DË ZEEDW Vervolgd en bevrijd TWEEDE BLAD. HET ADRES A. WILKING Wat er deze week voorviel Uit de Provincie Brieven uit Middelburg. Lxvm. FEUILLETON VAN ZATERDAG 8 AUG. 1931, No. 261. Bestendig is het weer dezen zomer nu juist niet. Het aantal mooie, zomer- sche dagen is gemakkelijk te tellen. En na een eoht-warmen dag volgen meestal onweersbuien, die weer oorzaak zijn, dat 't weer verscheidene dagen van streek is. Dat hebben we deze week in het bij zonder ondervonden. Zwaar was het on weer in sommige plaatsen, ongekend groot de regenval en beangstigend het aantal ongelukken. Ook eenige menschen- levens vallen te betreuren. Bestendigheid is evenmin het ken merk van den financieel-economischen toestand in ons land en daarbuiten. Zoo liepen er deze week weer opeens geruch ten, dat Duitschland voornemens is straks onzen groentenexport moeilijkheden in den weg te leggen, dat Denemarken onze schoenen zal weren en dat België booze plannen koestert om onzen kolenuitvoer in gevaar te brengen, om ook op dit ge bied, gelijk vrijwel algemeen, het Fran- sche voorbeeld na te volgen. Altemaal slecht nieuws. De pessimisten, die natuurlijk de din gen wel wat te donker zien, kregen deze week koren op hun molen door de mee ningen van den Directeur-Generaal van den Arbeid, weergegeven in een persge- sprek met de „Maasbode". Deze hooge ambtenaar ziet de toekomst al heel don ker in. Voor onzen landbouw blijkt hij echter weinig over te hebben. Die moet blijkbaar maar aan bloedarmoede te gronde gaan. Gelukkig, dat niet alle economen zijn standpunt deelen en dat het aan niemand gegeven is, met zekerheid omtrent de toekomst verklaringen af te leggen. Wij hadden gehoopt dat het plan van Hoover door alle betrokken staten zou zijn geaccepteerd en de zoo gewenschte economische verbeteringen zou hebben ge bracht. Maar veel valt er nog niet van to merken. Alleen zouden we kunnen zeggen dat een dreigende ineenstorting van Duitschland niet heeft plaats gehad. In dat land schijnen langzaam weer betere verhoudingen terug te keeren. De rijkskanselier Brüning en Minister Cur- tius zijn weer eens op reis gegaan en gaan nu met Mussclim eens de toestanden be spreken. Met spanning wacht men in Pruisen af, welke uitslag het referendum tot on:bin ding van den Landdag morgen zal heb ben. Een samengaan van heterogene ele menten kan tot eigenaardige resultaten leiden I In Londen treft men voorbereidingen voor de tweede ronde tafelconferentie, waaraan ook Gandhi zal deelnemen. Deze maakt zich reisvaardig en schijnt een voorbeeld van soberheid te willen geven. Nu, dat kan iu onzen tijd geen kwaad! Amice, De laatste dagen hebben zich velen naar Middelburg opgemaakt. Ze kwamen per schip, per trein, per vrachtauto, en sommigen per woonwagen. Hun doel was, als dat der meeste menschen: geld verdie nen. Doch tegenover de verwachte Zeeuw- sche daalders was hun contraprestatie van weinig reëele waarde. Vetbollen, wa fels en poffertjes brengen althans nog voordeel in de maag, die bij al het ont vangen vocht naar wat solieders vraagt. Doch in de fraai geschilderde, vergulde, althaas met 'klatergoud beplakte „bewe gingspaleizen" wordt slechts gelegenheid geschonken tot ronddraaien, op gecom pliceerde wijs rond- en omgewenteld wor den, tot geschommeld, rond- en wègge- slingerd worden, totdat men minuten tijds noodig heeft zich weer op de been en in evenwicht te gevoelen. Voorts kan men allerlei wanstaltige monsters zien uit 'het maenschelijk en dierlijk