Gemengd Nieuws. Rechtzaken Land- en Tuinbouw wien ue noodzakeiyxhiud van Ouueroióu- ning In twijfel werd getrokken, terwijl de daarop in een volgende zitting te nemen beslissing onnoodig bleek, omdat diens werkloosheid, kort na de aanmelding, ge ëindigd was, Ged. Staten meenen, dat de toestand te Nieuwvliet niet van dien aard is, als in de vraag was gesteld en er dan ook voor bijzondere maatregelen geen aan leiding bestaat. HET WETSONTWERP TEGEN DE GODSLASTERING. Het Voorl. Verslag van de Tweede Kamer Hulde en critiek. Aan het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over het Wetsontwerp tot aan vulling van het Wetboek van Strafrecht met voorzieningen, betreffende bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uitlatingen, ontleenen we, dat verscheide ne leden bij de beoordeeling van het ontwerp op den voorgrond stelden, dat zij ten sterkste afkeuren den vorm, waarin De Tribune in vervolging of op order van het hoofdkwartier dezer partij in het bui tenland' den godsdienst bestrijdt in beeld en in geschrift. Erkend wordt, dat deze propaganda een kwaad' is, ook in de oogen van hen, die het geloof in God' niet kunnen deelen. Een andere vraag is voor deze leden of deze uitingen voor de Regeering aanlei ding hadden moeten zijn tot de indiening van dit ontwerp, zooals blijkens de Mem. van Toel. het geval is geweest. Vooral op het gebied van het straf recht, zoo betoogen deze leden, is gele genheidswetgeving af te keuren. In het publieke leven doen zich voortdurend tal van feiten voor, die ergernis geven, maar die toch niet door de overheid gestraft moeten worden. In het bijzonder op het terrein van den godsdienst moet men zeer voorzichtig zijn. Het doel van het voorstel zal daaren boven niet worden bereikt. Een strafbepaling kan nimmer zoo ver gaan, dat zij kwetsing van godsdienstige gevoelens geheel zou kunnen weren. Voorts zal de anti-godsdienstige pro paganda, welke de Regeering wil keeren, door een strafbepaling niet worden ge stuit. Zij, die deze propaganda voeren, zullen haar voortzetten; zij zullen expe rimenteeren, hoever zij straffeloos kunnen gaan. Zij zullen debatten ter terechtzit ting aangrijpen als een nieuw propaganda middel. Het kwaad zal daardoor eer wor den verscherpt dan verzacht. Op deze gronden zijn verscheidene le den van oordeel, dat de Regeering het beste zou handelen door dit ontwerp in te trekken. Vele andere leden hebben de indiening van het voorstel met voldoening gezien. Al zijn deze leden voor een deel niet zon der kritiek op den vorm, waarin het voor stel is gegoten, zoo brengen zij den mi nister hulde voor de indiening er van. Dit ontwerp is h.i. niet een voorbeeld' van gelegenheidswetgeving in den slecht- sten zin van het woord1. Zonder twijfel hebben bepaalde uitingen van den laat- sten tijd' tot de indiening van het ont werp aanleiding gegeven. Maar zoo is het toch met bijna alle wetten gegaan. Op heel het breede terrein der wetgeving geven telkens bepaalde feiten en ge- gebeurtenissen aanleiding tot het in het leven roepen van bepalingen van wetge- venden aard. En daar nu de gewraakte uitingen h.i. duidelijk een stelselmatig ka rakter hebben gekregen en bovendien cor- respondeeren met verschijnselen in het buitenland, achten zijj met de Regeering het oogenblik gekomen om afwerend en beschermend' op te treden. Voorts kunnen deze leden niet toege ven, d'at uitingen, waardoor andere dan godsdienstige gevoelens worden gekrenkt, op één lijn kunnen worden gesteld met de handelingen, welke- het wetsontwerp strafbaar wil stellen. Zij meenen als een onomstootelijke waarheid' te mogen vast stellen, dat de bescherming van de gods