Vervolgd en bevrijd Gemengd Nieuws. Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs Bjj Kon. besluit van 9 dezer is aan D. Kleijn, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de R. H. R. S. te 0 o s t b u r g. R. H. B. S. te Middelburg. Aan de R.H.B.S. te Middelburg zijn be vorderd van de le naar de 2e klasse: J. M. v. d'. Boudt (m.), A. C. van Dussel- d'orp (m), H. Enkelaar, H. W. Ghijsen, H. A. van Heel; A. L. Janse de Jonge, J. J. Mans (m), M. E. Minderhoud (m), C. Orbaan, J. Z. S. Pel, J. C. Reijnier- se, C. "M. Roozemond, J. W. Snijders, J. C. Stijger, J. Visser, C. J. de Vuijst (m), J. de Baare, J. Dorleijn, G. J. Feel- ders (m), J. H. Goossens, F. G. van Niet, A. C. E. van Opd'orp, M. M. Par- ren, A. M. van Teerling, A. R. M. Tum- mers (m), J. Wagenvoorde, C. M. de Weerd', C. P. M. de Wilde (m.), J. C. Wisse. Afgewezen 11. Van de tweede naar de derde klasse: W. van Aartsen, A. E. Beenhakker (m), A. Cappon, P. M. Dorleijn, G. A. P. van Giezen, M. C. van Hekken, C. H. van Herwijnen, B. E. A. Heijse, I. Koens (m) A. Korstanje, C. C. van der Marsch (m), P. A. Meijler, J. W. van Pienbroek, A. A. Suurland, J. Warnaar (m), J. Adri- aanse, J. A. Akkerd'aas (m), H. H. Bo- asson, I. de Bruijne, J. G. Enkelaar (m), J. Geers, C. M. ten Kate, I. Lamain, H. van Ommeren, J. J. Pieterse (m), S. H. Pots, P. Ch. Schippers, W. T. Smid, D. S. Tuijnman. Afgewezen 5. Van de derde naar de vierde klasse: M. Boreel, P. C. de Graaf, J. A. van Heel, J. L. Heerebout, H. Klarenbeek, S. Lievense, M. L. van der Moer, D. J. Naezer (m), J. J. van der Schuur, J. Si- monse, H. £r. M. Tummers (m), J. H. Volkers, E. P. Vos (m), M. P. de Vos, J. Wisse, B. M. Bakker, C. A. de Bruijn, van Melis- en Mariakerke, A. van Houte A. J. Kaan (m), A. A. Mes, J. van Pien broek (m), J. Reijnierse, B. A. Smul (m), L. P. Tazelaar, C. Volkers, J. Voor hans, I. C. Vos, M. C. de Weerd, H. J. Wedjl (m). Afgewezen 4. V,an d'e 4e naar de 5de klasse: P. de fiam, J. M. A. Kars (m), J. K. Kraak, J. Ridder (m), P. van Rigteren (m), J. Sturm L. C. van Aken, W. H. van Doornick, H. A. J. Griep (m), B. Koens, N. Kolstars, (m), A. Mantz, J. J. Mes, W. M. H. Meijer (m), H. C. Minnebo, H. W. Naezer, S. M. J. Pi eters (m), C. Rab, D. P. D. Sanderse, W. J. J. Snijders, M. S. M. Tazelaar (m), W. C. Tazelaar, A. J. Ver- straate, P. A. Vervaat. Afgewezen 7. Goes. Mulo-examen. Geslaagd voor diploma A: G. de Voogd, W. Stroo, Marga. Marijs en E. M. v. Rosevelt, allen te Vlissingen; R. v. d. Zee, A. M. de Dreu M. Kalkman, K. Pik, P. Rijn en M. Ver burg, allen te Goes; A. F. de Looze te Kapelle; P. J. Pekaar te Ierseke; I. P. Hage te St. Maartensdijk; P. W. Hartog te Scherpenisse; M. M. Perestam en M. J. v. d. Stel te Tholen: en voor diploma B: B. Voerman te Tholen. Geëxamineerd 21 candidaten. Geslaagd 17 candidaten. N.- en St.-Joosland. Aan de Chr. school alhier is benoemd tot onderwijzer de heer J. Dekker te Zoutelande. Aan het Conservatorium te Rotter dam slaagde voor het diploma piano en paedagogiek Mej. A. Minderhoud te Vlis singen. een revolver voor den dag, welke hij op ,d'en notaris afschoot. Meisje te Apeldoorn ver moord. Te Apeldoorn heeft zich Zon dagavond een drama afgespeeld waarvan het achttienjarige meisje L. Wijnbergen het slachtoffer is geworden. Een broeder van het meisje, de heer H. Wijnbergen, had met zijn echtgenoote Zondagmorgen zijn woning in "de Tromp straat 11 te Apeldoorn