Kerknieuws. Uit het v«rskg Mijkt aiei» ©1 ski sê>jw- ker de instemming der aanwezigen had, doch er was voor den voorzitter zeker aanleiding geweest om dezen spreker het woord te ontnemen. Dergelijke voorvallen zullen toch het gevaar doen ontstaan, dat de betrokken hoogste autoriteit in onze provincie zich in de toekomst dubbel zal bedenken om zijn naam aan dergelijke on dernemingen te leenen, waarbij hij gevaar loopt het slachtoffer van beleedigingen te worden. Burgerwacht en. De bekers geschonken door de Edelachtbare heeren burgemeesters der gemeenten Nisse, Ove- zand-Driewegen, 's Heerenhoek en Hein- kenszand zijn verschoten te Nisse onder de Burgerwachten der genoemde gemeen ten. In de A klasse werd winnaar P. Kloos terman, B.W. Nisse. In de B klasse E. v. Sluijs, B.W. 's Hee renhoek. In de G klasse A. Zonnevijlle, B.W. Nisse. De gemeenten Nieuwerkerk en Ossenisse zijn toegetreden tot de regeling, vervat in het Werkloosheids besluit 1917. Te Oostburg wordt in het Beurs gebouw van 31 Augustus tot en met 3 September a.s. een Huisvlijttentoonstelling gehouden. Met ingang van 1 Augustus a.s. wordt de Rijksveldwachter brig. tit. K. Bare- man te Walphaartsdijk, verplaatst naar Rotterdam. De nieuwe Rijiwielplaatjes. Sedert 16 Juli zijn de met 1 Aug. gel dig wordende rijwielplaatjes aan de post kantoren verkrijgbaar. Goedkoope trein. Op Woens dag 29 Juli rijdt weer een goedkoope trein naar Rotterdam en Den Haag. Men zie de advertentie in dit nummer en de strooi- en aanplakbiljetten. Middelburg. Vrijdagavond geeft het Mid- d'elburgseh muziekkorps weder een uit voering op het Molenwater. Vlissingen. Zooals elk jaar d'e gewoonte is, worden ook dit jaar tijdens de ker mis, in het Tehuis voor Militairen al-' hier weer gezellige bijeenkomsten gehou den voor de militairen van zee- en land macht. De ruime bovenzaal van het Te huis deed prettig aan met de versiering van palmen, terwijl op de verschillende tafeltjes bloemen waren gerangschikt. De eerste bijeenkomst gisteravond', wel- welke druk bezocht was, werd op de gebruikelijke wijze geopend door den huis vader, dhr. Van Bentheim, die daarna d'e aanwezigen hartelijk toesprak. Spr. hoopt, dat allen genoegelijke avonden zul len hebben. De heer Van der Eijck opende daarna het programma met het zingen van drie ernstige liederen. Door d'e heeren Meertens, piano en v. d. Vette, clarinet, beiden marinesche pelingen, werden vervolgens enkele num mertjes ten beste gegeven. De heer Groenenberg zong daarna even eens een drietal nummers, met piano begeleiding van mevr. Groenenberg. Door enkele schepelingen werden daar na eenige mooie gymnastische standen gegeven. Stormachtig applaus ontlokte het door d'en heer Van der Eijck hierna gezon gen humoristisch lied „Het zonnetje gaat van ons scheiden". Door den heer Van Es werden eenige voordrachten ten beste gegeven, en verder nog zang, van de heeren Groenenberg en v. d'. Eijck. Er heerschte den geheelen avond on der de zeer talrijke aanwezigen een op gewekte stemming. Ook voor de verdere avonden is voor een afwisselend' program zorggedragen. De voorzitter van het Tehuis, dhr P. G. Laernoes, sprak aan ,hat einde der bijeenkomst nog een kort woord' van dank voor d'e groote opkomst. Wij willen van deze gelegenheid gebruik maken om te wijzen op de groote verbete ring welke het interieur van de conver satiezaal heeft ondergaan. Aan het stem mige behang zijn verschillende mooie schilderijen en etsen aangebracht, die het geheel een