No. 245 Dinsdag 21 Joli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hentirikse Go's Bank N.V. Goes ouw Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" Uit de Provincie. met de en de om- begaan. niet? artikelen ccidiosis op besmette- de raarste Ga er dus geen dag te roepen tandigheden, met karne- aelk. door de- oesten wer- n stand te dt om de te sturen, sommige voor het Zoo kreeg brie!, die als rschil in se- bij dezen dng, welke g bij hoen- rie. En hoe het beste ik gaarne hal! Juli i voldoen denk. Als niet mee misschien ziek is ga kwakzalver, aat het toch maar wil dieren ziek adel is moet in te enten we beginnen de entstof is, hot, zelf Ten eerste der veeren es wondjes uiterst zorg- ringt kan er gedaan wor- aannemon, aarvan men dat ze goed hebben we it ziek wor- zijn nog heel uimveestapol in het eeno bestaat de allen te doen op den duur door allerlei deskundige varen af te act tusschen dige verbro- voor de toe- aet de vraag eene punt loopen om helpen, n schijnbaar >r is, is dat uvaarlijk en rimveestapel. ook andere eden worden usschen des- eehouder en act trachten reken zullen rken. Ik ben r van het ie een zuur te halen. De evallen is de ldt besmette- ordt het heel de desltun- van midde- rvarlng hein i-inenter zoo jongen met en bende in- pend. .ville hunner k in het ro- n kwaad. De lad bestaan- er voor, dat len te lezen van de re- adverteerders nooit zoover t lanceeren, or het bezit ing van mijn ook al ge landen dan, ehouders het ent waar wij en. Ons land op pluimvee- ldoende aan- n heeft, juist lmatige des- nrichting en n gestaan in dunbevolkt n bij ons ge- evaarlijk en t belang van uimveestapel van het ver- HENNEPE. effende, kun- en gezonden Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4450. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELVEN WERKDAG. Afeonu3SÏ?",an7i|?; Per 3 maand?'' v*~: nn**, t Los=s uummors f ne> Pïijs fier Advertentiëns 1—4 regels 11.20. elke regel meer 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. DE FINANCIEELE TOESTAND VAN DUITSCHLAND. BESPREKINGEN TE LONDEN. Gisteren zijn de Fransche, Italiaansche, Duitsche en Belgische ministers en gede legeerden van Parijs naar Londen ge reisd. Blijkens de telegrammen hadden zij allen tijdens de reis van Parijs naar Ga lais op verzoek van minister-president Laval in diens salonrijtuig plaats geno men. De extra-trein met de delegaties, de fi- nancieele deskundigen en het personeel bevatte tweehonderd personen. Om 1 u. 10 kwam hij te Galais aan. Om 1 u. 40 werd de reis op het s.s. „G6te d'Azur" naar Dover voortgezet, waar men om 3 u. 15 arriveerde. Nog nooit toonde Victoria Station te Londen een tooneel als dat, hetwelk men gistermiddag om 5 uur 15 aanschouwde bij de aankomst van den trein met de de legaties ter Londensche conferentie. Er was een leger vanhooge hoeden van de leden van het diplomatieke corps en de officieele Britsche vertegenwoordigers. Onder het stormachtig gejuich der me nigte vóór het station reden de auto's met de verschillende delegaties naar de hotels. De conferentie begonnen. Om halfzeven 's avonds werd de zitting der ministersconferentie geopend. De zit ting duurde tot kwart over acht. Het volgende communiqué werd gepu bliceerd: De eerste zitting der internationale con ferentie werd hedenmiddag om half zeven onder voorzitterschap van den Britschen premier in het Lagerhuis gehouden. Deze opende de conferentie met het welkom heeten der gedelegeerden; hij gaf een uiteenzetting van den oorsprong en de oorzaken der crisis, welke tot den huidi- gen toestand hebben geleid, en wees op het gewicht van de taak der conferentie. Minister-president Laval bracht rapport uit over de besprekingen, welke te Parijs zijn gehouden. Hij gaf opnieuw uiting aan de hoop op een loyale samenwerking tus schen Frankrijk en Duitsehland voor het herstel van het vertrouwen en het crediet der wereld. Dr Briining bevestigde den goeden geest van samenwerking en uitte zijn dankbaarheid voor de gelegenheid, wel ke hem was geboden te Parijs besprekin gen te houden. Hij gaf vervolgens aan de hand van statistieken een uiteenzetting van den financieelen