DE ZEEOW Bij Examens en Openbaar Optreden Vervolgd en bevrijd TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. Brieven uit de Residentie. feuilleton blijft men, kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct arme, in haar oververzadiging wegster vende wereld, zonder God en zonder Christus. Ik hoor het gerommel om me heen, let op al de botsingen, die gemeld worden en die dreigen. Maar de kerk van Christus is er toch ook, met haar warme en rijke boodschap aan de wereld van dezen tijd? De christenen zijn er toch met hun exempel van den Meester? Zeker, de kerk is er en de christenen zijn er, maar het is alles dikwijls veel meer woord dan daad, veel meer schijn dan werkelijkheid. Zingen wij soms ook te dikwijls: want God is ons ten schild in het strijdperk van dit leven? De kille, koude armen van het materia lisme houden menig christen omstrengeld. Wat kan er veel op door, wat wordt er veel goedgepraat, ja verdedigd, dat niet goed gepraat en niet verdedigd mocht worden, maar weggeworpen en veroor deeld. Ik ben soms bang, als ik in christelijke gezelschappen de gesprekken en de toon beluister, 't Is alles over wat hier bene den is. Och, geef me wat warmte, geef me wat echte christelijke bezieling in dezen kou den, materialistischen tijd! Geen woorden, als het u blieft, 'k heb er al zooveel gehoord. Maar daden, al zijn ze dan klein; daden, die spreken. Daden van menschen, 'die niet altijd tel len en rekenen en nog eens tellen en reke nen, maar die ook iets voor het geloof durven overlaten. We zeggen het immers zoo dikwijls, dat het geloof nooit te veel verwachten kan? Maar soms lijkt 'het mij wel eens toe, of het wezen moet: nooit kan het geloof te veel rekenen! J. H. ONZE KOLENUITVOER NAAR FRANKRIJK EN BELGIë. De heer G. Nijpels schrijft aan het Handelsblad" Toen ik onlangs begon te wijzen op het ernstige gevaar van den kolenuitvoer naar Frankrijk en België, en ik o.a. medege deeld had, dat de staatscommissie ad hoe den minister-president Laval geadviseerd had 50 procent van onzen tegenwoordigen invoer te verbieden, dat een bijeenkomst van mijneigenaren uitvoering van dit ad vies geëischt had, en dat ook in België plannen bestonden om onzen invoer té be perken, hebben we een stroom van demen tias zien los komen. Zoo heeft o.a. wat Frankrijk betreft, de nieuwe Fransche handelsattaché te Den Haag, de heer Du- pin, aan onzen Haagschen correspondent uitgelegd, dat de Nederlandsche invoer in zijn la.nd waarschijnlijk maar met iets meer dan twaalf procent zal ingekort worden. Maar hij vertelde ook, dat die korting waarschijnlijk toegepast zou wor den op den gemiddelden invoer der laat ste jaren. En daar zit hem juist de kneep. Nederland exporteerde immers aan Ne derlandsche kolen, niet medegerekend de ongeveer halve millioen ton cokes, dat te Sluiskil uit Duitsche en Engelsche kolen gemaakt wordt en van daar als Neder - landsch product naar Frankrijk verstuurd wordt in de laatste drie jaren ongeveer 1.1, 1.5, en 2 millioen ton, samen dus ruim 4.5 millioen ton. Het gemiddelde per jaar bedraagt dus 1.5 millioen ton. Wanneer hiervan, laat ons zeggen, 15 procent zou afgaan, zou het toegestane quantum bedragen 1.275 millioen ton. Dat zou dus op onzen export van verle den jaar een korting beteekenen van 725 duizend ton of van ruim 36 procent, het geen iets anders is dan die 12 procent, waarmede men het Nederlandsche publiek thans tracht gerust te stellen. Wat het gevaar uit Brussel betreft: Se dert de communiqué's over de conferentie van Zaterdag te Brussel, zal wel niemand meer durven roepen, dat er „van beper king van invoer geen sprake" zou zijn. Aan ons ministerie van Buitenlandsche Zaken, waar men eerst op mijn waar schuwingen reageerde met geruststellen de verklaringen, alsof er geen vuiltje aan de lucht was, schijnt men zich thans ein delijk van den grooten ernst van dit ge vaar bewust, en wordt, naar ik verneem, thans energiek getracht, voor ons land zoo gunstig mogelijke voorwaarden te be dingen. Laten wij hopen, dat het nog lukken zal, zoowel te Parijs als te Brussel, waar klaarblijkelijk slechts gewacht wordt wat Frankrijk zal doen, om dan soortge lijke maatregelen te nemen zoo goed mogelijk het gevaar af te wenden, dat onze Limburgsche mijnindustrie bedreigt. De luchtlijn Rotterdam-Zierikzee geopend. Zaterdag is de eerste binnenlandsche luchtdienst, zij 't op bescheiden schaal, geopend. Het vliegtuig, dat den dienst opende, was geheel bezet. Er waren zelfs lief hebbers afgewezen. Een ijsfabrikant gaf 100 pond ijstabletten mee voor de be volking van Haamstede en Zierikzee. Het vliegtuig vervoerde 300 K.G. vrachtgoe deren. Er was veel belangstelling. Te Haam stede was het zwart van de menschen. Veel succes had een dame, met een zeer jeugdig kindje, die de openingsvlucht meemaakten. De burgemeester van Zierikzee vloog van Zierikzee naar Rotterdam mee. De voorzitter van het comité, de heer J. J. Fock, bracht dank aan de K. L. M. voor de door haar verleende medewer king en sprak zijn beste wenschen uit voor deze nieuwe luchtlijn. Gemeld wordt nog, dat de Commissa ris der Koningin in