No. 254 Vrijdag 31 Juli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeiand AMSTERDAMSCHE BANK BIJKANTOOR GOES ALLE BANKZAKEN. HeÉih&Co'sMN.fJoes EERSTE BLAD, Buitenland o. gevestigd te AMSTERDAM. OPENING 1 AUGUSTUS a. s. Voorloopig adres Vlasmarkt 18. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Kapitaal f 55.000.000. Reserve f 46.500.000.— Totaal f 101.500.000. ALLE per 1 AUGUSTUS vervallende worden verzilverd door edorlandsche [pijen mcreten .unchen zijn [ning van de sging en hot lis", Hitler's Ideel met he rbouwd zijnl ■an den rech ter, heeft tot Heinz Lahu- rachten stoot rordt als de lijn bewering, mk de hoofd- catastrophe Lste zakelijke mcern bestre- it van Heinz |van dit fail- ien en gansch •e gevolgen, sti'gd door de iusen en zijn Loor hem ge- lohehorst" in in architecto- it als, een der [producten der :erd door den iWasmuth een |rafie uitgege- -akman Wer- bet mee-ster- tect Otto Blen- Lahe einzigar- Een heirle- Lui heeft aan jnterieur mee- voor den tuin- ;en niet onder- In, een speciale Vouwers, vier aten en ontel- J aan 't inrich- Indenlang bard jouwde biljard- lit zuiver mar- lemenl: om Let Ipe gracht met Irt, die slectits loten kin wor- Tttrac ties,zooals pr soliede Bre- tebrooders La- nationaal .,bis nen ei niet in den vo rrnali- ■rant w oo r del vjkG Itelde men den Irins zur Lippe ■rijf aan. Ook Ie generaals uit aeestal wel een veeldezucht der dat de groot- Idige, soliede en 1 waren. Zij be- lidmaten der lusen, de groot- en, liet de Stefa- ln en toen hot In intrede hield, lo geldmiddelen [terne beweging, lige Lahusoii's ken General-su- jüe in het kerke- inde plaats be- I Bremen geëerd kv Lahusen, den Iche Kamer van Itypeerende om- Tlanks de heer- me hij juist dien lot Hohehorst in Irdag en midden lij 's avonds om- len rechter van lar belaste broe- Id in zijn Bre- I en onopgemerkt Ibroer, Friedrich Tiel genoemd Haar hij geen ac- In had en alleen fofijten gebruik Jelijke transacties In's kwam thans lehommeerde ban Ichröder, ten va.. vrije Hansastad ven slag, want noot deze bank Te rf Indus rie, de |eevisscherij had hun voornaam- Schröder was de Ider Deutschen au- Aktiengesell- Fertelt, dat hij in Jn armen schoen- Idens zijn leertijd leeds in 1905 met leine effectenzaak Zakenwereld door |l929 reeds 23 fl ag. Het kapitaal fïrk en eenzelfde eserve gevormd, n 60 commissies laatste jaren in nsa-Dampfschif- I don voorgrond. I Lloyd speelde hij [istapeling van be waar de „Gross- Iders Lahusen toe Bremen wedijve- sensationeele ge- el gebied en zij be- tiinst de hoop op tg van den aige- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «£55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ÏÏLKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Fer 3 maanden, franco per post, f3.— Lasso nummers fC.GS Prijs dor Adverteutiën: 1regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. De „Zepp" weer thuis. Be „Graf Zeppelin" versoheen gisteiv avond om kwart over zes boven Berlijn. Voor het luchtschip op het vliegveld landde, kruiste het geruimen tijd op ge ringe hoogte boven Berlijn'a huizenzee. In de straten juichte de bevolking den luchtreus telkens en telkens weer geest driftig toe. Nog nimmer werd de „Zepp" met zooveel enthousiasme begroet als na dezen Pooltocht. Een talrijke menigte was van de aan komst van het luchtschip getuige. Dr Eckener verliet het eerste den gon del en begroette Br Sahm, den opper burgemeester van Berlijn. Vervolgens be gaf hij zich, begeleid door de kapiteins van het luchtschip en Prof. Samoilowitsj naar het restaurant van het vliegveld. Onderweg werden hem vele bloemstuk ken aangeboden, terwijl talrijke fotogra fen druk in de weer waren om opnamen te maken. In het restaurant hield Dr Sahm een toespraak, waarin hij Br Eckener en de geheele bemanning uit naam van de hoofdstad Berlijn, begroette en uiting gaf aan den trots der Berlijners, dat de reis naar het Poolgebied