keurigen en echt huiselijken aanblik geeft. Rondom de leestafel staan een groot aantal gemakkelijke leunstoelen, waarin men heerlijk op zijn gemak zit. Wemeldinge. Maandagnamiddag pas seerde door de Oostsluis alhier de nieu we bakkenzuigex „Stad Antwerpen", wel ke op de werf van Smit te Kinderdijk ge bouwd' is, in opdracht van het bestuur der havenwerken te Antwerpen. Het schip, ü'at met 600 buizen elk van 5 M. lengte, toegerust is, werd geas sisteerd' door de sleepbooten „Willem", kapt. Van Aalst en „Leen" kapt. v. d'. Berg. Baarland. Zaterdag vergaderde de Raad voltallig. Installatie nieuwgekozen raadslid G. J. Mol heeft plaats. Aangeboden wordt de gemeentereke ning die een ontvangst aanwijst van f 10842.46%, een uitgave van f9293.32, batig slot van f 1549.14%. De heeren H. Schout en H. de Vriend werden be noemd tot de commissie van onderzoek. De geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden worden in orde bevonden, zoodat tot toelating wordt besloten. Een arbeidscontract voor losse arbeiders in dienst van de gemeente wordt opgemaakt. Een verzoek van de P.Z.E.M. om vrij stelling van eenige bepalingen werd ver leend. Een verzoek van drie Christelijke vereenigingen om gebruik te mogen ma ken van een lokaal van de openbare school voor het houden van hun bijeen komsten wordt met algemeene stemmen verleend tot wederopzegging. Zij mogen ook gebruik maken van een in dit lokaal staande kachel met vrij kolengebruik. De verlichting moeten de vereenigingen zelf betalen. Besloten wordt een rekening-courant te openen bij de coöperatieve Boerenleen bank te Hoedekenskerke. Bij de rondvraag informeert de heer H. de Vriend naar den vacantietijd der openbare school. Volgens spr. zou het be ter zijn, dat de kinderen vacantia hadden in den tijd van het plukken van aardbeien en bessen. Nu loopen ze zich te vervelen en zij verdienen niets. B. en W. zullen een onderzoek doen naar de mogelijkheid hiervan. Hierna sluiting. Kapelle. Als resultaat op hun bemoei ingen is bij B. en W. een schrijven inge komen, dat het den Minister van Water- ■Staat bij nadere overweging wenschelijk voorkomt, dat het verkeersbord en de verkeersspiegel, geplaatst bij den gevaar lijken hoek nabij het hotel de Zwaan, niet worden verwijderd. Onder leiding van wijkzuster Schef- fer maakten de kinderzangkoren „Lente koor" van Biezelinge en „De kleine Ka- pellenaars" van hier een uitstapje naar Breda. Hansweert. Het Belgische sleepschip „Stad Heyst", gesleept door de Belgische sleepboot „Angleur", is gisterenavond op de Molenplaat gestrand. Verschillende sleepbooten die van hier zijn uitgevaren om het schip nog vlot te sleepen, keerden onverrichter zake terug daar dit niet meer mogelijk was. Nadat men van nacht een partij van de lading kolen overboord had geworpen, is het schip van morgen vlot gekomen, waarna de reis naar Gent is voortgezet. Kruiningen. Maandagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer van der Borgt en dhr Dek zonder ken nisgeving en dhr van Hootegem wegens ongesteldheid. De voorzitter deelt mede, dat mej. M. J. Stroosnijder hare benoeming tot hoofd der bewaarschool heeft aangenomen, en reeds in betrekking is; dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de onderhandsche verkoop der onderwijzerswoning te Oostdijk; dat dhr A. J. de Visser ontslag heeft geno men als lid van het Burgerlijk Armbe stuur; dat mej. Tmmermans, hoofd der be waarschool te Hansweert, om verhooging van jaarwedde verzocht heeft; dat