Nu. 253 Donderdag 30 Juli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.Y. Saes EERSTE BLAD. De nieuwe Drankwet. Buitenland DE KOSTER Co. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 AUGUSTUS vervallende worden verzilverd door Als gevolg van het besluit der Fransche Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes, Tel: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4U55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELS2N WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, fruaeo por pest, 3.— Losae nummersf3.5» Prijs der Advertent'8n: 1l regeis f 1.20, elka regel meer 30 cl. Rij abonnement belangrijke korting. Hoewel d'e Eerste Kamer het ontwerp- Drankwet nog niet heeft behandeld acht de „N. Prov. Gron. Crt." het gewenscht in groote trekken weer te geven wat deze wet, zooals zij door de Tweede Kamer tenslotte is aanvaard, behelst. Men weet, dat in het ontwerp van den vorigen minister ook de plaatselijke keuze was opgenomen. Tot teleurstelling van zeer velen haalde de tegenwoordige mi nister dat onderdeel uit het ontwerp. Wel is er nog gepoogd', bij amendement bepalingen omtrent de plaatselijke keuze hersteld te krijgen, voornamelijk door den 'heer Slotemaker de Bruine, doch de kans bleek, na het debat, wel zóó gering, dat het amendement werd ingetrokken. Velen vonden toen het nieuwe ont werp van geen of weinig beteekenis meer. Hier en daar gingen zelfs stemmen op, om het nu maar te verwerpen. Toch was dit niet juist gezien. Het voorgestelde, minus de plaatselijke keuze, was, zooals wij destijds hebben uiteen gezet, in verschillend opzicht een verbe tering van de bestaande wet, zoodat wij ons er over verheugen mogen, dat de Tweede Kamer het ontwerp heeft aan vaard1 en de hoop mag uitgesproken, dat d'e Eerste Kamer dat voorbeeld volgen zal. In de dan nu door de Tweede Kamer aanvaarde Drankwet wordt rekening ge houden met twee soorten alcoholhouden de dranken, en wel: a. sterke d'rank, dat is drank met een alcoholgehalte van 15 en meer procent; b. zwak alcoholische drank, zooals wijn, hier en vruchtenwijn, dus drank met min der alcoholpercentage. Dan kent d'e Drankwet vijf soorten van vergunningen en twee soorten van ver loven en wed deze: volledige vergunningen, alzoo vergun ningen voor den verkoop van sterken d'rank in het klein (bedoeld wordt hier 'hoeveelheden onder de 10 liter) zoowel voor gebruik ter plaatse als voor gebruik elders; tapvergunningen voor verkoop van ster ken drank in het klein ter plaatse; slijtvergunningen, voor verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse; hotelvergunningen, voor den verkoop van sterken drank in het klein in een hotel aan logeergasten; sociëteitsvergunningen, voor verkoop van sterken drank in het klein in een sociëteit voor gebruik ter plaatse; verloven A. voor verkoop van zwak alcoholischen drank in het klein, zoowel voor gebruik ter plaatse als voor gebruik elders; verloven B. voor den verkoop uitslui tend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse. Een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein moet worden aangevraagd bij B. en W. der desbetref fende gemeente. Het aantal vergunningen (met uitzonde ring van hotelvergunningen) mag niet meer bedragen dan: in gemeenten met meer dan 50.000 zielen 1 op 500 inwoners; in gemeenten met 20 tot 50.000 1 op 400, in die met 10 tot 20.000 1 op 300, in d'e overige 1 op 250. Toeneming d'er bevolking kan echter nimmer verlaging van het maxi mum meebrengen.. Te beginnen in 1935 en vervolgens tel kens om de 2 jaar kan de Kroon op voorstel van d'en gemeenteraad voor een gemeente een verlaging van 'het maxi mum d'er vergunningen vaststellen; kan zij bepalen d'at in een gemeente