No. 259 Donderdag 6 Augustus 1931 45e Jaargang I Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Boes E. LEX" Buitenland. HEVEA-f'etsbanden Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN :rbericht. middel. ision of iet 1 kind. MfOLHOEK tit TRIPLEX tgesteld ER 1931. 3ris JONKERS. lis met Erf //C/2 t/oofje/2 d- //zersterA Binnenland. ALLE per 1 AUGUSTUS vervallende worden verzilverd door id van 0 Aug.: Ilijke richtingen, lkt, waarschijn- dag 3 uur: ddag 762. etsers: gebruikt door i, of spoedig ige menschen .rassenen van akte lijden en ruwachtigheid vordt diep en toe, het ge- doende. Dan dan eenig Den Haag. a 3 maanden no. 5. GOES Iplaats sche straal VOORRAAD IN: en vele maten. I wij op aanvraag en maatlij sten aan amerlieden. 'ING voor den I.ABBEKOORN, 25 Aug. 1931 ïandelaren den ENTIËN (IENTEN aangenomen H. JONKERS te AUGUSTUS 1931, te Krabbendijke, M. OTTE, ten iFamilie J. J. DE rkoopen: Julianastraat nr |.A. de betaling, gemeld Woonhuis IOEDEL, Ifels, Stoelen, Ka- Voltaire, Bureau- Ie, Kachels, Lam- schtafels, Wasch- ger, Schilderijen, enz. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. V De uitersten raken elkaar. Uit Berlijn werd de vorige week het volgende gemeld: „Dertien gewezen officieren van de rijksweerbaarheid hebben het voorbeeld van den bekenden rechtsradicalen lui tenant Scheringer gevolgd en hebben zich ter beschikking gesteld van de com munistische beweging. In de Rote Fahne publiceeren zij een verklaring, waarin ze mededeelen dat ze zich allen van hun burgerlijke vooroordeelen hebben bevrijd en zich thans aan de zijde scharen van de Sowjetunie, „de eerste vrije arbei ders- en boerenstaat van de aarde". Deze verklaring is ook onderteekend door graaf Alexander Stenbock-Fermor, die na den oorlog in dienst van een Bal- tisch vrijkorps heeft gestaan en later als journalist en publicist werkzaam is ge weest. Graaf Stenbock deelt overigens mede, dat hij zich niet bij de communis tische partij heeft aangesloten, maar dat deze zijn sympathie heeft." Op het eerste gezicht een wonderlijke combinatie: de volgelingen van Hitler in bond met de communisten. Toch behoeft dit samengaan niet al te zeer te verwonderen. Bij alle verschil tussehen beide groe pen zijn er ook vele punten van over eenkomst. En 't voornaamste is wel dit, dat er is eenheid van beginsel. Beide partijen staan op hetzelfde re volutionaire standpunt. Zij zijn 't hierin eens dat de mensch zelf heeft uit te ma ken wat goed is en kwaad en dat hij zich daarbij om hoogere beginselen niet heeft te bekommeren. Ook hierin zijn ze eenstemmig dat het geweld en niet het recht beslist. En nu moge er in de practische toe passing van deze beginselen verschil van toepassing zijn, het is toch heel natuur lijk dat ze op bepaalde momenten elkaar ontmoeten. Omdat er eenheid van uitgangspunt is. Onze „ontwapenaars". Er zijn, als men hen maar gelooven wil, geen grooter pacifisten op de wereld dan de sociaal-democraten. Ze gruwen van alle oorlogsgeweld. Hoor maar, wat op het Int. Socialis tisch Congres te Weenen Otto Bauer vol gens een verslag in „Het Volk" heeft beweerd: Hij herinnerde aan het uitrukken van de Schutzbundbataljons temidden van weenende vrouwen, aan de bedreiging van fascistische overvallen, en stelde vast, datindenklassenstrijd een tijd kan komen, dat de beslissing ligt bij geweren, machinegeweren, muni tievoorrad en en handgra- nate n. (Instemming.) En de pacifistische „Volk"-redactie con stateert plechtig, dat het congres deze krijgshaftige woorden „in diepe bewogen heid stormachtig toejuichte". Wij zijn weer gewaarschuwd! Het Nedierlandsch paviljoen te Vincennes. Het Uitvoerend comité heeft de opening van het nieuwe paviljoen voorloopig vastgesteld op Dinsdag 18 dezer 's mid dags drie uur. Op dien dag kan de nieuwe gouverneur-generaal van NecL-Indië Jhr Mr B. G de Jonge te Parijs aanwezig zijn op zijn doorreis naar Indië. De Ne derlandsche regeering