Dinsdag 11 Augustus 1931 leheeren- leeding, I Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co s Bank N.V. Soes INTA" >r irkooping EERSTE BLAD. Buitenland HEVEA COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland» )T ELDER ssen, Bretels, irs, Heeren- Inderbroeken, Hoeden, iBedden, enz. (indercostumes. >nnen, trages en Dames- -Mantels. >tok- en iloopers. - ABDIJ |URG, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Na de stemming In Pruisen. FIETSBANDEN! 7icktloopend yz&rsterk ALLE per 1 AUGUSTUS vervallende worden verzilverd door 1 Direoteur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 5TTERDAM jtedet in groote Idingen van een voor 50 ct. ^kking. an de allerbeste klasse kleer- laatste coupe cederen worden axeerde prijzen, der waarde. lopen. |ats: 2—8 uur, ag 13, Vrijdag Augustus van 1-2 uur. /EMBER 1931. geen opgeld. |>P: /eekschapen, door Texelsche Itje Schapen- 30URGRAAF, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 250. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.~ Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels i 1.20, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. DE AANSLAG OP DEN DUITSCHEN D-TREIN. Relaas van den machinist. Toen de D-trein Jueterbog verlaten had, reed hij met een snelheid van 100 K.M. per uur. De machinist verklaarde, dat hij plot seling een donderende knal hoorde en groote vlam man om zich heen zag. Hij heeft terstond geremd, doch merk te spoedig daarop, dat de trein uit de rails geloopen was en op de dwarsliggers verder sprong, hetgeen trouwens duide lijk aan de sporen op den dwarsligger te zien' is. De trein is op deze wijze nog een vier honderd meter doorgereden. Locomotief en goederentrein stonden nog, alle andere wagens vielen om. In de duisternis ontstond natuurlijk 'n wilde paniek, kreten om hulp en angst geschreeuw snerpten door de lucht. Wie maar eenigszins kon, werkte zich door de vensters van de wagens naar buiten. De eerste hulp werd vervolgens door de inwoners van het dorp Zinna vor- leend, die de geweldige ontploffing had den gehoord. Deze is trouwens zoo sterk geweest, dat zij ook in andere plaatsen en zelfs in bet meer dan 10 K.M. verwijderde Luecken- walde werd waargenomen. Na eenigen tijd verschenen toen ook de rijksweer en de brandweer uit Jueterbog. die met fakkels en schijnwerpers er voor zorgde, dat de plaats van de ramp werd verlicht. Op één der telegraafpalen aan den kant van den spoordijk was een exem plaar van den national-socialistischen „Angriff" bevestigd, waarop geschreven stond: „Aanslag 8/8". De aanslag der misdadigers bleek la ter tweeledig te zijn. Bij het onderzoek van het nevenspoor vond de hoofdcon ducteur van den verongelukten trein twee zware ijzeren balken, die dwars over de rails waxen gelegd. Tezamen met een der conducteurs slaagde hij erin, deze nog tijdig te verwijderen. In de nabijheid van de plaats des on- heils heeft men nog een tweede exem plaar van den „Angriff" gevonden, dat met eenige groote Swastica's en met het opschrift „attentat 8/8 Hoch-Revolution" was voorzien. Het onderzoek. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat verscheidene personen bij den aanslag betrokken zijn. Bij het onderzoeken van het struikgewas ontdekte men een rust plaats, waar de daders cigaretten hebben gerookt en bij het heen en weer loopen het gras hebben platgetreden. Vanaf deze plaats konden zij echter de plaats, waar de ontploffing geschiedde, niet zien. Men vermoedt, dat de daders een wacht hebben geplaatst, die hun op het goede oogenblik een teeken gaf, om de lading te ontsteken. Vermoedelijk hadden zij de bedoeling de ontploffing vlak onder de locomotief te doen plaats vinden. Blijkbaar heeft hun schildwacht het signaal eenige secon den te laat gegeven. De locomotief was de plaats reeds gepasseerd, zoodat de explosie onder een koppeling plaats vond. Nu