No. 256 Maandag 3 Aupstus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland AMSTERDAMSCHE BANE it. Hendrikse Go's Bank N.V. Soes BIJKANTOOR GOES ALLE BANKZAKEN. gevestigd te AMSTERDAM. Voorloopig adres Vlasmarkt 18. Buitenland. Binnenland. Kapitaal Reserve Totaal f 55.000.000. f 46.500.000. f 101.500.000.- Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 AUGUSTUS vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. {<£55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentien: 1l regels f 1.20, elke regel meer 30 ct BIJ abonnement belangrijke korting. Stuurt Hitier aan op burgeroorlog? De Berljjnsehe correspondent van de „Manchester Guardian" weet udt „be trouwbare bron" te berichten, dat een ernstige ontwikkeling in de Duitsobe nat.- aocialistiaobe beweging plaats beeft. De extremisten, d.w.z. zij, 'die bet voorbeeld van den „marsoh naar Rotme" willen vol gen, winnen grond. Of Hitier wel of niet aan bun zijde staat, is onzeker naar alle waarschijnlijkheid is bij; bet nog niet met zichzelf eens. Doch in ieder geval heeft het hoofdkwartier var de Nazi's te Münohen (en dit kan onmogelijk zonder (zijn voorkennis zijn geschied) aan alle plaatselijke staven der Nazi's in geheel Duitsohland, de namen toegezonden van de officieren der plaatselijke detachemen ten van de Rijksweer, die beschouwd wor den als „betrouwbaar" of „onbetrouw baar" („onbetrouwbaar" betee'kent den Nazi's welgezind of op zijn minst neu traal, in geval van een „opmarsoh naar Berlijn"). Deze lijst moet in handen geraakt zijn van de politie en van de ministers van Binnenlandsche Zaken en Rijksweer. Fransch-Amerikaansch crediet aan Engeland. Naar Havas bericht, bevestigt men ter bevoegder plaatse, dat de Overeenkomst over de 'Opening van een crediet var 50 milli'oen pond sterling ten gunste der Bank van Enigeland door de eimissieban- ken van New York en Parijs definitief heslist is. De onderteekening var het con tract, dat tussahen de Bark var Frank rijk en de Bank van Engeland ten aanzien van het Fransohe aandeel in het crediet gesloten is, heeft reeds plaats gehad. De Bank van Engeland kondigt aan, dat de Bank van Frankrijk en de Fede rale Reservebank var New-York ieder een crediet in hun respectieve deviezen, gelijk aar 25 milli'oen pond sterling, dus in het geheel 50 millioen pond, ter be schikking der Bank van Engelard heb ben gesteld. Korte berichten. Mac Donald is Zaterdagmorgen per vliegtuig naar Lossiemouth zijn geboorte plaats, in Schotland vertrokken, waar hij vermoedelijk zal blijven tot de bijeenkomst van de tweede Ronde Tafelconferentie te Londen omstreeks half September. Te Lohz heeft de politie 69 perso nen in hechtenis genomen onder verden king van staatsvijandige propaganda. In verband daarmee zijn drie vereenigingen ontbonden, die zich met communistische propaganda zouden hebben ingelaten. Te Brunswijk hebben eenige honder den communisten op bevel van den politie- president van Brunswijk drie dagen ge vangenisstraf ondergaan. De communis ten hadden, ondanks het verbod dat van 1 tot 6 April in Brunswijk geen optoch ten machten gehouden warden, zulks toch gedaan. Alle deelnemers hiervan zitten thans in de gevangenis. Een sterke politiemacht drong het gebouw van de „Amtorg", de Russische handels-vertegenwoordiging te Buenos Ayres binnen en arresteerde het geheele personeel, dat bestaat uit 160 personen, waarvan vijftien vrouwen. In den nacht van Vrijdag op Zater dag hebben de communisten een aanslag gepleegd op de spoorwegbrug van de baan BoekarestKroonstad. De aanslag kon echter worden verijdeld. Naar gemeld wordt, zullen de Duit sche Rijkskanselier Dr Brüning en de minister van Buitenlandsche Zaken, Dr Curtius de aangekondigde reis naar Rome waarschijnlijk Woensdag as. aanvaarden. De Duitsche staatslieden zullen dan Vrij dagochtend in de Italiaansche hoofdstad aankomen. De afgewsnde catastrophe op de MoerdUkbrug. Het lid der Tweede Kamer de heer ir. van der Bilt heeft den minister van Wa terstaat gevraagd: 1. Heeft de minister kennis genomen van het bericht, als zou onlangs een groot onheil op de brug bij de Moerdijk zijn voorkomen door de tegenwoordigheid van geest van twee beambten van de Neder- landsche Spoorwegen? 