erenjongens No. 246 Woensdag 22 Juli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Kendrikse Go's Bank N.V. Goes 1ELBÜRG. V FRÈRES in Kuipen AANBOD. EERSTE BLAD. A. W. F. IDENBURG. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" Binnenland. i tijdens de iiltprljzen. Iet bestuur. poux, •ROND s 4 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. bekende Hol* imaakbrande- aal voor het lijven jaren hun liteit behouden. 301 ch f 2.80 met epten. Delft H 22, URG. op, r geschikt voor Prijs billijk. •RÈRES, lof, Middelburg. lie uitsluitend [JDAGS wordt tenomen kleine igstens 5 regels uitbetaling an Serooskerke, den schietwed- aafdeeling 'heb- en hartelijken uw BRIL bij OVEN? waar ook 1 Middelburg. Ivan leerboeken eefd aanbevolen ekhandel, (Middelburg. (ghalen. HOTEL, [iddelburg. te koop: een 14 registers, fende harp. Boekh. D'huy, [trg- I. vertrouwde 'S, in 1 M. hoog. Irakstraat 67, p» ïaaimachine, goed onder zien: Wemeldinge. HENNEN, bud. p-Gravenpolder. N D E N 150, BOVEN, Middelburg. Vleesch. 80 en 90 ct., es per Kg. 3T, liddelburg. een pracht |IER, 2NHUIJZE apelle. Vaars, door elendale, rg- Vet Spek, k, kilo. [SE, Telefoon 2i. Js- Haarborstel pakket inh.: |pak gr. model prijs f 3.90. bttenm. M'burg ïRSKNECHT. ■Jcerij, Goes. KSTER bij rabbendijke. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Ooei. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. Üi55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELVEN WBRKBACL Per 3 fysjae ps- f V- Loss? crosser*is Fsïj'e der Aüvertentiïa: 1regels fl.20, elke regel meer 30 ot Bi) abonnement belangrijke korting. De heer A. W. F. Idenburg, lid van den Raad van State en oud-gouverneur generaal van Ned.-Indië, die naast den heer Colijn een vooraanstaande plaats in de Antirevolutionaire partij inneemt, viert morgen zijn 70sten verjaardag. Wat in dezen staatsman, wiens voor treffelijke capaciteiten bewondering af dwingen vooral aantrekt, is zijn zeld zame trouw. Allereerst zijn trouw aan zijn Heiland en Koning wiens dienst hij zioh, hoe hoog ook geplaatst, nooit schaamde. Toen hij als genie-officier in Indië vertoefde achtte hij zich niet te hoog om zich te voegen bij de kleine onaanzien lijke groep belijders van den Christus. Hij was nu een veertig jaar geleden adjudant van den legercommandant, maar dit was voor hem geen beletsel om als ouderling de kleine Geref. Kerk van Batavia te dienen, de godsdienstoefenin gen te leiden als dit pas gaf, en door huisbezoek en catechisatie de gemeente te helpen bouwen. Zijn dagelijksch beroep werd door hem allerminst verwaarloosd, integendeel, maar hij was vooral in zijn element als hij bezig kon zijn in de dingen van het Koninkrijk Gods. En zoo is het gebleven. Toen later de heer Idenburg opklom tot Minister van Koloniën en gouver neur-generaal van Ned.-Indië was het niet anders. Tot groote verbazing van heel de of- ficieele wereld bleef hij ook als gouver neur-generaal de kleine Kwitang-kerk be zoeken. Bij de verkiezingen van 1913 werd hij vanwege zijn trouw aan zijn beginsel van vrijzinnige zijde gehoond en gesmaad als den dweper van Buitenzorg die zoo spoedig mogelijk uit Indië diende te ver dwijnen. Maar dezelfde man, die op zoo schan delijke wijze de kiezers tegen een hoog staand gouverneur opzweepte, kon later, minister geworden, niet anders doen dan de groote verdiensten van den heer Iden burg openlijk in het licht te stellen en het was hetzelfde vrijzinnige Kabinet dat als vrucht van de hetze van 1913 optrad, dat later den heer Idenburg verzocht, in 's lands belang, langer dan dit voor zijn gezondheidstoestand gewenscht was, als gouverneur-generaalaan te blijven. Met groote trouw en toewijding heeft de heer Idenburg Vorstin en Vaderland gediend, als officier, als minister, als gouverneur van Suriname, als landvoogd in Indië en daarna als lid van den Raad van State. En zijne verdiensten werden dan ook erkend door zijne benoeming tot ridder, later tot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw, zijne begiftiging met het grootkruis van die orde