toestand van Duitsehland en van de maatregelen, die zijn genomen om haar te bestrijden. Voorts werden eenige quaesties van procedure behandeld, waarop de zitting werd gesloten. Volgens een nader bericht van Reuter zeide MacDonald nog in zijn rede: Indien wij een oplossing van d'e crisis kunnen vinden, zal het een indrukwek kend bewijs zijn van de toenemende doel matigheid van de internationale samen werking. De geschiedenis zal de dramatische be slissing van Hoover beoordeelen als een daad van zeldzamen moed en zeldzame staatmanswijsheid. Men moet in den toe stand van Duitsehland voorzien, vóór de vloed Midden-Europa overstroomd heeft. Men moet dus het vertrouwen herstellen en buitenlandsch geld in Duitsehland plaatsen. Na de uiteenzetting van MacDonald en Brüning, welke laatste o.a. een crediet van 500 millioen dollar vroeg om de finan cieels crisis te boven te komen, zette Laval uiteen, hoe Frankrijk dit jaar door Hoo ver's moratorium de bedragen, die Duitsehland schuldig is, inboet. Frankrijk ontkent den ernst van de moeilijkheden in Duitsehland niet. Het is bereid, Duitseh land een leening toe te staan, onder voor waarde, dat deze vergezeld gaat van we zenlijke garanties. Frankrijk neemt zonder twijfel tegen over Duitsehland een speciale positie in, waardoor het bijzondere waarborgen moet vragen. Veel verder is men dus gisteren niet gekomen. Intusschen verergert de toe stand in Duitsehland. Het economische leven is zoo goed als stilgelegd. Gisteren werden bij de Berlijnsche banken overal bedragen tot 100 mark uitbetaald, mits dit bedrag 5 pct Van het conto niet over schreed. Bij de kleinere saldi bleef het uitbetaald! bedrag beperkt tot op 5 pGt. Incidenten hebben zich, zoover hekend, nergens voorgedaan en dit ook niet hij de spaarbanken, die 20 mark per spaarbank boekje uitbetaalden. Weer één. Door ernstige financieele moeilijkheden is die J. F Schroder Bank Kommandit Gesellschaft auf Aktiën te Bremen ge dwongen haar loketten te sluiten. De insolventie van dit bankhuis heeft in Bremen heel wat .«opschudding veroor zaakt, misschien nog meer zelfs dlan die van de Danatbank. Johann Friedrich Scihr&der is namelijk ontegenzeggelijk d'e meest 'populaire ban kier. Zoowel voor de scheepswerven als voor de scheepvaart en voor het vissche- rijbedrijf had hij de grootste belangstel ling. De geheele industrie in het gebied van de Beneden Weser is nauw verbod- den met het bankhuis Schroder en zal daarom de moeilijkheden van dit instituut aan den lijve bespeuren. De nieuwe Duitsche visum-belasting. De nieuwe Duitsche visum-belasting van 100 mark die naar alle waarschijn lijkheid in den nacht van Dinsdag op Woensdag te middernacht van kracht wordt, brengt nog altijd de gemoederen in Duitsehland in opschudding. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat de 100 mark per reiziger aan de grens be taald worden moet. De gevolgen voor het reisverkeer zijn nog moeilijk te overzien. De stroom van Duitsche reizigers naar het buitenland is voorloopig weer nor maal, de terugkeer van Duitschers naar hun vaderland echter groot, wat evenwel eerder met het gebrek aan contant geld als gevolg van de tijdelijke sluiting der banken, dan met de visum-belasting in verband staat. Van buitenlandsche repressaille-maat- regelen is bij de Duitsche regeering tot heden officiëel niets bekend geworden. Men weet, dat de groote reederijen in Berlijn geprotesteerd hebben omdat de nieuwe belasting haar goedkoope vacantie- reizen per schip vrijwel onmogelijk maakt. Zeer bezorgd over de visum-belasting is de Duitsche Lufthansa, die vreest, dat van Woensdag het luchtverkeer naar het bui tenland zeer sterk zal afnemen. De spoor wegen klagen nu al reeds over verminde ring van het reizigersverkeer op bepaalde buitenlandsche groote lijhen tot 60 pGt. van het normale. De Zwitsersche Bondsraad zal tegen de nieuwe belasting protesteeren. Het blijkt nu, dat de regeeringen van Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk en België Zaterdag reeds geprotesteerd hebben. De toestand in China. Er dreigt een nieuwe opstand in het Noorden van China. Meer dan 100.000 