Nu. 261 Zaterdag 8 Augustus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. HEVEA y/ic/ïtloopend yzersterk Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 AUGUSTUS vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. „RATIO" IN DE PRAKTIJK! Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersi 0.05 Prijs d6r Advertentiëm 14 regels fl.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Socialisme en gezin. Mevrouw Roland Holst tracht, zooals bekend, aan het socialisme een religieus tintje te geven. Zij staat daarin niet al leen. Vooral den laatsten tijd hooren we steeds meer van die religieus-socialisti sche klanken. Leerzaam is het daarom kennis te ne men van wat mevrouw Roland Holst in haar laatste geschrift: „De geestelijke om mekeer en de nieuwe taak van het socia lisme" over het gezinsleven schrijft. „Inzake het woningvraagstuk is het nog niet voldoende, naar verbetering der volkshuisvesting te streven, in dier voege, dat een werkelijk gezinsleven mogelijk wordt, te zorgen voor lucht en zon, even als voor de technische hulpmiddelen, die het werk der huisvrouw verlichten. Wil het streven op het gebied der volkshuis vesting in socialistische richting gaan, dan moet de verburgerlijking tegengegaan worden, die heden de beter gesitueerde arbeiders bedreigt. Overal waar dit mo gelijk is, moeten grootere huizenblokken van gemeenschappelijke keukens, die te vens als eetzalen dienst kunnen doen, en van ontspanningszalen voorzien worden. Vooral moet tot de bouw van gemeen schappelijke speelplaatsen, eventueel speelzalen, voor kinderen worden overge gaan, opdat het opgroeiend geslacht, zon der dat het huiselijk leven schade lijdt, tot krachtiger gemeenschapsgevoel worde opgevoed. Het voorbeeld van gehuwden, die als pioniers voor een gemeenschap pelijk gevoerde huishouding optreden, is in dezen tijd van niet geringe beteekenis. Het afgesloten gezinsleven, zooals dit in de kapitalisti sche m aa t sch ap.p ij bij de bur gerlijke 'klasse gewoonte was, en zo o a Is het 'heden juist door de betere arbeidersgezinnen wordt verlangd, is zeker niet in overeenstemming met het socialistisch streven naar gemeenschap". Vooral de laatste zin, die wij spatieer den, bevat duidelijke taal. Het afgesloten gezinsleven in strijd met het socialistisch streven naar ge meenschap I Alweer dus een aanval op het gezin, dat wij juist willen verdedigen met al wat in ons is. Zoo wil men van alle zijden het gezins leven ondermijnen en er een caricatuur van maken. Is eenmaal het gezin ontadeld, dan is het terrein voor socialisme en communis me vrij, om allerlei principes te gemak kelijker onder ons volk ingang te doen vinden. Verdedigen we het daarom tot het uiterste. V Onze openbare onderwijzers. Het Nederl. Onderwijzers Genootschap heeft besloten tot fusie met den rooden Bond van Nederl. Onderwijzers. „De Gelderlander" wijst terecht op het belang van deze gebeurtenis en op de stil te, waarin zij zich heeft kunnen voltrek ken. ,,'tls toch wel van beteekenis, dat het N. O. G. verdwijnt in den Bond die dat twintig jaar geleden had voorspeld, zou tot de ongeluksprofeten zijn gerekend. Het N. O. G-, de burcht van het oude, gematigde, liberale schoolhoofd, de burcht vooral van de neutraliteit der openbare school, overgeloopen in den radicalen B. v. N. O., tegenwoordig zelfs een „socia listische vakcentrale", zooals hij genoemd is op de vergadering van het N. 0. G., voor tot de fusie is besloten, een socialis tische vakcentrale, omdat sinds eenige ja ren de Bond is aangesloten bij het N.V.V., dat de centrale der socialistische vakor ganisaties is. Voorheen was er alleen het N.O.G., en daarin waren alle eerzame onderwijzers georganiseerd. Men was er breed van blik en