Gemengd Nieuws. Land-en Tuinbouw 9 6 75 Ti Klokkengelui zonder klokken. De radioversterkingsinstal- laties met luidsprekers van zeer groot vermogen, hebben een nieuwe interessan te toepassing gevonden, meldt de „Tech. Gids voor R.-K. Kerk en pastorie". In Newcastle is een kerk, die niet over een luidklok beschikt. Om nu toch de kerkgangers door klokgelui tot het bij wonen van de kerkdiensten op te kunnen roepen, heeft men de techniek te hulp geroepen. In de kerk werd een versterkingsinstal- latie opgesteld met groote luidsprekers in den toren en door het afdraaien van een gramofoonplaat, waarop het klokgelui van St. Paul's Cathedral te Londen is vast gelegd, wordt thans de indruk gewekt, alsof de toren van groote luidklokken is voorzien, die over grooten afstand hoor baar zijn. Op deze wijze heeft de techniek een economisch middel om klokgelui zonder klokken te verkrijgen. Kano omgeslagen. Eén der inzittenden ver dronken. Zondagmiddag te 12 uur heeft op den Achterpias te Hillegersberg een noodlottig ongeval plaats gehad. Een kano, waarin zich twee jongelui bevon den, is omgeslagen, tengevolge waarvan een der inzittenden is verdronken. De twee jongelui waren eerst kort in het bezit van de kano. Op ongeveer twintig meter uit den wal sloeg de kano om en geraakten de beide inzittenden, de 19-jarige van S. en de 20-jarige W., te water. De eerste slaagde er in, de kano te grijpen, en zwemmende den wal te bereiken. De tweede trachtte zwemmende aan den wal te komen, doch blijkbaar de zwemkunst nog niet voldoen de meester, verdween hij eensklaps in de diepte. Eerst na vijf minuten kon de drenkeling naar boven worden gebracht. Geruimen tijd heeft de Hillegersbergsche politie de kunstmatige ademhaling toegepast, doch bij aankomst van den politledoktor ble ken de levensgeesten bij het slachtoffer geweken. Broedertwist. In den nacht van Zondag op Maandag kregen de ge broeders VV., te Venlo', een woordentwist, welke spoedig overging in een ernstige vechtpartij. De 33-jarige W. bracht zijn jongeren broer, den 27-jarigen M. W., eenige messteken toe, waardoor deze zeer ernstig werd gewond. Een der messteken trof de linkerlong. Het slachtoffer werd naar het R.-K. ziekenhuis vervoerd. De dader is gearresteerd. Een boekenminnende acrobaat. Eenige dagen geleden heeft de politie te Leiden zekeren J. B. gearresteerd en op het politiebureau in gesloten wegens diefstal van een groote hoeveelheid medische boekwerken met 't oog waarop hij zich in boekwinkels had laten insluiten. Toen hem gistermorgen zijn ontbijt zou worden gebracht, kwam men tot de ont dekking, dat hij uit zijn cel had weten te ontkomen. Na eenige ijzeren tralies, die zich in het raam van een lichtkoker bevonden te hebben verbroken, heeft hij zich door dit raampje, dat een afmeting heeft van 30 bij 25 c.M., weten te wringen en zich ver volgens in den luchtkoker weten op te werken, waarna hij over het dak in een tuin van een aangrenzende woning in de Nieuwsteeg terecht kwam om vervolgens zoo de straat te bereiken. De politie heeft hem echter in zijn wo ning opnieuw aangetroffen en den boe- kenminnenden adtobaat opnieuw in het politiebureau ingesloten, waarbij tevens maatregelen zijn genomen, om opnieuw ontvluchting te voorkomen. Valsche bestellingen. Den laatsten tijd spelen zich aan de deur van de R.K. pastorie van. het Begijnhof te Amsterdam vreemde tooneelen af. Gedu rende reeds vijf achtereenvolgende Vrij dagen en Zaterdagen verschijnen allerlei leveranciers aan de deur, die alle moge lijke waren komen afleveren. Banketbak kers laten groote taarten brengen, com- mestibleszaken leveren opgemaakte scho tels af en loopknechten van handelaren in dranken komen met allerlei flesschen aan de deur. Al