DE ZEEUW Vervolgd en bevrijd TWEEDE BLAD. FEUILLETON Uit de Provincie Binnenland. VAN VRIJDAG 17 JULI 1931, Nr 242. ONZE KOLENINVOER IN FRANKRIJK. De Nederlandsche Invoer wordt met meer dan de helft verminderd. Uit Parijs werd gisteren aan het Hbld. geseind: Degenen die meenden ons publiek in slaap te mogen wiegen met geruststellende berichten over het door mij indertijd bet eerst gesignaleerde gevaar, dat onzen steenkolen invoer in Frankrijk bedreigde, zullen thans wel leelijk op bun neus kij ken. Heden verschijnt n.l. te Parijs een de creet, dat reeds 10 Juli j.l. onderteekend blijkt te zijn door president Doumer, waarbij het principe van de invoerbeper king van steenkolen wordt vastgelegd. Voor het einde van deze week volgt da r- op het percentage, waarmee de invoer wordt beperkt; welk percentage vastge steld is op 25 pet. en dat wel over den gemiddelden invoer van 1928, 1929 en 1930, hetgeen dus beteekent, dat onze steenkoolinvoer in Frankrijk, genomen over het laatste jaar, met nog meer wordt beperkt dan de 40 pet., welke door de staatscommissie was geadviseerd en door mij ook indertijd werd medegedeeld. Het is zeker merkwaardig en het geeft geen hoogen dunk van de nog onlangs door Fransche staatslieden zoo naar vo ren gebrachte welgezindheid tegenover ons land, dat dit decreet reeds geteekend blijkt te zijn op 10 Juli'. Er zijn immers nog in de laatste dagen door de Neder landsche regeering stappen gedaan, die nu totaal nutteloos gebleken zijn; en er was door de Fransche regeering ook toe gezegd, dat men eerst zou overgaan tot invoerbeperking in decreet, wanneer de buitenlandsche en Fransche belangheb benden het niet in onderlinge besprekin gen over een vrijwillige contingenteering eens hadden kunnen worden. Men heeft nu wel enkele der belang hebbenden, o.a. de Engelschen, Duit- schers, Polen en Belgen, echter niet de Nederlanders uitgenoodigd en hun geen gelegenheid geboden met de Franschen over zoo'n onderlinge overeenkomst te praten. Het is dan ook niet te verwon deren, dat men in onze mijnkringen, waar de verslagenheid heden natuurlijk groot is, niet bepaald te spreken is over dit optreden der Franschen juist tegenover ons. De slag voor onze mijnstreek is n.l. zeer zwaar. Onze kolenuitvoer uit Limburg naar Frankrijk bedroeg in 1930 goed 2.000.000 ton. Daar het gemiddelde over de jaren 1928, 1929 en 1930 echter slechts 1.500.000 ton bedroeg, en thans maar weer 75 pet. van dat gemiddelde ingevoerd mag worden, zal Nederland zijn uitvoer naar Frankrijk met ongeveer 875.000 ton ver minderd zien. Dit beteekent voor eenige der particuliere mijnen, die het zwaarst getroffen worden, meer dan 50 pet. van haar tegenwoordigen uitvoer naar Frank rijk. Het bange wachten in onze mijnstreken is thans op wat België, welks invoer naar Frankrijk ook met 25 pet. verminderd zal worden, zal gaan doen. Er dreigen voor ons mijngebied zeer moeilijke da gen! DE VERHOUDING TUSSCHEN BELGIS EN NEDERLAND. In den Belgischen Senaat heeft gister middag bij de debatten over de begroo ting van Buitenlandsche Zaken de ka tholieke senator van Antwerpen, So gers, gesproken over de Belgisch-Neder- landsche betrekkingen. Hij constateerde met tevredenheid de verbetering in de betrekking tusschen de twee landen. Onlangs, zoo zeide hij, heeft men ge zinspeeld op een eventueele verdeeling Historisch verhaal uit den Napoleontischen tijd. 44) o— „Is mijnheer thuis?" „Ja, maar er is belet, juffrouw". „Dat komt er niet op aan; ik moet mynheer noodzakelijk spreken. Ga maar naar binnen en zeg hem dat!" „Ja, maar", zei het meisje verlegen, mijnheer heeft uitdrukkelijk verboden