wijdsch van gebaar en zoo verzamelde men alles, wat vaag gedefinieerd was. Tot de scherper afgeteekende meenin gen boven traden, die ten slotte zich af scheidden en groepeerden in confessio- neele Bonden en in den radicalen Bond van Ketelaar. De fusie van het doodfatsoenlijke N. O. G. met den rooden kemphaan heeft wei nig ontroering gewekt. Het is vacantie- tijd, dat is misschien een verklaring, maar de kranten komen toch nog uit en er wordt in geschreven ook. Geen woord over deze fusie. Is de openbare school zóó ver uit de belangstelling der openbare meening gedreven? Kan 't deze niets meer schelen, wat er van haar wordt? Of hare bedienaren zich meer of minder ver oriënteeren naar links? Hoogst angstwekkend is de stilte, waar in deze fusie van het N. O. G. met B. v. N. O. is voltrokken." Tot die ouders, die er zeker nog be zwaar tegen zullen maken, dat hun kinde ren onderwijs genieten van een rood ge- organiseerden onderwijzer heeft deze fu sie ongetwijfeld nog wel wat te zeggen. De „Graf Zeppelin". De „Graf Zeppelin" zal waarschijnlijk op 26 Augustus a.s. uit Friedrichshafen vertrekken voor een vluoht naar Zuid- Amerika, waarbij post zal worden meege nomen, die bestemd is voor Pernambuco. De route zal naar gelang van de weers omstandigheden worden gekozen over de Canarische of over de Kaap Verdische eilanden, waar boven Santa Cruz, te Te- nerife, of boven Porto Praya, de voor deze eilandengroepen bestemde post zal worden afgeworpen. Ernstig spoorwegongeluk in Polen. Gistermorgen heeft nabij Bialystok een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een uit Warschau komende personen trein moest tengevolge van een defect aan de locomotief ongeveer 14 K.M. voor Bia lystok midden op den spoorweg stoppen. Te zelfder tijd vertrok langs hetzelfde spoor een sneltrein uit Warschau even eens naar Bialystok. Aangezien het treinpersoneel van den stilstaanden trein niet de voorgeschreven veiligheidsmaatregelen had genomen en den trein niet zoogenaamd had „afge dekt", reed de sneltrein met volle vaart door en botste met groote kracht op den stilstaanden personentrein. De botsing was zoo hevig, dat de ach terste wagen van den laatstgenoemden trein geheel in elkaar werd gedrukt. De locomotief van den sneltrein ontspoorde en stortte van den spoordijk naar bene den. Tot nog toe zijn van onder de puin- hoopen vijf lijken en vele zwaar gewon den geborgen. Onder de dooden bevinden zich twee soldaten en twee vrouwen. On- geveer 30 personen liepen lichtere ver wondingen op. De overstrooming te Hankou. De toestand in het overstroomde ge bied in en om Hankou wordt met den dag erger. Het is zoo goed als onmogelijk om de stad van levensmiddelen te voor zien, daar alle toegangswegen door het water zijn afgesneden. Dagelijks sterven tientallen menschen van honger. Hun lijken worden door het water meegevoerd, waardoor het gevaar van ernstige ziekten zeer wordt vergroot. Men vreest, dat het nog maanden zal duren voor het water zal zijn gezakt. Ook de omliggende dorpen zijn door de over stroomingen ernstig geteisterd. In de geheele provincie Hankou dreigt hongersnood. In vele streken is namelijk de oogst mislukt door de groote droogte die gedurende een gedeelte van het jaar heeft geheerscht. Thans is ook de oogst in die streken, die voor de droogte gespaard zijn geble ven, door de overstroom ingen totaal ver nield. Ondragelijke hitte. Uit verschillende plaatsen in Italië ko men er berichten van een ondragelijke hitte. Te Rome was het Donderdag 99 gr. F. in de schaduw, zoo warm als het den heelen zomer nog niet geweest was. Een paar dagen eerder had men te Palermo zelfs temperaturen van 107 gr. en 109 gr. F. in de schaduw opgeteekend. Dergelijke temperaturen komen