van Berlijn uit is genomen. Br Eckener dankte, ook uit naam van de bemanning voor de hartelijke ont vangst. Ook hij en de bemanning zijn verheugd over het bereikte resultaat. Misschien is niet alles vervuld, wat verwacht werd, doch Dr Eckener was niet geheel zeker of alles, wat over de plannen in de cou ranten is geschreven, ook werkelijk tot de plannen heeft behoord. Intusschen was hij bijzonder verheugd, dat het lucht schip weder zijn vermogen heeft kunnen toonen. Thans kan hij als resultaat van het geen onderweg beleefd werd, vaststellen, dat de reis de meest aangenaamste, de mooiste en de minst gevaarlijke is, die men zich kan voorstellen. Voortdurend heeft men onder een Ita- liaansch blauwen hemel gevaren, bij goe de verpleging en dikwijls onder het ge not van een goed glas wijn. Wij hebben den boozen mist Bteeds onder ons gela ten en het heeft geen groote moeite ge kost de groote eilanden en de kustgebie den, die nog voor een gedeelte onder zocht moeten worden, te bereiken, zoo gemakkelijk mogelijk van bovenaf te de- finieeren en er fotografische opnamen van te maken. De meegebrachte foto's zullen toonen, welk een uitstekend exploratiemiddel het luchtschip is. Dr Eckeuer sprak tenslotte de over tuiging uit, dat de „Graf Zeppelin" nog dikwijls voor zulke doeleinden zal wor den gebruikt. Prof. Samoilowitsj verklaarde, dat hij er over verbaasd is geweest, hoe een uit stekend middel het luchtschip voor der gelijke exploratietochten is.% Men heeft thans in enkele dagen op de* verschillen de daarvoor in aanmerking komende ge bieden der wetenschap resultaten kun nen bereiken, voor het verzamelen waar van anders twee tot drie jaar noodig zouden zijn geweest. Het radiostation van de luchtschepen- werf te Friedrichshafen heeft van boord van de „Graf Zeppelin" de mededeeling ontvangen, dat het luchtschip vanmor gen te ongeveer 5 uur te Friedrichsha fen zou landen. De reisbelasting wordt opgeheven. Naar wij vernemen, wordt de Duitsche noodverordening betreffende de heffing van een belasting van 100 mark op bui- tenlandsche reizigers in den loop van de volgende week opgeheven. Het rijksministeirie van financiën is van opvatting, dat de noodverordening alsdan haar doel heeft bereikt, n.l. den grooten stroom van reizen naar het bui tenland gedurende den zomer te richten op binnenlandsche reisdoelen en zoo het afvloeien van aanzienlijke geldbedragen naar het buitenland te voorkomen, want inmiddels hebben velen, die naar het buitenland wilden gaan, hun plannen ge wijzigd en kamers besproken in Duitsche badplaatsen. Wijl derhalve aldus het hoofddoel van de verordening is bereikt, zouden de na- deelen bij handhaving overwegen. Een bijzonder gevolg van de verordening isi, dat vele Duitsche badplaatsen, die een zelfde voor de gezondheid heilzame werking als beroemde buitenlandsche badplaatsen hebben, juist thans zeer ge- wenschte voordeelen uit de verordening hebben getrokken. Na het Engeische bezoek aan Berlijn. In berichten en artikelen in de Lon- densehe pers over 'het bezoek van Mac- Donald en Henderson aan Berlijn 'koint in de eerste plaats tot uiting, dat het be zoek geen enkel tastbaar resultaat ten gunste van 'Duitschland beeft opgeleverd, hoewel het wel bij het Duitsche volk. een goeden indruk heeft achtergelaten. Het heeft, aldus zegt de „Times", den goeden wil tusschen beide landen zeker versterkt. De psychologische uitwerking er van in Duitschland kan men thans reeds voelen. Men ziet thans in Duitschland den wer- kelijken toestand veel beter in, zoo besluit de „Times", dan vroeger. Bezuiniging in Engeland. Het rapport van een onlangs met tegen zin door de regeering benoemde Bezuini- gingscammissie, wordt op het einde van deze week 'bekend gemaakt. Het rapport bevat zeer drastische voor stellen voor bekrimping op de staatsuit gaven. Met meedoogenlooze veronacht zaming van een andere commissie, die op komt voor