ver gunningen niet meer mogen word'en ver leend^ ja zelfs kan zij bepalen dat in de geheele gemeente of in een d'eel der ge meente alle na 1 Mei 1904 verleende vergunningen niet meer mogen worden verleend. Be gemeenteraad kan een of meer wij ken, buurten of straten geheel droog leggen; hjj kan daarvoor ook een maxi mum vaststellen, onafhankelijk van het getal bewoners. De Drankwet geeft verder een opsom ming van d'e gevallen, waarin door B. en W. of d'e Ged. Staten het verleenen van een veTgunning kan word'en geweigerd. Onder anderen, als de aanvrager wegens overtreding van 'de wet op den gedis- tiüeerdaccijns is veroordeeld tot vrijheids straf van een maand of f250 boete; pas vijf jaar na de voltrekking der straf komt zoo iemand' weer voor een vergunning in aanmerking. Een aanvrage om vergunning wordt ter openbare kennis gebracht. Gedurende 2 weken kunnen er bezwaarschriften tegen word'en ingebracht. Vervolgens moeten B. en W. binnen zes weken beslissen. Als d'e vergunning moet worden afgewezen, omdat het maximumaantal al vol is, dan komt de aanvrager op een lijst te staan. In d'e volgorde, waarop aanvragers op die ljjst staan, komen ze in aanmerking voor vergunningen, die vacant komen d'oor overlijden, bedanken of anderszins. De aanvrage om een verlof dient te geschieden bij B. en W. Een verlof A. is niet nood'ig voor loca- liteiten waarin een vergunning (met uit zondering van een slijtvergunning) is ge vestigd', verder ook niet voor den verkoop van zwak-alcoholischen d'rank in het klein in winkels, pakhuizen, of andere inrich tingen, als die verkoop uitsluitend ge schiedt in gesloten flesschen, kannen, kruiken of vaten. Het aantal verloven A. in een gemeente mag niet meer bedragen dan het bepaalde maximum aan vergunningen. De Kroon kan ook een verlaging van d'at maximum vaststellen. De Commissaris d'er Koningin kan toe staan, dat bij een bijzondere zeer tijdelijke gelegenheid, in een localiteit, in een tent of op een terrein zwak-alcoholische d'rank zonder verlof wordt verkocht voor gebruik ter plaatse. Inzake de toekenning, afwijzing en in trekking van verloven zijn voorts soort gelijke bepalingen vastgelegd als voor de vergunningen. Deze laatste omstandigheid is eene der nieuwste bepalingen der pasbehandelde Drankwet, voornamelijk het feit, d'at de verloven nu ook onder het maximum stelsel zijn gebracht. Een voorstel om den verkoop van zwak- alcoholische d'rank in winkels te verbie den, werd voornamelijk om de bezwaren van het platteland ingetrokken, terwijl een. voorstel om d'e vergunning te doen eindigen met het overlijden van den hou der, met een meerderheid van één stem weïd verworpen. Na het vertrek der Engelsche ministers uit Berlijn. In welingelichte Berlijnsche kringen wordt verzekerd, dat het bezoek van rijks kanselier dr Briining en van dr Curtius aan de Italiaansche regeering nog zal plaats hebben vóór 'het bezoek van- Laval en Briand aan Berlijn. De Duitsche staatslieden zullen ver moedelijk eerst het herstel van het nor male betalingsverkeer afwachten alvorens deze reis te ondernemen. Officieel zullen dr Brüniing en dr Curtius naar Rome rei zen om de Italiaansche regeering te dan ken voor haar snelle en onvoorwaarde lijke toestemming in het voorstel van president Hoover. Het spreekt vanzelf, dat de Duitsche staatslieden echter van hun aanwezigheid te Rome gebruik zul len maken om de 'groote internationale vraagstukken van den dag te bespreken met de leidende Italiaansche politica. Nu de hooge buiten'larndsche gasten Berlijn hebben verlaten, 'kan de Rijks- regeering zich weder geheel wijden aan de binnenlandsohe problemen die drin gend op oplossing wachten. In bevoegde 'kringen wordt de mogelijk heid