I No. 235 Donderdag 9 Juli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. I3EVEA-F,ET?BANDEN Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN üit nummer bestaat uit 2 bladen. /f'c/2 t/oopen d- //zersferfc ALLE per 1 JULI vervallende worden verzilverd door ok een Reach; doode kal- )urg. Wat kan 1 De eerste tien ezelide kwaal, naai groote le~ anderen liad- n aan de krop de lever bleek ,s weer wat an- de kippen, ze (slagen. Een er- rde lever. Wat ppen zijn nog mderzoeker, ik instricht kijken jkers zijn. Die Itig op een ai- en ziek menscb en paar haren |an uw kippen dat niet helpt, in geen geval ten van helder- roor het advies londerden ma- ikels, stuur dan (■atis onderzoek 'aar is al dat iest? Wat hebt (steentjes in de laan den hals? ie oi klierkan- |es_t is heeft u )ent u nog net [rste kip open kip zelf open ineens geweten ijk gspaard ge ls slim.en ^inrichting. Die maar aan hel- )e hier voorko- ik meen nooit |iet wat men bij beenzwakte, voorzien door (As kalk, lover- tiet de verlam- tegen den leg -7 weken die f,n verlamming Het eene uur bewondering len een volgend hok binnen en e niet slechtste |open. Den vol- niet meer lob- ft de poot en en rover. Ze ster- lagen. Enkelen wonderlijkste is, opkomt. Uw een voederoor- |kende zijn voer 3sch levertraan Ivoer met flink jkt mij dat niet bitje om op te I echter uiterst toe, dat ik het kan lossen, opgestuurd of tan van vraag- It Voorthuizen: likelen: Traan thuis in vet- [likenmagen en jiaar de Rijks- Lr zal ik u een Ikocht een par- |niet best, maar ging het best; be 5 weken oud podat ik dacht Doen mijn leve- et 8 dood. Hij lij er een paar Ik vertrouwde kuikens op an- veel te scherp (iwel, ze deden het nog goed. |Rijksserum-in- pe geen doods- Dus hoe knap tg worden, hier |et dan als men ik het flink gaan en heb- konden vinden, en raadsel. Ze bzonde kuikens (tenminste niet landpunt ga ik (zeker niet, is brief, die mij eft op zijn ma llen komen da- Tin 10 pet. der (aarom voor de vat gevonden lerzoeken? Als ]iënten geneest, leer naar den Hen is de na- |helijke kennis, om nu maar I dat in andere (et kan vinden, akt, dat is ze- kunnen wij I niet al te som- 1 haast zeggen: ponden werd is (kelijk aan het HENNEPE. Ireffende, kun- pden gezonden irdesingel 90a foor antwoord Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Does- Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT EI,KEN WERKDAG. A b o n m s m c - s p r ij s: Per 3 maande'»; *r!>nc<3 pee poat, 3.— Losse nummersfn 05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Er moeten afgoden worden ver brand. Stalin, de Russische dictator heeft, naar uit Moskou gemeld wordt, een rede ge houden, die neerkomt op een volledige verloochening van de radicale commu nistische methoden, zooals die den laat- sten tijd worden voorgeschreven en toe gepast. Openhartig verklaarde hij, dat veel, van wat nog wordt aangebeden, moet worden verbrand. Het roer moet dus radicaal worden omgewend. „Een van de belangrijkste aangekon digde veranderingen, waarvan bet slagen van bet economische programma in rui me mate afhankelijk geacht wordt, be staat daarin, dat in de toekomst de loo- nen voor geschoolden en ongeschoolden arbeid, evenals voor licht en zwaar werk, meer dan tot dusver gedifferentieerd zul len worden. Men moet de arbeiders prikkelen door bun de mogelijkheid te bieden een beter betaalde functie te verkrijgen. Geestdrift alleen is niet voldoende en om de pres tatie te verhoogen moet men rekening houden met het wenschelijke streven tot verhoogen van het inkomen. Ten aanzien van de zoogenaamde tech nische krachten betoogde Stalin, dat de tijd er was om specialisten, ingenieurs, technici en geleerden van de burgerlijke en van de oude school eveneens voor me dewerking te winnen; men kan niet lan ger eiken specialist van de oude school als misdadiger of saboteur beschouwen. Stalin heeft voorts ook critiek geoefend op de wijze van invoering van de onaf gebroken arbeidsweek van vijf dagen. De ze verkorting van den