2. Zoo ja, is het Zijne Excellentie ook bekend, dat de Nederlandsche Spoorwe gen een onderzoek naar de roden, waar om zich twee treinen tegelijk op de brug bevinden, hebben ingesteld? 3. Is de minister bereid mede te dee- len welk resultaat dit onderzoek heeft opgeleverd en of het tot het nemen van meer afdoende veiligheidsmaatregelen heeft geleid? De Duitsche crisis en de positie der Nederlandsche crediteuren. De heer Kortenhorst, lid der Tweede Kamer, heeft den minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het de Regeering bekend, dat door de crisis, waarin het Duitsche bank- en geld wezen zich bevindt, vele Nederlandsche crediteuren, zoowel uit de kringen van den land- en tuinbouw, zuivelproductie en aanverwante bedrijven, ais uit die van de nijverheid, geen betalingen van hun Duitsche debiteuren kunnen verkrijgen en dat daardoor voor het Nederlandsche be drijfsleven moeilijkheden zijn ontstaan? 2. Is de Regeering bereid pogingen in het werk te stellen om de Nederlandsche crediteuren in het bezit te stellen van de hun toekomende bedragen? Cumulatie van functies in de S. D. A. P. De Federatie Amsterdam der S.D.A.P. heeft den heer A. H. Gerhard, Tweede Kamerlid en lid van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, voor de keus ge steld voor een dier beide functies te be danken. Bravol Russisch klompenhout. Vorige week hebben de klompenfabrie ken te Dinxperlo de proefzending Rus sisch espenhout uit Polen ontvangen. Dit hout blijkt voor de bewerking van klom pen doelmatiger en beter bewerkbaar te zijn en is ook voordeeliger doordat men uit een kubieken meter meer klompen kan krijgen. In November hoopt men een groote zending espen- en elzenhout te krijgen en wel zoodanig, dat dit direct voor bewer king kan worden gebezigd. De nieuwe G. G. van Ned.-IndiS. De nieuwbenoemde Gouverneur-Gene raal, jhr B. G. de Jonge, zal de reis naar Ned.-Indië met de „Patria" van den Rotterdamschen Lloyd maken. De heer de Jonge zal zich 17 Aug. naar Marseille be geven om zich daar in te schepen. Uitvoer van varkensvleesch. De „St.-Crt." bevat een nieuwe beschik king van den minister van Landbouw, waarbij de voorwaarden zijn vastgelegd, aan welke voor uitvoer bestemd varkens vleesch moet voldoen. Ook zijn afgedrukt de merkteekens, waarvan het vleesch bij uitvoer moet worden voorzien. De beschikking treedt 15 Aug. in wer king. De herbouw van ons paviljoen te Vincennes. H. M. de Koningin heeft een bedrag van drieduizend gulden ter beschikking ge steld van het Comité voor den wederop bouw van het Nederlandsch Paviljoen op het terrein van de Internationale Ten toonstelling te Vincennes. Mgr. Nolens. De Volkskrant meldt, dat men zich be zorgd maakt over den toestand van mgr. dr W. H. Nolens, al is waarschijnlijk nog geen direct levensgevaar aanwezig. De landarbeidersstaking in Drente. Het lid der Tweede Kaïner, de heer van den Heuvel, heeft tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gericht: 1. Waar de minister uiteraard kennis heeft genomen van de reeds uitgebroken en n'og dreigende looncomflicteh in de veenkoloniale landbouwbedrijven, is bet daar den minister oök bekend, dat de voornaamste oorzaak van deze conflicten ligt in het uitblijven van het voor den oogst 1931 toegezegde steun voorstel? 2. Waar de Regeering, blijkens het ant woord op vragen van ondergeteefcende, van plan is voorstellen te doen tot steun, voor den oogst 1931, wil de minister met het oog op de voor den bedrijfsvrede zoo schadelijke paniekstemming in bedoelde streken, nn onverwijld, hetzij bedoeld voorstel 'bij de Staten-Generaal indienen, hetzij mededeelen de hoofdstrekking van voorgenomen steunmaatregelen? Onder leiding van den Rjjksbemidde- laar, den heer Westerdijik, is Zaterdag middag in het gemeentehuis te Assen, op nieuw een bespreking gehouden tusscihen de landbouwers en de arbeiders-organi saties, die betrokken zijn bij 'het land- bouwcOnflict. •Be gevoerde bespreking heeft ook nu nog niet tot een oplossing van het con flict geleid. Aangezien in de verschillende dorpen de loonregelingen uiteenloopend zijn, is er besloten, dat deze in het begin der vol gende week in elke streek afzonderlijk onder het oog zullen gezien worden. Daartoe aangezocht, zal de heer Wes- terdijk dan met de betrokkenen vergade ren in Ter Apel, Emmer-Gompascuum, Erica, Gasselternijeveen, Drouwenermond, Nieuw-Buinen en Musselkanaal. Volksweerbaarheid. Oud-minister Mr H. Bijleveld, heeft het voorzitterschap van de Vereeniging Volksweerbaarheid nedergélegd. Het eierbesluit treedt spoedig In werking. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt, is zeer binnenkort de verschijning te wachten van een Eier besluit ingevolge de Warenwet. Verder meldt het blad, dat benoemd is tot directeur van het Ned. Eiercon- trolebureau, de heer Tukker te Beekber gen. Minister Reljmer. De minister van Waterstaat, mr P. J. Reijmer, zal gedurende deze maand: met verlof afwezig zijn. Onveilig benzlnevervoer. In een brief aan de gemeenteraden, via Ged. Staten der provincies, herinnert de minister van binnenlandsche zaken en landbouw aan het rapport der Benzine commissie 1923 met betrekking tot de maatregelen betreffende opslag en ver voer van benzine. Blijken» kennisgeving van den minister van arbeid, handel en nijverheid, wordt uit hét buitenland veel benzine per tankauto ingevoerd, en dik wijls voldoen daarbij de tankauto's niet aan de noodige eischen van veiligheid, als bedoeld in het genoemde rapport. Reeds is er een ongeval met een der gelijke tankauto voorgekomen, waarbij de uit de tanks wegstroomende benzine in brand geraakte, als gevolg waarvan en kele woningen door het vuur werden aan getast en grootendeels vernield. De ver brande auto voldeed, in verschillende op zichten niet aan de bedoelde voorwaar den. De voornaamste afwijkingen betrof fen: ketelinhoud grooter dan 2500 liter; brandbluschmiddelen niet op den wagen aanwezig; ontbreken van inwendige af sluiters tusschen ketel en aftapleicLingen. aan de vulopeningen der ketels geen in wendige vulpijpen; ontbreken van oen brandscherm op den door een explosie motor gedreven ketelwagen en onjuiste plaats van den knalpot en het beiïzine- reservodr van den wagen; ontbreken van een automatisch werkend hrandblusch- apparaat onder de motorkap. In aanmerking nemende do ernstige gevolgen, welke ongevallen al» hiervoren bedoeld, kunnen hebben, verdient het aanbeveling, dat die gemeentebesturen^ welke tot dusver geen maatregelen tegen onveilig benzinevervoer troffen, alsnog terzake de noodige bepalingen in de po litieverordening opnemen. Conservenfabriek stopgezet Te Buitenpost heeft men de conserven fabriek van de firma Dokter moeten slui ten, omdat het grondwater zoo slecht is. Hierdoor is een honderdtal meisjes zon der werk gekomen. De fabriek is niet aam- gesloten op een waterleiding, omdat die nog niet zoover is uitgebreid. Overbrugging Hol- landsch Diep. Het zal den lezers on getwijfeld bekend zijn, dat op dit oogen- blik van verschillende zijden wordt ge ijverd voor overbrugging van het Hol- landsch Diep, waarbij deels de bouw van een brug bij den Moerdijk, deels het tot stand brengen van een brugverbinding NumansdorpWillemstad wordt bepleit. Naar de „Midd. Crt." verneemt, heeft het College van Ged. Staten in dit ge west zich aanvankelijk voorstander ver klaard van een brug NumansdorpWil lemstad; het zou reeds in die richting aan den Minister van Waterstaat zijn meening kenbaar hebben gemaakt. Ged. Staten gaan daarbij blijkbaar o.m. uit van de overweging, dat de verbinding van Zeeland met Rotterdam over Nu mansdorpWillemstad belangrijk korter is dan die over den Moerdijk en tevens het voordeel heeft, dat daarin geen ge- lijkvloersche Bpoorwegkruisingen voor komen. Zaterdagavond Bpöelde voor de Zar terdagavond-competitie Goes Lil tegen Goesche Boys II. Goes HI won met 0—0. Bij Kon. besluit is toegekend de zil veren eere-medaille der Oranje Nassau- orde aan S. Nyeboer te Vlissingen, brig, majoor der rijksveldwaoht. Radi'on-reolame. Boven Mid delburg, Vlissingen en Goes verscheen Za^ terdagmiddag een vliegmachine, die ach ter zich voerde een reusachtig doek, waar op reclame werd gemaakt voor het be kende waschmiddel