deze artikelen zijn ech ter noch door den deken, noch door een der andere inwonenden van zijn huis be steld. De leveranciers echter beweren, dat hun telefonische bestellingen zijn opgegeven met de opdracht deze onverwijld aan de pastorie van het Begijnhof af te leveren. Hier weet men echter van niets, zoodat de leveranciers onverrichterzake moeten terugkeeren. Het schijnt dus een grap penmaker te zijn, die iederen Vrijdag en Zaterdag zijn vernuft op deze wijze meent te moeten laten schitteren, waarvan tal rijke leveranciers in de stad de dupe worden. Zaterdag j.l. kwamen er plotseling 16 taxi's voor de deur, die alle weer leeg konden vertrekken. De deken heeft, zoo dra dit spel begon aangifte gedaan bij de politie. Tot nu toe is zij er nog niet in ge slaagd den grappenmaker op te sporen, daar hij alles per telefoon afhandelt en zelf onzichtbaar blijft. Valsche belastjitng- plaatjes. Een te IJmuiden woonach tig persoon is gisteren door de politie al daar gearresteerd wegens verdenking van het maken van valsche rijwielbelasting- plaatjes. Reeds waren eenige van deze plaatjes door den gearresteerde aan rij- wielbezitters verkocht. Naar de houders van deze valsche merken wordt thans door de politie gezocht. Twee broers verdron ken. Zondagmiddag zijn de twee gebroe ders S., oud 16 en 19 jaar, die Zaterdag avond met een woonwagen in het kamp te Schoonhoven waren aangekomen, in de Lek gaan baden. Zij geraakten daarbij in een draaikolk en verdronken. Wat moet de vinder doen? Eenigen tijd geloden vond de arbeider J. v. d. Dungen te Best, op de Sonsche heide bij het graven een verweerd zakje dat een 25-tal oude munten bleek te bevatten. Bij nadere studie is gebleken, dat men de opschriften van een paar dezer munten kon ontcijferen. Aan het verzoek van den burgemoes- tor van Best, om de vondst voorloopig ten gemeentehuize te deponeeren, werd door den vinder aanvankelijk niet voldaan, naar aanleiding waarvan men hem gelast schijnt te hebben, de munten voor een jaar en zes weken ten gemeentehuize te deponeeren. Van der D. heeft zich tot een museum gewend, met de vraag, welke houding hij in dezen heeft aan te nemen. Noodtoestand in den West-Frieschen tuinbouw. De West-Friesche tuinbouw verkeert op liet oogenblik in een waren noodtoe stand tengevolge van de aardappelziekte. Wel zijn de prijzen van de aardappelen dit jaar beter dan het vorige jaar, maar de opbrengst is op sommige plaatsen ten gevolge van ziekte onder de aardappelen zeer gering. De ziekte is opgetreden, voordat de vrucht zich begon te zetten. Het gevolg hiervan is, dat vele planten een beschot geven van slechts enkele aardappelen, waaronder dan nog een groot percentage zieke voorkomt. Verscheidene aardappe len-verbouwers oogsten dan ook nog niet eens of slechts ter nauwernood het kwan- t'iui, dat zij aan pootaardappelen hebben geplant. 1 'oor dezen misoogst is voor vele West- Friesche tuinders een noodtoestand ont staan. Hun l'inanciee'e weerstand was tengevolge van de lage prijzen, die zij de laatste jaren voor hun producten ont- \ingen, reeds zeer verzwakt en nu moeten zij door mislukking van den oogst met groote verliezen werken. Menige tuinder lieeft zich dan ook reeds genoodzaakt ge zien hij zijn gemeentehestuur aan te klop pen om steun, teneinde in zijn levenson derhoud en in dat van zijn gezin te voor zien. De gemeentebesturen helpen zooveel zij kunnen, maar over het algemeen zijn deze gemeenten weinig kapitaalkrachtig en bo- \endien is het aantal door de natuurramp get 'offen t linders zeer groot. Blijkens een onderzoek dat zich over een 40-tal West- Friesche gemeenten uitstrekte, bedraagt hun aantal niet minder dan 3065. Fe tuinders zien zich genoodzaakt ook hun werkvolk ontslag