oncSvo 's .miaa-H; Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs Gemengd Nieuws. kTien bizondere vullingen een nul Wilüv.' •4-v vm "<1* bevestigd wa.'., mor beneden 311 kwam met oen bloedende hoofdwonde, qj> grond terecht. Door personeel van den caroussel werd hij in een der woonwagens gedragen, waar hij spoedig bijkwom en een ter hulp geroepen arts constateerde, dat de verwonding niet van ernstigen aard was. De eigenaar liet den jongeman per auto naar zijn huisdokter en toen naar zijn woning overbrengen. 0.- en W.-Souburg. Vrijdagmiddag kwam de Raad bijeen. Afwezig dhr de Pagter, wegens ongesteldheid. Medegedeeld werd, dat de kas en boeken der gemeente in orde zijn bevonden. Ver der dat het renteloos voorschot voor de Kanaalstraat is goedgekeurd door Ged. Staten. Door de Polder Walcheren is toe stemming verleend tot het dempen van verschillende slooten. Tot commissie van nazien der geloofs brieven der gekozen nieuwe Raadsleden worden benoemd dhrn Cijsouw, Janssen en Suurmond, welke commissie adviseert tot toelating, waartoe wordt besloten. Aan het verzoek van de P.Z.E.M:. om ontheffing van het bepaalde in art. 44 sub d van de motor- en rijwielwet wordt voldaan. Zonder stemming wordt goedgekeurd om de door B. en W. voorgestelde vergoe dingen aan de bijzondere scholen toe te kennen. Op het verzoek tot beschikbaarstelling van gelden volgens art. 71 L.O.-wet tot het aanschaffen van een nieuwe kachel aan een der bijzondere scholen, wordt gun stig beschikt. Bij de behandeling verslag toestand der Gemeente, zegt dhr Goedhloed, dat hierin terecht opgemerkt wordt dat de situatie in het Post- en Telegraafkan toor primitief is. De voorz. zegt, dat verandering hem op het oogenblik niet gewenscht voorkomt, doch la.ter zal het zeer zeker dienen te geschieden. Dhr Goedhloed zou gaarne zien dat een brievenbus werd geplaatst in de omge ving van Woningbouw. De voorzitter zegt toe hierom te zul len verzoeken. Dhr Cijsouw merkt op, dat het ver slag ook spreekt, dat het gemeentehuis niet geschikt meer is. Zijns inziens gaat dit nog wel. Dhr Cijsouw rapporteert dat het ver slag Burg. Armbestuur door de commis sie is nagezien. Zij adviseert tot goedkeu ring. Hiertoe wordt besloten. De Gemeenterekening 1930 wordt aan geboden en sluit met een klein saldo. Rondvraag. Dhr de Visser wijst er op, dat het gras aan het zaaihoekpad niet op tijd is afgemaaid geworden, dit is zeer hinderlijk voor voetgangers. Ook aan den ouden Vlissingschen weg is dat het geval. De voorz. zegt, de commissie hierop te zul len wijzen. Dhr Cijsouw klaagt dat het water in de Ritthemsche straat bij: regenbuien niet weg zakt en verzoekt verbetering. Dhr Marijs zegt, dat de bewoners zelf aangewezen zijn tot voorziening van dit euvel, daar de rioleering ter plaatse ver stopt zit. Weth. Melis geeft inlichtingen: In de toekomst zal daar een radicale verande ring noodig zijn. Daarna sluiting. Koudekerke. Gisterenmiddag vergader de de Gemeenteraad. Afwezig mevrouw Beneker-de Knecht. Notulen vorige vergadering. Dhr De Kroo wil aannemen, dat de onjuiste be handeling van de grensscheiding met dhr Vos en het verkavelen of ruilen van grond waarover de raad alleen kan beschikken, te goeder trouw door B. en W. zonder raadsbesluit is uitgevoerd. Toch hoopt hij dat het nooit weer zal gebeuren, wijl de raad anders zijn beteekenis inboet. Er staat in de notulen dat het de sop in de kool niet waard is, als antwoord van den burgemeester aan hem over de zaak der erfscheiding. Spr. heeft niet anders gedaan, dan de autonomie der ge meente verdedigd. De Burgemeester zegt, deze woorden niet te hebben gebruikt. Hierna worden de notulen goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van B. en W. te Bergen op Zoom inzake wegsver- betering en verbinding met Zuid-Holland. B. en W. adviseeren, dit voor kennisge ving aan te nemen. Alzoo besloten. Een verzoek van de P.Z.E.M. om ont heffing van