Uit de Statenzaal. Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. sluit t«*a cun «eiliilil at wjt j i'rtg politie-chef de reeds roet zoo talrijke en veel versohillende mofilijkliodDr> kampen - de nationale nijverheid een ernstige klap ■worden toegebracht. En dat juist op een moment, dat men in Waddinxveen en van Groningen tot Maastricht, van Olden- zaal tot Den Helder, overal in de gewoon lijk bescheiden fabriekjes op volle kracht werkt, om vooral tegen het fit Nicolaas- feest en Kertmis duizenden en nog eens duizenden autopeds via den winkelier aan den man te kunnen brengen. Ook vreezen wij, dat, als men de kin deren steeds meer spelen gaat verbieden, de baldadigheid zal toenemen. De Nederlandsche mijnen en de Duitsche 'kolen. Eenigen tijd geleden is medegedeeld, dat een vergadering te Heerlen van den Mijnwerkersbond het bestuur had opge dragen, stappen te doen, om de regeering te bewegen, Nederlandsche ondernemin gen e.d. aan te zetten, uitsluitend Neder landsche kolen te gebruiken, in verband met de in mijnen gevreesde werkloosheid. Men heeft in verband daarmede de aan dacht erop gevestigd, dat misschien niet een verwezenlijking van dat verlangen zou overeenkomen met de belangen van werknemers zoowel als werkgevers. Men wees erop, dat b.v. in de Rotter- damsche haven per jaar van 10 tot 12 millioen ton Duitsche kolen wordt over geslagen. Verminderde dit of kwamen er geen Duitsche kolen meer, dan zou dit vergrooting van de werkloosheid te Rot terdam ten gevolge hebben. Indien van ihoogerhand een inmenging als de gevraagde plaats had, dan zou Duitsobland dit wel eens kunnen beant woorden met een onttrekking van zijn transporten aan Rotterdam en Amster dam, en de kolen leiden over Bremen en Antwerpen, een deel ook over Emlbden. (Vervolg). De pachtverlaging van gronden in de calaimiteuze polders heeft heel wat tongen in beweging gebracht. Dat was nu eens een kluifje voor het agrarische element, dat in onze Staten behoorlijk vertegen woordigd is. In een vorige vergadering was inge diend een motie-Joziasse c.s., om de gron den in de calamiteuse polders te herschaf ten. De motieven, die tot deze motie ge leid hadden, kwamen Gedep. Staten ten volle aannemelijk voor. Het valt immers niet te ontkennen, dat vooral in die pol ders, waarin de gronden in gunstige ja ren zijn getaxeerd, de pachters nu voor zware lasten zitten. Nu is volkomen juist, wat dhr Moelker opmerkte, dat dit ook geldt voor vele pachters in de vrij© pol ders. Maar de provincie 'kan daaraan nu eenmaal niets veranderen. Daarentegen wel in de calamiteuse polders. De motie-Joziasse vroeg een herschat ting. Doch daaraan bleken zeer groote be zwaren verbonden te zijn, zoodat daarop feitelijk niemand meer heeft aangedron gen. Restte dus een pachtverlaging. Gedep. Staten wilden een verlaging van ten hoogste 25 pet. toestaan. Verder kon den zij niet gaan, gezien de toestand der Provinciale financiën ende houding der regeering te Den Haag. De heeren Jo- ziasse, Doininicus en Vogelaar pleitten wel met vuur voor een verlaging van ten hoogste 40 pet, maar hun voorstel haal de na de zakelijke rede van Mr Dieleman slechts een 'kleine minderheid (3 A. R., 4 Stk. Geref. en 1 Vrijheidsbonder). De S. D. A. P. was de eenige fractie, die tegen het voorstel van Ged. Staten stemde. Zij wilde naar haar woord voerder zeide niet meedoen aan dezen sprong in 'het duister. Zij vond het n.l. een onoverkomenlijk 'bezwaar, dat Ged. Staten niet hij' benadering konden zeg gen, hoeveel hun voorstel zou kosten. Het