No. 255 Zaterdag 1 Aupstus 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. HtyFfliMMi Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Wise Uo'sBaÉ life KWALITEIT HOLIANDICH El 60VENÜD® BERraS'JUNSTORBET Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. ALLE per 1 AUGUSTUS vervallende worden verzilverd door e Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voratatraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44£55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franso per poat, 2 3.— Losse nummers!0.C5 Prijs der AdvertentlPn: 1regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Morgen (Zondag) viert H. M. de Konin gin-Moeder haar 73sten verjaardag. Moge Gods zegen bij het klimmen der jaren haar deel zijn. Het stervende gezin. Over de beteekenis van het gezin schreef de liberale „Avondpost" deze beharti genswaardige woorden. „Er is wellicht geen belangrijker on derwerp voor onzen tijd te bedenken dan dit. Het goede gezin is van ontzaglijke be teekenis voor een volk. Er is niets anders, waarvan voor de vorming van een men- schenleven zooveel kracht kan uitgaan. De glorietijd van ons volk was mede een tijd, waarin het echte, oud-Holland- sche gezinsleven bloeide en groeide. Daar om is de crisis in het gezin die wij thans beleven, van zulk een vitale beteekenis. Wij zijn soms een wonderlijk slag schepsels, wij moderne menschen. Wij be schermen oude molens en trekhonden; wij doen aan liefdadigheid en richten vereenigingen en huizen op voor allerlei verdorven en en zwakken; maar aan den anderen kant zien de meesten van ons niet het sociale drama, dat zich vlak on der onze oogen afspeelt: het drama vein het stervende gezin. Het gezin in Nederland verkeert in staat van ontbinding. Laat ons hopen in het eerste stadium zoodat herstel nog mo gelijk is, maar het feit op zichzelf is on loochenbaar. En: Dit is de schuld van de ouders en van de kinderen beide en vermoedelijk van de eerste het meest. Wij gaan van de stelling uit, dat het gezin is de grondslag'van een goede sa menleving in de volksgemeenschap. De stelling is ouderwetsch, maar zij is juist. Een bloeiend gezinsleven beteekent als re gel een bloeiend volk. Onze vaderen, wij deden het reeds uitkomen, hebben dit al toos begrepen. Het gezinsleven is altijd een der sterkste factoren van ons volks bestaan geweest; de Hollandsche huise lijkheid was schier overal in de wereld bekend en vermaard. Dit is grondig aan het veranderen. En verder: Een jongen van zestien, zeventien jaar voelt haast niet meer dat hij in zijn wo ning hoort, dat zijn huis meer is dan een pension. Hij bedoelt het niet kwaad. Hij vindt het kinderachtig thuis te blijven. Zelfs op feestdagen, als de heiligende kracht van het gezinsleven het sterkst kan blijken, gaan onze kinderen, onze jongens er soms met hun sportclubs op uit. En dan zijn ouders vaak zwak: zij gunnen het hun kinderen en willen niet den schijn van het tegendeel wekken. Waar nog bijkomt, dat ook vele ouders in hun vrijen tijd niet steeds het gezin boven alles verkiezen en meer „uithuizig" zijn dan noodzakelijk en gewenscht is. Dat is het slechte voorbeeld. Het gezin valt uiteen. Het oude, ouder- wetsche gezin, dat de trots en de glorie van alle vorige generaties is geweest. Ons gezin, ons ouderlijk huis: dat was de groote magneet, dat was het natuurlijke aantrekkingspunt, maar nu zijn er de imp A c/it/oopenct restaurants en de café's en de bals en de sport en honderd andere dingen." Met ingenomenheid maken wij van deze uitspraken melding. Er dreigen zeer ernstige gevaren voor het gezin. Zonder overdrijving kan van het stervende gezin worden gesproken. Van Antirevolutionaire zijde is op dit gevaar voortdurend de aandacht geves tigd. En met sterken nadruk werd nog in het program van actie voor de stembus van 1929 gevraagd: handhaving van het huwelijksrecht en beveiliging van het ge zinsleven. Nog eens: de Gedeputeerden. 