No. 257 Dinsdag 4 Anpstus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 AUGUSTUS vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnomonfsprfts; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 0.05 P r ij der AdvertentiSn: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. BI] abonnement belangrijke korting. EEN NIEUWE REDEN VAN UITSLUITING. In art. 25 (23 oud) der Gemeentewet is bij de wet van 81 Januari j.L een nieu we alinea ingevoegd, waarbij wordt be paald, dat de echtgenoot van de in dit artikel van het lidmaatschap van den Raad uitgestotenen evenmin lid van den Raad kan zijn. Tengevolge van dit arti kel bedankte de echtgenoote van een ge meentegeneesheer te Hoorn, tot lid van den Hoornschen Raad gekozen, uit zich- zelve voor hare benoeming. Eveneens besloot de Raad van 'sGrar- venhage gisteren twee socialistische da mes, echtgenooten resp. van een portier van de stichting speel- en sportterreinen en van den tweeden ambtenaar van de Stichting Centraal Woningbeheer, Stich tingen, uitgaande van de gemeente 's Gra- venhage, n i e t als raadslid toe te laten, zulks met 228 stemmen. Meer juris prudentie bestaat over dit nieuwe artikel niet. Alleen besloot de raad van Middel burg met alg. stemmen, de echtgenoote van den gemeentegeneesheer, den arts Weijl, wèl toe te laten, nadat de raads commissie, met het onderzoek der ge loofsbrieven belast, had verklaard te du- biëeren. In Middelburg bestond neiging, om mevr. Weijl voor den Raad te behouden. Voor eenige maanden ontlastten B. en W. den heer Weijl van zijn plicht om de doodsschouw en de vaccinatie waar te nemen en belastten er den schoolarts mee. Men wilde mevr. Weijl, een geacht en bekwaam raadslid, gaarne als zoodanig behouden. Doch er bestond nog een plicht voor den heer Weijl, n.l. om desverzocht aan B. en W. advies te verstrekken over kwesties van medischen en hygiënischen aard. Die plicht was in de gemeentever ordening vastgelegd, en het was niet wèl mogelijk, die er, als bij gelegenheidswij ziging, uit te lichten. Zij blijft dus op den heer Weijl rusten en deze wordt er voor gesalariëerd. Geen wonder, dat het raadslid baron van der Feltz, die bij de beslissing afwe zig was, in beroep ging bij Ged. Staten. Van dit beroep lekte niets uit. De „Midd. Crt." zweeg, en eerst toen „De Zeeuw" het bericht lanceerde, ging zij in- formeeren, naar zij mededeelt. Er bleek, dat die mededeeling juist was. Dit geeft te denken, 't Heeft er allen schijn van, dat men er liefst niet te veel over gespro ken zag. Mevr. Weijl zelve deelde in een aan den Raad gerichte missive de zaak mede, en bepleitte haar toelating. Zij wilde blijkbaar de raadsleden, die deze zaak zouden willen aansnijden, vóór zijn. De „Midd. Crt.", die weRvoor den Vrij heidsbond kiest, doch, bang als zij is, dat de Raad nog eens geheel omgaat, toch ook voor de Vrijz. Democraten optrekt en gaarne mevr. W. en den heer Boasson gekozen zag, hoopt dat mevr. W. als raadslid blijft gehandhaafd, al vond zij 't advies der raadscommissie niet gelukkig. Wellicht hebben, als dit stukje ver schijnt, Ged. Staten reeds beslist. Zij moe ten dit volgens art. 34 Gemeentewet doen binnen 14 dagen nè, Raadsbeslissing. Het zal ons benieuwen, of dit College met de nieuwe bepaling in de Ge meentewet gesteld, rekening zal houden. Manoeuvres In Europa. Alsof er geen malaise allerwege heersch- te en bezuiniging voor geen enkel land een overbodig gebaar schijnt, worden overal groote manoeuvres voorbereid om de slagvaardigheid der legers op te voe ren en de nieuwste snufjes op technisch gebied toe te passen en de bruikbaarheid ervan in de praktijk te toetsen. Van de groote mogendheden is Duitsch- land het eenige land, waar bij den uiterst gespannen financieelen