de motor- en rijwielwet wordt toegestaan. Dhr de Kroo wil dat ook voor de eigen burgers soepeler toepassing geschiedt. Nu kan lang stellinghout niet door de bur gers worden vervoerd. Noodig is een ma ximum-snelheid in de bochten van den weg. De voorzitter zegt nader onderzoek toe, doch voelt voor maximum-snelheid niets. Dhr Moens meent, dat het grootste ge vaar ontstaat, omdat de beladen auto door de groote achterlading van voren oplicht en het besturen onmogelijk kan worden. Dhr de Kroo zegt: er is geen gevaar, wanneer men maar lanzaam genoeg rijdt in de bochten van den weg. Spr. stelt voor om het ook voor de eigen burgers toe te staan. Het voorstel wordt aangeno men met 7 tegen 3 stemmen. Ingekomen is de rekening der Bewaar school. Deze sluit met een tekort van ruim f700. Zij verzoekt om een toelage van f800. Dit komt bij de Lcrooting aan de or>. Een schrijven van dhr Besuijen over den Groenenweg, waarin verzocht wordt het onderhenri voor dat gedeelte wa> Koude kerke is, Vjtvs f»A^ïih:g -Ui' gemeente te willen nemen. Het rapport der Commissie is om het met de gemeente Souburg sa men te dragen. Zij meent, dat de weg geheel in Souburg ligt. B. en W. zijn van meening, dat de weg aan Souburg en Koudekerke behoort. Een en ander zal nog nader bekeken moeten worden. Dhr De Rijke vindt het jammer, dat het nu nog niet behandeld kan wor den en het weer moet worden uitgesteld. De voorz. zegt: tot den Frietooweg loopt de grens midden door den Abeelschen- weg volgens deze kaart, die ook de grif fie heeft gepasseerd en dan is de weg Souburgsch en Koudekerksch, doch het zal nader worden onderzocht en B. en W. zullen op de eerstvolgende vergadering met advies komen. De rekening der Ge meente wordt aangeboden. De ontvang sten gewonen dienst zijn f 102175.44, de uitgaven f85636.72. Kapitaaldienst inkom sten en uitgaven f8043. Een commissie zal ze onderzoeken. Uitzetting van kasgelden door kleine gemeenten. Volgens besluit van Ged. Sta ten, mogen deze niet meer dan f2000, grootere gemeenten meer, wat voor Kou dekerke f7400 bedraagt, zonder onder pand te vragen uitzetten. Besloten wordt om het overige te beleggen bij de Bank van Ned. Gemeenten. Verordening besmettelijke ziektewet. Deze wordt z. h. st. vastgesteld. Goedkeuring rekening Burg. Armbe stuur. Ontvangsten f 3929.94, uitgaven f 4042.561/2, nadeelig slot fll2.62i/2. Goed gekeurd. Onderzoek geloofsbrieven Raads leden. Alles in orde bevonden. Allen toe gelaten. De Burgemeester moet 3 Sept. a.s. voor 24 dagen onder de wapenen komen. Rondvraag. Dhr Lorier spreekt bij vernieuwing over de verlichting op den N.-Vlissingschen weg en geeft B. en W. in overweging met Souburg te overleggen. De voorz. zegt: er is reeds door ons met Souburg overleg gepleegd en er zal met het verzoek rekening worden gehouden. Dhr Lorier vraagt of er op den Tram singel een wachthuisje zou kunnen komen. Een en ander zal met de PZEM worden overlegd. Dhr de Kroo heeft op de Secretarie in zage gevraagd van de erfscheiding van Bosch. Spr. kon geen inlichtingen krijgen en zou gaarne zien wanneer er geen con tract is, dat dit er alsnog komt. Mede verzocht hij een rapport inzake de an nexatie door Middelburg. Het wordt tijd, dat wij er eenig inzicht in krijgen. Dhr de Rijke zag langs den Vlissing schen weg overal wat sintels liggen. Door wie worden die daar gebracht? De voorz. zegt: dat doet de Gemeente. Wij willen een sintelpaadje langs den weg leggen. Dhr De Rijke zou willen, dat de landwegen beter zouden worden behandeld. De voorz. zegt: wij hebben voor werk aan de werkloozen in overleg met den Minister de landwegen gekozen en zijn hierover in onderhandeling, die in een vergevorderd stadium is. Dhr Contant zegt: de berm van den weg moet verbeterd worden. Dat is het belang der Gemeente. Over alles en nog wat is er critiek en wanneer wij iets goeds doen, dan is er nog critiek. Wij kregen kans 80 voer steenpuin te