Na. 248 Vrijdag 24 Juli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland flenilrikse Co's BankN.V. Goes EERSTE BLAD. ken ieuws |m. 10.35 Morgenwij- mg. 12.50 Orgelcon- ofoon. 4.20 Licht or is orgelmuziek. 8.35 Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-MSj „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" Uit de Provincie. og op den seoro* Be rijtoer, teen A© bijsen- md plaat» had, voor de laatste der Z. L. M„ de is het moderne volkomen in ge- Dorpstraat ston- een 70, w. o. en- e zorgen van de e, keurig gepar- zijn genuinmer- >n de lange stoet, den rondrit door >st ging het naar iet eveneens door .istpken Geersdijk issenkerke) naar n dit vriendelijke .cht over de Oos- ide Zierikzee op a de auto's veria uur te vertoeven dit bezoek van irs met hun vrou wen prijs bleek te gereden langs de landbouwgewas- >r, het ander wat angs goed onder- meermalen langs afdoende verbe- eis weer voortge- het kleine, maar gebouwde Kort- ier tochtgenooten ten voor de korte ek. Wij konden hoe moeilijk het oms over dit toch niet het minst bij n wij op Zuid-Be- iar dankbaar zui denken aan het erblijf op Noord- ihooren voor 1931 U schoolkin- |d. Voor de Recht- terecht een Arn- [erdacht zich aan then schuldig ge len op spaarbank- idom waren der zijn leiding wa- |ze spaarbankboek- en wist zoodaeti- linderen spaarden, [bank terug te ha- fer gelden van de en ontspanning", Ivereeniging, even- fjeugd, pleegde hij ol verklaarde, dat |r, in 1928, zicb aan i buiten ging, maar laafd bleef, omdat lem had. Men heeft Trtrouwen gesehon- |iw een functie op het beheer van |n zelfs een derden de verleiding be- lerhaalde clementie Tte de politie in be- J geldgebrek te heb- fenoot een klein sa- Jlijk had hij schub van Justitie eischte Lisstraf met aftrek Lenis. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. |jdag 24 Juli 1931. Algem. programma, ■R.V. 8 Schriftlezing, li. 10.30 Ziekendienst II. 12.30—2 Concert, Irmonium. 23 Gra- Jcert. zang, bas, cel- Jramofoonpl. 5.30 |o Radio-dokter. 7 Nazomerplanten" 18 Concert Arnhem- |M. 6.45—12 V.A.R.A. IV.A.R.A. 8—11 V.P. 12.15 Concert Om- de jeugd. 2.454 f ATER. Lg 24 Juli 1931. v.m. 9.54 9.34 tngen 9.19 10.14 10.34 9.44 10.09 11.04 11.09 11.29 10,24 n.m. 10.21 10.01 9.46 10.41 11.01 10.11 10.36 11.81 11.36 11.56 10.51 Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg, pinna P. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT EL KEN WERKDAG» A b u n e n»p n r Per 3 roanpdon fir pee pp~ f 3~-^> l»OSW o S* x jj 6 der Aaveeieniiën: 1—4 regels tl.20, elke regel meer 3(! ct. Bij abonnement belangrijke korting. WERKLOOSHEIDSCIJFERS. Men weet, aldus „De Nederlander", dat een volledige statistiek omtrent bet aan tal werklooze arbeiders in Nederland niet wordt aangehouden. De cijfers betreffen slechts de arbeiders, die tegen werkloos heid zijn verzekerd. Een groot bezwaar schijnt ons dit niet; reeds omdat een volledige statistiek toch nooit zuiver kan zijn. Immers is het be grip „werklooze" zóó moeilijk te hantee- ren en is de bona-fide-werklooze zóó moeilijk van de anderen te onderschei den, dat de statistiek toch nooit den wer- kelijken toestand geeft. Bovendien nog dit. Nu wij reeds jaren lang een minder volledige statistiek hebben doch deze im mer Tiaa.i- betzelfde schema is bewerkt, kan bet statistisch beeld volledig dienen om een antwoord te vinden op de vraag, hoe vergelijkenderwijs de toestand thans is in