verlaten om zijn ouders een bezoek te brengen. Tegen half tien 's avonds keerde hij weer terug en bij het betreden van zijn woning hoorde hij in de bovenwoning een gestommel, dat hem verdacht voor kwam. Hij spoedde zich naar hoven, waar hij zijn zuster in, naar hij meende, be- wusteloozen toestand1 aantrof. Bij haar bevond' zich degeen, aan wien het meise kennis had1. Deze verkLaarde, dat de meis je was flauw gevallen. De heer Wijnbergen riep onmiddellijk de hulp in van dr R. S. Hermanides, die constateerde, dat het meisje was overleden. Inde daarop ontstane ver warring vluchtte do verloofde van heit meisje, die in hoogst zenuwachtigen toe stand verkeerde, het huis uit. Maandagmorgen verrichtte dr J. Her- manid'es de lijkschouwing en deze oor deelde het noodig de justitie te waar schuwen, daar hij constateerde, dat er een misdrijf was gepleegd. In den loop van den dag werd de verloofde gearres teerd' onder verdenking schuldig te zijn aan moord. Hij heeft gisteren een beken tenis afgelegd. Rusland's vliégtuigenpro- ductie. Uit Moskou wordt gemeld: De maatschappij Ossoaviachim heeft beslo ten, een bijzondere commissie in testel len teneinde de productie van de Rus sische vliegtuigenfabrieken, zoowel voor de civiele- als voor de militaire lucht vloot te verhoogen. De maatschappij ver klaarde n.l. dat verscheidene fabrieken niet het productieprogramma hebben uit gevoerd'. Bijzondere maatregelen moeten hierdoor genomen worden, om in een en and'er te voorzien. De Ossoaviachim beeft voorts het be sloot genomen, uit eigen middelen zes vliegtuigfabrieken te bouwen, d'ie het roode leger van machines zullen voor zien. Windhoos in het West- land. Het zware weer van Zondag avond heeft ook het Westland niet ge heel ongemoeid gelaten. Aan den Hoek van Holland werd in een kamp groote schade aangebracht, doordat een wind hoos twintig tenten opnam. Voorts wer den negen houten huisjes, welke dienden voor vacantieverblijf, geheel vernield. De bewoners moesten m allerijl hun toe vlucht tot het Polifie-bureau, dat op het kampeerterrein staat, nemen. Aan ver schillende personen, die hun tont boven hun hoofd zagen wegwaaien, is m het clubgebouw „Prinses Juliana" onderdak verleend. De heer A. S. Korpershoek uit Rotterdam kreeg een zware balk op den arm, tengevolge waarvan dit lichaams deel letsel bekwam. In het Westland werden op verschillen de plaatsen ruiten van warenhuizen en kassen vernield. N e k k r a m p. Bij Veenwouden (Fr.) is een geval van nekkramp geconsta teerd. De patiënte, een meisje van 8 jaar, is naar een ziekenhuis overgebracht. Middelburg. De vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer heeft besloten gedurende het zomersei zoen iederen Woensdagavond de belich ting van den Stadhuistoren te doen ont steken te beginnen met vanavond. Ditmaal wordt met de belichting om half elf begonnen, maar d'e volgende we ken zal het steeds iets vroeger worden in verband met de invallende duisternis. Uit het Vol kV oor het Volk. Gisteravond hield de vereen. Uit het VolkVoor het Volk haar jaarverga dering in de Bakkerskamer van het Schuttershof onder voorzitterschap van dhr W. de Graaf. De opkomst was als gewoonlijk gering. De secr., dhr J. A. Tavenier, bracht het 66ste jaarverslag uit, loopende over het vereenigingsjaar 19301931 en zeide, daarin dat zeker noch door den tegen- woordigen en waarschijnlijk ook niet door een der voorgaande