betere bestaansvoorwaarden voor de burgerlijke ambtenaren, wordt er dn aanbevolen, dat de salarissen dezer ambtenaren over de geheele linie zullen worden verminderd met 10 procent. Ook dringt het aan op aanzienlijke trakte- mentsverlagingen voor onderwijzers en politiebeambten. Alle sociale verzekering moet er bij de rapporteurs aan gelooven, uitkeering van werkloosheidsverzekering, de administratie van die verzekering en zelfs kinder- en moederschaps'zorg. Het rapport berekent, dat mdt deze en derge lijke bezuinigingen ten naastenbij 90 mil lioen p.st. per jaar kan worden bespaard. En het geeft tevens aan, waarom bet noodzakelijk is, dat zul'ke besparing wordt verkregen. Want er kan geen sprake zijn ■van een sluitende begroeting, indien men bet niet doet. Reeds nu kan men met ze kerheid voorspellen, dat Snowden of zijn opvolger het volgend jaar April, wanneer de begrooting mioet worden ingediend, 60 millioen p.st. tekort zal komen. Groote staking te Oslo. De reeds geruimen tijd bestaande moei lijkheden in het Noorsche bedrijfsleven zijn nog verscherpt door het hangende loongesehil tusschen de 'kantoorbedien den in de handelsondernemingen te Oslo en de eigenaar® der verschillende zaken. Van de zijde der kantoorbedienden werd medegedeeld, dat vandaag in 80 'handels ondernemingen te Oslo, waaronder de groote huizen van Oslo, het werk zal wor den neergelegd. De hittegolf in Amerika. In de westelijke staten en de staten van het centrale Westen van Amerika, heerscht nog steeds groote hitte. De tem peratuur stijgt soms tot 50 gr, Celsius. Reeds zijn meer dan tachtig personen ten gevolge van de hitte overleden. In ver schillende staten treden ook sprinkhanen plagen op, terwijl in andere door de groote hitte boschbranden veroorzaakt worden. De werkloosheid in de Vereen. Staten. Green, de voorzitter van het Ameri- kaanscbe Verbond van den Arbeid, ver klaarde, dat de werkloosheid toeneemt. Indien de industrieele toestand niet ver betert, zullen de Vereen. Staten 7 millioen werkloozen hebben over zes maanden. Crisismaatregelen voor den Britschen landbouw? Door 168 voor bet meerendeel conser vatieve afgevaardigden naar bet Engei sche Lagerhuis is aan de regeering een memorandum overhandigd waarin wordt aangedrongen op maatregelen, welke on verwijld tot leniging van den nood in den landbouw dienen te worden genomen. Het memorandum wijst op den ongunsti- gen toestand in den Britschen landbouw en dringt er op aan, dat de thans te ne men nood-maatregelen later door wette lijke maatregelen zullen worden vervan gen. Communistische agitatie. De Franscbe minister-president Laval heeft een langdurige conferentie gehad met den prefect van politie en den mili tairen gouverneur van Parijs, betreffende de maatregelen tegen de dreigende orde verstoringen van de communisten op 1 Aug. Alle manifestaties en vergaderingen zijn verboden. De vreemdelingen, die aange troffen worden in de communistische sa menscholingen zullen onmiddellijk over de grens worden gezet. De gebruikelijke ver sterkingen van de ordediensten zullen zoowel te Parijs als in de provincie wor den aangebracht. Daden van sabotage of molestaties van werkwilligen zullen zeer streng worden onderdrukt. Korie berichten. De Belgische bakkersbond spoort zijn leden aan om van 5 Augustus af in staking te gaan als protest tegen de wijze waarop de staat voortdurend met regle menten in het bedrijf wil ingrijpen, waar door de vrijheid aan banden wordt gelegd, en tevens ook om te protesteeren tegen ■de protectionistische maatregelen die van landbouwerszijde zijn voorgesteld aan de regeering en door haar worden in over weging genomen. Te Catania zijn eeni'ge honderden bezoekers van een 'koffiehuis volgens de bladen van 100 tot 400 na het eten van ijs, met vergiftigingsveErschijnselen opgenomen in de ziekenhuizen en parti culiere klinieken. Volgens de gewoonte in het Rijn gebied bij