arbeidstijd heeft op tal van plaatsen elk verantwoordelijk heidsgevoel voor den opgedragen arbeid en voor het behoud van de bedrijven, ma chines en werktuigen doen verdwijnen. De mogelijkheid moet worden onder zocht bij een aantal fabrieken terug te keeren tot de werkweek van zes dagen met een gemeenschappelijken vrjjen rust dag voor alle arbeiders". Wanneer, wat hier medegedeeld wordt, juist is, dan blijkt daaruit, dat Stalin het geloof in den mensch begint te verliezen. Met afwijzing van wat Gods Woord ons dienaangaande leert, staat men op het ook door de Soc. Democraten ten onzent verdedigde standpunt, dat de mensch goed is in zichzelf, en dat men, om een ideale samenleving te verkrijgen slechts de omstandigheden behoeft te veranderen Als er maar niet meer gewerkt behoeft te worden voor het „kapitaal", maar voor de gemeenschap, dan, zoo stelt men het voor, zal er ook zijn de lust om te wer ken, zelfs al zouden de voorwaarden waar onder gewerkt wordt, minder gunstig zijn. En men vergeet rekening te houden met het hart van den mensch, met zijn egoïstische neigingen, met de zonde. De lessen zijn duur geweest, maar Sta lin begint ze te leeren naar het schijnt. Zooals hij ook, zij 't dan noodgedwongen, gaat erkennen, dat men niet ongestraft de ordeningen Gods, wat betreft den rust dag, terzijde kan stellen. Het is uiterst gevaarlijk omtrent de ontwikkeling van den toestand in Rusland voorspellingen te doen. Maar een gunstig verschijnsel is toch, dat er zelfcritiek komt en dat men begint met althans sommige van zijn afgoden te verbranden. Nederland en België. In het verslag van den heer Digneffe, rapporteur van de commissie voor bui- tenlandsche zaken van den senaat, wordt het volgende gezegd omtrent de Neder- landsch-Belgische betrekkingen: Het contract met Nederland voor her ziening van de verdragen van 1839 is den laatsten tijd veel actiever geworden en wijst op bevredigenden vooruitgang. De commissie verzoekt den senaat, oprechte wenschen te formuleeren voor verwezen lijking van een accoord, dat de belangen van België vrijwaart en een toenadering tot de Noorderburen bevordert, welke in het belang is van beide valken. De giftige gassen in het Maasdal. In do Belgische Kamer is Dinsdag middag geïnterpelleerd door den commu- nistischen afgevaardigde Jacquemotte over den doodenden mist, die zich den vorigen herfst over het Maasdal nabij En gis verspreid heeft. Spreker vroeg aan de regeering, welke de resultaten zijn van het onderzoek, dat ingesteld werd en zeide, dat volgens hem de mist in kwestie voortgekomen was uit fabrieken, die vergiftigde gassen vervaar digen. De Belgische regeering bereidt dus een oorlog voor, riep de interpellant uitl Het is dus de voorbereiding van den komenden chemischen oorlog, die de oor zaak is van de catastrofe van Engis! De Minister van Arbeid en Nijverheid, Heijman, verklaarde hierop, dat het on derzoek de ware oorzaak der toenmalige sterf- en ziektegevallen nog niet aan het licht heeft kunnen brengen, doch dat het bijna zeker is, dat de fabrieken der streek buiten kwestie staan. Afgevaardigde Jacquemotte ging daar na voort met de regeering te verwijten, dat zij zich aan een zware nalatigheid heeft schuldig gemaakt De fabriek te Tilleur, evenals alle fabrieken van oor logsproducten zouden moeten gesloten worden, zoo ging hij voort, doch de re geering verre van dit doen, geeft nog subsidies. Minister Heijman: De heer Jacquemotte exploiteert eens te meer een catastrofe voor politieke agitatie. De socialistische afgevaardigde Dejar- dien: Eenige dagen geleden nog, zijn te Tilleur nieuwe uitwasemingen gesigna leerd. De volksgezondheid moet gewaar borgd worden, of wel de sluiting der fa briek geboden. Minister Heijman antwoordde hierop, dat de regeering haar plicht zal doen. Boschbrand aan de Riviera. Aan de Riviera woedt over een opper vlakte van 100 H.A. een der hevigste boschbranden, die sedert jaren is voor gekomen. Talrijke villa's worden met ver nieling bedreigd. Soldaten