dienstige gevoelens van het volk tegen grove krenking tot de hoogste roeping van d'en .Staat behoort. Ook zij wenschen de geestelijke vrijheid', die hier te lande ge noten wordt, te handhaven. Maar met den minister zijn zij het eens, dat niet elk misbruik der vrijheid getolereerd mag worden. De vrijheid mag niet ontaarden in bandeloosheid, want dan loopt de vrij heid zelve gevaar. De minister heeft op zettelijk een zeer beperkte omschrijving aan het delict gegeven. Verscheidene dezer leden betrokken bij d'e overweging van de vraag of de Staat hier een taak te vervullen heeft, ook de principieele vraag, wat de bron is van het Overheidsgezag. Zij zien die bron niet in den mensch, maar in God. De Overheid is dienaresse Gods en is dat, welke per sonen ook de dragers der Overheid mogen zijn. Dit zoo ziende, mag de Overheid niet toelaten, dat Hij, aan Wien zij haar gezag ontleent, openlijk op grove wijze wordt gesmaad. In dit verband is gevraagd, wat de Minister verstaat onder „godsdienstvrij heid1 in den ruimsten zin". Voorts zijn deze leden van oordeel, dat van de strafbepaling oen krachtdadige pre ventieve werking zal uitgaan. Door verschillende leden werd er op gewezen dat het ontwerp een tweeslachtig karakter draagt. In de ontworpen strafbe paling worden als elementen van het strafbare feit gesteld' eenerzijds smalen de godslastering, anderzijds krenking van godsdienstige gevoelens. Deze twee ele menten doen de vraag rijzen, waarom het by deze strafbaarstelling eigenlijk gaat, om de godslastering dan wel om de kren king van godsdienstige gevoelens. De Alt-T,.V .C V L.u'i t^rs V.i -4.L i to dien aanzien goon helderheid. Sommige loden zien het verwarrends van de tocli.hting tot het voorstel vooral hierin, dat krenking van do Godheid en krenking- van meuschen in één betoog worden gesteld als grondslag van dit ont-, werp. Beide krenkingen zijn geheel onver gelijkbare grootheden. Strafbaarstelling van Godslastering als zoodanig ware in strijd met de in onze Grondwet gewaarborgde on in ons leven gewortelde vrijheid van ieder om op het gebied van geloof on ongeloof de over tuiging te belijden, die hij verkiest. Aan den anderen kant, meenen deze le den dat een strafbaarstelling van enkel krenking van godsdienstige gevoelens evenmin te aanvaarden zou zijn. Deze omschrijving zou veel te ruim zijn. Andere leden deelen deze conclusie niet en stellen met voldoening vast, dat de considerans van bet ontwerp het treffen van voorziening ten aanzien van bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uitingen als doel van het ontwerp voor opstelt. Doch daarom betreuren zij te meer, dat aan den anderen kant de tekst der beide ontworpen bepalingen en zekere gedeelten van de Memorie van Toelichting ook steun geven aan de opvatting, dat het om straffen van Godslastering als zooda nig te doen is. De Minister zal moeten kiezen tusschen deze twee. Het strafbaar stellen van Godslastering als zoodanig achten ook deze leden in strijd met de Grondwet. Voorts moet elke meening over den Al lerhoogste mogelijk blijven. Te dien aan zien deelen zij het bezwaar der tevoren aan het woord' zijnde leden, dat elke ob jectieve maatstaf ontbreekt, om vast te stellen, wat Godslastering is wat niet. Ook zij achtten het niet uitgesloten, dat wetenschappelijke uitingen daaronder ge rangschikt zullen worden, terwijl toch voor het uitspreken van elke eerlijke over tuiging ruimte moet zijn, ook al aanvaar den anderen haar niet. Met klem dringen deze leden er daarom op .aan, dat aan het ontwerp zoodanige vorm zal worden gegeven, dat het twee slachtig karakter verdwijnt en alle aan dacht valt op de krenking van