fid. 247 Donderdag 23 Juli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's BankN.V.Goes EERSTE BLAD. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Christendom en politiek. HEVEA-fietsbanden Ifch. t/oojD end- i/zersferA Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-Mi] „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" Directeur-Hoofdredacteur: B, ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Bedcctle en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VER8CHTTNT EL-KEN WEEKDAG» Abonner,est«i5''iiJe: Per 3 maande «r* nf- ih*~ Losse wa».(?9 f" 95 FïJjö der Adver tenti Sn: 1i regels 11.20, elke regel meer 30 ot Bi] abonnement belangrijke korting. Dit onderwerp heeft de heer A. W. F. Idenburg, die vandaag zijn 70sten ver jaardag viert, eenige jaren geleden op het te Lunteren gehouden congres van Ge- ref. studenten behandeld. Het verslag van die rede, zooals „De Standaard" dat gaf, laten wij hier ter algemeene leering volgen. Politiek duidt aan de wetenschap over den Staat: algemeene staatsleer; ook be- teekent het de toepassing hiervan. Dan ten derde is het de staatsmanstaak. Prof. Bavinck zegt, dat ze is een hooge, bijna heilige zaak. Politiek moet in verband staan met de religie, want rechtsorde wordt gedragen door zedelijke orde. Terwijl de eerste gemeente antithetisch stond tegenover de haar omringende hei- densche cultuur, werd ras de toestand anders, toen de wereld voor 't Christen dom gewonnen werd. Zoo bewoog het Christendom zich in de Middeleeuwen tusschen de polen wereldverachting en wereldverovering. De Kerk eischte alles op. De Reformatie kwam weer voor een tweeheid" tusschen Kerk en wereld, Kerk en cultuur. "Wat van Kerk en cul tuur geldt, is ook van kracht ten opzichte van Kerk en Staat, Christendom en staat kunde. Ook hiervan teekent spreker de ontwikkeling. Hoe zal 't Christendom zich verhouden tegenover den van God afkeerigen Staat? Onthouding? zooals Montanisten, Dona- tisten, Quakers? Het koninkrijk der waarheid is echter niet los van de wereld, waarin het leeft. Geen m ij d i n g, maar s t r ij d, was de Gereformeerde gedachte. Want God open baarde ook Zijn wil ten opzichte van den Staat. Niet alleen tot het verlossings werk is Gods openbaring beperkt. We vinden de openbaring in natuur en Schriftuur. Rome stelt deze twee bo ven elkaar. Het natuurlijke heeft den teugel van de Kerk noodig. De Reformatie (Calvijn) ziet in de Schrift den bril, waarmee men kan lezen wat in 't verworden schrift der natuur te lezen staat. De Reformatie maakte zoo den Staat vrij van de heerschappij der Kerk. Luther liet die twee toen geheel los van elkaar; 't Calvinisme niet, dat ziet in de algemeene openbaring een aan- knoopingspunt voor saamwerking in het publieke leven, met ben, die de bijzon dere openbaring loochenen. De Heilige Schrift is niet gegeven als handboek voor politiek, maar geeft wel de groote beginselen, richtlijnen voor de politiek. Zij wijst b.v. onvermijdbaar af het staatsabsolutisme, ook het polygame huwelijksleven. De Heilige Schrift handhaaft de reali teiten: schuld en straf, zonder welke voor het mysterie van Golgotha geen plaats zou zijn. De verhouding tusschen Christendom en Staat is iets anders dan die tusschen Kerk en Staat. De band tusschen deze twee is volgens sommigen alleen moreel, volgens anderen moet ze ook uiterlijk zijn (volgens Rome en ook volgens art. 86 van de Ned. Geloofsbelijdenis onge wijzigd). Wij vragen, dat de overheid de Kerk erkenne, eere, en als 'tmoet bescherme, maar vooral vrij late. Nog steeds zijn er in ons land, die terugwillen naar art. 86 ongewijzigd. Men zegt: de Overheid is geroepen om God te dienen. Hoe kan ze dat practisch doen, als ze slechts kan regeeren in overeenstemming met de ze delijke grondovertuiging van het volk? Deze grondovertuiging vindt weerklank in de