Kerknieuws, Onderwijs Gemengd Nieuws. Rechtzaken Telegrammen. Marktberichten. 3 wagons uit de rails. Een aanzienlijke vertraging ontstond voor verschillende treinen. lerseke. Alhier won Ajax met 60 de competietie-wedstrijd van haar dorpsge- noote Zwart-Wit. Wemeldinge. De competitie-wedstrijd S. M. I. T. (Wemeldinge)Volharding (Rilland) gespeeld te Wemeldinge, gaf met de rust een 40 voorsprong, terwijl 't einde 132 voor Volharding was. Wolfaartsdijk. In het verslag in ons nummer van Zaterdag j.l. is een fout ge slopen. Het batig saldo B. A. 1930 is niet met vorige goede sloten f 9938.11, maar f 4938.11. Ellewoutsdijk. Zaterdag werd het jaar- lijksch concours der handboogsociëteit „Zorgvliet" gehouden. Door het slechte weer waren slechts 38 schutters opgekomen. De prijzen werden behaald als volgt: Hoofdvogel, Jac. Smallegange; eerste klep, M. Looij; tweede klep, Jac. Smalle gange; le zijvogel, P. v. d. Bliek, allen van „Zorgvliet"; 2e zijvogel P. Meeuwse van "juliana" te Oudelande. Hoofdkallen: F. Wolse en G. van Liere, kleine kallen, M. Looij en J. Platschorre allen van „Zorg vliet". Zaamslag. Vrijdagmiddag vergaderde de raad'. Afwezig de heer H. Bakker. Mede gedeeld werd, dat kas en boeken van den ontvanger J. P. Gaelhoedt overge nomen waren op 30 April en in orde bevonden. Ook de boeken en kas van den ontvanger J. C. Eijke bleken op 29 Juni in orde te zijn. Bij de opname van boeken en kas van wijlen administrateur D. Koole van het gemeentelijk electrisch bedrijf bleek dat de ontvangsten bedroe gen f 29.606.031/2 en d'e uitgaven de som van f 27.250.451/2, zoodat in kas moest zijn f2355.58, terwijl in kas bevonden is f485, alzoo een tekort van f 1870.58. welk bedrag is gedekt door een gegeven borgstelling tot een maximum van f 2000. Verschillende ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Brie ven waren ingekomen van de gemeente besturen van Aardenburg, Baarland, Burgh, Grijpskerke, Haamstede, 'sHaeren- hoek, Hoek, Hontenisse, Koewacht, Schore, St. Kruis, en Zuid'dorpe, hou dende bericht, dat aan het adres van den raad inzake herziening jaarwedden adhaesie is betuigd en van 38 gemeen ten, dlat bovengenoemd adres is aange nomen voor kennisgeving of afwijzend is beschikt. Een schrijven van de afdeeling Zee land van den bond van Ned. Vroedvrou wen, .alsmede een schrijven van M. Dees, oorrespondent der Arbeidsbemiddeling, zullen nader behandeld worden bij de be handeling der begrooting, dienst 1932. Met ingang van 1 Jan. 1931 werd aan M. Dees een jaarwedde toegekendvan 100 gulden. Door B. en W. was d'e navolgende voordracht opgemaakt ter voorziening in de vacature van den heer C. H. H. Wisse, die bedankt had als lid en voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur: 1. Joh. Scheele Wzn; 2. J.an Scheele Wzn. Gekozen werd' J.an Scheele meit 6 stemmen. Joh. Scheele verkreeg 4 stemmen. De geloofsbrieven der nieuwgekoZen raadsleden werden door een daartoe be noemde commissie in orde bevonden. Tot toelating werd besloten. Ontheffing wordt verleend tot weder opzegging aan de P.Z.E.M. van het be paalde in art. 44, sub d van het Motor en Rijwielreglement onder voorwaarde, dat het gedeelte der lading, dat het verst over het transportvoertuig uitsteekt, van een rood vlaggetje van minimum 20 bij 20 c.M. moet zijn voorzien. Het voorstel van TB. en W. om het Bureau van den Burgelijken stand op de zelfde uren open te doen zijn als die, waarop de secretarie is geopend, werd met algemeene stemmen aangenomen. Aan A. de Mette van Spui