Chineesche troepen bevinden zich binnen den grooten Ghi- neeschen muur. Zij hebben vliegtuigen en pantsertreinen tot hun beschikking om Peking en Tientsin te verdedigen. Alle gruwelen van den modernen oor log hebben Ninhtu in de provincie Ki- angsi bezocht, toen de regeeringstroepen, die de uitdelging der communistische bandieten ten doel hebben, de stad van den grond en uit de lucht aanvielen, door haar te bombardeeren, totdat er letter lijk niets meer overeind stond. Na 12 uren van een verwoeden strijd drongen de regeeringstroepen de stad binnen, waarvan niets overbleef dan een rocken de puinhoop en een afschuwelijke ver woesting. Dit is de tweede der communistische vestingen, die zich overgeeft. Men ver wacht, dat de derde spoedig zal volgen, omdat het moreel der communisten zeer gedaald ia Aardschokken en noodweer. Het Zuidelijke deel van Mexico is door hevige aardschokken gepaard gaande met buitengewoon zwaren regenval geteisterd. Verschillende steden zijn door de ge zwollen rivieren overstroomd. Talrijke personen zijn verdronken. De Tolunle voor het Haagsche Hof. Onder buitengewone belangstelling is gistermorgen half elf in de groote rechts zaal van het Vredespaleis te Den Haag een aanvang gemaakt met de behande ling voor het permanente hof van inter nationale justitie van de kwestie betref fende de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie. Op verzoek van de Engelsche regeering werd op de agenda van de 63ste zitting van den volkenbondsraad de bespreking geplaatst van de vraagstukken, waartoe dit protocol aanleiding gaf. In de vergaderingen van 18 en 19 Mei 1931 werd de kwestie uitvoerig besproken met het resultaat, dat besloten werd om trent den juridischen kant van het vraag stuk het advies van het hof in te winnen en het de volgende vraag om advies voor te leggen: Zou een régime tusschen Duitsehland en Oostenrijk ingesteld op den grondslag en binnen de grenzen voorzien in het pro tocol van 19 Maart -1931, vereenigbaar zijn met art. 88 van het verdrag van St. Germain en met protocol no. 1 op 4 Octo ber 1922 te Genève geteekend? Het hof is als volgt samengesteld: Adat- ci (Japan, president, Guerrero (Salva dor), Kellogg (Ver. Staten van Amerika), Baron Rolin Jacquemijns (België), graaf Restworowski (Polen), Fromageot (Frankrijk), de Bustamante (Cuba), Alta- mira (Spanje), Anzilotti (Italië), Urrutia (Columbia), Sir Cecil Hurst (Engeland), Schücking (Duitsehland), Negulesco (Roe menië), Jhr van Eijsinga (Nederland) en Wang-Chung-Hui (China). Griffier is de heer Hammarskjöld. Zooals te verwachten viel zocht de Duitsche pleiter, prof. Bruns, na hij op trad voor de rechters in Den Haag, on middellijk zijn kracht in het poneeren van de zuivere rechtsvraag. Met zekeren nadruk stelde hij vast, dat het hier in het Vredespaleis om een zaak van juridi schen aard gaat en om niets anders. De politieke en economische meritus of na- deelen, aan de voorgenomen Tolunie eventueel verbonden, dienen, zoo betoogde hij, geheel en al buiten beschouwing te blijven. Korte berichten. Gisteren is te Sevilla en in de ge heele provincie de algemeene staking af gekondigd. Er hebben bloedige botsingen plaats gehad tusschen de stakende syn dicalisten en de guardia civil en de mi nister van Binnenlandsche Zaken heeft over de hoofdstad en de provincie den staat van beleg afgekondigd. In het Engelsche Lagerhuis heeft de postmeester-generaal meegedeeld, dat de posterijen in het op 30 April afgeloopen fiscale jaar een overschot hadden opgele verd van bijna 10 millioen pond, en de telefoon een van 270.000 pond. Hiertegen over stond echter weer een verlies van ruim één millioen bij de telegraafdienst, hoofdzakelijk als gevolg van het veel min der drukke zakelijke verkeer met Ame rika en de dominions. De Sovjet-regeering heeft Zondag een telegram ontvangen uit Friedrichs- hafen, waarin wordt medegedeeld, dat de Graf Zeppelin Vrijdag 24 Juli te Peters burg zal landen. De voorbereidingen voor de ontvangst van het luchtschip zijn beëindigd. De Spoorwegen en de Staat. