No. 244 Maandag 20 Juli 1931 45e Jaargang Bon. Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos BankN.V. Goes DGELS u EERSTE BLAD. 50 besteedt aan uitgezonderd) w voordoet. SOCMEN EN EN VOGELS. denhavenstraat 66. akveiling 31, Jbraak, fsteedje, leien Weiland, >NHUIS ing uit de hand koop Woonhuis Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. De financieële crisis in Duitschland. Korte berichten. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ent pet vierk. Meter. JININGEN Dorp. OER, ten verzoeke 's morgens (o. t.), ,ur's middags (o.t.), r 's middags (o. t,), lilderde Weegdeler, |ut, w.o. veel zwaar Latten, Tengels, voor uionrennen. w.o. nog veel go- bn, moet alles weg OELE Jz. te 's-Gra- voornemens in het to verkoopen: tG 31 JULI 1931, Ir, Zomertijd, in de |j. JERONIMUS te >g te Nisse, thans in D. G. KLOOSTER- Lte van 8.53.50 H.A., leien en combinaties, Omschreven bij noti- ooping, met verdere |rkrijgbaar ten kan- Solaris. VAN DER HARST is voornemens om [)AG 30 JULI 1931, twee uren, in het rcurius", Koepoort- blburg, te verkoopen: Groenenweg in de net Munnikenhof en fiehen weg, in de go arens, groot 1 H.A. |4 Gemeten 290 Roe- 3 perceelen, in ge lheer A. W. Krijger. bij de betaling. Ie kaart ligt ter in- |Notaris, die nadere erschaft, zie verder lij INSCHRIJVING IaRINCK te Kloetin- gelegen, goed onder- EtTJE, VOOR- EN TERTUIN, Jillotstraat B 107, tl It 3 A. 12 c.A., voor in waterleiding. 15, 16, 22 en 23 Juli _aur. (uiterlijk 15 Septem- Augustus a.s. niljetten in te leve- -p 21 Juli 1931, ten Idergeteekende, waar ^rkrijgbaar zijn. C. KRAM, Kapelle. coroutining) met ruimen TUIN, ge- iham 100 M. van verstrekt de eigenaar Poortvliet, aan wien 5 Juli 1931. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHU1J, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHTJNT F.LKEN WERKDAG- Per 3 msspde»* if vr» pp~ f? L-osJ-s - - P r !j b tl e i- A d v'e r i e n t6 ns 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. V Menschelijke wijsheid. De economische toestand is ook voor ons land minder gunstig. De levensstandaard is voor breede volkskringen niet onbelangrijk gestegen en dat valt toe te juichen, maar er is ook hier een grens die niet overschreden kan worden. Alles wijst er dan ook op, dat een an dere richting zal moeten worden ingesla^ gen, dat er een einde moet komen aan de uitzetting van de uitgaven, dat een sober der en meer ingetogen leven noodzakelijk zal zijn. Maar dit laatste valt juist niet in den smaak. Men is in breede kringen aan een soort weeldeleven gewend geraakt, aan een le ven van pretmaken en plezier, waarin auto's en danshuizen en sigaretten een groote rol zal spelen en men denkt er niet aan van dezen weg terug te keeren naar de vroegere eenvoud. Toch moet er iets gedaan worden. En daarom zijn zelfs hooggeleerde heeren ge komen met een andere oplossing van dit netelige vraagstuk. Wij moeten, aldus is geredeneerd, niet soberder gaan leven en niet als vroe ger onze krachten meer inspannen om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Neen, de fout zit hier, dat er is een teveel aan eters en daarom moeten maatre gelen genomen worden om het aantal eters zooveel mogelijk te beperken. Indien het nationaal bezit niet kan wor den vergroot, dan moet getracht worden om het aantal deelgerechtigden te ver minderen. Een massa-moord zou een afdoend mid del zijn, maar dat past niet in dezen be schaafden tijd. En daarom komt men telkens weer met het oude recept: kunstmatige verminde ring van het aantal geboorten. Kinderen worden niet meer beschouwd als een erfdeel des Heeren, maar als een lastig bezit, zoowel voor de ouders als voor de gemeenschap. En dus: wèg met de kinderen. De ouden sterven weg en als dan geen of zoo goed als geen kinderen geboren worden, dan zijn verschillende vraagstuk ken waar men nu mee zit ineens opgelost en zal er voor de overblijvenden in elk ge val genoeg zijn om in betrekkelijke weel de te kunnen leven. Welk een goddelooze leer is dat. Maar ook, wat spreekt uit zulke