No. 249 Zaterdag 25 Jnli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" j^IïrCRÊME^ Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. DE KOSTER Co. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. „RATIO" IN DE PRAKTIJK! voor huidverfraaiing Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VEBSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnemen'surijs: Per 3 maanden, frwtoo ?«r 7>eBï, La^ss aummera f«.n3 Fr ij s der AdvertentiSn: 14 regels fl.20, elke reqel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Modern heidendom. Telkens weer stuit men in onze hoog beschaafde samenleving op in den gTond heidensche factoren. In het de vorige week gehouden con gres voor Inwendige Zending, werd door een der sprekers, herinnerd aan een voor enkele jaren in Duitschland verschenen g, schrift van twee gezaghebbende hoog leeraren, waarin het pleit werd gevoerd voor het afmaken van onnutte levens. Daarin wordt de vraag gesteld, of er menschenlevens zijn, die voor het indi vidu zelf en voor de maatschappij alle waarde verloren hebben en of het doo- den van zulke levens in zekere omstan digheden geoorloofd is. In drie groepen werden deze „onnutte levens" ingedeeld: Zij, die door ziekte of anderszins onge neeslijk zijn en zelf uit hun lijden verlost wenschen te worden; zij, die ongeneeslijk zwakzinnig zijn of dement, zonder uit zicht op herstel (dus ook lijders aan „de mentia senilea", idioten) en zij, die als ge volg van verwonding of anderszins een leven van lijden tegemoet gaan. Het zijn vooral de eerste twee groepen, die, naar de schrijvers meenen, voor eunasthesie in aanmerking behooren te komen en zij willen daarvoor wettelijke bepalingen in het leven zien geroepen. Ook ten aanzien van hen, die tenge volge van welke oorzaak ook „onnut" zijn geworden, behoort het de familie vrij te staan aan zulke levens met of zonder hun toestemming een einde te doen maken. Een Duitsch tijdschrift voor strafrecht toonde zich met dit voorstel bijzonder in genomen en oordeelde, dat „idioten" e.d. behooren te worden „afgemaakt". Daarbij werd berekend, dat de Staat thans aan deze zwakken, die niets ten behoeve der gemeenschap leveren en slechts door een valsch humaniteitsgevoel in het leven werden gehouden niet minder dan 115 millioen ten koste moest leggen. Zuiver heidendom. Van de waarheid dat alleen God de Schepper beschikt over leven en dood is hier geen spoor meer te bekennen. De Christelijke barmhartigheid is hier volkomen naar den achtergrond gedron gen. Men spreekt heel mooi over voort schrijdend humanisme, over de schoone vruchten van ontwikkeling en beschaving maar tegelijkertijd beweegt men zich re gelrecht in de richting van het heiden dom, en worden de donkere paden des doods bewandeld. De theoriën waarvan hier sprake is staan niet op zichzelf. Wie God verlaat en menschelijke wijs heid stelt boven de wijsheid die uit God is moet zinken, steeds dieper zinken: „daarom dat zij de wetenschap gehaat hebben en de vreeze des Heeren niet heb ben verkoren". De bezoeken aan Berlijn. De Amerikaansche staatssecretaris, Stimson, arriveert vanmiddag te 17.06 uur te Berlijn. Zijn bezoek zal een niet- officieel karakter 'dragen en reeds Maan dag vertrekt hij weer. Henderson arri veert Maandagochtend te 8.38 u. in Ber lijn, terwijl MacDonald in den namiddag per vliegtuig op Tempelhof arriveert. De beide ministers zullen in hotel „Kaiser- hof" hun intrek nemen. Omtrent het bezoek van de Fransche ministers aan Berlijn is nog niets bekend. In verband met het aanstaande bezoek der financieele deskundigen aan Berlijn wondt de aandacht erop gevestigd dat het hier gaat om twee commissies, waar van