oopen iloopen No. 251 Dinsdag 28 Jnli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes RIJKE ZIG. iuis en Erf iTuin iuis en Erf juli 1931, Goederen |edijk, ten O. van leedije, ten W. |eN en erf, aan |nhuis, koets- Buitenland HEVEA FIETSBANDEN "Uchtloopend. ijzersterk Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-MiJ „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" Uit de Provincie. EERBERICHT. ,vond van 28 Juli: aid-Westelijke tot bewolking, waar- ►genbuien, weinig iuur. ddag 8 uur: ►rgen 10 u. 745. fietsers? ARTS A R KT 34 P ZOOM 1 tot en met Augustus ,J. C. BLAUPOT |dideliburg en J. K. Kortgene, zullen 30 JULI 1931, )t uur, in bet Vei- rcurius" aan de Middelburg, in 't verkoopen den Dam Noord- met uitgang naar 1 Are 52 Cen- nvaarden 15 Aug. bet Smidsbol- J.01 groot 68 Cen- L7 Centiaren erf- avaarden 15 Aug. s vóór en op van 1012 en vertoon van toe- ijgbaar ten kan- ïoemden Notaris felft I 21 te MM- C. MATTHIJS |memens op |(o t.) in het hotel lolijnsplaat, voor kole—moens, verkoopen: 1 Gem. 1 Roede tG, ten O. van de Iperceelen en ge- 231 en 232, sa- berceelen. ïEBOUWD BUR- aan den Haven- j).80 A. a,n de Voorstraat, Ibewoond door de (perceelen en ge- gbaar vanaf 15 >.ld hotel en ten otaris, door wien en worden ver- ongeveer 70 te hypotheek be- Directeur-Hoofdredaoteor: R. ZUIDEMA. Bureau: Langa Voxslitzaat 70, Goea. Tel.: Redaotie en Administratie No. 11. Poitrekenlng No. 4M55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 239. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. A h o a a e Por 3 KtaeEtte, Les23 üujsmc.vs u v< c ss Pr Us der AdvarSentiSn; 14 regels i 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. DE CRISIS IN DUITSCHLAND. Deelneming van het Rijk aan de Accept- en Credietbank. Officieel wordt medegedeeld: Door een Noodverordening van den Rijkspresident is de Rijksregeering gemachtigd in het be lang van bet herstel van een geordend betalingsverkeer, het Rijk aan maatschap pelijke ondernemingen te doen deelnemen en de vereischte inlagen te verschaffen, voorts garanties ten laste van bet Rijk op zich te nemen. Deze verordening staat in verband met de stichting van de Accept- en Garantie- bank, aan wier aandeelenkapitaal ten be drage van R.M. 200 milHoen, door het Rijk voor twee-vijfden zal worden deel genomen. De Accept- en Garantiebank vormt den schakel met welks hulp een geordend betalingsverkeer zal worden hersteld. De beteekenis van deze taak is zoo groot, dat de Rijksregeering een mate- rieele medewerking door deelneming in bet kapitaal en het overnemen van de garantie als strikt noodzakelijk beschouwt Door de medewerking van bet Rijk kon bet kapitaal tot een hoogte worden ge bracht, die een toereikende basis vormt voor omvangrijke credieten aan de Ac cept- en Credietbank. Bevordering val het geldverkeer. Het Rijkiskabinet hield zdob in zijn gis teren gehouden vergadering bezig mei de voorbereiding van maatregelen voor een verdere 'bevordering van het geldverkeer. Besloten werd bij den Rijkspresident een noodverordening in te dienen, waarbij de Rijksregeering wordt gemachtigd bepa lingen uit te vaardigen betreffende de aanmeldingen van buitenlandsche schul den. Het Rijkskabinet besloot tegelijkertijd tot uitvoering van een dienovereenkom stige verordening. Weer een nieuwe regeling voor het betalingsverkeer. Naar gemeld werd, zal 't rijhskabinet morgen nieuwe bepalingen voor de rege ling van het betalingsverkeer vaststellen. Het kabinet zal spoedig in dezen een be slissing nemen, omdat de thans geldende verordening vandaag afloopt. Dat nog geen besluiten zijn genomen is een gevolg van de moeilijkheden dezer materie; voor alles moet vermeden worden, dat er een terugslag, komt. Daarom is een nauwkeurige voorberei ding noodig en bet is zelfs waarschijnlijk dat bet kabinet eerst nog een nieuw tus- schenstadium laat volgen vóór het alle beperkingen van bet betalingsverkeer op- beft. Voor de nieuwe regeling is uit den aard der zaak ook de toekomstige houding