theo- riën en practijken, een slapheid en fut loosheid, die de meest bedenkelijke gevol gen moet hebben. In Hollands glorietijd, toen bij het han- teeren van de ploeg ook in alle eenvoud werd gebogen voor het Kruis, toen Gods Woord in eere was en ons volk nog niet zoo gedegenereerd, dacht men daarover anders. Toen werd gearbeid met stalen vlijt En hoe rijk is die arbeid gezegend. Maar nu zoekt men het in een andere richting. Nu wordt overal propaganda gemaakt voor de vermindering van het toch al sterk gedunde kinderleger. Menschelijke wijsheid. Maar die Gods Woord staat er ons borg voor en de practijk bevestigt het, tot dwaasheid zal worden. Conferenties te Parijs en Londen. De Fransche voorwaarden. Zaterdag zijn de Duitsche ministers naar Parijs vertrokken voor het houden van voor-besprekingen voor de Londen- sche conferentie, die vandaag zou begin nen en waar de beslissingen moeten vallen. Waarschijnlijk zal in Parijs wel ge tracht zijn om de Fransche voorwaarden voor hulp aan Duitschland te verzach ten. 'tls ook niet gering, wat door Frank rijk gevraagd wordt. De voorstellen van die zijde gedaan komen hierop neer, dat Duitschland een leening zou krijgen, die in 10 jaar uit de douane-inkomsten moet worden afbetaald. Tot de douane als waar borg neemt men zijn toevlucht als in het land zelf elk bruikbaar onderpand ontbreekt. Duitschland zou daarbij, wat credietwaardigheid betreft, met China ge lijk gesteld zijn. Voor deze zoo weinig riskante leening zou Duitschland dan verder allerlei an dere waarborgen moeten vervullen. Het zou ondanks zijn toestand en de zware last der nieuwe afbetaling moeten beloven, geen verder moratorium te vra gen voor het plan-Young. Het zou zijn leeningpolitiek onder toezicht moeten stellen; de controle op zijn financiën, zoo als die was onder het regime van het plan-Dawes, zou worden hersteld. Zijn oorlogsbegrooting zou niet mogen worden verhoogd. Na de buitengewoon scherpe beperking van Duitschland's middelen tot landver- dediging die het verdrag van Versail les bevat, zou, onmiddellijk voor de ont wapeningsconferentie waar overigens alle andere volken vrij aan deelnemen, Duitschland nieuwe boeien worden aan gelegd. De vrees voor Duitschland schijnt er bij Frankrijk wel heel diep in te zitten. Intusschen, dit zijn slechts voorloopige voorwaarden. De bedoeling zal ook hier wel zijn sterk te overvragen teneinde zoo veel mogelijk te bereiken. Een verklaring van Brünlng. Dr Brüning heeft bij aankomst te Pa rijs'de volgende verklaring afgelegd: „Het plan van onze reis naar hier, dat eenige weken geleden was vastgesteld, heeft thans nog aan beteekenis gewon nen. Het gaat er thans niet slechts om den algemeenen toestand op te helderen, maar om oeconomische en financiëele vraagstukken op te lossen, die niet al leen voor Duitschland, maar voor geheel Europa van het hoogste belang zijn. Wel licht heeft dit nieuwe aspect ook zijn voordeelen, want in den huidigen toe stand, die den samenhang van belangen van alle volken duidelijk in het licht stelt, zijn wij allen genoodzaakt ons in te spannen, om in een loyale en op we derzij dsch Vertrouwen berustende samen werking de middelen te vinden, om een crisis te boven te komen, die ons allen aangaat en zoodoende den volken te be wijzen, dat men met goeden wil ook de ernstigste crisis te boven kan komen. „Ik vertrouw, dat het ons zal gelukken deze kwestie op te lossen en het Fran sche volk van onze oprechte en loyale gezindheid om aan de organisatie van den vrede mede te werken, te overtuigen. Wij willen met Frankrijk in volkomen vertrouwen samenwerken, omdat wij we ten dat anders het welzijn van Europa en van de wereld niet te waarborgen is." De eerste besprekingen te Parijs. Zondagochtend is van 10 tot 12.40 uur de algemeene conferentie der te Parijs aanwezige staatslieden gehouden in het kabinet van den Franschen premier La- val. Na afloop werd het volgende commu niqué verstrekt aan de pers: „De president van den ministerraad La- val omringd door den minister van Bui