DE ZEEDW Vacantie Petitionnement voor Internationale Ontwapening DERDE BLAD In Uw koffer of fietstasch PUROL Uit de Provincie. .Gemengd Nieuws. Leestafel. Land- en Tuinbouw Zoeklichtjes. Radio-nieuws van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. VAN ZATERDAG 18 JULI 1931, Nr 243. GEEN VERLAGING VAN HET WELVAARTSPEIL, De Leer Strijbis schrijft ia de Amster dammer: Vrij algemeen is het betend, dat de ver schillende richtingen in de vakbeweging op het standpunt staan, dat, ondanks de economische crisis, zoo mogelijk, het wel vaartspeil der arbeiders niet naar omlaag moet worden gebracht. Dit teekent zich in onze dagen duidelijk af, b.v. in de onder handelingen tusschen de' werkgevers- en werknemersorganisa ties in de metaalindustrie, in den strijd te gen de verlaging der gages van de zeelie den ter koopvaardij en in de groote sta ging in de stroocartonindustrie, waarbij een aantal fabrieken in de provincie Gro- nm6en zijn betrokken. Hierbij wordt van arbeiderszijde aller minst ontkend, dat er geen daling in de kosten van het levensonderhoud in de laatste jaren heeft plaats gevonden. De indexcijfers spreken hier onmiskenbaar een duidelijke taal ook al 'zouden er over deze cijfers wel eenige opmerkingen izijn te maken. De vakbeweging is echter van oordeel, dat niet alleen de positie der arbeiders op hetzelfde peil moet gehouden worden, maar ook op een hooger plan moet ge bracht worden. Vooral, indien er allerlei maatregelen zijn te nemen, om een gezonde functio neering van een bedrijf te bevorderen of indien loonsverlaging geen oplossing biedt van de moeilijkheden, doch deze nog ver zwaren, dan is een star-afwijzende hou ding van de arbeidersorganisaties te ver wachten. Bijzonder leerzaam is in dit opzicht de oorzaak van het conflict in het Noorden van ons land. De arbeidersorganisaties willen hier van loonsverlaging niet weten. Zij beweren, dat dit geen oplossing biedt van de moei lijkheden, waarin de stroocarton-industrie verkeert. Er heerscht een algemeene economische malaise in die bedrijven, die bet stroocar- ton als verpakkingsmiddel verbruiken. De behoefte aan carton stijgt er niet door als de prijs met eenige guldens naar omlaag wordt gebracht. De behoefte vermeerdert alleen, wanneer de economische depressie wijkt voor een krachtige opleving van den handel en het verbruik der goederen. Moet nu in een „wilde" concurrentie- jacht tusschen de werkgevers onderling de prijzen van het carton maar buitenspo rig naar omlaag worden gebracht, zulks mede ten koste van de loonen der carton- bewerkers? Of is het veel beter de pro ductie zóó te regelen, dat deze in overeen stemming is met de behoeften der markt? Is het niet beter te geraken tot allerlei saneeringsmaatregélen? In de baksteenindustrie is men gekomen tot het sluiten van het extra-rood-con- tract, wat 'bedoelde te geraken tot sanee ring der steenmarkt. Ware dit niet ge beurd, ongetwijfeld zou er in het wilde weg door de fabrikanten zijn geprodu ceerd, de steenmarkt zou zijn overvoerd, de prijzen zouden tengevolge van een overvloedig aanbod dalen en uiteindelijk zouden de loon- en arbeidsvoorwaarden der betrokken arbeiders'het moeten ont gelden. Zonder blind te zijn voor de ge varen, die aan een saneeringspolitiek zijn verbonden, achten wij de totdusverre ge volgde gedragslijn en het overleg tusschen partijen daarover, de eenig juiste. De toestand in de Koopvaardij is bui tengewoon ongunstig. De vrachtenmarkt is slecht. Een betrekkelijk groot aantal schepen liggen op. Het liggeld is niet zoo hoog als de nadeelige financieele gevol gen van het exploiteeren der schepen. Is nu de