'Ondanks het feit, dat de 'discussie er over gesloten was, gevoelt een heldhaftig lezer, zijn naam zorgvuldig verzwijgend, 'zicih aandienend als „Een C.H.-inan, •die voor politiek geen tijd heeft", zioh gedrongen in het Prot. Zuiden zijn ihart te 'luchten over de verkiezing van Gedeputeerden. Nieuwe gezichtspunten worden echter niet geopend. De aangevoerde argumen ten voor de verkiezing van den tweeden C.H.JGedeputeerde, werden reeds alle vroeger door de redactie genoemd. Maar de naamlooze scribent ziet wel kans er de kerk, de 'Ghr. Kweekschool te Middelburg en Vrederust als met de haren bij te sleepen. Dat men in 'C.H.-kring niet veel tegen ■het betoog van. den heer Van 't Hoff kan inbrengen, laat zich verstaan. Maar dat men zijn gemoed lucht door het schrijven van dergelijk fra'ais is toch .wel teekenend. Ongetwijfeld zullen er ook vele Christe lijk Historisehen zijn, die zich daarover verontwaardigd zuilen gevoelen. Jammer, dat de redactie van het Prot. Zuiden zich liet verleiden, om een derge lijk, heneden peil .zijnd artikel op te nemen. Of moet dit misschien bijdragen tot de hetere verhouding tusschen de A.R. en C.H. partijen, waarvan het blad on langs gewaagde? Rapport der Engelsche Bezuinigings- commissie. Het rapport der Nationale Bezuinigings commissie bevat als belangrijkste voorge stelde bezuinigingsmaatregelen: de ver laging van de werkloosheidsuitkeeringen met 20 pet. en de verhooging der weke- lijksche bijdragen met 10 pence. Eveneens zullen de traktementen der onderwijzers met 20 worden verlaagd, die der politie beambten met 12% pet. De soldij van het leger zal op de schaal van het jaar 1925 worden vastgesteld. Ook wordt voorgesteld de pensioenen der officieren te verminderen. Een ander ge wichtig punt is het streven naar een ver mindering van de kosten voor de vloot, zonder, naar het rapport zegt, de veilig heid des lands in gevaar te brengen. Bo vendien worden nog een reeks van klei nere besparingen aanbevolen. De beide Arbeidersleden der commissie hebben in een minderheidsrapport tegen verscheidene punten verzet aangeteekend. Reuter meldt nog, dat de aanbevolen verlaging van de loonen en pensioenen van leger en vloot 2.690.000 pd. st. zou bedragen. Wat betreft de burgerlijke dien sten acht de commissie zich niet gerecht vaardigd eenige salarisverlaging aan te bevelen, wegens de progressieve reduc tie, die reeds overeenkomstig de verminde ring van de kosten van het levensonder houd heeft plaats gehad. De algemeene bezuiniging, door de com missie voorgesteld, zou neerkomen op een bedrag van-96.5 millioen pond. Mussolini over da wereldcrisis. In het weekblad „Anales" zegt Musso lini, dat het jaar 1932 ten goede of ten kwade zal beslissen over de toekomst van Europa. Wij staan voor een schrikkelijk dilem ma, schrijft de Duce, ofwel vernieuwing van onze beschaving ofwel vernietiging hiervan. Tot nu toe zijn alle pogingen tot herstel van de solidariteit mislukt De nutteloosheid van internationale conferenties is nu gebleken en wij staan nu voor het absolute niets. Europa staat op het punt ineen te stor ten. Slechts een vredestijdperk