No. 260 Vrijdag 7 Augustus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HendriEtse Go's BankK.V. Soes Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN De Directeur-Generaal van den Arbeid over den toestand onzer Nationale Industrie. ALLE per AUGUSTUS vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De Maasbode heeft een onderhoud ge had met den heer Zaalberg, directeur- generaal van den Arbeid, over den alge- meenen toestand van bet oogenblik in onze nijverheid. Wij ontleenen daaraan het volgende: Hoe ziet u den algemeenen toestand, vroegen wij den heer Zaalberg, die reeds jarenlang Directeur-Generaal van den Ar beid is. „Die is ellendig en geen sprankje licht! Gaat u maar na: de werf „Conrad" weg. Rijkée dicht, Burgerhout geen werk, de „Gusto" bijna uit, Wilton ontsloeg op groote schaal. Onze textielindustrie ziet haar export vernietigd: zij leed m 1929 groote verliezen op voorraden, maar nu is er een bedrijfsverlies van duizenden per week. Met onzen scheepsbouw, een van onze basis-industrieën, waarop ook de machi ne-industrie rust, is het absoluut mis. Aardewerk? Ff ft Glas?. Een scherende handbeweging. Diamant? Zoo goed als weg!" Maar dr. Wibaut zette toch pas in een „Volk"-kroniek uiteen, dat het nog niet zoo slecht ging? „Zijn beschouwing deugt absoluut niet, omdat zij te veel gebaseerd is op de door N. V.'s gepubliceerde balansen. Onze be langrijkste industrieën, speciaal de tex- tiel-industrie, zijn meestal familiebedrij ven. Daar hoort men niet van. Maar hoe wel de menschen actief genoeg zijn, zijn er, die 't niet kunnen bolwerken. Neen, het is slecht, behalve dan met wat verzeke ringmaatschappijen of hypotheekbanken en hier en daar een uitzonderlijk bedrijf. Onze eenige vlasspinnerij te Tilburg vecht om haar bestaan. Niet wereldschok kend, o neen, maar toch een tweehonderd menschen werkloos. Gelukkig houden we 'de kunstzijde te Ede (ik weet tenminste niet beter), nu Mi laan gesloten wordt, maar de Unilever zet maar even, in verband met concentra tie, zes zeepfabrieken stop: te Gouda, Zut- phen, Meppel, den Dolder, Leiden. Het is heel erg. En ziet u dan onze reederijen eens; al leen de Indische lijnen houden het uit. Bekijkt u Müller's verslag maar eventjes. Millioenen en millioenen zijn weg. En daar komt de klap tegen onzen ko- lenuitvoer nog bij." Waar ziet u de zwakste plekken in ons land'? „Het Noorden is heelemaal nul, maar dat is vooral landbouw. Twenthe wan kelt. Brabant, waar we haast nooit werkloosheid hadden, ziet er nu talloo- zen in de werkverschaffing. Alleen Hel mond heeft er duizend. In Eindhoven merkt men nog niet zooveel, want Phi lips ontsloeg vooral ongehuwden en vreem delingen, die teruggaan naar hun oude woonplaatsen." „Maastricht met zijn glas en aarde werk is heel somber. En daarbij over al werkloosheid op het platteland. De werven voor den bouw van zeesche pen hebben bijna niets te doen. En geen werk in het vooruitzicht. Hier kan de toe komst beteren. Dit is niet het geval voor den binnenscheepsbouw. Deze wordt niet beter: natuurlijk gevolg van de wijziging der techniek. In het schippersbedrijf wordt zwarte honger geleden!" De oorzaken? „Er zijn er tweehonderd, behalve de oorlog, die van alles de schuld is. Som migen zoeken het alleen in den landbouw. Hier zijn de bronnen verplaatst: wij bren gen onze bloemen naar Nice en op de Zwitsersche Alpen, maar moeten op de Londensche markt concurreeren met de Australische boter." Verandering van handelspolitiek? „Ons land' is 't allerkwetsbaarst. Wij moeten het van in- en uitvoer hebben." Een tol-unie met Duitschland? „Dit ware fataal, want onze weg gaat ook over zee." Een tol-unie met België? „Zou niets dan voordeel zijn. We heb ben zooveel overeenkomst." Er wordt veel gepleit voor het gebruik van het nationale product. „Dat is de