van bet buitenland in zake de credieten op korten termijn van belang. De betaling van loonen en salarissen. De Duitsche banken hebben de noo- dige voorbereidingen getroffen om met ultimo Juli alle verlangde bedragen voor loonen en salarissen te kunnen uitkee- ren. Zooals men weet worden de week- loonen in Duitschland op Vrijdag uitbe taald en daar de laatste van de maand ditmaal ook op Vrijdag valt, is te ver wachten, dat zeer hooge eisahen aan alle instituten zullen worden gesteld. De Rijksbank verzekert de noodige midde len ter beschikking te zullen hebben, zoo dat incidenten niet te verwachten zijn. Overigens zal op 31 Juli voor salaris sen voor ambtenaren en bedienden slechts 400 millioen Mark noodig zijn tegen 800 millioen Mark op het einde van alle vorige maanden, daar deze salarissen ditmaal in twee termijnen zullen worden betaald en wel de helft op 31 Juli en de rest op 10 Aug. Het particuliere bedrijfs leven heeft op ultimo Juli voor loonen en salarissen, indien ze in baar vollen omvang worden uitgekeerd, ongeveer 1 milliard noodig. MAC DONALD TE BERLIJN. Een hartelijke ontvangst. De Britsche premier Ramsay Mao Do nald kwam gisteren te 17.17 uur aan bet station Friedrichsstrasse te Berlijn aan. Ter begroeting waren op het perron aanwezig rijkskanselier dr Brüning, rijksminister van buitenlandsche zaken, dr Curtius, staatssecretaris von Bülow, opperburgemeester dr Sahm, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Hen derson, de Britsche gezant, Sir Horace Rumbold en het personeel van het ge zantschap. Van het oogenblik af, dat Mao Donald zijn wagon verliet tot zijn vertrek van het station werd hij door een groote menschenmenigte omringd, welke hem buitengewoon hartelijk begroette. Het enthousiasme van het publiek dat ook „hoera's" uitbracht op den wereld vrede hield aan tot de laatste auto met autoriteiten verdwenen was. Ter eere van den Britschen minister van buitenlandsche zaken vond heden bij rijksminister Curtius een receptie plaats. Mac Donald aan het woord. Een vrij Duitschland onontbeerlijk. Bij zijn ontvangst te Berlijn hield Mac Donald een rede, waarin hij o.m. zeide: Wij zijn niet slechts naar Berlijn ge komen om een tegenbezoek te brengen, doch tevens om de wereld te toonen, dat ondanks de moeilijkheden van den huidigen toestand ons vertrouwen in Duitschland onverminderd voortduurt. Wij zijn vol bewondering voor Duitsch land, en wanneer ook zijn moeilijkheden niet zijn overwonnen, toch zijn wij er vast van overtuigd, dat, wanneer Duitsch land zijn inspanning voortzet, wan neer het zijn intellectueele, moreele en economische krachten inspant om weer op de been te komen en zich er voor hoedt, zich aan vertwijfeling over te ge ven, de andere volkeren hulp zullen bren gen en het Duitsche volk niet zullen la ten ondergaan. Een vrij en zichzelf ach tend Duitschland is voor de gemeenschap der beschaving onontbeerlijk. De resultaten van de Londensche con ferentie zijn niet sensationeel geweest. De bestudeering van den Duitschen finan- ciëelen toestand is begonnen, de raad gevers van Duitschland, die door de Lon densche conferentie zijn aangewezen, be vinden zich hier in Berlijn en het appa raat is op deze wijze in beweging gezet. Het belangrijkste echter is, dat de volke ren, die op de Londensche conferentie vertegenwoordigd waren, het eens zijn kunnen worden in zake samenwerking tot het brengen van hulp aan Duitsch land. Alle financiëele hulpbronnen moeten worden gebruikt om het gebouw van de nationale en internationale beschaving te versterken en bijeen te houden en in dit verband moeten de grondoorzaken van de huidige crisis vroeger of later eens helder onder het oog worden gezien en met gezond menschelijk verstand en goe den wil tot een goed einde worden ge bracht Aanslag op den Orient-express. Gisternacht is op den Orient-Express nabij Constantinopel, voorbij Philoppopel eon aanslag gepleegd. Toen de trein nabij een onveilig sig naal langzaam reed, werd hij beschoten door