krijgen. Wij hebben overal heen gemoeten om deze geplaatst te krijgen; eindelijk is het gelukt. Dit is met de werkloozen in orde gebracht. Toen men dit zag, zouden ook de anderen het wel gehad willen heb ben. Dhr De Rijke zegt, de menschen in den Groenen weg en elders hebben hun best gedaan en dat verdient waardeering. Dhr Jasperse protesteert tegen de woor den van dhr Contant en zegt: U kwam met het verzoek op een zeer ongelegen tijd. Ook dhr de Kroo protesteert. De voorz. zegt, er zijn goede en meegaande land bouwers, doch er zijn er ook die gewel dig goed klagen kunnen en altijd mee- nen dat buurman meer belang heeft en dat die daarom maar moet halen, enz. Dhr de Rijke vraagt naar de verlichting door de PZEM van de Vliss. weg. De voorz. zegt, gisteren is het plan inge komen en wij zullen nader onderzoe ken en trachten met de betrokken belang hebbenden nader te overleggen. Dhr De Rijke dringt aan op spoed. Mo gelijk dat hierover wel een spoedeischen- de vergadering komt, zegt de voorzitter. De voorzitter zegt ten slotte de raads leden dank voor hun samenwerking in de afgeloopen vier jaar. Er is over het alge meen een goede toon geweest, hoewel er ook wel eens verschil van meening was. Hij dankt in het bijzonder hen die in den nieuwen Raad niet meer terug keeren. Dhr Brasser dankt voor de goede woorden tot hem gericht. Daarna sluiting. Vrouwepclder. Vrijdagochtend kwam de Raad der gemeente in spoedeisöhende vergadering bijeen. Uitgezonderd dhr Kesteloo, 'die met kennisgeving afwezig was, waren alle leden tegenwoordig. De voorzitter deelde mede, dat deze vergadering hoofdzakelijk was belegd voor het nemen van een beslissing op een in gekomen adres van P. Goedhloed en 56 anderen, allen inwoners der gem. Gapin- ge, waarbij wordt verzocht alsnog over te gaan tot intrekking van het Raadsbe sluit van 2 Juni j.l., waarbij besloten is het voor de electrificatie der beide kom men van de gemeente te bouwen laag spanningsnet ondergrondsc'h te doen aan leggen, en voor het nemen van een be slissing of men al dan niet zal over gaan tot het doen aanleggen van electrische straatverlichting, op grond, dat men he ter tot dien aanleg kan overgaan alvorens het laagspanningsnet is geplaatst dan daarna, daar dien aanleg dan veel meer zal kosten dan thans hel geval is, en dat door de Directie van de P. Z. E. M. met den voortgang van het werk op deze be slissing wordt gewacht. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. omtrent het eerstgenoemde punt den Raad voorstel len, genoemd adres voor kennisgeving aan te nemen op grond, dat in het adres geen redenen zijn aangevoerd, die niet door den Raad, 'hij het nemen van zijn besluit van 2 Juni j.l. zijn 'besproken en overwogen, en dat zij van oordeel zijn, dat het doen van een h. i. onnoodige uit gave van ruim f 5000, ongerekend de bijkomende rente, in een tijd als deze on verantwoordelijk en voor een gemeente als Vrouwepolder ontoelaatbaar is. Na breedvoerige bespreking van het adres en het voorstel van B. en W. werd met alg. st. besloten het adres voor kennisgeving aan te' nemen en het besluit van 2 Juni j.l. tot bovengrondsche aansluiting te haai d'ha ven. Omtrent het aanleggen van electrische straatverlichting, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. voorstellen, beide be bouwde kommen der gemeente van zoo danige straatverlichting te doen voorzien. Omtrent den aanleg van de electrische straatverlichting in de bebouwde kom van Vrouwepolder, is men het, waar daar de straatverlichting nog door middel van petroleum geschiedt, spoedig eens, doch voor de bebouwde kom van Gapinge, waar thans een goede gasverlichting is, voelt men niet veel voor den aanleg van mectrisohe straatverlichting aldaar. De voorzitter licht het standpunt van B. en \Y te dezer zake nader toe, terwijl wet houder Maas verklaarde voor het aanleg gen van genoemde straatverlichting tr Gapinge -gestemd te mimen, omdat