No. 240 Woensdag 15 Juli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Kendrikse Oo's Sank N.V. Goes Buitenland. Hypotheken. DE KOSTER Co. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-MiJ „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" WÊÊÊÊÊÊÊ VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 msanöer franco per Loss? «nin&MW Prijs der Advertentien; 14 regels 11.20, elke regel meer 30 cl BIJ abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.; Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. M455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. DE FINANCIEELE CRISIS IN DUITSCHLAND. Een verklaring van de B. I. B. Het is niet gemakkelijk uit den stroom van berichten uit Duitschland een juist beeld te vormen van den toestand. Dat kan trouwens ook wel niet anders, zoolang de banken en de beurzen gesloten zijn, zoodat bet zakenleven vrijwel stil staat. Het bestuur van de Bank voor Inter nationale Betalingen heeft een commu niqué verspreid, van den volgenden in houd; De raad van beheer heeft kennis ge nomen van de uiteenzetting door dr Lu ther gegeven van den economischen en den financieelen toestand in Duitschland, die, ondanks de door de onttrekking van in Duitschland op korten termijn uitge zette gelden gewekte crisis, bevredi gend is. De bank verklaart in verband met de omstandigheid, dat de Duitsche regeering zich tot eenige regeeringen beeft gewend met bet oog op steun van de desbetreffen de geldmarkten, overtuigd te zijn, van de noodzaak van een dergelijken steun. De raad is onder de tegenwoordige omstan digheden bereid aan deze hulp deel te ne men en ze met alle den centralen banken ter beschikking staande middelen te steu nen. Intusschen heeft de raad den president gemachtigd, met de andere betrokken in stellingen, de deelneming aan het onlangs aan de Rijksbank verstrekte crediet, te verlengen. De hoop, dat een belangrijk ver hoogd crediet zou worden toegestaan is dus niet vervuld. Besprekingen van hef Kabinet. Dr Luther is gistermiddag kort na 4 uur te Berlijn teruggekeerd. Hij begaf zich terstond naar de rijkskanselarij om deel te nemen aan een bijeenkomst van het rijkskabinet. In regeeringskringen hoopt men uiter lijk Donderdagochtend een duidelijk pro gram nopens de verdere politiek te kun nen publiceeren. Tevens zullen dan alle in het belang van den toestand noodige maatregelen zijn genomen. De leiders der politieke partijen hebben den rijkskanselier tot nu toe niet lastig gevallen en hem ook niet om een onder houd verzocht. Vermoedelijk zou dr Brii- ning in de tegenwoordige omstandighe den er ook niet toe bereid worden gevon den. Voor het overige wordt voor de zoo- veelste maal verzekerd, dat noch de rijks kanselier noch de rijksminister van bui- tenlandsche zaken op bet oogenblik er aan denkt naar Parijs te reizen, daar hun tegenwoordigheid hier thans in de aller eerste plaats noodzakelijk is. Het plan om begin Augustus een bezoek aan de Fran- sche hoofdstad te brengen is echter niet opgegeven. Weer uitgifte van noodgeld? Volgens inlichtingen van den Duitschen Handels dienst zijn op het oogenblik de onderhandelingen ter overbrugging van den „circulatiemiddelen-nood" op den voorgrond getreden. Men overweegt thans, óf door een ver ordening de Rentenbank te machtigen, biljetten in omloop te brengen tegen ver panding van hiervoor in aanmerking ko mende effecten, óf voor dit doel een bij zondere bank (leenbank) in het leven te roepen. Men wil het gevaar voor inflantle te gengaan door bet bedrag van deze uitgif te te voren bij de wet vast te stellen, er wordt gesproken over 600-900 millioen. Door de