Lotharingen, krijgt de wijn van eiken oogst een eigen naam. In verband met de politieke gebeurtenis, 'die de wijn- kweekers het belangrijkst van 'dit jaar achten, zal de wijn van den nieuwen oogst naar den president der Vereenigde Staten, die bet initiatief tot het moratorium- voorstel nam, „Hoover-wijn" 1931 ge noemd worden. "Wolimporteurs te Philadelphia, Bos ton en New-Yorlk hebben order ontvangen tot betaling van invoerrechten aan de fe derale regeering tot een totaal van 40 millioen dollar. Het heet, dat deze som in den loop der laatste vijf jaar door het ver- valschen der inklaringspapieren weder rechtelijk achtergehouden is. De door een groote schenking reeds in Duitschland bekende Amerikaan, Julius Rosenwald, uit Chicago, heeft den Oberburgemeister van Berlijn, 'Sahm, me dedeeling laten doen van zijn voornemen, om 'de stad Berlijn een bedrag van een millioen dollar te schenken voor de op richting van een tehuis voor kinderen van drie tot zestien jaar. Het college van burgemeester en wethouders en de ge meenteraad hebben het aanvaarden van deze schenking goedgekeurd. Tijdens de feestelijkheden die zijn vastgesteld ter gelegenheid van den Inter nationalen Rooden Dag op 1 Aug. a.s., zal het volkscommissariaat van Oorlog van de luchtvaartorganisatie Ossoaviachim 51 nieuwe oorlogsvliegtuigen ontvangen. De vliegtuigen zijn gebouwd uit middelen, die hiervoor in geheel Sovjet-Rusland zijn verzameld. Faillissementen. Het faillis sement van J. Staal, landbouwer te Kat- tendijke, curator Mr. Ph. R. Hugenholtz, te Goes, is geëindigd met een uitdeelings- lijst van 18,012 pet. aan de concurrente schuldeischers. Goes. Be v o 1 k i n g. Ingekomen: L. J. Ridderhof, zonder beroep, van Oud-Vos- semeer, Westsingel 109; M. G. Hirdes, dienstbode, van Heinkenszand, Groote Kade 2; P. Jongepier, zonder beroep, van Middelburg, Terwelstraat 8; W. van Wel, bakkersknecht, van Koudekerke, Nieuw- straat 47; J. van 'tWestende, van 'sH. Arendskerke, Kleine Kade 17; F. G. Rot tier, arbeider, van Oss, P. Jasper straat 1; J. M. Blomaard en gezin, schippersknecht, van Kloetinge, Heernisseweg 30; M. Zan- dee, werkman, van Baarle-Nassau, 's H. H.kinderendijk 7. Vertrokken: J. Lindenberg, zonder be roep, naar Brouwershaven, Markt 7; J. J. Geense, dienstbode, naar Ellewoutsdijk, Njiejawsfraat 25; A. Wisse, kantoorbe diende, naar Middelburg, Gravenstraat 193. Kloetinge. Donderdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente voltallig. Inge komen zijn: Verzoek van het gemeentebestuur van Bergen op Zooan om adhaesde te willen betuigen aan een door haar aan den Ministerraad gericht adres inzake over brugging van het Hollandsch Diep nabij Willemstad. Schrijven van den Minister van Water staat inzake verbreeding van de School straat nabij de erven van S. Trimpe en J. Felius. B. en W. zullen met Trimpe en Feiius onderhandelen. Verslag van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch te Goes over 1930. Schrijven van den Minister van Finan ciën, dat geen aanleiding bestaat om be roep in te stellen tegen de beslissing van den Pensioenraad 'betreffende vaststelling van den pensioensgrondslag voor H. G. Eermin, die indertijd waarnemend secre taris dezer gemeente is geweest. Al deze stukken worden voor 'kennisgeving aange nomen. Verzoek van M. Maat e.a., eigenaars en gebruikers van perceelen, grenzende aan de z.g. brandsloot, om van gemeente wege genoemde sloot te doen rioleeren en deimpen. B. en W. stellen voor alleen de rioolbuizen te geven. De verdere werk zaamheden moeten dan door belangheb benden zelf worden gedaan. Dhr Straub zegt, dat de gemeente deze sloot vroeger heeft opengehouden en gedolven omdat zij ze noodig bad voor watervoorziening, in geval van brand. Thans heeft zij ze niet meer noodig. Hij vindt dat het op den weg der gemeente ligt om de sloot op haar •kosten te rioleeren en dempen. Hij zou gaarne zien, dat hiermee dan