geslacht, die tot dankbaarheid stemmen van hen, die zelf recht en wèl geproportionneerd zijn. Men kan zich de toekomst laten voorspellen en te weten komen, of men spoedig het huwelijksbootje zal instappen en hoeveel welgeschapen kinderen men zal krijgen. En ten slotte kan men zich de maag over laden aan nogat en 'min of meer vette ge rookte aaltjes en paling, Hoe is 'het toch mogelijk zoo vraagt men zich af, dat zulk een kermisvermaak zoo ingeroest schijnt te zijn in veler Zeeu wen gemoed? Dat met zoo gToote over gegevenheid des harten de jaarlijksche offers van geld en lichamelijke inspan ning worden gebracht? Dat, terwijl op het gebied van het vermaak de eischen steeds hooger worden gesteld, men zich op de kermis gaarne en spoedig tevre den stelt met zulke „kinderlijke spelen?" Wij gelooven, dat hier de traditie, de eeuwenoude gewoonte, een overwegende rol speelt. Eeuwen terug is de kermis bij gelegenheid van de mis ter eere van den heilige der kerk, ontstaan, wijl men, hij gebreke van winkels in de eigen woonste de, in de 'kramen om de .kerk kon inslaan, wat men aan 'Heeding, voedsel en deksel noodig had. Onze winkeliers in allerlei artikelen zullen direct klaar zijn om u te overtuigen, dat die historische grondslag vervallen is en men, wat men noodig heeft, bij de plaatselijke winkels veel be ter, solieder en goedkooper 'kan verkrij gen dan op de kermis. En toch blijft deze bestaan en is .het opmerkelijk, dat de vereenigingen, die het handelsbelang op het oog hebben en er als de 'kippen bij zijn om te protesteeren als een z.g.n. „vliegen de winkel" de klanten inpalmt, de kermis met haar concurrentie gedwee en onder worpen zien komen en vertrekken, ja vaak zelf niet geheel ongevoelig zijn voor het kermisvermaak. Voor ruim vijftig jaar heeft de Fran- sche reiziger en schrijver, Henri Havard, de Mid'delburgsbhe kermis bezocht. Aan zijn van veel geest en opmerkingsgave ge tuigende beschrijving ontleenen wij. het een en ander. Havard werpt de schuld der kermis- dronkenschap op de componisten van op windende en meesleepende melodieën, van zoogenaamde „Schlager". Tijdens zijn bezoek zongen allen de Mandolinata, een destijds zeer bekend wijsje. Zulk een wijs in zoo groote dosis toegediend en aange hoord kan verschrikkelijke hallucinaties (waanvoorstellingen) opwekken. „Het lijkt", zoo zegt hij, „dat dit het doel i3 „dat al die levenmakende personen (com ponisten) zich voorstellen en dat om de „rustige natuur der Zeeuwsche boeren „op te winden, er een verdoovende mu- „ziek noodig is, die steeds denzelfden „deun herhaalt en overvloedig uitstort, „daardoor op hun zenuwen werkt en hen „tot een soort dronkenschap voert, waar- „toe ook de sterke drank het zijne „voegt." (er was toen nog geen tapver- bod). „Doch, stel u gerust", gaat hij voort, „deze dronkenschap heeft niets hevigs. „Tusschen deze groote menigte bestaat „noch twist, noch strijd en als de jon- „gens en meisjes elkaar beetpakken, is „het alleen om eikaar te omhelzen. Deze „troepen vroolijke boerinnetjes, die als „een wervelwind passeeren, zich bij den „arm vasthoudend, dansend, zingend, „frisch en blozend, zijn niet wild en „woest, en er zouden groote beleedigin- „gen noodig zijn om ze boos te maken. „Van hun kant zijn de jongens bij al hun „rumoermaken, niet minder gelukkig, dat „zij op de wereld zijn. Alles eindigt met „het samen eens te worden en weldra „zullen wij ze zien in de kramen en de „draaimolens, gepaard, teeder gestrengeld, „de oogen