de aanval op de Pruieische regee ring is afgeslagen, kan zij weer aan het werk gaan en een aantal hervormingen voorbereiden. In de eerste plaats zal zij aansturen op een hervorming van het kiesrecht. Men wil een minder talrijken. Landdag. Deze telt thans 450 leden, maar wanneer er bij de volgende Landdag- verkiezingen even druk gestemd wordt els bij de laatste Rijksdagverkiezingen, dan zouden er wel 600 Rijksdagleden komen. Men wil nu het aantal leden vaststellen op 300 of 350. Verder wil men ook langs administra tieven weg zooveel mogelijk de rijksher- vorming voorbereiden. In een aantal de partementen kunnen de Pruisische bu reaux met die van het Rijk vereenigd worden of kan omgekeerd het Rijk een deel van zijn taak aan de Russische staatsorganen overlaten. Op die wijze zou er, ook zonder grondweteherziening, heel wat bezuinigd kunnen worden in de staatsorganisatie. In het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken is het bericht, dat I het Volksentscheid gisteren is verworpen, met groote bevrediging ontvangen. Men verklaarde: „Het resultaat van gisteren is zeer heugelijk. Daaruit blijkt, dat het i Duitsche volk geen wijziging in de tegen- I woordige regeering wenscht en dat het met name aan de gematigde regeering- Brüning de voorkeur geeft boven elk ra dicaal experiment. Het resultaat van het Volksentscheid zal zonder twijfel er toe bijdragen, dat bet vertrouwen der wereld in Duitschlands stabiliteit verder wordt versterkt." De Britsche Noordzeeharlngvisscherij. De uitkomsten van de Britsche Noord- zeeharingvisscherij zijn dit jaar zeer te leurstellend. De zomervisscherij aan de Schotsche kust leverde tot dusver niet meer dan 400.000 crans op, tegen 654.000 crans in de overeenkomstige periode van het vorige jaar, terwijl de kwaliteit van de haring veel minder was. Bovendien heeft men bij den afzet van het gezouten artikel veel moeilijkheden, doordat nog een groote hoeveelheid oude haring bij het begin van de nieuwe teelt onverkocht was, en door den ongunstigen economi- schen toestand en de financiëele crisis in de voornaamste afzetgebieden. In Polen, Letland en andere streken is de haring- handel voor een groot deel afhankelijk van faciliteiten, door Duitsche banken verleend, en de moeilijkheden, welken de uitvoer naar Duitschland door den geld nood in dat land ondervindt, zijn bekend genoeg. De Britsche zouters zien de toekomst van den haringexport zoo duister in, dat zij dezer dagen in overleg met de expor teurs en andere belanghebbenden bij de haringvisscherij in de wateren bij Yar mouth, welke in den herfst plaats vindt, besloten hebben, in het aanstaande sei zoen slechts 20 pet. van het aantal ploe gen in hun bedrijf te werk te stellen, dat daarin gemiddeld in de jaren 1927, 1928 en 1929 werkzaam was. Zij zijn n.l. be vreesd, dat zonder deze productie beper king een débacle onvermijdelijk is. Een nieuwe ramp te Hankow. Het aantal slachtoffers van de over- stroomingsramp in het dal van den Jangtse Kiang neemt dagelijks toe. Het water, dat op sommige plaatsen twee meter hoog in de straten staat, heeft de muren van het hospitaal van de zen- dingsvereeniging geheel ondermijnd, zoo dat zij begonnen te scheuren. Het geheele hospitaal is daarop plotse ling ingestort, waarbij zieken en verple gers onder de puinhoopen werden be graven. Het aantal dooden bedraagt on geveer vier honderd. Dat der gewonden is tot dusver nog niet bekend. Volgens een nader bericht is niet het ziekenhuis van de missievereeniging in gestort, doch een noodinrichting, waar in vluchtelingen uit het overstroomde gebied een toevlucht hadden gezocht. Een Communistische moordcentrale te Berlijn? Over de gebeurtenissen van Zondag op den Bülowplatz meldt het politie-presi- dium, dat men, voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, te doen heeft met een sluipmoord op de beide com