Binnenland. Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. levensjaar lid worden! De jeugdgroepen omvatten kinderen van één tot achttien jaar. Alle plaatselijke groepen zijn verplicht reeds in den herfst vóór het komende schooljaar „een systematische campagne in te leiden ter schrapping van het gods dienstonderricht van het leerplan" en daaraan steeds grootere aandacht te wijden. Als (het meest belangrijke strijdmiddel van de proletarische vrijdenkers tegen God, de Kerk en den godsdienst worden de „godlooze tooneelclubs" genoemd. Den schoolautoriteiten wordt, naar aan leiding hiervan, door het ministerieele be sluit, bevolen aan de werkzaamheid van genoemd verbond, ten opzichte van de leerplichtigen, hun bijzondere aandacht te wijden. Tegen personen, die zich aan be ïnvloeding van schoolplichtigen in den zin van genoemd verbond schuldig maken, kan een rechtsvervolging worden ingesteld. Vliegtuigen verongelukt. Dinsdagmiddag zijn op het vliegter rein van Bristol twee tankvliegtuigen te gen elkaar gebotst. Van de 2 inzittende reserve-officieren is er één gedood en de ander niet levensgevaarlijk gewond. Een Vickers-toestel is Dinsdag, komen de van Heliopolis, in het groote Bitter meer tusschen Suez en Ismalla gestort. Een inzittende verdronk, een tweede is ernstig gewond. Korte berichten. Te Reutte in Tirol is het gister nood weer geweest. Duizenden ruiten zijn door hagelslag vernield. Tal van inwoners heb ben verwondingen opgeloopen. In 1930 is de bevolking van Japan met 912.000 personen toegenomen, de grootste stijging in deze eeuw, behalve in 1926, toen het 940.000 bedroeg. De totale bevolking van eigenlijk Japan, zonder Korea en Port Arthur, is nu meer dan 63 millioen. De Daily Express verneemt uit Kiel, dat twee Duitsche kruisers Portsmouth zullen bezoeken tijdens de week van de zeilwedstrijden van Cowes. Dit bezoek zal plaats vinden op Engelsche uitnoodiging. Reuter meldt uit Londen, dat bet aantal werk'loozen in Groot-Britannië op 29 Juni 2.664.889 bedroeg, dit is 37.503 meer dan de daaraan voorafgaande week en 774.314 meer dan het vorige jaar. De „Börsen Kurier" heeft te New- York bij geruchte vernomen, dat vooraan staande banken aldaar een nieuw crediet ten bedrage van 50 imillioen dollar voor de Duitsche Rijksbank overwegen. De reis van de Koningin. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat Ko ningin Wilhelmina met den kleinen hof stoet te Linz is aangekomen om zich van daar naar het kasteel in Tyrol te bege ven, waar zij eenige weken denkt te ver toeven. Minister Ruys de Beerenbrouck in Drente. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft gistermiddag in gezelschap van den se cretaris-generaal van zijn departement Mr Dr K. J. Frederiks, en van den waar nemend-directeur van het staatsbosch- beheer, den heer J. H. Jager Gerlings, een bezoek aan eenige boschwachte- rijen van het Staatsboschbeheer in Drente gebracht. Daarna vertrok de minister naar Gro ningen. Wijziging Landarbeiderswet. Volgens het voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp tot wij ziging der artikelen 9 en 34 van de Land arbeiderswet werd instemming betjuigd met de verlaging van den rentevoet met 1 pet. ten behoeve dergenen, wien voor schotten ingevolge de Landarbeiderswet worden verleend. Eenige leden waren niettemin van oordeel, dat de regeering nog verder had behooren te gaan, door ook uitstel van de aflossing der annuïteiten mogelijk te maken, indien derzelver betaling op den daarvoor vastgestelden tijd niet mogelijk is. Andere leden meenden te weten, dat ook thans reeds uitstel te dien aanzien kan worden verleend en ook wordt ver leend. Aanvulling Leerplichtwet. Volgens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer werd vrij algemeen in stemming met de strekking van het ont werp tot aanvulling van de Leerplicht wet betuigd. Eenige leden betreurden evenwel, dat van de gelegenheid, welke deze herzie ning bood, geen gebruik is gemaakt om nog andere wijzigingen in de Leerplicht wet aan te brengen. Zij hadden bepaal delijk op het oog het drietal wijzigingen aanbevolen door het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" in zijn adres van 15 Mei 1931 aan regeering en Tweede Kamer De Wieringermeer één gemeente? Een commissie, ingesteld door het Ne- derl. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en de Vereeniging van Nederl. gemeenten heeft een rapport uitgebracht over de vraag, welke maatregelen te be vorderen zouden zijn tot het treffen van een goede administratieve regeling ten aanzien van de Wieringermeer. De commissie is tot de conclusie geko men, dat zoo spoedig mogelijk een ge meente moet worden gesticht, die het ge- heele gebied van de Wieringermeer om vat. Zij erkent echter, dat tot deze stich ting nog niet terstond kan worden overge gaan, en dat gedurende een aantal jaren een overgangsregeling zal moeten gelden. Gedurende deze overgangsperiode wenscht z;: het -Kipf van de Wieringermeer inge deeld te laten bij de vijf randgemeenten, waarbij dit gebied thans ingedeeld is, n.l. de gemeenten Anna Paulowna, Wierin- gen, Barsingerhorn, Winkel en Medem- blik. Door deze randgemeenten wenscht zij echter slechts een klein deel der ge meentelijke belangen binnen het gebied gen. Zij wil aan die gemeenten geen andere functie opdragen, dan het zijn van de wettelijke woonplaatsen van de nieuwe Wieringermeer-bevolking met alle consequenties, die daaruit voortvloeien ten aanzien van bevolkings-boekhouding, burgerlijke stand, kiesrecht, dienstplicht, e.d. zaken. De behartiging van alle andere gemeentelijke belangen wenscht zij gedu rende de overgangsperiode op te dragen aan een daarvoor te stichten afzonderlijk lichaam, genaamd „de Wieringermeer", waaraan zij overeenkomstig art. 194 der Grondwet verordenende bevoegdheid toe wenscht te kennen. De commissie heeft haar denkbeelden nader uitgewerkt in een ontwerp van wet met daarbij behoorende toelichting. Verhuizing van arbeiders naar den Wieringermeerpolder. De directeur van den rijksdienst voor werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling heeft aan de organen van ar beidsbemiddeling geschreven: Reeds eenige malen zijn bij mijn dienst aanvragen ingekomen voor een bijdrage ter tegemoetkoming in de kosten van verhuizing van arbeiders, die door tus- schenkoimst van de organen der open bare arbeidsbemiddeling in den Wierin germeerpolder zijn geplaatst en die er in zijn geslaagd, in de omgeving van dien polder een woning te huren. Hoewel het huidige werk in den Wieringermeerpolder van tijdelijken aard is, en de in den polder werkzaam zijnde arbeiders over het algemeen na afloop van dit werk weer naar hun woonplaats zullen moeten terug- keeren ,acht ik het, gezien d'e werkgele genheid, welke de polder vermoedelijk ook op den duur zal bieden, niet uitgeslo ten, dat de blijvende vestiging van een klein aantal arbeiders van elders in de omgeving van den polder geen bezwaar zal ontmoeten. Het is echter zeer ge- wenscht, zooveel doenlijk te voorkomen, dat door deze vestiging minder ge- wenschte woontoestanden ontstaan of be stendigd blijven. Daarom kan van rijks wege alleen d'an in de kosten van ver huizing worden bijgedragen, indien vast staat, d'at de te betrekken woningen aan redelijke eischen van bewoonbaarheid vol doen. Daarom acht ik het noodig,' dat steeds ten bewijze daarvan door den ar beider een door of namens den burge meester van de nieuwe woongemeente af gegeven verkLaring, waaruit blijkt, dat dit laatste inderdaad het geval is, wordt over gelegd. Dit stuk moet dan hij de aanvrage om rijksbijdrage overgelegd worden. Pensionneering van loodsen. Op de volgende vraag van den heer Suring: Is de Minister reeds in staat en be reid mede te deelen, of het door hem in het vooruitzicht gestelde onderzoek, in zake pensionneering van voor den dienst ongeschikt verklaarde loodsen hem aan leiding heeft gegeven tot een overleg met zijn ambtgenooten en, zoo ja, welk het resultaat van dit overleg is geweest? heeft de minister van defensie geant- .woord: Het in de vraag bedoelde overleg heeft niet plaats gehad, wijl het, met