No. 242 Vrijdag 17 Juli 1931 45e Jaargang iano's. wapening I Dagblad voor de Provincie Zeeland HendriksB Co's Bank N.V. Goes DELBURG. EERSTE BLAD. T GOES EURS OP »IE-BASIS terneuzen zierikzee breskens :n r verkoop i M. twapenings- te houden. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. De financieële crisis in Duitschland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" Binnenland. de van verkrijg- xnnia- :it wol; j, in naam der ring der naties Administratie elding op de Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange "Vorststraat 70, does. Tel.: Redactie en Administratie No. li. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Aboan©*no*,*ripHJp: Per 3 sna8Q.de*.. tr- uoo p** L»«<5 snmwer* Prijs der AdverlentlSn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Over dit onderwerp schrijft de „Stan daard": De vorige week schreven we: ieder weet wel, dat het in Duitschland slecht staat. Maar „ieder" weet niet hoe erg het is. Nog spoediger dan wijzelf eigenlijk ver wacht hadden, is de waarheid nu voor aller oog gebleken. Wijzelf hadden nog eenige hoop ge koesterd, dat Hoovers aanbod de adem pauze zou hebben gebracht, die noodig was om de vereisebte zuivering tot stand te brengen. Dit beeft niet zoo mogen zijn. De catastrophe is tóch gekomen. De fout, waarvan Duitschland vroeg of laat de ernstige gevolgen moest ondervin den, lag in de omstandigheid, dat bet in sterke mate werkte met in het buitenland geleend geld. Onze hoofdredacteur heeft, naast vele anderen, reeds ten vorigen jare daar tegen in een Duitsch maandschrift zijn waarschuwende stem doen hooren. Maar de afhankelijkheid bleef en is sindsdien nog eer toe- dan afgenomen. Nu valt toe te geven, dat de zaak moei lijk was. De zware schuldverplichtingen aan de buitenlandsche schuldeischers vormden een ernstige belemmering voor binnenlandsche kapitaalvorming, terwijl het liquide geldkapitaal in Duitschland, door de inflatie in het begin der jaren twintig, grootendeels was vernietigd. Dat men zich hielp met geleend geld uit het buitenland is dus hegrijpelijk. Ook niet af te keuren. Echter had men tijdig dienen te zorgen, dat men dit geld op langen ter mijn gekregen had. Nu was het meest z.g. „kort geld", d.i. geld, dat op korten termijn weer terugge vorderd kon worden. En natuurlijk terug gevorderd werd, toen de eerste teekenen zichtbaar werden, dat er iets haperde Zóó kwam de wagen vast te zitten. En het is nu maar te hopen, dat er en spoedig eenige hulp wordt verleend. Vóór men in Duitschland, uit wanhoop, tot maatregelen overgaat, die van den wal in de sloot zouden helpen. Inmiddels is ook reeds de waarheid ge bleken van wat we voor een paar dagen schreven: een ontredderd Centraal-Euro- pa is voor ons werelddeel, wat een dood ziek hart is voor het menschelijk orga nisme. Immers een Duitschland, dat niet koo- pen kan, beteekent, dat er andere landen zijn, die niet verkoopen. Reeds begint men dan ook in ons land al de gevolgen te ondervinden van de stagnatie bij onze Oostelijke buren. En als er niet spoedig verbetering komt, wordt dat nog heel wat erger. Wanneer zal men toch eens werkelijk inzien, dat de welvaart van de landen af hankelijk is van aller welvaart? Dat we niet meer leven in den tijd, waarin buur man arm kon zijn, terwijl het onszelf toch goed kon gaan? Er bestaan geen gesloten nationale huishoudingen meer. We hangen allen van elkaar af. V Conservatief en reacflonnair. Toen op 5 April 1566 de Edelen zich naar de Landvoogdes begaven om het be kende smeekschrift te overhandigen sprak Barlaymont om haar gerust te stellen: Ge ne sont que des Geux. Het zijn maar bedelaars. Deze naam als een scheldnaam bedoeld is voor velen tot een eerenaam geworden. Geuzen wilden ze zijn en blijven en nog tot in dezen tijd wordt met trots gewaagd van het Geuzenbloed. In onze