No. 233 Dinsdag 7 Juli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Overheid en Werkloosheid Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JULI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 41455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonncrsrrizprijs: Per 3 maanden, franco mf*; 13.-- Losse nummers f r-,05 Prijs der Advertentien: 1—1 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. (Slot.) Wanneer gelet wordt op de natuurlijke taak van de Overheid, dan kan niet wor den gezegd, dat het op haar weg ligt in de behoeften der werkloozen te voorzien, evenmin als het behoort tot de taak van de verschillende takken van armenzorg. Bijzondere omstandigheden kunnen ech ter bijzondere maatregelen noodig maken. In tijden van crisis moet soms anders worden gehandeld dan in gewone dagen. En de werkloozen moeten tenslotte dan toch geholpen worden. Zoo kan ingrijpen door de Overheid bij wijze van noodmaatregel noodzakelijk zijn. Hierbij dient er echter wel op gelet te worden, dat omzichtigheid geboden is. Men komt zoo gemakkelijk in den waan, dat wat uitzondering behoort te zijn regel moet worden. Het gevaar is groot dat men gaat leunen op de Overheid. Dat het als de natuurlijke taak van de Overheid wordt beschouwd om het geld uit de zak ken van de belastingplichtigen over te he velen in de zakken van hen die het noodig hebben. En ook is er het gevaar dat de Overheid een onevenredig groote macht krijgt. Want de overheid doet niets voor niets. We zien dat ook bij de hulp aan het bedrijfsleven verleend. Zij steunt dan niet alleen, maar ze bemoeit zich ook met de productie en met de distributie, en zoo wordt ongemerkt het bedrijfsleven aan banden gelegd en onder curateele gesteld. Welnu niet anders gaat het, wanneer de Overheid zich met de zorg voor de werk loozen gaat belasten. En het kan ook wel niet anders. Immers de oorzaken van de werkloos heid zijn zeer verschillend. Er zijn er on der de arbeiders (dit woord in breeden zin genomen) die al het mogelijke doen om werk te krijgen maar er zijn er ook die het er op toeleggen om zonder werken aan den kost te komen. Er zijn menschen die wat beteekenen in hun vak en die als regel dan ook weinig werkloos zijn en er zijn de krukken die altijd 't eerst op straat staan. Moeten die allen maar zonder meer op één lijn worden gesteld? De erva ring heeft geleerd, dat dit niet mogelijk is, en dat daarom een algemeene steun regeling tot de hooge uitzonderingen moet behooren en ook, dat wanneer er zulk een regeling is, een scherpe controle niet uit kan blijven. Hierbij komt nog iets anders. Bij ondersteuning door of vanwege de Overheid, draagt de hulp een ander ka rakter dan bij de verzekering. Bij verzekering is het feit der werkloos heid beslissend. Bij steun de behoefte. Een onderzoek naar de levensomstan digheden kan dus niet uitblijven. Werk loosheid beteekent niet altijd behoefte. Er zijn b.v. bedrijven waarin nooit het ge- heele jaar gewerkt wordt en waar toch het gemiddeld loon hooger is dan in an dere takken van bedrijf. Daarmee moet ook bij het beoordeelen van den omvang der werkloosheid reke ning worden gehouden. Tot voor kort werden personen die krachtens hun be roep niet het geheele jaar werkten, niet tot de werkloozen in den gewonen zin ge rekend. Thans, nu er een betere registra tie is gebeurt dit wel, met het gevolg, dat soms de crisiswerkloosheid grooter schijnt dan ze in werkelijkheid is. Hoe dit ook zij bij een steunregeling is onderzoek en controle onmisbaar. Dat is een eisch van financieelen, maar ook van opvoedkundigen aard. Het schijnt wel heel barmhartig als met royale hand gesteund wordt zonder meer, maar voor een groot deel der betrokkenen kan dat op den duur noodlottige gevolgen hebben. Terecht