tenlandsche Zaken Briand, den minister van Financiën Flandin, den minister voor de Begrooting Piétri, onderstaatssecreta ris Franqois Poncet en den secretaris-ge neraal van het ministerie van Buiten- landsche Zaken Philippe Berthelot, heeft in zijn kabinet de buitenlandsche staats lieden ontvangen. „Minister-president Laval dankte de mi nisters en de buitenlandsche gedelegeer den, dat zij aan zijn oproep gehoor had den gegeven, om samen de voorwaarden vast te stellen, waarop de Londensche conferentie een aanvang zal nemen. Hij stelde hen op de hoogte van de onder handelingen, die de laatste dagen met de ministers Henderson en Stimson zijn ge voerd en voorts van de gisteren gehouden besprekingen met de Duitsche ministers Brüning en Curtius. Tevens zinspeelde hij op het door Frankrijk geopperde plan. „Dr Brüning gaf daarop een korte, maar belangrijke uiteenzetting omtrent den hui digen stand van Duitschlands economische en financiëele crisis en duidde de inter nationale maatregelen aan, die gewenscht schijnen om deze crisis op te lossen. „Op verzoek van Laval werd daarop in gemeen accoord vastgelegd, dat de conferentie te Londen strikt beperkt zal blijven tot een onderzoek van Duitsch lands financiëele crisis. Ten slot te gaf Laval uiting aan de hoop, dat het onderhoud, dat de Fransche ministers 's middags met de Duitsche ministers zou den hebben, het weislagen der Londen sche conferentie zou vergemakkelijken." Crediet-onderhandelingen. De Duitsche rijkskanselier Dr Brüning en de minister van Buitenlandsche Za ken Dr Curtius, hadden, vergezeld van den Duitschen gezant te Parijs, Von Hoesch en staatssecretaris Von Bülow, Zaterdagavond de Amerikaansche minis ters Stimson en Mellon bezocht in de Amerikaansche ambassade. De conferen tie duurde van half 11 tot 1 uur 's nachts. Naar gemeld wordt, zouden de besprekin gen nog niet tot een gunstig resultaat hebben geleid. De Amerikanen zouden als hun oordeel hebben uitgesproken, dat een voortzetting van de credieten op kor ten termijn voldoende is, terwijl Brüning met aandrang heeft gepleit voor een lee ning met langen looptijd. De Amerikaansche ministers hebben na afloop van de besprekingen verklaard dat zij onder den indruk waren gekomen van de uiteenzettingen van den rijkskan selier omtrent Duitschland financiëelen toestand. In welingelichte kringen wint de mee ning veld, dat de Britsche regeering in samenwerking met vooraanstaande Ame rikaansche financiëele kringen ter con ferentie te Londen reeds uitgewerkte voor stellen voor een direct internationaal aan Duitschland te verstrekken crediet zal in dienen. Volgens deze plannen zal het door Amerik. en Fransche zijde te verstrekken crediet via de Bank of England loopen. Al- meen wordt er de nadruk op gelegd, dat de Britsche regeering in overeenstemming met de Amerikaansche regeering op deze wijze het zuiver financiëel-technische barakter dezer geheele credietoperatie onafhankelijk wil stellen van iedere po litieke voorwaarde. DE BERLIJNSCHE BEURS BLIJFT VOORLOOPIG GESLOTEN. Heit Berlijnsche beursbestuur heeft Za terdagmiddag "besloten in verband met d!e beperkingen in het geldverkeer, de heropening van d!e Berlijnsche beurs voor- loopig uit te stellen. Zoodra het geldver keer weer is toegestaan, zal over de her opening d'er beurs een besluit worden genomen. De productenbeurzen zullen op be perkte wijze zooals tot nu toe blijven ge- op end. Nader wordt nog uit Berlijn geimald: Tot de algemeene heropening der beur zen zal eerst worden overgegaan, als de toestanden op de geldmarkt dit veroor loven. In welingelichte kringen vermoedt men, dlat de beurzen wel tot bet einde van de maand gesloten zullen zijn. Het Reicbsverband der Duitsche in dustrie, welks bestuur bier gisteren heeft vergaderd, onder voorzitterschap van Abraham Frowein, beeft besloten nog be den een circulaire te richten aan alle leden van bet Verbond met bet dringend verzoek niet tot verscherping van de voorwaarden van levering en betaling over te gaan, daar de Duitsche industrie een