om iemand bij hem te brengen, en „Meisje, houdt me niet op!" zeide Margo ongeduldig, „laat mij' er maar heen gaan, ik zal den weg wel vinden". Het kind^ week verschrikt op zijde voor de mooie dame; Margo trad binnen, door de haar welbekende gangen en klopte aan de deur der studeerkamer. „Binnen!" riep een knorrige stem. Margo opende de deur, maar nog voor zij die weer gesloten had en van achter het tochtscherm te voorschijn kon komen, vervolgde de stem: „Wat heb je nu weer Jans? Ik wil zoo vaak niet gestoord worden, verstaan? Wanneer er brieven Wat hamer wie is daar? „Ik ben het, mijnheer" zeide Margo, van de Wielingen tusschen België en Ne- derland. Dit was onwaarschijnlijk en ri dicuul. De Wielingen-kwestie is zeer moeilijk op te lossen en bij het contact, dat den laatsten tijd tusschen Brussel en Den Haag beeft plaats gehad, is deze kwestie opzeltelijk ter zijde gelaten. Een verdeeling zou ontoelaatbaar zijn. De Wielingen vormen voor België een essen tieel belang. Er zijn nog meer kwesties, die de bei de landen betreffen, kwesties, die een economisch aspect hebben, zooals die van het Schelde-statuut, de verschillende ka nalen, van het regime der wateren, die van de Schelde naar den Rijn voeren. Spreker zegt, dat, ofschoon er nog geen onderhandelaars zijn, men toch kan zeg gen, dat in deze kwestie een stap voor waarts is gedaan langs den weg van par ticuliere relaties. Spr. bepleit vervolgens toenadering tus schen de beide landen en juicht elkeu maatregel toe, die in dezen zin wordt ge nomen. Onze landen moeten elkaar be grijpen (toejuichingen op alle banken) zoowel op economisch als op strategisch gebied. Senator Segers herinnerde vervolgens aan de schitterende Nederlandsche deel neming aan de tentoonstellingen van Ant werpen en Luik en prees het werk van den heer Posthuma. In de parlementaire wereld zijn de betrekkingen met Neder land verbeterd. Wat betreft het kanaal van den Moerdijk, deze kwestie is in een nieuw stadium gekomen. Men spreekt van een nieuw ontwerp, dat het kanaal zou doen uitloopen op Willemstad. Dit ont werp verdient zeker grondig te worden onderzocht. Baron De Kerckhove d'Exaerde be pleitte vervolgens een Nederlandsch-Bel- gisch accoord voor den bouw van een tweede sluis in het kanaal Gent-Terneu- zen en vroeg, hoe het met de besprekin gen hierover stond. Eenige oudere spre kers sloten zich hierbij aan en verheug den zich over de verbeteringen in de betrekkingen. De Fronter Van Dieren sprak den wensch uit, dat op cultureel gebied een toenadering zal plaats heb ben. Op defensief militair terrein kunnen de twee landen profijt trekken van een entente. Het faillissement van Chr. Volmer, sigarenhandelaar te Middelburg, cura- trice Mej. Mr G. F. J. A. Adriaanse, is geëindigd met 'n uitkeering van 22.01619 pet. aan de concurrente schuldeischers. Goes. S. A. Leopold gehuldigd. De heer S. A. Leopold, leeraar aan de R. H. B. S. te Goes, ondervoorzitter der commissie voor de middelbare examens in de Fransche taal en in het bijzonder be last met de leiding van de A-examens, is gisteren door zijn collega's gehuldigd, naar aanleiding van het feit, dat hij gedu rende 25 jaar lid dier commissie is ge weest en door de Fransche regeering be noemd is tot Ridder in het Legioen van Eer. De voorzitter der commissie, de secre taris en een der leden, gaven uitdrukking aan de gevoelens van hoogachting en ge negenheid, die alle leden den heer Leo pold toedragen, aan wien zij namens de leden der A- en B-examens een geschenk hebben aangeboden. De jubilaris dankte de gevers in hartelijke bewoordingen. Op de aanbeveling voor de be trekking van