juiste weg. Wij moeten eigen industrie steunen. Zij is het waard: de chocolade- en biscuit-industrieën hier veroverden de Nederlandsche markt tegen groote standaardmerken in. En de kern van groote industrieën is Nederlandsch: de gloeilampen, de kunstzijde, de marga rine-unie de petroleum, Dat is wat waard, Men zegt, dat u, de „roode" Direc teur, heil ziet in verlichting der sociale lasten. Is dat zoo? „Ik hen altijd de hardste propagandist geweest voor een goede sociale wetgeving. Maar bovenaan staat de noodzaak om te leven. Wij zijn zoo diep in den put, dat alles helpt. Wat nog werkt, werkt meestal met ver lies of kleine winst. Het is een wedstrijd van uitgemergelde menschen. Vergeet niet dat de winstmarge slechts een klein per centage is van de totale productie-kosten. Waar men vroeger over heen stapte bij een wettelijke regeling, moet men nu voor zichtig kijken als men lasten legt op een bedrijf. De boeren? „Ik heb er diep medelijden mee. Maar ik moet toch eerlijk zeggen: elke steun aan den landbouw (niet aan de boeren) gaat af van de rendabele bedrijven. Ik weet heel goed, hoe treurig het lot is van de arme menschen op het land. Maar de rest van ons bedrijfsleven staat er even erg voor als de landbouw. Ik kan den rechtstreekschen steun aan niet-rendee- rende takken van landbouw niet bewon deren. Maar wij kunnen de boeren toch niet laten verhongeren? „Natuurlijk niet. Maar als een groot- industriëel moet sluiten, leggen we dan geld op tafel? Ik krijg hier ook gewezen millionairs en tonnairs." Vergeet u het ontzaglijk belang van den landbouw voor ons volksleven niet? „Ik denk er aan, maar de industrie heeft onbeperkte mogelijkheden, de land bouw niet. Onze bevolkingsaanwas is aan gewezen op de industrie. Ik gun den land bouw alle goeds, maar het geld moet toch ergens vandaan komen.' „Op geen millioenen na weten we, wat de werkloosheid ons zal kosten. En de inkomsten? Het Leeningsfonds werkt weer „Voor het rijk, ja, maar de gemeenten? Ik zou binnenkort niet graag ergens wet houder zijn. Het wordt overal misère." Men fluistert, dat op de Rijksbegroo- ting ruim vijftig millioen tekort geraamd wordt. „Zou mij niets verwonderenHet Rijk heeft ook nog veel te weinig te zeg gen over de gemeente-financiën. 250.000 werkloozen! En er zullen er veel meer komen. Berekent u dat eens! Wij moeten voor een groot deel mede door Indië bestaan. Onze metaal-industrie ver lamt ten deele, omdat er geen bestellingen van machines voor de Indische bedrij ven komen. En de textiel? Indië zou zijn invoerrechten kunnen verlagen, maar de schatkist daar staat er ook slecht voor." Dus u wilt toch loonsverlaging? „Wij leven op zeer hoog peil. In geen land worden hooger eischen gesteld aan woning, kleeding, voedsel. Nu de groot- handelsprijzen zijn gedaald, de vraag naar tal van waren desondanks gering blijft, is de waarde van den arbeid verminderd. Wij moeten helaas! naar een lager niveau. Het is moeilijk, maar de werkloosheid is een veel en veel grooter kwaad dan alle andere verslechtering op sociaal terrein. Ik ban liever de werkloosheid uit, dan dat heel Twenthe drie of vier dagen per week werkt. Maar het begin? „Ja, men begint aan de onbeschutte be drijven, aan de armsten. Dat is juist het ellendige." En Rusland? „Een ontzettend gevaarl Blijvend? Daar over durf ik niet oordeelen. De berichten zijn te tegenstrijdig. Maar zij maken de markt totaal kapot. U ia wel erg pessimistischl „Kan ik anders? Mijn totale kijk is zoo somber mogelijk. „Vele menschen begrijpen het niet, maar er zullen heel nieuwe verhoudingen ontstaan, zooals na den dertigjarigen oor log en den Napoleontischen tijd De „Maasbode" voegt hieraan toe: Het is inderdaad een somber beeld, dat de beer Zaalberg hier ophangt, en een troosteloos perspectief, dat hij ons biedt. Is het echter juist, dat