onwankelbaar vertrouwen in den Duitschen muntstandaard blijft stellen. Re- kgnjngen zullen ook in de toekomst uit sluitend in Rijksmarken moeten worden gemaakt, zonder bijzondere valuta of goudclausüle. Maatregelen In Denemarken. Uit Denemarken komt bet sensationeels bericht, dat de Deensche groote banken onder leiding van de Deensche Nationale Bank hebben besloten, alle Duitsche de posito's bij; de Deensche banken vast te houden, zoolang de Duitsche noodver ordening van kracht blijifi De Duitsche deposito's in Denemarken zouden op deze wijze als waarborg die nen voor het Deensche mark-tegoed in Duitschland. De nieuwe koers In Rusland. De executieve van de communistische partij der sovjet-unie heeft een nieuw be sluit genomen inzake den verkoop van graan voor de Russische staatsinstellin gen. In dit besluit wordt er op gewezen, dat tegenover de boeren geen geweld .mag worden gebruikt, wanneer deze hun pro ducten niet aan de staatsinstellingen wenschen te verkoopen. De partijorganisaties in de dorpen en de staatsorganisaties hebben opdracht ge kregen, een voorzichtige aankoop-politiek te volgen en de autoriteit dier partij in de dorpen niet in gevaar te brengen. De partijleden, die handelen in strijd met dit besluit, zullen ter verantwoording worden geroepen. Agitatie voor wereldrevolutie. Terwijl in Rusland Stalin, blijkens zijn jongste redevoeringen, meer en meer ka pitalistische allures aanneemt, wordt de agitatie in bet buitenland onder het mot to „weg met het kapitalisme" dapper voortgezet. In den oproep tot agitatie op 1 Aug., door het West-Europeesche bureau der communistische internationale te Moskou gericht tot het wereldproletariaat, beet het, dat de revolutionnaire beweging in den strijd tegen de bourgeoisie toeneemt. Het kapitalistisch systeem is ingestort. Het Young-plan beeft geen stabilisatie van het wereldkapitaal gebracht en bet Hoover-plan beteekent slechts een poging om de sterke revolutionnaire beweging in haar ontwikkeling tegen te houden. Het West-Europeesche bureau van de communistische internationale eischt, dat alle arbeiders- en communistische orga nisaties op 1 Aug., ondanks politieverbo- den, zullen demonstreeren tegen de bour geoisie en tegen het kapitalisme en voor bescherming van de sovjet-unie, De landbouw in Denemarken. De kleine boeren uit Seeland hebben Vrijdag te Kópenhagen een vergadering gehouden en een resolutie aangenomen, waarin van de regeering een moratorium geëisebt wordt voor de betaling van de rente en aflossing van hypotheken, daar de toestand van den landbouw zeer ern stig is. De Poolsche spoorwegen nemen geen Duitsch geld aan. De Poolsche minister van verkeer heeft bepaald, dat de Poolsche spoorwegen geen Duitsch geld meer mogen aannemen. Deze maatregel heeft voornamelijl be trekking op den verkoop van biljetten, die op zekere grensplaatsen ook tegen betaling met Duitsch geld plaats had. Hittegolf In Noord-Amerika en Canada. De hittegolf die zich al een dag of drie doet gevoelen beeft aan meer dan 20 men- schen het leven gekost. In de Staten Minnesota en Noord Da kota zijn er dertien dooden, in Wiscon sin zestien. Te Windsor in den Staat Ontario zijn vier menschen door de hitte of tengevolge van onweer bezweken. De Zeppelintocht naar het Poolgebied. De tocht van de „Graf Zeppelin" naar het Noordpoolgebied zal niet worden uit gesteld. Dr Eckener verklaarde, dat de expeditie trots den moeilijken toestand zal doorgaan. Er wordt op gewezen, dat de tocht voor het grootste deel door bet buitenland wordt gefinancierd; rijksmid delen zijn er niet voor noodig. Het vertrek van bet luchtschip is op Vrijdag a.s. be paald. De voorbereidselen zijn in vollen gang en grootendeels reeds voltooid. De bloedferreur in China. Volgens een officiëele verklaring zijn in twee districten van de provincie Hoe- nan alleen in de laatste twee jaar 395. L65 personen door communisten en bandieten gedood. Verschillende steden, die eerst door de regeeringstroepen ingenomen waren, ver volgens weer door communisten