verhouding tot dien in vorige peri oden. De jongste cijfers zijn dan wel zeer ernstig. Het Centraal Bureau voor de Statistiek en de Dienst der Werkloosheid geven voor de laatste achttien maanden dit per cent werkloozen: 1930 1931 Januari 11.7 19.2 Februari 9.8 18.7 Maart 6.7 17.9 April 5.4 10.0 Mei 4.8 9.0 Juni 4.3 9.0 Juli 5.2 Augustus 5.8 September 6.5 October 7.8 November 10.2 i December 15.1 De cijfers betreffen het totaal der be drijfstakken. Natuurlijk wint het beeld aan scherpte, wanneer men de onder scheiden groepen van bedrijven afzonder lijk bestudeert de diamantbewerkers apart, den landbouw apart enz.; waar voor de gegevens in de publicaties mede zijn te vinden. Maar een samenvatting van het geheel is waardevol om van het economisch le ven als geheel den groei of de daling te ontdekken. De cijfers zeggen dan, dat voor ons land in 1930 de toestand gunstig, verge lijkenderwijs nota bene midden in een wereldcrisis zelfs zeer gunstig was. Afgezien van de wintermaanden met de onvermijdelijke seizoen-werkloosheid zijn in 1930 de cijfers laag. Doch de klap komt in 1931. En dan met hevigheid. Reeds het eerste kwartaal de win termaanden nog i is opvallend ongun stig. De cijfers zijn niet minder dan ver dubbeld: in 1930 gemiddeld 9.4 wordt in 1931 gemiddeld 18.6. Vooral verontrustend was daar, dat Maart niet daalde, wat anders altijd ge beurt. Wat zou dan het tweede kwartaal brengen? Voor zoover het zich thans laat over zien,' blijkt de toestand even ongunstig. Het gemiddelde voor dit kwartaal in 1930 was 4.83; thans 9.71 dat is zelfs iets meer dan een verdubbeling. En dit in het gunstigste kwartaal! Men ziet wel, hoe précair de toestand is. Van Regeering èn particulieren zal veel worden gevergd om in dezen winter de toestanden meester te blijven. Niet alleen de regeering van gemeente, provincie en rijk moet zich dat bewust zijn. Ook de particulier. En ook de kiezer!'' Be cijfers hier ter illustratie gebruikt, Keven niet een zuiver beeld van de werke lijkheid. Het aantal leden der vakorganisaties en daarmee dat der aangeslotenen bij werkloozenkassen is gedurende het laat ste jaar met tienduizenden toegenomen. En het is niet onwaarschijnlijk dat de vrees voor werkloosheid daarop van in vloed is geweest. De werkloosheidsstatistiek wordt daar door uit den aard der zaak ongunstig be- invloed. Maar intusschen blijft waar wat de „Ne derlander" opmerkt, dat de verstrekte cij fers zeer ernstig zijn. HET RESULTAAT VAN DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Verschillende verklaringen. Het resultaat van de Londensche con ferentie wordt in Berlijnsohe politieke kringen niet overschat. Als positief suc ces wordt in elk geval onderstreept, dat het tot stand komen van het Stillhalte- consortium waarborgen oplevert, dat geen verdere terugtrekking van deviezen den toestand van Dnitschland moeilijker zal maken. Verder betoogt men, dat Londen toch geen eindpunt is, dat de internationale besprekingen voortgezet worden. Dit komt in de eerste plaats tot uiting in het be zoek van Stimson en de Engelsche minis ters aan Berlijn. Verder zijn er ook be richten over een nieuwe samenkomst der Duitsche en Franscbe regeeringsvertegen- woordigers. „De afloop der conferentie is zeer gunstig." Met deze woorden leidde dr. Brüning, na de sluiting der conferen tie, zijn besprekingen met de Duitsche pers in. „Vandaag, zeide Brüning, zijn nog eenige dingen gewijzigd