de eene 'n comm. van vertegenwoor digers is, 'die officieel door de Bank voor internationale betalingen zijn aangewezen, terwijl de andere commissie bestaat uit bankiers, 'die op initiatief van Duitsch land zijn uitgeaoodigd om naar Berlijn te komen, teneinde een onderzoek naar den toestand in te stellen. Gevaarlijke oorlogsherinneringen. Men zal zich herinneren, hoe een jaar of twee geleden op het strand van Oosten de een vreeselijk ongeluk gebeurde, dat verscheidene slachtoffers maakte: kin deren die in het strand speelden, von den er een verzameling granaten en ANNO 1830 Effecten - Coupons - Vreemd Geld. Hypotheken. Administratie van vermogens. ALLE BANKZAKEN. VLISSINGEN-TERNEUZEN-AXEL shrapnells, die ten gevolge van hun on voorzichtigheid ontploften. Thans heeft men op het strand van Mariakerke een dergelijk dépot ontdekt. Om een herhaling van het drama van Oostende te voorkomen, is er rondom heen een strenge ordewacht opgesteld en met het opruimen van deze gevaarlijke projectielen werd dra een aanvang ge maakt. In een halven dag tijd heeft men 76 granaten 105 opgegraven; verder nog 78 z.g. 77-granaten, wegende 16 pond en 3 van groot kaliber, de z.g. 150, wegende 80 pond. Op de plaats waar deze grana ten gevonden werden, is het zand bezig weg te spoelen; de jongste vloed moet het dépot hebben blootgelegd. De toestand te Berlijn. Op de Beriijnsche spaarbanken was het gisteren weer tamelijk druk, 'daar volgens de jongste noodverordening op elk spaar boekje verdere 'dertig mark kunnen wor den uitbetaald. Voor de meeste spaarban ken stonden de menschen in lange rijen geduldig op hun beurt te wachten. De orde werd ook heden nergens gestoord. Gisteren hebben ongeveer 35.000 perso nen geld van de spaarbanken gehaald. Vrijwel alle weekloonen zijn stipt uitbe taald. Voor dit doel waren door de Rijks bank en door alle overige banken vol doende middelen ter beschikking gesteld. Enkele firma's van de metaalindustrie, die voor hun leveringen met cheques wa ren betaald, hadden niet bijtijds voor de benoodigde contanten kunnen zorgen. In deze ondernemingen moesten de arbeiders zich met voorschotten tevreden stellen, maar ze hebben 'dit ook overal zonder protest gedaan. Zeer druk was het op de Duitsche po- litiebureaux, daar aldaar de loonlijsten moesten worden afgestempeld; eerst daar na werd door de banken bet noodige geld ter beschikking gesteld. In het geheel zijn gisteren in Duitschland voor 700 mil lioen mark loongelden uitbetaald. Voor de betaling der salarissen die einde van de maand vervalen, zijn door de banken eveneens reeds de noodige 'disposities ge nomen. De toestand in Spanje. Te Madrid heeft de politie een inval gedaan in een bijeenkomst van monar chisten, welke in een bijgebouw van een bioscoop werd gehouden. Er zijn 14 men schen gearresteerd, onder wie twee doc toren, een advocaat, een rechter, e.a. De toestand te Sevilla was, in het al gemeen, Donderdagavond rustig. In den nacht op Vrijdag werd bij een nieuwe beschieting van de militaire ka zerne een kapitein der guardia civil ge dood. De bekendste leiders der commu nisten en syndicalisten zijn in de vesting ingesloten. Bij de straatgevechten, welke gisteren hebben plaats gehad, werden o.m. vier syndicalistische leiders gedood. Te Barcelona is het in den afgeloopen nacht tot een langdurige schietpartij ge komen tusschen syndicalisten en com munisten. Hierbij werden twee personen gewond. Korte berichten. De nieuwe Turksche perswet be paalt, dat de uitgevers, hoofdredacteuren en iMacteuren van dagbladen in de toe komst minstens een lyceumopleiding moe ten hebben. Het ontwerp behoeft nog de goedkeuring der nationale vergadering. De