DE ZEEUW Vervolgd en bevrijd TWEEDE BLAD. Onderwijs Uit de Provincie. FEUILLETON VAN DONDERDAG 9 JULI 1931, No. 235. DUIVELSDIENST. Duivelsdienst in het midden der Chris tenheid In het midden van Londen, in het hartje van Engeland, dat aan de spits van de Christelijke volkeren staat. Iemand, die zoo'n „zwarte mis" heeft bijgewoond, vertelt er van. De lichten branden laag. Een wierookwalm hangt zwaar in het vertrek. Achter een paar half gesloten gordijnen staat op een tri bune een altaar. Van achter dat outer klinkt een klaaglijk gezang, dat aanzwelt en krachtiger wordt totdat er ?en man voor het altaar verschijnt. Als deze pries ter de heilige verborgenheden gaat de- monstreeren, vaart er een huivering door het heele gezelschap. Op het altaar staat het beeld van den duivel. De priester zingtsoms in het Latijn, soms in het Engelsch, maar ook wel in onverstaan bare brabbeltaal Het gehoor komt onder de bekoring. Een somber koraal klinktDan gaat de priester een instrument in het rond draai en, heel, heel snel, een instrument, dat men in Australië een bull-roarer noemt en daardoor ontstaat een zwaar en brom mend geluid, berekend om de menschen op te winden. Dan opeens buldert de stem van den priester boven het ge brom uit. Hij bidt: o Heer Satan, Asmo- deus, Beëlzebub, Heer der wereld, merk op de gebeden van uw dienstknechten en geef ons ons verlangen... Mannen en vrouwen beginnen dierlijke geluiden uit te stooten. Er komt bewe ging, niemand blijft op zijn plaats en dan blijkt het waarom het eigenlijk gaat. Hier weigert de pen verder de tooneelen te beschrijven. Aldus vertelt het weekblad „Timotheus". Ja, ook Satan is „een hoorder der gebe den". Hij geeft mildelijk wat de men schen hem vragen. Lees het hier maar weer. Duivel-aanbidders kunnen zelfs tot groote macht komen, want alle Konink rijken der wereld zegt satan in zijn hand te hebben. Snelle afloop als der wateren: In het midden der vorige eeuw werd de band met Christus verbroken. Men maakte Hem tot een zeer voortreffelijk mensch. Later ging men spreken van de Christus- gedachte. Aan het eind der vorige eeuw werd God zelfs quaestieus gesteld. Hij bestond niet, dus luidde de slotsom. Leef als goed mensch zoo heette het en gij hebt uw plicht in het midden der menschheid gedaan. Maar hiermede was alle hoogere. mo raal weggenomen. Als er geen God is, waarom zou men zich dan niet uitleven, waarom zou men dan niet volgen de lusten van zijn hart Wie, laat ik het maar zoo algemeen mogelijk zeggen, de hoogere waarden loslaat, komt onherroe pelijk bij den duivel terecht. En deze tijd, die in zinlooze baldadig heid grijpt naar het excès, komt daar rond voor uit. Wij hebben God losgela ten —1 Wij -vermaken ons met den „aap van God" zooals Luther hem noemde met den duivel. Zoo danst men het verderf tegemoet. Of beter: zoo staat men er reeds met beide voeten iii. Eén is er, Die van 't verderf uw leven wil verschoonen. En als de ongerechtigheid in deze we reld voortwoekert, willen wij dichter schuilen bij Hem, Die het rijk der duis ternis heeft overwonnen; Die de Zijnen tot overwinnaars maakt omdat Hij uit alle geweld des duivels verlost. Naar Zierikze door de lucht. Men schrijft aan „Het Vaderland": Er is een tijd geweest, waarin Zierik- zee zijn aandeel had in het wereldverkeer door de ondernemingslust van vele voo-rt- Historisch verhaal uit den Napoleontischen tijd. 38.) o— „Juist, Guilenburgl Ken je hem? Op den verjaardag ^van Margo kwam daar