wordt f60 per jaar toegekend, zulks ter tege moetkoming in de kosten, verbonden aan het bezoeken der R. K. lagere school te Axel door zijn twee leerplichtige kinderen. Ingekomen waren adressen van gebrui kers van het Kampersche en het Aand'ijk- sche pad met heit verzoek om het besluit, genomen in de vorige raadsvergadering om deze paden op te heffen, in te trek ken. Nadat verschillende leden hierover het woord gevoerd hadden, wordt besLo- ten deze paden op te heffen. Bij de rondvraag vraagt de heer Wisse, of er geen .adres is ingekomen van de voetbalvereeniging. De voorzitter zegt, dat dit een paar dagen geleden is ingekomen, maar dat dit aan de orde komt bij de behandeling der begrooting. Ook wil dhr Wisse zijn verwondering uitspreken over het feit, dat hij Belgische mensehen te werk 'heeft ^gezien aan de straten in de kom van het dorp. Hij meende, dat daar voor wel menschen te vinden zijn in eigen gemeente om putten te lichten enz. Nadat de voorzitter en een paar leden hierover nog het woord hebben gevoerd, dankt de voorzitter de leden voor de aangename wijze, waarop zij d!e Laatste vier jaren hebben samengewerkt en ook in het bijzonder de leden, die niet meer terug zullen keeren voor den arbeid, die zij in het belang der gemeente hebben verricht. Achtereenvolgens spieken dhrn 'de Koeijer, de Regt, Dekker en Jansen een woord van dank voor de tot hen ge richte woorden. Daarna vergadering in geheime zitting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schalkwijk, A. Prins te Nederlangbroek. Te Veenendaal, W. Rijns burger te Polsbroek. Te Ernst, H. G. v. d. Hoek te Driesum. Te Bolsward (Evan gelisatie), dr J. J. Woldendorp te Ste- dum. Te 's Gravenmoer, H. Schroten, cand. te Hasselt. Aangenomennaar Lisse, G. Tichelaar te Groningen. Geref. Kerken. Beroepen te Vrijhoeve Capelle, W. v. d. Bosch, cand. te Nijkerk. Aangenomen naar Groningen (miss. dienst op Soemba), P. J. Luijendijk, cand. te Den Haag. Naar Genemuiden, A. Quak cand. te Amsterdam. Naar Nieuw-Weer- dinge, M. Kamper, cand. te Meerkerk. Wolfaartsdijk. Tot lid van het Kiescol lege bij de Ned. Herv. Kerk alhier is ge kozen dhr Job Sinke. De kwestie-ds Jaspers. Ds J. L. Jaspers, emeritus-predikant van de Geref. Kerk van Lunteren, die in een van zijn brochures „Zijn die Mannen van Assen zelf aanranders van het Schriftge zag?" van zijn sympathie voor het stand punt van dr J. G. Geelkerken indertijd blijk gaf, raakte dientengevolge in con flict met de classis Arnhem der Geref. Kerken, waaronder hij ressorteert. De classis droeg de kerk van Lunteren op, verder met ds Jaspers samen te spreken. Ds Jaspers heeft nu een brief aan den kerkeraad van Lunteren gezonden, waarin hij o.m. opmerkt, zijn brochure nog ten volle te handhaven en daarin onomwonden te hebben verklaard „ingee- nen d'eele in te stemmen met de dogmar tische en kerkrechtelijke beslissingen van Assen, noch mijnerzijds op eenigerlei wijze verantwoordelijk voor de gevolgen daarvan te kunnen dragen." De schrijver betreurt dan in zijn brief, d'at hij geruimen tijd niet in de gelegen heid is geweest zijn ambt uit te oefenen, en besluit aldus: „Daar ik nu mijnerzijds in geen geval kan treden in hot voorstel uwer deputaten om een formoele verkla ring te teekenen, d'at na onderlinge be sprekingen een bevredigend resultaat werd verkregen en ik nog steeds in de overtuiging sta, d'at de door Assen ge slagen breuk zonde is voor God en ik de betreurenswaardige gescheidenheid der Geref. Kerken in twee afzonderlijke kerk verbanden