wetgeving. Zoo moet de Overheid zien te werken op de vorming van die grond overtuiging. Vele Christenen vinden tegenwoordig, dat men zich aan politiek niet moet wa>- Son, er zijn te veel zedelijke gevaren zij vinden zich zelf voor de politiek te goed. Zijn die gevaren soms niet in ander werk, zelfs niet in den dienst des Woords? Men zegt, dat men in 't gewoel van den politieken strijd gauw te veel zegt. Maar zouden deze Christenen niet bidden, dat God ze voor overhaasting, voor liefdeloos heid bewaart? Een ander gevaar is, dat men de macht begeert om de macht, en niet als doel om boven besproken grondovertuigingen te kweeken. Maar moeten menschen, die dit inzien zich nu onttrekken? Daardoor ma ken zij toch den toestand niet zuiverder. 't Derde gevaar: In 'nzoo gedifferen- tiëerd land als Nederland moeten steeds eenige partijen een compromis maken. Daarin geeft men soms dingen toe, die men niet had mogen toegeven. Maar wie dat nu inziet en zich toch onttrekt, maakt dat er niet minder, maar meer geschip perd wordt met 't beginsel. Spr. getuigt, dat hij, die heel niet een man is om te strijden, de politieke loop baan volgt, omdat hij die niet ver laten durft. Hij zou zich voelen als een soldaat, die voortvluchtig is. Zouden wij ooit de vruchten hebben gehad, die we hebben, als vroegeren zich te goed hadden geacht voor de politiek? Voor 'n vijftig jaar zouden Christenen nooit de erkenning gevonden hebben, die wij nu op allerlei terrein vinden. Hierna vertelt spr. hoewel noode van zijn eigen levenservaringen als Gouverneur- Generaal van Ned. Oost-Indië. Spr. resumeert en legt er vollen nadruk op, hoe het Christendom aan de politiek als wetenschap, grondslag en principe geeft, aan de politiek als praxis (prak tijk) bezieling en leven. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Gisteren pessimisme, nu weer optimisme. De vooruitzichten van de conferentie werden gisteren te Londen vrij algemeen pessimistisch beoordeeld. Wanneer niet op het laatste oogenblik nog een onver wachte wending intreedt, zoo heette het, is volgens de meening in Engelsche krin gen de mislukking der conferentie zoo goed als onvermijdelijk. De toestand werd als zeer critiek be schouwd. Sommige Duitsche bladen eischten op categorische wijze een afbreken van ver dere onderhandelingen. De „N. R. Crt." schetste de situatie zoo: Men werpt aan den drenkeling, die op het oogenblik, omdat het water toevallig kalm is, juist nog zijn neus boven kan houden, een reddingsgordel toe, welke precies voldoende is om hem voor verder wegzinken te behoeden. Later zal men dan wel voor een beter drijftoestel zorgen, waarmede hij zich veiliger zal kunnen voelen in het natte element. Maar nie mand spreekt op het oogenblik van eeni ge poging om hem uit het water te halen. Als toeschouwer moet men zich afvra gen of voor zoo een beperkt doel een zoo illuster gezelschap had moeten behoeven bijeen te komen. Er waren gisterenmorgen in de zit ting allerlei belangwekkende incidenten. Meestal was het Snowden, die aanleiding gaf tot scherpe gedachtenwisseling. Toen Snowden voorstelde het herdiscontocre- diet met 3 maanden te verlengen, zei La- val: „Dat hebben wij Franschen al te Ba zel voorgesteld en toen waren het de En- gelschen, die er niets van wilden weten. Nu moeten wij naar Londen komen om ons eigen voorstel goed te keuren, nu het door de Engelschen gedaan wordt, die het eerst zelf verworpen hebben." Verder wekte nog scherpe discussie de kwestie van de verantwoordelijkheid voor Duitschlands noodlottige positie. Zooals gezegd, is men vandaag weer wat optimistischer gestemd. Er is een communiqué verstrekt, waar in wordt gezegd, dat overeenstemming is bereikt nopens de voorwaarden van een rapport, dat vandaag ter goedkeuring aan de plenaire zitting zal worden voorgelegd. Nader wordt meegedeeld, dat de minis ters