No. 234 Woensdag 8 Juli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD! Hypotheken. DE KOSTER Co. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Oit nummer bestaat uit 2 bladen. ADRESBEWEGING VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING. Justitioneels moord. ALLE per 1 JULI vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstsfraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Afconnerrsn'ojprits: Per 3 maanden, frenet» per jsagt- 13,-= Losse feuamws 10 09 Prijs der ArtvertentiSn: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct BIJ abonnement belangrijke korting. Met spanning wordit door duizenden en tienduizenden uitgezien naar wat door die Internationale Ontwapeningsconferen tie die te Genève gehouden zal worden, zal word'en gedaan en bereikt. Zal het inderdaad gelukken over heel die linie de bewapening zeer sterk te verminderen en daardoor tevens het oor logsgevaar te beperken? Zal d'aar in Genève werkelijk iets in het belang van d'en wereldvrede worden tot stand gebracht en zal 't ideaal „vrede dpor recht" dichter bij zijn vervulling ko men? Een beslist antwoord1 op deze vragen is niet te geven. Het zal van allerlei omstandigheden af hangen. Van d!e vraag hoe de innerlijke gezind heid1 is van hen die daar samenkomen om dit belangrijke vraagstuk te bespre ken. Van de vraag ook of zij die de inter nationale ontwapening bepleiten daarbij spreken en handelen in overeenstemming met wat er leeft onder het volk waar- 1 van zij als representanten optreden. Of de vredesgedachte inderdaad leeft bij de volken. Het is in verband hiermede dat de vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers" besloot een algemeene adresbewe ging le organiseeran, om het Nederland sche volk in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken. 't Gebeurt niet vaak dat de geheele Nederlandsche Dagbladpers één lijn trekt. Nu is d'at wèl het geval. Vanaf heden tot en met 20 Juli wordt in alle dagbladen die in Nederland ver schijnen een formulier opgenomen, dat door de lezers kan worden onderteekend en ingezonden. Verwacht wordt, dat velen van hun verlangen naar internationale ontwape- zullen doen blijken. Door den Voorzitter der Voorbereiden de Commissie inzake de Internationale Ontwapening, Jhr. Mr J. Loudon, door den reeds benoemden voorzitter der Ont wapeningsconferentie Arthur Henderson en door andere staatslieden is bij herha ling een beroep op de volken gedaan, om hun vredeswil krachtig uit te spreken. Welnu, daarvoor bestaat thans, wat ons land betreft, de gelegenheid. Door de dagbladen werd een petitionne ment voorbereid. Het woord' is nu aan de lezers. Laat een ieder aan bat welslagen van dit petitionnement meewerken, en door het inzenden van het voor dit doel afge drukte formulier er toe bijdragen, dat deze adresbeweging wordt een machtige manifestatie van den vredeswil van het Nederlandsche volk. In de gevangenis te Keulen is de vo rige week de doodstraf voltrokken aan Peter Kuerten, den massa-moordenaar die talrijke vrouwen van het leven heeft beroofd. Een verzoek om gratie had, hoewel in Pruisen de doodstraf slechts uiterst zel den wordt toegepast, in dit geval geen succes. De Pruisische regeering, die voor een deel uit sociaal-demooraten bestaat (pre sident en minister van justitie) was van oordeel, dat het verzoek moest worden afgewezen. Wat ook te verstaan is. Voor gratie was hier geen enkele grond aanwezig. Aan het recht kon alleen wor den voldaan, door den ongelukkigen moordenaar aan het leven te straffen. Voor goede posten geld beschikbaar tegen een rente van 41/» °/o. Voorwaarden op aanvrage. VLISSINGEN. Maar