in geweten niet erkennen kan, ac'ht ik mijl verplicht, dit ook feitelijk niet te dloen, en dus, indien bijv. van eon d'er kerken in H. V. de uitnoodiging om in haar midden in de bediening des Woords voor te gaan, tot mij kwam, deze te moeten aanvaarden." Deputaten ad hoc van de Geref. Ker ken in Hersteld' Verband, kennis genomen hebbende van deze verklaring van ds Jaspers, hebben hem gaarne het recht verleend' om in de Geref. Kerken in H.V. in de bediening des Woords voor te gaan. Ds Jaspers heeft nu gisteren tweemaal de godsdienstoefening geleid in do Geref. Kerk in H. V. te Amersfoort. Goes. Ter aanvulling van hetgeen wij meedeelden over de overgangs- en eind examens aan de Vakschool voor Meisjes kunnen wij nog melden, dat enkele leer lingen een prijs uit het Ochtmanfonds ontvingen. De dames J. en A. Dekker kre gen een gratis jaar-abonnement op „De Wandelaar", mej. L. Reijerse een hout snede en Mej. B. Boom een weeftoestel. Schore. Voor d'e per 1 September a.s. vaceerend'e betrekking van hoofd der O. Lagere school hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. Geslaagd voor de hoofdakte te Rot terdam de heer A. S. Versluijs te Seroos- kerke. Bliksem ingeslage n. Tijdens het onweer, dat Zaterdagmorgen boven Leiden woedde is de bliksem ingeslagen in den topgevel van de oude, uit 1300 da- teerende Pieterskerk te Leiden. Een ge deelte van den, in Gothischen bouwstijl op getrokken, topgevel boven den hoofdin gang aan de Kloksteeg, stortte omlaag. Ook op andere plaatsen werd de kerk getroffen, zonder dat noemenswaardige schade werd aangericht. Men is in allerijl met de herstelling begonnen. De brand te Heenvliet. Hier omtrent wordt nog gemeld: De oudste zoon, Isaac de Bakker, wend op het terrein van den brand aan een uitvoerig verhoor onderworpen. Hij moest verscheidene aanwijzingen geven. Hierbij kwam naar voren, d'at niet in Mei, doch eerst veertien dagen geleden het boer derijtje verzekerd was. Voor eenigen tijd was de verzekering door de Maatschappij Koning en Boeke opgezegd, omdat, naar de meening van een deskundige der maatschappijl, vijf electrische broedmachines niet goed wa ren geplaatst. Ze stonden n.l. slechts 2 meter van de schuur. Bij de Nederlan den was daarna het pand kort geleden opnieuw verzekerd. Het wekte voorts bij de politie eenige bevreemding, dat het schrijfbureautje, waarin zich de papieren der brandassu- rantie bevonden, tijdig in veiligheid was gebracht en geheel onbeschadigd was op geslagen in de schuur, waar men Isaac aantrof. Voorts kan Isaac moeilijk d'e verklaring geven van 'het feit, d'at het raam, waardoor hjj beweerde gevlucht te zjjn, voor zijn 16-jarig broertje Maar ten te klein was. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat een raam, waar door een volwassen man kan ontsnappen, voor een 16-jarigen knaap te nauw bleek te zjjn. Tenslotte heeft men Isaac ter plaatse van het onheil gearresteerd. De man van de wed. de Bakker is on geveer anderhalf jaar geleden overleden. Zjj is plm. 50 jaar. Behalve d'e oudste, Isaac, ontkwam namelijk ook d'e 9-jarige Cornells, die met zijn moeder beneden zijn slaapgelegenheid' had. De weduwe had' een klein veehouders bedrijf, waar mee het niet erg voor d'en wind ging den laatsten tijd, zoodat het algemeen bekend was, dat het gezin in moeilijke omstan digheden verkeerde. De zoon Isaac had voorts een schuld van f600 en had juist 'sd'aags tevoren een aanmaning gekregen om binnen tweemaal 24 uur te betalen. Het verleden van den aanvankelijk ver dachte is