aan den onderwijzer Q. van As drie maan den ziekteverlof is verleend, en vervangen is door den heer W. van den Ende uit Goes. Overgelegd wordt de rekening der ge meente over 1930. Gewone dienst inkom sten f 169.322.14s; uitgaven f 158.693.505; batig saldo f 10.628.64. Kapitaaldienst: inkomsten f 58.329.505; uitgaven f 58.194.53s;batig saldo f 134.97. Voor het onderzoeken van deze rekening worden benoemd de heeren Burkunk en Sinke. De begrooting van den gemeentelijken keuringsdienst van vee en vleesch voor 1932 wordt vastgesteld op f 6166.50. Met al'gem. stemmen wordt goedge keurd de rekening van het Burg. Arm bestuur over 1930. De ontvangsten be droegen f 15556.67%. De uitgaven be droegen f 15726.08%. Nadeelig slot f 169.41. Pachten in 1930 f4141.61 in 1929 f 6456.26. Subsidie der gemeente in 1930 f 5623.75%. Bedeeling in 1930 f3266.81, in 1929 f 3443.09. Verpleging in 1930 f2550.80, in 1929 f 2426.40. Genees kundige behandeling in 1930 f 3766.04%, in 1929 f 1448.11. De rekening gasbedrijf over 1930 wordt voorloopig vastgesteld tot een bedrag van f 91.463.53 met een nadeelig slot van f 6.343.30. Bij de behandeling der begrooting gas bedrijf 1932 meent dhr "Witte, dat de me- ter'huur voor de kleinste gasverbruikers te hoog is. De voorzitter zegt, dat de prijs der muntmeters alleen rente van het kapitaal der meters is. Dhr Burkunk is het met dhr Witte eens en hoopt als lid der gascommissie daar met een ontwerp nieuwe regeling te komen te zijner tijd. De begrooting wordt aangenomen met 7 tegen 1 stem. Totaal begrooting is f 97495.29 met een verliescijfer van f5056.02. Het pas gewijzigde tarief voor het ge bruik van den lijkwagen wordt thans naar aanleiding van een schrijven van de Min. van Binnenlandsche Zaken in dien zin gewijzigd, dat voor het gebruik van den lijkwagen alleen wordt betaald hetgeen de gemeente verschuldigd is aan hem, die den wagen rijdt. Aan de N.V. P.Z.E.M. wordt dispen satie verleend voor het vervoeren van lange palen door de gemeente volgens het bepaalde bij art. 44 van het Motor- en Rijwielreglement. Overeenkomstig diens verzoek wordt eervol ontslag verleend tegen 15 Oct. 1931 aan dhr W. A. de Blaeij als hoofd -der openbare lagere school te Hansweert. Aan Mej. C. J. M. Simons wordt voor het waarnemen der betrekking van hoofd der bewaarschool te Kruiningen een gra tificatie gegeven van f200; en f 50 aan de helpster, Mej. L. Bavero. Door dhrn Burkunk en Minnaar wor den als comm. van onderzoek de geloofs brieven der elf herkozen en gekozen raadsleden onderzocht en bij monde van •dhr Minnaar in orde bevonden, waarna zonder hoofdelijke stemming tot toelating besloten wordt. Rondvraag. Dhr v. d. Straalen wijst op 'den desolaten toestand van den trap aan den Boomdijk te Hansweert. De voorzit ter zegt, dat dit een trap is van den Pol der, doch zal een en ander overwegen ter verbetering; teveng deelt hij mede, dat binnen enkele dagen de bestelde waar schuwingsborden voor de school aan komen. Sluiting. Arnemuiden. Bij een gehouden wed vlucht van de Postduivenvereen. „De Vliegende Snelpost" met -oude duiven uit Bordeaux (Frankrijk) (afstand 805 K.M.) werden door de volgende deelnemers de prijizen als volgt behaald': le prijs C. v. Dalen, 2e D. C. van Dialen, 3e K. v. Belzen, 4e J. Dingemanse, 10.30 u. Zaterdag aankomst der eerste duif. Losgelaten Vrijdag om 5.30 u. Vanaf Vilvoorde afstand 80 K.M. is de uitslag als volgt: K. Schroevers le en 2e pr, M. Schroevers 3e en 4e pr., J. Caljouw 5e en 