Maandag 10 Augnstus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Üo's Bank N.V. Soes /iii. 262 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Uit de Provincie. ALLE per 1 AUGUSTUS vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 250. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Onderwijsuitgaven. In het orgaan van het (roode) Ned. Vakverbond schreef Mr S. Mok over de uitgaven van onderwijs o.m.: Een zeer groot deel van de Rijksuit gaven slokt het onderwijs op: 166 mil- üoen op een totale begrooting van 6121/2 millioen, dus 27 pet., dat is wel heel veel. Tegen een dergelijk bedrag voor onderwijsdoeleinden zouden wij I geen bezwaar hebben, als de resultaten 1 ervan maar evenredig waren aan de kos ten. Maar van de bijna f6 millioen welke de onderwijsbegrooting van 1931 hooger is dan die van 1930, komen f4 millioen ten goede aan het bijzonder lager onderwijs. In totaal kost dit al leen aan het Rijk f56 millioen of één derde van de totale uitgaven van on derwijs. Men mag hier wel van een wanverhouding spreken. i Deze schrijver in het orgaan van het Vakverbond waarin men ook zoo gaarne de Christelijke arbeiders zag opgenomen, zou tegen deze hooge uitgaven, geen be zwaar hebben daarop komt zijn betoog neer als ze maar ten goede kwamen aan het openbaar onderwijs. Nu dat voor een belangrijk deel niet het gevolg is heet het, dat de resultaten niet evenredig zijn aan de kosten. Welk een bekrompen redeneering! Het bijzonder onderwijs groeit. En het openbaar onderwijs krimpt naar alle kan ten in. In de eerste plaats door de kinderbeperking, waarvan voorname lijk de openbare school de gevolgen ondervindt en dan ook door het onop houdelijk pogen van de roode onderwij zers om deze school te sloopen. En dan heet het toch een wanverhou ding als het grootste deel van de uitgaven j voor het lager onderwijs naar de bijzon dere school vloeit. Terecht merkte „Patrimonium" in ver band hiermede op: „Wanneer de heer Mok naar „wanver- houdingen" heeft gezocht in de Onderwijs- begrooting, had hij in de afdeeling Hoo- ger Onderwijs eens moeten letten op de verhouding tusschen de uitgaven ten bate van de Openbare Universiteiten en de kleine fooi, die aan de bijzondere Hooge- scholen wordt gegeven. Maar dat lag niet in zijn lijn! De moderne vakbeweging toont ook weer door dit artikel op te nemen in „De Strijd", dat zij het bijzonder onder wijs gram is." REFERENDUM IN PRUISEN MISLUKT Gisteren is in Pruisen de volksstem ming gehouden, die moest beslissen over de vraag of de Pruisische Landdag on middellijk ontbonden dient te worden. De hoop der voorstanders van de volksstem ming was, dat deze vraasr hevesfie-ond zou worden beantwoord, soodaS «33* kiezangen moeten words® @Mjp@@te«S3 waarbij zij, de voorstanders, de overwin ning hoopten te behalen met als gevolg aftreden der tegenwoordige regeering in Pruisen en hopelijk wellicht ook in het Rijk. Sinds vele jaren regeert in Pruisen de z.g. „coalitie van Weimar", d.w.z. de so cialisten, de democraten tegenwoordig staatspartij en het katholieke cen trum. Wie Pruisen heeft, heeft Duitschland, redeneerden de afbrekers van 't bestaan de niet ten onrechte. En derhalve span den zij alle krachten in om Pruisen te krijgen en dit volgens hun wil te regee- ren, teneinde via Pruisen in het Rijk de baas te worden. Het referendum is echter mislukt. Gis teravond om kwart over tien werden de volgende cijfers bekend gemaakt: aantal stemgerechtigden 26.553.837; met ja heb ben gestemd 9.793.603. Voor ontbinding van den Pruisischen landdag heeft zich dus 36.9 pGt. van de bevolking uitgespro ken, nog geen 10 millioen kiezers. Daar 50 pCt. met ja hadden moeten stemmen, is derhalve de volksstemming op een mis lukking uitgeloopen. De vrees, dat het te Berlijn tot onge regeldheden zou komen is