en zijne benoeming tot Minister van Staat. Maar met niet minder trouw en toe wijding heeft de heer Idenburg zich ge schaard onder de banier van Koning Jezus en het was daardoor dat hij ook in de Antirevolutionaire partij een voor name plaats innam. Hij was lid van de Tweede- en daarna van de Eerste Kamer, lid en daarna eerelid van het Centraal Comité van A.R. Kiesvereenigingen. De heer Idenburg heeft voor de A.R. partij niet kunnen doen wat hij zoo gaarne gewild had. Zijn gezondheidstoe stand belette hem dit. En toch heeft hij een groote plaats in het hart van het Antirevolutionaire volk. De heer Idenburg had en heeft altijd di rect contact met dat volk, omdat hij uit spreekt wat er diep in de harten, waar van hij de teerste snaren in beweging weet te brengen, leeft. De heer Idenburg zal morgen den 70- jarigen leeftijd bereiken.. Een rijk leven ligt achter hem. God heeft hem geschonken genade en eere. ■Hij geniet de hoogachting van alle par tijen; van de aanzienlijken en niet min der van de geringen. Er is niemand van welke partij ook, die hem niet gaarne zijn eerbiedige hulde brengt. Voor een openbare huldiging bestaat geen gelegenheid. De heer Idenburg heeft zich door ver trek naar het buitenland aan alle hulde betoon onttrokken. Maar dat vermindert niet de waar deering, de hoogachting, de liefde die velen hem toedragen. Het kan ook niet verhinderen en de heer Idenburg zal dat als zijn grootste eere beschouwen dat uit duizenden harten de stille bede opgaat dat God die hem tot zoo groote dingen in staat stelde, hem ook aan den avond des levens met Zijne liefde en trouw mag omringen. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Belangrijke besprekingen. Weinig positieve resultaten. Gistermorgen heeft men beraadslaagd over de middelen ter bestrijding van de kapitaalvlucht en 's middags over de mo gelijkheid van nieuwe credieten; 's mid dags hebben de ministers van Financiën onder elkaar beraadslaagd en er schijnt een plan opgemaakt te zijn, dat vandaag aan de plenaire zitting zal worden voor gelegd. Wellicht zal Stimson dan ook het Amerikaansche plan ter bespreking bren gen. Het aanzien van de binnenplaats van het Engelsche departement van Buiten- landsche Zaken wees er gisteren duidelijk op, dat het een „groote dag" was. Rij aan rij stonden de auto's van de delegatie leden, getooid met vlaggetjes van de ver schillende landen. Een leger politie-be- anxbten, fotografen, flimoperateurs en verslaggevers voltooide dit beeld. Achter de groote ramen en de lange corridors werden de besprekingen ge voerd, waarvan gezegd mag worden, dat het lot van het oude Europa afhangt. In de bijeenkomst van gistermorgen was men het er unaniem over eens, dat het eerste wat gedaan moet worden, is, de verzekering van het voortduren van de tegenwoordige credieten aan Duitsch- land. MacDonald, Henderson, Brüning en de ministers van Financiën hebben den gan- schen middag verder geconfereerd met onderbreking van drie kwartier, om de thee te gebruiken op het terras van bet Parlement. Een bericht van Reuter zegt, dat men ge looft, dat de besprekingen van gistermid dag tot een beslissing hebben geleid, waarvan de bijzonderheden niet officieel worden medegedeeld. MacDonald heeft na 20 uur de conferentie verlaten om met de leden der Fransche delegatie te dinee- ren. De beschouwingen in de Fransche bla den over de Londensche onderhandelin gen volgen ook heden dezelfde lijn als de vorige dagen. Der Engelsche regeering wordt verweten den toestand te verwar ren zonder zelf betere voorstellen dan de Fransche te kunnen of te willen doen. Het Vad. schrijft nog: Gisteren is een dag voorbijgegaan niet alleen zonder po sitieve resultaten, maar ook zonder po gingen om iets positiefs te doen. Van den morgen tot den laten avond heeft men slechts 'gesproken over het Stilstand- consortorium, waarvoor men nog steeds geen vertaling gevonden heeft. De speciale commissie van ministers van financiën heeft van halfvier tot kwart over negen aan een stuk beraad slaagd. Zij zijn ten slotte tot resultaten