en vijf brand weercorpsen zijn bezig het vuur te bestrij den. Bergtop In de Middellandsche Zee. Uit Oslo wordt gemeld: Prof. Hellun Hansen, die te Bergen is teruggekeerd van zijn hydrograpbiscben onderzoekingstocht in de Middellandsche Zee, deelde mede, ten Oosten van Sardi nië, 100 meter onder den zeespiegel, den top van een berg te hebben gevonden, grooter dan de Vesuvius. De zeediepte rondom bedroeg 15002000 M. De ge leerde heeft 700 metingen in zake zee- stroomingen gedaan, die ook van belang worden geacht voor de kennis der stroo mingen in den Atlantischen Oceaan en de Noordzee. Engeland en Rusland. De Engelsche regeering heeft te kennen gegeven, dat zij niet voornemens is, de credietfaciliteiten voor den uitvoer naar Rusland van 12 tot 30 maanden te ver lengen. Evenmin wil zij zich borg stellen voor 60 pet. van een bedrag van 60 millioen pd. sterling, zooals ter bevordering van den uitvoer naar Rusland is voorgesteld. Postvliegtuig buitgemaakt. Een postvliegtuig van den dienst Nan kingBerlijn, dat gedwongen was we gens het slechte weer een noodlanding te maken, zou door een Mongoolschen stam zijn buitgemaakt. Omtrent het lot van de beide Duitsche piloten is niets bekend. Het vliegtuig werd omringd door Mon- goolsche soldaten, die geweerschoten los ten op een ander vliegtuig dat hulp trachtte te verleenen. De dijkbreuk ie Austruweel. De toestand te Austruweel is sedert den nacht en den morgen veel verbeterd. Ten gevolge van het spuien is het water weer van de wegen en uit de huizen wegge vloeid. Het graafwerk aan de graanhaven is hervat. Voor het dichtmaken der breuken is een extra ploeg arbeiders te werk ge steld. De schade is zeer belangrijk, doch per soonlijke ongevallen zijn niet voorgeko men. Nieuwe Zeppelin in Duiischland. Dr Eckener heeft meegedeeld, dat de onderhandelingen met Amerikaansche banken over de inrichting van een regel matig luchtverkeer met Zeppelins tus- schen Amerika en Europa in verband met de crisis tot Februari 1932 zijn verdaagd. De nieuwe Zeppelin, waaraan men reeds verleden jaar is begonnen, is afge broken. Thans werkt men aan een nieuw luchtschip, de L.Z. 128, dat als gevolg van de ramp met het Engelsche lucht schip R 101 niet met waterstof, doch met helium zal worden gevuld. Daarvoor moest de constructie van het schip geheel worden gewijzigd. De nieuwe Zeppelin zal niet voor 1933 gereed zijn. Zweden drinkt minder alcohol. De staatsinkomsten van Zweden uit het alcohol-monopolie bedroegen over bet jaar 1930 rond 110 millioen kronen. In Stockholm alleen reeds is de staat aan ac cijns op wijnen en spiritualiën ongeveer tien millioen kronen en zes millioen kronen aan dividenden van de monopolie maatschappij, die door den staat gecon troleerd wordt. Ondanks deze groote ontvangsten bevor dert het'Zweeds.che systeem toch de ma tigheid, want in het jaar 1931, het laat ste jaar vóór de invoering van het hui dige systeem van een staatsmonopolie, werden te Stockholm op de 1000 inwoners wegens dronkenschap 50,42 personen ge arresteerd, in het afgeloopen jaar slechts 13,22 personen. Amerlka's luchtvloot. De plaatsvervangende minister van ma rine, Ingalls, deelt mede, dat het bouw- program van 5 jaar voor de Amerikaan sche luchtvloot, dat 30 Juni j.l. is geëin digd, de Vereenigde Staten in een bevre digende positie gebracht heeft ten opzich te van de andere luchtvloot-mogendheden zoodat het opstellen van een nieuw bouw- program naar alle waarschijnlijkheid niet noodzakelijk is. 