waarde van de Rentemark gelijk te stellen aan de Rijksmark kan men eon disagio van ide rentemarkbiljetten ver mijden. De „Deutsche Allgem. Zeitung" waar schuwt, dat dit plan, zelfs al is het theo retisch onbedenkelijk, practisch een groot gevaar kan beteekenen, juist omdat het publiek daardoor aan 1922 en 1923 her innerd wordt en de zenuwachtige stem ming er slechts door zal toenemen Geheel afgezien van de vraag, of de re geering inderdaad deze plannen wil uit voeren, wat wel waarschijnlijk is, ziet men aan een en ander hoe vèr men in Duitschland door de gebeurtenissen der laatste dagen reeds van het normale is afgeweken. Engelsch pessimisme. De „Daily Herald" meent, dat Duitsch land voor een politieke wijziging staat. Wanneer niet in de eerste twee of drie volgende dagen voldoende hulp komt, kan dit tot het aftreden van het kabinet-Bru- ning en misschien ook tot het aftreden van von Hindenburg en dan tot een dic tatuur van de nationalisten en de natio- naal-socialisten leiden. In Amerikaansche kringen is men van meening, zegt bet blad, dat een crediet van anderhalf mark niet meer voldoende is en dat bet dubbele bedrag noodig is. Een verklaring van Dr Luther. Na afloop van de bijeenkomst van den Raad van Beheer der Bank voor Inter nationale Betalingen verklaarde Dr Lu ther diep bewogen aan de hem omringen de journalisten, dat de zware strijd, waarin Duitschland thans gewikkeld is, niet door eigen schuld is veroorzaakt, maar vooral door bet ingTijpen van bui ten al. Zoolang Duitschland zooveel geld naar het buitenland moet doen afvloeien zal het steeds minder in de gelegenheid zijn, om in het buitenland grondstoffen en waren te koopen. Zonder een gezonde en rustige ontwikkeling van Midden-Eu ropa achtte Dr Luther ook een normale ontwikkeling van het overige deel der wereld ondenkbaar. Amerikaansche hulp. Naar de New Yorksche correspondent van de „Morning Post" meldt, moeten alle plannen tot deelneming van de Fede rale Reserve Bank aan een nieuwe hulp actie voor de Europeesche, centrale ban ken gereed gekomen zijn. In Wallstreet neemt men aan, dat de nieuwe leening 300 millioen dollar zal bedragen. Seniorenconvent bijeengeroepen. President Löbe beeft het seniorencon vent van den Rijksdag tegen Vrijdagmor gen 17 Jul a.s. te 11 uur bijeengeroepen. Er zal dan beslist worden over de door de Duitsch-nationalen, nationaal-socia- listen en communisten ingediende voor stellen tot bijeenroeping van den rijksdag. Lufher vervangen door Schacht? Tamelijk bepaalde geruchten zijn in omloop, volgens welke Lutber, rijksmi nister van economische aangelegenheden zou worden en als president van de Rijksbank zou worden opgevolgd door Dr Schacht. Deze geruchten teekenen den toestand en toonen bet groote verlies aan prestige van Dr Luther. Weigert Amerika te helpen? Een ander bericht uit Londen meldt: Naar uit New York wordt geseind, hebben de directeuren van de Federale Reserve-Bank heden verklaard, dat zij het aan Duitschlang gegeven crediet noch kunnen vernieuwen, noch verhoogen. Als reden van de weigering om het crediet te vernieuwen, geeft men op, dat de Ame rikanen waarborgen wenschen en in het bijzonder een politieke toenadering tus- scben Frankrijk en Duitschland eischen, opdat zoodoende eens en vooral het fi- nanciëele probleem wordt opgelost. Wan neer dit bericht waar mocht blijken, be- teekent dit, dat Amerika zijn hulp zal achter houden, totdat Londen, Berlijn en Parijs het eens zijn geworden over de basis, waarop verdere credieten aan Duitschland kunnen worden verstrekt. DE TOESTAND TE BERLIJN. Indrukken op een tocht door de stad. Gisteravond werd uit Berlijn aan