bewaarheid. Tegen kwart over acht ontstond een ern stige schietpartij op den Bülow-Platz, waarbij twee politie-officieren werden ge dood en één zwaar gewond, terwijl ook aan de zijde der communisten dooden en gewonden vielen. Het gerucht ging, dat er aan de zijde der communisten 15 personen gedood zouden zijn. Dit wordt echter door de po litie tegengesproken, die verklaart, dat er vier burgers gedood en 15 zwaargewond zijn. Het aantal lichtgewonden is niet met zekerheid bekend; de communisten heb ben verscheidene hunner gewonden mee genomen. Brüning en Curtius weer naar huls. Dr Brüning en dr Gurtius hebben Zater dagavond Rome verlaten met den trein van den minister-president, die hun op nieuw welwillend ter beschikking was gesteld. Grandi, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken en een groot aantal hoofdambtenaren, Von Schubert, de Duitsche ambassadeur, met het perso neel van het gezantschap en een aantal journalisten deden de Duitsche ministers uitgeleide. Het officieele communiqué luidt als .volgt: Gedurende zijn oponthoud te Rome heeft Rijkskanselier dr Brüning den chef der Italiaaansche regeering uitgenoodigd te Berlijn de gast te willen zijn van de Duitsche regeering. De chef der Italiaan sche regeering heeft de uitnoodiging van Rijkskanselier Brüning in dank aanvaard en zich voorbehouden het tijdstip van zijn bezoek vast te stellen. Gedurende het oponthoud van Rijkskan selier dr Brüning en Rijksminister van buitenlandsche zaken Gurtius, te Rome, op Vrijdag en Zaterdag, hebben herhaal de gedachtenwisselingen plaats gevonden tusschen de Duitsche Staatslieden en den Italiaanschen regeeringsleider. Deze ge dachtenwisselingen stonden in het teeken van wederzijdsch vriendschappelijk be grip en warme hartelijkheid. In het verloop der besprekingen is de algemeene toestand van Europa diep gaand besproken en is men tot de erken ning gekomen van de noodzakelijkheid van een vertrouwelijke en daadkrachtige samenwerking van alle regeeringen ter overwinning van de huidige moeilijkhe den. Eveneens bestond er eensgezindheid over het feit, dat 't noodzakelijk is alles te doen, opdat de a.s. ontwapeningscon ferentie gunstige en tastbare resultaten in het belang van den vrede en van den economischen en moreelen wederopbouw van de wereld zal hebben. Sensationeels verschijning. In een groote comm. vergadering, die dezer dagen te Madrid werd gehouden in het Mariavilla's Theater en waar naar schatting een 5000 man aanwezig waren, om te protesteeren tegen de wreede maat regelen. welke de Spaansche regeering heeft genomen, om de revolutionaire sta kingen te onderdrukken, is een sensatio neel incident voorgekomen. Plotseling is daar namelijk op het tooneel verschenen Ramon Casanellas, een van de moorde naars van den Spaanschen premier Dato in 1921. Casanellas hield een felle rede voering en hitste de menigte tegen de re geering op. Hij riep het volk op gewa pend met geweren de straten door te trek ken en Zamora's regeering omver te wer pen. Na zijn redevoering verdween hij weer even geheimzinnig als hij gekomen was. De crisis in Duitschland en de gevolgen voor het buitenland. Wij lezen in de „N. R. Grt.": Drie verschrikkelijke weken liggen er achter ons, wat zal de toekomst brengen? Kan men zich in Nederland eigenlijk wel een begrip vormen over wat hier in den loop der laatste drie weken is ge beurd? Ik geloof het niet. Men moet zul ke toestanden beleefd hebben om er een oordeel over te kunnen vellen. Het is zonder twijfel een belangrijke stap in de goede richting, dat nu ten minste het binnenlandsche bankverkeer weer in orde is. Als nu ook de spaarban ken weer hun normaal bedrijf gaan uit oefenen en ook dit zonder moeilijkheden zal geschieden, wat algemeen wordt ver wacht, dan kan met recht worden be weerd, dat de