7e, A. van Dalen 8e, C. van Dalen 6e, 9e e nlOe pr., D. C. van Dalen 11 en 12e pr. K. v. Belzen 13e pr. Aankomst eerste duif 2.26 u. Los gelaten 12.30. Deze laatste uitslag betreft een wed vlucht met jonge duiven. Koudekerke. Vrijdag a.s. hoopt de heer J. L. 1 lansoen, gemeenteveldwachter al hier, zijn 25-jarig ambtsjubileum te her denken. Zoutelande. Maandagmiddag vergader de 'de gemeenteraad alhier voltallig. Voor kennisgeving werden aangenomen: pro cesverbaal van kas-opneming; de proces sen-verbaal van de stembureaux voor de verkiezing van leden van den raad; de kennisgevingen van aanneming hunner benoeming van de nieuw gekozen leden van den raad. Aan een schrijven van B. en W. van Bergen op Zoom inzake overbrugging van bet Hollandsch Diep bij Willemstad zal adhaesie worden betuigd. Het verzoek van de P. Z. E. M., om ont heffing van het bepaalde in art. 44, sub d, van het motor- en Rijwielreglement, wordt ingewilligd. Besloten wordt, op verzoek van den huurder dhr A. A. de Steur, de voorma lige onderwijzerswoning op het electrisch net aan te sluiten. De kosten zijn geraamd op f 72, waarvan de gemeente f 54 zal betalen. Verder werd besloten op voorstel van B. en W., om het slachthuis en 'de slacht huiswinkel van electrisch licht te doen voorzien. De kosten voor 'de gemeente zijn geraamd op f 4-8.50. Op verzoek van het scholbestuur wordt besloten om ook de school electrisch te verlichten. De totale kosten zijn geraamd op f 93.25, waarvan de schoolvereeniging f 27.75 zal betalen. Na onderzoek hunner geloofsbrieven wordt besloten de perso nen, die tot lid van 'den raad zijn gekozen, als zoodanig toe te laten. Vervolgens werd een ambtenaren-regle ment vastgesteld, aangezien de ambtena renwet 1929 dit voorschrijft. De rekening van het Burgerlijk armbe stuur over 1930 vermeldende een totaal aan ontvangsten van f 6098.77 'en aan uitgaven van f 3666.34%, en dus een ba tig slot van f 2432.43, werd goedgekeurd. Hierna werd -de gemeenterekening over 1930 aangeboden met een batig slot op den gewonen dienst van f 2606.56 en op den kapitaaldienst van f 4600.50. Dhrn Maas en Adriaanse zullen de rekening nazien. Na langdurige discussie werd op voor stel van B. en W. besloten de voorgestelde aankoop van 25 meter brandslang niet te doen plaats hebben, maar in plaats daar van over te gaan tot verbetering der kop pelingen aan de spuit, het verdeelstuk en de overige slangen en twee nieuwe straal- pijpen aan te schaffen. Serooskerke (W.) De J. V. en de M.V. op Geref. grondslag hadden j 1. Zondag avond een openbare vergadering belegd in het kerkgebouw der Geref Kerk, die zeer druk bezocht was. De plaatselijke predikant ds W. F. M. Lindeboom, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, sprak een kort openingswoord en gaf daarna bet woord aan prof. dr A. Noordt- zij, van Driebergen, die zich bereid ver klaard had, eenige richtlijnen te geven voor de studie der Heilige Schrift en daartoe sprak over het onderwerp: „Hoe lezen wij de Heilige Schrift?" Prof. Noordtzij begon met alle jonge ren en ouderen het groot gewicht en het hoog belang der J. V. en der M. V. op het hart te binden, -daar deze vereenigingen bedoelen mede te werken aan een meer lezen en een beter verstaan van het Woord Gods. Daarna komende tot zijn onderwerp, zette bij uiteen, dat we in de Heilige Schrift het boek hebben van de zelfrecht vaardiging Gods. Daarin wordt ons niet medegedeeld wat de menschen van God hebben gedacht, maar wat God in en door