zal zich bij de ope ning waarschijnlijk door een der minis ters doen vertegenwoordigen, terwijl ook onze gezant te Parijs aanwezig zal zijn. Het comité heeft gemeend, dat het wenschelijk is bij de opening van het nieuwe paviljoen niet in herhaling te vervallen van de feestelijkheden, die ter gelegenheid van de opening van het thans verbrande paviljoen plaats vonden. De plechtigheid van de opening van het nieuwe paviljoen zal daarom een beschei den karakter dragen en zich bepalen tot eenige redevoeringen. Daarna zal een rondgang gehouden worden en een thee worden aangeboden, waarna de Balische dansgroep een korte voorstelling zal geven. Wapenvondsfen bij Oostenrijksche communisten. Naar aanleiding van een mededeeling dat in een bepaald huis in het achttiende district te Weenen herhaaldelijk door onbekende personen wapens werden af geleverd, ondernam de politie een huis zoeking in genoemd perceel en vond in de woning van, een arbeider uit een schoenfabriek Hlavac zes militaire ge weren, vier revolvers, ongeveer 250 ge weer- en revolverpatronen en verschillen de documenten over de samenstelling van het Bondsleger, van gendarmerie en poli tie, en verder materiaal, dat wees op een uitgebreide communistische berichten dienst. Uit Klagenfurth wordt gemeld, dat de politie ook daar wapens heeft gevonden. Het kwam op den eerste Augustus tot zoo ernstige botsing met de communisten, dat de partijsecretaris werd gearresteerd en het partijbureau werd doorzocht, waarbij eveneens revolvers, gummistokken, ploer tend ooders en dolken werden gevonden, terwijl uit gevonden correspondentie te vens bleek, dat het communistische partij secretariaat in verbinding staat met de Joegoslavische illegale communisten- organisaties. De overstrooming te Hankou. De Amerikaansche consul te Hankou heeft aan het departement van Staat te Washington geseind, dat als een gevolg van de ongehoord sléchte hygiënische toe standen waarin de slachtoffers van den watersnood thans verkeeren, groot gevaar is ontstaan voor het uitbreken van ern stige epidemieën. Duizenden menschen hebben gebrek aan levensmiddelen en ontberen zelfs de meest elementaire woning en verzorging. Hun lijden is groot en zij zijn samenge pakt op een voor het doel veel te Hein terrein. De wijk in Hankou, waar de buitenlan ders wonen staat op sommige punten tot 7 M. diep onder water. Hevige onweders boven Frankrijk. De hevige onweders, welke Frankrijk geteisterd hebben gedurende de laatste 36 uur, hebben twaalf dooden geëischt, terwijl groote materieele schade is aan gericht. Het ernstigste ongeluk had plaats in 't militaire kamp te Sissonne nabij Reims, waar troepen op manoeuvres wa ren. Juist toen zij naar het kamp terug keerden, brak het onweer los. Een aan tal soldaten uit Tunis zocht een schuil plaats in een tent. Nauwelijks waren zij hierin, of de tent werd door den bliksem getroffen en vloog in brand. Acht solda ten waren op slag dood, terwijl drie an- ren ernstige brandwonden opliepen. Te Chalons sur Saone sloeg de blik- sem in in een boerderij. Een der bewo ners werd gedood, terwijl de boerderij in vlammen opging. Twee boerderijen in de nabijheid van Nevers werden eveneens 'door den bliksem getroffen, waarbij één persoon het leven verloor. Het gevaar van het schuilen onder boomen bij onweer bleek opnieuw te Lan- guidic nabij Lorient, waar een aantal personen een schuilplaats zocht onder een grooten boom. Deze werd door den bliksem getroffen, waardoor een vrouw en haar dochtertje werden gedood en twee anderen ernstig gewond werden. 