No. 250 Maandag 27 Juli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's BankN.V. Goes Vervolgd en bevrijd Buitenland Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" Brieven uit de Residentie. FEUILLETON. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.; Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 64455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT 2LEEN W3SSEA3. A b o s n s mi te ij Pöi' 3 L .Ü.u Al— JUÜbwti BIDOokUak jJsVjJ Pïije desAdvurienti§n: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. 'tls nu weer de tijd van het jaar, dat alles zoj'n beetje anders is dan anders. Het is niet juist, dat de ééne helft der Nederlanders wordt geëxamineerd en de andere helft examineert, maar toch is het wel juist, dat in dit jaargetijde heel wat menschen op de examen-pijnbank moe ten. Men leest van examens voor dit en examens voor dat, ik kan er met de pet niet meer bij. Maar, óf ze weinig of veel weten, mijn hart gaat altijd in deernis uit naar al die examinandi, want ik heb vel eens den indruk, dat als sommige ex uni- natoren zelf zoo'n examen nog in z'n ge heel moesten ondergaan, dat ze dan netjes afgewezen zouden worden, tenminste als men ze mat met de maat, waarmede ze zelf anderen meten. Maar dat alles gaat buiten mijn competentie om. Er zijn nog andere verschijnselen waar te nemen. Ontegenzeggelijk is onze Residentie een mooie stad, ik durf wel te zeggen: de mooiste stad van Nederland. Wie er niet woont, wil er graag eens naar toe, een vacantie doorgebracht in Den Haag en dus ook op Scheveningen, is heusch geen peulschilletje. Alleen maar, vanmorgen zei me iemand: ze vragen te genwoordig al niet eens meer, of je wel uit geweest bent, doch dadelijk, waar de reis heen was? en dat beslist over den in druk. Ja, dan is een vacantie, doorgebracht in Den Haag en op Scheveningen toch ook al niet meer je. Als het niet over de grenzen gaat, al is het* soms nog zoo uit gerekend, dan is het toch niet je ware, dan telt een mensch niet mee. Het wordt met mij nooit wat, want ik ben nog altijd van meening, dat heel veel Nederlanders, die nu over onze grenzen trekken, nog bitter weinig gezien hebben van de schoonheid van hun eigen land. Zou men mij, als Hagenaar, b.v. ver- oordeelen om een maand lang met vacan tie naar Zeeland te gaan, ik zou het een buitenkansje vinden en de groote stad gaarne verlaten. Als men nu toch reizen en trekken wil, er is in ons eigen kleine landje nog heel wat schoond te zien. Maar gaan velen wel om het schoone? Ik twijfel er aan. Dezer dagen was ik op een avond nog op Scheveningen, met een grootsch kleu renspel dook de ondergaande zon weg in de zee. Ik dacht zoo: waax zijn nu de vreem delingen, de badgasten, om dat schoone te zien? En ik las: circus, casino, dancing, enz. en in al die gelegenheden gingen er velen. Maar enfin, men wil uit. 't Is erg ouder- wetsch om te zeggen: oost west, thuis best! ja, dat kan misschien iemand nog zeggen, die daar ergens heel eenzaam op een Zeeuwsch eiland woont, maar een goed Hagenaar zegt: oost, west, thuis is 't ook alles niet! De reis- en de trekkoorts heeft de men schen weer te pakken, hoewel er al avon den waren, dat ik m'n vrouw interpelleer- ledereen verdwijnt voor langer of kor- Historiseh verhaal uit den Napoleon- tisehen tijd. 51) o „Ge hebt hem toch zeker niet laten lig gen?" vroeg de grijsaard bezorgd, ,,'tïs waar, hij is een dronkaard en een dief, maar hij heeft vrouw en kinderen, en daarom. „Meester, ik heb mijn best gedaan hem mee te krijgen, maar hij gevoelde zich hoogst zalig in zijn toestand en zong psalmen dat het door berg en dal klonk. De eenige behoefte die hij gevoelde, was aan een kruikje bier of brandewijn, en dat kon ik hem niet verschaffen. En wat zijn vrouw en kinderen betreft, ik be twijfel of ze sterk naar de