menschen gewrocht heeft tot het bereiken van het door Hemzelf gestelde einddoel: de openbaring van Zijne Wezensvolheid in de twee door Hem geschapen en op elkander aangelegde werelden: de hemel wereld en de aardwereld, die door eenzelf de scheppingsdaad in het aanzijn geroe pen zijn. Zoo is daar ook de daarin ge- teekende geschiedenis niet een slechts los samenhangend feitencomplex, maar één geheel, van het begin tot het einde be- heerscht door eenzelfde gedachte: de ver nietiging der door de zonde geschapen disharmonie, waarom dan ook de teboek- stelling der openbaringsdaden eerst be sloten kan worden, wanneer de mensch van deze aardwereld de biddende handen ten hemel heft met zijn; „Kom dan, Heere Jezus, ja kom haastelijk". Vervolgens wees hij er op, dat dus ieder onderdeel der Heilige Schrift eerst tot zijn recht komen kan, wanneer het gezien wordt in het licht van het geheel, waarbij dan als vanzelf de mensch niet op den voorgrond treden kan, maar God zelf in het volle licht komt te staan, wat met tal van voorbeelden nader wordt aan getoond. En eindelijk zette hij uiteen, dat we de Heilige Schrift altijd moeten zien tegen den achtergrond van het oud-testamenti- sche leven, omdat de Heere in die wereld Zijn openbaringsdaden deed ingaan. Na het beëindigen van deze rede, die onder groote aandacht werd aangehoord, kwamen de leden der J. V. en M. V. met den spreker nog in de consistoriekamer bijeen, waar een zeer geanimeerde bespre king plaats vond. Alles samengenomen, was het een uit stekend geslaagde propagandavergadering en Ds Lindeboom sprak namens allen, toen hij Prof. Noordtzij hartelijk dankte voor zijn medewerking en een tot weer ziens toeriep. Tholen. In d'e vergadering van den ge meenteraad van Maandag waren alle le- d'en aanwezig. Ingekomen is een schrijiven van den Commissaris d'er Koningin, dat aan den burgemeester een verlof is toegestaan vanaf 23 Juli tot 15 Aug. Inzake het voor eenigen tijd' ingeko men verzoek van d'e beide vrachtrijders Goed'egebuuren en van de Sande, zegt d'e voorz., dat liiji beiden heeft ontboden, doch dat Goedegebuure niet is verschenen en v. d. Sande geen gegevens kon overleg gen inzake d'e door hem geleden scha de, zoodat hij geen beslissing kan ge ven. Besloten wordt deze zaak straks door de commissie welke de herziening der .brugtarieven zal behandelen, te doen be handelen. Met ,alg. st. wordt besloten van L. van Vessem 1 vierk. M. grond te koopen voor de som van f 100. Aan Guliker wordt een stuk gemeentegrond verkocht voor f25 en aan weth. Wagemaker een stukje in erfpacht voor een canon van f 0.16. Besloten wordt een geldleening van f 10.000 en een. van f 1000 te convertee- ren en deze te plaatsen voor 33/4 pet. Ter tafel komt de voorgestelde wijzi ging d'er politieverordening. De heeren Wagemaker, Moelker en Aertse hebben bezwaar tegen artikel 75, daar het niet aangaat de vervoerders van pulp-wagens Ite bekeuren, dat hun wagens te zwaar zijn geladen, daar dit dan de schuld is der laders, welke deze te vol gooien, zoodat de pulp van de wagens op de straten valt. De voorz. is het hiermede niet eens. Het is de opzet te zorgen, dat de straten niet bevuild worden en nu kunnen de vervoerders zeggen, dat hun wagens niet tte vol geladen mogen worden. Ook d'e heer Overbeeke meent, dat hoofdzakelijk de vervoerder hier voor kan zorgen, door te weigeren de vol geladen wagens mede te nemen. Na eenige dis cussie hierover wordt met de stemmen van de heeren Wagemaker, Moelker