een luitenant, Van Stralen heet hij, haar gelukwenschen ja zoo is het: een ser geant had dien Cuilenburg op moeten zoeken, maar die twee waren vrienden, dus overhaastte hij zich niet bij da.t werk; althans Cuilenburg werd niet gevonden. Nu, er moet dan ook slecht gezocht zijn, want een paar weken later is hij in Haar lem geweest en heeft daar een bezoek ge bracht aan zijn meisje." Leo glimlachte onwillekeurig, nu hij zijn avontuur door de lotgevallen van zijn broeder hoorde mengen. „En nu verder?" „Wel, iemand heeft die sergeant aan geklaagd, en „Luitenant Van Stralen zeker?" zeide Leo driftig. „Weineen! Die sprak hem voor, en Margo praatte zoolang met hem, dat hij tiaar beloofde zijn best te doen hem te bevrijden." «Daar zal wat van tereoht komenl" varende mannen, maar jaren lang heeft het geleken, alsof deze tijden voorgoed voorbij waren. De Sint Lievens Monster toren staat daar nog als een monument der eeuwen, maar de toonaangevende ge slachten, die in zijn schaduw waren op gegroeid, zijn bijgezet in de praalgraven of leven ver van der vaderen grond. Het groene eiland aan de Oosterschelde droomde van voorbijgegane glorie en be rustte in zijn isolement. De wereldcrisis had echter geen mo derne verbindingen noodig om het geïso leerde eiland in haar machtigen greep te krijgen: de Schouwensche boer kwam in de verdrukking. Maar nu is daar een vliegveld gekomen bij den bekenden vuur toren in West-Schouwen en in het Oos ten van het eiland is het veer van Zijpe gemoderniseerd, zoodat men thans Schou- wen-Duiveland aan drie kanten gemak kelijk uit en in kan komen. De jongste verbinding, de luchtlijn, moet slagen. Vlak bij het vliegterrein liet de N. V. Nieuw Haamstede een modern restau rant bouwen, de Schouwsche Boer, dat eerstdaags vermoedelijk midden Juli zal worden geopend. Van de residentie is men thans in iVi uur met de luchtlijn Rotterdam-Haam stede op het Kraanplein te Zierikzee. Des Zaterdags kan men 'smiddags, des Maan dags 's morgens en 's middags van Waal haven naar Haamstede vliegen in precies 20 minuten. De kortste luchtlijn is begonnen met een experiment gedurende de maanden Juli en Augustus en het kan niet anders of velen zullen die gelegenheid gebruiken om Zierikzee te bezoeken. Ook 't strand van Haamstede en Renesse zal voor ve len een openbaring zijn. Wie op den vuurtoren staat en zijn oog laat gaan over de omstreken, die zal verrukt zijn over het tot nu toe onbekende duinlandschap, inderdaad den naam van Klein-Zwitser- land waardig. Het strand langs de ge- heele kust is breed en op den top der duinen is het heerlijk den golfslag der Noordzee te beluisteren in de stilte van den avond of overdag te dwalen door het ongerepte landschap, waar honderden konijnen ronddartelen, slechts opge schrikt door het gedaver der luchtmoto- toren. Wij hadden het voorrecht om den eer sten tocht van Haamstede naar Rotter dam mee te vliegen. De cabine was be zet met 9 passagiers, in de cockpit de piloot en de mecanicien. Contact! De mo tor sloeg aan, de schroef maaide door de lucht, de machine werd door de heeren van het Luchtvaartcomité met behulp van een touw in de juiste richting ge trokken en daar huppelde de vogel over het veld. Maar sneller joeg de motor, de wielen lieten den grond los en men ge voelde zich zweven zonder begrip van eenige snelheid. Rustig lag de machine op haar beide vleugels en ze trok ons met onzichtbare handen over blanke duinen, groene velden en breede waterstroomen