men het ont staan en de zeer diepe doorwerking van de wereldcrisis niet aan één oorzaak kan toeschrijven, dan volgt daar ook uit, dat er niet één universeel middel bestaat, om deze crisis te boven te komen. Crisis wil zeggen: verstoord evenwicht. Wordt dit evenwicht nu hersteld door algemeene loonsverlaging? Ta betwijfelen valt, of vermindering van koopkracht en deze is toch het directe gevolg van loonsverlaging op groote schaal een afdoend middel zou zijn. Alleen als vast stond, dat de algemeene loonsverlaging gepaard zou gaan met een recht-evenre- dige prijsdaling, en daardoor de koopkracht der verlaag de loonen gelijk bleef aan die der vroegere, zou in een algemeene loonsverlaging een middel kunnen worden gezien tot .beëindiging van de crisis. Maar zelfs dan ware zij zeker niet een afdoend middel. Onder de factoren, die de crisis ver ergeren, zijn er vele kunstmatige. Zoo o.a. het protectionisme van bijna alle landen, niet het minst van de na den oorlog nieuw gevormde staten. Wat baten ons land loonsverlaging en lage invoerrech ten, als het buitenland, om onze goede ren te weren, eenvoudig zijn invoerrech ten verhoogt, of gelijk thans Frankrijk met onze steenkolen doet den invoer beperkt? Verlichting kan alleen brengen on der het toemaakte voorbehoud een a 1- g e m e e n e loonsverlaging, waardoor de prijzen der grondstoffen, machines en half-fabrikaten alle tegelijk dalen. Daar in de prijzen van die grondstoffen, ma chines en half-fabrikaten ook steeds weer een stuk arbeidsloon zit, evenals in de kosten van transport, zou inderdaad een algemeene loonsverlaging invloed kunnen hebben op de prijzen ook van die goede ren, welke in sterk gemechaniseerde on dernemingen voortgebracht worden. Maar zelfs dan zal de verbetering in den economischen toestand niet groot zijn, wanneer gelijktijdig de andere oor zaken, die op ontstaan en diepte der wereld crisis invloed hebben, onveran derd blijven werken. Indien Frankrijk en de Vereenigde Staten bet goud blijven opstapelen en daardoor het wereldcre- diet steeds verder uit zijn evenwicht brengen, indien de verschillende lan den ontzaglijke sommen blijven uitgeven aan economisch onproductieve bewape ningen, waardoor koopkracht wordt ver nietigd, wanneer in één woord de volken niet wijzer worden en hun re geeringen niet dwingen om het goede voorbeeld te volgen, dan zijn pessimisti sche beschouwingen noch loonsverlagin gen in staat, om ons uit dezen crisistoe stand te redden. Blijft dan Rusland, door het interna tionale kapitaal gesteund, en met opoffe ring van zijn eigen in ellende en slaver nij gehouden bevolking, stelselmatig de marktprijzen drukken, en even stelselma tig de volken opruien, zonder dat de Re geeringen het gevaar schijnen te willen zien, dat van die zijde niet slechts Euro pa, maar de geheele wereld bedreigt, ja, dan zien ook wij de toekomst somber in, maar somber, niet omdat de toestand op zich zelf hopeloos zou zijn, maar omdat de wereld blijkbaar geregeerd wordt door kortzichtigheid, bekrompen egoïsme en onverstand. Ziende de verwarring en het onver stand van de menschen, kunnen wij slechts bidden, dat God de wereld voor erger rampen moge behoeden. Wij hebben geaarzeld dit zoo somber tafereel ten publieken aanschouwe op te hangen. Maar aangezien hier een man aan het woord is, die op de hoogte kan zijn als geen ander en die zich zijn ver antwoordelijkheid volkomen bewust is, en aangezien klaar openleggen van den toestand de onmisbare voorwaarde is om te komen tot, zoo mogelijk, afdoen de remediën, hebben wij gemeend, dat het algemeen belang door publicatie slechts gediend kan zijn. Weer een Vlaamsch dienstweigeraar. De soldaat Jozef de Keersemaeker van St. Niklaas-Waas, heeft den bevelhebber van zijn regiment geschreven dat hij na een diensttijd van twee maanden, tot