NTA" ste Afbraak, No. 241 Donderdag 16 Jnli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes THE >RTING idding aakveiling. EVELAND. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" Uit de Provincie lats in een kuil was dit aantal oppen gestegen, rijsdruk en vin der de h on der ingen heerschte temming, welke uur werkt, zoo- vroeg opstaan, aar de veiling tuiniers hun an. Om 10 uur .V.V. zoo groot, uur werd ge in de beide vei- igen. Besloten it de veilingbe- m niet geheel te en 50 cent zou- daarvan geheel lelp eenigszins, groot, dat, of- ins stegen, toch baar bleef naar ïische berichten zoek van Duit- .uidend vermin- racht voor hun Handelsaffaires ken. 1GUSTUS (1- EN VERF- tN ZIJOEN JAPONNEN (om gemaakt, als room, maar )m. pTERSTRAND- leldinge, maakt als strandgoed litsche vlieger, ïerkt I.P.D. zonder merken, met 2 riemen ider merken. B.E.H.B./M.R.P., t, lang 30 M. jrecht te hebben goederen, kun- |n ter Secretarie, van 912 uur |e Goes, zal t.o.v. IOER, op 17 JULI, jr (o.t.), aan de |ten verzoeke van pen enhout, t pand, alwaar ie 'kantoren van t te Goes, w.o.: [•balken, lichte en l Balken, Palen, Solder- en Sdhot- iRamen, Latten, benevens 1400 ve pannen. IJBOER te Kort- boeke van dhrn IN, 18 JULI 1931, ipes: iven, 9 uur des iepslading |>rp), 12 uur des 1CHTEN uur des mid- 1CHTEN E AFBRAAK, Balkhout, w.o. voor schuren partij Dak-, Schotdelen, Dam- .atten, Schroten, partij 2X3 Dilt- 50 Ramen, ver- ;ef. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No, 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Aboaaer«.5'???p?!jp; Per 3 meenden ps>r ra?st, Lotso dnmsnei'8 fo ns Prijs der Adverienttën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. BI] abonnement belangrijke korting. V Hoe kan dat? Hoe kan dat, vraagt een van onze lezers, „De Zeeuw" heeft steeds gewaarschuwd tegen de propaganda voor ontwapening en nu komt er een opwekking om de ont- wapenings-adresbeweging van de Dag bladpers te steunen. Hoe kan dat nu? Het antwoord is niet moeilijk te geven. Ons blad heeft inderdaad voortdurend gewaarschuwd tegen de misleidende en gevaarlijke propaganda voor eenzijdige nationale ontwapening. Maar daarom gaat het hier niet. Het volgend voorjaar wordt te Genève een internationale conferentie gehouden, die ten doel heeft middelen te zoeken die kunnen leiden tot beperking van de bewapening. Het doel van deze conferentie is pogin gen te doen om de internationale samen leving op zoodanigen voet te regelen dat niet de macht maar het recht beslist, dat er tusschen de volkeren betere verhoudin gen worden verkregen. En nu is 'twaar dat we van al die dingen niet te 'hooge verwachtingen mo gen koesteren, en is 't ook waar, dat de oorlog niet zal verdwijnen omdat de w o r- t e 1 van den oorlog, de zonde, niet wordt weggenomen, maar dit verandert niet onze roeping om naar vermogen tot het ver krijgen van betere verhoudingen en de vermindering van het oorlogsgevaar mee te werken. In het program van actie voor de stem bus van 1929 werd dan ook o.m. ge vraagd: „Krachtige medewerking aan alle maat regelen, die de heerschappij van het recht in het leven der volkeren helpen bevor deren en mitsdien bijdragen tot beteuge ling van den oorlog, zoomede aan de po gingen ondernomen om te geraken tot ge lijktijdige en wederzijdsche vermindering van bewapening." In de toelichting van dit programpunt heette het o.m.: Deze paragraaf vraagt om medewer king aan maatregelen die de heer schappij van hetrecht kun nen bevorderen. Geen passieve mede werking in den zin van aanvaarden wat er op dit gebied tot stand komt, maax krachtige, d.i. actieve medewerking; be vordering van alles wat op dit gebied on dernomen wordt; in het eerste gelid staan. De menschheid is een organisch geheel, waarvan elk volk een levend lid is, en de betrekkingen tusschen de leden van dit organisme kunnen alleen op recht wor den gevestigd, moeten door het recht wor den beheerscht. Waar de heerschappij van het recht ontbreekt