4 Augustus-herdenking in België. Dinsdagochtend, Hokslag half tien, herinnerde een kanonschot de Antwerp- sche bevolking er aan, dat zeventien jaar geleden de Duitsche soldaten België zijn binnengevallen. Als uiting van „nooit vergeten wat 4 Aug. 1914 geschiedde" werden kerkklokken geluid, lieten stoom fluiten van fabrieken en in de haven liggende schepen hun- snerpende tonen hooren. Trams, automobielen en andere voertuigen stonden één minuut bewe gingloos, voetgangers onderbraken hun wandeling; in fabrieken en overige werkplaatsen werd even de arbeid onder broken en in staats- en gemeentebureaux rustte eveneens iedereen. Twee minuten over half tien was alles weder gewoon en ieder aan zijn dage- lijksche bezigheden. De financiëele toestand In Dultschland. Het verkeer bij de Berlijnsohe banken is weer normaal. Overal was het rustig, veel rustiger zelfs dan men verwacht had. Het aantal bezoekers was zeer ge ring Niemand kwam 'groote bedragen afhalen en overal bewees het publiek, dat zijn vertrouwen in de banken weer terug keert, zoodat het opnieuw geld aan deze instituten toevertrouwt. Alle banken had den uitgebreide maatregelen genomen, daar zij weliswaar geen run, maar toch hooge eischen van. hun cliënten verwacht ten .Al deze maatregelen zijn overbodig gebleken. Een beetje drukker dan elders was het bij. de filialen van .de Darmstadter und National Bank. De mensqhen kwamen hier echter voornamelijk informaties in winnen. Be onderhandelingen tussehen de Rijks bank en de Duitsche spaarbanken zijn thans zoover gevorderd, dat de spaarban ken zeker, zoodra ook zij' het normale ver keer hervatten, over de noodige middelen zullen beschikken. Maandag a.s. zullen nu de spaarbanken tot driehonderd mark uitbetalen. Dit is het maximum, dat ook in de statuten is voorzien. Een noodverordening die gisteravond is gepubliceerd, verbiedt den spaarbanken girocentrales en gemeentelijke crediet- instituten leeningen of credieten te be willigen aan gemeenten of groepen van gemeenten. België en hei plan-Hoover. In den Belgischen kabinetsraad, welke morgen onder voorzitterschap van den Koning wordt gehouden, zal vooral de buitenlandsche politiek en de financieele toestand worden behandeld. De door de Belgische regeering gestelde voorwaar den voor uitvoering van het plan-Hoo ver, namelijk de beperking van de leve ringen in natura tot 200 millioen franc, de regeling van de 180 millioen in zake de markenkwestie en de verdaging van de betaling van 150 millioen aan Engeland voor het crediet betreffende het herstel in België en den Congo vonden blijkbaar geen goedkeuring op de deskundigencon ferentie te Londen. In verband hiermee verzekert men in regeeringskringen, dat België de lasten van het plan-Hoover niet zal kunnen op zich nemen. Amerika en Rusland. Terwijl de handel van Amerika met alle andere lauden achteruitgaat, ver toont het uitvoercijfer naar Rusland een zeer grooten vooruitgang. In Juni werd tweemaal zooveel naar de Sowjet-repu- bliek uitgevoerd als in Mei. De cijfers van Ruslands aankoopen in Amerika zijn: Juni voor een waarde van 12.618.058 dollar tegen Mei voor 5.361.879 dollar en Juni van 't vorige jaar 8.805.642 dollar. Hittegolf ook In Italië. Sedert twee dagen heerscht in Italië een hevige sirocco. Te Rome stond de thermometer gistermiddag op 35.3 gr. C. De hitte in de zon is niet te verdragen. Te Palermo heerscht, naar gemeld wordt, een hitte van 42 gr. G. in de scha duw. Dit is de grootste hitte, die dit jaar voorgekomen is. Bovendien is de luoht buitengewoon zwoel. Korte berichten. Maandag is het koninklijk paleis te Boekarest in rep en roer geweest omdat Michael, de kroonprins, verdwenen was. Later heeft men den negenjarigen prins, weer gevonden in den omtrek van de hoofdstad, in gezelschap van het zeven jarig meisje Dimitresco, het dochtertje van des konings privé-secretaris. De kin deren verklaarden verdwaald te zijn. Uit Havana wordt gemeld, dat al daar een algemeene staking van 24 uur is afgekondigd als sympathiestaking voor het trampersoneel, dat wegens salaris* vermindering in staking is gegaan. Het gemeentebestuur van Keulen heeft besloten voorloopig alle openbare werken te staken, gezien de moeilijke financieele positie van de stad. Invoer van Belgisch brood In onze grensstreken. Het lid der Tweede Kamer, de