gekomen, die vandaag aan de conferentie zullen worden voorgelegd en die men nu bij onderlinge afspraak streng- geheim houdt. Intusschen schieten de dingen dus heel weinig op. Men heeft tot nu toe om de kern van bet probleem heengedraaid als de kat om de faeete pap, zonder er aan te durven roeren. Frankrljks wenschen. Van gezaghebbende zijde verneemt Uni ted Press, dat, mits er afdoende finan cieels waarborgen worden gegeven, zoo als b.v. een pandrecht op de douane-in komsten, te verstrekken door Duitsohland, Frankrijk ten volle bereid is, op de Lon densche conferentie snel tot overeenstem ming te komen. Men gelooft, dat, daar het bouwen van den „vestzakkruiser" binnen de rechten valt, welke het Verdrag van Versailles aan Duitschland toekent, Frankrijk het schrappen van dezen kruiser vermoedelijk niet als conditio sine qua non zal ver binden aan een leening, hoewel het waar schijnlijk alles in bet werk zal stellen om Duitschland tot die schrapping te bewe gen. Voorts wordt verzekerd, dat, wan neer er bevredigende financieele waarbor gen worden gegeven, Frankrijk niet op politieke waarborgen zal blijven aan dringen. In conferentiekringen neemt men aan, dat rijkskanselier Brüning zijn oorspron kelijk plan, om reeds vandaag de Engel sche hoofdstad weer te verlaten, daar hij wegens den ernstigen toestand in bet eigen land niet langer zou kunnen wor den gemist, beeft laten varen, daar Mac Donald uiting bad gegeven aan de hoop, dat Brüning minstens tot Vrijdag te Lon den zou kunnen blijven. Tegenover een vertegenwoordiger van Havas verklaarde de Fransche premier Laval de geruchten over een verdaging en een vertrek der Fransche delegatie vol komen ongegrond. EEN TWEEDE HOOVER-PLAN. In hoofdzaak een kwestie van credieten op korten termijn. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Castle, heeft in een persconferentie voorlezing gedaan van den volledigen tekst van het Ameri kaansche standpunt, het z.g.n. tweede Hoover-plan, zooals dit aan de zeven- mogendheden-conferentie te Londen zal worden voorgelegd. Het betreffende docu ment luidt als volgt: De kern van het probleem is, de crisis waaronder Duitschlands volkshuishou ding gebukt gaat, zoowel in Duitschland zelf als in het buitenland op te lossen. "Wat de economische kwestie betreft, is de economische noodtoestand ten eenen- male een crisis der credieten op korten termijn. De voornaamste druk op Duitsch lands economisch leven in dezen tijd van depressie is door den gemeenschappe- lijiken stap der crediteur-mogendheden door het uitstel van alle reparatiebetalin gen voor den duur van een jaar opge heven. Echter berust Duitschlands econo misch leven voor een zeer belangrijk deel op buitenlandsche credieten op korten ter mijn. Er bestaat geen reden, te twijfelen aan de zekerheid der grondslagen, waar op deze credieten berusten. Echter is uit de in de laatste weken heerschende alge- meene onzekerheid een zoodanig verlies voortgesproten, dat het Duitsehe bank- en crediebwezen aan een hoogst ernstigen druk werden blootgesteld. Deze druk nam twee nauwkeurig omlijnde vormen aan, waarvan het gevolg een afvloeien der bij de Duitsehe banken voorhanden middelen en een afneming van den goud- en devie zenvoorraad was. In de eerste plaats stond inen voot een vlucht voor de mark in Duitschland zelf, terwijl in de tweede plaats buitenlandsche deposito's werden teruggetrokken en de door de buitenlandsche banken verleende credieten besnoeid. Wat de kwestie der vlucht voor de mark betreft, deze kan, zooals zulks ook reeds geschiedt, met succes door de maat regelen der Duitsehe regeering en van de Duitsehe Rijksbank worden belet. Ten aanzien van de kwestie der buiten landsche credieten koesteren wij de op vatting, dat een eerste stap wordt ge vormd door de opstelling van een pro gram, dat een verlenging der loopende credieten gedurende een redelijke periode mogelijk maakt. In dit verhand veronder stellen wij, dat deze credieten te zamen met het vrijgekomen bedrag der reparatie- betalingen en de uit het eindigen der pa niek