functionarissen het verslag is opgesteld in opgewekter toon dan nu het geval is. Het jaar 1930 1931 is voor de vereeniging geweest een gloriejaar; het is het jaar, waarin valt de viering van den 50sten verjaardag van onze Koningin, het feest, dat, zoo het niet het mooiste is, dat ooit door de ver eeniging is gegeven, toch zeker behoort tot de meest grootsche, die ooit door haar zijn georganiseerd. De sympathiebe tuigingen na afloop van alle zijden ont vangen, de dank van een speciaal daar voor opgerichte commissie, zijn een bewijs dat de feesten schitterend zijn geslaagd en dat degenen, die bij de voorbereiding te kennen gaven, dat „Uit het VolkVoor het Volk" haar vleugels te hoog wilde uitslaan, ongelijk hadden. Met voldoening ziet het bestuur nog steeds op de feesten terug en het vaandel, spontaan door een deel van Middelburgsch burgerij aan de vereeniging geschonken, zal de herinnering, nog vele jaren leven dig houden. De vereeniging vierde in besloten kring haar 65-jarig bestaan. Aan den wedstrijd in gevelversiering namen 28 inwoners deel. Voorloopige plannen werden gemaakt voor een in 1931 te houden Floralia-ten- toonstelling. Gezien de mindere belang stelling der ouderen, zal het bestuur de jongeren er in betrekken, teneinde bp een volgende gelegenheid een Floralia voor de jeugd te organiseeren. In het bestuur kwam geen wijziging. De heeren de Graaf en Adriaanse werden herkozen. De volkszangschool bloeit, dank zij' de ijver en toewijding van haar 'directeur. De cursus werd in September begonnen met 29 jongens en 108 meisjes, totaal 137 leerlingen. Tijdens den cursus zijn er afge gaan 2 jongens en 6 meisjes. Bijgeko men zijn 4 meisjes. De cursus is beëin digd met 27 jongens en 106 meisjes, totaal 133 leerlingen. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer J. Delzenne, de rekening over het betrokken vereenigingsjaar uit, waar aan wij ontleenen, dat het aantal leden en begunstigers bij den aanvang was resp. 92 en 107 met f 345.50 contributie en in den loop van het jaar steeg tot 125 en 109 met f 405 contributie. Het aantal begunstigers van de Volkszangschool ver minderde van 28 met een bedrag van f 50.50 tot 27 met een bedrag van f 49.50. De vrijwillige bijdragen van ouders van leerlingen stegen van f 91.25 tot f 96. De rekening werd geopend met een goed slot van het vorig vereenigingsjaar van f 65.99, zij wijst in ontvang en uitgaaf aan f 14.092.81 met een goed slot van f 476.24, welk bedrag op nieuwe rekening 1931 1932 is overgeschreven. De ontvangsten en uitgaven van de al- gemeene zaken waren f 1125.79 en f 654.96 goed slot f 570.96; gevelversiering f 15 en f47, kwaad slot f32; verjaardag H. M. de Koningin f 12.529.49 en f 12.453.21, goed slot f 76.28; zangschool f 256.62 en f 461.48, kwaad slot f 204.86. De voorzitter, die er bij het verslag van den secretaris op had gewezen, 'dat de vereeniging bewijst de bakens te verzetten als het getij verloopt en dat zij in het af- geloopen vereenigingsjaar haar bestaans- FEUILLETON. Historisch verhaal uit den Napoleon- tischen tijd. 43) o— Margo de Wilde had ook gemeend dat het voorjaar in aantocht was, en ze had het raam haxer kamer, die op het Zuiden lag, op een kier geopend. Een flink hout vuur brandde onder den sierlijken schoorsteen en vergoedde de warmte wel ke aan de illuzie ontbrak. Margo was niet alleen; Constance bad haar op den vroegen morgen een bezoek gebracht, en de meisjes