van tien jaar kan het nog redden. Dit kan alleen de vredesconferentie van 1932 bereiken. Van deze conferentie hangt niet alleen het lot van Europa, doch van het geheele menschenras af. Indien deze conferentie mislukt, is zij de proloog van de ineenstorting. Groote overstroomingen in Britsch-Indië. In Britsch-Indië is ten gevolge van de aanhoudende regens de Bramapoetra bui ten haar oevers getreden, zoodat verschei dene groote steden overstroomd zijn. De materiëele schade is zeer belangrijk. Dui zenden zijn daldoos geworden. MacDonald over zijn reis. In antwoord op een vraag in het Lager huis over de reis der Britsche ministers naar Berlijn antwoordde MacDonald, dat hij omtrent de hoofdzaken kon verwijzen naar het door hem gepubliceerde offici- eele communiqué. Het I.agerhuis diende zich te herinne ren, dat het bezoek oorspronkelijk be doeld was als tegenbezoek voor het Duit- ?che bezoek aan Londen en Chequers. Men heeft echter van de gelegenheid ge bruik gemaakt, om de op Chequers aan gevangen besprekingen voort te zetten en aen financiëelen toestand van Duitsch- land onder den invloed van de werkzaam heden der Londensche conferentie nog maals onder het oog te zien. Op grond van de gevoerde besprekin gen verklaarde MacDonald zich ervan overtuigd, dat de door de conferentie voorgestelde maatregelen de directe moei lijkheden van Duitschland zouden ver lichten, waardoor het mogelijk zou wor den, een oordeel er over te vellen, of Duitschland nog verdere credieten noodig heeft en in welken vorm deze verstrekt moeten worden. Gedurende het verblijf te Berlijn heeft de minister van buitenlandsche zaken Henderson ook met de Duitsche regee- rmgspersonen van gedachten gewisseld over twee vraagstukken, die de beide landen ten zeerste interesseeren, n.l. de ontwapening en het protocol van Genève en de Geneefsche conventie betreffende de regeling van den arbeidstijd in de kolen mijnen De crisistoestand in Duitschland. De Rijksregeering waarborgt de wissel schulden der Danatbank, voor zoover deze niet voortspruiten uit eigen accept. De Danatbank zal bij' hervatting van het algemeene betalingsverkeer hare lo ketten heropenen en hare betalingen on beperkt verrichten. Volgens een overeenkomst met indus- trieelen zullen dezen de door de bank en gelieerde kringen ter beschikking gestelde 35 mill. Mark tegen den koers van 125 pet. overnemen. Hierdoor zuilen de bank nieuwe middelen ten bedrage van 43 smill. M. toevloeien. Door de besprekingen met de Rijks regeering en de Rijksbank is de zekerheid gegeven, dat do Danatbank kan voldoen aan alle eischen, die haar door de vol ledige hervatting van het betalingsverkeer kunnen worden gesteld. Discontoverhooging te Berlijn. De Rijksbank heeft met ingang van he den het disconto van 10 op 15 pet. ver hoogd. De rentevoet voor beleeningen is van 15 tot 20 pet. verhoogd. Omtrent de motiveering der disconto verhooging seint het W. B. nog, dat de Rijksbank met het oog op de ongunstige uitwerking van dezen hoogen rentevoet op den reeds moeilijken toestand van Puitschland, in het bijzonder voor den landbouw, zoo lang mogelijk de gelden de noteeringen heeft gehandhaafd. Dat de Rijksbank echter met het oog op de eischen voortspruitende uit de a.s. her vatting van het volledige betalingsver keer tot een dusdanige sterke disconto verhooging is overgegaan, geschiedt in het vertrouwen daarop, dat de overgang van het normale betalingsverkeer daar door zal worden vergemakkelijkt tenein de des te spoediger tot dragelijker rente