heer Hermans', heeft den Minister van Bin- nenlandscihe Zaken en Landbouw ge vraagd: Is het den Minister bekend, dat in de grensgebieden van ons land, met name in Maastricht, brood wordt ingevoerd uit België, en dat door den invoer van dit brood niet bereid uit meel, gemalen volgens de eisöhen der Tarwewet 1931 en dus f 3,50 per 100 K.'G. goedkoop er Nederlandsche bakkers ernstig zullen worden benadeeld, wanneer genoemds wet geheel in werking is getreden? Zoo ja, welke maatregelen zullen dan door den Minister genomen worden om dezen invoer, in strijd met de bedoeling der Tarwewet en dus ook in het nadeel der landbouwers, te voorkomen? Het dreigend conflict bij de Kon. Vereen. Tapijtfabrieken. De gistermiddag gehouden bespreking tussehen den Rijksbemiddelaar Ir H. van IJsselsteyn en de partijen, betrokken bij het dreigend conflict bij, de Kon. Vereen. Tapijtfabrieken te Rotterdam, Moor drecht en Deventer, heeft geen resultaat opgeleverd. Ook onze kolenuivoer naar België bedreigd? De „Limb. Koerier" schrijft: Tot en met Maandagavond was er nog niet de geringste aanleiding om te vree zen, dat ook onze kolenexport naar Bel gië zou worden bedreigd. Het Belgische Kabinet stond afwijzend tegenover een stelsel van invoervergunningen, zooals Frankrijk dat sedert korten tijd heeft in gevoerd. Naar wij Dinsdag vernamen, is er ech ter Maandag, tegen alle verwachting in, een verandering in den toestand inge treden. Dien dag hebben er te Brussel besprekingen plaats gehad tussehen de Regeering en de mijneigenaars, bij welke bespreking de laatste krachtig hebben aangedrongen op invoering van denzelf den maatregel, die Frankrijk nam, n.l. contingenteering van den invoer. Deze wenschen schijnen een willig onthaal te hebben gevonden, zoodat de toestand zéér pessimistisch moet worden beoordeeld. De publieke opinie in België wordt in- tusschen krachtig bewerkt. Wel opvallend is het, hoe op den dag na de conferentie van Maandag Le Soir komt met een vlam mend artikel over de crisis in de Belgische mijnindustrie. Daarin wordt geklaagd over de concurrentie van Duitsche en Neder landsche zijde der Belg. mijnindustrie aangedaan. Vooral de Nederlandsche con currentie wordt gelaakt. Gezegd wordt, dat met behulp van Belgische firma's Nederlandsche kolen over water worden aangevoerd, die tegen zeer lage prijzen werden verkocht. Aan deze beschouwingen van de L. K. zij nog toegevoegd, dat er in België een mijnwerkersstaking dreigt te beginnen op 1 Sept. De patroons hebben op 1 Aug. een brief laten toekomen aan de pari taire commissie voor het mijnbedrijf, waarin zij de thans geldende loonregeling tegen 1 September opzeggen. De loonen zouden dan met 5 pCt. verminderd wor den; tegen dit voorstel wordt van de zijde der arbeiders echter krachtig ge protesteerd. De situatie in het bedrijf is echter zeer slecht Volgens een bericht in de „Volks gazet" bedragen de voorraden niet min der dan 12 millioen ton. De totale op brengst van de Belgische mijnen zelf is 27 millioen ton per jaar; het normale verbruik van het land is 33 millioen. In normalen tijd moet België dus ongeveer 6 millioen ton kolen invoeren. Nederlandsch Eiercontrolebureau. Het bestuur van het Nederlandsch eiercontrolebureau heeft in Den Haag vergaderd, onder voorzitterschap van Dr L. G. Kortenhorst. Prof. C. i'van Oyen te Utrecht woon de voor de eerste imaal 'deze vergadering bij in zijn hoedanigheid van adviseerend bestuurslid voor aangelegenheden, de ■koeltechniek en de koelhuisindustrie be treffende. De waarnemende directeur, de heer Ir J. G. Tukker, - rijkspluimveetfonsulent, werd definitief benoemd, De heer Tukker zal deze functie ambtshalve waarnemen. In verband met het feit, dat de ver plichte stempeling van eieren hij invoer in Duitschland voorloopig niet tot stand zal komen, werden de consequenties daar van voor de Nederlandsche 'belangen on der het oog gezien. In een volgende verga dering zal dat