spraken rustig over alle zaken welke voor jonge juffers belangrijk zijn. Gelijk men begrijpen kan, duurde het niet lang of de naam van Jo- han werd in 't gesprek gebracht. Margo vroeg: „Heb je iets vernomen van de straf zaak?" „Niet veel", gaf Constance ten ant woord. „Oom Henri zegt mij er zoo wei nig van. Ik heb hem er al verscheidene malen naar gevraagd, maar dan zegt hij: „Och kind, dat zijn geen zaken voor jou; denk liever aan 't handwerkje waar je mee bezig bent, en plaag me niet met zul ke vragen. Ik heb genoeg aan 't hoofd." recht weder eens ten volle heeft getoond, bracht nadat de rekening op advies van de commissie tot nazien was goedgekeurd, en ook de afzonderlijke van de Koningin- nefeesten op advies van 'n andere comm. hartelijk dank aan den penningmeester en den secretaris voor alles wat zij in dit drukke jaar voor de vereeniging hebben gedaan. De vergadering herkoos als besturslid dhr J. Delzenne, met wien was aanbevo len de heer F. B. den Boer en koos in de vacature wijlen dhr M. J. van de Kreke, den heer H. C. Wielandt, met wien was aanbevolen de heer J. L. Hertogs. De voorzitter wenschte den heer Del zenne en ook de vereeniging geluk met diens herbenoeming, aan den heer Wie- landt zal van zijn benoeming kennis wor den gegeven. Bij de rondvraag bracht de voorzitter nog dank aan de commissie die er zich voor heeft gespannen het aantal leden uit te breiden, waarvan de resultaten uit het jaarverslag zijn gebleken. Voogdijraden. Bij Kon. besluit van 9 dezer is aan mr. G. J. Sprenger, op zijn verzoek, met ingang van 15 September eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid, tevens voorzitter van den Voogdij raad te Middelburg, onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Het faillissement van W. P. Pie- ters, brandstoffenhandelaar te Middel burg, is geëindigd met een uitdeelingslijst houdende uitkeering aan de concurrente schuldeischers van 9,118 pet. A t h 1 e t i e k. De uitslag van d'en gisteren gehouden laatsten competitie wedstrijd van den Z. A. B. was: Verspringen hoeren: 1. P. Zuidweg van E.M.M. 5.87 M.; 2. 1. de Vries, van Marathon 5.64 M. 5000 M. hardloop en: 1. Stevens, 18 min 0.4 sec.; 2. van Sorge, 18 min 6.6 sec.; beiden van Marathon. Discuswerpen: 1. P. Zuidweg, van E. M. M. 29.34 M.; Verbrugge van Mara thon 27.89 M.; Estafette: 800, 400, 200, 200 M. 1. Ma rathon 4 min. 4.6 sec.; 2. E. M. M. 4 min. 15 sec.; 3. Wilhelmina 4 min 34.4 sec. Hoogspringen adspiranten: 1. van der Schuur, E. M. M. 1.50 M. 2. L. P. Hom burg, Wilhelmina 1.45 M. Verspringen: 1. G. Loomans, Wilhel mina, 5.41 M.; 2. L. P. Homburg, Wil helmina, ook 5.41 M. Speerwerpen: 1. v. d. Schuur, E.M.M. 33.21 M. 2. P. d'e Munck, Wilhelmina, 33.04 M. De vereenigingen behaalden gisteren in totaal d'e volgende aantallen punten: Heeren: Marathon 72 p. en 196 p.; E. M. M. 541/2 en I681/2; Wilhelmina 2O1/2 en 57 p. Adspiranten: E. M. M. 30 en 41; Wil helmina 30 en 35; Marathon 24 en 29. Westkapelle. Dinsdagavond vergaderden in het café „De Valk" een veertigtal aangelanden, betrokken bij de bestrating van d'en Middelburgschen wegRoovers- wegLeunis d'e Rijke's wegPoppekerk- sche wegeling in 1930, waarin d'e com missie,. belast met de uitvoering van de bestrating, rekening en verantwoording deed. Uit het financiëel verslag, dat breed voerig toegelicht werd, bleek, dat de in komsten in totaal bedroegen f 20745.07 en d'e uitgaven f 