oplossing: verlaag de gages der zeevarenden? Afgezien van het feit, dat de gages, in zonderheid van het lagere personeel, toch reeds laag zijn en er eigenlijk niets van af kan, brengt verlaging, zoolang als de cri sis duurt, geen meerdere behoefte aan scheepsruimte! Wie waarborgt voorts, dat, waar hier de internationale verhou dingen een zeer belangrijke rol spelen, gage-verlaging hier niet gevolgd zal wor den door gage-verlaging in andere lan den? Met het gevolg dat we een droeve cirkelgang krijgen, waarvan de arbeiders de dupe worden? Met deze twee voorbeelden meenen we te illustreeren, dat loonsverlaging niet in de allereerste plaats de oplossing biedt van de ontzaglijke moeilijkheden waar mede we in het bedrijfsleven hebben te worstelen. Dit beteekent natuurlijk niet, dat wij van oordeel zijn, dat we in ons land op een „eiland" leven en zonder meer ner gens over spreken willen. Allerlei, soms geheel verschillende factoren spelen een rol en deze moeten met den noodigen ernst bezien worden, dikwijls om erger te voorkomen. Doch dan moet meer dan ooit te voren bij de werkgevers de gedachte aan mede zeggenschap der arbeiders-vertegenwoor digers over het bedrijfsleven aan inhoud en beteekenis winnen. Vooral in deze dagen is regeling der productie naar de behoefte van het ven bruik noodig en gewenscht. Er komt echter nog iets zeer belang rijks bij deze overwegingen. Het behoeft geen breedvoerig betoog, dat er de laatste jaren doelbewust ge weldig is gerationaliseerd. Op zichzelf genomen, mogen we ons tegen de rationlisatie niet verzetten, om dat dit groote mogelijkheden kan schep pen in het opvoeren van het welvaarts peil. Artikelen, waarover men vroeger in breede kringen niet kon beschikken, val len nu onder het bereik der artbeiders. Het niet-rationaliseeren is b.v. in Enge land een volksramp geworden. De werk loosheid hier valt zeker voor een belang rijk deel hieruit te verklaren. De rationalisatie heeft de productie enorm doen stijgen. Met veel minder ar beidskrachten wordt enorm méér gepro duceerd. Zelfs zooveel dat de veel te snel le rationalisatie voor groote groepen van arbeiders een ware ramp is geworden. O.i. verdient de vraag internationaal wel te worden overwogen of in déze omstan digheden het stilzetten van verdere ratio nalisatie-pogingen aanbeveling verdientl Een enorme hoeveelheid goederen.staan derhalve ter beschikking van de wereld bevolking. Deze moet financieel in staat zijn, deze goederen te koopen. Dit kan eenerzijds, als de gevolgen der rationali satie tot uitdrukking kunnen worden ge bracht door lagere verkoopsprijzen en an derzijds, door het welvaartspeil in het al gemeen te handhaven. Verminder de koopkracht nietl Dat is het parool. Hoemeer de koopkracht wordt verlamd, hoe langer we in de crisis zullen zitten en hoe meer we met de geweldige ratio nalisatie verlegen zijn. De rijke zegeningen Gods in rijke oog sten en verhoogde techniek zouden dan door den mensch veranderd worden in een vloek. Ned. Verbond van Chr. Melsjesvereen. Provinciale Commissie van Zeeland. Woensdag 15 Juli werd te Goes een Bondsdag gehouden van bovengenoemd Verbond. 53 vereenigingen waren verte genwoordigd, zoodat er 832 leden van ons Verbond dezen Bondsdag, georganiseerd door de Provinciale Commissie, bezoch ten. Om half elf opende mevr. Tonsfoeek, hoofdbestuurslid, deze vergadering in de prachtige Magdalenakerk, door te begin nen met onze liturgie, waarna staande „Het Bondslied" werd gezongen. Hierna sprak zij een kort welkomstwoord namens het hoofdbestuur en de Provinciale Com missie van Zeeland, en gaf toen 't woord aan Mej. Ds Dufour uit Gadzand, die tot ons sprak naar aanleiding van Mattb. 