vraagstuk weer aan de orde komen. Tet uitvoering van de wet telijke voorschriften omtrent de gewichts vermelding van koelhuiseieren werd be sloten, als norm aan te nemen het ge wicht, dat de eieren bij' opslag in de koel huizen hadden, zonder dat gewiohtsver- lies wegens indroging of anderszins in aanmerking zal worden genomen. Aan de aangesloten exporteurs is mee gedeeld, dat de vermelding van de woor den Hollandsche Koelhuiseieren, of Hol- landsche geconserveerde Eieren, op de exportverpakking voor dit seizoen niet verplicht is gesteld. Meegedeeld werd, dat weldra een Eier- Binnenland. Onze kolenuitvoer naar België bedreigd. Buitenland. De financiëele moeilijkheden in Duitsch land. België en het plan-Hoover. Hittegolf in Italië. Onweer in Frankrijk. besluit volgens de Warenwet zal verschij nen. De betalingsmoeilijkheden van Duitsch land werden onder het oog gezien en de maatregelen tot oplossing van de moei lijkheden zijn overwogen. Een gemeentebestuur dat de provincie als concurrente beschouwt Ged. Staten van Groningen hebban hun goedkeuring onthouden aan de bagroo- ting voor 1931 van do gemeente Nieuwe Pekela omdat het gemeentebestuur ge weigerd had, een rapport over het ge meentelijk electriciteitsbe drijf over te leg gen. De zaak ie gisteren behandeld voor den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur. De vertegenwoordiger van hst gemeen tebestuur zette uiteen, dat de gemeente een electriciteitsbedrijf exploiteert en de provincie beschouwt als een concurrente. Het ligt voor de hand, dat zij beswaar had een conclusie en een financieel rapport over het bedrijf waarin gegevens voorkomen over den bouw van het net en de tarievenpolitiek in verband met. voorgenomen pogingen tot uitbreiding van bet debiet, aan haar concurrente over te leggen. De vraag is maar of de begrooting zonder dit rapport te beoor- deelen was. Zoo neen, dan konden Ged. Staten concrete vragen stellen over pun ten, die opheldering behoefden. Hier echter hebben zij gebruik gemaakt van het goedkeuringsrecht om overlegging van de stukken af te dwingen. De vertegenwoordiger van Ged. Staten betoogde, dat concurrentie uitgesloten is omdat het gemeentelijk en het provinciaal bedrijf ieder hun eigen gebied hebben. Ged. Staten hebben dan ook niet gedacht aan ooncurrentie. Zij achtten voor de be oordeeling der financiën inzage van dit stuk noodig. De Kon. beslissing volgt later. Da landarbeldersstaklngen In Drents De heer Westerdijk, rijksbemiddelaar in het le district, heeft Dinsdag zijn be sprekingen met de besturen der werkge vers- en werknemersorganisaties voort gezet en wel aohteeenvolgens voor de dorpen Gasselternijeveen, Drouwener- mond en Nieuw Buinen. Ofschoon over al eenige toenadering werd betoond, ge lukte het nergens de partijen dadelijk bij elkaar te brengen. Voor Drouwener- mond en Nieuw Buinen formuleerde de heer Westerdijk echter voorstellen, wel ke aan de landbouwers en de arbeiders ter nadere beslissing zullen worden voor gelegd. Landbouwers en stakers zullen Woensdag en Donderdag over die voor stellen vergaderen. Het aantal arbeiders bij Philips. Naar de „Telegr." uit goede bron ver neemt, bedraagt het aantal arbeiders, thans werkzaam bij de Philips-bedrijven te Eindhoven, dat in November 1929 nog plm. 23000 bedroeg, nu iets mee*1 dan 13000. Bij' beschouwing van -dit cijfer dient men in oogenschouw te nemen, dat, hoewel het aantal afgevoerde arbeiders sinds November 1929 zijn er dus 10.000 minder zeer poot is, de pro ductie der Philips-bedrijven niet m 'dia mate verminderd is. In fabrieken van het Philips-concern, gevestigd in landen, waar tijdens de crisis izeer hooge invoer rechten ingesteld zijn, wordt thans meer geproduceerd, daar in die landen meer arbeiders 'zijn aangenomen. Het aantal arbeiders, behoorende tot de fabrieken van het Philips-concern in het buitenland bedraagt plm. 17-000.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1