missarissen van politie. De brigadier Willig, die bij dezelfde schietpartij, waar bij da beide politiebeambten werden ge dood, zware verwondingen opliep, heeft bij zijn verhoor een uitvoerig relaas van het gebeurde gegeven. De commissaris Anlauf, aldus de bri gadier, had maatregelen getroffen om samenscholing op den Bülowplatz te ver mijden. Vergezeld van den commissaris Lenck en van bovengenoemden brigadier Willig controleerde Anlauf de uitvoe ring door zijn beambten en kwam daar bij voorbij het Karl Liebknechthuis. Bei de commissarissen liepen voorop, daar achter de brigadier. Plotseling hoorde laatstgenoemde achter zich de woorden: „Jij neemt „Schweinebacke", jij „Hu- sar" en ik den ander". („Schweinebacke" is de bijnaam van commissaris Anlauf, „Husar" van brigadier Willig, terwijl de daders Lenck blijkbaar niet kenden). Onmiddellijk nadut deze woorden waren gesproken, viel een aantal schoten; bri gadier Willig greep direct zijn revolver en loste acht schoten naar achteren. Commissaris Anlauf was terstond dood, terwijl commissaris Lenck zich nog naar den ingang van den Babylonbioscoop voortsleepte en daar bezweek. Willig werd ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Volgens de bevoegde politie-autoritei- ten bewijst het gebeurde op den Bülow platz niet alleen, dat men hier te doen heeft met moord met voorbedachten rade, maar in verband met de vroegere moorden op politie-beambten wordt te vens bewezen geacht, dat de onwettige roodfrontstrijdersbond een deel van zijn leden van vuurwapens heeft voorzien en een militaire opleiding geeft om politie beambten neer te schieten. Aan het eind van den middag werd het gisteren, na de sluiting van zaken en fa brieken op het Bülowplein weer vrij le vendig. In de groote straten in de buurt, ook in de kleine zijstraten, verzamelden zich troepen nieuwsgierigen, die door motorpolitie verspreid werden. Bij het in vallen van de schemering ging de politie er toe over in verschillende huizen de vensters te laten sluiten. Troepen bereden politie patrouilleeren voortdurend over het plein en verhinderen elke samenscho ling. Gistermiddag is door tot nu toe onbe kend gebleven daders op schandelijke wijze op het garnizoenskerkhof te Berlijn het graf ontwijd van den op 29 Mei op het Senefelder plein doodgeschoten op- per-wachtmeester der politie Zoenker. Men vond om half vijf 's morgens het graf omgewoeld. Er was een marmeren steen opgelegd met het inschrift: Rust in God, rood front leeft. De steen is dadelijk verwijderd en in beslag genomen. Bakkersstaking te Madrid. De bakkers te Madrid hebben het werk gestaakt. Het heele stakingscomité is daarop door de regeering gearresteerd. De bakkerijen van het leger zijn gelast voor de broodvoorziening der stad te werken. Mijnongelukken nabij Keulen. In de Rodder-mijn bij Hermuehlheim heeft Zondagmorgen om ongeveer zes uur een ontploffing plaats gehad. Tot nu toe zijn reeds twee dooden te betreuren. Drie mijnwerkers werden ernstig, twee anderen licht gewond. De ontploffing had plaats in de stof- zuiveringsinrichting en was zoo hevig, dat alle ruiten versplinterd werden. Het grootste gedeelte der machines is door brand verwoest. Vijf arbeiders werden zwaar gewond door steekvlammen. Twee hunner zijn spoedig daarop overleden. Een derde ligt op sterven. De twee an deren zullen waarschijnlijk het leven kunnen behouden. De ontstane brand kon onmiddellijk gebluscht worden. De oorzaak is nog niet geheel opgehelderd. Een onderzoek wordt ingesteld. Door het ongeluk zal de mijn waarschijnlijk tot Maandag geheel gesloten moeten blijven, doch men hoopt dat Dinsdag allen weer aan het werk zullen kunnen gaan. Een tweede ernstig ongeluk is in de Roddermijn, afdeeling Bruehl, eveneens in den nacht op Zondag gebeurd. Hier botsten twee mijn-locomotieven in vollen vaart op elkaar. Een der locomotieven stortte om, waarbij