't Is in Amerika als overal in de we reld. Sterk voor ontwapening wanneer eerst de bewapening in een behoorlijke positie is gebracht. De Londensche experten-conferentie. Blijkens de telegrammen uit Londen ha de datum van de bijeenkomst der finan- ciieele experts, na overleg tusschen de Britsche en Eransche regeeringen op 17 Juli a.s. vastgesteld. Drie punten zullen worden behandeld: le. gemeenschappelijke, actie der voor naamste centrale banken door bemidde ling der B. I. B. tot het organiseeren van steun aan de Europeesche landen, die in het bijzonder getroffen worden door de opschorting der betalingen; 2e. quaestie van het garantiefonds; 3e. technische rege ling in verhand met de leveringen in na- tura teneinde de huidige behoeften met den geest van Hoovers voorstel in over- eensteimming te brengen. De conferentie zal aanvangen met de bijeenkomsten der experts. Zoodra deze met bun voorbereidende werkzaamheden genoegzaam gevorderd zullen zijn, zal de ministersconferentie worden gehouden. De Engelsche regeering stelt zich voor in dezen zin uitnoodigingen te zenden aan de ■bij het plan-Young belanghebbende mo gendheden met inbegrip van Duitsöhland. Ook Amerika zal een uitnoodiging tot toiji- woninig der conferentie ontvangen, waar bij het den Vereenigden Staten zal wor den overgelaten te beslissen in welke hoe danigheid zij zioh zullen laten vertegen woordigen. Gemeld wordt dat noch Washington noch Londen van Duitschland politieke waarborgen zullen eischen hetgeen oor spronkelijk door de Fransche regeering als voorwaarde voor de internationale financieele hulp was gesteld. Amerika komt als waarnemer. De onderstaatssecretaris heeft gisteren in de persconferentie meegedeeld, dat de regeering der Vereenigde Staten deel zal nemen aan de technische conferentie te Londen voor de uitvoering van Hoover's plan. De Amerikaansche gedelegeerden zul len in hoofdzaak als waarnemers optre den, doch er ook zorg voor dra'gen, dat de beslissingen, 'die getroffen zullen wor den, in overeensterofming zijn met den geest van Hoover's voorstel. Korte berichten. Het aantal werkloozen in Duitsch land bedroeg op 30 Juni ca. 3.962.000; het is er dus sinds 16 Juni met ca 38.000 verminderd. Te Stockholm is de Internationale Landarbeidersconferentie geopend. Onge veer 60 vertegenwoordigers van verschei den Europeesche landen nemen aan de beraadslagingen deel. Volgens een bericht uit Hongkong aan de „Times" hebben de overstroomin- gen in de Chineesche provincie Kwan- toeng aan ongeveer 4000 mensch en het leven gekost. Tienduizenden zijn daxloos geworden. In de nabijheid van Cherbourg is een militaire vrachtwagen met 22' marine soldaten in volle vaart tegen een muur gereden, waardoor 11 man ernstig wer den gewond. De Amerikaansche vliegers Robbins en Jones gaan een poging doen om den prijs van 25.000 dollar te winnen, uitge loofd door een Japansch blad voor de eer sten, die in één ruk van Seattle naar To kio zullen vliegen. De heide Amerikaan sche vliegers willen den weg nemen over Alaska en Noord Siberië. Een 18-jarige schildersgezel uit Burg bij Maagdenburg is in hechtenis genomen, onder beschuldiging zijn vriend tijdens 'n uitstapje met een kano op de Elbe in de nabijheid van Hohenwarte, om het leven te hebben gebracht. De gezworenen van Regensburg heb ben een arbeider, die zijn schoonvader met een touw heeft gewurgd, tot de dood straf veroordeeld. De moordenaar was zijn schoonvader geld schuldig, en deze had herhaaldelijk op terugbetaling aange drongen. De reis der Koninklijke Familie. Officieus wordt uit Trois Epis gemeld: H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana, zal a.s. Vrijdag Trois Epis verlaten, om het verder zomer verblijf in Tirol te eindigen. Per automo biel wordt gereisd naar Bazel en vai daar per trein naar Züricb, alwaar overnacht wordt, om den volgenden morgen met den ArlbergBabn over den Brenner naar Tirol te vertrekken. De Koningin betrekt daar het aan een bekend Amsterdammer toebehoorend Schloss Lengberg, een oud, zeer schilder achtig gelegen kasteel, dateerend uit den tijd der Salzburger kerkvorsten, dat door zijn afgelegen ligging niet alleen voldoet aan den wensch van een rustig verblijf, maar door de nabijheid van Gross Kene- diger, Matrei en Heiligenblut alle gele genheid schept voor het maken van toch ten in het prachtige Tiroler Hooggeberg te. Het verblijf in het uitstekend gelegen Trois Epis met zijn omgeving van schil derachtig bewaarde oude plaatsen als Kaysersberg, Ammerschürr en