7 vs 14, waar staat: „Want de poort is eng en de weg is nauw die tot bet leven lei'dt". Hier werd met aandacht naar ge luisterd. Nadat Ds Dufour nog eenige practische mededeelingen bad gedaan, gingen wij naar „De Prins van Oranje", waar koffie werd gedronken. Om 1 uur werd een wandeling door Goes gemaakt, met als eindpunt het station, waar een extra trein gereed stond, waarmee we naar Wemeldinge reden. In Wemeldinge werd een wandeling langs de Schelde gemaakt, die eenigszins in duigen viel, doordat we door een flinke regenbui werden overvallen. Op den Vluchtheuvel, welke welwillend was afgestaan door den burgemeester van Wemeldinge, waarvoor wij den burgemeester nog hartelijk dank zeggen, werden kersen gegeten. Om vier uur kwamen we weer te zal men in de Ned. Herv. kerk te Wemel dinge, waar Ds van Selms van Hans- weert een ernstig slotwoord tot ons sprak. Om vijf uur gingen we weer terug naar Goes met dank aan God in onze harten, Die ons deze heerlijke en goed geslaag de Bondsdag bad gegeven. Middelburg. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 22 Juli 1931, des namiddags te 2 uur, ter behan deling van de onderstaande zaken: 1. Notulen vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrieven nieuw-be- noemde Raadsleden. 4. Benoeming tijdelijk wethouder. 5. Benoeming directeur Gemeente-be drijven. 6. Benoeming lid College van Curato ren Gymnasium. 7. Benoeming tijdelijke leeraren Avond school voor Nijverheidsonderwijs. 8. Definitieve benoeming hoofd, tevens onderwijzer, Openbaar Vervolgonderwijs. 9. Benoeming vakonderwijzer school G. 10. Regeling openbaar Vervolg-onder- wijs. 11. Ontbinding huur-overeenkomst schoollokalen Vereeniging tot bet ver strekken van Lager Onderwijs op Gere formeerden grondslag. 12. Grediet voor verbeteringen en aan schaffing meubilair school Verwerij- straat. 13. Pachtvermindering gronden Poe- lendale-singel. 14. Vaststelling Ambtenaren-reglement. 15. Subsidieering drankbestrijding. 16. Leggen van nieuwen gaszinker. 17. Goedkeuring rekening 1930 Vee-en Vleescbkeuringsdienst. 18. Verhooging crediet voor verbete ring industrieterrein aan Kleverskerk- schen weg. 19. Verhuring gemeente-grond Oud- Amemuidsche pad. 20. Ie suppletoir kohier Hondenbelas ting 1931. Middelburg. Het was gisterenavond al heel weinig Juliweder, maar toch heeft het Middelburgsch Muziekkorps het er op gewaagd een Molenwateruitvoering te ge ven en het was jammer voor de goede uit voering van een bijzonder mooi program ma, dat er zoo betrekkelijk weinigen van hebben genoten. Toen het begon te rege nen, nadat de hevige wind wat was gaan liggen, werd het aantal aanwezigen steeds minder, maar de echte muzieklief hebbers hielden stand onder de boomen, en hoe begrijpelijk ook, was het laten vervallen van de Suite uit het ballet „Sylvia" voor hen een teleurstelling. Toch hebben zij genoten en dit zeker niet het minst van „Die Kaiserparade", die op verzoek werd gegeven en van „de Parade der tinnen soldaatjes". Nieuwdorp. Tot meteropnemer voor de P.Z.E.M. alhier is aangesteld de heer F. v. d. Weele. Krabbendijke. Woensdagavond werd alhier een vergadering gehouden om te komen tot oprichting eener Landelijke vereeniging. De vergadering stond onder leiding van dhr I. Smallegange. Ook wa ren tegenwoordig de burgemeester van Ierseke en dhr de Graaff van Kruinin- gien. Dhr Gunning, het woord verkrijgen de, zette het doel van deze ruitersport uit een en deed vooral uitkomen, dat hier door de liefhebberij voor bet paard in sterke mate aangekweekt en versterkt wordt. Na eenige bespreking gaven 7 leden