Japansche minister van bin- nenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat op 1 Augustus a.s. geen demonstra ties van de communistische partij zullen worden toegestaan. De in Kroonstad ontdekte spion- nage ten gunste van sovjet-Rusland blijkt zich tot steeds uitgebreider kringen uit te strekken. Behalve twee officieren zijn ook zeven onderofficieren gearresteerd. Ook te Boekarest zijn verscheidene in genieurs en studenten gearresteerd, vain wie men bij het verhoor sensationeele mededeelingen verwacht. Volgens een bericht uit Santiago de Chili zijn Donderdagavond en -nacht bij botsingen tusschen de studenten en hun aanhangers met de politie 500 personen gewond. Met het oog op den heersch enden financiëelen toestand beeft het Duitsche rijksweerministerie besloten, alle verdere oefeningen van de rijksweer af te lasten. Voorts moeten alle dienstreizen tot de beslist noodzakelijke beperkt worden, ter wijl geen bestellingen mogen gedaan wor den, die niet strikt noodzakelijk zijn. Een Fransch militair vliegtuig is gisteravond nabij; Mars-la-Tour neerge stor.t Twee der inzittenden werden ge dood, terwijl de derde zich met behulp van een valscherm wist te redden. Door een brand werd te Lippstadt een touwfabriek geheel verwoest. Daar door zijn 225 arbeiders werkloos gewor den. 1 Bij Vitrolles in de nabijheid van Marseille staan sinds Donderdagavond 500 H.A. bosch in brand. De garnizoe nen van Marseille en Aix en de brand weren bestrijden met de hulp der bewo ners de vuurzee, die zich steeds uitbreidt. De hevige wind doet het vuur steeds feller worden en maakt alle moeite vruch teloos. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Russische regeering besloten heeft op 1 Augustus a.s. achthonderd warenhuizen te openen. Men hoopt, dat het hierdoor mogelijk zal zijn een definitief einde te maken aan het wachten der bevolking voor de winkels. Prof. Mr M. W. F. Treub. f Op 72-jarigen leeftijd is gisteren over leden Prof. Mr M. W. F. Treub. De over ledene was oud-hoogleeraar aan de Am- sterdamsche Universiteit, oud-wethouder van Amsterdam, oud-lid van de Tweede Kamer, oud-Minister van Landbouw en van Financiën en tot voor kort voorzit ter van den Ondernemersraad voor Ned.- Indië. Oud-minister W. F. Pop. In den ouderdom van 73 jaren is giste ren te Voorburg overleden de oud-minis ter van oorlog gep. luitenant-generaal W. F. Pop. Een vergeetachtig communist. De bekende communist Hoiting uit Hoogkerk zal niet in den raad van die gemeente terugkeeren, hoewel hij bij die Raadsverkiezingen herkozen is. I Hoiting heeft n.l. vergeten, .zijn ge loofsbrieven op tijd in te zenden. De uitvoer van eieren. Niaar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt zal het Ned1. Eier- controle-Bureau thans den minister advi- Seeran de controlevoorschriften belangrijk te wijzigen en wel in dier voege, dat het geoorloofd1 wordt in de toekomst ongesor teerde eieren te exporteeren. De expedi teur heeft er alleen voor te waken, dat het totaal aantal in één kist verpakte eieren het a.angegeven gewichtsassortiment haalt. Daarnaast blijft een sorteering op den bestaanden voet geoorloofd, die dan spe ciaal wordt gewaarmerkt. Nederland en België. Naar aanleiding van de persberichten, dat de besprekingen tusschen Nederland en België om binnen afzienibaren tijd tot een oplossing der hangende vraagstukken te komen o.m. gevoerd zullen worden door mr. Frans van Cauwelaert, den burge meester van Antwerpen en oud-minister dr. H. Colijn, verneemt het Dagblad van Noord-Brabant „van 'betrouwbare Neder- landsche zijde", dat deze mededeeling in derdaad juist is. Dr. Colijn zou door de Nederland'Sche regeering