toestand alle oefe ningen in groot verband zijn afgelast en slechts garnizoensoefeningen gehouden zullen worden. In België beperkt men zich tot oefe ningen in de legerplaatsen, terwijl in Spanje tengevolge van de geheele reor ganisatie van het leger geen gelegenheid is voor het houden van manoeuvres, waartoe ook de binnenlandsche toestand niet zeer geschikt lijkt, In Frankrijk wordt dit jaar op bij zonder groote schaal geoefend. Reeds in Januari en Februari zijn daar manoeu vres in het Alpengebied gehouden, terwijl in het voorjaar groote oefeningen hebben plaats gehad in Tonkin, Tunis en de Le vant, in Mei bij Toulon gecombineerde marine- en luchtmanoeuvres, en verder onlangs luchtmanoeuvres boven Rijssel, in tegenwoordigheid van den minister van oorlog en maarschalk Pétain, gene- raal-inspecteur van de luchtverdediging, waarbij het bleek, dat een groote stad als Rijssel in een uur tijds door een lucht bombardement met den grond gelijk kan worden gemaakt, niettegenstaande alle afweermaatregelen. In Augustus wordt weer een driedaag- sche oefening in luchtverdediging tegen bombar dements- en jachtvliegtuigen bij Nancy gehouden, waarbij wederom maar schalk Pétain tegenwoordig zal zijn. De groote najaarsmanoeuvre3 worden gehouden van 10 tot 16 Sept. in het go- bied van Reims-Laon-Rethel (welbekend uit den grooten oorlog). In Tsjecho-Slowakije worden twee groote manoeuvres gehouden, waaraan verschillende divisies deelnemen; alle ove rige divisies houden gevechtsoefeningen in het terrein. In Augustus worden tucht oefeningen gehouden, waaraan ongeveer 200 vliegtuigen zullen deelnemen. In Italië zullen in Augustus 600 vlieg tuigen oefenen aan weerskanten der Ape- nijnen, in samenwerking met de speciale afweermilitie. Bovendien houden twee versterkte divisies oefeningen in de Al pen, terwijl de beide cavalerie-divisies aan de Joegoslavische grens in het Karst- gebied zullen oefenen. In Engeland zullen verschillende on- derdeelen van de eerste divisie op oor logssterkte oefenen. Op de Salisburyvlak- te worden oefeningen in groot verband gehouden door vecHtwagenafdeelingen. De gemechaniseerde proef-brigade houdt van 14 tot 16 Sept. brigade- en divisie- manoeuvres. In Rusland worden groote manoeuvres gehouden aan de Poolsche grens. Zooals men weet worden in ons land de gewone Septemberoefeningen gehou den. Ontploffing in een expres-trein. Twee dcoden en verscheidene gewonden. Zondagavond werden, toen de expres- trein Munchen-Belgrado het station Zi- meny-Neustadt binnenreed, tengevolge van een explosie in een der wagons twee personen gedood en tal van personen ern stig gewond. Naar het schijnt was de helsche ma chine voorzien van een lont, die op tijd was ingesteld. In verband met deze explosie hebben de autoriteiten bepaald, dat voortaan geen buitenlandsche spoorwagens meer in Joe- go-Slavië zullen worden toegelaten. De oorzaak van dezen maatregel is ge legen in het feit, dat de autoriteiten tot de slotsom zijn gekomen, dat dergelijke bomaanslagen steeds plaats hebben in wagens, die 'direct uit het buitenland ko men. Voorts zijn nog maatregelen geno men ter verscherping van de controle. Ooggetuigen van den aanslag melden, dat door de ontploffing drie wagens in brand zijn geraakt. De plegers van den aanslag hebben vermoedelijk de bedoeling gehad, de van een tijdlont voorziene hel sche machines in het station van Belgra do tot ontploffing te doen brengen. Zitting van het Duitsche Rijkskabinet. Het Rijkskabinet heeft Maandagmid dag de Vrijdagmiddag aangevangen be raadslagingen met de vooraanstaande leden uit het bedrijfsleven voortgezet. Aan de besprekingen, die eenige uren duurden, werd, behalve door de leden van het Kabinet en den president van de Rijksbahk, dr