godsdien stige gevoelens, die dan strafbaar zou moeten worden gestold. Verscheidene andero leden, die ook het tweeslachtig karakter van het ontwerp bestrijden, meenen, dat juist do Gods lastering als zoodanig moet worden straf baar gesteld'. Het strafbaar stellen uitsluitend van het krenken van godsdienstige gevoelens, ach ten zij eenerzijds onvoldoende, terwijl zij anderzijds op het gevaar wijzen, dat juist bij die formuleoring de praktijk zou kun nen uitwijzen, d'at tal van gevallen zou den blijken onder het artikel te vallen, die men allerminst had bedoeld. Zij dringen derhalve met klem aan op het strafbaar atollen van Godslastering als zoodanig. Van strijd met de Constitu tie lean geen sprake zijn. Van gevaar, d'at uitingen van ongeloof onder het artikel zouden vallen, kan ken nelijk geen sprake zijn. Andere leden aanvaarden den vorm, waarin het ontwerp is ingediend en de motiveering daarvan als doelmatig. Naar het oordeel van eenige leden mist het ontwerp een principieelen grondslag. Niet de aanranding der eere Gods wordt gestraft, evenmin de ongeloofspropaganda. Het kwaad1 wordt niet in don wortel aan getast. Overreden en gedood. Gisteravond is de 14-jarige A. van H., to Barendrecht, door een vrachtauto over reden en gedood. De bestuurder van de auto deed of hij niets had s\ - "kt en reed door, doch werd door een andere auto achterhaald. De man was onder d n invloedvan sterken drenk en is in voorloopige bewaring gesteld. Groote sleepreis naar N.- Zeeland. Gistermorgen is de „Zwarte Zee", de sleepboot van L. Smit Co.'s Int. Sleepdienst, die een in Engeland ge bouwd 17000 tons dok zal afhalen, om dit naar Nieuw-Zeeland te brengen, van Maassluis uitgevaren. Men schat, onge rekend tegenslag, den duur der reis op acht a negen maanden uit en thuis. De belangstelling voor het vertrek van de „Zwarte Zee" was groot. Te ongeveer half negen gaf de kapitein, de heer B. 't Hart, van de brug af bet sein voor vertrek. De trossen werden ingehaald en de familie en vrienden der opvarenden moesten van boord. De menschen aan den wal begaven zich daarop in troepen naar het havenhoofd, waar even later de stoe re sleepboot voorbij voer. Petten en zak doeken gingen omhoog en er werd hevig gezwaaid, zoowel aan boord als aan den wal. De stoomfluit van de „Zwarte Zee" gilde een afscheidsgroet, die tienvoudig beantwoord werd door andere in de ha ven liggende loods- en sleepbooten. Na geoogd door velen voer de „Zwarte Zee" zeewaarts. De zegevierende ratten. Elk jaar neemt de stad Lodz den strijd tegen de ratten op en voe.t deze met kracht. Wekenlang laat het stadsbestuur heele wagons zee-ajuin uit Italië komen, welke als bizonder sterk vergif voor de lieve dieren gelden. Den huiseigenaren wordt het middel tegen den kostprijs ge leverd en ten stadhuize meenen de vroe de vaderen vol vertrouwen hun plicht naar behooren te hebben gedaan. Een I paar weken geleden bleek echter, dat de verdelgingsoorlog te vergeefs was ge voerd en dal de i üu i.,, ,n<_ i..i«u nioi uitgeroeid waren, doch dat rse ziJi buitengewoon vermenigvuldigd hadden. Men kon zelfs bijzonder vette exempla ren constateeren, van een grootte, als er slechts in den oorlog in de loopgraven waargenomen werden. Do brutaliteit der dieren overschreed dra allo grenzen; zo liepen doodkalm rond in de huizen en zelfs voor het stadhuis, het hoofdkwartier van hun belagers. De magistraat was sprakeloos over zooveel brutaliteit en be sloot het advies van eerste klas deskun digen in te winnen. Toen bleek, dat de voor duur geld uit Italië ingevoerde zee ajuin in den toestand, waarin ze verdeeld werden, geen rattenvergif, maar een voor treffelijk