thuiskomst van hun echtgenoot en vader zullen ver langen. Bah, zoo'n kerel! Maar van mijn broer gesproken, zoudt ge denken dat hij sterk genoeg is zoo'n reis in den winter te aanvaarden?" „Welzeker! Jan is zoo gezond als gtj zelf; alleen: hij wordt bedorven door dat juffertje dat zoo'n beetje de patrones over hem speelt. Ze bakert hem in en voert hem allerlei liflafjes alsof hij een ziek de, of we de haard maar niet wat aan zouden maken? ter tijd ergens heen; sommige menschen ziet men in geen weken terug. Daartegenover staat, dat er ook heel wat menschen hierheen komen. Waarom ook niet, Den Haag is werkelijk de moeite wel waard. En toch 't valt wel eens moeilijk om het niet te vergeten! er blijven toch ook nog heel wat menschen rustig thuis. Niet weinigen hebben in een geheel jaar geen enkele dag vrij, dan de Zondagen. Of ook, ze gunnen zich geen enkelen dag vrij, of ze hebben er geen behoefte aan. Anderen, die er maar wat graag eens uit zouden willen, kunnen niet, hetzij door ziekte, door ouderdom, of ook door de zorgen voor het gezin en de zaak. Dit is wel waar, als men zoo om zich heen let op die algemeene reis- en trek koorts, dan kan men zich heel moeilijk realiseeren, dat wij economisch in zulke slechte tijden leven. Ik ontmoet menschen, die van den vroegen morgen tot den la ten avond ongeveer niets doen dan kla gen en die toch maar ijskoud een zomer- uitstapje maken, dat ik, die geen tijd heb om te klagen, niet gaarne bekostigen zou. Zoo leven we in een vreemde wereld, of liever: in een wereld met vreemde men schen. 't Is een voorrecht, als een mensch er rustig onder blijft. Dit is zeker, dat met de toename van de reis- en trekzucht de toename der tevredenheid onder de men schen geen gelijken tred houdt. Begeerte heeft ons allen aangeraakt, ouderen en jongeren! Zij, die mogen genieten van de verande ring en van de rust, zij zijn bevoorrech ten, die God wel mogen danken ook voor deze gaven. Doch kunt ge niet uitgaan, geloof mij, 'tis niet altijd schade en ver lies. En dan kijk ik niet allereerst naar uw beurs, maar naar beel andere dingen. Het is bekend, dat er altijd zijn, die den ken: hoe verder van huis, hoe losser ook van huis. Die b.v. over de grenzen dingen doen, die ze binnen die grenzen niet in hun hoofd zouden halen. Reizen en trek ken verrijkt niet altijd, het kan ook ver armen. Meer behoef ik daarvan niet te zeggen, een goed verstaander heeft hier aan een half woord genoeg. Gelukkig de christen, die ook zijn vacantie werkelijk „genieten" mag als een oase in het leven van strijd en moeite. Hij zal verkwikt de reis weer voort kunnen zetten. J. H. EEN RAMP TE PITTSBURG. Ontzettende brand in een gesticht voor oude lieden. Te Pittsburg (Pensylvanië) is een ge weldige brand uitgebroken in het gesticht voor ouden van dagen, waar in totaal 600 personen worden verpleegd. Voor zoover bekend, zijn reeds 22 per sonen om het leven gekomen, en meer dan 100 moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De religieuzen hielpen brandweer en politie bij het blusschingswerk en trot seerden den geweldigen vuurgloed, om grootje is, en hoe ik daar ook tegen in ga en zeg: juffer Marie, je moet zoo'n stevi- gen soldaat niet zoo verwennen; geef hem flinken kost en jaag hem eens de deur uit dat helpt niemendal; zij scheldt me uit voor een barbaar en een Turk, en verzekert dat hij weer ziek zou worden, en dat ze heel goed weet wat ze doet dat eigenwijze ding." „Maar is hij dan niet wijs, om dat al les toe te laten!" vroeg Leo geërgerd. ,,Och, wat zal ik je zeggen! Hij heeft een beetje zwaarmoedige natuur, en hij wil tegen de juffer, die hem zoo flink en zoo goed opgepast heeft, niet opspelen, en zoo hij het al eens doet,'dan weet zij hem wel tot zwijgen te brengen." Leo gromde voor zich uit: ,,'k Zal je wel