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het ontwerp tot bekrach tiging van overeenkomsten met de Staats spoor en de Holl. Spoor en wijziging der overeenkomsten 1920 S. S. H. S. en van de overeenkomst 1930 N. S. De Ministers van Waterstaat en van Financiën zetten daarin uiteen, dat in de geschiedenis der overeenkomsten van 1920 niets te vinden is, dat den staat zou moeten weerhouden van toetreding tot eenige met wederzijdsche instemming te verkrijgen wijziging. De gedachte, dat herhalingen van den voorgestelden maat regel met verdere daling van den rente stand ongeveer gelijken tred zouden kun nen houden om ten slotte de dividendga rantie af te schaffen, schijnt den minis ters zonderling omdat men in dien ge- dachtengang zich deze afschaffing dan blijkbaar zou dienen voor te stellen, ge paard gaande met de mogelijkheid, dat spoorwegleeningen renteloos worden ge plaatst. Dat overigens het bedrijf met het oog op verzekering van een sluitende re kening in moeilijke jaren belang blijft houden bij de dividend-garantie, schijnt vanzelf te spreken. Dat ooit eenige regeering zal aanstu ren op afschaffing van de dirideadga- rantie, komt den ministers weinig waar schijnlijk voor. De zekerheid vein aandeel houders steunt, evenals vóór 1920, toen nog geendividend-garantie bestond, op het belang van het spoorwegbedrijf bij ongerept crediet en het belang van den Staat bij een gezond spoorwegbedrijf. Bezoek van Minister Ruys de Beerenbrouck. De minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, jhr mr Ruys de Beerenbrouck heeft gisteren eenige groote werkver schaffingen in het westen van Noord- Brabant bezocht. Het eerste bezoek gold de bezichtiging van de verbreeding van de Boomvaart, gelegen in het waterschap Cruyslandspolders onder de gemeente Steenbergen. De minister, in wiens ge zelschap was de heer Meyer de Yries, in specteur voor de werkverschaffing in alg. dienst, werd hier rondgeleid door den heer ir van Loon, voorzitter van het wa terschap. De verbetering van deze vaart beoogt de ontwatering van meer dan 2000 H.A. land. Liet het zich aanvanke lijk aanzien, dat het mogelijk zou zijn dit werk over drie werkverschaffingsperio den te verdeelen, de groote werkloosheid in dit gebied heeft het noodig gemaakt geregeld door te werken, zoodat in den loop van de maand Augustus het werk voltooid zal zijn. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de gemeente Roosendaal, waar, voorgelicht door het gemeentebestuur, de verbeteringswerken aan de Molenbeek in oogenschouw werden genomen. Ook hier beoogt de verbetering een snellere ont watering van aangrenzende landen. On geveer 150 werkloozen zijn hier nog aan den arheid. De beide genoemde werken staan onder leiding van de Ned Ecide Maatschappij. Onderwijsbezuiniging te Rotterdam. De wethouder van Onderwijs te Rotter- dame heeft eenige maatregelen in voorbe reiding, waardoor op den duur op het on derwijs een bedrag van rond een milhoen gulden zal worden bezuinigd. Het ligt in zijn voornemen te bevorderen, dat het gemiddeld aantal leerlingen van 28 ver hoogd wordt tot 33 per klas. Daarom zijn op 29 scholen geen nieuwe eerste klassen gevormd. Men wil scholen, die in elkanders omgeving zijn gelegen, samen smelten. Het aantal onderwijzers wordt dan van 1503 teuggebracht op 1290, het geen vermindering van het aantal boven tallige onderwijzers ten gevolge zal heb ben. Verdere bezuinigingen worden ge vonden in verlaging van materieelkosten en vermindering van het aantal vakon derwijzers. Voorts in den maatregel om bij het M. O. de leeraren het maximum aantal lesuren te doen geven. Hoogere in komsten worden verwacht door voor leer lingen, buiten de gemeente woonachtig, den kostprijs te berekenen. De Duitschers en onze badplaatsen. In verband met de berichten in de pers over de pasverordening in Duitsehland, is te Scheveningen een vergadering ge houden van de directies van verschillen de voorname hotels in den lande, op wel ke vergadering ook de Algemeene Neder- landsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer en de commissie voor de Noordzeebadplaatsen vertegenwoordigd waren. Op deze vergadering is besloten de volgende houding aan te nemen tegen over de