in Italië meer voor, maar zij zijn dit jaar bijzonder ondrage lijk omdat er al sinds zes weken haast zonder ophouden een sirocco waait, d.w.z. de warme woestijnwind, die een bijzon der nadeeligen invloed heeft op het weer standsvermogen, de ingewanden en het humeur der menschen en die ook 's nachts geen verkoeling geeft. Uit verschillende plaatsen zijn de laatste dagen gevallen van zonnesteek gemeld. Duitsch bezoek te Rome. In gezelschap van dr von Schubert, den Duitschen gezant te Rome, zijn de Duit- sche ministers gistermorgen te Rome aan gekomen. Ter begroeting was o.a. aanwezig Must- solini, Grandi, minister van buitenland se he zaken, en het geheele personeel van het Duitsche gezantschap. Toen de trein was binnengekomen, ging Mussolini onmiddellijk naar zijn gasten; op vriendschappelijke wijze heette hij hen in de Duitsche taal welkom. Nadat de he eren door dr. von Schubert officieel waren voorgesteld, begaven zij' zich door het koninklijk salon naar de gereed staande auto's. Op het stations plein stond een groote menigte, die de Duitsche staatslieden hartelijk begroette. De eerste besprekingen, waaraan Gran di en de Duitsche gezant bij het Quirinaal deelnamen, droegen een openhartig en vriendschappelijk karakter. Shaw en Rusland. Bernard Shaw, de bekende letterkundige die in Rusland vertoeft, houdt redevoe ringen, waarin hij natuurlijk het door hem ontdekte Dorado Rusland in de krachtigste termen prijst. Alles ziet hij in het gouden licht van zijn paradoxale fan tasie. Maar toch begreep hij, dat de soci ale toestand niet iedereen even aantrekke lijk zou lijken. De huisvesting, zoo vertelde hij, is niel bepaald berekend op de bevordering van de intimiteit. „Maar als gij matroos bij de koninklijke marine was, zoudt gij dat beter begrijpen", meende Sbaw. „HeÜ komt mij voor, 'dat de Russen nooit met minder dan drie in een kamer slapen. I En als er plaats is voor de bedden, heb- ben zij ook geen bezwaar om daar met tien man sterk te slapen. Zij. zouden geen oog kunnen dicht doen, als er niet veel menschen in de kamer waren." (Gelach.) „Zij zouden dan bang zijn voor spoken of roovers, als kinderen in het donker." Verder vertelde Shaw, dat er in Rus land geen heeren en dames waren. „Stelt u voor, hoe afschuwelijk, naar West- Europa terug te keeren, waar heeren en dames zijn." „De doodstraf is afgeschaft in Rusland en gij kunt er op zeer voordeelige voor waarden een moord begaan het ge middelde is vier jaar. Voor een heel erge moord krijgt men misschien vijf jaar en is het heel bijzonder erg, dan treft u mis schien hier of daar een doodelijk onge luk." „Natuurlijk schiet men dood voor politieke zonden. Dat is voor ons moeilijk te begrijpen." Verwonderen kan men zich nog slechts over de laatste opmerking van Shaw. Maar ieder mensch heeft zijn zwakheden. Misschien verovert Shaw bij een nieuw bezoek aan Rusland ook nog dit begrip. Hoe ouder, hoe gekkerl Roode terreur in China. In een rapport van generaal Ho Jing tsin aan de 'Regeering te Nanking vindt men enkele, zij het oo'k niet volledig be trouwbare gegevens over de actie der roode troepen in China. Ho is minister van oorlog en hij voer de het opperbevel over de troepen, die te gen de bandieten in Hoenan, Hoepeh en Kiangsi hebben gevochten. Volgens zijn rapport zijn er in Kiangsi alleen 186.000 menschen vermoord, ter wijl meer dan 2 millioen inwoners ge dwongen waren 'hun woonplaatsen te ver laten. Meer dan 100.000 huizen zijn in die provincie in brand gestoken, en de schade wordt op 650 millioen zilveren dollars geschat. In Hoenan schat men het aantal ver moorde menschen op 72.000, zijn 120.000 huizen afgebrand en is voor 300 millioen dollar geplunderd. Deze twee provincies hebben het mees te