tarieven te kunnen terugkeeren. De Zeppelln-poolvlucht. Dr Eckener deelde aan de journalisten mede, dat het luchtschip zich geheel had gehouden aan de oorspronkelijk vastge legde plannen en ook de van te voren opgemaakte route had gekozen. Het af gelegde traject bedraagt plm. 13.000 K.M. De postzakken, die het luchtschip van boord van den sovjet-ijsbreker „Malygin" bad meegenomen, werden direct na aan komst te Friedrichshafen door postbe ambten in ontvangst genomen en verder geëxpedieerd. Prof. Samoilowitsj deelde het volgen de mede: Gedurende de eerste acht dagen mo gen wij nog niet veel zeggen en hebben wij de verplichting op ons genomen, om over wetenschappelijke resultaten te zwij gen. Ik mag u echter verzekeren, dat de vlucht een tegen alle verwachtingen in uitmuntend verloop had. Bij een pool tocht behoort geluk en dat hebben wij in groote mate gehad. Gedurende de geheele vlucht hadden wij helder weer en gun- stigen wind. Wij hebben zeer veel geleerd en vóór het vertrek had ik me een zoo groot succes niet durven droomen. Prof. Samoilowitsj verklaarde o.a. nog in antwoord op een desbetreffende vraag van een vertegenwoordiger vau de pers. dat hij weliswaar voor de eerste maal. met een luchtschip in het Poolgebied is geweest, doch dat deze tocht niettemin de beste was van de achttien of negen tien, die hij reeds in het Poolgebied heeft gemaakt. De communisten-pi opaganda in China. Naar gemeld wordt, hebben de commu nisten in Canton en omgeving hun actie sterk uitgebreid. Aanhoudend komen ver ontrustende berichten binnen, doch we gens de strenge censuur is het moeilijk deze te controleeren. Onlangs is een massa Russische com munisten het land binnen gedrongen, die hun tenten in de verschillende deelen van Canton hebben opgeslagen en huis aan huis vlugschriften verspreiden. De politie komt niet tusschenbeide en de Chineesche „rooden" worden driester dan ooit. Zij hebben, zelfs in een van de voorsteden een kantoor geopend en voe ren van daaruit openlijk propaganda. H. M. de Koningin en Prinses Juliana. De Reichspost meldt nog de volgende bijzonderheden over het verblijf van Ko ningin Wilhelmina in Oost-Tirol. H. M. maakte de terugreis in een sa lonwagen, door de Oostenrijksche spoor wegen beschikbaar gesteld, over Salz burg en München. H. M. sprak bij haar vertrek, haar groote bewondering uit over Oost-Tirol en verzekerde, dat zij hier prettige uren van heerlijke ontspanning had doorge bracht. Met groote vreugde en dank baarheid sprak de Koningin over het bergvuur, dat Zondagavond te harer eer was ontstoken, waarbij de Dolemieten straalden in een fantastischen gloed van roode vlammen. Ook aan het station te Linz werden de Koninklijke gasten allerhartelijkst be groet door de bevolking. Feestelijk ge tooide kinderen boden de Koningin en de Prinses edelweiss en alpenbloemen aan. H. M. bezocht met gevolg nog Heili- genblut vanwaar een tocht naar den Grossglockner werd gemaakt. Met lof sprak H. M. over het tactvol optreden van den Oostenrijkschen re cherchedienst. Philips sluit ln België. Philips te Eindhoven deelt het volgen de mede: In verband met een andere werkverdee- ling ln onze fabrieken wordt de fabriek te Leuven tijdelijk gesloten. Ten gevolge van dezen maatregel is aan 3 4 400 ar beiders ontslag aangezegd. Handelsverdrag met Zuid-Afrlka. Reeds sinds enkele jaren zijn onderhan delingen gaande tusschen de Unie van Zuid-Afrika en Nederland met betrek king tot het sluiten van een handels verdrag. Deze onderhandelingen verkeeren