of op te zwakke wijze tot uiting komt, daar komt de macht aan het woord, daar dringt het geweld naar voren. Be vestiging van het recht beteekent dus be teugeling van den oorlog. Natuurlijk verstaan we dat niet zoo, alsof de mensch in staat zou zijn den oor log voor goed uit de wereld te helpen. Gods Woord leert anders. Maar daaruit volgt niet, dat we ons zouden mogen onthouden van pogingen om het wapengeweld in het leven der vol keren naar den achtergrond te dringen. De zonde zal in deze bedeeling niet uitge roeid worden, maar toch moeten we haar blijven bestrijden. En niet anders staat het op het terrein van de verhouding tus schen de volkeren. Daarom meedoen, goed mee doen, onbeschroomd mee doen aan alles wat het recht in het le ven der volkeren kan helpen bevorde ren." Welnu dit is ook het doel van de z.g. Ontwapeningsconferentie, terwijl zooals gezegd het dagbladpetitionnement bedoelt den arbeid te steunen. Toegegeven kan worden dat de redactie duidelijker had kunnen zijn evenals het waar is, dat deze adresbeweging wordt aanbevolen met artikelen die wij niet gaarne voor onze rekening zouden nemen. Wanneer we echter in 't oog houden het karakter van de te houden Conferen tie, dan kan er o.i. geen bezwaar zijn deze actie te steunen. DE FINANCIEELE CRISIS IN DUITSCHLAND. Een radio-rede van minister Dietrich. Minister Dietrich heeft gisteravond in een radio-rede een verklaring van den toestand en de nieuwe noodverordening gegeven. De minister zeide, dat het Rijk alles gedaan had wat in zijn vermogen was om de catastrofe te verhoeden, maar dat het opvragen door het buitenland van de credieten op korten termijn, die die ongeveer 7.5 tot 8 milliard bedroegen tot de plotselinge ontwikkeling van de crisis had gevoerd. Ware het voorstel-Hoover onmiddelijk aangenomen, dan zou er waarschijnlijk nog niets gebeurd zijn, maar de strijd van 14 dagen, die men er in Frankrijk om had moeten voeren, had ten zeerste tot versterking der algemeene onrust bijge dragen. Een groote schuld trof ook die Duit- schers, die onze toestanden altijd zwar ter afschilderen dan zij in werkelijkheid waren en de gewetenioozen, die hun geld naar het buitenland hadden gebracht. De geruchten, die hierover liepen, waren echter sterk overdreven, reeds om de eenvoudige reden, dat er maar weinig Duitschers meer zijn, die hun geld niet hard noodig hebben tot financiering van den handel en de industrie in het bin nenland. De spaarkassen ha'dden 12 milliard mark aan inleggelden en deze waren ab soluut veilig mits niet iedereen al zijn geld ervan terug haalde. Om dat te voor komen waren zij ook drie dagen geslo ten geweest, maar de nieuwe noodveror dening die vannacht tot stand is geko men, bepaalt, dat vandaag (Donderdag) zoowel banken als spaarkassen in be perkte mate heropend zullen worden voor de uitbetaling van loonen, verzeke ringen, belastingschulden maar niet voor de spaarders, die geen bedrijf of beroep uitoefenen dat kapitaal vereischt. De Rijksbank heeft 300 millioen uit de ontvangsten der post beschikbaar gesteld en spr. verwachtte, dat reeds vandaag de uitbetalingen in hoofdzaak zonder moei lijkheden zouden kunnen geschieden. Het gepraat over nieuwe inflatie door vermeerdering van de bankbiljetten-cir culatie was eveneens pure onzin of kwaad willigheid. Voor den oorlog was 33 pet van den bankbiljetten omloop door goud gedekt, thans 40 pet. De Rijksbank zou ongetwijfeld biljetten moeten drukken, maar zóó, dat de dekking niet onder de 35 pet. zou komen, dus in elk geval nog boven het percentage van 1914. Ook de rentemark, zoover die nog in omloop is, blijft absoluut veilig en vertrouwd en door een gezamenlijke hy potheek op alle grondstukken gewaar borgd. Men kan dus evengoed rentemark- biljetten accepteeren als rijksmark biljet ten. De verordening over de deviezen. Spr. deelde daarop mede, dat de ter- mijnhandel en handel in buitenlandsche betalingsmiddelen verboden blijven, met dien verstande, dat alle