is opgemerkt: „Wat baat het de Uverheid als zij door subsidies de werk loosheidsverzekering aanmoedigt, wan neer zij anderzijds de werkloozen in den waan brengt, dat zij ook als niet-verze- fcerden recht op uitkeering hebben? Wat nelpen economische politiek en allerlei andere maatregelen tot herstel van het ingezonken economisch leven, zoolang bij de werkloozen door allerlei ficties de energie wordt gedoofd?" Onder deze beperkingen echter kan Overheidssteun als cirsismaatregel noo dig zijn. De vraag wanneer van crisiswerkloos heid gesproken kan worden is niet in het algemeen te beantwoorden, maar moet plaatselijk waar men het verloop der werkloosheid van week tot week en van maand tot maand kan nagaan, worden be oordeeld. Tenslotte mag hier nog worden opge merkt, dat we hier te doen hebben met een moeilijk en ingewikkeld vraagstuk, waarbij het gebruik van groote woorden dient te worden vermeden. Uit het feit, dat er verschil van mee ning is omtrent de te nemen maatregelen, volgt niet, dat de een w e 1 en de andere niet sociaal voelt. Iemand die alle be zwaren tegen een algemeene steunrege ling ten volle laat wegen, kan veel meer sociaal gevoel hebben, dan een ander die de ellende van de werkloozen tracht uit te buiten voor politieke doeleinden. Omgekeerd gaat het ook niet aan, hen die wat verder willen gaan en die op be paalde punten met de roode organisaties samenwerken, als behept met socialisti sche neigingen voor te stellen. Zeker, hier is een gevaar. Dat is gebleken bij arbeids conflicten, bij het gemeenschappelijk adresseeren enz. Voorzichtigheid is daar om geboden. Wij hebben getracht over het vraag stuk der werkloosheidsvoorziening een weinig meer licht te verspreiden, zonder dat we de pretentie voeren daarin ten volle geslaagd te zijn. Trouwens daarvoor is het vraagstuk wel wat al te ingewikkeld. De vrees is niet denkbeeldig dat het kwaad der werkloosheid in de komende tijden weer tal van slachtoffers zal maken. Laten er dan mogen zijn bewogen har ten, maar ook de begeerte om deze dingen te bezien en te behandelen overeenkomstig den eisch van de goddelijke ordinantiën. Overeenstemming tusschen Frankrijk en Amerika. Omtrent de besprekingen tusschen Frankrijk en Amerika wordt uit Paxijs het volgende gemeld: Om een voortzetting der discussie over de uit het voorstel van president Hoover voortvloeiende technische problemen te vermijden, zijn de Fransche en Ameri- kaansche onderhandelaars het eens ge worden om de algemeene aanvaarding van het voorstel van Hoover vast te stel len onder voorbehoud van de nog te rege len vraagstukken. Verder wordt gemeld, dat minister-pre sident Laval met dat doel onverwijld de bijeenroeping eener conferentie te Parijs zal voorstellen, waartoe de onderteeke naars van het plan-Young, met inbegrip van Duitschland, zullen worden opgeroe pen. Dit besluit zou ongetwijfeld na de nieuwe Fransch-Amerikaansche bespre kingen, welke na den Franschen minister raad worden gehouden, gepubliceerd wor den. Een later bericht meldt, dat de Fran sche en Ameri'kaansche onderhandelaars tot overeenstemming zijn gekomen over 't ten uitvoer brengen van het plan-Hoover en wel op de volgende punten: 1. De betaling der intergeallieerde schulden wordt van 1 Juli 1931 tot 30 Juni 1932 uitgesteld. 2. Het Duitsche rijk betaalt 't bedrag van de onbeschermde annuïteiten aan de Bank voor internationale betalingen, doch de Fransche reigeering verklaart zich be reid de door het Rijk gedane betalingen te beleggen, welke door de Duitsche Rijks spoorwegen worden gegarandeerd. 3. Alle betalingen vallen onder de door de Amerikaansche regeering voorgestelde bepalingen en moeten in zestien jaarlijk- sche termijnen, te rekenen van 1 Juli 1933 af, worden geamortifieerd. 