zich op als lid dezer vereeniging. Een voorloopig© commissie werd benoemd, be staande uit de heeren I. Smallegange, A. P. Kakebeek© en C. C. Welleman. Op aandrang der leden zal voorloopig als instructeur optreden dhr de Graaff. Maandagavond wordt de eerste theo retische les gegeven om 7 uur (N. T.) in de zaal van dhr 0ste, waar ieder, die hierin belang stelt, welkom is. Zeer gewenscht achtte de commissie bet, dat ook de ouders van de jongelui eens op de vergadering kwamen om zich voldoende op de hoogte te stellen van deze sport. Volgende week Woensdag avond zal de eerste oefening worden ge houden op een weide van dhr Wouterse. Ierseke. De gemeente heeft na gedane proefneming een motorbrandspuit gekocht van de firma H. T. en A. H. van Bergen te Heiligerlee. De brandspuit is gepro beerd op de waterleiding en in de kuil- kam en voldeed aan de verwachtingen. 'tls ruim 50 jaar geleden, dat de oude brandspuit werd aangeschaft, dus het is niet te vroeg. De oud'e brandspuit zal aan het mu seum te Middelburg worden aangeboden. Arnemuiden. Donderdag, toen dhr v. E., met de fiets zich onderweg bevond met zijn zoontje achter op den bagage drager, is het zoontje met een zijner been tjes bekneld geraakt in; het achterwiel tusschen het rijwiel en de kettingkast, waardoor het beeentje dermate werd ver wond, dat de hulp van den dokter moest worden ingeroepen, die de vrij ernstige vleeschwonde heeft gehecht. Ruiten ingeworpen «der Heldersche Arbeidsbeurs. Gis termorgen beeft een werklooze de vier groote frontruiten van 'de Arbeidsbeurs aan den Kanaalweg te Den Helder met steenen ingegooid. De dader heeft met voorbedach ten rade gehandeld. Voorbijgangers hadden hem uit een nabijzijnde straat zien komen en hem daarna 'zeer kalm de ruiten zien ingooien. De man trad vervolgens de beurs binnen en vroeg op üakonieke wijze werk. De politie, die inmiddels gewaarschuwd was, heeft den man medegenomen naar het politiebureau. Van onbillijke behan deling in zake werkverschaffing moet in dezen geen sprake 'zijn, bij' wilde slechts de aandacht op zich vestigen. Wielrijder gedood. Een auto van de firma Van den Brink uit Utrecht passeerde gisteren Leersum in matige vaart. Voor de auto reed de heer C. Lagemaat op de fiets. Op bet laatste oogenblik stak de wielrijder den weg over omdat een andere auto hem tegemoet reed. De man werd gegrepen en op slag gedood. De auto van de firma v. d. Brink, die volgeladen was met bananen, sloeg tenge volge van bet krachtig remmen van den chauffeur onderstboven. De schade aan lading en wagen toegebracht is vrij groot. De wielrijder reed aan de verkeerde zijde van den weg. E ECONOMISCHE VOORLICHTINGS DIENST. Het „Huisgezin" (R.K.) zegt, naar aan leiding van de zeer slechte ontvangst door de Tweede Kamer van het wetsontwerp betreffende den economischen voorlich tingsdienst: In plaats van het kwaad bij den wor tel aan te tasten en met een radicale wijzi ging te komen, bepaalde de Regeering zien tot een schijnverbetering, liet tot meerdere eer en glorie van het ambtenarendom de verbrokkeling bestaan, leverde in één woord prutswerk. Dit prutswerk beeft letterlijk heel de Kamer geweigerd te aanvaarden, ook zelfs maar als eerste stap naar het gewenschte doel. Er deugt niets van, beeft die Kamer in haar vooirloopig verslag imet zeldzame eenstemmigheid! gezegd. De Kamér verlangt een departement voor economische zaken, dat landbouw, handel en scheepvaart omvat. Dit brengt uiteraard een reconstructie van andere de partementen mee, en daartegen hebben blijkbaar die ministers, vermoedelijk nog meer de ambtenaren opgezien, en zoo is men gekomen met een