half gesloten, de blikken ver boren, ik weet niet in welke inwendige „beschouwing, de lippen vast opeenge klemd, en aldus verzonken, vergetende „de plaats waar zij zijn, de menschen, „die hen zien en het publiek dat hen om- „ringt." „Doch ziet! Deze verdoovende muziek, „deze kreten, dit woest en ledig, deze .uitbarstingen van gelach en geschreeuw, „deze uitnoodigingen der koorddanseres, „dit reclamegeroep der kooplui, deze om- „armingen en al die „curesels", die draai- „en, in hun duizelingwekkende vaart een „verdwaasde menigte medesleepend, die „geklommen is op dieren uit de fabelleer „en schittert bij het licht van lantaarns Historisch verhaal uit den Napoleontischen tijd. 60.) o Bij de ruimte, die zij pas verlaten had den, was deze kamer het toonbeeld van gezelligheid en netheid. Maar toch her innerde het gansche voorkomen aan de plaats waar zij besloten lag; zoo het somber behangsel, de strenge lijnen der tafel en der kast, de onvriendelijke stoe len, de kale vloer, evengoed als de tralies voor 't venster; zelfs Napoleon zette een wantrouwend, waakzaam gezicht, als een inspecteur van politie, en scheen door zijn dunne lippen te fluisteren: „Ik zou u raden, mijne dames en heeren, hier niets oproerigs te zeggen, of ook maar te den ken!" Ietwat verlegen nam het viertal plaats en zweeg. Leo en Constance hadden te veel herinnering aan hun laatste ge sprek op Riem wijk, om dadelijk een onge dwongen praatje te kunnen houden. Mar- go kende de jongelieden niet meer dan van aanzien. Van achter beschouwd, was het eigenlijk een dwaas stukje van Mar- go, om een paar nagenoeg wildvreemde lieden in een gevangenis te gaan bezoe ken. Daar zaten zij nu elkander zwijgend aan te kijken, totdat Constance de stilte verbrak door een hartstochtelijk ge snik. „Stans, wat doe je, kind!" zei Leo ver baasd en bewogen, en hij schoof zijn stoel wat dichter bij dien van haar, om haar hand te vatten. „Och Leo", stamelde het meisje achter haar zakdoek, ,dat ik je hier nu weer moet vloden, en..." „Meisje, dat was te verwachten", ze' Leo: het was hem gelukt haar vrije hand machtig te worden en nu schoof hij nog wat naderbij, „vroeg of laat moesten wij in de knip raken, en om je de waarheid te zeggen ik ben blij, dat 't gebeurd is, als t'toch gebeuren moest, want die on zekerheid en die spanning zijn niet uit te houden." „Och Leo", zei Constance tusschen haar snikken door, „dat het gebeuren moest nadat wij 'twist gehad hebben 'tis voor mij net alsof ik er schuld aan heb, dat je. hier bent." „Kindlief, zet die dwaze gedachte uit je hoofd", fluisterde Leo; hij had zijn stoel met rukjes opgeschoven tot hij naast haar zat, en nu begon hij op denzelfden toon al het misverstand weg te nemen, dat eenige maanden tusschen hen tweeën geheerscht had. Margo begreep dat de gelieven best zoo „alleen" konden blijven „en lampen, fonkelend bij de weerkaat sing van spiegels, klatergoud en ver- „guld, zie al dat gedraai begint op ons „zijn inwerking te deen gevoelen. Deze „volksdronkenschap krijgt vat op ons. Wij „voelen ons meegesleept met deze ver dwazing. Vlug, laat ons vluchten, men „zou ons wellicht dra verrassen, terwijl „wij een leeuw of panter hebben beklom- „men, ronddraaiend in de lucht en met „volle longen de Mandolinata schreeu- „wend." Zoo was het in 1878. Na dien tijd is veel veranderd. De landbouwende bevol king is niet meer dezelfde, andere ver maken zijn gekomen, er wordt meer ge reisd en op kermis-Zaterdag treft men een groot deel der Walchersche jeugd aan op „Korenbloem", luisterende naar spr.'s en naar hun ernst en luim, en in ruime mate genietende van koekjes, zuurtjes en limonade. Of het er niet beter om is? Vriendschappelijk groetend, t.t METELLUS. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Inwisseling van guldens. Men wordt er aan herinnerd, dat de in wisseling van guldens zal plaats vinden tot en met 31 Augustus. Jubileum. Op Maandag 10 Aug. zal het 40 jaar geleden zijn, dat dhr J. J. van der Handen in dienst trad bij de N. V. Cacao- en Ohocolaadfabrielken A. Dri essen. Aanvankelijk op het kantoor werkzaam werd hij' later reiziger en is tlhans. sedert vele jaren hoofdvertegenwoordiger der firma. Als zoodanig zal de heer van der Sanden bij' velen in den lande 'bekend zijn. De jubilaris is heden ten kantore door de Directie gecomplimenteerd en mocht nog van vele andere zijden blijken van belangstelling in ontvangst nemen. Met ingang van 16 Aug. a.s. is aan gesteld tot Rijksveldwachter brigadier majoor ter standplaats Haamstede, dhr J. Been, thans rijksveldwachter-brigadier te Leiden. Met ingang van 1 Oct. a.s. is aan den Rijksveldwaohter-brig.-tit. G. van Loon te Hednkenszand eervol ontslag ver leend. Hoedekenskerke. De A. T. O. overweegt een geregelden dienst per motorschip te openen tusschen Hoedekenskerke en Ter Neuzen. Voor het vervoer van de aan dien dienst toevertrouwde goederen. Kapelle. Het 9-jarig zoontje van dhr M. alhier, kwam zoodanig van een vracht auto te vallen, dat het bewusteloos werd opgenomen en binnengedragen. Dr Pfeif fer verleende geneeskundige hulp. Her senschudding werd geconstateerd. Terneuzen. Gemeenteraad. Don derdagnamiddag kwam de Raad dezer gemeente bijeen ter behandeling van een lijvige agenda. Nadat het nieuwe raads lid A. J. Harte was beëedigd en door den burgemeester was geïnstalleerd, kwam een veertiental ingekomen stukken aan de beurt. Reeds het eerste, een verzoek van de in de gemeente gevestigde Bouw vakarbeidersbonden d.d. 23 Maart j.l., dat destijds in handen was gesteld van B. en W. om advies, bracht beweging in den TEGEN HARDLIJVIGHEID en AAM BEIEN, maag- en darmstoringen, zwel ling van lever en milt, pijnen in rug en onderlijf is het natuurlijke „Franz-Josef" bitterwater, dagelijks meermalen inge nomen een heerlijk middel. als de kamer gedoogde. Zij trachtte dus een gesprek aan te knoopen met Jan, en begon met de naïef alledaagsche opmer king: „Kunt ge u nog al schikken in de nieu we omgeving?" „Niet erg, juffrouw", zei de pessimist, zich met een zucht van het raam afwen dend, om de schoone spreekster aan te zien. Daar zij hem eveneens aankeek werd hij verlegen, en vervolgde verontschuldi gend: ,,'t Is vooral om het volk, ziet u, en om om hoe zal ik het noemen 'tis de gevangenis, en dat drukt een mensch op de borst en maakt hem be nauwd. Dat deed het. Margo gevoelde het, in de korte oogenblikken, die zij daar was. „De meeste lieden, die hier zijn", ver volgde Jan, „zijn luidjes uit de stads- achterbuurten, opgesloten om diefstallen - of sluikerijen of iets dergelijks. Niet dat ik laag op hen neerzie", zeide hij weer verontschuldigend, „want ik ben zelf van geringe afkomst, maar zij zijn zoo ruw, en slaan zulke taal uit, dat de kazernetaal daarbij fatsoenlijk mag hee- ten. En men kan ze nergens ontwijken", voegde hij met een zucht er bij. „Het verwondert mij, dat gij tweeën hier gebracht zijt", zeide Margo, „ik dacht dat militaire gevangenen altijd in de kazerne