gevaar 'dreigt, dat er straks geen geld meer zal zijn, als de werkloozen mioeten worden geholpen. Bij 'dit voorstel mocht dus gesproken worden van een zakelijke verdediging door en een succes voor Ged. Staten. Dit kon hij enkele andere, nog volgen de voorstellen niet gezegd worden. De bestrijding van de amendementen Onderdijk op het ontwerp-amhtenaren- reglement leek ons b.v. beneden peil. Daar waren amendementen bij, die toch zeker een meer serieuze overweging wa ren waard geweest. Ook de houding van Ged. Staten bij het voorstel inzake pro vinciale exploitatie der Noord-Beveland- sche veren leek ons al heel zonderling. En wat de nederlagen van het college betreft, herinneren wij aan de halveering van de susidie voor de proefvelden en de aanneming van het ainendement-Staver- man op 'het voorstel betreffende de bij drage in de krankzinnigenverpleging. Bij een ander punt de overname van enkele plaatselijke netten door de P. Z. E. M. was de houding van Mr Van Dusseldorp tegenover den heer Van 't Hoff van dien aard, dat de laatste volko men terecht flink van zich afsloeg. Hij stelde een vraag naar de wijze van bere kening van de kosten der stroomopwek king en -distributie, die reeds vaak is ge steld, maar waarop de P. Z. E. M. tot op heden nog nooit een afdoend antwoord heeft gegeven, en toch deed de heer Van Dusseldorp alsof hij nergens van wist. Wij meenden opgemerkt te hebben, dat er in het College van Gedeputeerden een andere weikverdeeling heeft plaats ge had en dat sommige heeren nog maar onvolledig in bun nieuwe omgeving waren georiënteerd, zoodat de indruk naar bui ten niet altijd even gelukkig was. Over :t amibtar reglement valt niot veel te meiden, dan dat de meeste amendementen der S. D. A. P. werden verworpen. Eenmaal werd een amende ment overgenomen en één keer één aan genomen. -Er heersohto naar het scheen een soort afmaaksysteem, zóó zelfs, dat ook een amen dement-Van 'tHoff, om het wachtgeld te doen vervallen bij ingaan van pensioen werd verworpen. Enkele Statenleden kwamen zelfs even uit den duisteren schuilhoek onder de publieke tribune, waar ze clandestien een trekje deden, te voorschijn om hun tegen te la ten booren, terwijl ze naar ons stellig ver moeden, niet wisten, waar 'het om ging. De Dinsdag werd besloten met een we- gendebatje. Souburg kreeg zijn volgens sommigen wel wat royaal renteloos voor schot voor verbetering van den West- Souburgschen weg een royaliteit, die wel eigenaardig afstak bij andere debat ten in deze zitting en de Kamer van Koophandel te Neuzen kreeg een afwij zend antwoord op haar verzoek om een andere regeling voor Zeeuwsch-Vlaan- deren betreffende de wegenverbetering. Uit de discussies bleek, dat er aan sommige wegen in het Overjordaansche nog veel mankeert, maar dat er door on derlinge samenwerking waaraan het schijnt te haperen nog wel wat is te bereiken. Sommige polderbesturen hou den b.v. angstvallig de hand op de porte- monnaie. Walcheren werd hun ten voor beeld gesteld. Geen zweefvliegen. Naar aanleiding van het bericht over het oefeningskamp op Schouwen, deelt de heer J. E. v. Tijen aan de „Tel." mede, dat inmiddels bericht werd ontvangen, dat Z.Ex. de minister van waterstaat geen termen heeft kunnen vinden om de voor bedoelde oefeningen vereischte ver gunning tot het houden van zweefoefe- ningen aan de kust van Schouwen te ver- leenen. Middelburg. Het bestuur van Vreemde lingenverkeer deelt ons mede, dat mor genavond de belichting van het stadhuis te 10 uur ontstoken zal