DE ZEEDW Transpirerende Vervolgd en bevrijd TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. Brieven uit de Residentie. feuilleton oksels en voeten Purolpoeder VAN MAANDAG 20 JULI 1931, Nr 244. Op Donderdag 23 Juli wordt de heer Idenburg 70 jaar. Hem, die den leeftijd der sterken be reikt, wacht dan geen grootsche publieke huldiging van ons anti-revolutionaire volk, want de 70-jarige vertoeft in het buitenland, blijkbaar, mede om zich juist aan zulk een huldiging te onttrekken. Toch zullen op dien dag zeker de ge dachten van meerderen onder ons een oogenblik bij Idenburg verwijlen en zal, ook door menige eenvoudige ziel God oot moedig gedankt worden voor wat hij in Idenburg aan ons land en ons volk schonk en in 't bijzonder ook aan onze anti-revolutionaire partij. Figuren als Idenburg behooren aan ge heel ons volk. liiaar en dat is juist het bekoren de zij gevoelen zich met hechte banden gebonden aan ons Calvinistisch volksdeel. Ik herinner mij Idenburg het eerst als jong luitenant van het Indische leger. Zijn vader was onze dokter en de of ficier kwam bij ons in de kleine kerk. Dat was op zichzelf al een gebeurtenis, als er een officier in de kerk kwam. Een gewone soldaat, ja, dat gebeurde nog wel eens; een onderofficier was al iets bijzon ders, maar daar zat een officier. En nog wel een officier van het Indische leger! Dat was iets, om haast niet te gelooven, want Indië dat was voor die eenvoudige menschen het waren meest zijden pet ten en baaien rokken! een oord ver weg en vol verschrikking, vol zonde. Daar woonden heidenen, die bekeerd moesten worden en daarom stuurde men er zende lingen heen, maar overigens: wie naar Indië ging, dat was niet veel, of als het nog wel iets was, dan ging hij daar toch reddeloos verloren. 4 Wij hebben den heer Idenburg vele ja ren in zijn publieke leven kunnen volgen. Hij is geklommen tot de hoogste ambten in ons staatsbestel en heeft die steeds met g'roote bekwaamheid en met veel trouw vervuld. Nu hij zijn 70sten verjaardag gaat vieren, worde dit dankbaar ver klaard. Doch, waarom het verzwegen? voor ons is Idenburg altijd geweest en gebleven de man, die zich één voelt met de kleine luiden. Eén in geloof, in strijd en in worsteling. Wij hebben Idenburg gezien en gehoord bij zijn eerste politieke optreden hier te lande, toen Dr Kuyper hem had geroepen voor een Kamerzetel. We hebben hem later nog meermalen gehoord. Die man „pakte" de menschen. Hij had altijd dadelijk contact met hen. Of hij sprak op een politieke vergadering, waar straks de tegenstanders met hem in het krijt zouden treden, óf dat het was in den kring zijner geestverwanten, óf ook in het Parlement, hij had gehoor. Men wist, dat daar stond een Natha- naël; een man, in wien geen bedrog was. Ieder vertrouwde hem volkomen. Om zijn figuur laaiden de lage politieke hartstochten niet op. Hij streed met open vizier, hij sprak met overtuiging, kwam met argumenten. En ook z'n felste bestrij der erkende gaarne zijn ridder-houding en nam met eerbied afscheid van hem. Idenburg was geen volksmenner. Hij was een man van beginsel en over tuiging, die als het om z'n beginsel ging van geen wijken wist, maar ook tegen over zijn felste bestrijder altijd humaan en hoffelijk bleef. Idenburg was wat men wel eens noemt een „fijne" figuur. Maar onder ons, d.w..z onder hen, die met hem eens geestes zijn, was hij toch ook nog iets anders, iets meer. Daar