wat doet nu „Het Volk", het hoofdorgaan van de S.D.A.P. in ons land? Het plaatst boven het bericht van de exe cutie: „De Justitioneele moord voltrok ken". Wat hier dus door de Overheid krach tens het gebod Gods gedaan wordt om het kwaad te wreken en het recht te handhaven, wordt zonder meer op een lijn gesteld met het gruwelijk bedrijf van den moordenaar. Zoo wordt het gebod Gods krachteloos gemaakt, de volksziel vergiftigd en het recht ondergraven. DE SCHELDEDIJK BIJ ANTWERPEN BEZWEKEN. Gisteren is naar uit Antwerpen gemeld wordt de dijk langs de Schelde, dicht bo ven de Royerssluis bezweken. Nader wordt hieromtrent gemeld: Gistermiddag om 1 uur is een ernstig ongeluk gebeurd aan de werken van het nieuwe graandok, die worden uitgevoerd door de firma Dumont en van der Via. De werken zijn gelegen tusschen Wip- brug en Austruweel, nabij den Steenweg, die beide genoemde plaatsen verbindt. Op het bedoelde punt bevindt zich een soort reservoir, omsloten door vijf dijken van vijf meter hoogte. In dit reservoir worden aarde en water, afkomstig uit de uitgravingswerken ten behoeve van het graandok, afgevoerd. Tengevolge van den hevigen regenval bezweken de dijken, waartegen het water 5 meter hoog was komen te staan, op drie verschillende plaatsen. Het water stroomde de gemeente Aus truweel binnen en zette den weg tusschen Eeckeren en Austruweel blank. In de houten werkmanswoningen van Austruweel drong het binnen en veroor zaakte daar groote consternatie. Het overstroomde terrein beslaat een breedte van 1500 M. bij een lengte van 3 K.M. Het water bereikte een hoogte van circa 60 c.M. Toen het reservoir was leeggestroomd, was de overstrooming afgeloopen. Zij richtte echter zeer aanzienlijke schade aan. Brandweermannen met stoompompen arriveerden ter plaatse om de huizen van het water te bevrijden, dat men weg liet stroomen langs de vestingen en zoo ver der naar de Schelde. Het verkeer te land is ter plaatse voor- loopig stopgezet. Het verkeer te water ondervindt geen hinder van het ongeval. DE FRANSCH-AMERIKAANSCHE ONDERHANDELINGEN. De Fransoh-Amerikaansche onderhan delingen hebben eindelijk tot een resultaat gevoerd. Men is het te Parijs, na veel heen en weer gepraat, eens geworden over een compromis, waarbij' de verwezenlij king van 'het plan van Hoover mogelijk is geworden zij. het dan ooik niet in den vorai als door den Amerikaanschen president aanvankelijk was bedoeld, noch op de wijze als de heer Hoover zich had voor gesteld. De Duitsche schatkist zal in het komen de jaar worden ontheven van de lasten van de herstelbetalingen. Dit beginsel heb ben de Amerikaansdhe onderhandelaars weten door te zetten. Maar de Franscbe voorbehouden, die aan de erkenning van dit beginsel werden verbonden, maken nu nog nader overleg noodig tusschen Frankrijk en de andere onderteekenaren van het plan-Young en al mag men nu ook igoede hoop hebben, dat hierdoor de verwezenlijking van 'het principe van Hoovers plan niet zal wor den verijdeld, er zal toch nog heel wat geconfereerd moeten worden eer hierover eenstemmigheid is verkregen. Intussdhen heerscht er in Duitschland groote vreugde. Een telegram van Von Hindenburg. President von Hindenburg heeft aan president Hoover een telegram gezonden waarin hij den president der Vereenigde Staten dankt voor het door hem gedane voorstel inzake de opschorting der betalin gen en de hoop uitspreekt, dat thans een periode van samenwerking zal aanbreken. Een proclamatie van de Duitsche regeering De Duitsche regeering heeft de volgende proclamatie tot het Duitsche volk gericht: De verziende en bekwame politiek van president Hoover