en het was heerlijk zitten in de gemak- makkelijke rieten stoelen van de K. L. M. De piloot gaf ons een luchtkaart, maar voordat we ons goed georiënteerd hadden lag daar beneden reeds de nimmer rus tende koopmansstad. De piloot draaide en cirkelde, de snelheid werd geringer en we huppelden weer over het vliegveld van Rotterdam. De heeren Scholten en Bouman verwelkomden de luchtreizigers, de autobus stond klaar en in minder dan geen tijd waren we aan het station Delft- sche Poort. De interessante tocht was achter den rug. Wie zich als luchtreiziger wil bekwa men, beginne met deze bescheiden lucht vaart. Men maakt dan kennis met de sta biliteit der K. L. M. en de schoonheid van het Schouwensche landschap. Wie gedurende de komende vaeantie een zeer bijzonder uitstapje wil maken, die verzuime de thans geboden gelegenheid niet. In 20 minuten van Rotterdam naar Haamstede, waar anders 7 uur mee ge moeid is, ziedaar de triomf der K. L. M. Waterschappen Bij Kon. be sluit zijn benoemd: a. tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Onrust, Jacoba en Anna Friso, J. W i s s e te Wissekerke. b. met ingang van 1 Augustus 1931, tot mompelde hij. „Hoe heet die sergeant? weet je dat ook?" „Neen.... ja toch, HoorHoor- ne „Toch niet Johan van Hoornebeke? Dan is hij verloren, want hij en de lui tenant zijn geslagen vijanden". „Hoe weet je toch dat alles?" vroeg Nellie. Leo gaf geen antwoord, maar liep met groote stappen naar den rijweg en terug. „En Jan, hoe is het daarmee?" met deze vraag bleef hij voor Nellie staan en zag haar angstig in de oogen. „Jan, welke Jan?" „Wel mijn broer, Jan Cuilenburg, van wien je zoo even sprak?" riep Leo, in zijn drift vergetende, dat hij onder een vreemde vlag zeilde. „Jan Cuilenburg, je broer? Hoe zdt dat? Je heet immers Cornelis Veltman?" „Ik heb een valschen naam opgege ven", zeide hij, „ik ben Leo Cuilenburg. Maar zeg me, hoe gaat het met Jan?" Op een anderen tijd zou Nellie hem ze ker een duchtig „standje" toegediend heb ben over zijn bedrog, doch nu merkte zij enkel zijn broederliefde op. „Zijn schuilplaats was ontdekt, zeide d6 luitenant, Hij was in huis bij een ze kere Marie van Riemwijk, een vriendin van Margo, en deze heeft haar best ge daan om hem te redden." gezworene van den Kanaalpolder, J. D. Jurry te Hoek; c. met ingang van 1 Augustus 1931, tot gezworene van het waterschap Waarde, P. Verbrugge, te Waarde. Middelburg. Het was gisteravond nu niet precies wat men noemt een zomer- sche avond, maar al had men gaarne wat minder wind gehad, het is droog geble ven, en achteraf is het goed geweest, dat het Comité voor Wandelconcerten, dat door het bedanken van zijn oprichter- voorzitter, den heer L. A. Stofkoper, thans staat onder het presidium van den heer H. C. Wielandt, niet tot het uitstellen van zijn eerste optreden in dit seizoen had be sloten. Nu is door een zoozeer gewenschte sa menwerking van verschillende organisa ties in onze stad het mogelijk geweest, honderden stadgenooten en vele vreem delingen een uurtje van muzikaal- en kunstgenot te verschaffen. Vreemdelingenverkeer bekostigt jle be lichting, het Comité voor Wandelconcer ten zorgde voor de muziek, en het Mid- delburgsch Muziekkorps verzorgde deze als altijd uitstekend. De padvinders wa ren weder bereid, met hun band de mu ziek af te wisselen, en een deel van hen heeft, ofschoon ongaarne het werk der mannen, die meermalen als fakkeldragers iets verdienen, overgenomen. Zij deden dat niet om