scbijn-ontwerp, dat niemand bevredigt. De Regeering heeft naar een oplossing gezocht met behoud van de tegenwoor dige departementale indeeling; de Kamer verlangt de economische zaken in één band, onverschillig of dit een reconstruc tie van ettelijke departementen, zelfs min of meer een ontluistering, van een of an der departement meebrengt. Wat nu? Het ontwerp van Minister Verscnuur maakt geen schijn van kans. Hij kan het dus, en hij zal bet ook wel intrekken. Maar de Kamer verlangt een nieuw ontwerp, waarin rekening zal worden go- houden met baar duidelijk uitgesproken wensch. Igemeen was men van meenmg, dat een goede en afdoende economische o til lage der Iiegeering onder de huidige eco nomische omstandigheden een zoo alles overheevschend belang voor Nederland beteekent, dat geen genoegen kan worden genomen met halve maatregelen." Maar indien de Regeering mocht wei geren, indien zij, persisteerend bij üaar opzet, dezen bleef willen of niets? Het is weinig waarschijnlijk, dat de Re geering den duidelijk uitgesproken wensch der geheele Kamer zal weerstreven. Er komt dus een nieuw ontwerp; jam mer alleen, dat niet in één keer het ge wenschte voorstel js ingediend; tnaua heeft de Regeering er, onnoodig, een stuk van haar prestige bij ingeboet. „Stemmen des Tijds". De Juli- aflevering van „'Stemmen des Tijds" heeft een rijken inhoud. Dr J. A. H. Bruins Slot schrijft over Groen van Prinsterers gees telijke band met de Roomsch-Katholieken. Wouter van Riesen geeft het vervolg van ■zijn „Een rococo-huweïijk". Dr Ir H. G. van Beusekom behandelt de zending en de industrieele vragen. Bijzonder interes sant is wat Dr J. W. van Marmelstein schrijft over „De les van Amerika". Dr C. Tazelaar bespreekt: „Nieuwe schetsenbun- dels". Wat H. L. Baarbé opmerkt over „Chaotisch Europa", is door de indruk wekkende gebeurtenissen van de laatste dagen reeds weer verouderd, maar toch meer dan de moeite waard om er kennis van te nemen. Bij herhaling vestigen we op dit maand blad voor christendom en cultuur de aan dacht. Het ontbreekt toch in geen enkele portefeuille? Uitgeefster: N.V. G. J. A. Ruyis' Uitg. MÜ-, Zutphen. Antirevolutionaire Staat kunde. Orgaan van de Dr A. Kuyper- stichting. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Wij ontvingen van de gewone maandelijk- sche uitgave het Juni-nummer en van de drie-maandelijksehe uitgave het exem plaar van het tweede kwartaal 1931. In de 'driemaandelijksche uitgave werd onze aandacht in 't bijzonder getroffen door wat Ds Mr den Hartogh schrijft over „Politieke beginselen in verband met gods dienstige stroomingen omstreeks 1860". Duidelijk wordt bier igeteekend, hoe „de grondtoon van ons volkskarakter", waar van Ons Program spreekt langzamer hand overstemd werd. Voor bet leeren kennen van de beteekenis der A.R.-partij een mooie bijdrage. Belangrijk is ook al is 't niet altijd even gemakkelijk te vol gen wat Prof. Vo'lien'hove schrijft over de beteekenis van bet Calvinisme voor de reformatie van de Wijsbegeerte. Het maandelijkische nummer heeft den volgenden inhoud: Instelling van bedrijfs- raden, door Mr. P. Borst; De Sabbat, (slot), door Ds J. S. Post; De eigendom en het sociale vraagstuk, door Dr J. W. Notefboom. Adviezenrubriek. Gewasverkoop ingen te velde. Op d'e gehouden publieke verkooping van ongemaaid' veldgewas, te Geldermal- sen, besteedde men naar schatting voor tarwe 180210 gld, voor haver 160200 gld en voor erwten 240260 gulden, alles per H. A. berekend'. Fruitveiling. Op de te Geldermalsen gehouden pu blieke verkooping van het vroege fruit be steedde men naar schatting voor: Ga- merensche zuren 57 