is met succes bekroond. De moreele verlichting en de hoop op ver betering van den oeconomisc'hen toestand, welke gepaard gaat met deze gebeurtenis, zal allerwegen vriendschappelijke en op timistische gevoelens ten gevolge hebben. Het besluit tot doortastend optreden opent vergaande mogelijkheden tot een weder gezondmaking van de wereld. Het Duitsche volk beseft, dat de definitieve uitvoering van hel plan-Hoover het als bet zwaaxstbelaste, de naar verhouding grootste verlichting zal brengen. De overeenstemming over het vacantie- jaar kon slechts door verstandige mede werking van alle betrokken partijen be reikt worden, waarbij eenige staten zelfs grootere moedlijkiieden op zich moesten nemen. Het voorstel van Hoover heeft echter een toe le juichen weerklank gevon den. De Duitsche rijksregeering erkent dankbaar, dat Duitschland in het uur van het grootste oeconomische gevaar goed be grip voor zijn toestand heeft gevonden. Duitschland is ook na het begin van bet vacantiejaar nog allerminst van zijn oeco- notmischen en finanoieelen nood ontheven. Het kan de middelen, waarover net de be schikking 'behoudt, niet gebruiken om da offers, welke het de bevolking heeft moe ten opleggen, behalve dan enkele hard- heden, te verzachten. Duitschland moet verder sparen. De verlichtingen, welke bet plan-Hoover Duitschland brengt, zullen ten volle noo dig zijin en aangewend worden voor die ge zondmaking der Duitsche financiën. De hierdoor intredende verbetering van de geld- en credietmarkt moet het Duitsche bedrijfsleven ten goede komen. Ook de vermindering der belastingen is tijdens het vacantiejaar niet mogelijk. De rijkskanselier heeft daarover de Ameri kaansdhe regeering duidelijke verklarin gen gegeven. Het vacantiejaar moet die nen tot het finamcieele herstel en de oeco- nomische opleving van de wereld. Om deze verwachting te verwezenlijken, is een sa menwerking van alle volken noodig. De eerstvolgende maanden zullen de ge legenheid bieden voor zulk een samenwer king. De heeling der wonden van de crisis en maatregelen tegen een herhaling van zulke rampen moeten het gemeenschappelijke doel zijn voor den samenwerkenden arbeid van alle volken. President Hoover over de gevolgen van zijn plan. Voor vertegenwoordigers van de pers heeft president Hoover heden in het Witte Huis, nadat te Parijs overeenstemming tusschen de onderhandelaars.der regee ringen van Frankrijk en de Ver. Staten over 'het moratoriumvoorstel was bereikt, een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. het volgende betoogde: „Ik hen verheugd U te kunnen m'ede- deelen, dat het Amerikaansdhe voorstel, om de betaling van alle ooriogssohulden en re- paratielasten voor alle regeeringen één jaar uit te stellen, thans in principe door alle voorname crediteurlanden is aan vaard. De voorwaarden waarop het Fransch-Aimerikaansche accoord is tot stand gekomen, moeten natuurlijk onder worpen worden aan de goedkeuring van de andere geïnteresseerde mogendheden, voor welke de Amerikaansche regeering natuurlijk niet kan spreken. De technische moeilijkheden, welke voortvloeien uit vele gecompliceerde inter nationale overeenkomsten, die betalingen tussc'hen de regeering meebrengen van meer dan 800 millioen dollars jaarlijks, zullen nu door den goeden wil en samen werking der regeeringsleiders overal in de wereld worden opgelost. Het Amerikaan sche deel van het plan moet door het Con gres worden goedgekeurd, maar ik heb van een zeer 'groote meerderheid der le den, zoowel van den Senaat als van het Huis van Afgevaardigden, zonder onder scheid van partij, individueele steuntoe*- zeggingen ontvangen." Na