secretaris der gemeente Al- blasserdam komt voor de heer K. van Es, gemeente-secretaris te Poortugaal, tevo ren commies ter secretarie alhier. Er wa- •ren 68 sollicitanten. Krulnlngen. Het zoontje van A. Bauer, d'ait zich vermaakte met polsstoksprin- gen, kwam zoo ongelukkig te vallen, d'at hij zijn linkerpols brak en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Wemeldinge. Bij het binnenkomen der Middensluis kreeg Donderdag de sleep boot „Jette" van de S. B. R. te Antwer pen, kapitein Ghr. van Reeth, de sleep- draad van het sleepschip „Tananarive" schipper Becker van Straatsburg, in de schroef. Na veel moeite gelukte het de draad weer vrij te maken, zoodat de reis kon worden voortgezet. en trad op hem toe, „Margo de Wilde. Vergeef me, dat ik u stoor in uw drie gende bezighouden, maar wat ik te zeg gen heb, kan geen uitstel lijden." Zonder het te weten begon Margo na genoeg met dezelfde woorden welke de luitenant gebezigd had' en Öit viel den majoor op, die intusschen volstrekt niet druk bezig was, maar in een lagen stoel bij den haard een Fransch romannetje zat te lezen. Hij trok een gezicht alsof meij hem op zijn eksteroogen trapte, en vergat in zijn drift zelfs de gewone be leefdheid van te groeten. „Maar wat.... juffrouw, zal ik dan nooit rust hebben van die ellendige zaakl Is 't weer over dien gevangen sergeant?" „Ik kom u spreken over Johan van Hoornebeke. UEd. heeft hem dus werke lijk doen veroordeelen?" „Mejuffrouw, spreek me, wat ik je bid den mag, over iets anders, of ik word nog gek!" „UEd. heeft dus in koelen bloede het doodvonnis geteekend van iemand, die, zooals ge zelf weet, volgens alle goddelij ke en menschelijke wetten vrij moest zijn, behalve volgens een vreemde krijgswet, op de bekrompenste wijze uitgelegd". Morgo stond voor den kleinen dikken majoor en vestigde haar doordringende blikken onbeweeglijk op zijn onrustige Het sleepschip „Maria", schipper de Zoeter, geladen met kolen, dat van Dordt bestemd was voor Gent, en dat go- sleept werd door de motorsleepboot „Ar chimedes", kapitein Fierzant van Pa- pendrecht, kwam Donderdag alhier bin nen met defect aan het roer. Het schip is naar den nieuwen loswal gesleept, waar getracht zal worden het roer te repareeren. Krabbendijke. Met ingang van 30 Aug. 1931 wordt dhr de Smooker ploegbaas bij de Ned. Spoorwegen alhier, overge plaatst naar Sliedrecht. Inplaats van dhr J. Zweedijk, die zijn benoeming tot lid van den gemeente raad niet aannam, is benoemd verklaard dhr Ph. Lagendijk, no. 2 van de G. H. lijst. Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst van de Rijksmiddelen over de maand Juni, in vergelijking met dezelfde maand van het vorige jaar was: Juni 1931 Juni 1930 Grondbelasting 1.063.911 3.933.398 Pers. belasting it 944.875 3.299.470 Ink. belasting tt 5.311.963 4.317.126 Vermogensbel. tt 947.294 a 736.629 Div.- en tant. bel. 1.816.930 a 2.579.159 Rechten o. d. inv. tt 4.960.843 tt 5.008.371 Statistiekrecht it 268.791 329.556 Accijns op zout it 146.211 127.378 gesl. 750.637 897.220 vrijn it 505.918 it 564.668 gedist. 2.633.335 it 2.619.581 bier if 1.175.686 it 1.486.983 suiker tt 4.550.733 it 4.141.642 tabak if 2.311.777 tt 2.523.052 Bel. gouden en zilv. werk. It 69.213 tt 86.489 Zegelrechten enz. tt 1.995.407 it 2.262.849 Reg. rechten enz. tt 1.265.063 tt 1.677.201 Rechten succ. enz. tt 3.378.781 tt 2.407.380 Dom., wegen en vaart. tt 242.286 tt 186.886 Opbr. der Staatslot tt 168.452 a 167.443 Opbr. der loodsg. a 334.578 a 375.623 Totaal 34.842.635 39.728.105 De opbrengst der grondbelasting (be lastingjaar 1931) betreft een-vierde van de hoofdsom dezer