Luther, deelgenomen door verschillende autoriteiten. Besluiten zijn niet genomen. De beraadslagingen, welke de volgende dagen door de economische commissie uit het kabinet tezamen met de deskundi gen van de daarvoor in aanmerking ko mende kringen zullen worden voortgezet, betreffen de voorbereiding van het Eco nomisch Noodplan. Onderzocht werd, welke maatregelen zouden kunnen worden genomen tot wij ziging van de 'kartel- en prijspolitiek, tot het financiëel herstel der gemeenten, tot eventueele verlaging der huishuren enz. Men zal er zich toe beperken bepaalde voorstellen te formuleeren. Besluiten zul len eerst worden genomen na den terug keer van den Rijkskanselier uit Rome. De opstand in Britsch-Indië. Uit Simla wordt gemeld, dat na de maandenlange actie tot onderdrukking van de opstandige beweging in Burma de onder-koning zich thans genoodzaakt heeft gezien, den staat van beleg af te kondigen en dat hij de locale regeering bij verordening verstrekkende bevoegd heden heeft gegeven. Reeds geruimen tijd heeft men overwo gen, den staat van beleg af te kondigen, doch de klimatologische en geografische omstandigheden maakten gedurende den moesson elke militaire operatie onmoge lijk. 4 Augustus-herdenking in België. De Belgische minister van binnenland- Bche zaken heeft aan alle gemeentebestu ren van België laten weten, dat de dag van 4 Aug. niet onopgemerkt mag voor bijgaan. Het was inderdaad op dien da tum, dat in 1914, om half tien 's morgens de schending van België's grondgebied door de Duitsche troepen, plaats had. De kerken zouden vanmorgen op dat oogenblik noodklokken doen kleppen, de fabrieken, werkplaatsen en stoomschepen hun fluiten en sirenen doen gillen, terwijl de bevolking verzocht werd om één mi nuut ingetogenheid in acht te nemen en te blijven stilstaan. Kanonschoten zouden het begin en het einde dier minuut aankondigen. Een invaliden-schandaal in België. Een speciale commissie heeft, onder voorzitterschap van staatsminister Franc- quin, een grondig onderzoek ingesteld naar het hooge percentage der militaire pensioenen. Het gepensionneerden heir in België omvat gemiddeld 24 pet. invalieden, ter wijl in Duitschland het percentage maar 7 pet. is, 854 pet. in Frankrijk en 9 pet. in Engeland. Men heeft „ontdekt" (wat eigenlijk iedereen al sedert lang wist), dat bijna al de hooge officieren (dus juist dege nen, die het minst aan oorlogsgevaar zijn blootgesteld geweest) oorlogsinvaliden zijn: 20 luitenants-generaal op 26 zijn in- valied, 31 generaals-majoor op 37; 115 kolonels op 127; 116 luitenants-kolonel op 133; 323 majoors op 361; 1647 kapi teins op 1986. De hooge officieren van den gezondheidsdienst zijn allemaal in- valiedl Nochtans zijn de meeste „slachtoffers" nog volop in staatsdienst, waar zij hooge salarissen verdienen. Korte berichten. Naar het W.B. uit Warschau meldt, heeft de Poolsche regeering wegens het toenemende tekort tegen 1 September 3000 ambtenaren in de verschillende ministe ries, 1000 belastingambtenaren en 900 onderwijzers ontslagen. Te Barcelona zijn 38.000 metaalbe werkers in staking gegaan. Volgens een draadloos bericht van Nova-Zembla hebben aldaar twee Rus sische geologen goudafzettin gen ontdekt. De academie van wetenschappen is voor nemens een nieuwe expeditie naar Nova- Zeinbla te zenden, teneinde verdere on derzoekingen te doen. Op enkele kilometers afstand van Tortona (Italië) werd een vrachtauto, waarmede eenige personen werden ver voerd, door een trein gegrepen. Acht vrouwen werden gedood. Uit Toronto (Canada) wordt ge meld, dat in een sluis van het Lachine- kanaal een ernstig ongeluk heeft plaats gehad. De stoomboot „Rapids Prince" voer met volle kracht tegen een gesloten sluisdeur, waarbij de sluisdeur geheel