was hij de man van het kinderlijk geloof en het echte vertrouwen, die het woord kon spreken, dat duizenden weer bezielde en opbeurde. Als Idenburg aan het eind eener Depu- tatenvergadering Golijn toesprak op de eenvoudige, hartelijke wijze, waarvan hij het geheim bezat, dan was menigeen diep ontroerd en dan was dat één der groote momenten van zulk een dag. En als hij dan de mond van die allen was, om God te danken en Hem te smeeken om zijn zegen op den electoralen strijd, dan was daar een kind, dat tot zijn Vader ging. Tusschen Idenburg en ons anti-revolu tionaire volk is de innige band der ge loofsgemeenschap. Die band, welke ook Kuyper kende. En ook Golijn. Zij weten achter en om zich een volk, dat bidt. Niet groot en machtig naar den maatstaf der wereld, maar rijk en sterk in God. Een taai volk, dat klein voor God is, maar, als het moet, groot voor de men schen kan zijn. De gedenkdag van Idenburg is daarom ook de onze. God heeft zijn leven rijk en vruchtbaar gezegend en het gesteld in dienst van land, vorstin en volk, Hij zegende het, ook bij het afgaan der dagen. Idenburg hoort bij de kleine luiden en zij hooren bij hem. Met hem zijn zij op zijn feestdag dank baar voor wat God hem, en in hem ook hen schpnk. Daarom is Donderdag 23 Juli een anti revolutionaire gedenkdag. J. H. ONZE STEENKOOL EN FRANKRIJK. Mededeeling der Fransche Regeering. De Fransche regeering heeft aan de Nederlandsche Regeering doen mededee- len, dat de nieuwe regeling van de in voeren van steenkool in Frankrijk, die als uitzonderingsmaatregel bedoeld, tij delijk zal worden ingevoerd, in werking "zal treden den 20sten Juli voor de zendin gen per spoor en op den 27en voor die over zee. 1 De vermindering, toe te passen op de invoeren, is nog niet bepaald. Verre van willekeurig te zullen zijn, zal zij worden vastgesteld naar verhouding van de ver mindering, welke de Fransche productie ondergaat, zonder discriminatie tusschen de verschillende landen, die in Frankrijk invoeren; bovendien zal de Fransche Re geering, teneinde zoo min mogelijk sto ring teweeg te brengen, in den steen kolenhandel, althans gedurende de eer ste week, met vrijgevigheid vergunnin gen verleenen. Het is uitsluitend door noodzaak, dat de Fransche Regeering, steeds verlangend tot een algemeene overeenstemming over het steenkoolvraagstuk te geraken, dezen maatregel heeft moeten nemen, teneinde de essentiëele belangen, van de Fransche kolenindustrie in het Saargebied te waar borgen. Uit Maastricht schrijft men aan het Hdbld.: Omtrent de vaststelling van het percen tage van de beperking van den invoer zou, naar men te bevoegder plaatse meen de te weten, pas Dinsdag te Parijs ver gaderd worden, al zou de regeling merkwaardig genoeg reeds Maandag a.s. ingaan. Niet uitgesloten mag men het misschien achten, dat bij wijze van overgangsmaat regel, om de beperking niet onmiddellijk al te hard te doen aankomen, een percen tage van 12 pCt. zou gelden, iets wat vol gens sommige berichten ten opzichte van den Belgischen steenkoolinvoer reeds zou zijn toegezegd. Voorts schijnt thans het plan te bestaan, het definitieve percen tage 20 en niet 25 pet. te doen worden. Ten slotte nog de vraag, of men te Parijs inderdaad voor het percentage der beperking den gemiddelden invoer over de laatste drie jaar als basis zal nemen, dan wel of men daar alsnog bereid zou zijn, wat voor ons in elk geval een niet onbelangrijk