aankoopen van buitenlandsche deviezen slechts door mid del van de Rijksbank en hare filialen zul len mogen geschieden. Alleen de officiëele Berlijnsche noteeringen zullen als in het binnenland geldende koersen voor bui tenlandsche deviezen gelden. Cheques van de eene bank op de an dere kunnen afgegeven worden tot de helft van het bedrag, dat de trekker bij zijn bank tegoed beeft. Opdat er geen Duitsch geld naar het buitenland zal kunnen „abgeschoten" worden, zijn ge vangenisstraffen en boeten tot het tien voudige van het desbetreffende bedrag bepaald voor hen, die deze deviezen-ver ordening zouden trachten te overtreden. De minister waarschuwde ten slotte met grooten nadruk tegen de verspreiding van berichten over noodgeld of po gingen om noodgeld uit te geven. Het publiek moest goed begrijpen dat alleen het wettige Duitsche geld betaalmiddel was en bleef en dat ieder, die noodgeld zou acoepteeren, later zou ondervinden, dat het absoluut geen waarde had en dus niet inwisselbaar wa®. Spr. vertrouwde, dat zijn uiteenzetting die bij door zijn volle gezag als rijks minister wenschte te dekken, er vandaag toe zou bijdragen, dat niemand zijn geld zou verbergen maar iedereen zou trach ten door zijn dagelijksche behoeften te betalen, het geld in circulatie te houden. Het eenige gevaar was het „hamsteren" van geld. Verhooging van rentetarieven. De Duitsche Rijksbank heeft besloten, met ingang van 16 Juli het wisseldisconto van 7 pet. tot 10 pet. te verhoogen en de beleeningsrente van 8 tot 15 pet. De Algemeene Raad heeft goedgekeurd de bij de wet vastgestelde dekkingsgren- zen te verlagen. Dit besluit, zegt het „Hbld.", draagt uiteraard het kenmerk uit den nood, waarin Duitschland zich bevindt, te zijn geboren. Een verhooging van het dis conto met 3 pet. en van de beleenings rente met 7 pet. zal wel in de geschiede nis der bankpolitiek nog niet zijn voor gekomen. Blijkbaar houdt het besluit verband met de heropening der particuliere ban ken op heden en wil de Rijksbank gewa pend zijn tegen al te sterke eischen, die zij vreest. Credietbeperking acht de Rijks bank blijkbaar niet voldoende en daarom neemt zij het middel te baat van een zeer sterke verhooging van disconto en rentevoet voor beleeningen. Dat zij desondanks er rekening mede houdt, dat een krachtig beroep op haar zal worden gedaan blijkt uit het tevens genomen besluit, het dekkingspercentage te verlagen, dat tot innerlijke verzwak king van de Duitsche munteenheid moet leiden. Het ligt voor de hand, dat de verhoo ging van den officieelen rentevoet, de lasten ook van het Duitsche bedrijfsleven die reeds zwaar zijn en in dezen tijd moei lijk te dragen, nog versterkt. Het voorstel van Hoover. De Italiaansche en Fransche regeerin gen hebben, aldus een Wolff-bericht uit Berlijn, medegedeeld, dat zij. de 15 Juli vervallen herstelbetalingen niet verwach ten. De Tsjechoslowaaksche gezant te Was hington heeft gisteren aan onderstaats secretaris Castle medegedeeld, dat de Tsje choslowaaksche regeering het voorstel van Hoover onvoorwaardelijk aanvaardt. Het ontwapeningsvraagstuk. Mussolini heeft in een onderhoud met een vertegenwoordiger van een Ameri- kaansch nieuwsagentschap over het ont wapeningsvraagstuk gesproken, waarbij hij o.a. verklaarde, dat de beste waarborg voor het slagen van de conferentie de deelneming van de Vereenigde Staten zal zijn. Door de ontwapening zouden de groote mogendheden verlichting vinden, aan gezien de uitgaven voor de bewapening al te zeer op de begrootingen van de ver schillende landen drukken. De storm van de vorige week. Uit Stockholm wordt gemeld; Er komen hier nog telkens berichten binnen over den hevigen storm die vo rige week Woensdag en Donderdag in Zuid-Zweden woedde. Vrijwel overal zijn de telefoon- en telegraafdraden weer ge maakt en ook de electrische geleidingen zijn hersteld. Verschillende plaatsen heb ben tot Zaterdag zonder electrischen stroom gezeten. Het blijkt, dat Donder dagavond alle