niet geheel zonder anteceden ten. Hij stond niet al te gunstig bekend en was wegens diefstal te Didam in dienst betrekking gepleegd, reeds eerder met den rechter in aanraking gekomen. Hooibroei als oorzaak van den brand moet als uitgesloten worden geacht, daar er slechts geinig hooi aanwezig was, terwijl ook kortsluiting den brand niet kan hebben teweeggebracht, omdat er geen electrische leiding is. Een merkwaardig geval. In 1930 stond een 92-j.arige man als getuige voor d'en rechter, vertelt de „Berl. 111." Men ondervroeg hem omtrent zijn familie. „Ik had' een broer, maar die is al lang dood". „Wanneer stierf hij?" „In 1793". „U bedoelt natuurlijk 1893." „Neen 1793." „Maar man, d'at is 137 jaar geleden, hoe kan dat." „Mijn vader trouwde zeer jong; toen hij 19 jaar was, werd mijn broer gebo ren. Maar zoowel mijn broer als zijn moe der stierven eenige dagen daarna. Pas toen mijn vad'er 63 jaar was, trouwde hij opnieuw en een jaar later werd ik geboren. Reken nu maar uit. Toen ik geboren werd, was mijn broer 45 jaar dood, ik ben nu 92 jaar, dus is mijn broer voor 137 jaar gestorven. We hebben nu 1930, hyi stierf dus in 1793." Het gebeurde op de Moer- d ij k b r u g. Betreffende het voorval op de Moerdijk-brug, dat bijna een ernstig onge luk is geworden, vernemen wij de volgen de bijzonderheden: Op het station Willemsdorp was onbe wust een fout gemaakt. Men merkte wel, da.t er iets niet heelemaal in den haak was, maar men meende, met een storing in de blokstellen te doen te hebben. Hoe wel dit niet het geval was, deed men wat in dergelijke omstandigheden regel is, n.m. den trein door een onveilig sig naal laten vertrekken. Hiertoe mag ech ter niet zonder het treffen van bepaalde voorzorgsmaatregelen worden overgegaan. Zoo dient het personeel van den trein, die van de andere richtjng verwacht wordt, zoo spoedig mogelük op de hoogte van 't geval te worden gebracht. Dit nu, wat telefonisch behoort te geschieden, is hier nagelaten. Wel nam de hoofdconduc teur op de locomotief plaats om de baan te verkennen. Toen hij remde had de Pa- rijsche trein gelukkig ook reeds zijn vaart tot een minimum teruggebracht. Het on derzoek wordt voortgezet, zoodat deze le zing nog eenig voorbehoud behoeft. F r a u d u 1 e u z e i n v o e r van spiritus. Naar wij vernemen zijn dezer dagen te Dordrecht door de Com miezen dertig vaten spiritus in beslag genomen, die naar vermoed werd, van buitenlandsche herkomst waren. Een onderzoek onder leiding van den inspecteur van Terneuzen, door doua niers uitTerneuzen enSasvan Gent ingesteld, leidde tot de ontdekking dat men hier inderdaad met frauduleu- zen invoer te doen had, waarbij twee schippers te Terneuzen hun medewerking hadden verleend. De schepen, waarmee het vervoer heeft plaats gehad, zijn daarop eveneens in beslag genomen. Brand in een bioscoop. Uit Bremervoerde wordt gemeld: Vrijdagavond tegen 9 uur brak, kort na de voorstelling, brand uit in de Reform Kino. Het vuur ontstond in de cabine en deelde zich mede aan de gang. De operateur en diens zoon bekwamen ernstige brandwonden en konden zich slechts met moeite redden. Onder het publiek brak een paniek uit, doch de brandweer slaagde er in, de kalm te te doen weerkeeren, zoodat er verder geen slachtoffers zijn. WEG MET DE DEMOCRATIE! Voor eenigen ty'd, zegt „Patrimonium", hebhen wij de aandacht gevestigd op een uitspraak van den bekenden sociaal-de mocraat R. Kuyper, dat zedeiy'ke be denkingen tegen de Russische methoden niet ingebracht konden worden. Het so