dagen is het gewoonte gewor den om hen die trachten het leven in al zijn verhoudingen in overeenstemming te brengen met Gods Woord te betitelen als conservatief of reactionnair. Wie niet meezingt in het koor der z.g. democraten, wordt al spoedig met het etiquet conservatief versierd of als reac tionnair gebrandmerkt. Nu kan met deze woorden inderdaad een verkeerd standpunt en verkeerde nei gingen worden aangeduid. Er zijn menschen die slechts één ant woord hebben op de vele vragen van den dag: alles bij bet oude laten, terug naar L vroegere toestanden. Alles wat nieuw is zonder meer veroordeelen. Daartoe behooren niet zij, die met hun Christendom ernst maken en die heel het leven met de Christelijke beginselen zoe ken te doordringen. En wanneer dezulken zooals dat re gel geworden is als conservatief en reactionnair worden betiteld, welnu, dan zullen ze deze scheldnamen als eeretitels hebben te aanvaarden. Conservatief; vasthoudend aan het oude, aan de oude belijdenis, aan een als verouderd aangemerkte levensmoraal, aan het oude gezins- en huwelijksleven, aan de oude soberheid en eenvoud. Bovenal wandelend op de oude paden, uitgestippeld in het oude Boek, hetwelk, omdat het een levend Woord is, ons kan behoeden voor een conservatisme in den verkeerden zin. Conservatief en reactionnair. Reageeerend tegen alles, wat ons van Gods Woord afvoert tegen de nieu were, in vele opzichten heidensche mo raal, die voor ons volk verderfelijk dreigt te worden, tegen valsche voorspiegelingen als zou het, door allerlei maatregelen te nemen mogelijk zijn, een hemel op aarde te brengen. Wanneer men ons op dergelijke gron den van conservatisme beschuldigd en als reactionnairen nawijst, dan moet ons dat een eer zijn. Wij moeten den moed hebben conser vatief te zijn als het moet; reactionnair als de omstandigheden dat eischen. Opluchting te Berlijn. Brttnlng en Curtius gaan naar Parijs. Als het meest belangrijke nieuws wordt op dit oogenhlik beschouwd, dat de Duit- sche ministers Brüning en Curtius mor gen naar Parijs gaan om met de Fransche regeering te confereeren. Men verwacht, dat te Parijs een zekere toenadering en overeenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland tot stand zal komen, aangezien men niet kan aanne men, dat de Duitsche staatslieden de reis zouden ondernemen, indien zij geen grond hadden te veronderstellen, dat Frankrijk tot tegemoetkomingen bereid is. In het feit, dat de Duitsche rijkskanse lier Brüning en de rijks-minister van bui tenlandsche zaken, Curtius, op uitnoodl- ging der Fransche regeering zich naar Parijs zullen begeven, ziet 't Havas-agent- schap een bewijs, dat het gevoel van inter nationale solidariteit voortdurend sterker wordt. Men verwacht dat Brüning en Cur tius Zaterdag te Parijs zullen arrivee- ren. De besprekingen kunnen dan een zeer positief karakter hebben. In verband met de dringende crisis zullen ze zonder onderbreking worden voortgezet, in de hoop, dat men tot een principieele over eenstemming zal geraken. Zoodra het re sultaat bereikt is, zullen de onderhande lingen, overeenkomstig den wensch der Engelsche regeering, te Londen worden voortgezet. Uit Berlijn wordt hieromtrent nog na der gemeld: „Door dezen loop van zaken heeft de de internationale situatie voor Duitsch land een geheel ander en een veel beter aanzien gekregen. Dit kan men zeggen zonder op de resultaten van de Parijsche en Londensche besprekingen vooruit te loopen. De groote moeilijkheid voor de Duitsche regeering was immers om den weg naar Parijs vrij te maken. Dit scheen in de laatste dagen alleen te kunnen gebeuren door een initiatief van haar zelf, hetwelk op de een of andere wijze als geruststelling voor de Franschen kon worden uitgelegd als een betuiging van den wil tot vrede en internationale samenwerking. Maar dit gebaar in deze