thans in een vergevorderd stadium, zoodat bin nen niet te langer tijd hot totstandkomen der overeenkomst tegemoet kan worden gezien. Wat den inhoud van het verdrag be treft, vernamen wij nog, dat deze van algemeene strekking is en een voorzie ning in de handelsbetrekkingen beoogt, ook de clausule van de wederzijdsche meestbegunstiging komt er in voor. De conventie van Oslo. Dezer dagen werden op uitnoodiging van de Nederlandsche regeering bespre kingen ad hoe gehouden tusschen verte genwoordigers van de regeeringen, die de conventie ran Oslo gesloten hebben, Binnenland. Spoorwegongeluk te Sloterdijk. Buitenland. Overstroomingen in Britsch-Indië. Discontoverhooging te Berlijn. Mussolini over de crisis. Deze besprekingen, die ten gerieve der Skandinavische regeeringen to Hamburg gevoerd werden, betroffen in hoofdzaak de economische onderwerpen, door de sub-commissie voor de organisatie van de voortbrenging en het ruilverkeer in gesteld door de Europeesohe studiecom missie, behandeld in baar Toni-zitting en later te behandelen in hexe Angustus- zitting. (Volledig Pluimveevoeder») J daar deze uit ideafe grondstoffen is vervgcrdSK j en qéén visenrneei bevat Alles vereend it. éér. kor-retniels bjvge Sedert 1925 fs de pluimveeteelt Verrijkt met Bertetö.Kbnstkornel'het wefeftSötSD pelgk ideale, voordeeiiqer en volledige voede? i voc.- kuikens, klppen.esndca enz üsar-ifk Cfeqranen;v':eeschmeei.v;ta:T.ir.2n.voed!nqsz:'.:teï j enz. In één korre! zQn vereen'qd er weanvedv®wl kregen wondt» arbeidsbesparing,lagere Rwtófisaji kosten en betere fcevruchtinq v.h.ei.qrootero» IQker eieren,sterker en mooier dieren en 3Ö&mëé® J eieren dan met de omslachtige dubbel voederiri<U met'Ochtendvoeder enqemenqd graan. Alle foelie voederen, waardoor i ioq milliocnen verspild v/c den.worcit dcorde.Kunstkorrel'in eensepgetk ven.ln Nederland voert men reeds Z millioen (dppen en eenden rne\.S^hte\3£mrikcfiPj>/f poshv. Yrgsetxrorhiirv-J Mm mts loodje, waclé Vvm mmanfeefcf ^BERTELSSSiAMSTERDAN Odrooi reeds verkreqen in Belqië.Canada.&iqelareS Franknjk.ltaliê.HonqarQe.nolen,SpanjeAjid-AfrL'<a, Verkeersongevallen in 1930. In 1930 hadden in de 48 gemeenten boven 20.000 inwoners 28.227 verkeers ongevallen plaats. 'Onder de slachtoffers waren 262 doo- den, 1748 ernstig gewonden en 5370 licht gewonden. De cijfers zijn, wat de groote plaatsen betreft, hooger dan ooit. De aantallen zijn in zeven jaar tijda meer dan verdubbeld. 155 verkeersonge lukken worden door dronken bestuurders veroorzaakt. Maastricht te droog? Voor verschillende plaatsen in ons land en Europa is de maand Juli veel te nat geweest, aldus een modedeeling van het Kon. Ned. Met. Instituut. Hetgeen wo gereedelijk accepteeren. Volgens dezelfde ambtelijke mededee- ling maakt Maastricht echter een uit zondering: de hoofdstad van Limburg was in de afgeloopen maand te droog! Hier volgen eeuige plaatsen met den regenval voor Juli 1931 in ons land en daarachter het cijfer van den normalen regenval in dezelfde maand. Groningen 193 74 Vlissingeii 153 65 De Bilt 128 78 Helder 98 57 Amsterdam 85 -H 76 Maastricht 56 -H 80 Maastricht is dus werkelijk „te droog" geweest. Burgemeesters. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot burge meester der gemeente Maasland H. L. du Boeuff; tot burgemeester der gemeente Zuidbroek H. E. Buurma; tot burge meester der gemeente Nieuwolda R. A. Cleveringa en tot burgemeester der ge meenten Zoetermeer ea Zegwaart L. B. Middelberg,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1