verschil zou uitmaken, den invoer van 1930 te aanvaarden. Dit laat ste is nog niet heelemaal uitgesloten. Het Hellegat. Ir E. van Konijnenburg heeft aan het Dgbl. v. Noordbr. meegedeeld, dat hij Historisch verhaal uit den Napoleontischen tijd. 0 „0 God!" kreet zij en 'twas dit maal meer dan een ijdele uitroep ze sloeg de handen voor 't aangezicht, „ik ben te laat geweest, hij is dood!" De luitenant beet zich de lippen aan 't bloeden van nijd en jaloerschheid. Wat beteekenden die woorden? Had zij slechts de terechtstelling bij willen wonen, of £°u ze so,ms gratie voor den sergeant nebben? Maar dat was bijna onmogelijk £eval thans nutteloos. »Ja, bij is dood", zeide bij met een stem, waarin bij tevergeefs eenig mede- Wlen trachtte te leggen, „hadt gij er bij willen zijn?" Morgo bemerkte de jaloezie in den toon zijner woorden niet; zij was te zeer ver vuld. met de smartelijke zekerheid, dat zij te laat was gekomen. ,.Ja zeker!" riep zij uit, „ik bad hem unnen redden ziehier!" en zij toon- 6 kjk0* paTuer dat de majoor geschre ven had, en welks woorden haar nu sche nen te bespotten. Zij kon bet gezicht aarvan niet verdragen, en scheurde bet blad in duizend snippers, welke zij in den wind strooide. Een tijdlang stonden zij daar zwijgend bij elkander, in hun eigene gedachten verdiept; hij, zijn kansen berekenend; zij, aan den doode denkend. Eindelijk schrikte en dof gerommel hen op. De soldaten waren met het laatste werk de begrafenis gereed en zij keerden terug. Margo huiverde; zij ging naar bet paard en schikte het tuig in orde. „Waar gaat ge been?" vroeg Van Stra len. „Naar huis", antwoordde zij kortaf. „Laat mij u een eind geleiden", vroeg bij baar bij het opstijgen. „Neen", was de even korte afwijzing. „Maar ge mocht onderweg eens onwel worden; de schok en de val hebben u sterk aangedaan „Denkt ge een kind' voor te hebben?" zeide zij scherp, „ge behoeft volstrekt niet bang te zijn; ik zal niet twee malen op één dag flauw vallen". „Ik heb moeite genoeg gehad u bij te brengen", zeide Van Stralen geërgerd, „ik verdien, dunkt me, daar nu juist geen standje voor". „Vergeef me", zeide zij zachter, ter wijl zij hem de hand reikte, „ik bien in geen goede stemming". Dat was aan geheel haar houding te bij een onlangs gebracht bezoek aan het Hellegat vernomen heeft, dat thans slechts de zich vormende, meest Ooste lijke vaargeul onder den Brabantschen wal 'zal worden verbreed en verdiept, en dat tegelijkertijd alleen deze geul zal worden geconsolideerd door een lagen dam te leggen aan de Westzijde van dit nieuwe vaarwater. Het oorspronkelijke plan van een hoo- gen en geheel watervrijen dam met tram baan en verharden weg, die later door getrokken zou worden, tot Ooltgensplaat, is verlaten. Slechts een smalle dam, rei kend tot gewoon hoog water, ter lengte van de te verbreeden en te verdiepen geul, zal worden gemaakt. De technici zijn het erover eens, dat deze dam nuttig en wellicht voldoende is voor de instandhouding van dit nieuwe vaarwater en dat deze geen schadelijken invloed kan hebben op de waterverdeeling naar het Volkerak. Hangende de uitvoering zal worden onderzocht op welke wijze dit consolida- tieplan, indien noodig, zal moeten wor den uitgebreid, zoodat na een goed en deugdelijk vaarwater ook een behoorlijke situatie zal worden verkregen voor het behoud van de bestaande waterverdee ling zoodat geen schade voor mossel- en oestercultuur