worden. Wolfaartsdijk. Maandagavond werd op de begraafplaats alhier de gedenk steen onthuld op het graf van oud-burge meester Koert. Een groot aantal ingezete nen, benevens de geheele familie van den overledene, had zich rondom het graf verzameld, toen de voorzitter van het Comité, dhr M. Kloosteiman, met een toespraak den gedenksteen onthulde. Velen aldus spr., zoo niet allen onzer hebben met den overledene in meer of mindere mate kennis gemaakt en wij heb ben hem gewaardeerd niet alleen als bur gemeester, maar ook als burgervader. I)at de overledene algemeen was geacht, be wees de spontane hulde bij zijn 25-jarig jubileum. Toen het bericht waarheid bleek dat zijn stoffelijk overschot op deze begraaf plaats zou worden te ruste gelegd, gevoel den wij den drang in ons ontstaan om de nagedachtenis voor de nageslachten te be waren. Een comité werd opgericht hetwelk zich ten doel stelde op het graf van onzen eens geliefden burgemeester een gedenksteen te plaatsen. Het werk van dit Comité is niet vruch teloos geweest. Het is spr. dan ook een bijzonder voorrecht, als voorzitter van het Comité thans het doek te mogen weg nemen, dat aan ons oog onttrekt het daad werkelijk bewijs, hoe groot de plaats nog is, die oud-burgemeester Koert inneemt in de harten der ingezetenen van Wol- phaartsdijk. Spr. dankt allen, die met hun geldelijken steun hebben medegewerkt aan hetgeen wij thans zien onthuld. Ook een woord van lof bracht spr. aan den heer Mink uit Goes voor de prach tige afwerking van dezen gedenksteen. Het bestaat uit een grooten opstaanden steen, waarop de volgende woorden zijn ingebeiteld: „Ter nagedachtenis aan den Edelacht- baren Heer C. Koert, van 1897 tot 1928 Burgemeester dezer gemeente. De ingezetenen van Wolphaartsdijk." Nadat de overdracht van het monument door den voorzitter van het Comité aan de familie had plaats gehad, dankte de zoon van den overledene voor de woor den, op het graf van zijn vader gesproken en de ingezetenen voor dezen prachtigen steen. Maandagavond toen het 10-jarig zoontje van wethouder Goetheer met een span paarden van zijn vader van het land naar huis reed, schrok een der paarden van een vrachtauto. Het ventje kwam tus- schen de paarden terecht en bezeerde zich zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zeker een ernstige waarschuwing om aan zeer jeugdige per sonen geen paarden toe te vertrouwen en zeker niet op den openbaren weg. Wemeldinge. Bevolking. Ingekomen P. G. Ferdinandusse van Rotterdam naar Oranjeboomstr. B 96; J. Kloet van Wol faartsdijk naar Dorpstr. B 187; C. Fe- lius van Groningen naar Oosthoek G la; D. Chr. Comet van Ierseke naar Hooge- str. A 45; P. Hoogstrate van Kapelle naar Nieuwendijk G 84; M. J. van Leendertse van Wissenkexke naar Dorpstraat B 211, M. N. van Gorsel, van 's Heer Arendsker- ke naar Noor del. Achterweg A 115. Vertrokken; N. F. Joosse, naar Middel burg, Noordweg S 223; D. F. van Gingel, naar Kruiningen-Hansweert, Nieuwe kerkweg G 342, J. S. de Schipper naar Haarlem van 't Hoffstr. 100; J. Paauwe, naar Heinkenszand A 174; J. A. van Oos ten naar Kloetinge, Groe G 26; P. J. Son- ke, naar 's Gravenhage, Morelstr. 52; G. G. Bek en gezin naar Dordrecht, Hooge Nieuwstraat 61; G. Ruissen, naar Krab- bendijke. Ar denboomgaard; A. van Wa- rendorp naar Rotterdam, Nicolaasstr. 7 Hoedekenskerke. Bevolking. Ingeko men: Gornelis Poortvliet, bakker, uit 's Heerenhoek. Vertrokken: Gornelis Frans Castel, bak ker, naar Goes. St.