een bende onbekende mannen, die d- n machinist toeriepen, dat hij den trein tot staan moest brengen, aangezien men anders den spoorweg in de lucht zou la ten vliegen. De machinist liet zich echter niet inti- mideeren en verhoogde de snelheid van den trein. Op het eerste station werd de politie gewaarschuwd. Van de bandieten ontdek te men echter geen spoor. De locomotief en de voorste wagons toonden talrijke sporen van geweerkogels. Onder de weinige reizigers van den slecht bezetten trein was een paniek ontstaan. Men vermoedt, dat men hier niet met een gewonen roofoverval te doen heeft, maar met een daad van politieke ontevre denen, die door de beschieting van een internationalen trein de Bulgaarsche re geering in de oogen van het buitenland wilden compromiteeren. De Zeppelin naar de Poolstreken. Zondagavond zjjn te Friedrichshafen 2 draadlooze berichten van de Graf Zeppe lin ontvangen, waarin het luchtschip zijn positie opgaf. In het eerste, diat om' 7 uur ontvangen werd!, stond ais positie 80 rnjjl ten Noordoosten van Archangel vermeld en in het tweede, ontvangen om 11 uur 45, 68 gr. N.Br. en 43 gr. O.L. De Zeppelin bevond zich toen dus boven het schiereiland' Kanin en was den poolcirkel gepasseerd. Via het radiostation te Vardoe werd bet volgende telegram ontvangen: „Te 11.30 was de positie van het lucht schip 75 gr. N.B. en 48 gr. O.L. Wij komen big sterken wind slechts langzaam voorwaarts. Er hangt een dunne mist. De temperatuur bedraagt nog 4 graad Celsius. Wij vliegen slechts möt drie mo toren om benzine te sparen en hopen vanavond den ijsbreker Malygin te ont moeten, voor wien wij een centenaar post gereed houden. Mr Ellsworth heeft zoo even een radiotelegram met volgenden tekst gezonden: „Generaal Nobile aaa boord ijsbreker Malygin. Hartelijke groe ten. Ellsworth." Het Belgisch Parlement. De Kamer en de Senaat zullen na het parlementair reces de honderdste verja ring herdenken der opening van het eer ste Belgische parlement, op 8 Sept. 1831. Steenkolen voor BelgiB. De betrokken departementen in België hebben, om verschillende redenen, afge zien van een contingenteering, door mid del van consenten, van den steenkolen- invoer in België. Te bevoegder plaatse voegt men er aan toe, dat de onderhandelingen met Neder land, Duitschland en Frankrijk, strek kende tot het bereiken van een overeen komst, waarbij de belangen van geen der vier betrokken landen worden geschaad op den goeden weg zijn. Vijfjarenplan voor den landbouw. Volgens een officieele Russische mede- deeling bepaalt het vijfjarenplan voor den Russischen landbouw (19331937) o.a., dat voor den heelen landbouw het collectieve bedrijf zal worden ingevoerd. De uitzaai-oppervlakte zal aanzienlijk worden vergroot en de graanproductie zal tot 60 pet. van de totale ■landbouwpro ductie worden opgevoerd. Korte berichten. Te Parijs is een zoon van een vroe- geren gezant van Venezuela aldaar on voorwaardelijk tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld wegens verduistering van 12.5 millioen frank. In een telegram van Wolff uit Ber lijn wordt erop gewezen, dat, in verband met de economische wereldcrisis het aan tal zelfmoorden in sommige streken van Duitschland op schrikwekkende wijze is toegenomen. In het bijzonder worden Ber lijn en Saksen er door geteisterd. Reuter meldt uit Londen, dat Loyd George lijdende is aan een aandoening der urinewegen en het bed moet houden. Zondag is, naar V. D. uit Bazel meldt, op den Frohnalpstock een dame uit Zurich in den afgrond gestort en om gekomen. Bij een bestijging van den Fahle- wand verloor een toerist bij het zoeken naar edelweiss plotseling het evenwicht en viel 300 M. omlaag. Hij werd geheel verpletterd. Een N. T. A.-telegram meldt, dat het gebouw van de Fransche academie voor kunsten en wetenschappen te Parijs dreigt in te storten. In een bibliotheekzaal zak te plotseling de vloer weg en men moest onmiddellijk voorzorgsmaatregelen nemen om verdere instorting te voorkomen. In het Noord-Oosten der Vereen. Staten is een vliegtuig ten gevolge van het breken van één der vleugels neerge stort. Vijf man en een 10-jarige jongen zijn daarbij om het leven gekomen. Clgaretten-banderolles. Ontduiking van den accijns? Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft den minister van Financiën de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat vele fabrikanten van cigaretten de belas tingbanderolles niet meer op het pakje of doosje zelf doen plakken, doch op een omhulsel genaamd cellophane? Is het den minister bekend, dat daar door de banderolles onbeschadigd van de pakjes of doosjes kunnen worden verwij derd, dat dit veelvuldig geschiedt en dat er reeds een vrij omvangrijke handel te gen ongeveer halven prijs in dergelijke banderolles plaats vindt teneinde ze zoo een tweede maal te gebruiken? Zoo ja, is de minister dan niet van oor deel, dat door deze ontduiking de belan gen van den bonafide handel worden ge schaad, terwijl daarvan een belangrijk verlies voor den Staat het gevolg is? Is de minister bereid, te bevorderen dat zoo spoedig mogelijk een regeling worde getroffen waarbij verplicht wordt gesteld, de banderolles gelijk vroeger was voor geschreven op het pakje of het doosje zelf te doen aanbrengen op zoodanige wijze, dat zonder beschadiging van de banderolles het pakje of doosje niet kan worden geopend, hetgeen voor den fabri kant geen enkel bezwaar behoeft mede te brengen? Werkverschaffing gesloten. Op order van den Minister zijn thans voor werkloozen uit verschillende gemeen ten, met het oog op de werkzaamheden in het landbouwbedrijf, de werkverschaf fingen, o.a. die te Witteveen, gesloten. Russisch graan, Desnsch vleesch en margarine aan het leger. Naar aanleiding van een te Tilburg ge houden algemeene vergadering van den Noord-Brabantschen Christelijken Boe renbond driestart „Het Huisgezin": „Wat den hoofdadviseur van den Boe renbond, pastoor Van Kessel deed uitroe pen, dat men wel op propaganda voor den bijzonderen vrijwilligen landstorm prijs stelt, maar onze(n) jongens in het leger Russisch graan, Deensch vleesch en margarine te eten geeft, Het lijkt ons niet onnoodig, naar aan leiding van deze uitlatingen van den hoofdadviseur even de juiste feiten te geven: 1. Geen korrel Russisch graan werd of wordt voor het Leger gekocht. 2. Juist Minister Deckers is begonnen met bet vreemd vleesch door inlandscb vleesch te vervangen. Gedurende het laat ste jaar (1 Juli 19301 Juli 1931) wer den ten behoeve van het leger 389.000 K.G. inlandsch rundvleesch en slechts 16.000 K.G. buitenlandsch rundvleesch aangeschaft. 3. Den soldaten wordt inderdaad mar garine verstrekt, doch uitsluitend Neder- landsch fabrikaat. Verandering op dit punt zou dus alleen kunnen geschieden ten koste van de Nederlandsche nijver heid. Ook zouden beduidend hoogere uit gaven voor de schatkist het gevolg ajjn. Zou het niet beter zijn, dat de Boeren bond zich in verbinding stelde met onzen Minister van Defensie, die den landbouw zulk een goed hart toedraagt, alvorens grootendeels onjuiste mededeelingen in zulk een scherpen vorm ten beste te geven? Hef Landbouwconflict In Drente. De hoop, dat de staking in het Oost- Drentsche landbouwbedrijf vóór het in treden der tweede stakingsweek zou wor den opgeheven, is niet in vervulling ge gaan. Alleen te Exloo is Zaterdag over eenstemming bereikt, gebaseerd op het oude contract, doch met een loonsverla ging van twee gulden per H.A. voor het maaien van rogge en haver. In de zand- dorpen, met uitzondering van Gasselte, behoort hierdoor het conflict tot het vel leden. In de veenkoloniën echter duurt over al de staking nog onverminderd voort en is zelfs uitgebreid tengevolge van de in krimping der werkverschaffing. Onder de arbeiders heeft deze maatregel verbitte ring gewekt. Wat de houding der werkgevers be treft, de leiders, voor zoover bij het ont breken van een hechte boerenorganisatie van leiders sprake kan zijn, schijnen min der tot toegeven geneigd dan ooit. Er zijn er onder