geleden. De communistische benden hadden een „commissie tot uitroeiing van reactionai ren" en een „financiëele commissie" in gesteld. De taak der eerste commissie was alle „reactionairen", d. w. z. land eigenaars, kooplieden en ambtenaren, uit den weg te ruimen. De financiëele com missie echter verzachtte op haar manier 'het werk van deze barbaarsche organi satie. Werd een stad ingenomen, dan be gon men onmiddellijk alle lieden aan te honden, die daarvoor in aanmerking kwamen. D'e financieele commissie tracht te dan groote sommen uit hen te persen. Eerst als zij zich daarin zag teleurgesteld trad de tweede commissie in werking. De do'odencijfers en de materieele scha de geven slechts een zwak beeld van het lijden der bevolking in een streek, die op deze wijze wordt geteisterd. De bevolking staat aan tal van moreele pijnigingen en aan de felste ellende bloot. Talloozen ko men om op de vlucht in menigte, die op een volksverhuizing lijkt. Een paar jaar lang hebben de henden op deze wijze kunnen huishouden. Korte berichten. De Duitsche rijkskanselier heeft Dinsdag in den laatsten kabinetsraad een plan verdedigd om tot een verlaging der woninghuren te komen en wel door een vermindering van de woningbelasting. Dr Brüning is van oordeel, dat in de actie voor prijsverlaging ook de huishuren be grepen moeten worden. Een gemeente-ambtenaar te Karls ruhe, die gepensionneerd is wegens ver standsverbijstering, heeft Woensdagmid dag op den burgemeester een revolver schot gelost, dat echter miste. De man was de burgemeesterskamer binnenge drongen, om voorschot op zijn pensioen te vragen en toen de burgemeester dat verzoek weigerde, schoot hij van dichtbij zijn browning op het hoofd der gemeente af, dat gelukkig niet trof. De twee Kamers van het Parle ment in Nieuw Zuid Wales hebben een door de regeering ingediend wetsontwerp aangenomen, dat een belangrijke salaris- vermindering voor de ambtenaren invoert. De wet wordt onmiddellijk van kracht. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn er bij den Etna, die sinds eenige dagen weer in werking was, een drietal aardbevingen gevoeld. In de streek van Recci Reale zijn een honderdtal oude huizen beschadigd en zijn stukken muur ingestort. De bevolking heeft veiligheids halve den nacht onder den blooten hemel doorgebracht. De toestand van Mgr. Nolens. Het Roomsche blad „Ons Noorden" meldt, dat de ziekte van Mgr. Nolens een ernstige nierziekte is. Mgr. Nolens schijnt de kiemen van de ziekte reeds lang bij, zich gehad te hebben en gevoeld. Vóór hij, enke le maanden geleden naar Genève ging, openbaarde zich- de ziekte in ernstige mate, en hun, die hem in die dagen ont moetten, viel het op, dat hij niet de oude was. In Genève moest hij zijn taak aan anderen overlaten en ging hij op medisch advies naar Holland terug. Daar heeft hij nog een enkele maal een wandeling ge maakt en tot midden in den winter langs de zee gewandeld, totdat de voortwoeke rende kwaal hem op het ziekbed wierp, waar hij nu reeds een maand onder de behandeling van de doktoren is, die nu of ficieel mededeeling hebben gedaan, dat zijn toestand ernstig is. Arbeidsconflict in de tapijtindustrie. In de gisterenavond gehouden vergade ring van den textielarbeidersbond Een dracht is besloten Woensdag a.s. in sta king te gaan bij de Kon. Ned. Vereenigde Tapijtfabrieken te Deventer. De leden der andere textielarbeidersbonden St. Lam- bertus en Unitas zullen op dien datum eveneens het werk neerleggen. De Alkmaarsche kaasmarkt. Nu het vakantieseizoen in vollen gang is trekt de Alkmaarsche kaasmarkt dui zenden bezoekers. De vele auto's uit an dere provincies geven er blijk van, dat er vele vreemdelingen in de stad zijn. In de ochtenduren culmineert de