zijn aangezocht om de voorbereidende onderhandelingen te voeren, opdat van te voren vaststa, dat de oppositie in de Eerste Kamer tegen het tractaat met België van minister van Karnebeek, van welke oppositie de heer Colijn een der voornaamste woordvoer ders was, 'ditmaal geen nederlaag aan de nieuwe regeeringsvoorstellen zal bezor gen. Verder kon het blad „uit zeer goede bron" mededeelen. dat ook tusschen ver tegenwoordigers van het Nederlandsch departement van Waterstaat en het Bel gische Ministerie van Openbare Werken besprekingen worden gevoerd. De HollandIndië-vluchien. Het 2J.ste retourvliegtuig is gistermor gen om 6 uur van het vliegveld Tjililitan bij Batavia vertrokken en om 15.15 u. te Medan geland. Het heeft aan boord 184 kilogram post en 17 kilogram goederen, terwijl al® passagier de accountant D. C. A. Lugt Jr. de reis medemaakt. Loonsverlaging in de metaalindustrie? Verleden week is te Utrecht een verga dering gehouden van de werkgevers in de metaalindustrie (Metaalbond), waarin aan de leden een voorstel werd voorgelegd tot verlenging van de C.A.O. op o.a. de vol gende voorwaarden: 1. De uurloonminima der C.A.O. worden met 5 pet. verlaagd; 2. binnen het raam der C.A.O. kunnen verlagingen plaats vin den, maar door een werkgever zal tij dens den duur der C.A.O. ten aanzien van bij hem in dienst zijnde werklieden geen uurloonsverlaging van meer dan 10 pet. worden toegepast; 3. de sinds jaren be staande afspraak blijft gelden, dat alge- meene uurloonsverlagingen (n.l. voor de geheele onderneming of een afdeeling daarvan) niet zullen plaats hebben dan na overleg tusschen Metaalbond en vak- vereenigingen; 4. de regeling betreffende vacantie en feestdagen blijft in beginsel onveranderd; 5. de C.A.O. wordt aange gaan tot 1 April 1932. Over de voorstellen kon niet gestemd worden, wegens onvoltalligheid der ver gadering. Een tweede bijeenkomst zal nu gehouden worden op Woensdag 29 Juli. De besturen der samenwerkende orga nisaties van arbeiders in de metaalindus trie hebben de voorstellen der werkge vers, voornamelijk om de loonsverlaging afgewezen. Evenwel zullen de leden der organisaties te beslissen hebben. Tot 3 Augustus a.s. gelden nog de bepalingen der op 15 Juli j.l. geëindigde C.A.O. in de kringen der vakorganisaties wordt wijzi ging der werkgeversvoorstellen niet meer verwacht. Kunstkring Het Zui den. De tentoonstelling van den Kunstkring het Zuiden te Vlissingen, wordt Dinsdag gesloten, Woensdag wordt deze tentoon stelling weder geopend met schilderijen van verschillende Zeeuwsche schilders en vermoedelijk ook eenig beeldhouwwerk. De tentoonstelling is geopend des mor gens van 10 tot 12 en des middags van 2 tot 5 uur. Middelburg. De uitvoering van het Middelburgsch Muziekkorps op het Mo lenwater heeft zich gisteren zeker mede dank zij het heerlijke zomerweer, in een flinke belangstelling mogen verheugen, wat de goede vertolking van het afwis selend en mooi programma zeker ten volle verdiende. Vlissingen. Gisterenmiddag is brand ontstaan in een hooischelf staande op een weiland aan den Hoogeweg. Daar de brand niet zoo gemakkelijk te blusschen was, werd de brandweer gewaarschuwd, die met een motorspuit ter plaatse ver scheen en de vlammen doofde. Goes. Heden wordt in de Korte Kerk straat d'e nieuwe zaak van de Wed. Dominicus geopend. Na afbraak der oude perceelen is ond'er leiding van den archi tect die heer M. v. d. Weert, door de aannemers fa. J. W. v. d!. Weert alhier, een modlern woon- en winkelhuis met magazijnen en twee bovenwoningen opge trokken, hetwelk een aanwinst genoemd! kan worden voor de K. Kerkstraat. De smaakvol ingerichte winkel, waarin een keur van