kan ontstaan. Overleg met alle belanghebbenden zal worden gepleegd, opdat men verzekerd zal zijn, dat de eventueels voortzetting van deze consolidatiewerken de gemeen schappelijke goedkeuring zal wegdragen. Sportwedstrijden. Zaterdagavond speelde de Voetbalvere niging V.D.O. te Kapelle een competitie wedstrijd tegen Ajax van Ierseke. Ajax won met 41. Rust 00. Door de slechte terreinomstandig heden van 'tveld van S.M.I.T. kon de wedstrijd S.M.I.T.Zwart-Wit (Ierseke) Zaterdag j.l. niet doorgaan. Te Rilland werd Zaterdag Volhar ding—D. V. G. (Krabbendijke) gespeeld, welke wedstrijd tot een 60 overwinning leidde voor Volharding. Doordat de vast gestelde scheidsrechter dpor onbekende omstandigheden niet opkwam, werd diens taak overgenomen door een ter plaatse aanwezigen Bondsscheidsrechter. Vlissingen. Zwemwedstrijd. Niet tegenstaande het slechte weder heeft Za terdagmiddag de zwemwedstrijd van de Vhssingsche Zwemclub in bet kanaal bij de Keersluis onder zeer groote belang stelling van deelnemenden en publiek plaats gehad. De vele nummers werden vlug achter elkaar afgewerkt. Toen ten slotte tegen het einde een fiksche regen bui zich ontlastte werd bet' publiek spoe dig minder. Des avonds had in de „Oude Vriend schap" de prijsuitdeeling plaats bij mon de van den voorzitter, dhr J. J. van der Jagt, die dank bracht aan de autoritei ten en aan alle andere personen, die bun medewerking voor bet welslagen verleen den, als ook aan dhrn Van Woelderen en Staverman, die een medaille beschik baar stelden. Spr. kon de volgende uitslagen mede- deelen en daarbij de prijzen overhandi gen; 25 M. schoolslag voor meisjes tot 13 jaar (leerlingen 1931): 1. N. Verstraeten 29.6 sec.; 2. M. Kampman, Middelburg, 29.8 sec.; 3. G. Post 30 sec.; 4. C. v. d. Steen 32 sec; 5. C. Meerman 33.5 sec.; De prijs van M. Kampman werd voor- loopig ingehouden, aangezien bet ver moeden bestond, dat zij tot een andere jaarklasse behoort. Idem voor jongens; 1. T. Otterdijk 30.8 sec.; 2. W. Verhoeven 32 sec.; 3. D. Ver meulen 33 sec.; 4. M. Kerkhof 33.6 sec. 40 M.. schoolslag voor meisjes tot 13 jaar: 1. A. Vermeulen 44.6 sec.; 2. M. Laureins 45.8 sec.; 3. T. de Jong 46.8 sec. Idem voor jongens: 1. J. van Hielen 45 sec.; 2. D. van Poelje 47 sec. 50 M. schoolslag voor meisjes van 14 tot 16 jaar: 1. A. Zoete 49 sec.; 2. J. El- fring 1 m. Idem voor jongens: 1. L. P. Tazelaar Middelburg 41 sec.; 2. H. Ufkens 44 sec. 100 M. schoolslag voor dames-leden der V. Z. C.: 1. M. v. d. Heuvel 1 m. 51.8 sec.; 2. T. Reidsma 1 m. 59.4 sec.; 3. J. Rab 1 m. 59.4 sec. Do volgorde der beide merken, doch bet was tevens de reden, waarom de luitenant innerlijk ziedde van drift. Hij bedwong zich evenwel, en vroeg baar: „Mag ik vanavond naar uw welstand komen vernemen?" „Morgen avond. Adieu!" Zij wendde 't hoofd af, gaf baar merrie de zweep en draafde weg. De luitenant staarde haar na, zoover als zij voor hem zichtbaar bleef. Het ge luid der trommels kwam nader; voor de soldaten echter zichtbaar werden was hij in 't duin achter de boschjes verdwenen. HOOFDSTUK XIV. D*e dood van Johan van Hoornebeeke bracht in Haarlem en omstreken de grootste verslagenheid te weeg. Verschei dene lieden, die hard geschreeuwd had den over tyrannie en verlossing, onder drukking en volksrechten, waren plotse ling zeer rustige burgers geworden. An deren, die tot nog toe kalm huns weegs waren gegaan, verhieven de stem over