werd vernield. Door het uitstroomende water werd een veertigtal arbeiders, die ter plaatse werkzaamheden verrichten, meegespoeld. Slechts 25 hunner konden zich zwemmende* redden, terwijl de ove rigen door verdrinking om het leven kwamen. Bij de opening van de zeilweek van Gowes heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen het koninklijke jacht „Bri- tannië" met den koning van Engeland aan boord de startlijn passeerde, kwam het in botsing met een uit tegenoverge stelde richting komend stoomschip, waar door een man over boord sloeg. Hoewel terstond pogingen in het werk werden ge steld, om hem te redden, verdronk de on gelukkige. De koning liet den wedstrijd terstond afbreken. De Indische Prinsen naar het buitenland. De hier te lande vertoevendo Indische prinsen zullen heden naar Londen ver trekken en zich vandaar binnenkort naar Parijs begeven, om bij de opening van het nieuwe Nederlandsche paviljoen op de Koloniale tentoonstelling tegenwoordig te zijn. Daarna zullen de prinsen een bezoek brengen aan Berlijn. Begin September keeren zij naar ons land terug om op Dinsdag 15 September de opening van de Staten-Generaa! bij te wonen. Baron van Nagel vergezelt hen op huD. reis. Onze schoenexport bedreigd. Het bericht, dat de Deensche minister van handel, Hauge, bij de opening van de jaarbeurs te Frederica, gezinspeeld heeft op beschermende maatregelen en dat men in verband daarmede in Denemarken in de eerste plaats maatregelen ter bescher ming van de schoenen-industrie ver wacht, is voor de Nederlandsche schoe nenindustrie een onpleizierige boodschap. Want Denemarken is verreweg de voor naamste afnemer van de Nederlandsche schoenennijverheid. Het betrekt ongeveer de helft van den algeheelen Nederland- schen uitvoer van dit artikel. In 1930 bedroeg de totale export van schoenen, laarzen en pantoffels, geheel of voor het grootste deel van leder, 449.062 paren, ter waard8 van 2.568.000 gulden. Daarvan gingen naar Denemarken 265.298 paren, ter waarde van 1.249.000 gulden. Voor het eerste halfjaar van 1931 bedroeg de totale export 140.876 paren voor 696.000 gulden. Denemarken betrok hiervan 75.681 paren, ter waarde van 308.000 gulden. De ziekte van Mgr. Nolens. Zijn toestand ernstig. De „Residentiebode" weet te melden, dat op een hervatting van de parlemen taire werkzaamheden van Mgr Nolens, zooals het blad van betrouwbare zijde werd medegedeeld, niet meer gerekend mag worden. Loonsverlaging in de metaal-industrie. Naar het /Handelsblad" meldt, heeft de Christelijke organisatie van Metaalbe werkers het ontwerp-eoHectief contract met een kleine meerderheid aangenomen, de R. K. en moderne bonden hebben het echter met groote meerderheid verworpen. Uit de sainentelling van alle stemmen der verschillende organisaties blijkt, dat er vijfmaal zooveel tegen- als voorstanders waren. Het staat nu dus vast, dat gisteren in de metaalnijverheid een contractlooze pe riode is. ingegaan. De landelijke regeling voor de leden van den Metaalbond, welke verleden week is vastgesteld, treedt nu in werking. Zij zal zoo spoedig mogelijk aan de belanghebbenden worden toegezonden. Voor zoover het blad kon nagaan, zijn conflicten, als gevolg van de verwerping, niet dadelijk te wachten. De kleinhandelsprijzen. De hoogleeraren Polak en Kaag zetten hun onderzoek inzake de kleinhandels prijzen voort. Thans verscheen een rapport over melk boter en margarine. In het algemeen is er wel eenige „aanpassing" van den kleinhandelsprijs aan de daling in den groothandel. Maar niet in verhouding tot die daling. Demarge tusschen den vrij sterk gedaalden groothandelsprïjs en den in veel mindere mate gedaalden, klein handelsprijs, bH'ft meermalen abso luut gelijk. Soms is die marge zelfs g r o o t e