gld., kruidenierspe ren 710 gld., Janbaasjes 4 gld., alles per H.L. Het gewas is beneden bet, mid delmatige. De artikelen in de kranten dragen mede onder den invloed van de gebeurtenissen in Duitschland, geen opgewekt karakter. Dat kan ook wel niet anders. Want hoe men de zaken ook wendt of keert, 'tziet er op menigerlei gebied niet zoo roos kleurig uit. Toch moeten we ook de lichtpunten niet uit het oog verliezen. Zondagavond dacht ik, evenals vele an deren in mijn omgeving, dat een hevig onweer op komst was. De lucht was over al grauw en donker en onheilspellend flitste de bliksem en rommelde in de verte de donder. Maar de bui dreef om ons heen, en 't duurde niet lang of we konden weer genieten van den heerlijken zomeravond. In de jaren van den grooten oorlog is 't ook zoo gegaan.. We kwamen niet ver der dan „de donkere poort". Als door een wonder of laat ik dat „als" liever weg laten door een wonder werd ons land gespaard. Nu is 't weer zoo. We zien wel de donkere luchten, we lezen wel de on heilspellende berichten, maar bier is 't nog betrekkelijk voorspoed, We genie ten heel veel, wat anderen missen. Ik zeg dit niet om tot een zorgeloos le ven op te wekken en te doen alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Maar wel om er even aan te herinneren, dat we zoo heel veel reden hebben tot dankbaar- beid. OPMERKER. N N. Hartelijk dank voor uw mooie gift voor „Licht in lijden", die ik graag aan bet goede adres bezorg. Een heerlijke tijd van ontspanning en dit vooral wanneer gij weet gewapend te zijn tegen doorzitten, zonnebrand, smetten en stukloopen, omdat aanwezig is een doos of tube van de heer lijk verzachtende en genezende In doozen van 30-60-90 ct. Tube 80 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten Programma van Zondag 19 Juli. HUIZEN. 298 M. N.C.R.V. 9.30—9.50 v.m. Inleidend orgelspel op den kerkdienst door mej. Marie Zondervan. 9.50 Kerk dienst uit de Geref. Kerk (H.V.) te Leeu warden. Voorganger: Dr. J. G. Geelker ken, Geref. predikant (H. V.) te Amster dam-Zuid. Onderwerp: „De Melaatsche Man". Markus 1 4042). 1. Orgel spel. 2. Votum en Zegengroet. 3. Zingen: Ps. 103 2. 4. Wet des Heeren: Hoofdwoorden der Tien Geboden (Exod. 20 217) en Hoofdsom (Matth. 22 37 39). 5. Schuldbelijdenis: Zingen: Lied 29 3b. (Proeve van Uitbreiding: Ev. Gez. 272 3b.). 6. Schuldvergeving: Lezen Ezech. 36 25b en 27. 7. Gebed. 8. Lezen: Matth. 11 2730. 9. Zingen Lied 21 1, 2, 3 en 4 (Proeve van Uit breiding.) 10. Eerste gedeelte der Pre diking. 11. Zingen: Ps. 72 7a, 6b. 12.Tweede gedeelte der prediking. 13. Gebed. 14. Zingen: Lied 6 3 (Proeve van Uitbreiding: Ev. Gez. 270 4). 15. Zegen. 16. Orgelspel. Na beëindiging van den dienst tot 12.15 u.: Gewijde Muziek. 5.00 n.m. Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Groote Kerk) te Hilversum. Voorganger: Ds N. P. E. G. van Ucbelen, Ned. Herv. Predikant te Hilversum. 1. Orgelspel. 2. Votum en Zegenbede. 3. Zingen: Ps. 138 1. 4. Belijdenis des geloofs (12 Artikelen). 5. Lezen: Lucas 15 110. 6. Gebed. 7. Zin gen: Ps. 86 3 en 6. 8. Prediking naar aanleiding van Lucas 19 10. 9. Zingen: Gez. 39 1 en 3. 10. Tweede gedeelte der prediking. 11. Dankzegging. 12. Zingen: Ps. 89 7. 13. Zegen. 14. Orgelspel. Daarna tot 7.45 u. n.m. Dames- zang. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheld, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam Adres Naam Adres Naam Adres Dit formulier Ingevuld en geteekend toe te zenden aan de Administratie van „De Zeeuw" of den plaatselijken agent, met vermelding op de enveloppe „Petitionnement".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 9