de barbaarsche toepassing der krijgswet ten, en vielen den ongelukkigen majoor Henri de Landelle lastig met hun betui gingen en adressen van diepe verontwaar diging. Een groot aantal lieden, in dienst des Keizers, als veldwachter, ambtenaars of nieuwbakken maires en laatsten werd door loting bepaald. j Voor heeren was bier de uitslag: 1. v. d. Burg 1 m. 42 sec.; 2. G. Reidsma 1 m. 43.6 sec. 600 M. vrije slag voor dames en heeren: 1. A. E. Visser, Marine, 11 m. 35.2 sec.; 2. G. Merk, Middelburg 12 m. 26 sec.; 3. W. Burgmeijer 12 m. 45 sec.; 4. W. Bos- schaert, Middelburg 13 m. 15.4 sec. 50 M. vrije slag voor meisjes tot 13 jaar: 1. J. v. d. Boudt, Middelburg 50.4 sec.; 2. A. Vermeulen 54.2 sec.; 3. T. de Jong 58.6 sec. Idem voor jongens: 1. W. Baars 51.4 sec.; 2. J. v. d. Jagt 52 sec. 50 M. vrije slag voor meisjes van 14 tot 16 jaar: 1. E. Swart 49.6 sec.; 2. T. Loesberg 50 sec.; 3. G. Schmelzer 51 sec. Idem voor jongens: 1. F. van Anraad 33.4 sec.; 2. Wagenvoorde, Middelburg 34 sec.; 3. L. P. Tazelaar, Middelburg 35 sec.; 4. Rijkeboer 36 sec. 4 maal 50 M. vrije slag estafette voor dames: 1. F. Potters, G. Reidsma, Ver meulen en A. Abrahamse 3 m. 36.2 sec. Idem heeren: 1. B. Schot, Vermeulen, F. van Anraad en B. van Anraad 2 m. 17.6 sec.; 2. Visser, van Schaay, Ureum en Steveninck (Marine) 2 m. 37.2 sec.; 3. G. Merk, G. Fastenau, B. v. d. Driest en J. G. Geervliet, Middelburg 2 m. 38.4 sec. 50 M. vrije slag voor dames: 1. M. J. Doornberg, Middelburg 36.4 sec.; 2. E. L. Troll, Middelburg 42.2 sec.; 3. Vermeu len 45.2 sec.; 4. F. Potters 48.6 sec., na loting met E. Klaassen, die denzelfden tijd maakte. 100 M. vrije slag voor heeren: I. B. J. Troll, Middelburg 1 m. 25.8 sec.; 2. A. G. Visser, Marine, 1 m. 26.8 sec.; 3. B. van Anraad 1 m. 30.6 sec. De 50 M. vrije slag voor senioren was vervallen wegens te geringe aanmelding. Aan de 100 M. schoolslag voor dames der V. Z. G. werd buiten mededinging deelgenomen door Mej. Fr. Prins, die twee achtereenvolgende jaren den eere- prijs, een zilveren wisselkrans, wist te veroveren. Het vorige jaar is om dezen krans, wegens ongesteldheid van de houd ster, niet gekampt. De veranderde positie van Mej. Prins, die thans instructrice der V. Z. G. is, deed de kans op blijvend bezit voor haar verloren gaan, zij maak te den mooien tijd van 1 m. 44.6 sec. en was dus de eerste aankomende. De heer v. d. Burg legde voor de eer ste maal beslag op den eereprijs zilveren wisselbeker, door het winnen van den 100 M. vrijen schoolslag voor heeren. Bij den steeds zoo spannenden 600 M. baan kwam de eenige dame, Mej. El. Klaassen, als no. 10 aan. De beer Visser won den wisselbeker voor de eerste maal. Nisse Vrijdagavond vergaderde de Ge meenteraad. De geloofsbrieven der geko zen Raadsleden werden onderzocht en tot toelating besloten. Tot leden der Schattingscommissie voor de Inkomstenbelasting werden herbe noemd Johs van Liere, Jan Slabbekoom, D. de Kuijper en L. Huijssoon. De reke ning van het Burgerlijk Armbestuur over 1930 werd goedgekeurd in ontvang op f7850.96 en in uitgaaf f4820.77y2. Behandeling ambtenarenreglement werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Strafverordening ex art. 208 der Gemeen tewet werd opnieuw vastgesteld. Besloten werd het straatverlichtingscontract met de P.Z.E.M. aan te gaan. De lantaarns zullen branden van 1 October tot 1 April van drie kwartier na zonsondergang tot 10 