onderzocht van het ontwerpen van een algemeen economisch programma. Het 'gansche bedrijfsleven, meent men in deze kringen, dient er op gevat te zijn, dat gedurende de eerstvolgende maanden geen (buitenlandsohe credieten naar Hudtsohland zullen (komen en men zich dus met de ter beschikking staande mid delen zal moeten helpen. Tevens zal men moeten trachten zooveel mogelijk buiten landsohe betaalmiddelen te vergaren ten einde de in de eerstvolgende maanden vervallende renten voor buitenlandsohe credieten en leeningen te kunnen betalen. Economische beraadslagingen van het Duitsche kabinet. Officieel wordt medegedeeld: Het Rijks kabinet heeft gisteren (Woensdag-) mid dag in een korte zitting de door zijn eco nomische commissie voorgestelde maat regelen, die samenhangen met de hervat ting van het betalingsverkeer, uitvoerig besproken. De beraadslagingen zullen vandaag worden voortgezet. Opheffing der Duitsche Visumbelasting? Volgens Berlijnsche bladen heeft de Duitsche regeering het voornemen in d'e eerstvolgende dagen de visum-belasting op te heffen. Zij, wil daartoe overgaan, omdat er reeds te veel uitzonderingen zijn toegestaan en voorts 'geconstateerd is, dat de neiging van Duitschers om naar het buitenland te reizen zoo zeer is afgeno men, dat een extra visum-belasting over bodig is. Deze overweging is eenigszins verras send. De hoofdzaak is dat de regeering blijkbaar tot inkeer komt. De Zeppelin op de terugreis. Naar de Hamburg-Amerika-lijn mede deelt, bevond het luchtschip „Graf Zeppe lin" zich gister voormiddag boven het eiland Nova Zembla. Een later bij de Hamburg-Amerika-lijn ontvangen telegram meldde, dat het lucht schip koers zstte naar Leningrad. In verband met de VTaag waarom te Friedrichshafen zoolang niets van de „Zepp" werd gehoord, deelt de leider van het draadlooze station van de luehtsche- penwerf, Speek, mede, dat niet verwacht is, dat na het passeeren van den 80sten breedtegraad (Poolgrens) contact met het luchtschip mogelijk zou zijn. Eenige hoop had men nog, dat de ver binding in de nachtelijke uren mogelijk zou zijn. In den afgeloopen nacht had de „Graf Zeppelin" draadloos contact met het stoomschip „Resolute", dat zich op weg bevindt van Reykjavik (IJsland) naar Spitsbergen. Gebleken is, dat de Zeppelin 40 uur niet in staat is geweest signalen naar de be woonde wereld te zenden, daar de atmos feer in de Poolstreek zóó door Noorder licht was verstoord, dat de radioteekens niet doorkwamen. Uit de berichten, die thans via Lenin grad zijn bekend geworden, blijkt, dat de Pooltocht niet is gegaan zooals men had verwacht. Reeds onmiddellijk na het ver trek van het luchtschip had men met zware sneeuwstormen te kampen en na de ontmoeting met den ijsbreker „Malvgin" schijnt de tocht niet zeer voorspoedig te zijn geweest. Dr Eckener was voornemens vijf of zoo mogelijk zes dagen in de Pool streek te blijven en volgens de laatste be richten is hij al weer een heel eind op den terugtocht. Een bankier gearresteerd. Dr S. Lemberger, een Weensch ban kier en zijn procuratiehouder, zijn te Breslau in hechtenis genomen, daar zij zich aan overtreding van de bepalingen op den handel in buitenlandsche geldsoor ten zouden hebben schuldig gemaakt. Ze waren klaarblijkelijk naar Breslau geko men om aan een koopman daar ter stede 5000 dollar tegen een niet-officiëelen koers te verkoopen. Deze koopman is eveneens gearresteerd. De dollars zijn in beslag genomen. Enorme boschbrand. In de nabijheid van Nice is een groote boschbrand uitgebroken, die een reusach- tigen omvang heeft aangenomen en het dorp Thorens bedreigt. De brandweer uit de geheele omgeving, driehonderd solda ten en een bataljon jagers trachten tever geefs het vuur