te geven, omdat zij de loonen niet meer kunnen betalen. Een groote werkloosheid in het ttiindershe- drijf in West-Friesland staat daarom voor do deur. Een commisie heeft nu een onderhoud gehad met den minister van Binnenland- srhe zaken en landbouw, waarbij ann Z. Exc. de noodtoestand werd uiteengezet en om Rijkssteun werd verzocht. Minister Ruijs heeft toegezegd de zaak te zullen be- studeeren. De verkoopprijzen der kalizouten in Nederland. Vanwege de drie centrale landbouwor ganisaties wordt medegedeeld: Ten vervolge op de eenigen tijd geleden begonnen onderhandelingen met de Kali producenten te Berlijn en Mühlhausen hebben de 3 centrale landbouworganisa ties de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Land- bouwcomité Zaterdag j.l. een confe rentie gehouden met een tweetal vertegen woordigers van de producenten voor noemd. Bij de bespreking werd van de zijde der Kali-producenten verklaard, dat hun prij zen in verband met de productiekosten der kali-zouten niet kunnen wor den verlaagd. Tevens werd aan de hand van overge legde cijfers aangetoond, dat, ten aanzien van de kali-prijzen, Nederland in een zeer gunstige positie verkeert in vergelij king met het buitenland. De kali-producenten verklaarden zich bereid het tusschen hen en de Nederland- sche Spoorwegen loopende contract niet te vernieuwen, maar ertoe te zullen mede werken, dat een soortgelijk contract wordt gesloten met de Nederlandsche afnemers. Hierdoor is de mogelijkheid geschapen, dat de te bedingen spoorvracht-reducties in den vervolge geheel en uitsluitend aan deze afnemers ten goede zullen komen. Voorts is bij deze bespreking gebleken, dat ten gevolge van de toezegging van de zijde der kali-producenten, dat zij uit de rabatten volstrekt geen voordeel voor zichzelf wenschen, de prijs door de ver- koopers iets lager zal kunnen worden ge steld. Tenslotte kan nog worden vermeld, dat ■de kali-producenten hebben medegedeeld, dat het in hun bedoeling ligt hij de vast stelling van de verkoopprijzen der kali- zouten, voortaan tijdig vooraf overleg te plegen met de vergadering van de da.ge- lijksc.he besturen der 'drie centrale land bouworganisaties. DE KANKERBESTRIJDING. „Probeer alle dingen en be houd het goede". Dat was de kern uit het geen prof. dr C. H.H. Spronck te Zeist, oud-hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, aan de „Voorwaarts" mede deelde op de vraag, wat hij denkt van dr Bendien's werk. Zooals bekend, is de critielc op dat werk gebaseerd op een door dr Bondien onlangs uit gegeven boekje. Wij hadden den raad ge kregen, aldus hot blad, eens te gaan praten met prof. Spronck, die te Zeist een bnc- teriologisch-serologiscli labo ratorium heeft. Hij heeft Dr Bendien van nabij aan het werk gezien. Zoo togen wij dus naar Zeist. Hij heeft stellig iets gevon den, dat belangrijk is, aldus prof. Spronck. Namelijk de spectografische diagnose. Dr Pendien fotografeert het spec trum van de hem ter onder zoek gegeven bloedsera en daarbij heeft hij merkwaar dige dingen gevonden. „Ook voor een „vervroegde" diagnose van den kanker?" „Dat zal nog moeten blij ken. Daarvoor zijn nu in En geland onderzoekingen aan den gang. Maar reeds dit op zichzelf is belangrijk." „U bent het dus niet eens met de scherpe critiek uit medische kringen?" „Nederland heeft altijd aan de spits gestaan... van de critiek. Te zeer zoekt men naar hetgeen te laken valt. Laat ons opzoeken wat er valt te prijzen!" „Zijn die 38 bloedsera, waar op dr Bendien verleden week zijn proeven voor het Engel- sche instituut heeft genomen ook door die methode van fotografie van het spectrum onderzocht?" „Ja. Do firma Zeiss te Jena heeft liet. zeer dure cu inge wikkelde toestel, dat daarvoor noodig wus, naar