telefoonverbindingen tus schen Zuid-Zweden en Duitschland op één na defect waren. Op verschillende plaatsen langs de Oostkust zoowel als langs de Westkust zijn windsnelheden van over de dertig meter per seconde geregistreerd. Te Ystad is tusschen Woensdagavond 7 uur en donderdagavond 7 uur 117,5 m.M. neerslag gevallen, waarvan 18,2 m.M. voor Woensdagavond 12 uur. De normale neerslag gedurende Juli is te Ystad iets meer dan 100 m.M. In het Zuidelijkste deel van Skane zijn enkele huizen en schuren in elkaar ge waaid, terwijl van een fabriek en een stuk of tien boerderijen het dak weg woei. In de aanplantingen langs de kust bij Ystad zijn ongeveer 1300 boomen ont worteld. In de Zuidelijke districten van de provincie Kalmar lan zijn volgens een officieele opgave ongeveer een millioen boomen of ontworteld of zoo ernstig be schadigd, dat zij gekapt moeten worden. De schade bedraagt 2Yi millioen kronen, een deel daarvan wordt echter vergoed, doordat het hout verkocht kan worden. Aan de te velde staande gewassen is, vooral in Skane, maar ook in enkele Noordelijker gelegen provincies, groote schade aangericht. Vooral de rogge heeft veel te lijden gehad. In de jachthaven te Saltsjöbaden, vlak bij Stockholm, zijn 22 groote zeiljachten en motorbooten meer of minder ernstig beschadigd, doordat ze van de trossen sloegen en tegen elkaar of tegen de rot sen dreven. Alpentoeristen verongelukt. In de Fransche Alpen hebben verschil lende ernstige ongelukken plaats gehad. In het gebied van den Mont-Blanc is een Fransche student in een afgrond van 800 M. diepte gestort, waar hij' geheel ver pletterd bleef liggen. Bijna op dezelfde plek verongelukten drie personen van een gezelschap toeris ten, die in een afgrond van eenige hon derden meters diepte vielen en ook slechts als lijken geborgen konden worden. Vliegtuigongeluk, Tengevolge van slecht uitzicht is een vliegtuig met vier mannequins van een groot modehuis te Parijs ten Zuiden van Grenoble omgeslagen doordat een vleugel iu aanraking kwam met een bergrug bij Groix Haute. Twee mannequins en de be stuurder zijn gedood, de beide andere meisjes zijn zwaar gewond. Auto door een trein gegrepen. Bij Oberndorf in de buurt van Wetzlar is gisteravond een auto, waarin een geheel gezin was gezeten, door een trein gegrepen en ongeveer 150 M. medegesleurd.De wa gen werd geheel verpletterd, de bestuur der, zijn vrouw en twee dochters werden op slag gedood, een derde dochter kreeg zulke ernstige verwondingen, dat voor haar leven wordt gevreesd. Ongelukken in de Fransche Alpen. In het Fransche Alpengebied hebben gisteren verscheidene ernstige ongeluk ken plaats gehad. In het gebied van den Mont Blanc is een student van een hoog te van 800 M. naar beneden gestort. Zijn lijk werd geheel verpletterd teruggevon den. Op dezelfde plaats is eveneens een uit drie personen bestaand gezelschap omgekomen. Van een hoogte van verschei dene honderden meters zijn zij neerge stort en omgekomen. Nobile te Moskou. Uit Moskou wordt gemeld, dat Nobile aldaar is aangekomen, om deel te nemen aan de expeditie, welke door Rusland wordt uitgerust, om een onderzoek in het Poolgebied in te stellen. Nobile verklaarde, dat hij de plek wil de weerzien, waar hij indertijd veronge lukt is. Ook wilde hij medehelpen bij het zoeken naar de sporen van de zes leden der bemanning van de „Italia", van wie men sedert niets meer heeft gehoord. Evenzoo wil hij zijn medewerking ver- leenen bij het zoeken naar sporen van Amundsen, die, gelijk bekend, op zijn hulpexpeditie voor de redding van de bemanning van de „Italia" verdwenen is. Korte berichten. In de stad Eriwan (Sovjet-Armenië) is de communist Jamachides door een onbekende op straat doodgeschoten. De neergeschoten communist behoorde tot de leiders van de collectiveeringsbeweging in Armenië. In twee groote steden van het Rijn land zijn werkplaatsen van valsche mun ters ontdekt, waar valsche stukken van 2, 3 en 5 Mk. gevonden werden. De politie heeft 6 personen in hechtenis genomen. Staatsraad A. W. F. Idenburg. Naar wij vernemen, is staatsraad A. W. F. Idenburg, oud-Gouverneur-Gene raal van Ned.