tegen te houden. Tegen middernacht was de toestand zoo, dat het vuur over een front van zes K.M. lengte, langzaam voortkroop. Uit Nice wordt dringend hulp verzocht. Een Engelsche uitval tegen Frankrijk. De Daily Herald (beweert, dat momen teel van Fransche zijde ©en actie wordt gevoerd om het Engelscihe orediet in Europa te vernietigen en het vertrouwen van het vasteland in de Bank of Engeland omver te werpen. Men wil Duitschland en Oostenrijk wijs maken, dat alleen Frankrijk in staat is om financieels hulp te (bieden en dat deze landen dus 'de politieke garanties, 'die dit land eisoht moeten aannemen. Het blad eindigt met te zeggen, dat de Bank of 'Engeland zoo goed staat ais ooit en verklaart, dat een goudaanval van enkele dagen niet in staat is deze bank omver te werpen. Een dergelijke aanval is even nutteloos ah? laag en gemeen, Anno 1830. Nemen gelden deposito: met één jaar opzegging 4 zes maanden opzegging 3x/s „drie 3 voor andere termijnen nader te informeeren. ALLE BANKZAKEN. VLISSINGEN - TERNEUZEN - AXEL. Noodweer in Duitschland. In het Sauerland hebben hevige on- wed-ers gewoed. Te Meggen werd een ar beider, die een tent voor het sportterrein opsloeg, door den bliksem getroffen en gedood. Zijn zoon werd eveneens getrof fen en verlamd. In Friedewaid werd een hut, waarin verscheidene vrouwen, 'die op het veld werkzaam waren, toevlucht hadden ge zocht, door den bliksem getroffen. De hut brandde geheel ai. De vrouwen konden echter worden gered met uitzondering van een, 'die terstond gedood was door den (bliksem. In Meggen ontstonden door de hevige regens 'groote overstroomingen, waardoor veei schade werd aangericht. Korte berichten. Naar uit Jassy (Roemenië) bericht wordt, is 'de temperatuur, 'die in de laat ste dagen 1'22 graden Fahrenheit bedroeg, .(Vrijdag plotseling tot 23 graden gedaald. In de 'Caslauer bergen, in de (buurt van Jassy, woedde een hevige sneeuwstorm, welke 'de 'groote temperatuurdaling heeft veroorzaakt. De Vlaamsche 'dienstweigeraar Van Dijck, die niet onder de wapenen wensohte te gaan, zoolang niet België aan Vlaan deren zijn rechten heeft gegeven, is door den krijgsraad van Antwerpen tot twee maanden militaire gevangenisstraf ver oordeeld. In de textielindustrie van Noord- Frankrijk is het werk algemeen hervat. Slechts een gering aantal communistische arbeiders as notg niet 'in de fabrieken ver schenen, doch zij: zullen wel gedwongen zijn het werk eveneens te 'hervatten. Bij een stedelijk inkoopbureau te Keulen zijn bij een onverwachte controle groote verduisteringen ontdekt. Een 34- jarig ambtenaar, die sedert lange jaren in gemeentelijken dienst was, heeft in den loop van de laatste jaren bedragen ver duisterd', diie tot een bedrag van ruim 100.000 Mark rijn opgeloopen. De ambte naar is gearresteerd. Er ds nog niet vast gesteld of hij: medeplichtigen heeft. Tardieu, de Fransche minister van Landbouw, heeft een vervolging laten im stellen tegen verschillende speculanten, die door groote voorverkoopen een kunst matige prijsdaling op de graanmarkt te weeg hadden gebracht. In Oldenburg zijn alle openbare ver gaderingen en optochten onder den bloo- ten hemel en bovendien alle openbare vergaderingen voor 1 en. 2 Augustus ver boden. Ook te Dresden zijn van 31 Juli tot 3 Augustus alle betoogingen in de open lucht verboden. De gezanten van Oostenrijk, Zwit serland en Tsjecho-Slowakije te Berlijn hebben op het Rijksdepartement van Bui tenlandsche Zaken een gemeenschappe lijk démarche ondernomen tot het ver krijgen van opheffing van de reisbelas- ting. Volgens een officiéél bericht uit Madrid is de staat van beleg te Sevilla ingetrokken, omdat de rust is hersteld. De reis van H. M. de Koningin. Uit