Radion, een der pro ducten van de Leverszeep-Maatschappij. Ook de onderkant der vliegmachine droeg een reclame-opschrift voor Radion. Deze moderne reclame trok zeer de aandacht. Motorsport. De motorclub „Scheldegouwen" te Middelburg hield Zaterdag j.l. haar terreinrit, waaraan verbonden was het terreinkampioenschap van Zeeland. De organisatie was in goede handen, waarover de rijders het allen eens waren. Het circuit dat gereden moest worden, was keurig verzorgd en zeer goed met pij- len aangeduid. De uitslag is als volgt; Klasse tot 350 kub. c.M. 1. J. W. Wittenberg op Raleigh 53 strafpunten; 2. K. v. d. Voort op F. Bar- nett 54 strafpunten; 3. H. van Driel op F. Barnett 88 strafpunten; 4. W. Roelof- sen op F. Barnett 92 strafpunten; 5. R. v, d. Wwatijue PP B.S.A. 95 strafpunten; Binnenland. Groote brand te Amsterdam. De staking der Drentsche landarbeiders. Buitenland. Fransch-Amerikaansch crediet aan En geland. De reis van Ghandi. 6. J. Maarschalk op F.N. 99 strafpunten. Klasse boven 350 kub. c.M.: 1. D. H. Eysink op Eysiuk 54 strafpun ten; 2. J. Maasdam op Ariel 68 strafpun- ten;3. P. van Geloven op Triumph 72 strafpunten; 4. J. H. Dupont op Ariel 114 strafpunten; 5. Andró de la Porie op H.D. 119 strafpunten; 6. P. Wittehboer op Ariel 124 strafpunten; 7. G. Vertrecht op Panther 131 strafpunten; 8. G. Huy- brecht op H.D. 144 strafpunten; 9. J. Oiling op Rudge W. 168 strafpunten; 10. M. Morren op Ariel 174 strafpunten. Kampioenen zijn: J. W. Wittenberg in de lichte klasse en D. H. Eysink in de zware klasse. Middelburg. De Commissaris der Ko ningin is mei zijn gezin voor eenige we ken met verlof naar het buitenland ver trokken. Lustrum „Medioburgum". Het plan. voor de feestviering van „Me dioburgum" 'heeft thans meer een vast omlijnd plan gekregen. Het voornemen bestaat thans, om op Vrijdag 2'8 Augustus, des namiddags 'n receptie te tbouden, in het Schuttershof. Na de receptie zal aan de cere-ieden, donateurs en contribuanten der vereeni ging en de contribuanten van het Mid- delburgscih Muziekkorps, waarmee 'Medio- burgum het feest in den tuin gezamenlijk viert, een tuinfeest worden aangeboden. Het MaddelburgBch Muziekkorps zal onder leiding van den heer Joh. Caro de verschillende nieuwe dansen en uitbeel- idingsgroepen, voor deze gelegenheid ge schreven door dhr Chr. Mazure, begelei den. De tuin zal voor deze gelegenheid een extra feestkleed (krijgen. Voor deze feesten werd door den kunst schilder Louis Heymans een groot affi che gemaakt, linoleumsnede. Den volgenden dag, Zaterdagmiddag, wordt ter eere van .Medio door de Zebra een turnfeest gehouden op 'het sportter rein. Hieraan wordt deelgenomen door zeven vereenigingen en de feestvierende vereeniging. In totaal 750 medewerken den. De groote zaahiitvOeringen zullen in het begin van October worden gegeven. Hiervoor is door den heer R. de Muynck een spel geschreven. Voor deze spel en dans-revue zijn door dhr Mazure weer verschillende nieuwe rhythmiache dansen geschreven, die nu reeds in studie zijn. Zondagavond herdacht de Geref. Jongel. Vereen. „Herman Faukeel", al hier met vele leden en oud-leden het 65- jarig bestaan der Vereeniging. In zijn openingswoord wees de voorzitter op het vele, wat sinds 2 Aug. 1866 was gepas seerd en de groote beteefcenis die de J. V. voor vele 'leden heeft gehad. Verschillende oud-voorzitters voerden het woord, diep ten herinneringen uit het verleden op en wezen op het doel der J. V., op de roeping der gereformeerde jongelingen, op de per soon van Herman Fankelius, die voor de stad Middelburg en voor het geheele land in het begin van de 17de eeuw van zulk een groote beteekenis is geweest. Met groote dankbaarheid mag de J. V. op dezen herdenkingsavond terug zien. —t Het personeel van den Reinigings- en ontsmettingsdienst verzamelde zich Zaterdag na afloop van den dienst in het schaftlokaal aan de Pijpstraat, om lin be sloten kring ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van den dienst, hm» direc teur, den heer J. F. Vermeulen, in wiens handen gedurende al die jaren de leiding w&e. te conxptoneateeyea.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1