een accoord bereikt hebben over de volgende punten: Zij zullen aanbevelingen doen voor stappen, te nemen door bankconsortiën, die het bestaande crediet op korten ter mijn moeten stabiliseeren en een crediet aan de Rijksbank van 25 millioen pd.st. voor den tijd van 90 dagen vernieuwen. Wat de besluiten der conferentie be treft, deze zullen waarschijnlijk den vorm aannemen van aanbevelingen der onder scheidene regeeringen aan de centrale banken, niet alleen in de landen, welke aan de conferentie hebben deelgenomen, doch ook in andere landen, zooals Ne derland en Zwitserland. In aansluiting op deze mededeelingen deelt Reuter nog mee, dat het crediet van 100 millioen dollar, dat reeds ver lengd was tot 16 Aug., tot 16 November zal worden verlengd. Men gelooft, dat de bijzonderheden, betreffende de hernieu wing der credieten vastgesteld zullen worden door de centrale banken van elk land, maar dat een commissie van ban kiers waarschijnlijk noodig zal zijn om een aantal technische kwesties te rege len, die zich waarschijnlijk zullen voor doen. Het voorstel voor de verdeeling der credieten op korten termijn tusschen Amerika, Engeland en Frankrijk, zou definitief opgegeven zijn. Dit voorstel zou van Snowden uitgegaan zijn en krachtig door Laval bestreden zijn. Bevestigd wordt, dat de con ferentie heden gesloten zal worde- n. Dr Curtius deelde mede, dat het bezoek van MacDonald en Henderson aan Ber lijn waarschijnlijk op Vrijdag a.s. zal plaats vinden. Henderson zal waarschijn lijk met denzelfden trein als de Duitsche delegatie naar Berlijn terugkeeren, ter wijl MacDonald er de voorkeur aan zal geven te vliegen, zoodat hij waarschijnlijk reeds Vrijdagavond op Tempelhof kan worden verwacht. MacDonald heeft gisteravond den Ko ning opgezocht in het Paleis van Buc kingham. Naar de Engelsche draadlooze dienst nog meldt, heeft Stimson gezegd: Wij komen zeer zeker verder en ik ben in het geheel niet zonder hoop, dat wij mor gen gereed zullen komen. De gedelegeerden zijn bezig verschil lende voorstellen tot hulp aan Duitsch- land uit te werken en er komen in het geheel geen schermutselingen tusschen de landen voor. De toestand is moeilijk, maar er zijn lichtpunten. De flnanclëele toestand In Duitschland. De kalme en gemakkelijke afwikkeling van het betalingsverkeer binnen het kader der thans geldende bepalingen en vooral het feit, dat de nieuwe stortingen dagelijks toenemen, heeft de betrokken autoriteiten doen overwegen, om van 24 dezer af het bi-nnenlandsche betalingsverkeer verder belankrijk te vergemakkelijken. Men acht dit in het belang van bet spoedige herstel van 'n normaal geldverkeer noodzakelijk. Teekenend voor de gunstige beoordee ling van den toestand is het plan, om bij de spaarbanken uitbetalingen van 50 mark per spaarrekening toe te laten, in plaats van als tot dusverre, 20 mark, en in zeer dringende gevallen zelfs nog meer. Bijl de Berlijnsche spaarbanken hebben zich Dinsdag ongeveer 31.000 personen geld laten uitbetalen. .Ze kregen ten hoog ste 20 mark. Gisteren was de aandrang op de spaarbanken nog iets grooter dan Dinsdag; vermoedelijk, omdat ditmaal weder bedragen tot 50 mark werden uit betaald. Er heerschte overal de meest voorbeeldige rust. De Rijksbank had op het einde van de vorige week een crediet van 100 millioen ter beschikking van de spaarbanken ge steld. Hiervan is slechts in geringe mate gebruik gemaakt moeten worden. Het Rijkskabinet is gistermorgen bijeen gekomen. Men mag wel aannemen, dat het Kabinet ook weer de quaestie van de her vatting van het betalingsverkeer bij de banken en spaarbanken zal behandelen. Vóór Vrijdag den 24sten Juli moet n.l. beslist worden, of de huidige bepalingen van kracht blijven, of dat een vrijer ma ken van het betalingsverkeer reeds moge lijk is. Nog vijf millioen menschen leven In slavernij. In bet Engelsche