en Aertse tegen het art. 75, deze wijziging goedgekeurd. Dhr Moelker informeert, wat bedoeld wordt met het verbod van samenscholing op hoeken enz. De voorz. zegt, d'at het hoofdzakelijk de bedoeling is zoo noodig, indien het hinderlijk wordt, deze te ver bieden op de hoeken van de Kerk- en Stoofstraat en Eendrachtsweg. Aangegaan word't een dading met het Waterschap Tholen inzake het verschil over gronden, waarbij het Waterschap d'oor Ged. St. in het gelijk is gesteld en een procedure met den heer Overbeeke, welke intusschen door schikking te niet is gedaan. Voor de gemeente is hieraan geen nadeel verbonden, ook wat betreft de suatie enz. De heer Dekker wenscht met het eerste niet mede te gaan, daar hij het niet eens is met d'e wijze waarop het is tot stand gekomen. De voorz. acht het verstandig een en ander nu maar te aanvaarden. Met de stemmen van de heeren Dek ker en Overbeeke tegen wordt aldus be sloten. Aangeboden worden de rekeningen der gemeente en bedrijven over 1930, welke door de heeren Dekker, Deurlo en v. d. Berge zullen worden nagezien. Hierna ging d'e raad in besloten zitting. Na heropening worden de geloofsbrie ven d'er nieuw gekozen raadsleden door een commissie bestaande uit de heeren Moelker, Baaij en Aertse, nagezien en geadviseerd tot hun toelating, waartoe met algem. st. wordt besloten. Bij de rondvraag wijst de heer Baaij op een groo te fout indertijd door dezen raad gemaakt, door de kosten van de beide sluizen aan d'e oesterputten bij de brug door de oesterkweekers alleen te doen betalen, daar de gemeente voor de botbeunen ook gebruik hiervan maakt en het dus de billijke weg is, dat beiden (gemeente en d'e oesterkweckers) deze kosten samen dragen. De voorz. acht het noodig temeer daar h'et 3 jaar geleden is, dat deze kwes tie eerst door B. en W. wordt onder het oog gezien. De heer Baaij wil het liever d'irect be handelen, daar hij vreest dat deze raad niet meer zal vergaderen. De voorz. zegt van wél: zoodat deze kwestie nader zal worden bezien. Hierna sluiting. Haamstede. Zaterdag hebben de minis ter van waterstaat, mr P. J, Reymer; de directeur van den luchtvaartdienst van het departement van waterstaat, de heer E. Th. de Veer, en de heer A. Plesman, directeur der Kon. Luchtvaart-Mij, per vliegtuig een bezoek gebracht aan het nieuwe vliegveld Haamstede op Schou wen. Colljnsplaat. Gistermorgen had' de 14- jarige Joh. Breure, terwijl hij behulpzaam was bjj een paard in de smidse te lei den, dat zich hiertegen vérzette, het on geluk zjjn linkerarm boven d'e pols te breken. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Budel, Dr N. Wes- tendorp-Boerma te Blija. Naar Eelde, N. R. Hefting te Nieuwe-Schans. Bedankt voor Hurwenen, D. B. Kage- naar te Vuren. Voor Breda, J. G. Jorg te Steen wijk. Geref. Kerken. Beroepen te Burum, A. Adema te Op ende. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Assen, D. Henstra,, cand. te Harlingen. Te Hillegom, J. Tamminga, cand. te Franeker. Tweetal te Broek-Akkerwoude, L. Kleis- sen, cand. te Apeldoorn en W. Ramaker, cand. te Groningen. Te Nieuwendam, D. Henstra, cand. te Harlingen, W. Ramaker, cand. te Groningen. Te Nieuwpoort, L. S. den Boer, cand. te Apeldoorn en N. de Jong, cand. te Vlaardingen. Te Dokkum, D. Henstra, cand. te Harlingen en J. Tamminga, cand. te Franeker. Te Arn hem, N. de Jong, cand. te Vlaardingen en W. Ramaker, cand. te Groningen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Kampen, A. de Blois te