het „Vaderland" gemeld: Wij hebben heden een tochtje door de Berlijnsche volksbuurten gemaakt, om er ons van te overtuigen, dat van een pa niekstemming nergens iets te bemerken viel. Het is eigenlijk rustiger dan anders in deze buurten met hun duizenden werk- loozen en hun zeer radicale bevolking. Slechts voor enkele banken en voor fili alen van groote dagbladen stonden groep jes burgers kalm te discussieeren. Minder druk dan anders was het in de warenhuizen en de groote winkels. In deze ondernemingen werd het gebrek aan geld voornamelijk gevoeld. Het publiek is zuinig met de contanten en koopt alleen dat wat het inderdaad dringend noodig heeft. Het besluit van de Rijksregeering, de banken twee dagen gesloten te hou- dien, is geheel onverwacht gekomen. Het werd pas door de ochtendbladen ter ken nis van de bevolking gebracht. Menigoen had natuurlijk het ochtendblad niet ge lezen en trok in den vroegen ochtend in den stroomenden regen naar zijn bank; de wandeling was tevergeefs. Overal had men de affiche tegen de ruiten geplakt, waarop de bekende ver ordening van de Rijksdagregeering te lezen stond. Voor een aantal onderne mingen kwam deze verordening vrij on gelegen. Wij bevonden ons toevallig op het bureau van een groote onderneming toen daar tevergeefs naar links en naar rechts om geld werd getelefoneerd. Men had geen honderd mark in kas en men had dringend vijf duizend mark noodig. Iedereen is er echter te Berlijn van onver- tuigd, dat hij zal uitbetaald krijgen, wat hij te vorderen heeft, en daarom maakt zich eigenlijk niemand zenuwachtig over deze korte bank- en beursvacantie. De winkeliers geven crediet. De groote zaken adverteeren, dat ze chèques in elk be drag in betaling aanvaarden. Zeer geruststellend heeft de verklaring van de rijksregeering gewerkt, dat alle loonen uitbetaald zullen worden. 'IFeit, dat de Rijksbank heden en morgen open blijft, en vandaar alle gewenschte bedra gen ter beschikking heeft gesteld, heeft eveneens tot de kalmeering bijgedragen. Een andere correspondent schrijft ech ter: De nervositeit te Berlijn is niet min der geworden. Het beste wordt dit alles gedemonstreerd door het feit, dat de be volking, denkende aan de verschrikkin gen der vroegere inflatie en de ontzet tende prijsstijging toen ten tijde, er toe overgaat om het geld in waren en levens middelen om te zetten. Er heerschte gisteren een ware hausse in geconserveerde groenten, terwijl ook kleeding, naaimachines, meubelen, ijs kasten, bontmantels en huizen zeer ge vraagd waren. De bevolking blijkt ook de belastingbetalingen stop te hebben gezet, want de regeering maakt officieel be kend, dat de belastingbetaling door de sluiting der banken niet aangetast wordt en dat men dus op den deurwaarder kan rekenen. De depressie in de Ver. Staten. Green, de president van de Amerikaan sche federatie van den arbeid, heeft in een rede verklaard, dat volgens zijn mee ning de tegenwoordige oeconomische de pressie ernstiger is dan die van 1893. Hij beval de bijeenroeping door Hoover van een industrieele conferentie aan, met het doel om de salarissen op hun tegenwoor dige hoogte te handhaven. De Graf Zeppelin niet naar Londen. Het luchtschip Graf Zeppelin zou Don derdag een tocht naar Engeland onderne men. Deze tocht is echter in verband met den ernst van den toestand voorloopig uitgesteld. Dr Eokener verklaarde echter in een persgesprek, dat de tocht naar de Poolstreken, die einde van de maand zal worden ondernomen, in elk geval door gaat. Vliegtuig In brand. Een vlieguig met bestemming Melbour ne is boven de stad Temora in brand ge vlogen en gevallen. De lijken van bestuurder