belasting, de overige drie-vierden worden uitgekeerd aan de gemeenten. Met ingang van het belastingjaar 1931 wordt de personeele belasting geheven ten bate van de gemeenten, zoodat de in dezen staat vermelde bedragen uitslui tend vroegere belastingjaren betreffen. Nederlanders naar Duitschland. Vanwege het Duitsche gezantschap te 's Gravenhage wordt het volgende mede gedeeld: De veronderstelling, dat Nederlandsche reizigers tijdens hun verblijf in Duitsch land Nederlandsch geld niet kunnen wis selen, is onjuist. Integendeel, alle ban ken nemen buitenlandsch geld aan en betalen door bemiddeling van de Rijks bank de waarde in Duitsch goud uit. Gekozen raadsleden niet toegelaten. In de gisteren gehouden raadsvergade ring der gemeente Zoeterwoude adviseer de de commissie, belast met het onder zoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden, tot niet-toelating van deze leden. De raad nam dit advies over met 6 tegen 3 stemmen. De oorzaak van deze niel-toelating is gelegen in het feit, dat er onregelmatigheden zouden zijn ge schied in een der stembureaux. Hier zou n.l. een zuster van het gestichj „De Goe de Herder" drie verpleegden, welke licha melijk niet hulpbehoevend waren, bij stand hebben verleend, zonder toestem ming van den voorzitter. De financieele toestand der gemeente Sleen. De Gemeenteraad van Sleen heeft na een langdurige geheime vergadering be sloten niet in te gaan op de wenschen van den Minister, dat de gemeente, wat de heffing van de gemeentefondsbelasting betreft, in de derde klasse moet worden gerangschikt. De voorzitter heeft de moeilijke situatie, waarin de gemeente is geraakt, doordat de Minister verdere subsidies, welke krachtens het sanee- oogjes, terwijl zij langzaam sprak, alsof zij een acte van beschuldiging voorlas. „Dat isdat is onjuist stamelde hij, van zijn stuk gebracht. „Gij hebt er dus in toegestemd en zelf aan medegewerkt om schande te brengen over de eerste familiën van ons land, en dat om een daad, die eerder lof dan strai eischte". „Wat kan ik er aan doen!" klaagde de gekwelde majoor, terwijl hij opstond, en de dikke handjes op elkaar klemmend voor Margo staan bleef. „Ik had hem graag willen redden, maar de krijgswet eischte het, en de kolonel eischte het mijn rang, mijn stand, mijn eer, alles stond op het spel, ja, misschien mijn leven ookl Kon ik dat alles maar opofferen terwijl het misschien toch niet zou ge holpen hebben? Waarom was de jongen ook zoo dwaas!" „Zoolang de wereld bestaat, zijn er en kele van zulke dwazen geweest, en zullen er zijn, hoop ik", zeide Margo, en nu het gelaat van den „dwazen jongen" met zijn vriendelijk gelaat weer voor haar geest stond nu ontviel haar het masker van koele hooghartigheid; ze zonk op de knie- en en riep schreiend: „O mijnheer, is er dan geen enkel middel om hem te red den?" „Geen enkel!" antwoordde Constance's ringsplan verleend worden, niet meer j wenscht te verleenen voor de Raad zijn wenschen heeft ingewilligd, uiteengezet en met aandrang geadviseerd den Minis ter zijn zin te geven. Behalve de heer Moes was geen der raadsleden bereid het advies van den voorzitter op te volgen. De Raad besloot dan ook met zeven tegen één stem te persisteeren bij zijn besluit. Uit de mededeelingen van den voorzitter, welke deze week de situatie nog aan het Departement zal bespreken, is gebleken dat de gemeente Zaterdag reeds niet meer in staat is de loopende uitgaven te doen, zoodat dan reeds vor deringen onbetaald zullen moeten worden gelaten. Spoorstaven uit Polen. Een order der Ned. Spoorwegen. De Ned. Spoorwégen hebben, in afwij king ,an de gewoonte, 27.000 ton spoor