het oog op het in bewerking zijnde ambtenaren reglement wenschelijk voorkwam, dit op te schorten. Bedoeld Algemeen Rijksambtenaren- reglenitnt, tot stand gekomen bij Ko ninklijk besluit van 12 Juni 1931 (Stbl. no. 248) en met 1 September a.s. in wer king tredend, bevat in artikel 39 de be paling, dat een ambtenaar, die volgens een geneeskundig onderzoek vanwege zijn dienstvak ongeschikt wordt geacht voor diensthervatting, na ontslag aanspraak heeft op een uitkeering, ten bedrage en op den voet als voor zijn pensioen zou gelden, indien hij op den dag, waarop hem ontslag werd verleend, gepension- neerd zou zijn geworden. Deze uitkeering vervalt, zoodra en voor zoover alsnog pensioen volgens de Pensioenwet 1922 wordt genoten. De ondergeteekende is van oordeel, dat door evengenoemd artikel 39 het hangen de vraagstuk is opgelost, zoodat nader overleg met zijn ambtgenooten niet meer noodig is. Productie- en winkelprijzen. In de 4 Juli gehouden vergadering besloot de Hooge Raad van Arbeid, zich tot den Minister van Arbeid, H. en N. te wenden met het verzoek, in aansluiting aan de reeds op dit gebied gehouden on derzoekingen, een onderzoek te laten doen naar de samenstelling van den kostprijs van b.v. een tiental belangrijke artikelen verdeeld over enkele bedrijfstakken, ten einde te weten te komen, welken invloed het arbeidsloon heeft op den prijs van het product bij het verlaten van de fa briek en op den winkelprijs, en meer in het bijzonder, of door stijging van het per arbeider in de industrie belegde vaste kapitaal de factor arbeidsloon aan be- teekenis gaat inboeten. De vergadering werd voor een gedeel te door den Minister van Arbeid bijge woond. Geen kersen meer uit Duitschland. De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, heeft: a. ingetrokken zijn beschikking van 20 Maart j.l., directie van den Landbouw afdeeling VI, nr 1501, en: b. aangewe zen als land, waaruit met ingang van heden de in- en doorvoer van kersen is verboden: Duitschland. Loonen in de Aardappelmeelindustrie. Aan de verschillende coöperatieve aard appelmeelfabrieken in de Groninger en Drentsche Veenkoloniën werden met in gang van 1 Mei 1.1. de loonen der arbei ders voorloopig met 15 pet. verlaagd, mede in afwachting van de uitspraak voor het Veenkoloniaal Landbouwbedrijf. Zooals bekend, luidde die uitspraak: 10 pet. loonsverlaging. De betrokken arbeiders organisaties in de coöperatieve aardappel meelindustrie hebben thans, mede in ver band met den van regeeringswege toege zegden steun voor de fabrieksaardappel teelt, de werkgeversverenigingen in de coöperatieve aardappelmeelindustrie ver zocht, de loonsverlaging met terugwerken de kracht van 1 Mei 1.1. terug te nemen en verdere besprekingen toe te staan over de afsluiting van collectieve loonovereenkom- sten en het verkrijgen van zoover moge lijk strekkende steunmaatregelen. Bij niet inwilliging dier verzoeken zullen de ar beiders-organisaties zich genoodzaakt zien. in de aanstaande campagne tegen maatregelen te treffen. Museum voor Z.- en N.-Beveland. Het Bestuur der Vereeniging Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes, deelt ons mede: In afwachting van de of- ficieele opening van het museum, welke door verschillende oorzaken eerst in Sep tember a.s. zal kunnen plaats hebben, zullen de in het Gothische huis aan de Kade te Goes ondergebrachte verzamelin gen reeds vanaf 16 Juli aanstaande te be zichtigen zijn. Op oudheidkundig en natuurhistorisch gebied is reeds veel bijeengebracht, dat bezienswaardig is, zoodat het Bestuur een bezoek aan het Gothische huis ten zeerste kan aanbevelen. Een beroep wordt hierbij gedaan op .hen, die voorwerpen bezitten, geschikt voor opname in het museum, om deze aan de Vereeniging in eigendom of in bruikleen af te staan, opdat zij aan de pu blieke belangstelling kunnen worden overgegeven. De conservator van het mu seum de heer L. H. van Berk, directeur van den Keuringsdienst van Waren, L. P v. d. Spiegelstraat te Goes, is te allen tijd? bereid voorwerpen in ontvangst te nemen of inlichtingen