdelijk zou geweest zijn, moest in het belang van cre diteuren zooveel mogelijk ge tracht worden voorkomen te worden, terwijl na verleening van surséance althans de mogelijkheid bestaat, dat met crediteuren een regeling zal kunnen worden getroffen, die hun ln ieder geval een bedui dend grootere uitlceering in uitzicht zal stellen dan in geval van faillissement ooit te verwachten zal zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6