en mecanicien waren zoo verkoold, dat zij bijna onher kenbaar waren. Aardbeving te Lemnos. Uit Lemnos (Griekenland) wordt ge meld, dat daar Maandag een korte, doch hevige aardbeving heeft plaats gehad. Een lichtere beving, vermoedelijk hier door veroorzaakt, is in Athene waarge nomen. Berichten over materieele schade of ver liezen aan menschenlevens zijn niet ont vangen. Amerika's vlootbouw. Volgens een bericht uit Washington, heeft het Amerikaansche departement van marine een aanbesteding uitgeschre ven voor den bouw van 12 torpedojagers. Aanbiedingen worden tot uiterlijk 1 Oc tober verwacht. Aanslag op een B-trein. Naar eerst thans bekend wordt, is in den nacht van Zondag op Maandag, op den te 0.28 uur uit Kassei vertrekkenden D-trein naar Berlijn bij de brug bij Kra- genhof een aanslag gepleegd. Stukken rails en balken, die voor het herstel der spoorlijnen worden gebruikt, waren op de rails gelegd. Een toevallig over de brug komende man zag het ijzer en de balken liggen en liep onmiddellijk den D-trein tegemoet, dien hij door lichtsignalen met een zaklantaarn tot stilstand bracht. Het door de politie ingestelde onderzoek is tot dusver vruchteloos gebleven. Voor goede posten geld beschikbaar tegën een rente van 4'/» °/o. Voorwaarden op aanvrage. VLISSINGEN. bhbb De Kwakers verjaagd. De Kwakers te Londen hadden in Mos kou reeds jaren een flat, van waaruit zij hun werk van barmhartigheid verricht ten, ook buiten de gevangenen kampen. De Morning Post verneemt nu, dat hun de huur is opgezegd en dat de flat reeds ontruimd is. Men kan zeggen, dat hiermede door de Sovjet practisch een eind is gemaakt aan dezen Christelijken arbeid, daar deze groep sinds 1926 de eenige buitenlandsche Christelijke orga nisatie was, die nog in staat werd gesteld hun werk te verrichten. Korfe berichten. De regeeringspresid'ent van de pro vincie Saksen heeft het naticxnaal-socia- listische weekblad' „Harter Trommel" tot 11 Januari 1932 verboden. Te Ohlenstadt bij Bremen zijn gis teren bij een brand' de eigenaar van het huis en twee zijner kinderen in de vlam men omgekomen. Twee andere „kinderen word'en vermist. In een Hongaarsch dorpje bij De- breczi, zijn gisteren drie kinderen van 1 tot 3 jaar, die alleen thuis waren en met lucifers hadden gespeeld, in brand geraakt en omgekomen. Te Stuttgart is gisteren, 84 jaar oud', de laatste vice-kansslier onde;? de keizerlijke regeering, Friedlrich von Payer, na een korte ziekte overleden. Als gevolg van een regen, die drie diagen aanhield, zijn een aantal mijnen en krachtstations in het Donbekken on- d'ergeloopen. Te Athene zijn ongeveer honderd vooraanstaande Communisten gearres teerd!. Zij1 worden er van beschuldigd, plannen te hebben gemaakt voor het ver oorzaken van relletjes. Een Amerikaansch zendeling, deel uitmakende van de methodistisch epis- oopaalsche zending in China is in heit district Koetein (Noord-Foakien) door ban dieten gevangen genomen. Eerste Kamer. Het ligt in het voornemen van den voor zitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal de Kamer bijeen te roepen tegen Woensdag 22 Juli a.s. des namiddags te twee ure ten einde alsdan in de afdee- lingen te doen onderzoeken het wetsont werp, houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken en den volgenden dag in open bare vergadering af te doen de wetsont werpen, die alsdan in staat van wijze zullen zijn. De dam in het Hellegat Naar het D. v. N. verneemt, bestaat in kringen van belanghebbenden bij de visscherij in Eendracht, Volkerak en Oosterschelde het voornemen, om een pro ces tegen den Staat in te spannen, zoo spoedig als gebleken zal zijn, dat, zooals verwacht wordt, de thans door Water staat in het Hellegat gebouwde leidam schade berokkent aan de oestercultuur. Een belangrijke sleepórder. Het sleepen van een groot dok van 17.000 ton, bestemd van de Tyne (Enge land) voor Wellington in Nieuw Zeeland is opgedragen aan Smit en Co.'s Int. Sleepdienst te Rotterdam. Verwacht wordt, dat men ongeveer 7 maanden voor deze reis een tocht van 13500 mijl zal noodig hebben. Gevaren wordt via Gibraltar, Ned.