cialistisch doel maakte die methoden toelaatbaar. Een der partijgenooten is daartegen opgekomen. Met „reine handen" moest eenmaal de menschheid „de blijde wereld van het socialisme" ingaan. Kuypeil houdt evenwel zijn meenihg vast. „Pg. B. wil, dat de arbeidersklasse „met reine handen" het socialisme ver overt. Ik hen het natuurlijk in zooverre met hem eens, dat bijv. de gewelddadige dictatuur zooveel mogelyk moet worden vermeden. Maar als het socialisme nu eens niet of slechts langs omwegen met de parlementaire en democratische me thoden te bereiken valt? Of wanneer, zoo als vermoedelijk thans in Rusland, zich het geval voordoet, dat slechts met den tijdelijken dwang van een minderheids dictatuur een voor het socialisme gun stige situatie te redden valt? Wat dan? Moet men daar dan, ter wille van de „reine handen", de handen in den schoot y leggen om ten slotte met leege handen te blijven zitten? Ik denk er niet aan. Ik voel veel voor de democratie. Maar niet als absoluut te volgen principe. En wan neer thans in Rusland een groot deel van een achterlijke individualistische boeren klasse van eigendomsfanatici zich nog tegen de socialisatie verzet, herhaal ik, wat ik reeds vroeger schreef: in zoo'n ge val weg met de democratie, ten minste zoo lang zij een onoverkomelijke hinder nis vormt om den revolutionairen oogst binnen te halen. Dat moest er nog by'ko- men, dat zulke achterlijke elementen over het welslagen van de socialisatie zouden krijgen te beslissen. In zoo'n geval aan vaard ik, zoo noodig, de methode om zulke elementen, voorloopig tegen hun. wil, op een hooger peil van economische en cultureele welvaart te brengen". Dat „hoogere poil van welvaart" be duidt in Rusland, dat de menschen van hun boerderijen worden verdreven, van alles beroofd' worden, gevangen worden genomen, tot dwangarbeid verplicht wor den, indien niet tot nog erger. De „wijze" socialist Kuyper acht ieder een, die niet denkt zooals hij. „achterlijk". En met „achterlijke elementen", waarbij zeker in de eerste plaats aan Schrift geloovigen moet worden gedacht, behoeft niet gerekend te worden. Die „democra tie" is heel mooi, om er zich in bepaalde gevallen op te beroepen, om er van te genieten. Maar is d'e kans schoon, om eigen zin met geweld door te drijven, dan wèg met de democratie I Het socialisme is onvereenig- baar met democratie. De naam „sociaal democraat" deugt dan ook niet voor een socialist. En nu denke men niet, dat de heer R. Kuyper een meening verkondigde, die door weinigen in de partij' wordt gedeeld. Zoo is het stellig niet. De meeste leidende sociaal-democraten hebben dictoriale neigingen. Daartoe dringt het b e g i n s e 1. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft in de terechtzitting van 22 Juli veroor deeld wegens Fietsen zonder bel: J. M. van L., te Middelburg, f3 b. s. 3 d.h. 's Avonds fietsen zonder licht: J. L., te Middelburg, f 10 b. s. 10 d.h. W. P„ te Oost- en West Souburg f5 b. s. 5d'.h. Als bestuurder van een motorrijtuig niet op eerste vordering van in de Motor en Rijwielwet genoemde ambtenaren zijn rijbewijs vertoonen, en in de gemeente Oostkapelle met een motorrijtuig binnen d'e bebouwde kom der gemeente harder rijden dan 20 K.M. per uur: Mr J. H. H. H., te Breda, f 3 b. s. 3 d.h. en f 10 b. s. 10 d.h. In de gemeente Vlissingen op den open baren weg schreeuwen (bij herhaling): J. C. te Vlissingen. 