in een zin, die ons aangenaam was. Besloten is dat le. bet crediet van 100 millioen dollar, dat 16 Augustus afloopt, verlengd werd met 3 maanden en 2e. heb ben wij, waar het vooral op aankomt, er voor gezorgd dat geen verdere credieten op korten termijn ingetrokken worden." Dit is juist het punt waarvan de nood zakelijkheid het eerst werd ingezien. De Rijkskanselier hechtte er de groot ste beteekenis aan, vast te stellen, dat dit alles slechts voorloopige maatregelen zijn en dat de omvang van het Duitsche cre diet in het buitenland onder alle omstan digheden binnen afzienbaren tijd vergroot moet worden. Een kleine groep van deskundigen van internationaal aanzien zal naar Berlijn komen, om van advies te dienen. Deze maatregel is vooral van belang om voor het buitenland den ingewi'fckelden toe stand van Dnitschland duidelijk te maken. Het feit, dat het geheele economische leven van Duitschland op credieten op korten termijn berust en de beteekenis dezer soort van credieten voor alles wat in Duitschland gebeurt, zijn in hun vollen omvang nog door niemand ingezien. Verder liet Brüning doorschemeren, dat 'het in elk geval mogelijk zou zijn later tot leeningen op langen termijn te komen. Verder zeide hij, dat Stimson zoo zou reizen, dat hij Zaterdagmiddag te Berlijn aankomt, waar hij Zondag zal verblijven. Zondagavond zullen MacDonald en Hen derson uit Londen vertrekken, om Maan dag en Dinsdag in Berlijn te blijven. In het algemeen is men in regeerings- kringen te Washington tevreden met het resultaat der Londensche conferentie. De beurs te New-York daarentegen reageerde zeer pessimistisch. De meeste fondsen lagen gedrukt in de markt en konden onder beurstijd slechts een deel van hun koersverlies terugwinnen. De Duitsche leeningen waren uitgesproken zwak. President Hoover publiceert een verklaring, welke o.m. inhoudt: De Londensche conferentie heeft den hoeksteen gelegd voor het terugkeeren van stabile verhoudingen in Duitschland Het Londensche program zal tot een snel herstel der werelddepressie bijdra gen. De conferentie heeft een mooien geest van verzoening en wederzijds be grip getoond. De Duitsche minister Curtius zei, dat het ter conferentie niet tot één of andere betuiging van vertrouwen in politiek op zicht is gekomen. De conferentie heeft zich streng tot de financiëele vraagstuk ken beperkt. Beslissend is, dat er verdere maatre gelen genomen worden, dat wij voortdu rend in contact blijven, opdat de draad niet af zal breken. De Belgische minister H y m a n s zei o.a.: Aan sommigen zal het resultaat der Londensche conferentie wellicht zeer mager toeschijnen, maar men mag niet vergeten, dat het slechts een eerste stap is. Er zullen nog verdere maatregelen ge troffen worden. De Parijsche pers toont zich over het algemeen tevreden met het resultaat der Londensche Conferentie. Men geeft toe, dat het resultaat wel iswaar niet beantwoordt aan de ver wachtingen, doch niettemin is men er over voldaan, dat Frankrijk geen nieu we credieten behoeft te openen en dat het vraagstuk der garanties nog evenals te voren openblijft. De Duitsche bladen oordeelen niet zoo gunstig. „Het magere resultaat der Londensche conferentie", „de schuld van Frankrijk", dit zijn de opschriften welke de ochtendbladen boven hun be spreking van de Londensche bijeenkomst hebben geplaatst. Over het verloop dier bijeenkomst wordt tamelijk pessimistisch geoordeeld. Vrijwel alle