de overtuiging is gekomen, „dat een Vla ming zich slechts en alleen kan uitleven in een vrijen staat Vlaanderen". Daarom wil hij „de lafheid van zich afschudden, nog langer Belgisch soldaat te zijn" en zal hij „met Vlamingentrots de boeien dragen". De Keersemaeker werd hierna aange houden, aan een langdurige nachtelijke ondervraging onderworpen en in het krijgsgasthuis ondergebracht in de af- deeling voor zwakzinnigen. Het noodweer. Uit Innsbruck wordt gemeld: Gisteren avond laat barstte boven het gebied van de Achen-See een wolkbreuk los, die groote verwoestingen aanrichtte. De straatweg naar Jenbach werd op verscheidene plaatsen versperd door groote aardmassa's die naar beneden wa ren gekomen. Geheele rotsblokken, be groeid met boomen werden afgerukt en op sommige plaatsen liggen aarde en steenen vier a vijf meter hoog op den weg. Ook te Jenbach zelf heeft het noodweer groote schade aangericht. Vele huizen staan onder water en het verkeer kan slechts met primitieve hulpmiddelen ge schieden. Een hevig onweer barstte gisteren bo ven Landau en andere plaatsen van de Zuid-Palts los en richtte daar ontzet tende verwoestingen aan. Vooral de tabaks- en graanoogst wer den getroffen. De schade wordt op ruim een millioen mark geschat. Het noodweer dat Woensdag boven het Duitsche Midden-Rijngebied heeft ge woed, heeft zoo groote schade aange richt dat de omvang nog niet te over zien is. In het bijzonder is het z.g. Dxa- chenfelsergebied geteisterd. Straatwegen en bruggen werden vernield, tuinen ver woest, huizen onder water gezet. Groot is ook de verwoesting die is aan gericht in het dorp Mehlem bij Godes- berg. Het water drong hier tot in de hui zen door. Het huisraad werd door het water meegespoeld. De molen te Huellem stond tot de eerste verdieping in het wa ter. Slechts met groote moeite zijn de be woners er in geslaagd zich te redden. Boven het noorden van Frankrijk en Parijs heeft gisteren een hevig noodweer gewoed, dat van zware slagregens verge- z ld ging. Verscheidene voorsteden .kwa men onder water te staan en het ver keer werd geheel tot stilstand gebracht. Te Rijssel werd een kerktoren door den bliksem getroffen. De stukken vlogen door het dak van de kerk, doch gelukkig werd niemand gedeerd, hoewel in de kerk juist een godsdienstoefening werd gehou den. Hittegolf in Scandinavië. Woensdag heeft Stockholm de voor- en nadeelen kunnen genieten van een hittegolf. Een temperatuur van 28 graden G. in de schaduw is de hoogstgeregis- treerde sinds 1911. Uit verschillende deelen van Zweden, Denemarken en Noorwegen worden hooge temperaturen gemeld. Zelfs op Lapland is de hoogste temperatuur sinds jaren geregistreerd. Uitbarsting van een vulcaan. Tien personen werden onder rollende aardmassa's bedolven, toen de berg La- napa, gelegen nabij Goscomatepec in Me xico, plotseling tot uitbarsting kwam en met een geweldige kracht water en mod der in het dal omlaag wierp. Tot nu toe werden slechts twee lijken teruggevonden. Vóór deze uitbarsting wist men niet, dat genoemde berg een vulkaan is. De troebelen in Spanje. Het aantal te Barcelona stakende me taalarbeiders is gestegen tot 38.000. Voor de volgende week verwacht men een sta king, waaraan 70.000 textiel-arbeiders zullen deelnemen. Bij de onlusten in de provincie Sevilla zijn 39 menschen om het leven gekomen. 