grootste moeilijkheden voor het wederom in gang komen van een eenigszins normaal zakenleven zijn over wonnen. Maar wat zullen dan de gevol gen zijn van den intusschen volkomen veranderden toestand? En welke gevol gen zullen er voor het buitenland ont staan? Geheel anders dan in Nederland, is de Duitsche industrie voor het overgrootste gedeelte vrijwel afhankelijk van de groo te Duitsche banken. Bankcrediet kost hier, bij een Rijks- bankdiskonto van 15 pot., ten minste 17,5 pet., in den regel echter ten minste 18 pet. Dat handel en industrie een dergelijk percentage, vooral bij de tegenwoordige slechte toestanden, onmogelijk kunnen be talen, ligt voor de hand. Daarbij komt dan nog, dat handel en industrie meer dan ooit behoefte hebben aan credieten omdat eigenlijk niemand in Duitschland zijn rekeningen betaalt of betalen kan. Het gevolg van dezen ongezonden toe stand zal dus zijn, dat een groot aantal ondernemingen binnen korten tijd vast zullen loopen en zullen moeten liquidee ren. Voordat zij daartoe overgaan zullen zij op alle mogelijke en onmogelijke ma nieren probeeren, zich te redden en één dezer middelen zal zeker bestaan in het forceeren van den export door middel van laagste prijzen. De strijd om de buitenlandsche markt zal door Duitschland nog zeer veel scher per dan tot nu toe worden gevoerd. Met alle middelen zal men de productiekos ten in Duitschland verlagen. Er bestaat niet de geringste twijfel aan, dat de loonen in Duitschland spoedig aan merkelijk verlaagd zullen worden en dat ook de sociale lasten veel lager zullen worden. Best mogelijk, dat opstootjes van meer of minderen omvang niet vermeden kun nen worden, voordat er een evenwichts toestand bereikt zal zijn, maar dit alles doet niets af aan de harde noodzakelijk heid om tot verlaging over te gaan. De Duitsche industrie, die nu reeds zal beginnen met uitverkoop van haar voor raden tegen de laagste prijzen, als gevolg van de duurte der credieten, zal spoedig overgaan tot nog lagere offerten. De buitenlandsche industrie kan zich os> §sn zeer groot aanbod van Duitsche producten tegen lagere prijzen dan tot nu toe het geval was, inrichten. Verminderd tourisme in Zwitserland. Hoe zeer het Zwitsersche vreemdelin genverkeer door de Duitsche maatregelen wordt getroffen, blijkt wel hieruit, dat in de week van 1925 Juli in het kanton Graubunden 35.000 logeernachten minder geboekt werden dan in de overeenkom stige week van verleden jaar. In het geheel zijn tot nu toe in 1931 in dit kanton 258.000 logeernachten min der geboekt dan in 'het overeenkomstige tijdvak van verleden jaar, waarvan 150.000 op rekening van het wegblijven van Duitschers wordt gesteld. Verschillende Zwitsersche firma's heb ben besloten bestellingen, die zij in Duitschland hadden gedaan, te annulee- ren. Dynamietaanslag op een trein. Zaterdagavond om kwart over tien werd op den D-trein van Frankfurt naar Berlijn een dynamietaanslag gepleegd in de buurt van Jueterbock, ongeveer een uur van Berlijn verwijderd. Twee meter rails werden weggeslagen, 9 wagons ont spoorden. Twee wagens stortten van den hoogen spoordijk. Er zijn gelukkig geen dooden te bet -euren. Een persoon werd zwaar, talrijke anderen licht gewond. Een kwartier na ontvangst van het be richt van het ongeluk arriveerden op de plaats des onheils docto -en uit de stad. Van de gewonden werden vier in het zie kenhuis te Jueterbock opgenomen. De andere reizigers hebben met den volgen den D-trein de reis naar Berlijn voortge zet. Hier hebben zich nog 75 personen als gewond opgegeven. Vijf hunner zijn naar het Elisabeth's Ziekenhuis te Berlijn over gebracht. Waarschijnlijk was de dynamiet opgeslagen in een boschje, dat zich op 200 M. afstand van de plaats van het ongeluk bevindt. De telegraafverbindingen, welke zich aan den linkerkant van