bladen zijn het er over eens, dat het concrete resultaat der conferentie niet in overeenstemming is met de verwachtingen, en dat voor het bereiken van dit resultaat niet zooveel ministers en deskundigen bijeen hadden behoeven te komen. Duiischland's financieels toestand, Gistermiddag heeft de Rqksregeering 'n nieuwe noodverordening uitgevaardigd, waardoor het betalingsverkeer b(j de ban ken voor d'en tijd van 24 tot 28 Juli voor- loopig wordt geregeld, op dezelfde wijze ongeveer als de bestaande regeling. De crediet instellingen zijn gemachtigd zonder bijzondere opgave van bestemming uitbe talingen te doen ten bedrage van hoog stens 10 pet. (op net oogenhlik 5 pet.) van het deposito op 24 Juli en hoogstens tot een bedrag van tweehonderd mark (op het oogenhlik honderd mark) wanneer het een rekening-courant betreft en tot dertig mark (op het oogenhlik twintig mark) wanneer het spaarbankgeld betreft). Voor uit het vervallen van wissels voortvloeiende verplichtingen en voor wissels, die op 22 Juli vervallen zouden zijn, mag dagelijks tot een bedrag van vijfduizend mark worden uitbetaald of anders een bedrag, progressief berekend naar gelang van grootte van d'en wissel en het aantal zichtdagen. De hankvacantie eindigt 'heden, zoodat chèques weer gepresenteerd kunnen wor den. Voor de uitbetaling van chèques gel den natuurlijk alle bovengenoemde beper kingen van het betalingsverkeer. Te bevoegder plaatse wordt verzekerd, Idiat de uitbetaling van loonem moif gen volkomen verzekerd' is. Er worden geen moeilijkheden verwacht. Het vertrek van de Graf Zeppelin. Het vertrek voor den Pooltocht van de Graf Zeppelin uit Friedrichshaven is thans definitief vastgesteld op hedenmor gen half tien. De belandstelling in de omgeving van de luchtschepenwerf werd gisteren ieder uur grooter. Het luchtschip lag startklaar in de hal. Het werd den geheelen dag door be langstellenden bezichtigd. Volgens een nader bericht zal de Graf Zeppelin hedenavond te Berlijn de eerste tusschenlanding uitvoeren voor het op nemen van post, proviand en brandstof. Zondag 26 dezer zal men te Leningrad aankomen, waar een dag rust gehouden wordt en de bemanning haar volledige Pooluitrusting krijgt. 4 Het Meteorologisch Observatorium te Leningrad deelt mede, dat op het oogen hlik in de nabijheid van Franz Josephs- land slecht weer heerscht, gepaard gaan de met storm en regen. Volgens de Russi sche meteorologen zouden ook de voor uitzichten voor de eerstvolgende dagen niet op een spoedige verandering van de weersgesteldheid wijzen, zoodat de vlucht van de Graf Zeppelin daardoor zeer be moeilijkt kan worden. Bloedige straatgevechten In Spanje. Uit Sevilla wordt gemeld, dat daar de staat van beleg is afgekondigd. Sinds Woensdagmiddag wordt de strijd tusschen de guandia civil en de opstan delingen zonder onderbreking voortgezet. Hierbij werden talrijke personen gewond, waaronder tien zwaar. Meer dan 500 personen werden gear resteerd. De gevangenissen zijn reeds tjok vol zoodat vele gearresteerden zijn onder gebracht in den Raadskelder. Het gebouw der communisten is geslo ten. De partijleiders zijn gearresteerd. De stad zelf biedt een troosteloozen aanblik. De menschen mogen slechts met geheven 'handen op straat loopen. Wie niet over voldoende papieren beschikt, wordt on herroepelijk gearresteerd. Er is medegedeeld, dat de artillerie de door de opstandelingen bezette gebouwen zal beschieten. Eventueel