Zeist ge stuurd, met twee helpers er bij. Want al dit werk is in 2 maal 24 uur door één mensch niet te verrichten. Het is nog een wonder, dat dr Bendien liet met die hulp lieeft klaar gespeeld." „De officiöele medische we tenschap verwijt dr Bendien, dat hij dit allemaal alleen lieeft gedaan en niet naar een groot laboratorium is gegaan. Is dat juist?" De oude professor glim lachte: „Er zijn wel meer groote uitvindingen uit klei ne laboratoria gekomen. De idee komt uit het hoofd, niet uit liet gebouw. Bovendien is liet niet zoo gemakkelijk", zoo ging prof. Spronck ver der, „in een instituut „bin nen te komen"." „Werken in een Holiandsch laboratorium is voor een praktiseerend arts ook niet zoo eenvoudig. Als hij in het land blijft, laten zijn patiën ten hem geen rust." „Gelooft u dus inderdaad in het werk van dr Bendien?" „Voor de diagnose heeft hij, zooais ik al zei, een nierk waal dige vondst gedaan. Wut de genezing betreft, durf ik nog niets zeggen. Trouwens, dat doet tir Bendien zelf even min. Het komt bij kanker patiënten voor, dat zij tijde lijk ojieven. Zelfs komt spon tane pi nezing dezer gevrees de ziekte voor; maar dat is hoogst zeldzaam. Men zal dus reeksen van gevallen over een lungdurige periode moeten hebben behandeld, vóór men de gevolgtrekking kan ma ken, dat een bepaalde genees methode helpt. Maar zelfs als het alleen een vervroegde diagnose geldt is het belangrijk. En dat dient ernstig te worden onderzocht. De „Prov. Geld. Crt." ver klaart met zekerheid te we ten, dat dr Bendien in Den Haag, Rotterdam en Utrecht pogingen heeft aangewend, om daoi m ziekenhuizen te mogen werken, althans mede werking te verkrijgen in „of- i'iciëele" medische kringen. Zonder resultaat evenwel. Dit teekent weer eens de eigen wijsheid der officiëele medi sche wetenschap. Ook zijn, naar het blad met stelligheid uit medischen kring vernam, zijn pogingen, om financiëe- lcn steun te krijgen voor zijn onderzoekingen, in ons land zonder resultaat gebleven. De publicatie van zijn geschrift is daarna als een soort nood sprong geschied van den me dicus, die zich in ons land elke medewerking onthouden zag. Leeftyd 6 tot 10 Jaar Patroon 8 Jaar Lengte 68 oM. BorstwUdta 70 73 c.M. Mon heeft noodig 2.23 M. 0.70 M. br. Model A Bewerking: a. Schouders en synoden dichts tikken, afwerken en openstryken. b. Van den kraag stikt men ook do schouder naadjes toe, deze rygt men nu op do Jurk. (Hals van den kraag op den hals van de Jurk.) Daarna hals en armgaten omboorden of afblezon, met schuin reepje (8 oJM. van dezelfde stof of tres), aanstikken op den goeden kant en overzoomen op den verkeer den kant; het biesje ls dan klaar, V4 c.M. breed. Aan pllssé heeft men noodig een neep van 8 oM. breed en ongeveer 0 M. lang. Den onderkant kan men laten ajourec. Het beste li nu, een reep te nemen van S oM. lang en 10 oM. brc-ed, deze laat men In het midden ajouron, dan knipt men het ajour door, naait do reepen aan elkaar en laat die phsseeren. Op dese manier ls het goedkooper. Het pllssé wordt dan aangestlkt en de rafel fijn omgestoken of, wat hetzelfde ls, omgenaald. Aan te raden ls, eerst het pllssé door een draadje vast te rygen voor men het aanzet. De ceintuur sluit van achter met een strik. Model B is een recht jurkje met pelerine. In de taille worden aan den binnenkant plooitjes gestikt op 3 oJM. afstand. Men rUgt leder plooitje ln, op een diepte van cm. en op een lengte van 6 c.M., daarna past men de Jurk, dan kan men altyd zien of de plooitjes dieper of minder diep gestikt moeten worden, aangezien de één smaller taille heeft dan de ander. De pelerine wordt aan den rugkamt lang geknipt Patroon, model A en B, 0.40.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6