Hoogerhuis heeft lórd Buxton de aandacht der regeering geves tigd op het feit, dat volgens de rapporten van de anti-slavernij-commissie nog onge veer vijf millioen menschen in verschil lende deelen der aarde, maar voornamelijk in Afrika, in een toestand van slavernij leefden. Spr. vroeg de regeering, of zij niet mee wilde werken, dat de Volkenbond slavernij gelijk zou stellen met zeeroof, en een permanente commissie tot beteugeling van dit menschonteerend bedrijf zou in stellen. De aartsbisschop van Canterbury en Lord Hugh Cecil sloten zich bij- dezen wensch aan. Lord Parmoor antwoordde, dat de re geering aan de slavernij in de Roode Zee in de laatste twee jaar zoo goed als vol komen een einde had gemaakt, en dat vele gevallen, die haar gesignaleerd werden, onmiddellijk onderzocht en daarna belet zijn. Spr. zou bet verzoek van Lord Bux ton nochtans gaarne bij den Volkenbond ter sprake brengen, en ondersteunen. De Engelsch-Russlsche schulden. In het Engelsche lagerhuis verklaarde de onderstaatssecretaris van buitenland- sche zaken, dat Henderson zeer was ont goocheld te moeten constateeren, dat er nog zoo weinig vordering is gekomen in de onderhandelingen over de Engelsch- Russische schulden. De sovjet-afgevaardigden schijnen nog geen enkel voorstel te hebben ontworpen voor de regeling. Henderson stelt daarom voor, den Rus- sischen ambassadeur op de noodzakelijk heid te wijzen, dat praotische voorstellen moeten worden gedaan, indien men de onderhandelingen een bevredigend ver loop wil doen nemen. De staking In Noord-Frankrijk. In het begin van deze week zijn weder om vele arbeiders in het textielgebied van Noord-Frankrijk aan den arbeid ge gaan. Alleen te Roubaix en Tourcoing gingen Maandag weer tienduizend arbei ders aan het werk, die voor het eerst se dert het begin van de staking weer naar de fabrieken zijn teruggekeerd. Het aan tal stakers bedraagt echter nog steeds bijna negentigduizend. Korte berichten. De treinen naar het buitenland die gisteren uit Berlijn vertrokken, waren bijna leeg. De reizigers die er nog in za ten waren bovendien voornamelijk r.-tem- delingen, die de 100 mark belasting toch niet moeten betalen. Medegedeeld wordt, dat per 15 Juli bij de arbeidsbeurzen in Duitschland on geveer 3.956.000 werkloozen waren inge schreven. Dit is ongeveer evenveel als per uit. Juni. Een a.gent van politie te Dortmund heeft gisternacht in zelfverdediging twee commühisten doodgeschoten. In de nabij heid van het station waren een aantal communisten en nationaal-socialisten handgemeen geworden. Een agent, die tusschenbeiden kwam, werd door de com munisten mishandeld en neergeslagen. Hij trok daarop zijn revolver en vuurde zes schoten op zijn tegenstanders met het gemelde gevolg. Burgemeesters. De heer F. C. C. baron Van Tuyll van Serooskerken heeft tegen 1 October a.s. ontslag aangevraagd als burgemeester van de gemeente Zuilen. Uitvoering Tarwewet. Het regeeringsbureau voor de uitvoe ring van de Tarwewet vestigt er nog maals ernstig de aandacht op, dat het vervoeren en opslaan van ongemengd tarwemeel of tarwebloem (zoogenaamd tarwemeel of tarwebloem B) is verboden, doch dat in bepaalde gevallen en onder bepaalde voorwaarden vergunning tot vervoer en opslag kan worden verleend, waarvoor belanghebbenden zich zullen moeten wenden tot de Vereeniging Neder- landsche Meelcentrale, voorloopig geves tigd Trompstraat 73, Den Haag. Vervoer of opslag zonder vergunning kan ernstige bestraffing ten gevolge heb ben. Handelaren in tarwemeel of tarwebloem B mogen dus van de bij hen aanwezige voorraden niet afleveren zonder vooraf verkregen vergunning van de Meelcen trale. Zij moeten er op rekenen, dat vergun ning tot aflevering van tarwemeel of tar webloem B in geen geval wordt verleend voor aflevering aan bakkers en banket bakkers, die nog van dat meel of bloem in