limonades, binnen- en buiten lands che likeuren, wijnen en gedistilleerd de vakken vuiler:, is vandaag tea' gele genheid van de opening rijk met bloem stukken gesierd!. In heit ruime magazijn en den flinken wijnkelder, waar op de rek ken plaats is voor duizenden flesschen, is alles naar de eischen welke die1 tegenwoor dige hygiène stelt, ingericht, terwijl over al electrische verlichting is aangebracht. Het geheel maakt een zeer goed'en indruk en doet den aannemers alle eer aan. Het schilderwerk werd verricht door de heeren J. de Graaf Zn. alhier. Programma van het carillon-co®, eert hedenavond van 89 uur door den Binnenland. De oud-ministers Treub en Pop overleden. Een dreigend metaalconflict? Buitenland. Toestand in Spanje iets gunstiger. De financiëele toestand in Duitschland. Ministersconferenties te Berlijn. heer Ferwerda uit Middelburg te geven: 1. Ehre zei Gott, Bortniansky; 2. a. O Sanctissima, Decius; b. Abschied, Sohwabische Volksweise; 3. a. Fughette in C d'ur, b. Fughette in F dur, Handel; 4. Sonatine in C d'ur, Müller, a. Allegretto, b. Moderato, c. Allegro; 5. Drei Menuette, Ram eau; 6. a. Gigue, Corelli; b. Allemon- de, en c. Rondo, Couperin; 7. a. Melodie, b. Frallerliedchen, c. Soldatenmarsch, d. Stuckchen, e. Wilder Reiter, Schumann. Da heer Jac. Bosma te Delistrahuizen schrijft ons: „Bertela' Ratio-koekjes heb ben mij uitstekend voldaan; de koeien namen ze heel gaarne, de melkgift ging vooruit, terwijl het vetgehalte gelijk bleef". DchcerJ. Minkemate Lippenhuizen meldt: „Ik voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding veranderd, daar Bertels' Ratio-A- koekjes lager in prijs waren. Het resultaat was verrassend; de hoeveelheid melk ging vooruit en tot mijn groote voldoening steeg ook het vetgehalte nog iets hooger". Veehouders voedert Uw dieren „Ratio"; bij uitstek geschikt voor bijvoedering in de weide! De veehoudersprijs is slechts S 8.50 per 100 kilo, bruto in doozen af Amsterdam. Vraagt brochure «net vele tovredenheidsbetuigingen. BERTELS' OLIEF ABRI EKEN N.V. A'DAAfl. lerseke. De zilveren kampioenbeker le klasse (van al d'e leden) der postduiven- vereeniging Stormvogels, weid' dit jaar voor oude duiven behaald door den heer P. Minnaard, met 287 punten, de tweede beker door dhr W. van Haver met 280 punten. Wolfaartsdijfe. Vrijdag vergaderde de raad' dezer gemeente. Afwezig wegens ziekte dhr Luikenaar. De herkozen raadsleden werden met hun herbenoeming door den voorzitter gelukgewenscht. Ook zeide de voorzitter met leedwezen dhrn. Luikenaar en KIoos- sterman niet te kunnen gelukwenschan, daar zij na 31 Aug. niet aan de groene tafel terug zullen keeren. Onder ingekomen stukken was o.m. be- richt dat aan den burgemeester van 1 tot en met 24 Aug. verlof is verleend. Naar aanleiding van de besprekingen in de vorige vergadering inzake het monu ment van Mr Dresselhuis, deelde de voor zitter mede, dat door B. en W. een kostenberekening is verkregen voor alge heels restauratie van dit monument, wel ke f 100 bedraagt. Ook is een berekening gevraagd van het schoonmaken alleen zonder restauratie, welke kosten f 10 zou den bedragen. Door B. en W. werd het laatste voorgesteld'. Dhr Lindenbergh zei- de zijn voorstel tot algetheele restauratie te handhaven welk voorstel in stemming gebracht zijnde, door staking der stem men moest worden aangehouden tot de volgende verg. Voor het voorstel: Linden bergh, Kloosterman en v. Wel, tegen Overbeeke en d'e beide wethouders. De'gemeenterekeniug 1930 werd1 aange boden, gewone dienst ontv. f65946.74, uitgaven f60014.18, batig saldo f5432.56. .T.T. T.TT.V.V-TV.V.V.V.V.T.V.V.-W

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1