1 maand' tuchtschool voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaren, met bijzondere voorwaarden. Als kiezer niet voldoen aan de ver plichting, opgelegd bjji art. 72, lid 2 der Kieswet: A. L., te Middelburg, 0.50 b. s. 1 d.h. In de gemeente Middelburg, zonder ver gunning van B en W. met een motorrij tuig op meer dan drie wielen op den openharen weg post vatten met het ken nelijk dool dat motorrijtuig ta huur of ten gebruike aan te bieden aan het pu bliek J. P. te Goes f 1 b. s. 1 d'.h. In d'e gemeente Middelburg in verboden lijd een winkel voor het publiek geopend hebben: G. A. W., te Middelburg, f25 b. s. 25 d.h. Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg wer den Zaterdag j.l. de navolgende vonnis sen uitgesproken: Diefstal: L. d'e S., 30 jaar, varens gezel, wonende te Vlissingen, thans in voorarrest. Twee maanden gevangenis straf met aftrek voorarrest. D. K„ 28 jaar, werkman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans in voor arrest, 3 maanden gev. straf met aftrek voorarrest. Vernieling en landlooperjj: A. I. de J., 39 jaar, rijwielhersteller, gedom. te Am sterdam in voorarrest. Twee maanden gev. straf en 3 d.h. en I1/2 jaar opzen ding naar een rijkswerkinrichting. Verduistering: F. G. C. P., 39 jaar, koopman te Middelburg. 2 maanden ge vangenisstraf. Poging tot doodslag: P. A. V., vee-ver loskundige te Heinkenszand. Vrijspraak en onbevoegdverklaring van de rechtbank voor d'e subs, ten laste legging, n.l. het in staat van dronkenschap verkeerend met een auto d'e veiligheid van het ver keer in gevaar brengen. Diefstal: J. S„ 36 jaar, brillenkoop- man te Bergen op Zoom. Vrijspraak. Oplichting: C. B., 22 jaar, brillenkoop- man te Bergen op Zoom. 1 maand' gev. straf, voorw. en f 50 b. of 50 d'.h. D. B., 24 jaar, brillenkoopman te Ber gen op Zoom. 1 maand gev. straf, voor waardelijk en f 50 b. of 50 d.h. H. A. v. d. S., 22 jaar, brillenkoop man te Bergen op Zoom. 1 maand' gev. straf voorw. en f50 b. of 50 d'.h. Openbare schennis der eerbaarheid: H. D. C., 31 jaar, schaapherder te WacMe- Ibeke, in voorarrest. 2 maanden gev. straf met aftrek voorarrest. AMSTERDAM. Het petitionnement in zake de internationale ontwapening is door 1.780.460 personen geteekend, Het aantal onderteekeningen stijgt nog steeds. ZWOLLE. Zondagmorgen reed de rij wielhersteller L. uit Beemster met een geleende Chevrolet-auto, waarin ook zijn schoonvader en drie zoontjes waren ge zeten, op den gevaarlijken hoek by de IJsselbrug tegen een boom. Het twaalfja rig zoontje was er het ergst aan toe en moest in het ziekenhuis geopereerd wor den. Ook L. zelf werd gewond. De auto was vrij ernstig beschadigd. OLDEBOORN. Hedenmorgen brak brand uit op de hofstede van V. De schuur en een groote voorraad hooi' gingen ver loren. De oorzaak is hooibroei. Schuur en hooi waren laag verzekerd. EERBEEK. Zaterdag is een motorrij wiel waarop van B. als bestuurder en Z. op de duo, beiden uit Brummen, gezeten waren, tegen een vrachtauto gebotst. Van B. moest naar het ziekenhuis te Zutphen worden vervoerd. Z. kon huiswaarts wor den gebracht. SHANGHAI. Er is een comité gevormd, voor het organiseeren van een boycot van Japansche goederen in China. Volgens het comité heeft de Japansche regeering niet de noodige maatregelen genomen om de Chineesche bevolking in Korea te bescher men. Het Chineesche volk moet daarom zelf maatregelen nemen. In verscheidene steden zyn de Japan sche zaken gesloten. In de haven van Shanghai liggen verschillende Japansche schepen, welker lading niet wordt gelost. PARIJS. De staking in de Noord-Fran- sche textielfabrieken kan als geëindigd worden beschouwl. Zaterdag waren er nog slechts 30.000 stakers. Verwacht wordt, dat heden alle fabrieken weer normaal zullen kunnen werken. BERLIJN. Hedenmorgen te 8 u. 37 is de Engelsche minister Henderson te Ber lijn aangekomen. Hij werd begroet door minister Curtius en andere autoriteiten. Er was groote belangstelling. NANKING. Tengevolge van overstroo mingen zyn er meer dan 4000 huizen in gestort. 