r geworden. Dit laatste deed zich bijv. in Rotter dam voor ten aanzien van boter. De inkoopsprijs bedroeg in 1923 f2.19, de kleinhandelsprijs 12.45. Verschil f0.26. In 1930 daalde de Inkoopsprijs tot fl.73 en werd de kleinhandelsprijs f2.07. Verschil dus f 0.34. Deze s t ij g i n g is toch zeker met behoorlijk te motiveerenl Wat de margarine betreft, constat teert het rapport, dat het vrij ver kochte artikel een uiterst trage, maar ten slotte tamelijk bevredigende prijsaan passing vertoont, doch dat dit anders is Binnenland. Noodtoestand in den West-Frieschen tuin bouw. De Nederlandsche mijnen en de Duitsche kolen. Onze schoenexport bedreigd. Vliegongelukken te Soesterberg en Rot terdam. Malversaties in den Hoofdplaatpolder. Buitenland. Bomontploffing in een expres-trein. Een invaliden-schandaal in België. met het onder fabrieksmerk ver kochte. Hieromtrent lezen wij: „Zoowel tijdens den heftigen concur rentiestrijd, die do indexcijfers der vrij- verkochte margarine tot 50 h 70 deed dalen, als in de jaren daarna, waarin zij zich tusschen 70 en 80 bewogen, blijft de prijs van b.v. Blue Band sinds 1926 of wellicht vroeger geheel onveranderd. Aan het „versch gekarnd" zoude Wil lem de Zwijger's devies „saevis tranquil- lus in undis" kunnen worden toegevoegd. Als een teeken des tijds verschijnt thans de Sanella aan de markt, waarvan de detailprijs, in procenten van dien van Blue Band uitgedrukt, 67 bedraagt, een cijfer, dat niet veel verschilt van het indexcijfer van vrije margarine. Hoewel natuurlijk de samenstelling van Sanella evengoed van die van Blue Band zal ver schillen als de vrij verkochte soorten op verschillende tijdstippen van onderschei den samenstelling zijn, ligt het vermoe den voor de hand, dat het pousseeren van de Sanella en het gelijktijdig ver slappen van de Blue Band-propaganda een middel tot prijsaanpassing is." Met de daling van den prijs der na tuurboter gaat gepaard wat begrijpelijk is een verminderd gebruik van mar garine. Men zie de cijfers van het verbruik peir hoofd: Natuurb. Marg. 1926 5,8 KG. 7,4 1927 5,7 8,1 1928 5,8 8,4 1929 5,9 9,2 1930 6,5 8,9 Men ziet hieruit, dat de margarine trust, hoe machtig ook, volstrekt niet vrij is in de prijsbepaling. Met het concur- reerend artikel natuurboter moet in ster ke mate rekening worden gehouden. Uitvoering Tarwewet. Het lid der Tweede Kamer de heer Ker sten heeft aan den minister van binnen landsche zaken gevraagd; Is het den minister bekend, dat met name in Zeeland graanhandelaren wei geren door hen gekochte tarwe te aan vaarden, tot groot ongerief van de land bouwers, die geld behoeven? Kan de minister mededeelen of deze weigering grond vindt in de onzekerheid, of de regeering deze geschatte en ver kochte tarwe inderdaad afnemen zal? Is de minister bereid ten spoedigste maatregelen te treffen om alle landbou wers in gelijke rechten te doen deelen? Het Bredasche aunped-verbod. Naar aanleiding van het bericht over het verbod te Breda voor het gebruik van autopeds, schrijd men van welinge lichte zijde aan het „Handelsblad": Dit krasse besluit van de Brabantsen3 politie-autoriteit komt ons vooral on der de huidige tijdsomstandigheden gedurfd voor. Om de eenvoudige reden, dat, indien het gehandhaafd zou blijiven en wellicht voor andere gemeenten aan leiding worden tot ihet nemen van derge lijke maatregelen, een aantal Nederland sche bedrijven daarvan ernstige schade zouden ondervinden. Immers de autopeds, zoowel die van bout en op dunne wiel tjes met massieve bandjes als die uit rij- wiel-onderdeelen samengesteld en op de luchtbanden gemonteerd, worden vrijwel voor 95 pet in ons eigen land vervaardigd. Hier «ou due door een eenvoudig be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1