opfrisschen, manneke! Welja, daar blijven hangen tot die Van Stralen een kwade bui krijgt en hem laat inrekenen. Wacht maar!" Meester Jorissen wandelde intusschen de kamer op en neer, met 't gezicht van iemand die niet met zichzelf tevreden is. Eindelijk nam hij een besluit en zei: „Hoor eens, ik kan 't niet over mijn gel- moed krijgen dien armen stumperd daar te laten liggen; ik ga er op uit." „Wien bedoelt ge?" vroeg Leo. „Wel Kees Velders; wanneer hij daar in den regen blijft liggen is hij binnen drie dagen dood." hun beschermelingen te redden, van wel ke er velen in vertwijfeling uit de ramen sprongen. Nader wordt gemeld, dat het aantal slachtoffers 30 dooden bedraagt. 20 per sonen worden vermist. Een aantal inwonenden vluchtte in 'n terzijde van het gebouw gelegen kapel, waar zij dachten veilig te zijn. I Doordat blijkbaar in het tehuis alle voorzorgsmaatregelen voor brand getrof fen en verschillende reddingsmiddelen aanwezig waren, konden de bewoners, zij het ook met veel moeite en velen min of meer door het vuur gewond, gered wor den. Ook de kapel was echter in brand gevlogen en hier ontbraken alle hulp middelen, zoodat de daar gevluchtten, meerendeels, zoo niet alle 50, jammerlijk in de vlammen om het leven kwamen, zonder dat redding mogelijk was. Van de geredde ouden van dagen lie pen ongeveer 400 personen brandwonden op. Alle ziekenhuizen in Pittsburg zijn overvol. Het gebouw is door het vuur volkomen vernield. De ramp heeft in de stad groote ver slagenheid verwekt. De financiëele toestand in Duitschland. In de vergadering die het Duitsche ka binet heeft gehouden onmiddellijk na het bezoek van den rijkskanselier aan rijks president v. Hindenburg, hebben zoowel dr Brüning als dr Curtius uitvoerig ge sproken over de beraadslagingen van Pa rijs en Londen; daarna werd de finan- cieele toestand onderzocht. De meerder heid van het kabinet bleek hierbij een zoo snel mogelijk herstel van het normale geldverkeer te verlangen en het is te ver wachten dat de beperkende maatregelen binnen afzienbaren tijd buiten werking zullen worden gezet, behalve die welke ter bescherming van de muntsoort drin gend noodzakelijk zijn. Officieel wordt medegedeeld: Teneinde zoo spoedig mogelijk de hui dige beperkingen in het betalingsverkeer te beëindigen hebben het Rijk en eenige Berlijnsche credietinstellingen op initia tief van de Rijksbank en met medewer king van het Rijk besloten tot een ge meenschappelijke actie. Hierdoor zal het ook mogelijk worden de Darmstaedter en National Bank, voor wier crediteuren het Rijk zich garant heeft gesteld, weer in het betalingsverkeer op te nemen. Hoover's verdere plannen.. De Evening Standard meldt, dat presi dent Hoover zijn moratoriumplannen voor de publicatie uitvoerig heeft besproken met de vooraanstaande Amerikaansche journalisten en wel in een geheime zit ting, ten einde zich van hun medewerking te verzekeren. Hierbij heeft hij besloten zijn oorspron kelijke plannen voor een tweejarig mora torium te wijzigen en te beginnen met een moratorium voor den tijd van een jaar, ten einde na afloop hiervan het morato rium met een tweede periode van twaalf maanden te verlengen voor het geval de toestand een dergelijke maatregel nood zakelijk zal maken. Dat is geschied met het oog op de „Die vent?" riep Leo minachtend, „zult ge daar uw oude lichaam om wal gen? De 'kerel is al lang naar huis, en zoo niet wat is er aan hem verbeurd? 