hij van meening was, dat men in die gemeente nog al op dergelijke verlichting gesteld was, doch hij -komt thans tot de ontdek king, dat de vertegenwoordigers van Ga pinge van meening zijn, dat de gas-straat- verlichting goed is. Dhrn Langebeeke, Dingemanse en Arendse verklaren, dat de verlichting door middel van gas zeer goed is en dat het doen aanleggen van electrische straat verlichting voor -die afde-eling onnoodig geld uitgeven beteekent. Na verdere bespreking werd op voor stel van den voorzitter, dat door de wet houders werd overgenomen, met alg. st. besloten voor de afd. Gapinge alleen de hoogstnoodige voorbereidende werkzaam heden te doen uitvoeren, zoodat, als men later eventueel ook in die afdeeling elec trische straatverlichting wenscht in te voeren, men slechts de lampen heeft te doen plaatsen. Door dhr Arendse werd namens -de Commissie, belast met het nazien der Ge meenterekening over 1930 medegedeeld, dat bedoelde rekening door de Commissie in orde was bevonden. Met alg. 'st. werd daarna besloten de rekening over 1930 voor den gewonen dienst voorloopig vast te stellen op f 29875,50 in ontvang en f 28.978,58 in uitgaaf en een goed slot van f 896,92, en voor den kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op f 1865. Daarna werd -de vergadering met dank zegging door den voorzitter gesloten Ovezand. De Raad vergaderde gisteren. Een verzoek van de gemeente Goes om steun tot behoud van een litteraire afdee ling aan de H. B. S. te Goes wordt afge wezen. De gemeentebegrooting voor 1932 wordt den Raad aangeboden in ontvang en uit gaaf elk op f 31577.30. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur voor 1932 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf elk op f 9634.86. In beginsel wordt besloten een verorde ning tot afwijking van de bepalingen der Winkelsluitingswet samen te stellen. De vergoeding voor de bijzondere scho len ingevolge art. 103, 4e lid der L.O. Wet wordt bepaald op f 11,34 per leerling. De onderwijzerswoning wordt wederom voor één jaar verhuurd aan het Bestuur der Christelijke school te Ovezand. 's-Gravenpolder. Vrijdagavond kwamj de gemeenteraad in openbare vergade ring bijeen. Onder de ingekomen stukken was de goedkeuring der begrooting 1931. De geloofsbrieven der nieuwgekozen leden van den raad werden onderzocht. Tot toe lating werd besloten. Het adres van B. en W. van Bergen op Zoom inzake overbrug ging van het Hollandsch Diep nabij Wil lemstad werd voor kennisgeving aange nomen. Een verzoek van Tb. de Klerk om 5 vierk. M. straatweg van hem te koopen, werd voor kennisgeving aangenomen. Daarop werd de gemeenterekening over gelegd met een ontvangst ad f 32.460.1534 en uitgaaf f 29.722.68/4, batig saldo dus f 2737.47. De kapitaaldienst ontvangsten f 10.584.84, uitgaven f 10.584.25, saldo f 0.59. Rekening van bet B. Armbestuur 1930 in ontvangst f 12.309.47, uitg. f 9233.35, saldo f 3076.12. De begrooting van dit B. A. wordt aangeboden in ontvangst en uitgaaf van f 8653.64, met een post voor onvoorzien van f 2526.85. Een commissie werd benoemd tot nazien van een en ander. Krabbendijke. De heer Th. Lagendijk heeft zijn benoeming als lid van den ge meenteraad aangenomen. Loop der bevolking over de maand Juli 1931. Vertrokken: Kornelis Lobbezoo naar Dordrecht, Vriezestraat 62; H. D. Wage naar naar Vlissingen, a.b. H.M. Wacht schip; Atte Visser naar Haskerland; J. P. van Doorn, naar Woerden, Wilhelmi- nahoeve; Jacomina Slabbekoorn, naar Vlissingen, Walstraat 60. Ingekomen: Cornelis Lobbezoo, v. Ril- land-Bath. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te IJlst, J. G. M. Jansen te Zevenhuizen (Gr.). Te Krimpen a. d. Lek, G. J. v. d. Graaf te Nijkerk. Te Dantuma- woude, A. Blink Kramer te Urk. Te Mo lenaarsgraaf, A. H. J. G. van Voortbui zen te Lage Vuursche. Bedankt voor Hierden, A. H. J. G. van Voorthuizen te Lage Vuursche. Voor Heukelum, F. M. Muller te Eindhoven. Geref. Kerken (H. V.) Bedankt voor Middelburg, J. J. Buskes te Oosterend (Texel). Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Vlaardingen, W. Heerma, cand. te Nieuwe Pekela. Hospi'taal-kerksch i p. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is van IJ- muiden vertrokken voor een tweeden kruistocht onder de haringvisschers op de Noordzee. Als geestelijk verzorger maakt ds A. Luteyn, Ned. Herv. predikant te Vlaardingen deze reis mee. Ned. Herv. Kerk. Goes, 9.30 en 6 u. ds Boersma te Oudega. Wilhelminadorp, 10 u. ds Steinz, mn. geen dienst. Hansweert, 9.30 en 6.30 u. ds Van Selms. Kruiningen, vin. geen dienst, mn. ds Van Sekns van Hansweert. Koudekerke, 9.30 u. ds Reus, 2 u. dr Van Oyen. 't Zandt, 10 u. ds Spijkerboer, 6 u. ds Hartjes. Westkapelle, vm. geen dienst, nm. 'ds Reus. Kortgene, vm. ds v. d. Most van Spijk, nm. leesdienst. Wissenkerke, vm. en nm. leesdienst. Geersdijk, vm. en nm. leesdienst. Geref. Kerken. lerseke, vm. leesdienst, nm. 'ds Koolstra. ivruinn^en, vm. ds Koolstra, nm. lees dienst. Geref. Gemeenten. Kortgene, Maandag, av. 6.15 u. (O. T.) ds Fraanje. Totaal Prot. R.-K. Isr. Andere 31-12-18 2.466 100 31-12-28 4293 100 1.206 1.160 6 94 49 47 0 4 1916 2214 4 159 44 51 0 4 De Israëlietische scholen kunnen ver waarloosd worden in dit verband. Maar het aantal roomsch-katholieke groeit belangrijk meer dan dat der pro- testantsche scholen. Dit kan het gevolg mede daarvan zijn, dat reeds vóór de pacificatie men in den protestantschen kring uit eigen midde len veel meer had tot stand gebracht en dus de intehalen schade aan protestant- sche zijde minder groot was. Maar ook dan is het niet zonder ge wicht, dat de protestanten thans vrij wat minder scholen hebben dan de roomseh- katholieken, hoewel men om hun kerke lijke verdeeldheid allicht het tegendeel verwachten zou. Wat dit gegeven overigens beduidt, zou klaarder spreken, wanneer wij inzake het aantal leerlingen konden doen wat wij in zake het aantal scholen gedaan heb ben en het geheel verdeelen over de con fessies. Immers is het aantal leerlingen meer sprekend dan dat der scholen, omdat wij dan het geheel overzien en de kwestie der kleine scholen of der splitsing naar kerken kunnen laten rusten. Hier is echter alleen het algemeene ge geven beschikbaar, zonder de verbijzon dering. Hier is het. Aantal leerlingen: 31-12-18 Totaal 1.023.825 100 Openb. 573.505 56 Bijz. 450.320 44 31-12-28 1.155.880 100 472.432 40 683.448 60 Bij Kon. besl. is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der godge leerdheid aan de Rijksuniversiteit te Lei den, om onderwijs te geven in de encyc lopaedic der godgeleerdheid, de wijsbe geerte van den godsdienst en de zede- kunde, dr. L. J. van H o 1 k, predikant bij de Remonstrantsch-Gereformeerde ge meente te Utrecht. Geslaagd voor examen Nijverheids onderwijs (akte Nh) S. Taal te Middel burg. P r o f. D r J. S e v e r ij n. Benoemd tot hoogleeraar in de Godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, ter opvol ging van Prof. Dr Hugo Visscber, de beer Dr. J. Severijn, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk, lid der Tweede Ka mer, te Dordrecht. De groei van het lager on derwijs. Het zoo juist verschenen ver slag brengt een aantal belangwekkende cijfers omtrent den toestand van het La ger Onderwijs op 31 December 1928. De „Ned." grijpt daaruit twee gegevens op; namelijk die omtrent het aantal scho len en die omtrent het aantal leerlingen. Ten einde de gegevens meer sprekend te maken, vergelijkt het blad ze met de gegevens van tien jaar geleden en her leidt ze bovendien tot percenten. Dan ontstaat dit beeld. Het aantal scholen was: 31-12-18 31-12-28 Totaal 5.890 100 7.929 100 Openb. 