slaven in Polen besteld. Tot ihet vorige jaar werden deze orders gegeven aan de Belgische, Fransche en Duitsche fabrie ken, die vereenigd zijn in een internatio naal railssyndicaat. Een enkele maal ging er wel eens een hesteliing naar Engeland (o.m. in oorlogstijd;, waar de prijzen ech ter hooger zijn. Dit jaar was de order 'buitengewoon hoog gewoonlijk varieert de jaarlijk- i soke opdracht van 2025.000 ton en toen dan ooi een aanbieding gedaan werd door een Poolsche firma tegen een be langrijk logeren prijs, meende de directie der Ned. Spoorwegen daarvan gebruik te moeten maken. Het prijsverschil woog wel op tegen de bezwaren, 'die verbonden zijn aan levering uit Polen. Deze moeilijkheden bestaan o.a. in de onbekendheid van de nieuwe fabriek met de eiscthen der Ned. Spoorwegen, een noo'dzakelijke herkeuring etc. In Nederland worden spoorstaven tot np'g toe niet geproduceerd, zoodat men dus op buitenlandsch fabrikaat is aan gewezen. Bestrijding van boschbrand. De directie der Nederlandsche Heide maatschappij, heeft zich tot den minister van Defensie gewend met bet verzoet, baar in de gelegenheid te stellen in de garnizoenen, die daarvoor in aanmerking komen, voor officieren, kader en man schappen, 'die er 'belang in stellen, lezin gen te doen houden over bet blusiscben van bosch- en heidebranden. Niet alleen de minister, maar ook de aangeschreven garnizoens- en corpscoxo- mandanten hebben hierbij, de meest wel willende medewerking verleend. Thans worden in tal van garnizoens plaatsen lezingen over boschbrand gehou den. Ze worden verduidelijkt door lan taarnplaatjes. Met het 'houden der lezin gen is belast de houtvester De Koning te Arnhem. De financieele moeilijkheden van de gemeente Sleen. k Omtrent de financieele moeilijkheden der gemeente Sleen vernemen wij, dat de burgemeester een voorloopige regeling ge troffen heeft met de regeering, waardoor voor het oogenbhk de voornaamste bezwa voogd droevig. „Het eenige wat helpen kon, was gratie vragen aan den Keizer, en daarvoor is het nu te laat". „Geef dan uitstel; vertraag de uitvoe ring eenige dagen!" riep het meisje, ge troffen door dezen enkelen straal van hoop. „Wanneer ik maar acht dagen heb, of maar zes, dan zal ik naar zijn ouders gaan en ze opwekken om gratie te vra gen. Geef mij dat uitstel, dat staat toch in uw macht 1" ,,'tls te laat", sprak de majoor, bij verrassing overwonnen, „om elf uur zijn ze vertrokken...." „Elf uuri En eerst om drie uur zou 't vonnis voltrokken worden", zeide Margo angstig. Hij schudde zijn hoofd. „Dat is bekend gemaakt, opdat er niet al te veel nieuws gierigen bij zouden zijn. 'tls binnen dit uur afgeloopen". „Geef mij het bevel toch, mijnheerl" smeekte Margo, „ik heb een vlug paard en haal ze wel in. Ge hebt dan voor uzelf de voldoening, te weten, dat ge alles ge daan hebt om hem te redden. Geef mij het maar!" Wie kon tegen deze smeeking bestand blijven? De goedhartige kleine majoor allerminst. Haastig krabbelde hij eenige regels op een blad schrijfpapier en reikte dat aan 't meisje over. ren zijn overwonnen. De regeling komt hierop neer. dat aan de gemeente betalin gen worden gedaan van gelden uit bet gemeentefonds, die feitelijk pas aanmer kelijk later zouden behoeven te worden gedaan. Hierdoor is het de gemeente mogelijk ■de loonen en uitkeeringen aan behoeftigen gedurende de eerste weken te blijven ver zorgen, terwijl in dezen tijd gezocht kan worden naar een definitieve oplossing der moeilijkheden. Vooral ook in verband met het feit. dat ten opzichte der gemeente 1 "m.men 'de regeering haar houding in de zelfde quaestie nog moet bepalen, valt nog