de lijn be vinden, zijn doorgesneden. Korie berichten. In bepaalde gedeelten van Stamboel en vooral in Pera en Tatavia, de wijken waar de buitenlanders wonen, heerschen momenteel typheuze koortsen. Het aantal gevallen met doodelijken afloop is vrij hoog. Te Palermo heeft een temperatuur van 44 gr. G. in de schaduw (111,2 gr. Fahrenheit) tal van slachtoffers gemaakt, die aan zonnesteek zijn overleden. Te Barcelona is een algemeene werk staking van 24 uur geproclameerd, daar aldaar een syndicalist door een socialist is doodgeschoten. Het aantal werkloozen in Duitsch land is weer toegenomen met 20.000, zoo dat thans in totaal 3,976.000 personen werkloos zijn. Vragen van den heer H. Colijn. Het Tweede Kamerlid Colijn heeft den minister van buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de meening in zekere kringen van Duitschland, b.v. tot uiting komende in de Frankfurter Zeitung yan 5 Aug. j.l., om trent „Devisenzwangswirtscbaft"? 2. Deelt de minister de in dat artikel uitgesproken vrees, dat, langs den omweg van de „Devisennotverordnung", aan den invoer van onze landbouwproducten in Duitschland ernstige moeilijkheden in den weg zullen worden gelegd? 3. Is de regeering bereid aan deze aan gelegenheid onverwijld haar aandacht te schenken en, zoo noodig, stappen te doen ter voorkoming van dit onheil voor on zen landbouw? Duitsche deviezen-controle. Blijkens bij H. M.'s gezant te Berlijn ingekomen mededeeling is de Duitsche noodverordening inzake deviezen, voor zoover den invoer betreft, opgeheven. De overbrugging van het Hollandsch Diep. Het Kamerlid van der Waarden heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de Minister van oordeel, dat, naast de verkeersverbetering der drie door gaande wegen met overbrugging over de groote rivieren via Nijmegen, 's Herto genbosch en Keizersveer, welke eerlang tot stand komen, reeds onmiddellijk een vierde overbrugging ter hand genomen dient te worden? Is de Minister bereid, gelet op de groote geldelijke offers, welke geëischt zouden worden voor de uitvoering vna een vier den doorgaanden verkeersweg met over brugging van het Hollandsch Diep, af te wachten waartoe de verkeersontwikke- ling over de genoemde drie overbruggin gen leiden zal, alvorens tot uitbreiding van het aantal over te gaan? Is de Minister van oordeel, dat nu reeds kan worden uitgemaakt, dat een vierde overbrugging moet geslagen wor den over het Hollandsch Diep bij Moer dijk en niet met het oog op de kortste verbinding met het Zuiden en de Zeeuw- sche eilanden nabij Willemstad? Is de Minister bereid het moeilijke vraagstuk van de meest gewenschte plaats en de functie welke de bestaande Moerdijkspoorwegbrug daarbij kan blij ven vervullen, grondig te doen onderzoe ken en aan de Kamer de uitkomsten van dit onderzoek mede te deelen, alvorens de beslissing gevallen is? Verkeersongevallen en Armenwet. Het bestuur van de Nederl. Unie van chauffeurs en overig automobielperso- neel heeft aan den minister van binnen landsche zaken en landbouw een adres gericht van den volgenden inhoud: Uit mededeelingen van verschillen die zijden is ons bestuur gebleken, dat bij verkeersongevallen op den openbaren weg de slachtoffers van deze ongevallen soms langen tijd in onverzorgden toestand wor den gelaten, omdat de plaatselijke auto riteiten van de gemeente, binnen welker gebied het ongeluk plaats had, geen, of te laat, maatregelen nemen om bedoelde slachtoffers te vervoeren en te verzorgen. De reden van deze nalatigheid der be trokken plaatselijke autoriteiten moet ge zocht worden in het feit, dat op grond van de bepalingen der Armenwet de kos ten van verzorging en verpleging van 'n gewonde, die aangetroffen wordt binnen het gebied van een gemeente, ten laste komen van deze gemeente, voor zoover althans geen verhaal van