te verstrekken. Aangehouden. Door de politie te Rotterdam is aangehouden en ter be schikking van de justitie te Middelburg gesteld, zekere C. F., 20 jaar, wonende te Wemeldinge, verdacht van verduis tering van een groote partij sigaretten ter waarde van ongeveer f 1600, ten nadeele van een sigarettenfabriek. Door de marechaussee te Hulst is aangehouden en ter beschikking \an de Justitie te Middelburg gesteld, zekere 1'. B., brillenkoopman te Bergen op Zoom, verdacht van diefstal van geld uit een winkellade te Kemseke. Ten nadeele van den landbouwer G. te Aardenburg, werden een dezer dagen uit een op diens erf staand kip penhok, eenige kippen ontvreemd. L e po litie stelt een onderzoek in. Nieuw en St. Joosland. Tijdens het hevige onweder dat Dinsdagnamiddag bo ven onze gemeente woedde, sloeg de blik sem in het raadhuis gelukkig zonder brand te veroorzaken. De bliksem is hoogstwaarschijnlijk inge slagen in den schoorsteen, waarvan stee- nen waren losgerukt, en is daarna over het dank aan de voorzijde, door de goot verdwenen. Ruim dertig dakpannen waren stukgeslagen en in de goot is een opening gebrand. Op de secretarie is de telefoon leiding doorgebrand. Aan de overzijde van den weg, schuin voor het raadhuis is de zekering stukge slagen in de paal van het electrisch licht. Bij verschillende personen was het on weder ook merkbaar op de electrische lampen. In het telefoonstation zijn verschillen de zekeringen doorgeslagen, zoodat de teiefoonische gemeenschap was verbroken. HET PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING. Hieronder volgen enkele mededeelingen omtrent het petitionnement voor Inter nationale Ontwapening georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. a. De onderteekening staat Slechts open voor Nederlandsche mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. b. Ieder mag slechts één dagbladfor mulier onderteekenen. c. Onderteekening van dit petitionne ment houdt geenszins in, dat men zijn on derteekening aan andere acties zou moe ten onthouden; omgekeerd kan het feit, dat men reeds een ander petitionnement onderteekend heeft, evenmin een beletsel zijn om thans te teekenen. d. Het is onverschillig, in welk blad de lezers van meer bladen het formulier in vullen; daar publicatie van het cijfer van ieder blad niet afzonderlij'k zal geschieden. e. Het formulier zal bij' herhaling wot- den afgedrukt, zoodat voor ieder gelegen heid zal zijn te onderteekenen. f. Het formulier, met onderteekening en adresvermelding moet zoo spoedig moge lijk aan het bureau van dit blad worden gezonden. g. Het petitionnement van het Neder landsche Volk door de Nederlandsche Dagbladpers zal op een nader te bepalen tijd te Genève worden aangeboden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen tc Andijk-Oosterdijk, H. Bax te te Nieuw-Beerta. Te Kuinre, W. F. Dankbaar, cand. te Bloemendaal. Aangenomen naar Etten, A. Verwaal te Alkmaar. Naar Enschede, (hulppr.) J. Loos, cand. te Utrecht. Bedankt voor Rockanje, R. Riphaagen te Coevorden. Voor Linschoten, W. L. Mulder te Voorthuizen. Voor Benschop, A. M. den Oudsten te Elburg. Voor As- peren, J .C. Terlouw te Kamperveen. Voor 's GrevelduinCapelle, W. R jnsbarger te Polsbroek en Vlist. Geref. Kerken. Tweetal te Strijen, P. Bakker,, cand. te Ellewoutsdijk en N. J. A. v. Exel, cand. te Utrecht. Beroepen te Genemuiden, A. Quak, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Wieringen (voor den arbeid1 onder ae Zuiderzeearbeiders) P. Robbers, cand. te Amsterdam. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rotterdam-Zuid, A. de Blois te Dirksland. D s J. C. S c h u 11 e r. In den toe stand van ds J. C. Schuller, Ned. Herv. predikant te 's Gravenhage, die sedert ge- ruimen tijd ongesteld is, is Zondag een ongunstige wending gekomen. De patiënt is buiten bewustzijn, en het einde kan bin nen een paar dagen worden verwacht. Belangrijke legaten. Een tweetal personen, van wie de een behoor de tot de Gereformeerde kerk van Kra lingen en de ander tot die van Rotter damG, hebben voor f 95.000 aan legaten voor onderscheiden Geref. doeleinden ver maakt. Het eene legaat, groot f 45.000, moet verdeeld worden tusschen diaconie, rusthuis en weeshuis van de Geref. kerk te Rotterdam, en de bestemming van het andere legaat ad f 50.000 zal nader wor den gepubliceerd. D s G. W. Akkerhuis, Geref. predikant te Maassluis, herdenkt vandaag zijn 25-jarige ambtsbediening. Ds .Akkerhuis, die 16 Februari 1877 te Rotterdam geboren is, was eerst als oefe naar werkzaam hij de Geref. Kerken van nna Paulowna en Duisburg in Duitsch land. Daar werd hij op grond van art. 8 ordtsche Kerkenorde tot het predikambt toegelaten. Na eerst nog als predikant de kerk van Duisburg te hebben gediend, ertrok hij in 1910 naar I e r s e k e, wel ke standplaats in 1914 met Sleeuwijk -ver wisseld werd; 29 Juni 1919 deed de jubi laris zijn intrede bij de Geref. Kerk van Maassluis B, die in 1924 met die van Maassluis A vereenigd werd. Middelburg. De heer J. A. Stoopman, klhier, komt als No. 3 voor op de aanbe veling voor de benoeming van een twee den gemeentelijken inspecteur van het L.O. te Utrecht. Goes. Aan de R.H.B.S. alhier zij ge slaagd voor het eind-examen aan de Litt. afdeeling: Sa van Baal te Wemeldinge, J G. Eckhardt te Goes; Ja Ma Eijke, te Wilhe'minadorp en L. B. Korstanje te 's Heer Hendrikskinderen. Zierikzee. Geslaagd voor het eind examen R.H.B.S. mej. A. J. Kestelo en de heeren A. J. A. Bolijn, J. A. Blom, J. Boogaard, I. C. J. Catsman, J. W. van Putte, P. A. van de Velde, L. D. van den Houten, G. M. Poldermans, P. J. van dei- Valk, M. J. W. Zevenboom. Afgewezen 4 candidaten. Terneuzen. Bij het Dinsdag te 's-Gra- venhage gehouden examen voor admini stratie en controle der gemeentefinanciën is geslaagd de heer J. L. Dregmans, hoofd commies ter Secretarie alhier. Nissew Op de gehouden Federatie-exa mens voor boekhouden te Roosendaal is geslaagd onze dorpsgenoot A. P. de Kok. Geslaagd' voor het examen Gemeen teadministratie van de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen, de heeren J. C. Dert te Vlissingen, en J. Francke te Grijps- kerke. DE MASSAVERGIFTIGING TE ERICA. Een der slachtoffers overleden. Uit Erica wordt nader gemeld: Er is hier groote verslagenheid. De massavergiftiging, die 150 menschen trof, heeft een buitengewonen indruk gemaakt op de bevolking. In plaatsen als dezer waar de menschen zeldzaam met elkaar meeleven, voelt men een ongeluk als dit bijna als een ramp. Het eerste slachtoffertje van de worst vergiftiging is inmiddels gevallen. Het 5-jarig meisje J. Schuiling is gisteravond overleden. Het lijkje is in beslag genomen en de officier van justitie te Assen is op de hoogte gebracht. De toestand van een ander kind, een zesjarig jongetje uit het gezin Kempers was zeer slecht. De burgemeester verklaarde in een on derhoud met de pers, dat Maandagmor gen schoolkinderen de aandacht op de zaak hebben gevestigd. Zij praatten or met elkander over en vertelden, dat hun broertjes en zusjes en van sommigen ook de ouders, ziek waren. Dit trok de aan dacht van de gemeente- en rijksveldwach ters ter plaatse en deze stelden terstond een onderzoek in. Toen bleek, dat de ziekte reeds een zeer grooten omvang had aangenomen. De menschen hier in deze streek zijn niet gewend snel naar een dokter te loo- pen. Velen van hen, die in minder hevige mate door de ziekte werden aangetasi, hadden het dus nog niet noodig geoor deeld, een dokter te waarschuwen. De pa tiënten moesten dus als het ware worden opgespoord. De burgemeester, die als het hoofd dor politie, het onderzoek leidde, informeerde bij den dokter van Erica, dr A. J. D. Stukje. Deze had Zondagavond zijn eer sten ernstigen patiënt gekregen, n.l. in het gezin Schuiling. Hij had daar de reeds gemelde verschijnselen vergiftiging geconstateerd. Vier leden van dit gezin waren zwaar ziek. Zij hadden hevig ge braakt, diarrhee gehad en een tempera tuur van meer dan 40 gr. Slechts één kind in dit gezin was niet ziek en daar di' het eenige was, dat niet van de worst bad gegeten, lag de conclusie voor de hand, dat de