hen, die zich ontslagen rekenen van hun verklaring, het bemiddelings voorstel van den heer Westerdijk te aan vaarden. Hier en daar neemt echter ou der de pachtboeren en de kleinere eigen- boeren het verlangen naar een accoord toe, omdat zij in de toch al zoo benarde omstandigheden het verlies van een groot deel van den korenoogst niet durven ris- keeren en een betrekkelijk geringe loons verlaging, waarover de strijd loopt, voor de kleinere bedrijven een ondergeschikte rol speelt. De veenkoloniale middenstand begint thans sterk den invloed van het conflict te gevoelen, naast dien van de landbouw crisis. In vele plaatsen van Oost-Overijsel wordt thans ook een actie gevoerd, waar uit mogelijk een staking kan voortkomen. Uitbreiding van het conflict naar de oude Groninger veenkoloniën is voor het oogen blik uitgesloten, omdat de loonovereen- komsten daar reeds gecontinueerd zijn vóór er van staking in de nieuwe veen koloniën sprake was. Men verwachtte daar toen, dat de regeering in ruimer mate den veenkolonialen landbouw zou tegemoet komen, wat intusschen nog niet het geval ia geweest. Binnenland. Vergadering Prov. Staten van Zeeland. Buitenland. De crisis in Duitschland. MacDonald to Berlijn. De Zeppelin naar de Poolstreken. Aanslag op den Orient-express. Directeur StaatsvIsscherljbedrijf Naar gemeld wordt, zal de heer F. J. H. Schneiders, sedert 1919 directeur van het Staatsvisschershavonbedrijf te IJmui- den met ingang van 1 Aug. a.s. den rijksdienst met pensioen verlaten. Chr. Nat. Werkmansbond. De Chr. Nat Werkmansbond houdt zijn 36ste jaarvergadering op Woensdag 12 en Donderdag 13 Augustus in het gebouw Volkspark te Enschedé. Werkloozensfeun. Welke enorme bijdragen in de groote steden noodig zijn voor de verzorging der werkloozen, blijkt uit het volgende be richt Op 15 Juli zou te Rotterdam het be schikbare bedrag, voor 1931 toegestaan ten behoeve van den Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon, ad f 5.932.864, .ge heel verbruikt zijn. De directeur vraagt t'hans tot einde September a.s. een aan vullend crediet ad f 2.365.000. Bezoek van Nederlandsche oorlogs schepen aan Kopenhagen. Onder groote belangstelling zijn Vrij dagmorgen 10 uur precies de Nederland sche oorlogsschepen Jacob van Heems kerk, de torpedojagers Z. 7, Z. 8 en de onderzeeërs 0.9 en 0.10 onder comman do van commandant Scalogne te Kopen hagen aangekomen. De schepen werden met marinesaluut ontvangen. Toen zfj vastmaakten, speelde het Nederlandsche orkest aan boord het Deensche volkslied. Een vertegenwoordiger van het Neder landsche gezantschap heette onze land- genooten welkom. Onder de Deensche bevolking bestaat groote belangstelling om de schepen te bezichtigen waarvoor tijdens het verblijf ruimschoots gelegenheid zal worden ge geven. De oorlogsschepen blijven tot 30 dezer daar. Te Krabbendijke is een correspon dentschap opgericht van den Ned. Chr. Bond van Personeel in P.ublieken Dienst. Goed'koope trein. Op Woens- 5 Augustus a.s. zal weer een goed- koope trein rijden van de stations Vlis- singenRoosendaal naar Nijmegen en Arnhem. Nadere bijzonderheden geven de circulaires aan die stations verkrijgbaar. Goes. Donderdag 30 Juli hoopt de Har monie Hosanna een volksconcert te ge ven op de Groote Markt. Aanvang des avonds half negen uur. Het programma vermeldt de nas.: 1. „Pro-Rege" marsch, J. R. v. d. Glas. 2. „Ouverture de l'op. „Norma", arr. Jos. Kessels. 3. „Lotusbloem", Walzer, E. Ohlsori. 4. „Carmen" fantaisie sur l'op. Bizet, arr. Kessels. Pauze. 5. „Le Pró aux Glerqs", ouverture, J. Herold. 6. „Rappelte Rautsch", Humoristisch er Chinesen-marsch, Rob. Vollstedt. 7. „Ungarischer Tanz Nr 5", Brahms 8. „'Africaine", grande fantaisie sur l'opera, Meijerbeer. 9. „Per Aspera ad Astra", marsch, Ernst Urbach. Hansweerf. Dhr A. Zwartveld, kom mies alhier wordt met ingang van 1 Sept. a.s. overgeplaatst naar Sluis. 's-Heer Arendskerke. Dhr Jaes. Snoo- dijk to' 'r-H^r hogft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1