4. Dezelfde bepalingen gelden voor de door de Duitsche Rijksspoorwegen uitge geven bons- Met betrekking tot drie verdere pun ten, welke niet onmiddellijk de Ameri kaansche belangen en de Amerikaansche regeering betreffen, legt de Fransche re geering de volgende verklaring af: Een gemeenschappelijke actie der lei dende centrale banken, de openstelling van de Bank voor internationale betalin gen, moet in bet leven worden geroepen ten voordeele van die landen, die in bet bijzonder te lijden hebben van de ophef fing van de betalingen, gelijk deze is voor gesteld. Frankrijk behoudt zioh het recht voor, van de Duitsche regeering te eischen, dat de door de uitgestelde betalingen vrij komende gelden utisluitend gebruikt zul len worden voor economische doeleinden. De wapening van België. De Belgische regeering heeft aan het secretariaat-generaal van den Volkenbond inlichtingen toegezonden omtrent de Bel gische wapening ten einde het voorberei dende werk voor de algemeene ontwape ningsconferentie in 1932 te vergemakkelij ken. Uit de inlichtingen blijkt, dat het landleger 86.384 man telt, het luchtleger 2840. De gemiddelde duur van den mili tairen dienst is 10 maanden en 10 dagen zonder de verloven, een jaar met inbegrip daarvan. De militaire luchtvaart telt 195 gevechtswaardige vliegtuigen. Bestrijding van het communisme. Uit New-York wordt gemeld: De waar nemende president van de Civic Federa tion heeft voorgesteld een internationale commissie in het leven te roepen, die tot taak zal hebben het communistische ge vaar, dat de wereld bedreigt, te bestrij den. De namen van de leden van de Ame rikaansche afdeeling van dat comité uit honderd personen bestaande zijn gepubliceerd. Het credtet aan Duitschland. De Londensche correspondent van het Hdbl. maakt gewag van een door Ame rikaansche banken aan de Duitsche Rijks bank te verleenen crediet. Het Reuter- bureau seint uit New-York nog het vol gende: Groote New-Yorksche bankiers hebben gisteren breedvoerig den toestand, waar in het Duitsche 'crediet zich bevindt, be sproken. Bij deze besprekingen, waaraan tal van groote bank-instellingen deelna men, had de Intern. Acceptance Bank de leiding. De groep zou het vraagstuk heb ben onderzocht van de verlenging van het crediet, dat reeds aan de Rijksbank werd verleend door de Federale Reserve Bank en de Europeesche centrale banken, ten einde de bank te helpen, het hoofd te bieden aan de eischen, die in verband met de halfjaarswisseling werden gesteld en welk crediet op 16 dezer afloopt. Wallstreet verwacht, dat het crediet zal worden verlengd. Bankiers zijn ongerust door het aanhou dende terugtrekken van gelden uit Ber lijn en de flauwe stemming van de markt te New York, terwijl de markt vrij vast is in Nederland, België en Zwitserland. Men leidt hieruit af, dat de te Berlijn opgevraagde gelden worden overgebracht naar de genoemde landen. Noodweer in Frankrijk. Het Zuidelijk gedeelte van het departe ment Dordogne in het Z.W. van Frank rijk is door een geweldig onweer geteis terd. Een cycloon van ongekende hevig heid heeft de geheele streek tusschen Bu- gue en Eyzies verwoest. Tallooze boomen werden ontworteld. De wijnoogst ging volkomen te gronde. De graanvelden zijn als gemaaid. Op tal van plaatsen werden de straten door het noodweer geheel opge broken. Telegraafpalen en boomen liggen op de landwegen door elkaar en maken ieder verkeer onmogelijk. De stad Bugue zelf heeft eveneens zwaar geleden. De straten zijn overdekt met dakpannen, dakgoten en omgewaaide schoorsteenen. Hevig onweer in Duitschland. Boven Berlijn en zijn voorsteden heeft Zondagmiddag een hevig onweer gewoed. De schade was zeer aanzienlijk. Talrijke straten stonden blank, en op sommige plaatsen werd het verkeer gestremd. In