heroverd werden etc. hebben op deze wijze meer dan de helft van het aantal inwoners verloren. Duifsch vlootbezoek aan Engeland? De „Daily Herald" meent te kunnen mededeelen, dat, op uitnoodiging van de Britsche admiraliteit, Duitsche kruisers de volgende maand een bezoek aan Ports mouth zullen brengen. Het is mogelijk, dat Alexander, de eerste lord der admira- liteit, Dinsdag aanstaande in bet lager huis hierover een verklaring aflegt. Uit Ferrol in Spanje wordt gemeld, dat in het garnizoen aldaar opstandelin gen getracht hebben het garnizoen stel ling te doen nemen tegen de regeering. De troepen gaven aan den oproep geen ge volg, doch keerden zich tegen de aan stichters, die onmiddellijk gearresteerd werden. Binnenland. Onze steenkool in Frankrijk. Buitenland. Hittegolf in Noord-Amerika. Vrijdag vertrekt de Zeppelin naar het Noordpoolgebied. De financieele moeilijkheden in Duitsch land. De PHAFR op Schiphol geland. Het twintigste retourvliegtuig, de PH AFR, is Zondagavond te 8.22 vlot op Schiphol geland. De bemanning bestond uit de bestuurders Van Dijk en De Nee en den boordwerktuigkundige Dunk. Als pas sagier maakte de heer Banning van Ba tavia de reis naar Amsterdam mede. Het toestel was Zondagmorgen vroeg uit Athene vertrokken en te 10.30 uur te Boedapest geland, vanwaar te 11 uur 12 de reis werd voortgezet. Te Neurenberg werd te 15 uur 45 een tusschenïandiiig ge maakt, waarna het vliegtuig te 16 uur 20 voor de laatste étappe weer opsteeg. Uitbetalen van loon op Vrijdagavond. Naar aanleiding van de door hel hoofd bestuur van den Neutralen Bond van poi- soneel in de voedingsbedrijven ingezette actie om te komen tot het instellen van den vrijen Zaterdagmiddag voor het sla- gersbedrijf, heeft het dagelijksch bestuur van de Nederlandsche Vakcentrale voor noemd hoofdbestuur uitgenoodigd tot een 'gecombineerde vergadering, welke zal worden gehouden op heden Maandag 20 dezer te Utrecht, teneinde nader het vraagstuk te bespreken van het uitbetalen van arbeidsloon op den Vrijdag. Postwisselverkeer naar Duitschland. In verband met verschillende tegen strijdige berichten wordt er de aandacht op gevestigd, dat het postwissel- en giro- verkeer van Nederland naar Duitschland tot nu toe op normale wijze geschiedt. Toenemende werkloosheid. Terwijl in vorige jaren ottn diezen tijd die werkloosheid in Emmen nog niet zoo heel groot was, loopt thans het aantal arbeiders dat bij de werkverschaffing is ondergebracht reeds naar de 1300. Ook in andere dorpen zijjn reeds vele werbloo- zen bij de werkverschaffing geplaatst. In het Oosten van de .provincie Groningen is bijl d'e centrale werkverschaffing een 1000 man tewerkgesteld. Het dreigende landbouwconflict in Ooste lijk Drente. Zaterdag heeft ten gemeentelhuize te Assen een conferentie plaats gehad tus- schen den rijfcsbemiddelaar den heer J. B. Westerdijk en de vertegenwoordigers der werkgevers en werknemers in het landbouwbedrijf in Oostelijk Drente en de z.g. Monden, het gebied van Stadska naal tot Nieuw Weerdinge. De rijks be middelaar stelde in deze conferentie voor de loonen voor accoordwerk, dat ongeveer 80 pc-t. van den geheelen landbouwarbeid omvat, met 10 pot. te verlagen en de uurloonen voor mannen op het oude peil te handhaven. Dit voorstel is door de arbeidersvertegenwoordigers geamendeerd in dien zin, dat ook het uurloon voor vrouwen en jeugdige personen ongewiji- zigd zou blijlven. De werkgeversvertegen woordigers uit de Monden hebben dit be middelingsvoorstel onmiddellijk afgewe- zen. De overigen verklaarden zich be reid1 het aan hun organisaties over té brengen, zonder het nochtans te willen verdedigen. Voor het gebied der Monden zal, als gevolg van deze conferentie, de aangekondigde staking heden Maandag in gaan. Voor het overige is het stakingsbe- sluit opgeschort tot volgende week Don derdag. Het resultaat der besprekingen in de werkgeversverenigingen moet uiter lijk Woensdagmiddag a.s. aan den Rijksbe- middelaar zijn medegedeeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1