richting zou door de zich noemende nationale partijen worden uit gelegd als een opofferen van de nationale eer en waardigheid, als een doorgaan on der het Caudijnsche juk. Zoodra echter een dergelijke uitlegging in het binnen land mogelijk is, zou het effect van de FransohDuitsche (toenadering van te voren reeds zijn bedorven, d. w. z. er was op deze wijze wel een grondslag voor de onderhandelingen te leggen, maar tege lijkertijd zou der regeering in het binnen land de grond onder die voeten zijn. weg gezakt. De eenige manier om aan dit dilemma te ontkomen, was zonder verdere omwe gen en zonder voorafgaande verklaringen in het openbaar, rechtstreeks met de on derhandelingen te beginnen. Daardoor geeft immers geen van beide partijen bij voorbaat iets van zijn standpunt prijs. De terugslag van de Berlijnsche moeilijkhe den op de internationale beurzen en de verstandige raadgevingen der Engelschen, daaraan schrijft men hier de wending toe. Zeker, de Duitsche staatslieden zullen ook te Parijs nog sterk gebonden zijn door de binnenlandsche constellatie in Duitsch land, waarvoor men in Frankrijk zoo wei nig waardeering koestert en het heele werk, dat tot een uiteindelijk gunstig resul taat zal moeten voeren, moet nog begin nen. Maar het k a n nu beginnen en de groot ste zorg van de laatste dagen is daardoor weggenomen, de zorg óf het wel mogelijk zou zijn binnen afzienbaren tijd tot een beginte komen. De stemming te Londen merkbaar verbeterd. Uit Londen wordt gemeld: In den loop van den dag is de stem ming in de City merkbaar verbeterd. Het bericht, dat Rijkskanselier dr Brü ning en Dr Curtius naar Parijs zullen gaan, wordt hier als een nieuw teeken beschouwd, voor de opklaring van de politieke atmosfeer. Ook het uitblijven eener discontoverhooging door de Bank van Engeland miste zijn gunstige uitwer king niet. Het wordt hier als een bewijs van vertrouwen opgevat. Het duidelijkst kwam gelukkig het grootere vertrouwen in het herstel van den Markenkoers tot uitdrukking. Deze is zuiver het gevolg van stemmingsfac toren. Handel in Marken heeft niet plaats. Op 't laatst noteerde de Mark tusschen 20.50 en 21. Voorts valt een zeer krach tige koersverbetering van de Duitsche fondsen te noemen. Vergeleken bij den slotkoers van gisteren is de Young-leening vandaag acht punten tot 60, de Dawes- leening vijf pnt. tot 86 en de Kali-leening eveneens met vijf pnt tot 90 gestegen. Frankrijk in beginsel bereid tot hulp. Volgens te Londen binnengekomen be richten zal de toestand, dien de Duitsche ministers bij hun aankomst te Parijs zul len aantreffen, er ongeveer als volgt uit zien: Men zal beginnen met hen uiteen te zetten, dat zij thans een unieke gele genheid hebben, Duitschland van een bankroet te redden, de Fransch-Duitsche betrekkingen te verbeteren, en de zwaar geladen atmosfeer van Europa te ontla den. Men zal een beroep op hen doen, financiëele en politieke garanties te ge ven, doch er hierbij tevens op wijzen, dat men niet uit is op vernedering van Duitschland. Te Londen is men van meening, dat de overeenstemming te Parijs reeds zoover is gevorderd, dat de Duitsche ministers als het ware voor „faits accomplis" zul len worden gesteld. Een leening van 500 millioen dollar? Volgens particuliere inlichtingen, die New-Yorksche bankiers uit Parijs ont vangen hebben, zou het plan tot finan- ciëelen steun aan Duitschland, dat heden aan den Franschen ministerraad is voor gelegd, een leening van 500 millioen dol lar voorzien, gegarandeerd door de Duit sche douane-inkomsten. Het leven te Berlijn weer normaal? Uit Berlijn werd gisteravond aan de „N. R. Crt" gemeld: In alle gedeelten van Berlijn heerscht volledige rust, de politieke strijd schijnt verstomd. De arbeiders, de bedienden, de werkloozen en de rentetrekkers zijn vol daan, daar ze thans de groep burgers in den