opg... bewaard werden." i RaadL Adressanten hadden verzocht, de bouwverordening aan te vullen met de bepaling, dat bij het geven van een bouw vergunning als voorwaarden zouden wor den gesteld: a. dat de werklieden, noo dig voor bouwwerken, uitgevoerd door of mede namens de gemeente, voor 80 pCt. inwoners moeten zijn van Terneuzen; b. dat de werklieden, noodig voor alle an dere bouwwerken, uitgevoerd in Terneu zen, voor 60 pCt. inwoners moeten zijn; c. dat de te betalen loonen gelijk moeten zijn aan de ter plaatse geldende loonen. B. en W. adviseerden, het adres voor kennisgeving aan te nemen, wijl aan de eerste en de laatste voorwaarde steeds de hand wordt gehouden, terwijl zij de voorwaarde sub b niet voor behoorlijke toepassing vatbaar achtten. Dhr van D r i e 1 wilde in art 10 der Bouwverorde ning inlasschen, dat voor eiken vreemden werkman f 1 per week in de werkloozen- kas moest worden gestort. Dhr Van Aken wees op de jongste aanbestedin gen van een Katholieke en een Hervorm de school en verzocht B. en W. te be vorderen, dat hierbij Terneuzenaren te werk zouden worden gesteld. Dhr C o 1- sen bepleitte aanhouding van het adres. Spr. noemde het pijnlijk te moeten con- stateeren, dat de bouw van de Katho lieke school was opgedragen aan iemand buiten Terneuzen, terwijl de eigen bouw vakarbeiders op straat staan. De voorzitter wees er op, dat der gelijke beperkende bepalingen niet in de bouwverordening kunnen worden opge nomen. Het voorstel-van Driel zou aan de orde kunnen komen als de gemeente bouwgrond zou verkoopen. Dhr Colsen deed spr. opmerken, dat de Katholieke school gebouwd wordt door een Terneu- zensch aannemer en dat de leiding in handen is van dhr v. d. Velde, die met de arbeiders in goede relatie staat. Dhr van Aken, die lid is van het schoolbestuur der Hervormde gemeente, adviseerde spr., zelf een desbetreffend voorstel bij dat bestuur in te dienen. Het tweede ingekomen stuk, een adres van het bestuur der Woningbouwvereni ging „Werkmansbelang", waarin ge vraagd werd, tegen billijke voorwaarden grond beschikbaar te willen stellen voor den bouw van 30 arbeiderswoningen en zoo noodig rente en aflossing te garan deeren voor de daarvoor aan te gane geldleening, werd aangehouden tot de commissoriale vergadering. Betreffende een verzoek van den Ter- neuzenschen Bestuurdersbond om een uitkeering ineens aan werkloozen ten einde in den achterstand van kleeren en schoeisel te voorzien, hadden B. en W. voorgesteld: doorzending naar het Bur gerlijk Armbestuur ter afdoening. Dhr Van Driel achtte het gewenscht het adres aan te vullen door de normen der uitkeering te vermelden. Spr. diende een uitgewerkt schriftelijk desbetreffend voorstel in. Op voorstel van den Voor zitter werden beide stukken even aange houden. Aan H. Sonnevylle werd met ingang van 1 Januari 1932 op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als gemeentebode. Een overeenkomstig verzoek was inge komen van dokter Adh. I. P. van Loy als gemeentegeneesheer te Sluiskil. Dhr Colsen wenschte dit ontslag per 1 September te doen ingaan. Nadat de Voorzitter de wenschelijkheid van eervol ontslag per 1 Januari 1932 had aangetoond, ging de Raad ook hiermede unaniem accoord. Van de overige stukken gaf alleen nog een verzoek van de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer om een subsidie van f300 voor een vuur werk aanleiding tot discussies. Dhr S c h e e 1 e was van oordeel, dat het niet te pas kwam, in dezen tijd f300 