't Zal voor velen een weldaad zijn zoo hij van de baan is allereerst voor zijn vrouw, die hij meer klappen dan geld geeft, geloof ik." „Jongmensch," zeide meesteT Jorissen ernstig, bijna streng, „hij is een mensch; weet gij niet dat onze Heere juist op aar de gekomen is om zulke zondaren te red den en zalig te maken? Wanneer Hij voor dezulken, en ook voor ons, geleden heeft en gestorven is, zouden wij dan minder doen 'en de verloren schapen niet op zoeken die in de strikken des Satans zijn?" „Daar sprak hij van avond ook over toen hij de hoogte begon te krijgen," pruttelde Leo, nog niet overtuigd, „haal hem vandaag uit de put, overmorgen ligt hij er weer in. Ik zou hem maar stilletjes laten liggen. Hij doet daar geen kwaad wat ik, zoo hij thuis is, niet van hem vertrouw." „Hebt gij nimmermeer gezondigd, na dat gij u voorgenomen hadt, beter op 'te passen?" vroeg de oude man zachtjes. „Ik voor mij heb nog iedaren avond te bid den: vergeef mij mijne schulden"! „Hm!zei Leo en schopte een hout in het vuur. noodzaak de openbare meening in Ame rika langzaam te voeren in deze richting, om in ieder geval iederen terugslag te vermijden. Ontwapenen of betalen? President Hoover blijkt, nu de Londen- sche conferentie achter den rug is, voor namelijk het oog te richten op de komen de ontwapenings-conferentie. Het is vrij wel zeker, dat president Hoover 't vrijwel op alle punten oneens is met de Eransche wenschen en dat hij niet voornemens is, aan deze wenschen tegemoet te komen. In Amerikaansche regeeringskringen gelooft men, dat Hoover den Europee- schen mogendheden zal wijzen op de ver plichtingen, die zij; hebben en dat hij ze voor de keus zal stellen te ontwapenen of te betalen. Godloozen-propaganda in Duitschland. Het verbond der godloozen, welks cen trale in Moskou gevestigd is, doet ijverige pogingen om den slechten financieelen toestand van Duitschland dienstbaar te maken aan de propaganda. Het richt zich op de allereerste plaats tegen het katholicisme en bewerkt de werklooze arbeiders met allerlei middelen om uit de Kerk te treden. Reeds van den leeftijd van 8 jaar af, kunnen kinderen als jeugd-pioniers in het verbond worden opgenomen. Als zij 14 zijn, verkrijgen zij het volledige lid maatschap. Met allerlei middelen wordt propagan da gemaakt, met woord en beeld, met de film, brochures, kinderspelen, spreekko ren, dagbladen, kinderkranten en ten toonstellingen. In den aanvang trachtte men met het grove Russische geschut het doel te be reiken. Toen de politie echter ingreep, werd men voorzichtiger. De Zeppelin naar de Poolstreken. De „Graf Zeppelin" is Zondagmorgen half twaalf uit Leningrad naar de Pool streken vertrokken. In Rusland werden door den Duitschen gezant en dr Leke- ner redevoeringen gehouden, waarin eerstgenoemde zei, dat de hartelijke ont vangst het bestaan van de goede betrek kingen tusschen Duitschland beves tigde. Dr Eckener verklaarde, dat de Pooltocht zonder medewerking van Rus land niet had kunnen plaats hebben. Maandagmorgen zeven uur kon het lucht schip Frans Jozefsland bereiken. Het luchtschip nam terstond na het vertrek de radio-telegrafische verbinding met den ijsbreker „Malygin" op. Het schip gaat zeer slecht weer met sneeuwstormen tegemoet, aldus de weerberichten bij het vertrek. Later meldde het Noordelijkste weerstation gunstiger vooruitzichten. Noodlottige storm op het Chiemmeer. Op het Chiemmeer is gistermiddag zóó onverwacht een heftige storm opgestoken, dat een heele reeks zeilbooten, die aan een regatta van de Hanseatische Yacht- schule deelnamen, kapseisden. Verschei dene menschen gingen overboord en de schepen dreven hulpeloos rond. Terstond werden motorbooten uitgestuurd om hulp te verleenen. Vier in de golven drijvende „Dus tot straks." „Laat mij dan met u meegaan," zei Leo, terwijl hij opstond, „hij ligt in een kuil daar gij, ouwe heer, met uw zwakke krachten hem nooit uit krijgt." Weineen, het huis kan niet alleen gelaten worden," zei meester Jorissen, terwijl hij een lantaarn aanstak, „en gij zijt vanavond al twee keer er uit geweest, dus „Dan ga ik alleen, maar ik laat u daar niet in die gaten den hals breken," zei Leo een weinig ruw. „Geef mij uw dikken stok maar mee, dan heb