19.988.98. Het kassaldo bedroeg alzoo f 756.09. OndeT de inkom sten is med'e begrepen een uitkeering van den Polder Walcheren van f3398.12. De commissie, benoemd tot het nazien d'er rekening, deelde bij monde van'den heer Huibr. Cijisouw de vergadering mede, de administratie in uitstekende orde be vonden te hebben, en bracht de commis sie van uitvoering onder instemming der vergadering hartelijk dank voor hetgeen deze belangeloos heeft verricht. Besloten werd daarop, dat het saldo onder de aangelanden, die 't volle bedrag dadelijk hebben gestort, verdeeld zal wor den, wat op circa f3.60 per gamet komt, gerekend naar 205 gemet aangelegen lan derijen. Op voorstel van den heer H. Cij'souw, werd! met algemeene stemmen goedge vonden de commissie van uitvoering een gratificatie toe te kennen van f100 voor Daar word ik dan mee afgescheept. En er komen bij ons geen menschen, die het mij kunnen vertellen. „Nu, 'tzal wel losloopen, denk ik. Hij zal misschien wel een paar maanden hechtenis krijgen, en dan komt hij in vrij heid en wordt met eerbewijzen en vreug- degeschal door al zijn vrienden ingehaald, en toegejuicht als een martelaar." „En door zijn vriendinnen?" vroeg Constance met een lachje. „Misschien, als hij wat bedaarder is geworden en geen kannetje bier over de japonnen uitgiet. Maar 'tis toch verve lend, dat alles zoo geheim wordt gehou den en men niets te weten kan komen", zeide Margo, terwijl ze ongeduldig een fraaie voorjaarsbloem van den stengel trok en begon te ontbladeren. „Wist ik maar hoe 't er mee stond, maar zelfs Martin, die toch van alle nieuwtjes op de hoogte is, weet wij niemendal te vertel len. 'tls om dood te gaan van nieuws gierigheid." „Voor zooveel ik langs verschillende wegen te weten ben gekomen, moet het met de zaak lang niet goed staan", zeide Constance. „Oom zou 'tme wel gezegd hebben zoo Johan er met een paar maan den hechtenis afkwam, maar hij kijkt alle dagen zoo boos, zoo boos, dat ik er tegen op zie, wanneer 't etenstijd is. Ook moet gisteren 't vonnis uitgesproken zijn 't haar belangrijke diensten. Daarop sloot d'e voorzitter de verga dering onder dank voor het vertrouwen in d'e commissie gesteld. Bruinisse. Gistermiddag had de 67- jarige schipper J. de Koning op de scheepswerf alhier het ongeluk een ketel met heete pek over zijn linkerhand te krijgen, waardoor zijn band zoodanig werd verbrand, dat hij zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling moest stellen. Krabbendijke. De nieuw gekozen raads leden hebben hun benoeming aangeno men behalve dhr Jan Zweedijk, no. 1 van de Ghr.-Hist. lijst Oudelande. Door de zuster van de wijk verpleging Ovezand, Driewegen, Elle- woutsdijk en Oudelande is, voor verleen de hulp, in het eerste halfjaar 1931 ten behoeve dier vereeniging ontvangen van: familie M. G., Ellewoutsdijk f 3; erven A. W., Ellewoutsdijk f 10, en erven K. M., Oudelande f 2. Schore. Op den Zandweg tusschen Schore en Biezelinge heeft ter hoogte van de Schoorsche molen, een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een motorrijder. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd, terwijl de duo-rijder R. uit Schore een lichte kneuzing aan het been opliep. De ontvanger der accijnzen te Hans- weert zal op de Dinsdagen 21, 28 Juli, 4 Augustus en op de Donderdagen 16, 23, 30 Juli a.s., des avonds van 7-9 uur, ten zijnen kantore aldaar extra zitting houden voor de behandeling van aanvrat gen ter bekoming van kostelooze rijwiel- belastingmerken voor het jaar 1931-'32. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Terhorne, J. v. Rijs te Tjerkwerd. Bedankt voor Ridderkerk, W. Rijns burger te Polsbroek. Geref. Kerken. Beroepen te Meppel, S. Neerken te Ui- rum. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Harderwijk, L. S. den Boer, cand. te Apeldoorn en N. de Jong, cand. te Vlaardingen. Te Aalten, P. W. Dam, cand. te Lutten en D. Henstra, cand. te Harlingen. Beroepen te Delft en te Urk, N. de Jong cand. te Vlaardingen. Geref. Gemeenten. Tweetal te Werkendam, R. Kok te Veo- nendaal en A. de Blois te Dirksland Geref. Gemeenten (H. V.) Aangenomen naar Werkendam, B. Huisman, voorganger der Vrije Gemeen te te Almelo. Doopsgezinde Gemeenten. Aangenomen naar Dantumawoude (Fr.) L. D. Knipscheer te Oudebildtzijl (Fr.). Ds J. W. Ort, Ned. Herv. predikant te Spankeren, heeft, volgens het V a - derland ontslag genomen als voor ganger van de afd. Dieren van den Ned. Protestantenbond. Bruinisse. Maandagavond is hier geheel onverwacht in de gemeente teruggekeerd, Ds J. Vreugdenhil, predikant bij de Geref. Gemeente alhier. Ds Vreugdenhil is begin Mei van dit jaar naar Noord-Amerika ver trokken, teneinde aldaar in verschillende gemeenten op te treden en daar tot half September te blijven. Naar men verneemt is zijn gezondheids toestand de reden voor zijn vervroegde terugkomst. Oudelande. Tot kerkvoogd in de vaca ture ontstaan door overlijden van dhr C. de Beste, is benoemd dhr P. v. Schaik. Bij Kon. besluit van 9 dezer is tij delijk benoemd tot leeraar aan de R.H. B. S. te G o e s H. M. van der Spoel, te Hilversum. is tenminste vergadering van den krijgs raad geweest. Van nacht is Oom bijna niet te bed geweest; dan lag hij weer, en dan was hij er weer uit, de meid werd op gescheld en moest twintig dingen tegelijk doen, en ze kreeg tot belooning niets dan standjes en grauwen. Anders is hij zoo nooit." „Ik heb Martin er op uitgezonden", zei Margo, en ik heb hem gezegd, dat als bij nu niets te weten kwam, hij onwaardig was langer aan de „Opregte Haarlemsche Courant" mee te werken en dat ik in geen zes weken zijn das zou omstrikken iets waar bij nog al op gesteld is. Was bet louter nieuwsgierigheid, dat haar telkens naar de deur deed omzien, zoo vaak een voetstap in de gang klonk, dat haar zoo gedachteloos de bloem aan kleine stukjes deed plukken en dan driftig in 't vuur werpen, dat haar geheel en al het voorkomen gaf van iemand, die in angstige spanning verkeert? In elk geval behoefde zij niet lang te wachten. Sinds de laatste woorden waren nauwelijks vijf minuten verloopen, toen beneden de huisdeur opengerukt en dave rend weer dichtgesmeten werd, en iemand met groote haast de trap opstormde. „Daar komt hij", zei Margo opstaande. „Ga een beetje op zij, Stans, of hij werpt je met stoel en al om, wanneer hij binnen stormt. Wacht, ik zal hem een glas water De aanslag op nolaris Morra. Omtrent het drama in de Jan v. Nassau- straat te 'sGravenhage wordt nog verno men, dat de dader is dhr R. V., wonende in d'e Ten Hovestraat. Sinds Maart j.I. stond de heer V. in zakenrelatie met notaris Morra, met wien hiji meermalen conferenties had'. Spoedig na het gebeurde was de po litie ter plaatse en stelde onder leiding van commissaris Paré een onderzoek is. Ook het parket was op de pLaats van het misdrijf aanwezig. In d'en loop van den