zullen leger vliegtuigen worden gerequireerd. Te Huelva en Jeres de la Frontera zijn troepen samengetrokken aangezien er ge vaar bestaat dat een algemeene staking zal worden geproclameerd. Communistische betoogingen In Bulgarije. De communisten hebben, waarschijn lijk als vooroefening voor hun plannen op 1 Augustus, in verschillende steden van Bulgarije betoogingen op touw gezet, die gedeeltelijk bloedig zijn verloopen. In Jamboli trok een volksmassa na een vergadering naar de politieke gevangenis om daar vastgehouden communisten te bevrijden. Er werd geschoten en met stee- nen geworpen. Een leider werd gedood, twee gewond. In Warna kwam 'het eveneens tot schietpartijen. Met behulp van de brand weer werd de massa ten slotte verstrooid. In de groote textielfabriek te Warna zijn 1300 arbeiders in staking gegaan. Korte berichten. Te Sjanghai is een moordaanslag gepleegd op den Chineeschen minister van financiën, die ongedeerd bleef. Maar er zijn één doode en eenige gewonden. ONTVANGSTEN DER SPOORWEGEN. Sterke achteruitgang In Juni. Hieronder geven wij de geschatte ontvangsten der Nederlandsche Spoorwe gen over Juni 1931 en de definitie ve ontvangsten over Juni 1930. Juni 1931 Juni 1930 Reizigers 6.303.400 7.830.798,08 Bagage 146.200 181.569,64 Brief-en pakketpost 435.000 317.777,33 Goederen 6.111.000 6.3o0.dli,48 Lev. dieren en lijken 103.600 97.476.31 Diversen 244.100 209.617,04 13.343.300 14.987.549,88 Men raamt dus de ontvangsten op f 1.644.249 minder dan in Juni verleden jaar, terwijl de definitieve ontvangsten in Juni 1930 reeds bijna 9 ton minder waren dan die in Juni 19291 Het goede renvervoer heeft zicb ongeveer gehand haafd. De opbrengst van het reizigers^- verkeer is daarentegen met 1.5 millioen teruggeloopen en is daarmede nog 5.5 ton lager dan in Juni 1929, toen de op brengst f 6.866.249,70 bedroeg. Werkloozenzorg in 1930. „Het Volk" meldt, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw door bemiddeling van de Gedeputeerde Staten der provincies aan alle gemeentebesturen de volgende vragen over de werkloozen zorg in 1930 heeft gezonden: „Is door Uwe gemeente over het jaar 1930 steun aan werkloozen verleend? Zoo ja, hoeveel bedroeg het totaal be drag van dien steun? Alle steun aan alle werkloozen, met uitzondering echter van hen, die als gewone armlastigen wor den beschouwd dient onder het totaal bedrag te worden begTepen, ongeacht de vraag, of de steun verleend is door tus- schenkomst van een steuncommissie, door het college van B. en W., dan wel door het Burg. Armbestuur. Zijn door Uw8 gemeente over het jaar 1930 uitgaven gedaan voor werkverschaf fing, niet vallende onder art. 29, lid 2, der Armenwet? Zoo ja, hoeveel bedroeg het totaal dier uitgaven, na aftrek van eventueele bij dragen van staat en provincie? Een korte opgave wordt verzocht van de uitgevoerde werken". Tegen smokkelen van tabak enz. In Duitschland. Aangezien vele landgenooten, hetzij per trein, dan wel per automobiel of motor rijwiel in dezen vacantietijd naar Duitsch land reizen, komt het aan het bestuur van de Kon. Nederl. Automobiel Club gewenscht voor de aandacht te vestigen op een waarschuwing, welke bet heeft ontvangen van den secretaris der Duit sche Automobiel Club. Tengevolge van den economischen toe stand heeft de smokkelhandel aan de Duitsche grens zulk een omvang aange nomen, dat van Duitsche zijde strenge bepalingen noodig zijn geacht, om daar