voedingsmiddel voor dit onge dierte varen. De zee-ajuin werkt op de knaagdieren slechts dan doodelijk, als ze in verschen toestand wordt gebruikt. Op de lange reis waren ze meerendeels ver droogd en daardoor de gifstoffen onscha delijk gemaakt. De knaagdieren gedijden dientengevolge voortreffelijk en daar de import alle jaren herhaald werd, ver meerderden de dieren vanzelf op een ge weldige manier. Schildpadin hetnet. De vis- scher G. Ringenier te Wijhe bad dezer dagen een zeer bijzonderen buit in een -zijner netten, dat hij halverwege Olst- Wijhe in de Nieuwe Wetering had uit gezet. Toen hij n.l. bij het lichten der netten meende een flinken buit aan visch naar boven te halen, kwam een schild pad van flinke afmeting te voorschijn. De visscher heeft haar thans ter bezich tiging gesteld. De moord te Eygelshoven. De dader van den moord te Hopel (Eygelshoven) op den kostbaas, is gis teren te Alsdorf gearresteerd. Het is de grondwerker Schirra. De man is naar Aken overgebracht. Een verlaten vliegtuig. In de Fransche Alpen, nabij den Mont-Blanc hebben touristen, naar het N.T.A. uit Parys meldt, een vliegtuig aangetroffen, dat gedeeltelijk vernield was. Van de in zittenden was geen spoor te bekennen. Wel meenden de touristen bloedsporen te hebben ontdekt. Er wordt een onder- zoelc ingesteld. Een nieuwe planeet? Uit Tokio word't gemeld, dat een nieuwe (kleine!) planeet is ontdekt door de ster renwacht van Kioto. Zij staat thans in het sterrenbeeld Slangondrager. De mid dellijn wordt opgegeven als 11.000 mijl, de huidige afstand van de aarde 185 millioen mijl. Giftige bessen. Te Barger Compascuum (Dr.) is een 8-jarig jonge tje na het eten van kruisbessen, welke aangetast warén door de z.g. handzwam, overleden. Inbraak bij een goudsmid. Te Lunteren is ingebroken bij den horloge maker en goudsmid J. Otse. Vermist wor den een groot aantal gouden ringen, gou den en zilveren dames- en heerenhorlo ges, kettingen enz. ter waarde van meer dan f 1000. Van de daders is geen spoor te vinden. De politie stelt een onderzoek in. Rechtbank te Middelburg. Oplichting. Voor de rechtbank te Middelburg werd gisteren behandeld de zaak tegen C. J. F. L., 31 jaar, reiziger en H. H., 34 jaar, banketbakker, beiden te Wissingen, die zich, blijkens de dagvaarding hadden te verantwoorden over het feit, dat zij zich aan oplichting hadden schuldig gemaakt. Zij hadden n.l. in het dagblad „De Tele graaf" een advertentie doen opnemen, waai in zij plaatselijke agenten vroegen voor liet be icekb.i van winkeliers en welke agenten een salaris van f 15 per week plus hooge provisie werd gegarandeerd, terwijl deze voor een monstercollectie f 2.50 borg zouden moeten storten. Ver schillende personen bleken op deze adver tentie te hebben geschreven, dat zij voor een dergelijk agentuur in aanmerking wenschten te komen, order insluiting van het bedrag van f2.50 voor borgstelling. Aangezien de toezending van de toe gezegde monstercollectie aan reflectanten uitbleef, werd de politie in den arm geno men en bleek dat verdachten geen agen ture-commissiehandel hadden, zooals werd voorgegeven en op het briefhoofd van door hun gebezigd briefpapier stond vermeld. Verdachte L., die verschenen was, er kende de feiten, en zeide geen agenture te hebben, doch er om geschreven te heb ben. Het lag niet m zijn bedoeling, zich ten koste van de reflectanten te bevoor- deelen. De officier van Justitie is van meening dat de opzet om de menschen op te lich ten, duidelijk blijkt. Het briefhoofd van 't correspondentiepapier vestigde den indruk en dat was ook de bedoeling, alsof men hier met een groote handelszaak te doen had. Men riep vertegenwoordigers