gewezen te hebben op de moreele en materieele gevolgen van het moratorium, ging de president voort: „Ik behoef niet te herhalen, dat een van de oorzaken der werelddepressie gelegen is in de lasten, die door den bewapeningswedloop aan de volken worden opgelegd en 'in de vrees, die daarvan het gevolg ia. Wat in de af geloopen paar weken is gebeurd, moet het besef wakker roepen dat deze zware lasten verlicht moeten worden." President Hoover zei-de verder, dat naar zijn meening 'het moratorium moreel reeds van 1 Juli af van kracht is. Een aanvaring bij New York. Reuter meldt uit New York dat het Italiaansche s.s. Carnia (6407 ton) met het Franscbe s.s. France in aanvaring is ge weest ter hoogte van het Ambrose-licht. De aanvaring geschiedde in dikken mist. De Carnia kreeg een gat in de huid en moet worden nagekeken zoodra de mist optrekt. De France zet de reis naar Europa voort. Er is niemand gekwetst. De godsdienstvervolging In Rusland. Naar uit Moskou gemeld wordt heeft de bond van atheïsten in de Oekraïne te Charkof besloten 19 orthodoxe kerken en 4 synagogen te sluiten. Déze zullen, zooals hij d'e sovjets gebruikelijk is, ver anderd worden in communistische club lokalen. Noodweer boven het Saksische Ertsgebergte. Maandagmiddag ontlaadde zich boven Johan Georgestadlt in het Saksisch Erts gebergte een hevig onweer, gepaard met een wolkbreuk, waardoor de beken spoe dig zwollen tot wilde riv'ietrau, die brug gen en huizen wegspoelden. Het anders zoo kalme Schwarzwasser was een brui sende vloed geworden en het Wittagsdal en het Lehmgrunddal vormden tezamen een ziedend meer. Het huis van een ar beider werd weggerukt. De man werd onder de puinhoopen be dolven en zijh kinderen worden vermist. Waarschijnlijk zijn zij slachtoffers van het water geworden. Tengevolge van grondverschuivingen is het spoorwegver keer geheel stopgezet. De stad is zonder licht en zonder telefoon- en telegraafver bindingen. Ook de stad Schwarzenberg werd door de overstrooming geteisterd. Hoewel de schade, die het noodweer in het Sak sisch Ertsgebergte heeft aangericht, nog niet te overzien is, vreest men een ramp, die de natuurrampen van 1907 en 1895 in de schaduw zal stellen. De spoordijk van Schwarzenberg naar Johan Georgenstadt is door het water geheel ondergespoeld. Eenige treinen zijn onderweg bleven ste ken. Het water startte met ©en vloedgolf van zestig meter breedte in het dal. De kracht was zóó sterk, dat een hout-opslagplaats omver gedrukt werd, waarbij'- kostbare ma chines vernield' werden. In de lokalen van een fabriek van zuur- en waterstof gas staat het water meters hoog. Ook in eenige straten van Schwartzenberg staan meters water. Het plaveisel is op vele plaatsen weggerukt. De brandweer moest verscheidene personen uit hun benarde positie bevrijden. Hoe groot de aange richte schade is valt niet te schatten. Het water stijgt nog steeds met onheil spellende kracht. Sprinkhanenplaag. Uit verschillende deelen van Oost-Afri- ka komen berichten over de schade, die daar aangericht wordt door ongekend groote zwermen sprinkhanen. In het vicariaat van den b.oven-Nijl moesten daarom zelfs godsdienstoefenin gen worden afgelast. De sprinkhanen drongen door in de kerken, scholen en woningen. In het vicariaat van den midden-Nijl is op oppervlakte van duizenden kilometers geen groen blaadje meer te zien. In het vicariaat der Witte Paters (het apostolisch vicariaat Tabora, Tanganyika) zijn bijna geen planten door de insectei gespaard gebleven. In Perugia en verscheidene andere go- meenten van de provincie Florence heerscht een sprinkhanenplaag, die groote schade aan akkers en velden