hen die verdiensten te ontnemen, doch het comité beschikt thans over heel geringe financiën, en wilde het op deze wijze naar buiten optreden, dan moest be zuinigd worden. Dit zal dan ook niet meer noodig zijn, als de penningmeester, de heer mr P. C. Adriaanse, meer steun van de ingezetenen kan noteeren. Ten slotte heeft ook de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" hare medewerking ver leend door het beschikbaar stellen van de fakkels. Men ziet, bij samenwerking van verschillende lichamen is heel wat te bereiken. Tegen kwart voor tien stonden de pad vinders en het muziekkorps in de Abdij opgesteld, en precies op tijd stelde de stoet zich in beweging langs de voorge schreven route. Reeds in de Abdij bleek, dat er weer groote belangstelling voor de muziek zou zijn, en dit bleef ook langs de straten, waardoor gemarcheerd werd, voortduren, maar op de Markt waren ook nu weer honderden aanwezig om de korte uitvoering, die nog volgen zou, en niet te vergeten de belichting mede te maken. Voor het stadhuis liet Middelburgsch Muziekkorps nog een marsch en het Zeeuwsche volkslied hooren, alvorens de padvinders-hoornblazers en fluittisten, die op de trans van den toren hadden plaats genomen, door een signaal verzochten, met de belichting van het Stadhuis te be ginnen en achtereenvolgens werden dan ook de verschillende r schijnwerpers ont stoken en werd ons monumentaal gebouw weder als in marmer herschapen. Intusschen gaven de tambours met een marsch het begin van de taptoe aan, ge volgd door het muziekkorps met een marsch, en taptoes op de trom en op de hoorns. Toen kwamen de van boven af zoo mooi klinkende fluiten aan de beurt met de Lorelei en een Indisch Volkslied. Was dit reeds indrukwekkend en was het toen doodstil op de Markt, nog meer im poneerend was de solo voor picolo, die een der padvinders alsnu ten beste gaf. Dit was een hoog muzikaal genot. De Russische taptoe op de fluiten, aan het slot samen met het muziekkorps was een waardig slot van dit zoo pakkend ge beuren. Een marsch van het korps, en een van de band, sloten het muzikale deel van den avond, maar de verlichting bleef nog ge- ruimen tijd aan en zij, die er toen een kijkje kwamen nemen, konden daarvan op de minder volle Markt nog beter profi- tee^en. Het is natuurlijk wel wat laat gewor den, maar hoe verder wij komen, hoe eer der de belichting kan plaats hebben en al zal er wel niet steeds muziek bij kunnen zijn, toch heeft het Comité nog plannen, die ook zeker voor uitvoering vatbaar zijn, alser maar geld komt. Winkelsluiting. Door het be stuur van d'e Chr. Middenstandsvereen. is tot B. en W. het volgende adres ge richt: Het bestuur der afdeeling Middelburg van d'e Vereeniging voor den Christelijken HandeldrijVenden en Industrieelen Mid- „En? Is dat gelukt?" „Ik weet het niet. Twee dagen na het feest ben ik heengegaan, en in die twee dagen heb ik er niets van vernomen." Leo bedekte het gelaat met de handen. „Ach, wat overkomt mij", stamelde hij. „Mijn broer en Johan, beiden gevangen! En dat om mij!" Nellie had eenigen tijd noodig om al die nieuwe denkbeelden te ordenen, doch zoodra zij alles begreep, ontwaakte al haar medelijden. „Het is nog niet hopeloos," zei ze en deed haar best om hem te troosten, wat al zeer slecht gelukte. „Marie is een vlug ge meid; en wat den sergeant betreft Margo heeft den luitenant de belofte la ten afleggen dat hij hem bevrijden zal, en hij zal nu niet anders durven, want hij dingt