op te gen een salaris van f 15, terwijl verdach ten al blijde zouden zijn, als zij die zelf konden verdienen. In hun brieven gaven verdachten voor, dat zij uit bittere ervaring een waarborg van f 2.50 voor de monstercollectie moesten bedingen, doch van die bittere ervaring is de Justitie niets gebleken. I)e menschen, die er in gevlogen zijn, zijn over het algemeen personen, die hun geld goed konden gebruiken, en die zich aan dezen stroohalin vastklampten. Rekening houdende met den ernst van 'I feit, dat de Officier ook zeer immoreel acht, eischte deze tegen verd. L. een gevan genisstraf van 6 maanden, en tegen II., die niet verschenen wee ^en go vangend:, straf van 2 maanden. De verdediger van vmuaenten, Mr van der Slikke, begon zijn pleidooi mot te zeg gen, dat in tegenstelling met hetgeen tot nu toe is gebleken, verdachten wel degelijk zaken drijven en agenturen bezitten. Hij legt, om dit te staven, eenige brieven aan de rechtbank over, waaruit blijkt, dat zelfs door politiepersoneel te Vlissingen bij ver dachten bestellingen zijn gedaan, De eenige fout van verdachten is, dat zij te vroeg begonnen zijn mei het aannemen van agenten. De bedoeling om met hot geld dat binnen kwam, mooi weer te spe len, heeft volgens verdediger, niet voorge zeten. De eiscli van het O. M. vindt spr. buitengewoon zwaar. Hij zelf is van oor deel, dat de rechtbank verdachten zal moe ten vrijspreken. Mocht zulks niet mogelijk zijn, dan vraagt pleiter oplegging van een boete of een voorwaardelijke veroordee ling. Uitspraak 21 Juli a.s. Door de rechtbank te Middelburg wer den gisteren de navolgende strafzaken be handeld: W. de B., 52 jaar, werkman te Middel burg, verdacht van verduistering van een bankbiljet van f 1000, ten nadeele van N. G. van Hoepen, te Middelburg, ih Maart 1931. Eisch: 4 maanden gevangenisstra' A. K.. 38 jaar, chauffeur te Middelburg, verdacht van vervalsching van een rijbe wijs, door in het daarop vermelde jaartal 1930 de cijfers 30 te veranderen in 33, en dat rijbewijs aldus als echt en onver- valscht te bezigen. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf. Politierechter. Zitting van Dinsdag 7 Juli 1931. A. F. V., 36 jaar, schilder te 's-Gra- venhage, wegens verduistering van eeni ge meubelstukken, toebehooronde aan A. Botting te Vlissingen in 1930 en 1931. Eisch: 3 mnd. gev. voorw. proeftijd 3 j.; uitspraak: 1 mnd gev., voorw. proeftijd 3 jaar. O. K. G. K., 34 jaar, veehandelaar te Middelburg, wegens mishandeling en be- loediging van Cornelis Willemse te Se- rooskerke op 29 Mei j.l. Eisch: f 25 of 25 d.uitspraak: f 10 of 10 d. M. de V., 22 jaar, zoncler beroep te Westdorpe, wegens mishandeling van Oo- miel de Vrioze te Westdorpe op 31 Moi j.l. Eisch: f 25 of 25 d.; uitspraak f 15 of 15 d. A. T. de V., 20 jaar, werkman te West dorpe, wegens mishandeling van Gam iel de Vrieze te Westdorpe op 31 Mei 1931. Eisch: f 25 of 25 d.; uitspraak: f 15 of 15 dagen. A. S. C., 42 jaar, huishoudster te Nieuwvliet, wegens beleediging van D. F. D. Bentscap Knook te Nieuwvliet, op 2 Juni 1931. Eisch; f 25 of 25 d.; uit spraak: f 10 of 10 d. A. J. van D., 38 jaar, koopman te St Jansteen, wegens diefstal van 700 K.G. tarwestroo, toebehoorendo aan J. van Damme te Grauw, op 15 Moi j.l. Eisch: f 15 of 15 d.; uitspraak: f 15 of 15 d. P. W. N., 54 jaar, werkman te 's-Gra- venhage, gedetineerd, wegens landloope rij te Middelburg, op 21 en 22 Juni J931. Eisch en uitspraak: 3 cl. en 3 jaar R.W.I. P. P. d. K., 51 j., werkman te Mid delburg, gedetineerd, wegens landlooperij te M'burg op 22, 23 en 24 Juni 1931. Eisch en uitspraak: 3 d. en 3 jaar R.W.I. P. G., 67 jaar, timmerman te