voortspruitende natuurlijke winst vol doende zullen zijn om de huidige behoefte der Duitsehe volkshuishouding te dekken. In zijn toelichting hij dit document wees onderstaatssecretaris Castle er op, dat het Amerikaansche plan vermijdt in te gaan op de door Frankrijk gestelde financieele of politieke voorwaarden. Voorts deelde Castle mede, dat van de 1200 millioen dollar credieten op korten termijn, die aan Duitschland zijn ver leend, ongeveer de helft uit de Vereenigde Staten afkomstig is. Hij gaf uiting aan de hoop, dat de circulatie-banken te za men met de Bank voor Internationale Be talingen de particuliere banken er toe zul len bewegen, deze credieten niet op te zeggen en eventueel zelfs nieuwe credie ten op korten termijn te verstrekken. Washington verwacht spoedige aanvaarding van het plan. In aansluiting aan Castle's mededeelin- gen was men in Amerikaansche regee- ringskringen optimistisch gestemd, dat bet bedoelde plan spoedig door de in aanmerking komende instanties zal wor den aanvaard. Zeer voldaan toonde men zich over den vriendschappelijken toon, waarin de onderhandelingen tueschen Frankrijk en Duitschland worden gevoerd. Troebelen in Spanje. De troebelen in Spanje breiden zich steeds meer en meer uit. Militaire troepen moeten in Sevilla patrouilleeren, daar de stakers een uit breiding van het conflict hebben aange kondigd. Ook te Valencia is het conflict nog steeds onveranderd. Aangekondigd wordt, dat binnenkort ook een staking zal uit breken in het waterleiding-, gas- en elec- triciteitsbedrijf. De hotels, café's en res taurants zijn gesloten. In verscheidene provincies van Cor dova is eveneens een algemeene staking afgekondigd. Volgens berichten uit Spanje breidt de staking zich overal, maar in het bijzonder te Barcelona, sterk uit. De gouverneur van Granada is den toestand niet meester en heeft daarom zijn ontslag aangevraagd. De drukkerijen te Sevilla hebben zich bij de door de syndicalisten afgekondigde algemeene staking van 48 uur aangeslo ten. Er verschijnen geen couranten en alle verkeersmiddelen staan stil. De wij ken der stad, waar de stakers wonen, zijn geheel omsingeld. De Spaansche minister van binnen- landsche zaken te Madrid deelde mede, dat er orders zijn gegeven, om elke po ging om de orde te verstoren te onder drukken. De stad Sevilla ziet er uit alsof zij ge heel in handen van militairen is. Door alle straten trekken patrouilles. Gister ochtend is ook een algemeene staking onder het drukkerspersoneel uitgebro ken. Uit Madrid wordt gemeld, dat de mi nister van Binnenlandsche Zaken roede- deelde, dat volgens den gouverneur van Sevilla de rust zoo goed als geheel is teruggekeerd. De openbare diensten func- tionneeren met behulp van vrijwillig -rs. De syndicalisten deden gedurende den nacht een poging om een aanval te doen op het gebouw van de telefoonmaat schappij en dit in brand te steken. De poging werd door de politie verijdeld, waarbij 15 personen gewond werden. De staking in Noord-Frankrijk. Het textielconsortium te Roubaix deelt med'e, dat Maandag ongeveer 6000 stakers het werk hebben hervat. De socialistische „Populaire" verklaart echter dat dit getal overdreven is en beweert dat slechts en kele arbeiders, door den nood gedwongen, het werk hebben hervat. In een vergadering te Roubaix is een motie aangenomen tegen de manoeuvres van het textielconsortium, om scheuring onder de arbeiders te veroorzaken. Ver klaard wordt, dat de kracht van de stakers ongebroken is, en zij den strijd vastbe raden zullen voortzetten, zoolang het consortium weigert de bemiddelingsvoor stellen van Laval te aanvaarden. Maandag zijn weer Belgische werkwilli gen, die zich per bus naar de fabrieken begaven, door stakers gemolesteerd. Een Belg werd' door een steenworp zóó ern stig aan het hoofd' gewond, dat hij een operatie moest ondergaan. Als de Gepoe met gasbommen werkt. Naar het telegraaf-agentschap „Ofinor" uit Stamboel verneemt, zag de bevolking van de kuststreek langs de Zwarte Zee in den laatsten tijd herhaaldelijk lijken langs de rivieren