10.000 menschen zijn dakloos. De laaggelegen stadswijken staan 1 Meter on der water. Rotterdam, 27 Juli 1930. Veemarkt. Aanvoer: 457 koeien en ossen, 304 vette kalveren, 803 schapen en lammeren, 1704 varkens. Prijzen per halve k.g.: koeien 2833, 4044' 4649, vette kalveren 4047,5, 52,5—57,5, 62,5—67,5, schapen 22,5— 47,5, id. p. stuk f 18f 24, overjarige lam meren p. st. f 20f 28, zuiglammeren p. stuk f 21f 26, varkens 20,5, 21,5, 22, 5 p. pond; Zouters 23 ct. Aanvoer van koeien iets ruimer, handel stug, prijzen bleven stationnair. Een enkel prima ex. 2 ct. boven noteering. Ossen en stieren aanvoer van geen beteekenis, geen noteering. Vette kalveren, minder aanvoer en luie handel. Voor export werd niet gekocht. Ook hier echter nog dezelfde prijzen bedongen. Prima ex. nog 2,5 ct. boven noteering. Schapen en lamme ren met zeer grooten aanvoer, handel niet vlug, prijzen lager. Varkens aanvoer zeer ruim. Handel vlug, prijzen iets hooger. Enkele prima zware vleeschvarkens 0,5 cent boven noteering, doch deze waren zeer moeilijk te plaatsen. Zouters ruime aanvoer, zeer willige handel. Hier waren de prijzen eveneens iets hooger. Een enkel ex. 0.5 cent boven noteering. Zaden. Karwijzaad 1820, Kool zaad 10—12. La plata mais f 85 per last. Vlas. 3800 K.G. Holl. geel, onverkocht. Aardappelen: Brielsche eigenheimers 4 6, Zeeuwsche eigenheimers 34, Blau we eigenheimers 45, Westlandsche ron de 68, Westlandsche lange 57, Westl. kleine 56, Eerstelingen 46, BLauw- pitten 47, alles per K.G. Aanvoer rede lik, vraag kalm. MIDDELBURG. Veiling van 25 Juli 1931 Rood'e bessen 6.608.10, zwarte bessen 17.90—18.60 per 100 K.G. morellen 9—27, frambozen 3650 bcid'e per K.G. Idem Prolifix 7.60, witte bessen 7.20, beidie per 100 K.G. kruisbessen 34 per K.G. Blauwe eigenheimers 1.90, potiers 1.30, witte eigenheimers 2, poters 1.40, in kist. Exportveiling van 25 Juli v.m. 10 uur. Tomaten UCB A 15, id'em C 14.40, id. CC 4.10, buiten UCB A 12, C 6.70, CO 2.10, idem B 14, bonken 11, per 100 K.G. GOES. Veilingsvereeniging „Zuid'-Beve- land." Veilingen van 25 Juli 1931. Exportveiling tomaten A 14.10, B 14 15, id'em C 13.10, CC 8, idem bonken 12, gescheurde 5.20, idem kriel 3, alles per 100 K.G. Zwarte bessen 2020.90, id'em natte 5, roode bessen 8.309.20' dubbele princesseboonen '6.40 per 100 K.G. Kleine veiling. Pruimen: vroege oranje pruimen 2236, okkelanen 1827, mar- belanen 12, engelsche krozen 2133, Geldersche krozen 25, afval en uitschot- pruimen 413. Kersen: suikerkrieken 62, zure morel len 25—31. Appels: Mad'eleinen le soort 1835, id'em 2e soort 1018, idem 3e soort 4 12, perzikroode zomerappel 2e soort 17, afval appels 17 alles per 100 K.G. Peren: oomskind'erenperen 1626, Jan baasperen 13, zomerlouwtjes 912, r. suikerijen 34 alles per 100 K.G. Diversen: kruisbessen 38, witte bes sen 1013, rood'e bessen 310, fram bozen 15—35, tomaten 1115, stoksnij- boonen 25—26, stamsnijboonen 414, d'. princessen 610, perfectboonen 1017, wagenaars 2, zilveruien 8, sjalotten 3, aardappelen 2, alles per 100 K.G. poot- uien 2.70, selderie 1.80, bloemen 5—10,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3