aanricht. Niettegenstaande de strijd tegen het on gedierte op energieke wijze gevoerd wordt, heeft men tot nu toe weinig succes gehad. De straten zijn met een dikke laag sprinkhanen bedekt, zoodat het verkeer groote moeilijkheden oüsdsffrjadt. Binnenland. Vergad. Prov. Staten van Zeeland. Ver kiezing van leden van Ged. Staten. De massavergiftiging te Erica. Voorl. Verslag Tweede Kamer op het wetsontwerp inzake Godslastering. Buitenland. De Scheldedijk bij Antwerpen bezweken. Noodweer boven het Ertsgebergte. Landverhuizing naar Canada. De landverhuizing naar Canada heeft in de beide eerste maanden van het fis cale jaar in Mei en Juni slechts 3818 personen bedragen tegen 17.410 in de correspondeerende maanden van 1930. In dezelfde periode hebben ruim 8000 per sonen Canada verlaten; de meesten naar Engeland en de Vereenigde Staten. Wolkbreuk teistert Saksische dorpen. In de dorpen Jugel, Wittigsthal en Breitenbach is door eon wolkbreuk enor me schade aangericht. Alle drie plaatsen vormen nog slechts één groot moeras, waaruit hier en daar puinhoopen te voor schijn komeD Talrijke huizen zijn inge stort, waarbij één persoon om het leven kwam, terwijl twee kinderen worden ver mist. Te Wittigsthal werd een groote, uit gewapend beton geconstrueerde brug ver brijzeld. Diverse gedeelten van den spoor dijk zijn met rails en ai in de rivier ge stort. In totaal wordt de schade op niet minder dan 15 millioen Mark gescha.t. Een held van de Poseidon. Minister Alexander heeft gisteren in het Lagerhuis het rapport voorgelezen van het vergaan van de duikboot Poseidon dicht bij Wei-lhai-wei. Hieruit bleek, dat na de aanvaring, on derofficier Willis zijn kameraden bevolen had een afdeeling, waarin hij zich bevond, te sluiten, dan zou 'hij zien de boot weer in evenwicht te brengen, opdat sommige mannen nog met hun reddingstoestelien zouden kunnen ontsnappen. Voor Willis zelf beteekende het voorstel een zekeren dood. Zijn makkers zagen, dat hij. een kort gebed sprak en daarna met een zaklan taarn het electrisch licht was door de aanvaring gebroken de hefboomen be gon te zoeken om de hoot in evenwicht te krijgen. Tweemaal is hem 'dit gelukt, tweemaal kon daardoor een mangat geopend en heide malen zijn 'hierdoor menschen gered kunnen worden, in totaal -zeven. Helvas was de eerste, toen hij aan de oppervlakte verscheen, was -hij zoo uitgeput, dat hij nog in 't water stierf, maar de 6 anderen waren gered en aan hun rapporten dankte de admiraliteit het feit, dat spr. hier weer een der staaltjes van heldenmoed en opof feringsgezindheid had kunnen voorlezen, die met de beste tradities van zeeman schap strookten. De regeering zou een nader voorstel do-en om de zes overlevenden, die den moed gehad hadden het luik te openen en te pogen de oppervlakte der zee te berei ken, voor een bijzondere vermelding in aanmerking te doen komen. Maatregelen tegen de goddeloozen- propaganda. Het Beiersche staatsministerie voor on derwijs en eeredienst heeft een nieuwe verordening uitgevaardigd betreffende de bestrijding van de propaganda van het verbond van proletarische vrijdenkers onder de sohoolplidhtigen, waarin het heet: „Het communistische „Verbond van proletarische vrijdenkers van Duitsch land", dat in nauwe relatie staat met het Russische „Verbond van strijdende god- deloosen", heeft op zijn oprichtingsverga dering te Leipzig statuten en richtlijnen aangenomen, welke zich op verschillende punten met -de leerplichtige jeugd bezig houden. Volgens zijn statuten kunnen van de jeugdgroepen godsdienstloos® kinderen reeds 23» het VöïsSs&aa rm

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1