staat vormen, die zich niet bezorgd dienen te maken. Ze weten dat hun loo- nen, salarissen, renten en ondersteunin gen stipt op tijd worden betaald en dat ze er beter aan toe zijn, dan diegenen, die niet tot de loontrekkers of onder steunden behooren of geld op de bank hebben, waar ze toch niet aan kunnen komen. Het leven was vandaag weder vrijwel geheel normaal te Berlijn. In de winkels en op de markten werd gekocht en in de hotels en restaurants gingen en kwa men de bezoekers. Er bestaat voor de vreemdelingen, die van plan waren naar Duitschland te reizen, ook geen enkele reden om dit plan niet ten uitvoer te brongen. In alle reisbureaus en hotels worden travellers cheques en buitenland sche bankbiljetten in betaling genomen. Deze bankbiljetten moeten daarna natuur lijk ter beschikking van de rijksbank worden gesteld. Het drukst was het eigenlijk voor en in de filialen van de spaarbanken. Voor de meeste filialen stond reeds in de vroe ge ochtenduren een dichte drom men schen, wachtend op het openen der lo ketten. Bedragen tot honderd mark wer den meestal terstond uitgekeerd, de noo- dige kasgelden stonden voorts ook hier ter beschikking. De levensmiddelenvoorziening van Ber lijn laat in geen enkel opzicht te wenschen over. Opmerkelijk is, dat de prijzen gee nerlei verandering hebben ondergaan. Ook heden zijn nog ondanks de moeilijkheden met het betalen in vreemd geld, nog zen dingen fruit en groenten aangekomen. Alle treinen, die Borlijn heden verlieten, hadden een normaal aantal reizigers. De treinen, die uit het Oostzeegebied kwa men, waren tamelijk vol, daar het slech te weer menigeen naar huis toe dreef. Geen bijeenroeping van clen Rijksdag. In de vergadering, die het Senioren convent van den Rijksdag vandaag zal houden, zal het voorstel tot het bijeen roepen van het Huis worden verworpen, daar thans ook de sociaal-democraten officiéél besloten hebben tegen te stem men. Een dezer dagen zullen de sinds ge- ruimen tijd aangekondigde besprekingen over de wijziging van de noodverordening van 6 Juni beginnen. In parlementaire kringen is men er van overtuigd, dat regeering en partijen het hierbij eens zullen worden. België's bewapening. Overeenkomstig het verzoek dier Bel gische regeering heeft het Volkenbonds secretariaat België's opgaven over dien stand' der bewapening gepubliceerd. België verklaart, de meening der Brit- sche regeering te deelen, dat de opgaven zoo overzichtig mogelijk moeten zij;: en daarom is gebruik gemaakt van de ta bellen, die aan het ontwerp-ontwape- ningsconventie verbonden zijn. Spanning tusschen China en Japan. Uit Nanking wordt gemeld, dat het antwoord van Japan op de Chineesche nota in verband met de gebeurtenissen op Korea onbevredigend wordt geacht, omdat Japan wel zijn leedwezen uit spreekt, doch de verantwoordelijkheid en volledige schadevergoeding afwijst, en slechts een financieelen steun aan de be nadeelden wil verstrekken. Een tweede Chineesche nota wordt voorbereid, waarin deugdelijke voorzorgs maatregelen en volledige schadevergoe ding van door Chineezen geleden verlie zen en voorts bestraffing van de verant woordelijke personen worden geëischt. Volgens bericht uit Shangai wordt daar een actie ondernomen, om een boycot van Japansche koopwaren in het leven te roe pen, naar gezegd wordt, als represaille voor de onlusten op Korea. Sprinkhanenplaag In Transjordanië. Uit Jeruzalem wordt gemeld: Wolken van sprinkhanen zijn neergestreken in het zuiden van Transjordanië en daar de plantengroei onvoldoende was, heb ben zij zelfs troepen schapen aangeval len. Blijkbaar heeft de regeering niet de noodige maatregelen tegen die invasie genomen, met het gevolg, dat de oogst grootendeels vernield werd. Niet terug naar het paradijs. In een onderhoud met journalisten heeft de gewezen leider van de Sowj et- Russische