een half uur tijd werd honderdmaal de brandweer gealarmeerd. Verscheidene huizen en een aantal lantarens werden door den bliksem getroffen. In Reinickendorf werd een kind door den bliksem getroffen. Zwaar gewond is het kind spoedig in het ziekenhuis over leden. Een man is eveneens door den bliksem gedood, twee vrouwen in zijn ge zelschap zijn levensgevaarlijk verwond. De voorstad Karlshorst heeft het eveneens hard te verduren gehad. Hier werd o.a. de benedenverdieping van een groot zie kenhuis overstroomd. Talrijke instrumen ten werden zoo zwaar beschadigd, dat zij onbruikbaar werden. Een brandweerman werd hier zwaar gewond. Bij het baden in de meren in den om trek van Berlijn zijn vier personen ver dronken. Roemeensche graanuifvoercentrale. Naar uit Boekarest wordt gemeld, heb ben 130 organisaties voor graanproduc- tie een graanuitvoereentrale in b6t leven geroepen. Deze centrale is een N.V. met een kapitaal van 7 milliard lei. De regee ring heeft de uitvoerrechten op graan opgeheven. Bezuiniging in Australië. De Australische regeering heeft een ont werp ingediend, dat omvangrijke bezuini gingen beoogt. De salarissen der ambte naren zullen met 3 tot 24 procent voor de hoogste klassen verminderd worden. De ouderdoms- en invaliditeitspensioenen zullen van 20 op 17 ^shilling gebracht worden en bovendien zullen ze slechts uitgekeerd worden als het inkomen plus het pensioen niet meer dan 30 shilling per week bedraagt. Uitkeeringen aan oorlogsinvaliden en weduwen en weezen worden niet vermin derd, maar voor alle andere betrekkingen opgeheven. De bezuiniging bedraagt voor deze categorie bijna 25 procent der oor spronkelijke uitkeeringen. De regeering had oorsprongelijk ook hier een vermin dering voorgesteld, maar deze ingetrok ken na onderhandeling met de organisa tie van oorlogs-deelnemers, die nu voor stellen zal doen om het nu weer toege stane bedrag op andere wijze te dekken. Het Legioen van Eer voor den heer Moojen. Naar Havas uit Parijs meldt, heeft de Fransche minister van koloniën gisteren het ordeteeken van het Legioen van eer uitgereikt aan den heer Moojen in tegen woordigheid van maarschalk Lyautey, gouverneur Olivier en mr D. Fock. Later op den avond hebben de leden van het Nederlandsche tentoonstellings comité in een intieme bijeenkomst aan den heer Moojen een klein model van het zelfde ordeteeken, versierd met brillan- ten, overhandigd. Fransche invoerrechten. Uit Parijs wordt gemeld: De verhooging van douanerechten, op voorstel der regeering nog door de Ka mers in extremis aangenomen, treft op nieuw een van onze Nederlandsche uit voerartikelende visch. Voor de meeste soorten, die versch uit ons land worden ingevoerd, met uitzondering van tong en tarbot, die reeds meer betaalden, wordt het invoerrecht verhoogd van 34 fr. tot 60 fr. per 100 kg. bruto. Voor gezouten, gedroogde of gerookte visch, met uitzondering van stokvisch, zoutevisch en haring, is het recht van 42.50 fr. tot 75 fr. per 100 kg. bruto ge bracht. Ditzelfde geldt voor visch-conser- ven, behalve voor een enkele soort ansjo vis, die als „killo" wordt aangeduid. Het invoerrecht op gedroogde appelen en peren is verdubbeld en van 30 op 60 fr. gebracht. Korte berichten. Bij een ongeluk met een boot op de Ottawa-rivier nabij de stad Ottawa zijn negen menschen verdronken. De politie te Antwerpen heeft in de havenbuurt 42 Chineezen gearresteerd, die in het bezit waren van valsche legiti matiepapieren. Allen zullen zonder ver wijl uit het land worden gedreven. Een vloedgolf heeft in Zuid-Califor- nië groote verwoestingen aangebracht. 