door den ontsnap penden stoom de stoker en de machinist ernstig werden gewond, zoodat zij kort daarop overleden. De financieels toestand In Duitschland. De Duitsche Rijksbank heeft vanmid dag de Centrale Commissie bijeengeroe pen, waaraan, naar met zekerheid wordt aangenomen, een verlaging van het disconto van 15 pet. tot 10 pet. en de beleeningsrente van 20 tot 15 pet. zal worden voorgesteld. De geldmarkt te Berlijn blijft zeer ruim. Het particuliere disconto bedroeg gister 8 pet. De stemming van de Rijksmark was gister vrijwel overal in het buitenland vaster. Naar men thans met vrij groote stel ligheid aanneemt, zal Maandag 17 Aug. a.s. de beurs te Berlijn wederom worden geopend, n.l. zoowel de handel in aan- deelen als in vaste rente-dragende fond sen. Er zullen echter alleen contante koersen vastgesteld mogen worden, geen termijn- of andere noteeringen. (Msb.) Mac Donalds vacantia ontijdig beëindigd. B6l<H1Cjrijkst6 NjfiUWS Mac Donald, die zijn vacantie te Lossie mouth doorbrengt, zou 24 Aug. naar Lon den terugkeeren. De speciale correspondent van de „Daily Mail" te Lossiemouth meldt vol gens den draadloozen dienst, dat de pre mier thans het voornemen heeft te ken nen gegeven om eerder naar Londen te rug te keeren. Hoewel er geen werkelijk dringende reden is voor zijn terugkeer, wenscht hij in nauwer contact te zijn met Londen dan mogelijk is door ver binding per telefoon. Hij is reeds uit Lossiemouth naar Londen vertrokken om de loopende zaken af te doen. Draadloos wordt gemeld, dat ook Snowden, de kanselier van de schatkist, waarschijnlijk naar Londen zal terug keeren. Amerikaansche polltle-methode. De commissie-Wickersham heeft een rapport uitgebracht over de criminaliteit in de V ereen. Staten. In het rapport wordt ernstig de manier gewraakt, waarop in de helft van Amerikaansche steden de politie de handhaving der wet tracht te bewerk stelligen .door de onwettige en barbaarsche methode der ondervraging in den derden graad. Ter staving van dezen klacht worden 1:00 bewezen gevallen aangehaald van bekentenissen met behulp van geweld pleging ontlokt, in den loop der laatste tien jaar. In het hijzonder vermeldt 't verslag het geval van een verdachte, die langdurig in wakenden toestand werd gehouden met kaoetsjoekknuppels en met zakken met zand gevuld, en ook met vuisten werd ge ranseld. Ook werd verhaald van gevallen waarin 'verdachten werden ondervraagd bij het lijk van een vermoorde, of dat zij werden opgesloten in cellen, waarin lijken lagen. Ook maakte de commissie melding van het geval, waarin de beklaagde wordt vastgebonden en hem een groote hoeveel heid water in den keel wordt gegoten, tot hij eindelijk bekent. Le commissie verzoekt den President wetten te laten aannemen, welke een eind maken aan deze methode die in zoo booge mate het vrijheidsbeginsel aantasten. In het rapport wordt ook geklaagd over de onwettige, tyrannieke en verdrukkende methoden, die worden toegepast bij de on dervraging van ongeveer 100.000 men- schen per jaar, van wie men denkt, dat zij buitenlanders zijn. Dalende omzet der autofabrleken. De Frankfurter Zeitung geeft een staatje over de productie van de Ameri kaansche automobielindustrie. In het eerste halfjaar van 1930 was de achteruitgang vergeleken met bij het eer ste halfjaar 1929 31K pet. of een daling van rond 3.21 tot 2.19 mill, wagens. De productie in de le helft van 't loopende jaar is in verband met de afzetmoeilijk- heden opnieuw gedaald en wel met 28 pet. tot 1.57 millioen wagens. Voor de di verse soorten bedroeg de daling: Eerste halfjaar 1930 1931 General Motors 561.000 521.000 Ford 687.000 352.000 Chrysler 135.000 102.000 Hudson 64.C00 42.000 Willys-Overland 42.000 32.000 Studebaker 35.000 30.000 Nash 28.000 22.000 Auburn 8.000 20.000 Hupp 16.000 11.000 i ackard 15.000 8.000 Het afzetverlies op de Amerikaansche markt is dus het