de lucht in te smijten. Dhr Colsen voegde hieraan toe, dat hij ook hierom tegen zou stemmen, wijl vroeger was be loofd op den voor het vuurwerk bepaal den datum geen feest te Terneuzen te geven, daar het op 15 en 16 Augustus feest is te Sluiskil. Dhr Van Aken wilde het geld inplaats van voor vuur werk, voor de werkloozen besteden. Dhrn Verlinde, Bakker, de Jager en Geel hoedt, en de Voorzitter wezen er op, dat deze uitgaaf productief moest worden geacht, wijl de neringdoen den hiervan profiteerden in verband met den te verwachten toeloop van vreemden. Jan haalde de schouders op. „Dat is ook gewoonlijk zoo", zei hij, „waarom van den regel af is geweken begrijp ik niet. Het is niet, dat ik klagen wil", her vatte hij op zijn verontschuldigenden toon, „maar wij worden ongewoon streng behandeld. Anders worden de gevange nen, die nog niet veroordeeld zijn, afzon derlijk geplaatst." „Nu, jongen", zei Leo, die de laatste woorden gehoord had, „dat is in zooverre nog gelukkig, dat wij dan nog opbeuring aan elkaar hebben." „Dat zouden wij toch wel", zei Jan, „tenminste als men ons niet in alles tegen is. Met ons is 'tnog niet zoo erg" zeide hij hoofdschuddend, „maar onze kostbaas, meester Jorissen, die heeft er heel wat onder te lijden. De oude stum pert valt bij den dag af, hij trilt bij lede ren vloek die uitgesproken wordt, en och juffrouw! zij vloeken den ganschen dag door. Wanneer de juffer en juffer Constance bij den kommandant een goed woordje wilden doen, dat hij ergens an ders geplaatst werd, dan zou ik u zeer dankbaar zijn." „Zou met geld niets uit te richten zijn?" vroeg Margo. Jan schudde het hoofd. „Geld valt hier in een bomeloozen put, juffrouw, en wan neer het hier eenmaal van iemand be kend is, dat hij geld heeft, dan is het Nadat dhr v. d. Bujek nog een klein incident had uitgelokt door op te mer ken, dat het een ongewenschten indruk gemaakt had op het publiek, dat bij een vorige gelegenheid de heeren van V.V.V. na afloop van het vuurwerk gingen fui ven, kwam het verzoek in stemming. Het werd met 7 tegen 6 stemmen (Colsen, v. d. Bulck, v. Aken, Bedet-, Scheele en Dekker) ingewilligd. Het voorstel tot verkoop van een per ceel gemeentegrond aan de Provincie Zeeland voor den bouw van een wacht lokaal enz. voor de Frov. Stoombootdien sten, lokte langdurige discussies uit. De bestrijders, de heeren Scheele, Colsen, Bedet en Van Aken, richtten zich voor namelijk tegen de ontsiering van de Scheldekade en het financiëele offer, dat van de gemeente werd gevraagd. Hier tegenover werd door andere leden o.a. aangevoerd, dat bepaald kon worden, dat de bouw zich moest aansluiten bij de bestaande gebouwen, voorts dat men reke ning diende te houden met een toekom stige uitbreiding van den dienst etc. Dhr Van Driel zag zelfs een bedrag va.n f 100.000 voor werkverruiming in het ver schiet, terwijl de Voorzitter nog op merkte, dat, als de gemeente niet een beetje toeschietelijk was, een koelere hou ding van het Provinciaal Bestuur te verwachten viel. De stemming besliste ten slotte ten gunste van adressante. Tegen stemden de heeren Colsen, van Aken, Bedet, Scheele en Dekker. Z.h.st. ging de Raad accoord met het voorstel om de steunverleening van alle werkloozen op te dragen aan het orgaan, belast met de werkloozenuitkeeringen. Een voorstel van dhr Van Driel om ook personen boven den 60-jarigen leef tijd hierbij te betrekken, zal in een af zonderlijke regeling, welke t.z.t. aan het oordeel van den Raad zal worden onder worpen, worden vastgelegd. Het voorstel om gelden beschikbaar te stellen ingevolge art. 72 der L. O.