naar haar hand, en zij1 is geen da metje om zoo iets over haar kant te laten glijden." Nellie's practische opmerkingen, die zooals wij gezien hebben, juist waren, vonden ingang bij den bedroefde. Hij nam do handen van 't gelaat, legde ze op haar schouderse en bleef zoo in gedachten ver diept, een wijle staan, „Ik ga er heen," zei hij eensklaps, Een schok voer haar door de leden. „Doe dat niet," zeide zij. „Ge mocht eens gevangen genomen worden!" denstand in Nederland, kennis genomen men hebbende van het verzoek, gedaan door het bestuur der vereeniging Handels belang alhier, om van 15 Juli tot 15 Sept a.s., de verordening op de winkelsluiting te willen opheffen, dringt er met verschul- d'igden eerbied bij1 uw College op aan, om genoemd verzoek niet in te willigen, omdat dit praetisch een groot aantal win keliers welke geen direct belang hebben bij een dergelijke opheffing zou dwingen ook na 8 uur hun zaken open te houden, hetgeen echter in strijd' is te achten met het belang der winkeliers in 't algemeen. Heinkenszand. Woensdagavond kwam de Raad dezer gemeente in openbare zit ting bijeen onder voorzitterschap van den heer Burgemeester. Tegenwoordig waren alle leden. Na d'e opening werd den met ingang van 1 Juli eervol ontslagen gem-.ontvaiu ger d'hr J. v. d. Dries binnengeleid, waar op d'e voorzitter den heer v. d. Dries namens den Raad dank bracht voor de mett nauwgezette plichtsbetrachting gedu rende een reeks van jaren vervulde func ties van gemeente-ontvanger en secr.- penningm. van het Burg. Armbestuur. De heer v. d. Dries dankte de voorzitter en d'e raadsleden voor het door den voor zitter gesprokene en hij steld'e het ten zeerste oj> prijs dat zijn werkzaamheden op deze manier zijn gewaardeerd. De notulen werden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Op een verzoek van den heer P. A. Rijk om het Keik- pad' tot aan zijn schuur met een auto te mogen inrijden, werd afwijzend beschikt. De voorzitter doet mededeeling van den uitslag der verkiezing van leden voor den gemeenteraad. Op een verzoek van de P.Z.E.M. om met een zwaardere en een langere auto dan de gemeenteverordening toelaat de dorpstraat te passeeren werd gunstig beschikt. Besloten wordt om aan Prov. Staten van Zeeland' te verzoeken het voorstel om tot een mindere bijdrage over te gaan voor armlastige krankzinnigen niet aan te nemen. De begrooting voor d'en deurings- d'ienst voor vee en vleesch werd aangeno men op een bedrag in uitgaaf van f 3500. Besloten wordt een geldleening aan te gaan tot ten hoogste f 653 ten behoeve van aanleg waterleiding aan de biz. school, tegen ten hoogste 4,5 pet. Tot lid van het burg. armbestuur wordt her benoemd dhr M. de Wilde. Besloten wordt de borgtocht van den penningmeester van het burg. armbestuur te bepalen op f 100 op den grondslag van de Borgtochtenwet. Benoemd' werd tot secr.-penningmeester van het Burg. Armbestuur d'hr P. A. Westd'ijk met 4 st. terwijl op dhr N. de Regt drie stemmen werden uitgebracht. De rekening en d'e begrooting van het Burg. Armbestuur werden behandeld en goedgekeurd. Verschillende strafverorde ningen werden vastgesteld, evenals de wet op d'e winkelsluiting met de daarbij voor d'eze gemeente bepaalde uren en de Zon- d'agssluiting. Vastgesteld wordt een steunregeling op op de basis als deze door Z. Exc. ten Mi nister word't gesteld. Besloten wordt op voorstel van d'hr Simonse om de overige punten van d'e agenda aan te houden tot een volgende