drukte zich rond de grachten om de kaasmarkt en slaan duizenden het levendige markt- beeld en de ruikertjes van den waagtoren gade. Vooral uit Bergen komen duizenden even naar Alkmaar. Postcheque- en girodienst. De directeur van den postcheque- en girodienst brengt ter kennis van belang hebbenden, dat blijkens ontvangen mede deeling van de Duitsche postadministra tie 't giro-verkeer in de richting Duitsch- land-Nederland, hetwelk eenigen tijd on derbroken is geweest, met ingang van 8 dezer weder op normale wijze wordt her opend. Binnenland. Staking in de tapijtindustrie. Buitenland. Duitsch bezoek aan Rome. Spoorwegongeluk in Polen. Belangr ij keverbet e r i n g in den rijksweg door Zeeland. In den Rijksweg van Goes naar Middelburg bevindt zich ter hoogte van ongeveer K.M. ten Oosten van 's H. Arendskerke een voor het verkeer gevaar lijke situatie: de hoofdweg wordt hier n.l. gesneden door een hoofdspoor (bewaakte spoorwegovergang) en hier vlak bij door een locaalspoor (tram). Van de richting Middelburg uit belemmert een huis aan den linkerkant van den Weg het uitzicht op den slagboom direct na een scherpe wegbocht. Aan den anderen kant van de overgangen is de weg zeer smal mot twee bruggen, waarna direct een scherpe bocht volgt in de richting Goes. Op een desbetreffend verzoek aan den betrokken Hoofdingenieur van den Rijks waterstaat ontvingen de A.N.W.B. en de K.N.A.C. bericht, dat de verbetering van het Rijkswegvak ter weerszijden van de spoorwegkruising beoosten 's H. Arends kerke in voorbereiding is; de aanbeste ding zal waarschijnlijk nog dit jaar plaats hebben. Vreemd. Het Prot. Zuiden meldt, dat er een burgemeester in Zuid-Beve land is, die niet alleen in zijn gemeente maar zelfs op geheel Zuid-Bevelamd geen woning heeft kunnen vinden en dus bui ten de provincie zijn tenten heeft opge slagen. De heer Jao. Bosma te Delfstrahulzen schrijf* ons: „Bertels* Ratio-koekjes heb ben mij uitstekend voldaan; de koeien namen ze heel gaarne, de melkgllt ging vooruit, terwijl het vetgehalte gelijk bleef". De heer J. Minkemate Lippenhulzen meldt: „Ik voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding veranderd, daar Bertels' Ratio-A- koekjes lager in prijs waren. Het resultaat was verrassend; de hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook het vetgehalte nog Iets hooger" Veehouders voedert Uw dieren „Ratio"; bij uitstek geschikt voor bljvoederlng In de weide! De veehoudersprljs Is slechts IB.BO per 10" kilo, bruto In doozen al Amsterdam. Vraagt broohure met vele tevredenheidsbetuigingen. BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. A'DAM. Middelburg. Ged. Staten hebben ge handhaafd het besluit van den gemeente raad tot toelating van mevrouw Weijl Snuijf als lid van den gemeenteraad. Zooals bekend had de heer mr baron v. d. Feltz, die in de raadsvergadering niet aanwezig was, tegen het besluit be roep bij Ged. Staten ingediend en is hij dus blijkbaar in zijn bezwaar niet in het gelijk gesteld. Voor mevr. Weijl is bij de behandeling als gemachtigde opgetreden de heer mr A. J. van der Weel, advocaat alhier. Het zeer dreigende weer was gister morgen oorzaak, dat besloten was dien dag het reisje van de Vakantieschool niet te doen doorgaan. A.s. Dinsdag is het weer om half negen appèl op de Los- kade en bij gunstig weder wordt Woens dag de gisteren uitgestelde tocht gemaakt. Van deze gelegenheid maken wij gaarne gebruik er aan te herinneren, dat Maan dagavond het Christelijk muziekgezel schap in den Buitentuin een concert geeft ten bate van de Vakantieschool. Gisteravond viel een ongeveer 20- jarige jongeman, toen hij zittende op een schuitje in den stoomcaroussei naar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1