Riquewitz in dit zoo liefelijk gedeelte van den Elzas werd als regel begunstigd met het prach tigste zomerweer. Nijverheidsonderwijs. Blijkens het verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van het zesde Hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1931 waren sommige leden niet overtuigd van de noodzakelijkheid der aanstelling van een vierden inspecteur van het Nijverheidsonderwijs voor jon gens. Gevraagd werd of deze voorgenomen aanstelling soms mede het gevolg is van grootere belangstelling der Regeering in de ontwikkeling van het leerlingwezen. Zoo ja, dan zou men gaarne vernemen, in hoeverre deze aanstelling daaraan bevor derlijk zou zijn. Eenige leden stelden de vraag, of bet niet aanbeveling zou verdiend hebben, deze uitbreiding van het aantal ambtena ren tot beter tijden uit te stellen. Slapte ln den scheepsbouw. Naar gemeld wordt, zal Zaterdag a.s. bij de N.V. J. en K. Smits Scheepswerven te Kinderdijk een 70-tal' werklieden wor den ontslagen wegens slapte in den scheepsbouw. Ongeveer twee weken ge leden werden bij deze zelfde maatschappij 100 man ontslagen. Wijziging der L. O.-wet. Zooals onlangs gemeld, heeft de Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet 1920 in gereed heid gebracht. Naar thans gemeld wordt is dit ontwerp reeds bij den Raad van State. Van het advies van dit college hangt af, of het Binnenland. De reis der Koninklijke FamiLie. De worstvergiftiging te Erica. Buitenland. De uitvoering van Hoovers plan. De giftige gassen in het Maasdal. ontwerp spoedig de Kamer zal bereiken. Momenfeel is hierover nog niets te zeg gen. VERKIEZING GEDEPUTEERDE STATEN. Zuid-Holland. Herkozen d'e heeren H. v. Boeijen (c.h.), H. J. Borghols (r.k.), jhr. mr L. E. M. von Fisenno (r.k.), Th. Heukels (a.r.), J. H. A. Schaper (s.d'.a.p.). In d'e vacature-Crena de Jongh (v.b. werd gekozen mr J. D. Verbroek (v.d. Utrecht. Herkozen d'e heeren B. J. J. Wijkamp (s.d.a.p.), G. JR J. van Spanje (r.k.), J. H. Th. O. Kettlitz (lib.), Jhr. Dr H. W. L. de Beaufort (c.h.), Mr H. W. de Vink (r.k.) en Mr G. A. Diepenhorst (a.r.) Overijssel. Herkozen de heeren: G. II. P. Bloemen (r.k.), Dr J. W. Schneider (r.k.), J. E. Vogt (s.d.a.p.), G. Elhorst (a.r.), M. D. te Winkel (c.h.). In de vacature-J. v. d. Sanden (v.d.) werd' gekozen de heer Ir. S. L. Louwes (v.d.) Groningen Herkozen de heeren: Mr Dr R. Koppe a.r.), E. H. Ebels (lib.), L. H. Mansholt (s.d'.a.p.), A. van Geuns (s.d.a.p.), U. G Schilthuis (v.d1.). Gekozen in d'e vacature J. W. ten Braak (r.k.) d'e heer T. Krol (c.h.). Friesland. Herkozen de heeren: M. Dijkstra (a.r.), J. Geerts (s.d.a.p.), S. W. de Jong (r.k.), B. W. Okma (c.h.), J. J. Wuite (v.d'.), tot buitengewoon lid de heer J. H. Fricke (c.h.) Drente. Herkozen de heeren K. Brok (s.d.), J. Huges (v.b.), G. G. Lunsingh Meyer (v.d.) en B. Schuurman (a.r.), allen met 32 van de 33 uitgebrachte stemmen. Noord-Holland. Herkozen de heeren A. H. Gerhard (s.d.a.p.), A. W. Michels (s.d.a.p.), D. Kooyman (v.d.), P. J. Verschure (r.k.),, Mr J. B. Bomans (r.k.) en Mr A. Bruch (a.r.). Gelderland. Herkozen de heeren W. B. Kronenburg (r.k.), jhr mr H. G. M. van Nispen tot Pannerden (r.k.), H. de Liefde (c.h.), J. L. B. Keurschot (s.d.), mr B. F. Everts (v.d.). In de vacature van Löben Seis (a.r.) werd gekozen Mr A. v. d. Deure (a.r.). HET ONTWAPENINGS-ADRES. Wij lezen in de „Standaard": In ons nummer van heden en in die van enkele volgende dagen vinden onze lezers een formulier, dat we hun verzoe ken te teekenen. Het geldt onze belangstelling daardoor uit te drukken voor de z.g. ontwapenings conferentie, die in 1932 te Genève staat gehouden te worden. Men zou het kunnen noemen een natio naal petitionnement gericht aan de macht hebbers, die straks zullen beraadslagen over de middelen om te komen tot beper king der bewapeningen. Hadden wijzelf de redactie kunnen vast stellen, dan zouden we liever niet van ontwapening gesproken hebben, omdat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1