21 in 'de stad Sevilla en 18 in de provin cie-steden. De volksstemming in Pruisen. Sedert de constitutie van Weimar in Duitschland het referendum heeft inge voerd, is die nieuwe instelling vijfmaal toegepast. De eerste maal in 1926, toen het over de onteigening van de vermo gens der regeerende vorsten ging. Hetzelfde jaar viel de volkspetitie voor de valorisatie van door de inflatie in waarde sterk gedaalde vermogens. Het volgende jaar i® in twee districten van Hannover op initiatief van de Wel- fen gestemd over de kwestie of deze dis tricten bij Pruisen zouden blijven. In 1928 is de communistische volkspetitie over de kruiser-kwestie mislukt, in 1929 is ge stemd over het plan-Young. A.s. Zondag valt nu de zesde beslissing door het referendum, over de ontbinding van den Pruisischen Landdag. Voor aan neming van het ontbdndingsvoorstel zijn 13.2 millioen stemmen noodig. Op de pe titie-lijsten hadden nagenoeg zes millioen Binnenland. De Directeur-Generaal van den Arbeid over onze nationale industrie. De Duitsche crisis en onze groenten. Moord te Nijmegen. Buitenland. De troebelen in Spanje. Het noodweer. Hittegolf in Scandinavië. rechtsche kiezers geteekend, doch sedert dien hebben de voorstellers steun toege zegd gekregen van de communisten, zoo dat de uitslag van Zondag nog niet te voorspellen valt. De kosten uit de openbare kas voor een referendum schat de „Voss. Zeit." op een 2.5 millioen mark. De nieuwe Russische graancampagne. Was de Sovjetregeering met haar graanpolitiek het vorige jaar een der ontwrichtende factoren van do wereld- graanmarkt, het iaat zich aanzien, dat zulks dit oogstjaar ook weer het geval zal zijn. Aangezien den laatsten tijd in een gedeelte van Zuid-Rusland de nieuwe graancampagne 1931-32 begonnen is, is het interessant na te gaan hoe de sovjet- graanpolitiek thans is. De „strijd om het graan", is nu dan weer begonnen. De regeering stelt wee" de uiterste pogingen in het werk om zoo veel mogelijk graan binnen te krijgen. Dit is een levenseisch voor haar. In de voornaamste gebieden is da inlevering van het nieuwe graan dan ook reeds be gonnen. Voor zoover er berichten uit de verschillende gebieden zijn binnengeko men, belooft de opbrengst van den oogst bevredigend uit te vallen, ook hoopt men, dat er meer dan vorig jaar afgeleverd zal worden, daalt de „socialistische sec tor van den landbouw" sterk toegeno men is in verband met de seder.t den herfst van 1930 geforceerde collectivee- ringspolitiek. Terwijl de collectiviteiten en sovjetlandgoederen het vorige jaar 40 pet. van den totalen graanoogst lever den, wordt dit thans op twee derde ge schat. Volgens de onlangs gepubliceerde richt lijnen der partijleiding voor de graan campagne 1931-32 gelooft men voldoen de op de staatsbedrijven te kunnen ver trouwen wat de inlevering betreft, zon der den boeren een bijzonderen stimulans te geven. Daarom wordt, niettegenstaan de de toeneming der duurte, van een ver hooging van de graanprijzen bij afleve ring afgezien. Ook wordt er niet van ge sproken, dat de boeren artikelen in den herfst zullen toegewezen krijgen. Verhoo ging der afleveringsprijzen is slechts op hennep en vlas toegepast, omdat de aan gebouwde vlakte daarvan sterk dreigde in te krimpen. Aan het goed in elkander grijpen van staatsinkoop en transport wordt groote aandacht besteed, daar er het vorige jaar nog al wat aan haperde. Alles moet zoo vlug mogelijk gaan. Er zal onder de boeren een groote re clamecampagne voor de aflevering wor den gemaakt. Tegen de weinige vrije boeren zullen bij niet-inlevering strenge maatregelen genomen worden. De ontploffingen in Zuid-Slavische treineiy Steeds scherper wordt de toon der Z.- Slavische bladen in verband met de ont ploffingen in spoorwegwagons. De „Po litica" schrijft: Het gerechtelijk onderzoek heeft positief bewezen, waar de zetel is van degenen, die ons vijandig gezind zijn en hun centrum is Weenen en Boedapest De betrokken staten verieenen den moor denaars niet alleen gastvrijheid, maar eveneens is bewezen, dat de organen de zer staten hen de hand lichten. Het is ons bekend, dat Persetsj, Pavelitsj en con sorten zich te Weenen bevinden en daar de plannen voor de aanslagen in ons land smeden, Laat Weenen ons thans bewijzen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1