niet te zeggen in hoeverre het raadsbe- s'uit van j.l. Dinsdag verdere gevolgen na zich zal sleepen. Het gemeentebestuur v n Sleen heeft in Den Haag op den meest mogelijken spoed aangedrongen, omdat een goede gang van zaken vereischt, dat de erschillen van meening in deize belang rijke quaestie zoo spoedig mogelijk tot een oplossing worden gebracht. Landbouwconfllct In Drente. De samenwerkende landarbeidersbon- Jpt hebber aan de werkgeversorganisaties n het landbouwbedrijf in geheel Oostelijk Drente alsmede te Nieuweroord medege deeld, dat hunne leden de van werkgevers zijde aangeboden loonen en tarieven niet hebben aanvaard en dat, indien deze week Tene overeenstemming wordt verkregen, van arbeiderazijde met ingang van Maan dag 20 Juli de staking izal worden afge kondigd. Zoutraffinaderij contra gemeente. Tusschen de gemeente Bergen op Zoom en d'e N. V. Zoutraffinaderij' Kok te Ber gen op Zoom is een geschil gerezen. In 1896 had' de firma in deze gemeente far brieksterreinen aangekocht om aldaar 'n zoutraffinaderij tot stand te brengen. Daarvoor contracteerde zij' met de ge meente, dat zij op de Haven een plaats zou krijgen om te lossen, terwijl zij daar tegenover een beschoeiing moest maken. Nadat de gemeente in dit jaar de houten beschoeiing had vervangen door een be tonnen muur, werd het contract met de zoutraffinaderij' opgezegd. De firma Kok meende, dat de gemeente niet het recht had, aldus te handelen, daar in het con tract was bepaald, dat de gemeente eerst dan het contract kon verbreken, als zij 'de losplaats voor eigen doeleinden ging 'gebruiken. Daarom ging zij' een proce dure aan, om zoodoende door den rech ter te kunnen doen uitmaken wie in deze 'gelijk had. De gemeente nu heeft Dinsdagmiddag de kraan van de firma onklaar doen ma ken. Toen d!e directie v.an de firma Kok het personeel meedeelde, dat zij geen verdere uitbetaling der loonen zou doen heeft h-et kans gezien, de kraan weer te herstellen, doch gistermorgen heeft men Van gemeentewege andermaal de kraan onklaar gemaakt en werd het personeel d'oor de politie belet, de kraan te hen stellen. Daar d'e directie der zoutraffinaderij geen geweldpogingen wenscht, heeft zij via .haar raadsman den rechter te Bre da verzacht deze zaak heden in kort ge ding te behandelen. „O dank u!" riep Margo, greep het aan en keerde zich meteen naar de deur. „Ja, wacht eens, beloof me, dat als.." doch Margo was al in de gang bij de bui tendeur. Een oogenblik later zag de ma joor haar langs de ramen snellen als een gejaagde hinde. „Daar gaat ze", mompelde hij. „Ik wou dat., maar 'tis toch te laat. Wat is dat toch een miserabele historie. Van weers kanten besprongen! 't Was me wel twaalfhonderd Zeeuwen waard wanneer ze niet gebeurd was. Enfin, 't is gebeurd, en wat helpt het, er nabetrachting over te houden!" Hij nam het boek weer op en beproef de verder te lezen. Margo snelde intusschen naar huis en zocht daar haar rijknecht op. „Hans, maak zoo vlug als je kunt mijn paard klaar en breng het naar de Zijl poort; ik zal je daar wachten. Maar doe het vooral zoo vlug mogelijk, hoor je!" Hans keek verbaasd op, doch zei al leen: ,,'kZal mijn best doen, juffer", en haastte zich naar den stal. Zijn meesteres verliet het huis; sloeg de sluier over 't ge laat en ging met snelle schreden de Groote Markt over en de Zijlstraat in. (Wordt vervolgd.) Na een gemeenschappelijken maaltijd werd door de oud-leerlingen van Land- bouwwintercursussen, in auto's een rondrit door 't eiland Tholen gemaakt. Even voor de „start" op het fraaie marktplein te St. Maartensdijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5