Weenen wordt gemeld: Koningin "Wilhelmina met gevolg heeft na haar ver trek van Nicholsdorf aan de Weisse See in Karinthië vertoefd en is vandaar naar München vertrokken. Mac Donaid op Waalhaven. Gistermiddag te drie uur zijn de drie vliegtoestellen, waarmee Mac Donald de reis van Berlijn naar Londen maakt, op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam aangekomen. Hier waren uitgebreide maatregelen voor de ontvangst van den Binnenland. Zitting der Prov. Staten van Zeeland. Mac Donald op Waalhaven. De staking in Drente. Buitenland. Noodweer in Duitschland. De Engelsche ministers weer terug van hun Duitsche reis. Wordt de visumbelasting in Duitschland afgschaft? De Zeppelin terug van de Noordpoolreis. Engelschen minister-president getroffen. Ter begroeting waren o.m. aanwezig de Engelsche gezant Sir Odo Bussel, de ge zantschapssecretaris, de commercifisle at taché van het Engelsche gezantschap, een referendaris van het Ministerie van Bui tenlandsche Zaken en meerdere autori teiten. De Engelsche minister deed de Aero-> club de eer aan, aan den door haar aan geboden maaltijd aan te zitten. Na de lunch heeft Mac Donald zich be reid verklaard te antwoorden op senige vragen, die hem door persvertegenwoor digers zouden worden gesteld. Hst onder houd kon echter slechts kort duren, aan gezien in dien tusschentijd de machines weer gereed gemaakt worden om ds reis naar Londen voort to zetten. Men vroeg Mac Donald, in hoeverre de berichten in de ochtendbladen juist wa ren, als zou hij in Berlijn verklaard heb ben, dat Duitschland zich zelf zou kunnen helpen. Mac Donald antwoordde, dat er geen reden is om het vertrouwen in het Duit sche volk te verliezen. Het karakter en do kracht van dit volk is zoo, dat 'tmet de uiterste inspanning zal trachten den toe stand te boven te .komen Dit moet geschie den met behulp der internationale ban ken en van de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel. Er wordt een onder zoek ingesteld naar de wijze, waarop dit zal kunnen geschieden. In de desbetref fende commissie van deskundigen heb ben ook drie of vier Duitschers zitting. Deze commissie zal. binnen enkele dagen uitspraak doen. Het is nu mooi weer en wij gaan de reis voortzetten, aldus besloot Mac Do nald het korte onderhoud. Omstreeks 4 uur cirkelden de drie En gelsche vliegtuigen weer boven 't vlieg veld, om dadelijk daarna koers te zetten naar Croydon. De staking in Drente. De toestand in het stakingsgebied blijft rustig. Zoowol door de landbouwers als door de arbeiders wordt druk vergaderd, maar van eenige toenadering is nog niets te bespeuren. Hoewel verschillende georganiseerde werkgevers wel te kennen hebben gegeven de eischen wel te willen inwilligen, stel len de arbeiders zich op het standpunt, dat met deze werkgevers slechts gecon tracteerd kan worden via de organisaties van landbouwers. In Overijsel schijnt de aardappeloogst als inzet van het conflict beschouwd te zullen worden. Nu Lutten, Slagharen.c.s. het aanbod van de werkgevers niet aan vaard hebben, mag worden aangenomen, dat ook in Dedemsvaart c.s. dat aanbod verworpen wordt. Wanneer hier geen schikking getroffen wordt zal hier in September ook alles plat liggen, terwijl wanneer in de eerste week van Augustus geen oplossing gevonden wordt in Oost- Drente, de korenbouw zijn beteekenis heeft verloren en ook daar dan het conflict wel zal duren tot aan den aardappeloogst. Het aantal arbeiders wat daarbij betrokken is, overtreft eenige malen het aantal dat in den korenbouw werkt, zoodat dan ze ker ongeveer 3000 arbeiders bij de sta king betrokken zullen zijn. De beperking van den koleninvoer in Frankrijk,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1