aan paal en perk te stellen. In verband daarmede is met ingang van 16 Juli j.l. een verordening in werking getreden, waarbij de hoeveelheid tabak, sigaren, enz., welke tolvrü door de rsirigerr mag Binnenland. De ontvangsten der spoorwegen in Juni. Noodlottige brand te Heenvliet. Drie kin deren verbrand. De Generale Synode der Chr. Geref. Kerk. De Synode der Ned. Herv. Kerk over de jeugddiensten. Buitenland. Beschouwingen over de Londensche Con ferentie. Straatgevechten in Spanje. Communistische betoogingen in Bulgarije De Zeppelin voor de Noordpoolvlucht vertrokken. worden ingevoerd is verminderd. Sedert dien datum mag men voor eigen gebruik slechts meenemen hoogstens 50 gram rook- of pijptabak, 10 sigaren of 25 sigaretten, of, indien deze verpakt zijn, hoogstens 30 gram sigaren, sigaretten of pruimtabak. Op de naleving dezer bepalingen zal door de douane-beambten streng worden gelet De brug bij Moerdijk. Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom heeft, naar het DbL v. N. Bra bant meldt, aan den ministerraad een brief gezonden, waarin het aandringt op onderzoek naar de mogelijkheid om den voorgenomen bouw van de Moerdijkbrug niet te doen geschieden bij de gemeente Moerdijk, doch Westelijker en wel ten oosten van Willemstad. Als reden voor dit verzoek wordt aangehaald, dat de route van het Zuiden naar het Noorden en omgekeerd via WillemstadNumans- d'orp de kortste is, hetgeen niet alteen voor het interprovinciaal verkeer van zeer groot belang is, doch tevens en niet op die laatste plaats ,voor het internationaal verkeer van België en Frankrijk naar het hart van Nederland. Het gemeentebe stuur geeft als zijn m'eening te kennen, dat, eerst dan de brug bij Moerdijk te aanvaarden zou zijn, indien andere plaatsen na onderzoek daarvoor niet in aanmerking zouden kunnen komen. Aan verschillende gemeentebesturen is een brief van gelijken inhoud gezonden, met verzoek om adhaesiehetuigingen. Sterke groei van de S. D. A. P. In de eerste helft van dit jaar is het aantal leden van de S. D. A. P. met 9672 gestegen, waardoor het totaal aantal leden thans 78935 bedraagt. In Zeeland bedroeg de toename 451 en steeg het aantal leden tot 2017. Provinciale Bibliotheek van Zeeland. Blijkens het jaarverslag van den bibli othecaris van Zeeland over 1930, werden aan het gebouw der bibliotheek de noo- die voorzieningen ten gevolge van het ge bleken brandgevaar aangebracht. De aanwezige brandbluschmiddelen werden nagezien en meerdere daarnevens aange schaft. Ged. Staten hebben een belangrijk cre diet toegestaan, tot aankoop van een col lectie handschriften en eenige zeldzame boeken betreffende Zeeland en de Zeeu wen. Daardoor kon bet geheele bedrag, dat voor de bibliotheek is uitgetrokken, gebruikt worden voor onderhoud der boe kerij en aankoop van die werken van al- gemeenen aard, welke hier toch niet mo gen ontbreken. Van de aanwinsten van beteekenis, moet in de eerste plaats ge noemd worden de geheele boekerij van wijlen den beer J. H. Blum, oud-lid van Ged. Staten van Zeeland, geschonken door Mevr. Blum-de Niet, en o.a. omvattende de werken van J. W. von Goethe, in de bekende uitgave in opdracht van Groot hertogin Sophie van Saksen. Van de fa milie van Citters kreeg de bibliotheek verder een voor Zeeland belangrijke col lectie geschriften. Aangebracht wordt dit jaar es» vsmnraiir.? fewdw&riïV» *am

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1