de kosten op den gewonde zelf of op diens betrekkin gen mogelijk blijkt. Door zich afzijdig te houden en geen hulp te verleenen, tracht men nu in sommige, meest kleine gemeen ten, aan genoemde kosten te ontkomen; men speculeert er eenvoudig op, dat één of andere automobilist, door medelijden gedreven, het vervoer van de(n) gewon de (n) ter hand zal nemen, hetzij naar 'n ziekenhuis in een nabije grootere ge meente, hetzij naar de woning van de- ze(n) gewonde(n). De autoriteiten van de gemeente, waar het ongeluk plaats had; hebben dan geen last gegeven tot het ver voer en zijn daardoor van de verantwoor delijkheid en de kosten af Het Bestuur meent daarom uwe excel lentie met klem te mogen verzoeken, om Binnenland. De moeilijkheden voor onzen handel op Duitschland. Vragen van dr H. Colijn. Buitenland. Het referendum in Duitschland mislukt. Dynamietaanslag op een Duitschen trein, trein. De Duitsche ministers weer uit Rome ver trokken. maatregelen te treffen, welke kunnen lei den tot een doeltreffende wijziging van de Armenwet en zoo mogelijk mede tot inrichting van door het rijk geleide dis- tricts-hulp- en verplegingsdiensten, zoo dat een spoedige en doelmatige hulpver leening bij ongevallen op den weg verze kerd zou zijn. Salarisdag zonder loonen. Het is Zaterdag voor Nieuw-Zuid-Wa les een „zwarte dag" geweest. De regeering beschikte niet meer over gelden om de salarissen uit te keeren aan de politie en andere staatsambtenaren. In totaal moest worden uitgekeerd een bedrag van 270.000 pond sterling, doch de ambtenaren in openbaren dienst hebben niets ontvangen. Onder hen bevinden zich 11.000 onderwijzers. Het is niet waarschijnlijk, dat in de eerstkomende dagen de regeering aan haar verplichtingen zal kunnen voldoen. Het petitionnement. Sinds de laatste opgave is het aantal handteekeningen van het petitionnement voor internationle ontwapening der Ne- derlandsche Dagbladpers met meer dan 100.000 gestegen. Het aantal bedraagt thans ongeveer 2.393.400. Spoorwegpersoneel. Naar wij vernemen hebben de Engel- sche spoorwegen aan de directie van de Nederlandsche Spoorwegen medegedeeld, dat zij geen vrij vervoer voor haar boo ten en haar lijnen meer zullen verleenen aan personeel van buitenlandsche spoor wegmaatschappijen, dat tot nu toe aam- spraak maakte op vrij vervoer in de derde klasse. Handel In land- en tuinbouwproducten op Duitschland lamgeslagen. De drie centrede landbouworganisaties, de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Katholieke Nederl. Boe ren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouwcomité hebben het volgende telegram gezonden aan den Raad van Ministers; „Tengevolge Duitsche verordening de- viezencontrole handel op Duitschland in Nederlandsche land- en tuinbouwproduc ten lam geslagen, Verzoeken in dezen noodtoestand met meesten aandrang on verwijld doeltreffende maatregelen om exporthandel weer op gang te brengen." De heer H. Amelink Kamerlid. Naar de „Stand." verneemt, zal dr J. Severijn zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Utrecht aan nemen en zijn functie als lid der Tweede Kamer neerleggen. Zijn opvolger in de Kamer zal zijn de heer H. Amelink, secre taris van het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht. Verkeersmlsère In Zeeland. Zaterdagavond op de Zeeuwsche stations Middelburg, Goes en. Vlake, Vele relzlgeye wachten op den sneltrein, die te ongeveer 6.50 van Vlissingen moet vertrekken en er een is van de slechts drie snel treinen, die dagelijks de reizigers van de Zeeuwsche stations naar elders vervoe ren en behoorlijke aansluiting geven naar de andere deelen des lands. De mailtrein, die den sneltrein vooraf moet gaan, is reeds te laat. Te Middel- ur davert Rij 6.55 voorbij. Het is dus

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1