voorraad hebben. Het is dus noodzakelijk, dat handela ren, die vergunning wenschen tot het ver voer van dat meel of die bloem naar af nemers, bij hun aanvraag om die vergun ning opgeven, voor wie de te leveren tar wemeel of tarwebloem B bestemd is. Ten slotte wordt er nog op gewezen, dat zij, die geen lid zijn van een organisa tie, zich zullen moeten aansluiten bij de Meeloentrale. Binnenland. De financieele toestand van Neder- landsch-Indië. Dreigende staking der Drentsche land arbeiders. Gemeenteraad van Middelburg. De alg. vergadering der Z.L.M. Onze kolen in Frankrijk. Een besluit der Fransche regeering. Buitenland. De financieele toestand in Duitschland. De Londensche conferentie gesloten. Uitvoering van de Ziektewet. De beer Van den Heuvel heeft aan den minister van arbeid, handel en nijverheid de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de opvatting van sommige besturen van raden van arbeid en van de uit spraak van den raad van beroep te 's Her togenbosch, gedaan 9 Februari 1931, waarbij werd beslist of bekrachtigd, dat de verplichting tot het uitkeeren van zie kengeld voor een raad van arbeid of be- drijfsvereeniging eindigt op het tijdstip, waarop de werkgever ophoudt verzekerd te zijn bij den betrokken raad van arbeid of bedrijfsvereniging, althans in het ge val van overgang van een werkgever naar een ander lichaam, ongeacht de al of niet genezing van den zieken arbeider? 2. Is de minister niet van oordeel, dat deze opvatting in strijd is met de circu laires van het college van toezicht, be doeld bij artikel 119 der Ziektewet, van 11 April en 26 Juli 1930, waarin den be- drijfsvereenigingen wordt voorgeschreven ten laste van elk boekjaar te brengen niet alleen de in dat jaar gedane uitgaven, maar ook de in het volgende jaar noodige uitkeeringen voor ziektegevallen in het vorig jaar aangevangen? 3. Is het naar het oordeel van den mi nister voor de verzekerde arbeiders niet een gevaarlijk standpunt om bij het ein digen van 't lidmaatschapder bedrijfsver eeniging of 't niet langer verzekerd zijn bij den raad van arbeid bedoelde lichamen niet langer aansprakelijk te doen zijn voor ziekengelduitkeerin'gen, daar zulks er toe leidt, dat arbeiders in dienst van iemand, die zijn bedrijf beëindigt, niet langer uitkeering krijgen dan tot op bet oogenblik als het verzekerd zijn van den werkgever voortduurt? 4. Is het den minister bekend, dat bij de meeste raden van arbeid en besturen van bedrijfsvereenigingen de opvatting gehul digd wordt dat uitkeeringen van zieken geld, gedurende de geheele periode waar in de arbeider aanspraak heeft op zieken geld ten laste behooren te komen van het lichaam waarbij de werkgever verzekerd was op het oogenblik dat de aanspraak op ziekengeld een aanvang nam? 5. Is de minister niet van oordeel, dat in een zaak als deze over het geheele land uniformiteit noodzakelijk is? 6. Waar deze uniformiteit niet verkre gen kan worden door uitspraak van den centralen raad van beroep is de minister met het oog hierop bereid door een wij ziging van art. 115 der Ziektewet eiken twijfel buiten te sluiten omtrent de aan sprakelijkheid voor uitkeering bij over gang van den werkgever tijdens den uit- keeringsduur van ziekengeld naar een ander lichaam ter uitvoering van de Ziek tewet? 7. Is de minister niet van oordeel, dat deze wijziging zoo urgent is, dat hier mede niet gewacht kan worden tot de di verse andere technische wijzigingen in de Ziektewet aan de orde zullen komen en dus op korten termijn een voorstel tot wij ziging noodig is? Nieuwe wegen en het landbouwbelang. De Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft in samenwerking met de andere land bouworganisaties het volgende verzoek gericht tot den Minister van Waterstaat: Herhaaldelijk bereiken, onze organisa-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1