gebeurtenissen van de afgeloopen week. De Nederlandsche hotelhouders be treuren dezen gang van zaken uitermate, doch zien in dat in aanmerking ge nomen de buitengewoon ernstige toestan den in Duitsehland zij zich zullen heb ben neer te leggen bij het feit, dat zij de zoo welkome Duitsche gasten dit jaar in hun hotels slechts in geringen getale zul len mogen begroeten. Eenparig hebben zij besloten Duitschen logeergasten, voor- zoover zij aanwezig zijn of alsnog moch ten kunnen komen, alle mogelijke facili teiten te verieenen, ook met betrekking tot het aannemen van Duitsch geld. De Nederlandsche hotels zullen alle moei lijkheden ten spijt, zoodanige schikkin gen weten te treffen, dat betaling in mar ken tegen den normalen koers door hen kan worden geaccepteerd. Onze steenkoleninvosr in Frankrijk. De correspondent van het „Hbld" te Parijs meldde gisteravond: De Fransche administratie heeft be paald. dat. de vao e-ra fevwrver- Binnenland. Ernstige ontploffing te Foxham. Buitenland. De ministersconferentie te Londen. De toestand in China. De Duitsch-Oostenrijksche tolunie voor het Int. Gerechtshof. gunning voor vreemde steenkolen, die oorspronkelijk vandaag in werking zou treden voor steenkolen die per spoor in gevoerd worden, voorloopig nog geduren de een week wordt opgeschort. De invoe ring van den maatregel valt dan samen met dien voor de te water aangevoerde steenkolen, op 27 Juli vastgesteld. Het is trouwens niet onmogelijk, dat de termijn van invoering nog wat verder verschoven wordt. Is de „Limb. Koer." wel ingelicht, dan worden de Staatsmijnen voorloopig in 't geheel niet getroffen. Tot 1 September a.s. toch wordt in Frankrijk de invoer van cokes en cokeskden vrij toegelaten. Deze producten nu zijn het voornamelijk, welke de Staatsmijnen naar Frankrijk exporteeren. Vrijwel uitsluitend worden dus de particuliere mijnen getroffen. Volgens het „Limb. Dagblad" zal er Woensdag a.s. te Parijs een conferentie worden gehouden tusschen de Limhurg- sche steenkolenmijnen en de Fransche autoriteiten, waarbij men wil trachtien de voorwaarden voor ons land verbeterd te krijgen. NEDERLAND EN BELGiE. De Brusselsche correspondent van de „Maasbode" schrijft: „Het Vlaamsche nationalistische week blad Vlaanderen" komt nog eens met kracht op' tegen hetgeen het blad noemt het „contact" van van Blankenstein. Het vraagt zich af, of deze journalist wel de aangewezen man is om te Brussel de Ne derlandsche belangen te behartigen. Wfj weten zoo voegt deze correspon dent hieraan toe, nog steeds niet in hoe verre de heer van Blankenstein de Ne derlandsche regeering al of niet als on derhandelaar vertegenwoordigt. Wel we ten wij, dat men hier dergelijk „con tact" niet au sérieux neemt. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat van Belgische zijde als officieus onderhande laar niemand minder dan burge meester van Gauwelaert sedert eenigen tijd aan het werk is en dat zijn „contac ten" met Nederlanders verder gaan dan tot den heer van Blankenstein. Daarom heeft men van Nederlandsche zijde den heer Colijn met burgemeester van Cau- welaert in „contact" laten komen. Maar dit schijnt vooralsnog een geheim te zijn De jaarbeurs te Breskens. De jaarbeurs te Breskens kan in alle opzichten geslaagd worden genoemd en het organiseerend bestuur der Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer mag met welgevallen op zijn werk terugzien. Bij al het goede, dat hieromtrent te vermelden viel, is het zeker te betreuren, dat deze in de sluitingsbijeenkomst zoo jammerlijk is ontsierd. Blijkens de „Br. Crt.", had daarbij de heer P. .van der Hoer, vertegenwoordiger van een der standhouders, sprekende namens stand houders de.... vrijmoedigheid de ope ningsrede van den Commissaris der Ko ningin niet alleen te becritiseeren om den inhoud, doch dezen diep te beleedigen, door hem toe te dichten, dat zijn rede was ingegeven door plaatselijk chauvi nisme I En verder voortbordurende trachtte deze spreker het vuur van plaat selijken naijver aan te stoken, door Bres kens te stellen tegenover Ter Neuzen of omgikaerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1