Dirksland. Dogpsgezinde Gemeente. Aangenomen naar Bovenknijpe, G. J. W. den Herder, prop. te Voorschoten. Bedankt voor Vlissingen, G. J. W. den Herder, proponent te Voorschoten. Remonstrantsche Gemeente. Aangenomen naar Amsterdam, G. J. Sirks te 's-Gravenbage. Beroepbaar. De heer W. H. van Zuylen te Kampen, cand'. van de Theol. School te Kampen is door de classis Zwolle beroepbaar verklaard' in de Geref. kerken. Bevestiging en intrede. Na in den morgendienst door ds C. Kunst uit Oosterwijk te zijn bevestigd', met als tekst de laatste woorden van Matth. 23: 10, deed ds J. B M. van Dalfsen uit Die ver (Dr.) Zondag zijn intrede bij de Ned. Herv. Kerk te Aarden burg naar aan leiding van Philip. 3 vs. 13. Na de preek richtte de nieuwe predikant toespraken tot zijn gemeente, d'en kerkeraad, ds Kunst, d'e kerkvoogdij, het kiescollege, ds Faber als consulent, de ringbroeders, en d'en Doopsgez. predikant. Namens de gemeente en den ring sprak d's Faber den nieuwen collega toe. D s C. M. Veenhuysen. Ds C. M. Veenhuysen, Ned'. Herv. predikant te Ankeveen, zal, naar d'e N. R. Crt. ver neemt, binnenkort zijn ambt neerleggen. Ds Veenhuizen is 33 jaar oud en sinds September 1924 predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Ankeveen, zijn eerste standplaats. Hij is leeraar aan het Chris telijk Lyceum te Hilversum. Naar verluidt, zal hij zich aan journalistieken arbeid wijden. De godsdienstonderwijzer in d'e Herv. Kerk. Een Herv. gods dienstonderwijzer schrijft naar aanleiding van het Zaterdag gevallen besluit der Synode, dat het voortaan verboden zal zijn voor niet aangestelde godsdienston derwijzers predikbeurten te vervullen, aan het Hbld. Dit besluit zal voor menigen godsdienst onderwijzer een teleurstelling zijn. Op de dorpen komt liet dikwijls voor, dat bij- vacature, behalve de wettig te vervullen ringbeurt door een predikant uit den ring, een godsdienstonderwijzer een twee de beurt vervult. Ook komt het geregeld voor, dat indien er een beurt te vervullen is in den ring, de kerkeraad zelf toch ook gaarne wil dienst houden en een godsdienstonderwijzer van elders dien morgen d'e predikbeurt komt vervullen. Dankbaar wordt dan steeds die hulp door de predikanten aanvaard. Echter speelt d'e richtingsquaestie ook weer een woordje mede. Er zijn gemeen ten, die weigerachtig zijn en blijven tegen over den Raad v. Beheer, die dus steeds ■maar vacant blijven. In sommige van die gemeenten heeft men nu een godsdienst onderwijzer laten komen, die de pastorie betrokken heeft en de ringpredikanten worden eenvoudig maar verzocht om weg te blijven. Hier komt natuurlijk d'e positie van den predikant tegenop. Alg. Synod1 eNed. Herv. Kerk. In de zitting van Maandag werd tot lid van het Algemeen College van Toezicht benoemd dr G. J. Weyland en tot zijn secundus dr D. Eilerts de Haan. Tot lid van de Comm. van Toezicht op d'en druk en do uitgave der Evangelische Gezangen werd benoemd ds M. J. Beu kenhorst. Tot predikant lid van de Synodale Com missie werd1 benoemd ds J. Barbas te Hengelo (G.) en tot secundus dr H. E. G. van d'e Meene te Overlangbroek. Tot ouderling lid H. C. C. Franck, ouderling te Veenhuizen, en tot secundus mr dr W. F. J. Frowein, ouderling te Heerlen. Tot lid' in den Raad van Beroep werd herbenoemd' jhr dr W. A. Beelaerts van Blokland; tot lid van den Pensioenraad mr Th. B. ten Kate. Tot secundus-secretaris van de Syno de werd herbenoemd de heer B. Tichel man.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2