vergadering. Bij d'e rondvraag vestigde dhr Steketee d'e aandacht op de waterelidingbuis bij d'e Suikenheul; de langzame wij'ze waarop het werk aldaar wordt uitgevoerd is voor vele menschen zeer moeilijk. De voorzit ter zegt toe een en ander over te bren gen waar het Ijehoort, waarna hij d'e vergadering sluit. Nieuwdorp. Gisteravond hield de Kring Goes e.o. van den Geref. Meisjesbond een openbare vergadering in de Geref. Kerk. Na de gebruikelijke opening en het lezen der notulen werd door de Vereen. Goes een inleiding geleverd over art. 34 G. B. (de Heilige Doop), waarop een drukke bespreking volgde. Hierna werd door een dubbel kwartet uit de Vereen. Nieuwdorp gezongen „Rust mijne ziele". In de pauze werd door de Vereen. Nieuwdorp een kopje thee aangeboden. Na de pauze werd door Kruiningeu behandeld: „Moeder Stieneke" door Wilma. Ten slotte vertoonde een drietal leden van. Nieuwdorp een tableau: Geloof, Hoop en Liefde. Na het zingen van Psalm 68 10 werd „Dat is dan mijn verdiende loon voor mijn wegvluchten. Foei, Nel, hoe kunt gij mij aanraden hier te blijven, als zij in gevaar verkeeren?" Nellie kleurde en boog het hoofd. „Gij hebt gelijk," zeide zij zacht. „Ga dan, en en kom schielijk weer!" en na deze woorden stoof zij het erf over en verdween in huis. Leo staarde haar verwonderd na. „Wat is dat kind zenuwachtig! Ze is anders goed bij de pinken," zei hij half luid. De gedachten aan zijn broeder ver dreven evenwel alle andere denkbeelden. Na verloop van een kwartier trad hij de keuken binnen, waar hij boer Peeters vond, die niets omhanden hebbende, den tijd aanvulde met pijpjes rooken. Leo viel met de deur in huis. „Baas Peeters, ik moet weg naar Hol land." Baas Peeters wreef zijn beenen en knikte goedkeurend tegen het vuur. „Zoo wat zeg ie! Bint ze op ft spoor?" vroeg hij doodkalm, ,,'k ken an ders wel schuulheukskes, waar ze oe niet zult zeuken." „Neen, ze zoeken me niet, maar mijn broer is in gevaar. Ik wou naar hem toe." „Zoo, da's goed. Breng hem moar mee. "Wanneer gao ie hén?" de vergadering gesloten, nadat Ds Beu- kema in dankzegging was voorgegaan. De opkomst was zeer groot. Rapport Staatscom ra s sie-Ru t g e r s. Vanwege de Ver ppmging voor M.U.L.O. is verschenen een memorie inzake het rapport der staats- commissie-Rutgers, dat eenige wenschen en opmerkingen bevat met betrekking lot "de voorstellen van dit rapport, weike on der de aandacht zijn gebracht van den ministei van onderwijs. „Tot onze groote teleurstelling" zoo lezen wij „heeft de staatscommissie-Rutgers een nieuwe leerlingen-schaal ook voor het (M)U.L.O. voorgesteld. De leerlingenschaal, vastge steld in de Lager onderwijswet 1920, is herhaaldelijk gewijzigd. Dit geeft gebrek aan stabiliteit in onze schoolwereld. Hoe wel voor enkele groote scholen de unifor me 26-schaal een voordeel kan beteekenen, worden tal van kleinere scholen zeer zwaar getroffen. Tal van (M.)U.L.O.-scholen met vier of drie lee^wichten zien dus het perso neel met één verminderd. Een toestand, die voor het platteland onduldbaar zou zijn. Hierbij komt nog, dat de grootere scholen zich voornamelijk bevinden in de grootere plaatsen, scholen, die door de ge meentebesturen behoorlijk verzorgd wor den, zoowel wat het aanstellen van boven tallige onde-^'zers als van vakonderwij zers betreft. Wanneer deze maatregel zou worden ingevoerd, zouden de belangen van een groot deel van ons volk ten zeerste wor den geschaad. Immers juist op het platteland is de (M.)U.L.O.