zwaarst geweest voor Ford, die slechts half zooveel wagens kon verkoopen als in het vorige jaar en waar uit de stopzetting van het bedrijf voor ge- ruimen tijd valt te verklaren. Voor sommige automobielfabrieken zijn de winsten intusschen nog aanzienlijk. Zoo verdiende de Studebaker Corp. in het 2e kwartaal 1.22 millioen dollar, de Chrysler Corp. in de eerste zes maanden 2.25 mil lioen dollar. Daartegenover verloor de Packard Motor Car Co. en wel in het tweede kwartaal van 1931 0.2 millioen dol lar tegenover een zuivere winst van 2.9 millioen dollar in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. De General Motors heeft van alle automobiel-maatschappijen het best geboerd; de winsten bedroegen over de eerste zes maanden van 1929, 1930 en 1931 resp. 141.9, 100,1 en 84,1 millioen dollar, Binnenland. De beperking van onzen kolenuitvoer. De nood in de veenkoloniën. Te Zevenhuizen twee jongemannen ver dronken. Buitenland. Bijzonderheden over den aanslag op den Duitschen D-trein. Een Communistische moord-centrala te Berljjn? Aardbeving waargenomen. Korte berichten. In den grooten spoorwsgtunnel van Stockholm heeft Zondagmiddag oen bot sing plaats gehad tusschen een voor Mal- mö bestemden sneltrein en een locaal- trein. De lichtleidingen in den tunnel wer den tengevolge van deze botsing defect, zoodat onder de passagiers een paniek uitbrak. Intusschen waren de gevolgen van de botsing niet zoo ernstig, als het geval had kunnen zijn. Slechts vier per sonen werden ernstig gewond, terwijl een der locomotieven zwaar beschadigd werd. In zes weken tjjds is in Rusland de leening „Het derde, beslissende jaar van het vijfjaarsplan", tot een bedrag van 1.6 miljard roebel, volteekend. De ziekenverplegers in het hospitaal van St. Jan te Barcelona, zjjn wegens het niet inwilligen van hun eisch tot salarisverhooging, in staking gegaan. Twee patiënten zjjn als gevolg van dit onverantwoordelijk optreden reeds over leden. Het nieuwe paviljoen te Parijs. Het Uitvoerend Comité voor de Neder- landsche deelneming aan de internatio nale Koloniale Tentoonstelling te Parijs, deelt ons mede, dat de opening van het nieuwe Nederlandsche paviljoen thans definitief is vastgesteld op Dinsdag 18 Augustus, to 3 uur. Bij de opening zal de Minister van Buitenlandsche Zaken de Nederlandsche Regeering vertegenwoordigen. Ook de benoemde Gouverneur-Generaal van Nederlandach-Indië, Jhr Mr B. G. de Jonge, zal de opening bijwonen. Salarlskortlng voor arbeidscontracten. Met ingang van 1 September a.s. zal, naar „Het Vaderland" meldt, van de sa larissen van alle Rijksambtenaren, die op arbeidscontract merken, 4 pot gekort won den. De uit deze korting verkregen gelden worden vermeerderd met éénzelfde be drag, voor den betrokkene op rente vast gezet, en bij het verlaten van den dienst aan hem uitgekeerd. De „Tel." meldt nog: Tegen September a.s. zullen de ar beidsvoorwaarden van de rijksambtena ren, die op arbeidscontract werken, her zien worden. Hierbij zullen ook voorzie ningen getroffen worden met betrekking tot hen, die wegens het bereiken van een bepaalden leeftijd of anderszins, den dienst gaan verlaten. In welken vorm die voorziening gekozen zal worden, als een soort pensioen of een voorzieningsfonds, zooals bepaalde groote maatschappijen, b.v. de Bataafsche, dat kennen, staat nog niet vast. Het bericht, als zou op de sa larissen van arbeidscontracters 4 pet ge kort worden en als zouden deze gelden door het Rijk met eenzelfde bedrag ver meerderd worden, om zoodoende een re servefonds voor den betrokken ambtenaar te vormen, is dan ook niet juist. Er wor den over deze kwestie nog besprekingen gevoerd. De beperking van onzen kolenuitvoer naar Frankrijk. Op de vragen van den heer Hermans betreffende de beperking van den invoer van Nederlandsche steenkolen in Frank-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1