Oostka- polle, gedetineerd, wegens landlooperij te te Middelburg op 22, 23 en 24 Juni 1931. Eisch en uitspraak: 3 d. en 3 jaar R.W.I. J. B., 46 jaar, handelaar to St Jan steen, wegens mishandeling van Charles Louis Cleemput te St Jansteen op 26 Mei j.l. Eisch: f 25 of 25 d.; uitspraak: f 15 of 15 dagen. Alg. Verg. Z. L. M. De vergadering van het hoofdbestuur en de algemeéne vergadering van de Z. L. M. te Wissenkerke zijn nader bepaald op 21 en 22 Juli'. Mislukte aardappeloogst. In de gistermiddag gehouden spoed- eischende vergadering van den gemeen teraad van Heerhugowaard werd, gezien de catastrophale afmeting, die de aard appelziekte heeft aangenomen, een comi té benoemd, dat een bedrag van f 2000 ter beschikking kreeg om de meest ge troffenen aan geld te helpen voor aan koop van de noodige levensmiddelen. Tevens werd besloten een deputatie naar den minister van binnenlandsche zaken en landbouw af te vaardigen om de regeering met den voor velen zeer nij penden toestand op de hoogte te brengen. Raadseltjes oplossen. De onvolmaaktheid onzer kennis. Ie vraag: Een lezer uit Bergen schrijft: Ondermijn kuikens doet zich een vreemd verschijnsel voor. Ze zijn voor het oog goed gezond, staan goed en wel voer te pikken en gaan dan opeens met een scheeve kop hard aan den loop. Daar na rollen ze neer, blijven eenige uren als vermald liggen en sterven. Wat hieraan te doen? Het voer bestaat uit boekweit en haver de port en levertraan. Van een ziekte is niets te zeggen zonder behoorlijk onderzoek, maar als u niets anders voert dan wat u daar opgeeft is het geen wonder dat ze dood gaan. Kui kens hebben veel eiwit noodig, dierlijk ei wit uit melk of vischmeel of eerste klas diermeel. Dat alles bevindt zich in goed opfokvoer; koop dat dus eerst en wacht eens af. Stuur een dood. kuiken op ter on derzoek. Mogelijk dat er coccjdiosis achter zit of een te hoog vetzuurgehalte der le vertraan. Stuur daarom jc-k een flescLj van die levertraan bij de doode kui kens op. 2e. vraag uit Zuid-Limburg. Wat kan de oorzaak der sterfte zijn? De eerste tien kippen hadden moestal dezelfde kwaal, vijf er van hadden ubnormaal groote lo ver, velerlei gekleurd, weer anderen had den knobbeltjes te beginnen aan do krop en aan of in de darmen en de lever bleek vol steentjes te zitten. Nu is weer wat an ders aan de beurt onder do kippon, ze worden nu mot lamheid geslagen. Een er van had een groen gekleurde lever. Wat is hieraan te doon, de kippen zijn nog niet eens ingeënt. Geachte collega-kippen-onderzoeker, ik zou zeggen, ga eens in Maastricht kijken of daar geen koffiedik-kijkers zijn. Die weten zulke dingen prachtig op een af stand te beoordeel en. Van een ziek mensch behoeft men soms maar een paar haren mee te nemen, dus neem van uw kippen een paar veeren mee. Als dat niet helpt, helpt niets, en ik durf me in geen geval meten met dergelijke artiesten van helder ziendheid. Voelt ge meer voor het advies dat ik u geven kan en al honderden ma len gegeven heb in mijn artikels, stuur dan een doode kip op voor gratis onderzoek en snij zelf niet open. Waar is al dat gewurm nu goed voor geweest? Wat hebt u er nu aan gehad of u steentjes in de lever vond of knobbeltjes aan den hals? Als deze ziekte tuberculose of klierkan- ker (sarcomantosis) geweest is beeft u de heele boel besmet en bent u nog net zoo wijs als toen u de eerste kip open- sneedt. Had ik de eerste kip zelf open gesneden dan had u het ineens geweten en was de rest waarschijnlijk gspaard ge bleven. Dus voortaan: Wees slim.en gebruik.de Rijksseruminrichting. Die is er voor om u te helpen, maar aan hel derziendheid doen we nietl 3e vraag: Beekbergen. De hier