-Laurens. Bevolking. Ingekomen: H. de Visser, landb. knecht, A 85, uit Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. Vertrokken: F. Hamelink, rijwielmon teur van B 162 naar Middelburg; H. A. Weijburg en gezin, procuratiehouder van B 175, naar Goes; A. van Dalen, landb. knecht van A 40 naar Brouwershaven. Zoutelande. Bevolking. Ingekomen; Ma ria Elizabeth Wage van Aardenburg; Pie- ter Simonse van Koudekerke. Vertrokken: Jacob Tjaarda en gezin naar Middelburg en Adriana Brechje Cor- stanje naar Middelburg. Arnemuiden. Bevolking. Ingekomen: uit Middelburg, Ja. Davidse geb. van Bel- zen D 16; uit Vlissingen, A. Joosse, A 24. Vertrokken; naar Amsterdam, Palem- bangstr. 7, Ma. Aa. KuiperBuijs; naar Wieritagen, Elft 31, J. Francke; naar Amersfoort, Vermeerstr. 128, J. Runia en gezin; naar Veere, Markt 211, J. van de Gruiter. Aagtekerke. Loop der 'bevolking: Vertrokken: naar Zuilen, Cornelia Hendrika Stoet. Ingekomen: uit Serooskerke (W.), Ma ria de Visser; uit Kapelle, Catharina van der Linde; uit Middelburg, Neeltje Mal- jers; uit Domburg, Adriana Maria Wisse. Domburg. Loop der bevolking: Ingekomen: Adriaan Hoogstad uit Am sterdam; Maria Nueinovic uit Rotterdam; Jacoba Christina Scheele uit Terneuzen. Vertrokken: Pieternella Bakker naar Koudekerke; Gornelis Adrianus TimimeTS naar Vlissingen; Adriana Maria Wisse, naar Aagtekerke; Maria de Voogd naar Middelburg; Rosa Glas naar 'a-Graiven- hage. Tholen. Bevolking. Ingekomen: M. Bany van Bleiswijk; P. A. Laban van Zand voord J. P. van Tilburgh van Oud-Vosse- meer; G. Joppe en gezin van St. Anna- land: D. v. Reijendam van Zierikzee; E. Dame van St. Maartensdijk; J. du Pau van Sittard; J. Hartog van Stavenisse. Vertrokken: G. M. Aalbrechtse naar Overschie; J. Geluk naar Utrecht. Aan bet postkantoor te Tholen en de daaronder ressorteerende bulppostkanto- ron werd gedurende de maand Juli 1931 ingelegd f 38.283.54, en terugbetaald f 11.963.43. Terneuzen. Vrijdagavond hield de Win keliersvereeniging „Klimop" onder leiding van den voorzitter, den heer Van den Bruele, een algemeene ledenvergadering, die druk bezocht was. Onder de ingekomen stukken werd in de allereerste plaats medegedeeld een schrijven van de P.Z.E.M., in antwoord op een verzoek van het bestuur tot ver laging van het voor de winkeliers vast gestelde vastrechttarief. Het antwoord is afwijzend, doch opent niettemin het voor uitzicht, dat herziening in de toekomst niet uitgesloten is. Er wordt vooral aan gedrongen op 'n lager tarief, opdat 't voor de winkeliers mogelijk wordt, indien de winkelsluitingswet is ingevoerd, na slui tingstijd 't licht in de etalages te laten bran den, zonder te groote economische bezwa ren, terwijl dit niet alleen strekt tot reclame voor den winkelier, doch de stad een aangenamer aanzien geeft. Het verdere deel der agenda was gewijd aan de a.s. winkelweek. Als het hoofdmoment der winkelweek wordt beschouwd de schitterende reclame- Stoet, die Woensdagmiddag zal uitgaan, terwijl des avonds een lichtstoet wordt gehouden. Maandag wordt het begin der winkel week aangekondigd door een ommegang van trompetters, hetgeen onder leiding van den directeur A. Schirris wordt ver zorgd door leden van het muziekgezel schap „De vereenigde werklieden". Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Delfzijl A. E. van Baaien te Broek op Langendijk; voor Woerden H. Dekker te Weesp. Geref. Kerken. Beroepen te Giessen O.- en N. kerk H. J. ten Brink, cand. te Amsterdam; te Kooten en te Zalk en Veecaten G. J. Hoytema, cand. te Franeker. Bedankt voor Zuidwolde (Gr.) J. A. Gravestein te Oosterzee. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Amsterdam-West W. Heer- ma, cand. te Dokkum en N, de Jong, cand. te Vlaardingen. Geref. Gem. Beroepen te Gouda A. de Blois te Dirks- land; te Aagtekerke M. Heikoop te Utrecht. Ev. Luth. Gem. Beroepen te Naarden-Bussum C. A. Riemers te Veendam. Bevestiging e n i n t r e d e. Ds A. de Voogd te Vlissingen, beroe pen predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Delft, zal op Zondagavond 18 October a.s. zijn intrede doen te Delft, na des morgens bevestigd te zijn door ds H. P. Brandt, predikant' te Delft. Alg. Synode der Ned. Herv. kerk. Aan de Koningin-Moeder beeft de Alg. Synode j.l. Zaterdagavond een te- legrafischen gelukwensch gezonden. Gis teren herdacht de president haar feestdag. Het bestuur der Hongaarsche Herv. Kerk heeft een uitnoodiging gezonden tot bijwoning van de onthulling van het ge- denkteeken van Zwingli en Calvijn, op 30 Aug. a.s. Hier zal moeten worden volstaan met toezending van een schriftelijk ant woord. De heer Barbas rapporteert over het verslag van de schriftelijke kerkvisitatie over 19291930. Naar het oordeel van de commissie zijn de vragen niet altijd op zorgvuldige wijze beantwoord en ook laten de vragen zelf wel eens aan duidelijkheid te wenschen over. Hierop zou hij een her ziening van het reglement moeten worden gelet. Wat nu de gegevens van het verslag betreft, kunnen wij mededeelen, dat het zielenaantal der Ned. Herv. Kerk volgens de tabellen bedraagt 2,995,938 en het aan tal lidmaten 865.581. Het aantal gedoopte kinderen in 1929 en 1930 bedroeg 82,061; dat der'volwassenen 4111. In beide jaren werden 11.569 huwelijken kerkelijk inge zegend. Het aantal godsdienstonderwijzers door de kerkeraden aangesteld, bedroeg 136, het aantal mannelijke catechisanten 95.729 en het aantal vrouwelijke 118.497. In bei de jaren samen deden 19.631 mannelijke en 27.007 vrouwelijke lidmaten belijdenis des geloofs. Tot de Ned. Herv. Kerk zijn volgens de officieele opgaven overgegaan 1137 en van haar hebben zich afgeschei den 1185 benevens 6277, die niet tot een ander kerkgenootschap zijn overge gaan. Wat den toestand der diaconiën betreft, wijzen de diaconierekeningen van de laat ste twee jaren de volgende cijfers aan: a. inkomsten (buiten het batig saldo) in 1929 f7.147.630.0514, en in 1930 f7.211,338.5314; b. uitgaven in 1929 f 6.956.613.1614, in 1930 f6.947.710.36. Door'de diaconiën is ter ondersteuning van de behoeftigen verleend: a. m geld, in 1929 en 1930 f 3.410.203.2554 en f 3.418.067.01; b. in natura f 665.097.28 en f 602.455.36. Het aantal doorloopend ondersteunden bedroeg in 1929: 17.920, in 1930: 16.465. Dat der tijdelijk ondersteunden in 1929: 11.817 en in 1930: 10.536. Het verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. De toelage uit de fond sen der Algemeene Synode. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft uit hare fondsen o.a. de vol gende toelagen verstrekt: Uit het Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften: Terneuzen f 1Ö0' voor lokaalhuur tot het houden van gods dienstoefeningen te Sluiskil. Uit het fonds tot verbetering van de schraalste predikantstractementen: Kle- verskerke f 450; Meliskerke f 804; Ouwer- kerk f 250; Kattendijke f 300; Hoofdplaat f 500; Waterlandkerkje f 750; Retranche- nient f 308; Sas van Gent f 160. Uit de Generale Kas: Vrouwepolder, herstellingswerken f 500; Ouwerkerk, ker- kekas f 300; Hansweert, kerkelijke admi nistratie, f250; Wissenkerke, voor den arbeid te Geersdijk f 200; Terneuzen, voor den godsdienstonderwijzer te Sluiskil 200 gulden. Verbetering der acous- t i e k. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Bussum besloot, op voorstel van de Commissie van Beheer, over te gaan tot verbetering der acoustiek in het kerk gebouw aan het Wilhelminaplantsoen. Ruim 5 jaar geleden is dit sierlijke kerkgebouw onder architectuur van den lieer Tjeerd Kuipers gebouwd, doch de acoustiek liet steeds te wenschen over. Verschillende proeven tot verbetering, o.a. met luidsprekers, en met achteruit- brenging van den kansel, hadden niet het gewensehte resultaat. Hierna heeft de bij uitstek deskundige Prof. Fokker, maandenlang gezocht naar een bevredigende oplossing. Thans meent, zoo meldt de „Stand.", Prof. Fokker die gevonden te hebben in het aanbrengen van een groote klank kaatser, rondom den kansel, zoodat de spreker in een soort schelp komt te staan waardoor de geluidsgolven worden ge dwongen zich in de meest gewensehte richtingen te bewegen. Prof. -Fokker en de architect Tjeerd Kuipers hebben daar na een tot in bijzonderheden uitgewerkt ontwerp ingediend, dat spoedig tot uitvoe ring zal worden gebracht. Geslaagd voor akte Fransch L.O. mej. J. Cijsouw te Wemeldinge en mej. H. van der Linde te Geersdijk. Op de examens voor de le Nederl. Modevakschoolvereen. slaagden a.o. voor Lingerie M. Wulfaart te Sas van Gent, I. Simoen te Sluiskil, A. Pauwels te Axel. Deze dames leerden volgens methode „Ensaid". Onweer boven Venlo. Giste renmiddag is de bliksem ingeslagen in 't pakhuis van Jansen's eieren-, zuivelpro ducten-, wild- en gevogeltehandel, gele gen aan den Roermondschen weg te Venlo. De brand liet zich zeer ernstig aan zien, maar door het optreden van de Ven- losche brandweer bleven de aangrenzende panden gespaard. Het pakhuis met inhoud, jonge haan tjes, emballage, e.d., brandde geheel uit. De omvang der schade, die door verzeke ring gedekt wordt, is nog niet bekend. EEN WEGENWET. Verleden week gaven wijin het kort weer den inhoud van de nieuwe drank wet, zooals die door de Tweede Kamer is aanvaard. Van minstens evenveel belang is de wo- genwet van 31 Juli 1930, die naar alle waarschijnlijkheid het volgend jaar in werking treedt. Alüaht hebben velen op verschillende plaatsen zien staan de bordjes met het opschrift: „Eigen weg". ue oorzaak nu, dat dergelijke bordjes, gedurende de laatste maanden als pad destoelen uit den grond rijzen ligt in de bovenbedoelde wet, die voorschriften geeft omtrent de openbare wegen. i.en ieder wordt in ons land wel geacht de wet te kennen, maar daarom is net niet onwenscheiijk, kortelijiks op de voor naamste gevolgen der wet te wijzen Tot dusver heeft de Rijkswetgever zich weinig met het wegenrecht ingelateu, uei berustte dan ook. voor een groot deol naas' Provinciale en Gemeentewet op provinci ale regiementen en gemeentelijke veror deningen. Men had alzoo tot nu toe in uit opzicht te doen met een gelijk stelsel waarbij met gewestelijke en plaatselijke toestanden rekening werd gehouden, welke regeiing, blijkens de toelichting bij aet a. ngehaalde wetsontwerp, in de praktijk tot dusver, bevredigend heeft gewerkt. De wegenwet beoogt dan ook een niet a'es omvattende regeling van het wegen- recht ,e geven, maar een regeling van de pi.i ten. waarop wettelijke voorziening noo'dig is. Het wetsontwerp wil alleen gebleken leemten aanvullen en onzekerheid, waar toe op sommige punten hel bestaande we genrecht aanleiding heeft gegeven, weg nemen. Een zestal onderwerpen worden nu in de wegenwet geregeld, van welke de twee