ochtend is nota ris Morra een kort verhoor afgenomen. Ook dit heeft geen licht gebracht over de vraag naar de redenen, welke de dader gehad' heeft. De heer Morra verklaarde, niet te weten, waarom V. plotseling op hem geschoten had. Kort na den aan vang d'er conferentie haalde V. eensklaps inschenken, dan kalmeert hij wat." De deur vloog open, en Martin viel bij na over den drempel naar binnen. Hij zag er voor zijn doen, ontzettend uit; zijn das zat scheef, zijn hoed hing aan drie haren achterop het hoofd, het gelaat was rood van opgewondenheid en schrik. „Margo!" riep hij met heesche stem, „weet je 't al? Alles is gebeurd en, van daag wordt het vonnis uitgevoerd, om drie uur, achter Overveenl" Margo werd doodsbleek. „Wat? Welk vonnis?" fluisterde zij. „Wel, Johan wordt van middag gefu- sileerd. 'tls een schandaal; ik wou...." Margo hoorde de laatste woorden niet eens. Zij zette het glas, dat haar uit de hand dreigde te glippen op de tafel. Con stance, die ook opgestaan was, uitte een gil en viel op haar stoel terug in flauw te. Margo lette er niet eens op, maar bleef haar broeder aanstaren, alsof hij een spook was. „Was er maar iets aan te doenl" jam merde het ventje, terwijl hij wanhopig zijn hoed door de kamer wierp. „Hadden de jongens hier maar courage in 't lijf, dan zouden wij hem wel uit de handen van die beulen wringen en over zee stu ren, zooals de Cuilenburgs ook wegge- snapt zijn. Maar ze hebben machtig veel praats op een anderen tijd en nu zitten ze te kijken, alsof ze geen tien kunnen Duitsche badgasten in moeilijkheden. Gisterochtend hebben de wisselkantoren in Oostende ge weigerd marken tegen Belgische franken in te wisselen, hetgeen groote ontsteltenis veroorzaakte onder de talrijke Duitsche badgasten, die aan de Belgische kust ver toeven. Aangezien vele Duitschers niets anders hadden dan marken en het koste wat het wil Belgisch geld moesten heb ben, maakten eenige clandestiene wisse laars van de gelegenheid misbruik, om marken op te koopen op basis van der tig cents. Kindje verbrand. Toen Zater dag j.I. een vrachtauto van de papier fabriek uit Bergeijk, zooals gewoonlijk de spoeling bij' de afnemers bezorgde, en zulks ook in de kuip bij den landbou wer A. G. had afgetapt, geraakte o.p het zelfde moment een vierjarig zoontje van genoemden landbouwer bij het spelen in tellen, en blikken achter zich om en fluisteren, alsof de spionnen hun op de hielen zitten I" Margo had duizenden guldens willen geven om met eenig recht haar broeder te kunnen toeroepen: „Ge liegt!" Maar zijn verhaal droeg te zeer bet stempel der waarheid. Zij kneep de handen zoo stijf in elkander, dat de steen van den ring haar vinger kwetste. Het bloed drop pelde langzaam op den grond en teekende daar een donkerroode vlek op het kleed. Eindelijk keek zij op de klok. „Drie uur, zegt ge?" vroeg zij. Martin knikte. „Dan is het nog tijd; 'tis elf uur", zei de zij, en begon zich met grooten haast gereed te maken om uit te gaan. „Waar gaat ge heen?" vroeg Martin. „Dat doet er niet toe", antwoordde zijn zuster kortaf. „Help dat kind maar eens; zij is geschrikt. En wanneer iemand naar me vraagt, zegt dan maar dat ik uit wandelen ben." Zonder verder te spreken of zelfs te groeten verliet Margo het huis en liep zoo haastig zij kon naar de woning van Constance's voogd. Op baar driftig ge klop verscheen de dienstbode. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2