-Indië gisteravond voor ge- ruimen tijd naar Zwiterland vertrokken. De heer Idenburg heeft zich hierdoor onttrokken aan alle huldiging in ver band met zijn 7Chten verjaardag op 23 Juli a.s. Wijziging L.O.-wet. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van art. 191, eerste lid en van art. 193, vijfde lid, der Lager Onder wijswet 1920, strekkende om den termijn, binnen welken kweekelingen ir de school worden toegelaten, welke termijn op 31 December van dit jaar afloopt, met een jaar te verlengen, en voorts om met één jaar te verlengen den termijn, geduren de welken de in eenzelfde gebouw geves tigde scholen voor gewoon en voor uit- Binnenland. Stukken van den Gemeenteraad te Goes. Wijziging van de L.O.-wet. Buitenland. De financieele crisis in Duitschland. De storm van de vorige week. I—ap— gebreid lager onderwijs een gemeen schappelijk hoofd mogen hebben, ook als beide scholen tezamen meer dan 350 doch niet meer dan 500 leerlingen tellen. Ondiscipllnair S. D. A. P -er. Bij de jongste Raadsverkiezingen werd te Dordrecht de sociaal-democraat Kruyt, gepensionneerd onderwijzer, als laafete der candidatenlijst, met voorkeurstemmen gekozen. De af deeling der S. D. A.P. heeft over deze kwestie drie ledenvergaderin gen gehouden. Thans is met 153 stemmen vóór, 90 tegen en 14 blanco een motie aangenomen, waarin scherpe afkeuring wordt uitgesproken over het ondiscipli nair en onorganisatorisch optreden van dezen partijgenoot en het oordeel uitge sproken, dat Kruyt zijn mandaat als raadslid ter beschikking moet stellen. Inmiddels heeft deze in de vorige week zijn benoeming aangenomen sn denkt hij er niet aan, zoo men verneemt, zijn zetel ter beschikking te stellen. Onverantwoordelijke berichtgeving^ De Haagsche berichtgever van d'e „Voss. Zeitung" seinde aan zijfa. blad, dat de Amsterdamsche Bank aanleiding zou heb ben gevonden om met da Nederlandsche Bank besprekingen te voeren, waarbij door deze laatste zou zijn verklaard, dat zij bereid en in staat was iedere Ne derlandsche bankinstelling staande te houden. Waar dit bericht aanleiding heeft gege ven tot allerlei ongegronde geruchten, d'eedt het Handelsblad mede, dat er gee- nerlei onderhandelingen met de Neder landsche Bank hebben plaats gehad en dat de desbetreffende geruchten volko men uit de lucht zijn gegrepen. Staking in den Wlerlngermeerpolder. De arbeidsvoorwaarden voor de land arbeiders in den Wieringermeerpolder geven den arbeiders om de acht weken recht op verlof van des Vrijdagmiddags tot 's Maandagsavonds, met vrij reiskosten en een verlofvergoeding.. De Drentsche arbeiders, gehuisvest iu het arbeiders kamp te Kolhorn, wenschten echter reeds Donderdagavond met verlof te vertrekken, hetgeen de directie hen niet heeft toege staan. Een negentig arbeiders hebben daarop gistermorgen het werk neergelegd en zijn naar hun woonplaatsen in Drenthe vertrokken. A.s. Maandag zullen hun plaatsen in het kamp door nieuwe arbeiders worden inge nomen. DE FIRMA VAN HEEL Co. Gistermiddag kwam de rechtbank te Middelburg in raadkamer bijeen ten ein de de aanvraag der firma Van Heel Co te Goes om surséance van betaling te behandelen. Voor deze zitting waren ook de crediteuren der firma tot een aan tal van ongeveer 1400 opgeroepen. Ver schenen waren naar schatting een 400- tal personen, terwijl vele anderen zich bij volmacht deden vertegenwoordigen. De zitting had plaats in de groote gehoorzaal, waar anders de strafzitting plaats heeft. Maatregelen waren genomen om bij nog grooteren toeloop naar het Schuttershof te gaan, doch men bleef nu op het Hof plein, al moesten velen zich ook met een staanplaats tevreden stellen. Uit het rapport van de beheerders en de accountants kwam naar voren, dat de voornaamste oorzaken van de mneüiikhe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1