-wet 1920 aan de bijzondere lagere scholen in Jo- zinastraat en Grenulaan alsmede het voor stel tot vaststelling van de vergoeding, bedoeld in art. 101 der L. O.-wet 1920 over 1929 (gemiddeld per leerl. L. school f 10.36 en der U.L.O.-school f28.97) gaf dhr v. Driel aanleiding, zich in krasse, meer malen heftige bewoording uit te laten over, wat hij noemde de verwaarloozing der openbare school op Java. Nadat do Voorzitter de noodige toezeggingen had gedaan, werden de beide voorstellen z.h.st. goedgekeurd. De Voorzitter noemde het, zacht uitgedrukt, onbehoor lijk van het desbetreffend schoolhoofd (die aan den heer v. Dr. inlichtingen verstrekte), dat dit hem bij een drietal conferenties, kortgeleden met spr. gehou den, met geen woord over den onge wenschten toestand had gesproken. Een voorstel tot vaststelling van een reglement voor ambtenaren in dienst der gemeente, werd aangehouden tot de te houden besloten zitting. Tegen de voorstellen: a. tot wijziging der verordening betreffende de classifica tie der gemeente inzake personeele be lasting; b. tot het sluiten van een reke ning-courant-overeenkomst met de Coö peratieve Boerenleenbank te Terneuzen en met de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten te Den Haag; c. tot goed keuring van de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1930, sluitend met een batig saldo van f379.46, werd geen bezwaar gemaakt Vervolgens vond de aanbieding plaats van de gemeenterekening en rekening Woningbedrijf dienst 1930, en van de ge- meentebegrooting en de begrooting wo ningbedrijf dienst 1932. Daarna kwam aan de orde het reeds genoemde voorstel van Driel tot aanvul ling van het adres van den Bestuurders- bond inzake een uitkeering ineens aan de werkloozen. Na ampele bespreking werd op voorstel van den voorzitter goedgevonden, dat de heeren Scheele, Colsen en van Driel over beide punten met het Burgerlijk Armbe stuur zouden confereeren en daarna rap port uitbrengen aan B. en W. Aan den heer Hamstra Pik werd, we gens vertrek, eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van Toezicht op 't Middelbaar onderwijs. In zijn plaats werd benoemd de heer Cohen Stuart. In de 2e bestaande vacature werd voorzien door met zijn rust gedaan. De cipier zou hem net zoo lang op kortrantsoen stellen tot de laatste stuiver uit zijn zak verdwenen was." Margo's blik dwaalde van Jan naar Na poleon, die met dreigend gezicht scheen te fluisteren: „Pas op! Straks vertel ik alles over! Neem u in acht met zulke gewaagde dingen te zeggen!" Leo en Constance bleven zachtjes met elkander praten; Jan staarde somber maar peinzend naar den houten vloer, en Margo hield een onhoorbaar twist gesprek met Napoleon. Het is onmoge lijk te zeggen wat zij hem verweet en waar zij hem voor uitmaakte, maar hij antwoordde slechts met een spottenden grijns: „Gij kunt uitvaren zooveel gij wilt, maar ik doe toch wat ik wil, en ge kunt daar niets aan veranderen. Hoe minder gij u boos maakt, des te beter is het voor uw zenuwen." Terwijl Margo aldus met Napoleon aan het twisten was, klopte de bewaarder plotseling met zijn houten knokkels te gen de deur. „De tijd is om", gromde hij, en de echo in de holle gangen ving het geluid op, en klopte aan ontelbare deuren en herhaalde in alle toonshoogten: „Om! om! om," ("Wordt vervolgd,)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5