-Indië en langs de kust van Queensland. De sleepbooten zullen waarschijnlijk korten tijd te Batavia de reis onderbre ken, teneinde in het droogdok de rompen van zeewier te ontdoen en opnieuw te verven. CMnreod* dg gajise-be reis sollen Binnenland. De aanslag op Notaris Morra. De dam in het Hellegat. Buitenland. De financieele crisis in Duitschland. Weer uitgifte van noodgeld? Amerika en Duitschland. de sleepbooten voortdurend in draadlooze verbinding staan met haar hoofdkantoor. Burgemeesters. Bij K. B. is met ingang van 1 Aug. be noemd tot burgemeester der gemeento Bloemendaal jhr mr G. J. A. den Tex, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Die- penheim. Benoemd met ingang van 15 Juli tot burgemeester der gemeente Geldermalsen F. F. van der .Ven, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemees ter der gemeente Maurik. Notariaat Op verzoek met ingang van 1 Aug. eer vol ontslagen G. ten Bruggencate, notaris te Sassenbeim. Benoemd tot notaris te Waalwijk, L. W. J. G. Christ, candidaat-notaris te Eist. Conflict tusschen Minister en Gemeenteraad. Tengevolge van bet geschil tusschen den minister van binnenlandsche zaken en de gemeente Sleen wat betreft rangschikking dezer gemeente voor de Gemeentefondsbe lasting, heeft de minister de financiering der gemeente stopgezet. De gemeente Sleen zal nu haar betalin gen moeten staken. De minister weigert gelden beschikbaar te stellen voor da Raad besloten heeft de gemeente in de derde klasse te rangschikken. De Raad is door den burgemeester in spoedeischende vergadering bijeen geroe pen. DE STILLE MINISTER. Wij lezen in de „Maasbode": Minister Terpstra behoort tot de stille figuren in het huidige ministerie. In Den Haag weet men, dat hij hard werkt. Wel licht is er geen ambtenaar die eerder komt en later heengaat van het departe ment. Moest de directie van Stork's fabrieken eenigen tijd geleden niet tot haar verba zing hooren, dat de minister van onder wijs 's morgens om 7 uur in de fabrieks school was? Want Mr Terpstra zei, dat bij een school bet best kon taxeeren bij bet begin I De minister heeft ons land pas geleden nog een grooten dienst bewezen. Men wilde hem bijna pressen een oud schil derij in bruikleen af te staan voor de Pa- rijsche tentoonstelling. Maar Mr Terpstra weigerde. Ondanks zeer machtige bemid deling boog bet Friescbe hoofd niet. Hij was zelf gaan kijken en achtte den toe stand te Parijs te gevaarlijk. En men was boos op den minister, zóó boos, dat de plek in het paviljoen voor het bewuste schilderij open bleef en men iedereen zou vertellen, dat die bekrom- men minister enz Zelfs de Koningin zou het hooren. Zoo werd te Parijs aan een Kamerlid verteld. Zou de Koningin het inderdaad heb ben gehoord? Dan zal zij in haaf hart den minister wel gelijk hebben gegeven. In elk geval heeft deze overmatig gelijk gekregen. En hij zegt maar niets „Laat ze maar hier komen, die onze schilderijen willen zien; het zijn patiën ten, die tegen geen ander klimaat kun nen", moet zijn antwoord aan de ver schillende exposanten zijn geweest. De kunstliefhebbers zullen over 'den tevrad®?.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1