uur 's avonds. Aan den lantaarnopsteker P. Bosman wordt met ingang van 1 October eervol ontslag verleend. Aan de P.Z.E.M. wordt ontheffing ver leend van het bepaalde in art. 44 der Motor- en Bijwielwet. Goedgevonden wordt met J. J. Mol een contract aan te gaan tot brengen van afval met opzeg gingstermijn van 1 jaar. Aan Mej. M. W. Mol wordt ontslag verleend als onder wijzeres wegens haar benoeming te 's-H. Arendskerke, tegen 24 Augustus, B. en W. zullen voorzien in de tijdelijke vaca ture. Een adres van enkele ingezetenen be treffende waterafvoer wordt in handen van B. en W. gesteld. Een verzoek van Dr J. v. d. Made om benoemd te worden tot gemeentedokter, werd afgewezen. Het voorstel tot geven eener gratificatie aan heeren van 't vak dat in Alva's tijd ze ven stuivers per dag opbracht, werden door het bericht van loffelijken ijver ver vuld en gingen uit in de wegen en de heggen met een uitnoodiging, eenigs- zins verschillend van die der dienstknech ten in de gelijkenis. Vele menschen, wel ke tot nog toe vrij rustig hier en daar ge logeerd hadden, verlieten dan ook Hol land, dewijl zij bovengenoemde uitnoo diging vreesden en trokken naar andere provinciën of naar het buitenland. Ook de huizinge „Riemwijk" was reeds in November, eenige dagen na Margo's verjaardag, bezocht door een veldwach ter, een sergeant en twee of drie soldaten die een onderzoek in kwamen stellen naar het getal der inwonende personen. De beer des buizes had ze met een ge duchte stem overbluft, zoodat ze eerst bijna in een hoek kropen en ze ver volgens ten eten gehouden, waarbij hij in de keuken een feestmaal liet aanrichten zoodat de gasten een „boezee!" niet in konden houden. De visitatie was in een ommezien afgeloopen en de gevaarlijke jagers verlieten bet huis, met luider stem den gastvrijen burgervader prijzende. Hadden zij geweten wie als portier hen bad uitgelaten en nu nakeek misschien zouden zij zoo rustig en tevreden niet been zijn gegaan. De tijding van Joban's gevangenneming behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten J. Weststrate werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. De 2 verzoeken tot plaatsing van een lantaarn werden aangehouden tot a.s. winter. Adhaesie werd betuigd aan het adres van B. en W. van Bergen op Zoom inzake een vaste brug WillemstadNu- mansdorp. De gemeenterekening werd aangeboden. Benoemd werden in de commissie tot na zien dier rekening Joh. v. Liere en A. Vette. Borssefen. Zaterdagmiddag werd Ge meenteraadsvergadering gehouden. Door de commissie van onderzoek der geloofs brieven werd alles in orde bevonden tot toelating van het nieuwe raadslid. Het waterleidingnet wordt bij minnelijke schikking uitgebreid over den Weelweg tot bij de Gebr. Priester. Een verzoek van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland inzake oprichting en instandhouding van een cursus in Landbouwhuishoudkunde werd van de hand gewezen met twee stemmen voor en vijf tegen. Daarna sluiting. 's Heer Abtskerke. Zaterdag vergader de de Gemeenteraad onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig weth. Van 't Westeinde met kennisgeving Een ingekomen verzoek van P. de Koster om vergoeding voor 1931 ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920 wordt voorloopig aangehouden. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van P. Verburg om finan- tieele hulp tot verkrijgen van electrische verlichting wegens de hooge kosten. Na onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden wordt tot hunne toelating besloten. Aangeboden wordt de gemeentereke ning 1930 in ontvang op f 18758.10, in uitgaaf op f 16733.47 Een commissie wordt benoemd tot het nazien daarvan. Vastgesteld wordt een ambtenarenreg lement en een reglement voor het in dienst nemen van losse werklieden. Aan de P.Z.E.M. wordt op verzoek ont heffing verleend van het bepaalde in art. 44 van bet motor- en rijwielreglement. Vastgesteld wordt bet rooster der straat verlichting en bepaald dat de lantaarns zullen branden van uur na zonsonder gang tot 10 uur 's avonds het gebeele jaar door. Ter zijner tijd zal nu met de P. Z. E. M. het contract daarvoor worden ge sloten. Het zal ingaan met 1 September a.s. Aan A. Drijgers wordt in verband daarmede ingaande 1 Juli j.l. eervol ont slag verleend als lantaarnopsteker onder dankzegging voor langdurige diensten. Goedgekeurd worden de rekeningen over 1930 der algemeene armbesturen en wel: 's Heer Abtskerke ontvang en uit gaaf op f 16291.36 (geen goed slot, ver oorzaakt door belangrijken grondaan koop), Sinoutskerke ontvang f24844.315, uitgaaf 14740.126, goed slot f 10104.19, Baarsdorp ontvang f2761.255, uitgaaf f 1925.75, goed slot f 835.505. Eveneens de begrooting voor 1932 en wel 's Heer Abtskerke ontvang en uit gaaf f 6366.87, Sinoutskerke f 15233.66, Baarsdorp f 3391.965. Koudekerke. Bevolking van 1 tot en met 15 Juli 1931. ingekomen: Mej. T. Ver rijk, geb. Semeijn wijk A no. 195 uit Vlissingen; Mej. M. Verschuure, wijk E no. 134 uit Kruiningen; Mej. P. Bakker, gehuwd met J. Bimmel, wijk A no. 79 uit Domburg; Mej. de Wed. J. de Klerk, geb. Adriaanse, wijk E no. 102 uit Mid delburg; P. Jobse, wijk G no 52, uit Diemen. Vertrokken: J. K. Melse met gezin, van wijk B no. 172 naar Middelburg; Mej. G. G. de Voogd, van wijk E no. 61 naar Mid delburg; G. 'Israël, van wijk B no. 134 naar Waarde; P. Simonee, van wijk G no. 31 naar Zoutelande; A. J. P. Nooijens, met gezin, van wijk E no. 102 naar Utrecht; H. S. Fröberg met gezin, van wijk E no. 183 b naar Middelburg; Mej. bad Jan eindelijk opgeschrikt uit zijn kalmte. Hij begreep er uit, dat men met de vervolging ernst ging maken, en dat de booge deftigheid van zijn beschermer dan een zwak schild zou zijn. Bovendien wilde hij zijn weldoeners niet in gevaar brengen; dus besloot bij zijn rustige schuilplaats te verlaten en naar den vreemde te trekken. Maar bij bet eerste woord, dat bij daarover tegen Marie uit te, verklaarde deze beslist er niets van te willen booren, en niet te dulden, dat bij zijn voet buiten bet landgoed zette. Hij was veel te zwak om nu reeds door stad en land te zwerven, en dat midden in den winter; wanneer bij zich oven- spande konden de pas geheelde wonden in de longen weer opengaan en zou hij bloedspuwingen krijgen enzoovoort. En waar wilde bij been? 't Was nergens zoo veilig als bier, waar bij nu al eenmaal gezocht en niet gevonden was; waar men hem niet licht voor de tweede maal zou naspeuren. En moest hij baar broeikas sen niet in orde houden, en bad hij haar niet beloofd twee vloerkleedjes van onge hoord model en nimmer gezien patroon te vlechten? Kort en goed, wanneer hij er weer van sprak, zou Marie al zijn schoenen en pantoffels verstoppen, dan kon hij desverkiezerude op kousevooten een wandeling doen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5