-school zeer vaak de eenige school voor voortgezet onderwijs, die door haar groote verbreiding ook door kinde ren van de minder-goed gesitueerden kan worden bezocht." Bij het examen van de Nederl. Ver een. voor Gemeentebelangen zijn geslaagd voor het diploma gemeente-administratie do heer H. P. N. de Korte te Middel burg en voor het diploma gemeente fi nanciën de heer J. J. Huissoon te G o e s. De heer G. J. Lunenberg te Z i e r i k- z e e is geslaagd voor het tweede gedeelte Notariëel examen. DE VERKEERSWEGEN HOLLAND- BRABANT—ZEELAND—BELGIE. Uit Bergen op Zoom wordt ons ge schreven: Dezer dagen bevatte de pers wederom verschillende mededeelingen, met betrek king tot de rivierovergangen in het Z.W. deel van ons land en zéér velen zullen daarvan ongetwijfeld met groote belang stelling hebben kennisgenomen, want deze aangelegenheid is inderdaad urgent en wordt met den dag nog meer urgent, wel niemand, die zulks nog zal willen be twisten. Nochtans mag ernstig worden betwij feld; of het wel goed gezien is, de inter nationale route Noord-Zuid (Holland België), waarom het hier toch allereerst gaat, blijvend via Moerdijk te leiden, waarop het blijkbaar wordt aangestuurd, gezien thans weer het adres van ver schillende Kamers van Koophandel en Fabrieken aan den Raad van Ministers. Nu er toch een betere oplossing moet komen (waarbij, gezien het onverantwoor delijk en ontstellend aantal verkeerson gevallen, voor bevolkingscentra en buiten- landsche verbindingen tevens eens meer aandacht ware te wijden aan enkele, eco nomisch zéér wel te verdedigen auto-snpl- wegen), is het nu wel verstandig, te blij ven hangen aan een meer toevallig ge- groeiden rivier-overgang, dicht bij Keizers- veer, in een door steden en over spoor- en waterwegen voerende route, met groo- ten en dus aan tijd en geld kostbaren omweg, terwijl elders, meer Westelijk, i.e. in rechte, dus korte lijn via Numansdorp Willemstad, langs den ouden Fran- schen weg, met reeds een brug over de Oude Maas bij Barendrecht dus ook weer een groot voordeel boven den, van wegen de drukke scheepvaart uitermat'1 lastig blij venden overtocht Dordrecht Zwijndrecht dergelijke bezwaren zich niet of in veel mindere mate doen gelden? Laat men, door blijvend zijn keuze gevestigd te houden op Moerdijk, zich daarbij niet méér leiden door thans be- „Terstond." „Vraog dan an moeder de vrouwe um 'r. goeien bootram. Zal Jan oe wegbren gen mit de kaore?" vervolgde Peeters, op de bekende wijze zijn kuiten liefkozende. „Dank u voor uw vriendelijk aanbod, 't Is voor alle dingen beter dat ik loop." De boer knikte maar steeds tegen 't vuur. „Of ie gliek hebt. Een tiedjen elejen kWam ik loopen van Zutfent naor Amers foort 'n aoirig endjen, a' j' den tied hebt. Maor ik hadde haoste daor kwamp mien 'n waogen achterop, mit 'n vrund van mien. Heei vrèug mien: wie j' meevaren! Jaowel, zei ik, maor toen 'k 'n uurken 'ervaren hadde was ik zoo meu, dat 'k zei: Laot mien er astoeblieft of, ik worde veulle te meue van dat zitten. En ik kwam er best op de veutjes!" „Zoo'n stevige looper ben ik niet," zei de Leo glimlachend. „En dan wilde ik u vragen of ik dit pak aan mag houden. Dat andere pakje kennen de heeren in Haar lem." Peeters knikte. „Ie bint in mien dienst, en draagt mien goed," zei hij, „En nu nog een verzoek," zeide Leo, terwijl hij den boer terzijde trad. „Wilt ge mijn goud horloge bewaren, tot ik te rugkom?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5