ik een steuntje. Nu, gegroet; ik zal hem wel naar een veilige ree loodsen, maar En voor de barbier iets kon zeggen, glipte hij met de lantaarn de deur uit; een onwillige barmhartige Samaritaan^ HOOFDSTUK XVI. Luitenant Gerrit van Stralen had op den bestemden tijd een bezoek aan Mar- garetha de Wilde gebracht. Door zijn voorzichtig, en bijna beschroomd! ge drag had hij haar vriendschap gewonnen althans een andere week mocht hij terugkomen, en in de daarom volgende maand verscheen hij bijna om den ande ren dag in 'thuis van den heer De Wil de. Oude Vrijsters schudden hun bedacht zame (hoofden over „de hartelooz© maagd", die „oo hef graf ven haren Binnenland. De terugkeer der Koninklijke familie. Buitenland. De Zeppelin naar de Poolstreken. Een ramp te Pittsburg. Duitschlands financieele toestand. menschen werden gered. Daarbij is ech ter een ander over boord geslagen, diie nog niet geborgen is kunnen worden. Ook wordt nog een zeilboot met 2 opvarenden vermist. Kalmte te Sevilia. Behalve eenige pogingen der syndicalis ten om in den afgeloopen nacht de orde te verstoren, is do toestand te Sevilia thans rustig. Elf vliegtuigen zijn ter ver sterking uit Madrid gerequireerd. Niette min heerscht in de stad een zekere ner vositeit, terwijl de militairen op hun hoe de zijn. Op instigatie der radicaal-socialistische ministers heeft de regeering afgezien van een standengericht tegen de opstandelin gen en zullen ook geen doodstraffen wor den uitgesproken. Korte berichten. Vrijdagavond is bij de Oostzeebad plaats Kranz een Klemmvliegtuig van de Koningsbergsche Academische Vliegwe- tenschappelijke Vereeniging in zee ge stort. De inzittenden, twee studenten, zijn gewond. Volgens berichten, die bij de lucht vaartmaatschappij binnen gekomen zijn, zijn bij een vliegongeval in Kamobat in Bulgarije acht personen om het leven ge komen. De namen der verongelukten konden nog niet vastgesteld worden. De Fransehe minister va», koloniën heeft medegedeeld, dat de Koloniale ten toonstelling in Mei door 3 millioen, in Juni door 414 millioen en tot 20 Juli weer door 3)4 millioen toeschouwers be zocht was. Naar de Fransehe bladen melden, is een overeenkomst tot stand gekomen tusschen de vertegenwoordigers van Tex tielarbeiders en de patroonsorganisaties van Halluin, Wervicq en Gominnes, waar door de textielfabrieken Dinsdag 28 Juli geopend zullen worden. De vroegere ar- beidsvoorwaarden zullen gehandhaafd blijven. 157 gevallen van kinderverlamming zijn te New York gesignaleerd in Juli, te genover een totaal van ,35 in het eerste kwartaal van 1931. beminde" weer een andere aanhaalde, en stelden weddenschappen in over den d!ag, waarop het engagement publiek zou word'en. Gerrit van Stralen keek evenwel scherp genoeg om zichzelf niet zulke beslissende overwinningen toe te kennen ais de om standers meenden. Hij wist beter. Mar- go had behoefte aan verstrooiing en on der haar vele bewonderaars kende zij geen zoo 'in staat die haar te verschaffen als hem. Toen hij bij zijn tweede vi site 't waagde een medelijdend en bekla gend woordje over Johan in 't gesprek te laten vloeien, was zij doodsbleek gewor den en had hem met een donkeren blik verzocht dien naam zoo min mogelijk te noemen. Hij kon het zich voor ge zegd houden. Eén zaak had hij van dag tot dag uitgesteld; 'twas het overhandigen van Johan's laatsten brief aan Margo. De an dere brieven had hij zoo spoedig mogelijk aan 't adres bezorgd, maar dezewat kon er in staan? Wanneer Johan hem aanwees als de middellijke oorzaak van zijn dood, dan was het met zijn geluk gedaan, niet enkel met zijn tegenwoor dig geluk, maar ook met de heerlijke toekomst die hij zich voorspiegelde. De luitenant meende dat niemand gehouden was zijn carrière om hals te brengen, if'.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1