van den Kaukasus in zee afdrijven. Uit het onderzoek, dat door de autoritei ten werd ingesteld bleek, dat vliegtuigen van een speciale afdeeling der Gepoe op verschillende plaatsen gasbommen had den uitgeworpen. De vliegers waren uitgezonden om tegen de opstandelingen in het gebergte te ope- reeren. Toen zij er echter niet in slaag den, hen te ontdekken, wierpen zij de bom men met verstikkende gassen toch maar uit. Tal van boeren, die op het veld aan het werk waren, sprongen in de nabijge legen rivieren, om zich aldus tegen de gaswolken te beveiligen. Na eenigen tijd gezwommen te hebben, werden echter ook zij het slachtoffer van de vergiftigde gas massa's. Hun lijken werden door den stroom der rivieren meegesleurd in de zee. Wervelstorm In Polen. Een wervelstorm heeft de stad Lublin in congres-Polen geteisterd. Van bijna alle huizen werden de daken afgerukt. Booamen werden ontworteld, auto's en Binnenland. Sterk verminderde opbrengst van land bouwproducten-. Algemeene vergadering der Z.L.M. Buitenland. De conferentie te Londen. Een nieuw plan van president Hoover. De staking in Noord-Frankrijk. Ernstige troebelen in Spanje. spoorwagens omgeworpen. Een deel van de stad is een puinhoop geworden. Enkele personen werden 'door den wind opgenomen en daarna weer op straat of tegen muren gesmakt. 'Ongeveer 15 per sonen moeten dood en talrijke andere ge wond zijn. Aangezien de telefonische en telegrafi sche verbindingen verstoord zijn, ontbre ken nog nadere bijzonderheden. Korte berichten. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat een officieel regeeringscommuniqué mee deelt, dat een uit 350 man bestaand batal jon van het garnizoen te Gorrientes aan het muiten is geslagen. Een sterke troe- pen-afdeeling en eenige vliegtuigen zijn naar Gorrientes gezonden, om de muiterij te onderdrukken. Te Bad Oldeslö kwam het in een vergadering van de sociaal-democratische partij tusschen 60 leden van den „Rijks- banier", die de orde in de zaal handhaaf den en een afdeeling van 100 nat.-socia- listen tot een gevecht, waarbij zes leden van den „Rijksbanier" ernstig werden gewond. Een viertal nationaal-socialisten werd door de politie gearresteerd. De reis van H. M. de Koningin. Naar wij vernemen, zal H. M. de Ko ningin, Zaterdag over een week, 1 Aug., van haar buitenlandsche reis, in Neder land terugkeeren. H. M. begeeft zich dan naar Soestdijk, in verband met den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder, op 2 Aug. Landarbeidersstakingen In Drente. In de dorpen van de Drentsche Monden (Nieuw-Weerdinge, Eerste en Tweede Exloërmond, Valtermond en Drouwener- mond) zijn gistermorgen de landarbei ders en landarbeidsters, werkzaam bij het korenzichten, in staking gegaan. In en kele dorpen hebben de landbouwers aan de landarbeidersorganisaties te kennen gegeven, dat zij prijs stellen op nieuwe besprekingen. Te Emmer-Erfscbeidenveen, Nieuw- Amsterdam, Erica, Oranjedorp, Roswin kel en Nieuweroord is het bemiddelings voorstel van den rijksbemiddelaar door de arbeiders slecht ontvangen, zoodat ook in die dorpen de arbeiders vermoe delijk deze week in staking zullen gaan, alsmede te Exloo, Odoorn-Valthe en Bor ger, waar van arbeiderszijde een ultima- 'turn aan de landbouwersorganisaties is gesteld. Kan een leeraar Handelsonderwijs Raadslid zijn? In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Dordrecht zijn de geloofsbrieven der nieuw benoem de raadsleden onderzocht en is tot aller toelating besloten. De meerderheid van de commissie van onderzoek had geadviseerd den heer van Oven niet toe te laten op grond van art. 23 Gemeentewet sub a., daar bij leeraar is aan de Hoogere Handelsschool. De heer Van Bruggen (c.h.) was van meening, dat na de laatste wijziging der Gemeentewet gegronde twijfel bestaat, of het bewuste artikel hier van toepassing is; spr. meende, dat er geen bezwaar be staat tegen de toelating van den heer Van Oven. Ook de voorzitter was die meening toegedaan daar z.i. het handelsonderwijs

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1