worst de oorzaak van alle ellende moest zijn geweest. De dokter nam daar om een gedeelte van de worst in beslag. Uiterlijk was er niets bijzonders aan te bespeuren. Zij rook niet zuur, zoodat ze ker niet van bedorven worst gesproken kan worden. Maandag kwam de groote stroom pa tiënten los. Door den heelen omtrek van Erica, in het nabije Veenoord en Nieuw Amsterdam, werden patiënten gemeld, ui len met dezelfde verschijnselen. Allen hadden van de worst gegeten, die slager Doevendans des Zaterdags in groote hoe veelheden voor 15 cent per pond had ver kocht. De burgemeester kon toen met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkhaid aannemen, dat bij den slager de bron ge zocht moest worden. Hij zelf stelde in den winkel een onderzoek in. De slager meen de, dat de worst, die hij zelf gemaakt had, onmogelijk ondeugdelijk geweest kon zijn. Hij verklaarde er ongeveer 100 pond vaa te hebben verkocht. Er was niets van overgebleven. De burgemeester liet den pekelbak verzegelen en zond een monster uit den bak, alsmede een monster van le worst, die nog in enkele gezinnen was overgebleven, naar het rijkslaboratorium te Utrecht en den Prov. Keuringsdienst te Assen. Dit onderzoek zal moeten uitma ken, of inderdaad van vergiftiging kan worden gesproken. De burgemeester heeft verschillende pa tiënten een verhoor afgenomen. Zij ver klaarden eenparig, dat er uiterlijk niets bijzonders aan de worst te merken was. Zij was alleen walgelijk vet en toen men er van gegeten had, kon men een gevoel van afkeer moeilijk bedwingen. De burgemeester deelde nog mee, dal de dokter van Nieuw-Amsterdam, de heer Lodewijks, het niet met de zienswijze van hem en dr Stukje eens is. Hij schrijft de ziektegevallen namelijk toe aan de warm te van de vorige week. Dr Stukje verklaarde, dat de ziektever schijnselen niet de typische verschijnselen van gewone worstvergiftiging zijn, eer der meende hij, dat men hier te doen heeft met paratyphus, veroorzaakt door den z.g. Garntnerschen bacil. Hoe deze bacil in de worst is gekomen, was hem vooralsnog onverklaarbaar. Mo gelijk is, dat de zindelijkheid te wenschen heeft overgelaten, hoewel hij nimmer te voren klachten dienaangaande over den slager, die ongeveer een half jaar in het dorp woont, heeft gehad. Mogelijk is ook, dat het varken ziek is geweest en de ba cil bij zich heeft gehad. Maar dan zou de fout bij den keuringsdienst schuilen, die het geslachte varken vrij gaf. Bij de andere patiënten heeft de ziekte een vrij goedaardig verloop. De menschen gevoelden zich gisteravond iets beter. De meesten hunner moeten echter nog te bjd blijven. Door de tram gedood. Te Am sterdam is gisteren een meisje van vier jaar, dat plotseling den rijweg in de Soe- rabajastraat overstak, door de tram ge grepen. Toen het kind onder den wagen vandaan gehaald werd, was het reeds overleden. Gevaarlijkspel. Een jongetje van M. te Blesdijke, had wat hooi aan den weg gevonden, dit medegenomen naar huis, en daar in brand gestoken. Het rie ten dak vatte spoedig vlam en het duurde dan ook niet lang, of spoedig stond het gansche huis in brand, zoodat van behoud geen sprake meer was. Spoedig daarop stond ook de behuizing van mej. W. in lichte laaie, en deelde het zelfde lot. Van het huisraad kon slechts een deel worden gered. Ook ging een partij hooi verloren. Een „dag der properheid". De stad Pingnam in Kwangsi (Zuid-Chi- na) heeft onlangs een „dag der proper heid" gevierd. De mandarijn zelf opende de plechtig heid en veegde met groot ceremonieel de trap van het stadhuis aan. Daarna trok een optocht van schoolkinderen met veger en blik gewapend door de stad. Sinsdien zien de straten er 100 pet netter uit dan vroeger. Trouwens, het moet gezegd, de zin voor netheid neemt in China zeer toe. Toen onlangs een Italiaansch priester, na een afwezigheid van 24 jaar, in de stad Tschenchan terugkeerde, zag hij tot zijn groote verwondering, dat de eens pri mitieve stad een heel modern aanzien had gekregen en er overal proper uitzag,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2