3.424 58 3.636 46 Bijzonder 2.466 42 4.293 54 Duidelijk blijkt hieruit, wat men ove rigens reeds wist en wat na de Wet van 1920 zich ook niet anders liet verwach ten, dat het aantal bijzondere scholen veel sneller klimt dan dat der openbare. Reeds zijn de bijzondere boven de helft van het totaal gestegen. Dan wordt het evenwel belangwek kend om te weten, hoe de groei zich over de onderscheiden typen van bijzonder onderwijs verdeelt. Het beeld ziet er aldus uit. Het aantal bijzondere scholen was: Vergeleken met het aantal scholen, dat wij zooeven vonden, beduidt dit dus voor het bijzonder onderwijs dat het percent der leerlingen thans 60 is tegen 54 voor de scholen; de kleine scholen zijn dus te vinden bij het openbare onderwijs. En wat den groei aangaat blijkt, dat deze voor het leerlingental belangrijker groo- ter is dan voor het aantal scholen. Bij de scholen klom men slechts van 42 tot 54, bij de leerlingen van 44 tot 60. Hetgeen wel moet beduiden, dat de bij zondere scholen, eenmaal gesticht, een grooter aantrekkingskracht oefenen dan de openbare. Een specificatie echter van het totaal der leerlingen bijzondere scholen over de typen: roomsch, protestant, israëliet, an dere brengt het Verslag helaas niet. Het aantal bijzondere scholen zonder roomsch of orthodox religieus stempel groeit; in tien jaar van 94 tot 159. Dat is geen goed teeken voor de waardeering van de openbare school door ons volk. Percentsgewijs, immers telkens omtrent 4, houdt men den algemeenen groei bij. Ge en hulp noodig. Laat maar branden. Vrijdagmorgen ongeveer half 8 werd door de daarvoor officieel aangewezen personen hooiste- kers booibroei geconstateerd ten huize van den landbouwer G. v. Diepen onder de gemeente Akersloot (N.H.) Aan de be trokken autoriteiten werd daarvan mede- deeling gedaan, maar verder gebeurde er niets, totdat tegen half twaalf de vlammen naar buiten sloegen. Toen kwam pas de brandweer. Maar die kon weinig uitrich ten, zoodat de boerderij al gauw tegen den grond lag. Slechts een schuur en een klamp hooi kon men behouden. Er was meer te redden geweest, als men de aangeboden hulp uit de gemeente Zuid- en Noord-Schermer had willen aan vaarden. Een ingezetene uit die gemeente n.l. had wel wat voorbarig de secre taris opgebeld en om assistentie voor den brand verzocht. De burgemeester, die niet wist, wie hem hulp verzocht en veronder stelde dat het verzoek kwam van den bur gemeester van Akersloot, liet de motor spuit zijner gemeente uittrekken, maar toen deze op het terrein van den brand ge komen, tot spuiten greed stond, werd dit belet door den brandmeester van Aker sloot, die zei' geen hulp noodig te hebben. En intusschen brandde de boerderij lustig! Een half uur later, toen de brand nog fel woedde en de geweigerde spuit nog ge reed stond, bood burgemeester De Groot uit Z. en N.-Schermer nogmaals hulp aan, onder voorwaarde, dat niet meer behoefde te worden vergoed dan die hulp aan Z. en N.-Sehermer zelf zou kosten. Maar de ambtgenoot van Akersloot, die inmiddels verschenen was, achtte hulp niet noodigl Toen ging de brandspuit uit Schermer maar weer naar huis. Een inspecteur-op lichter. Naar het „Soer. Hbl." heeft medegedeeld is een inspecteur van de Ned. Ind. Spoorweg-Mij van zijn functie ontheven. Een onderzoek heeft uitgemaakt deelt het blad mede, dat deze zaak een der grootste schandalen is, welke ooit bij de N. I. S. is voorgekomen. Deze inspecteur met elf jaren dienst heeft op zoo ruime schaal van een groot aantal direct aan hem ondergeschikten (stationschefs, treincontroleurs e.d.) gel den geleend, variëerend van f 420 en f 500 tot f 1500 en f 2000, ja zelfs f 3500, dat 't onbegrijpelijk moet worden geacht, dat zulks op het hoofdbureau der N. I. S niet reeds eerder bekend was. Ook volkomen outsiders vlogen er met dezen inspecteur en diens „kolossale trac- tement van twee mille" in, leenden hem „even gauw" vijftig of honderdvijftig gul den, welke dan „subiet 's middags van huis uit zouden worden teruggestuurd" en wachtten maanden en maanden op hun geld, zich telkens opnieuw weer met ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2