gewacht werd tot den a.s. winter om dan bij wijze van werkverschaffing te laten dempen. Op een vraag van den beer Hoogstraate antwoordt de voorzitter, dat het gedeelte der brandsloot grenzende aan de School straat, indertijd door de gemeente op baar kosten is gedempt. Ook bij voelt voor de idee van den heer Straub om de demping bij wijze van werkverschaffing te laten doen. Op voorstel van den heer Straub wordt thans nog niet op het verzoek beschikt en Buitenland. Terugkeer van de Koningin en Prinses Juliana. Binnenland. Bezuinigingen in Engeland. Hittegolf in Amerika. Toenemende werkloosheid in Amerika. Briand ongesteld? zal eerst geconfereerd worden met de ver zoekers. Verzoek van M. van 't Veer om terug gaaf van schoolgeld voor 2 maanden aangezien 1 'kind van hem met Mei reeds van school is gegaan. De voorzitter zegt, dat hij het onbillijk vindt, dat wanneer een kind de school niet bezoekt, men dan toch schoolgeld moet betalen. Volgens de verordening moet men zoolang -een kind ingeschreven staat, schoolgeld betalen. Hij stelt voor om het verzoek in te willi gen en evenzoo aan J. van der Sohraaf ontheffing te verleenen. Het voorstel van den voorzitter wordt hierna met algeimeene stemmen aangeno men. De voorzitter deelt mede, dat 'S. en W. timmerwerk en schilderwerk van een lokaal der gemeentebewaarschool hebben doen opnemen. De raming is hooger dan in de begroeting 1931 is uitgetrokken. De toestand van de school is evenwel zoo; dat dringende verbetering geëischt is. Met algemeene stemmen wordt goedgevonden, dat de werkzaamheden worden uitgevoerd. De geloofsbrieven der herkozen en ge kozen leden van den gemeenteraad wor den door de beeren de Rijk, Straub en Buitenhuis onderzocht en in orde bevon den. Hierna wordt tot toelating besloten. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de gas-straatverlichting met 14 lan taarns, t.w. 7 aan den 's-Gravenpolder- schen weg en in de Groe, 3 aan den Patijnweg, 3 aan den Kapelschen weg en 1 aan den Heernisseweg. De voorzitter zegt dat !B. en "W. dit voorstel doen, om dat de petroleum-verlichting in de Groe door gasverlichting dient te worden ver vangen, waartoe reeds eerder is beslo ten. Aan den Patijnweg waarop 'een 'druk verkeer plaats heeft en ook veel voetgan gers gebruik van maken achten zij eenige verlichting op haar plaats, ©venzoo aan den Kapelschen weg en aan d'en Heer nisseweg. Zij: stellen zulks ook voor opdat niet te eeniger tijd aan Kloetinge zou kunnen worden verweten, dat zij niet voor de verlichting der wegen zorgt. De 'heer Straub steunt toe, dat, er enkele gedeelten in de gemeente zijin waar ver lichting noodig is, doch is er niet van overtuigd dat zooveel lantaarns noodig zijn. Ook is hij zeer huiverig voor Wat Ide kosten betreft. De heer De Rijk vindt het voorstel van B. en W. sympathiek. De heer Buitenhuis acht het voorstel van B. en W. een flink voorstel en wijst vooral op het laatste gezegde van den voorzitter. Hij acht de uitgaaf hiervoor zeer zeker gemotiveerd. Hij vindt het niet sympathiek van den heer Straub dat 'deze de werkloosheid gebruikt als een kapstok om dergelijke noodige dingen tegen te gaan. Het voorstel wordt hierna met 6 tegen 1 stem, die van den heer Straub, aange nomen. B. en W. hebben een ontwerp-ambte- narenreglement ingediend. De heer De Rijk vraagt, waarom de ge meentewerkman is uitgezonderd van het hebben van een vrije Zaterdagmiddag. De beer Eversdijk zegt, dat de gemeentewerk man des Zaterdagsmiddags niet gemist kan worden. De beer De Rijk wijst er nog op, dat de gemeentewerkman meer werk uren per week beeft dan gelijke arbeiders in andere gemeenten. De beer Straub vindt, dat alle ambte naren op gelijken voet moeten worden be handeld en is voor een vrije Zaterdagmid dag. Kan zulks niet, dan een andere vrije middag. Ook de heeren Hoogstraate en Zweedijk voelen hiervoor,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1