handelsdelegatie te Warschau, ir. Woelkowitsj, die eenige dagen geleden geweigerd heeft naar Moskou terug te keeren, meegedeeld, dat hij in de naaste toekomst een groot aantal documenten zal publiceeren, welke onthullingen over de werkzaamheden van de Gepeoe in Po len behelzen. De commu tójten en de kerk. Uit Moskou wordt gemeld, dat de cen trale controlecommissie van de Commu nistische Partij er de aandacht op heeft gevestigd, dat den laatsten tijd is gecon stateerd, dat leden der Communistische Partij in de dorpen, ondanks hun lid maatschap van ae partij, nog tot een kerkgenootschap behooren, in vele geval len zelfs de functie van ouderling ver vullen. Aangezien, naar de meening van de centrale controle-commissie, een com munist niet tot een kerkelijke gemeente kan behooren, heeft zij bevolen, dat deze Binnenland. De opbrengst der Rijksmiddelen. Do verhouding België-Nederland. Onze koleninvoer in Frankrijk sterk ver minderd. Buitenland. De financieele crisis in Duitschland. Teleurstelling met bet Albert-kanaal. communisten direct uit de partij moeten worden gestooten en streng moeten wor den gestraft. Communisten trachten onlusten uit te lokken. Gisteravond is het naar aanleiding van den communistischen werkloozendag te Dresden tot groote samenscholingen geko men. Twee po'litie-agenten. werden door de menigte overvallen. Een hunner werd daarbij ernstig gewond. De agent schoot en verwondde een man en een vrouw. De vrouw moest naar het ziekenhuis worden gebracht. -Zeven personen werden gearres teerd. Te Darmstadt kwam het eveneens eenige malen tot samenscholingen van werk loozen. Er werden 20 personen gearresteerd. De -demonstranten vielen de politie-agen- ten met metalen staven aan. In de avonduren werden in de Altstadt verscheidene groote samenscholingen uit eengedreven, waarbij van politiezijde vele schoten werden gelost. Een demonstrant werd door een slag met een gummiknup pel zwaar gewond. Te Schwerte bij Dortmund ontstond een botsing met de politie, waarbij de politie tenslotte van -haar vuurwapenen gebruik moest maken. Een der demonstranten werd gedood en een zwaar gewond. Te Frankfurt moest de politie eenige malen demonstraties van werkloozen uit een drijven. Daarbij werden meer dan honderd personen gearresteerd. Ook te Gelsen'kirchen en te Karlsruhe hebben communistische opstootjes plaats gehad. Korte berichten. Het wetsontwerp inzake de werk loosheidsverzekering in Engeland is door de commissie, belast met de bestudeering, na een zitting van 19 uur aangenomen. Uit Toechou wordt gemeld, dat de Amerikaansche zendelinge, die eenige da gen geleden door bandieten gevangen ge nomen is, weer op vrije voeten gesteld is. De Nationale Raad van Oostenrijk heeft in zijn Woensdag gehouden zitting het Handelsverdrag met Hongarije aan genomen met de, stemmen der sociaal de mocraten tegen. Aan de St. Ladislaustraat te Boeda pest is gister door onbekende oorzaak een nieuw gebouw van vier verdiepingen in gestort. Reeds zijn een doode en elf gewon den onder het puin gevonden, maar men vermoedt dat er nog meer slachtoffers zijn. - Op 10 Juli is niet ver van de grens van Oeganda en Soedan een vliegtuig voor landopmetingen in den Boven-Nijl geval len. Van de drie inzittenden zijn er twee verdronken. Sir Isaac Isaacs, de gouverneur- generaal van Australië, heeft zich bereid verklaard zijn jaarlijksch salaris met 1100 pd. te doen verminderen. Kleinhandelsprijzen van eenige verbruiksartikelen. Door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid werden de hoogleeraren, Prof. Dr. N. J. Polak te Rotterdam en Prof. H. A. Kaag te Tilburg uitgenoodigd van advies te willen dienen inzake de vraag door welke oorzaken en in welke mate de kleinhandelsprijzen van tal van veriumiksarti keleu (of van de P^ondstof-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1