voorko mende verlamming is naar ik meen nooit grondig behandeld. Zij is niet wat men bij kuikens waarneemt, n.l. beenzwakte, waarin we gelukkig kunnen voorzien door cle noodige grondstoffen als kalk, lover- traan en gist. Zij is ook niet do verlam ming van oudere dieren die tegen den leg zijn. Het zijn kuikens van 67 weken die opeens teokenon geven van verlamming en die als volgt verloopt. Het eeno uur bekijkt men do 'dieren met bewondering omdat -ze zoo best groeien en een volgond oogonblik komt men het hok binnen en bemerkt een of meer van de niet slechtste dieren dat ze waggelend loopen. Den vol gendon morgen kunnen ze niet moer loo pen, trokken vreeselijk met de pooten on buigen den kop geheel achterover. Ze ster ven na 3 tot 6 of zelfs 8 dagen. Enkeion sterven na 24 uur al. Het wonderlijkste is, dat het schijnbaar ineens opkomt. Uw eorsto gedachte zal wel zijn een vocderoor- zaak, doch daar ondergetookonde zijn voer zelf mengt en een halve i'lesck levertraan toevoegt op de 60 pond voer met flink fosforzure kolk, gist, enz., lijkt mij dat niet waarschijnlijk. Al weer dus een raadseltje om op te lossen, in dat vak ben ik echter uiterst zwak en geef i-k dus direct toe, dat ik het zonder onderzoek niet op kan lossen. Waarom niet een kuiken opgestuurd of bent u de meoning toegedaan van vraag stelier nr. 4? No. 4: Deze schrijft uit Voorthuizen: U schrijft in een uwer artikelen: Traan met 18 pet. vetzuur behoort thuis in vet- leeren laarzen, niet in kuikonmagen en raadt aan op te sturen naar de Rijks seruminrichting. Maar daar zal ik u een ervaring van vertellen: ik kocht een par ty kuikens. Ze waren eerst niet best, maar met goed voer en verpleging ging het best; ze groeiden als kool. Toen ze 5 weken oud waren gingen ze dood, zoodat ik dacht aan bedrog met het voer. Toen mijn leve rancier kwam lagen er net 8 dood. Hij was versteld en verzocht mij er een paar op te sturen ter onderzoek. Ik vertrouwde het niet en zette direct de kuikens op an der voer. Ieder zei: dat is veel te scherp voor die kuikens, maar jawel, ze deden het juist weer best en doen het nog goed. En nu de uitslag van de Rijksserum-in- ricliting: Die schreef dat ze geen doods oorzaak konden vaststellen. Dus hoe knap die menschen ook zijn of nog worden, hier geen resultaat. Wat helpt het dan als men kuikens opstuurt? Nu vind ik het flink dat ze daar recht door zee gaan en heb ben bekend, dat ze het niet konden vinden, maar voor mij blijft het een raadsel. Ze zijn beslist ziek geweest, gezonde kuikens gaan zoo maar niet dood, tenminste niet 60 van de 2e0. Van dat standpunt ga ik tenminste niet uit en U zeker niet, is het wel? Kijk dat is een oprechte brief, die mij aanstaat en de schrijver heeft op zijn ma nier gelijk. Dergelijke gevallen komen da gelijks voor, ik 'denk wel in 10 pet. der gevallen. Maar moet men daarom voor de andere 90 pet. waar wèl wat gevonden wordt ook niet laten onderzoeken? Als een dokter niet al zijn patiënten geneest, moet men dan maar niet meer naar den dokter gaan? In beide gevallen is de na tuur sterker dan de menschelijke kennis, doch dat is toch geen reden om nu maar in het algemeen te denken dat in andere gevallen men de oorzaak niet kan vinden. Onze kennis is zeer onvolmaakt, dat is ze ker, maar in vele gevallen kunnen wij hulp verschaffen. Wees dus niet al te som ber in uw oordeel. Ik zou haast zeggen: daar geen doodsoorzaak gevonden werd is de kans groot, dat het werkelijk aan het voer lag. DR, TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze lezers worden gezonden aan I)r Te Hennepe, Diorgaardesingel 96a i te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6