voornaamste van het meest practisch belang zijn. Deze zijn: v ten eerste: 'het ontstaan en te niet gaan van de openbaarheid der wegen; ten tweede: de gevolgen dier openbaar heid ten opzichte van hem, die een bur gerlijk recht op een weg 'kan doen gelden, zooais b.v. een recht van eigendom, een recht van servituut (dat is een recht van erfdienstbaarheid) en dergelijke. Hoofdstuk I der wet brengt in de eer ste drie artikelen de algemeene bepalin gen, waaruit blijkt dat de wet uitsluitend van toepassing is op openbare wegen, waaronder in den zin der wet mede wor den verstaan: voetpaden, rijwielpaden, jaagpaden, dreven, molenwegen, kerkwe- gen en andere verkeersbanen voor beperkt gebruik, alsmede bruggen. Spoorwegen zijn uitgezonderd. Volgens art. 4 is een weg openbaar: I. Wanneer hij, na het tijdstip van der tig jaren, vóór het in werking treden van deze wet, gedurende dertig achtereenvol gende jaren voor een ieder toegankelijk is geweest. II. wanneer hij, na het tijdstip van tien jaren vóór het in werking treden van deze wet, gedurende tien achtereenvolgende ja ren voor een ieder toegankelijk is geweest, en tevens gedurende dien tijd is onderhou den door het Rijk, eene provincie, eene gemeente of een waterschap. III. Wanneer de rechthebbende daaraan de bestemming van openbaren weg heeft gegeven. Op het bepaalde onder I en H kan uit zondering gemaakt worden, wanneer, loo- pende den termijn van dertig of van tien jaren, gedurende een tijdvak tenminste een jaar duidelijk ter plaatse is kenbaar gemaakt, dat de weg slechts ter bede (op aanvrage) voor een ieder toegankelijk is. Dit kenbaar maken kan geschieden, door het stellen van opschriften als: eigen weg, particuliere weg, private weg, en soortgelijke, of door andere kenteekenen. Natuurlijk heeft de bij de wet bepaalde en in art. 4 omschreven „openbaarheid" gevolgen, en wel als het voornaamste ge volg, dit: dat alle verkeer daarover moet worden toegelaten. Art. 6 der wet geeft echter op boven staande deze uitzondering: „Het bestaan van een beperking in het gebruik anders dan krachtens een wet telijk voorschrift tot regeling van het verkeer, mag mede worden aangenomen op grond van de gesteldheid van den weg en van het gebruik, dat van den weg pleegt gemaakt te worden." Tevens zal de rechthebbende moeten dulden (art. 14 der wet) de uitvoering van alle werken tot onderhoud of ver betering van den weg, de uitvoering van alle werken vereischt voor aansluiting van wegen en uitwegen, het aanwezig zijn, plaatsen en onderhouden van voor werpen, boven op en in den weg ten be hoeve van het verkeer over den weg, van de voorgeschreven werken en van de uit voering daarvan. Aangezien wegbermen en bermslooten geacht worden tot den weg te behooren, waarop en waarin dan al het voorstaan de moet worden geduld, begrijpt ieder wel de draagwijdte van deze en meerdere bepalingen. Nog dient er even op gewezen, dat met de uitzondering, bedoeld in art. 6, boven aangehaald, de omstandigheid, dat wan neer een weg steeds als fietspad is ge bruikt, daarover geen groot verkeer be hoeft te worden toegelaten. Om nu aan de gevolgen der bij art. 4 omschreven openbaarheid te ontkomen moet men plaatsen het bekende bordje, waardoor de eigenaar van den weg dui delijk kenbaar maakt, dat hij de open baarheid, in den zin der wet, niet wenscht, dus de eigen beschikking wenscht te behouden. Deze kenbaarma- king moet dan loopende den termijn van 30 jaar, minstens een jaar bij den betrok-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2