16 personen zijn verdronken. Te Bremen ontstond brand in een fabriek van houtpulp; er volgde een ont ploffing, die het geheele gebouw ver woestte; een arbeider werd door een sprong uit het raam zwaar gewond. Reuter meldt uit Rangoon, dat 40 opstandelingen zijn gedood in een ge vecht met de politie in het district Shan, waar de opstandige beweging weer ge predikt wordt. Te Kanton zijn honderd personen verdronken tengevolge van een zwaren vloed van de Oostrivier en Noordrivier. De straten in de laagliggende districten van Kanton zijn in kanalen veranderd. Invaliditeits- en Ouderdomswet. Op 1 Juni 1931 werden 18.085 wedu- wenrente en 12.538 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 89.658 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 30.843 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in artikel 71 dier wet. Binnenland. Ernstige vergiftigingsgevallen te Erica (Drenthe). De bietencultuur in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Buitenland. Overeenstemming tusschen Frankrijk en Amerika. De bewapening van België. Krachtens artikel 24 der ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 131.436 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Anii-dumplngwet in voorbereiding? Naar het „Hdbl." verneemt, verkeert het ontwerp-anti-dumpingwet in een ver gevorderd stadium van voorbereiding en kan binnenkort de indiening er van wor den tegemoet gezien. Onze kolenuifvoer naar Frankrijk. Naar van bevoegde zijde gemeld wordt is omtrent besprekingen tusschen de Ne derlandsche en Fransche regeering inzak* de voorgenomen beperking door Frank rijk van den kolen-import nog niets defi nitiefs bepaald. Dat er weldra onderhan delingen zullen plaats vinden, schijnt vast te staan, doch noch omtrent het tijdstip noch omtrent de plaats, Parijs of Den Haag is iets vastgesteld. Conflict stroocarton-lndustrie. De rijksbemiddelaar, Mr S. de Vries, Czn heeft de partijen, betrokken bij de staking in de stroocarton-industrie in de provincie Groningen, opgeroepen tot een nieuwe bespreking op Vrijdagmiddag 10 Juli, des namiddags 2 uur, op het depar tement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Stichting „Vrederust". Op Maandag 6 Juli hield de Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland' haar 27ste jaarvergadering in het Kerkgebouw dier van de Vereeniging uitgaande Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Aan de zeer druk bezochte vergadering de schare vulde het kerkgebouw geheel ging een bidstond vooraf, geleid door Ds P. N. Tonsbeek van Kamperland, die sprak naar aanleiding van Luk. 1113 „Indien dan gii, die boos zijt, weet uwen kinderen goede gaven te geven, hoeveel te meer zal de hemelsche Vader den Hei ligen Geest geven dengenen die Hem bid den 1" De jaarvergadering stond onder leiding van den voorzitter der vereen., den heer J. J. C. van Dijk. Vertegenwoordigd waren 48 afdeelingen en 27 corporaties Uit d'e jaarverslagen van secretaris en penningmeester teekenen wij' aan, dat de Vereeniging aan het eind'e van het ver slagjaar telde 68 afdeelingen en 48 cor poraties, benevens een aantal afzonder lijke leden, in totaal 4285 leden. In de stichting „Vrederust" werden aan het eind van het verslagjaar verpleegd 733 patiënten; het verpleagpersoneel be stond! uit 73 verplegers en 95 verpleeg sters. In den loop van het jaar werden als hersteld ontslagen 56 patiënten, als verbeterd' 26 patiënten. Ter vergadering kon worden medege deeld dat hij' Kon. Besluit van 31 Maart 1931 is goedgekeurd, dat 4 paviljoens worden bestemd tot „open afdeeling", waarin patiënten zonder rechterlijke machtiging kunnen worden opgenomen. Il verband daarmede zal de naam der Stichting voortaan luiden: „Inrichting voor Zenuw- en Zielszieken Vrederust". Het in aanbouw zijnde centraal admi nistratiegebouw nadert zijn voltooiing. De exploitatie der stichting ieverde het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1