Zeeland, jhr Quarles van Ufford, eere voorzitter is geworden van het comité. Gevolg hiervan zal een nauwere samenwerking zijn met het co mité Walcheren, waardoor men hoopt te komen tot het ideaal, een lijn Vlissingen- Haamstede-Rotterdam-Amsterdam-Eelde. Van andere zijde wordt nog gemeld: De Kon. Luchtvaart-Mij. is er met recht trotsch op, dat zij de langste lucht lijn ter wereld in exploitatie heeft, sedert Zaterdagmiddag vliegt zij ook de kortste lijn, en het was een merkwaardige coïncidentie, dat, juist toen de P.H.A.D. N. gereed stond om paar Haamstede over te wippen, de P.H.G.A.R. op Waalhaven landde, welk laatstgenoemd toestel even te voren op Schiphol was neergestreken, komende van Batavia, en nu het restant van de mail naar hier overbracht. De luchtlijn Rottédam-Haamst.ede is maar kort; de eindpunten liggen amper 20 minuten vliegens van elkaar, maar op dit korte traject brengt het vliegtuig een tijdsbesparing van enorme beteekenis. Wie niet per vliegtuig rijst, heeft met tram en boot ruim 7 uren noodig om van Rotterdam te Haamstede te komen: de K.L.M. brengt den reiziger er in ruim een kwartier. Zooals men weet, wordt op deze lijn voorloopig uitsluitend des Zalerdags en 's Maandags gevlogen. Voor hen, die een weekend door willen brengen in de rus tige en prachtige omgeving van Haam stede, opent de nieuwe lijn groote moge lijkheden. Deze luchtlijn is niet alleen merkwaar- dig, omdat zij de kortste ter wereld is?, zij is ook de eerste geregelde binnenlandsche luchtvaartverbinding in ons land. De calamiteuze polder Borssele. Men schrijft ons: „Bij het bijzonder reglement, door de Staten der Provincie in 1905 vastgesteld, voor het bestuur en beheer der Water- keering van den Calamiteuzen polder Borssele, zijn aangewezen de achterge legen polders en waterschappen, welke heeten te worden beschermd door den binnendijk, onmiddellijk grenzende aan den zooevengenoemden Calamiteuzen pol der". Overgezet zijnde, beteekent die bepa ling, dat deze met name genoemde pol ders en waterschappen met den Calami- VAN MAANDAG 6 JUNI 1931, No. 232. Dezer dagen is in de Residentie gehou den het internationaal Congres voor lichamelijk gebrekkigen. Op dit congres is gepleit voor een ge zonder en krachtiger ras en wie zou dat niet toejuichen? Maar wij hebben wel eens den indruk, dat ons volk, het moge dan lichamelijk gezonder en krach tiger schijnen, dank zij veel en velerlei, er op ander gebied niet op vooruit gaat. Zou er ooit een zoo zenuwachtige tijd geweest zijn als tegenwoordig? Iedereen heeft haast en de grootste haast hebben zij, die absoluut geen haast hebben. In de groote stad is het zich bewegen op sommige punten bijna levensgevaarlijk; de jonge kinderen moeten zich reeds trai nen in het veilig verkeeren op de straat. Maar we keeren terug naar het inter nationaal Congres voor lichamelijk ge brekkigen. Onze op dit gebied beroemde landgenoot Dr Murk Jansen uit Leiden heeft daar in 'n inleiding ook een en ander verteld over den toestand van ons volk. Daarbij wa ren eigenaardige feiten. Onder onze re- cruten is 60 pet. langer dan 1.70 M., in 1920 was dat percentage nog 52 en in 1865 was het 24. Men zou in die stijging een toename van de vitaliteit der natie kunnen zien, doch een onderzoek heeft uitgewezen, dat velen van 1.70 en langer een te smal type hebben en daaruit trok Dr Murk Jansen de conclusie, dat pl.m. 60 pet. van onze mannelijke bevolking is aangetast door verzwakking in lichten graad. Een snel toenemende meerderheid van ons volk, behoort, volgens hem, tot de zwakken. En er zijn redenen om aan te nemen, dat ook in andere landen van het Westen eenzelfde proces doorwerkt. We kunnen dus spreken van een lichamelijk verzwakkend Westen I Ook al is dan de gemiddelde levensduur van 36 tot 54 jaar gestegen. Nu mag nog wel eens gewezen wor den op iets anders. Het is een bekend feit, dat de alcohol een funesten invloed heeft op het geslacht van morgen. Maar Dr Murk Jansen noemde alco hol en tabak in één adem. Het gebruik van alcohol neemt af, dat van tabak neemt snel toe. En de dokter stelde de vraag aan de orde, of de 183 millioen, die Nederland het vorig jaar aan tabak verbruikt heeft, slechts een onverdedig bare luxe is, dan wel een ondermijning van onze volkskracht? Het is een feit, dat er ook in ons land steeds meer door vrouwen en meisjes ge rookt wordt. Men kan het hier, tot zijn erger-nis, telkens weer opmerken. Zoo is de wereld om ons heen vol vra gen en problemen. Veel menschen wor den er topzwaar van. Ik kan me zoo goed begrijpen, dat er tegenwoordig zooveel levensmoeden zijn; menschen, die nagenoeg niets anders meer zien dan vraagteekens. Och, ik weet het wel, dat in de kleinere plaatsen en op het platteland deze dingen niet zoo aanwijsbaar zijn als in de groote steden, maar overal kan men ze opmer ken. Wat is, met name in onzen tijd, de mensch zonder godsdienst, zonder geloof, toch diep ongelukkig. Let wel, ik zeg niet: zonder religie. Want dat woord religie klinkt me hoe langer hoe meer als een wanklank in de ooren. Als een mooi woord voor een niet mooie zaak, als een warme klank voor een koud begrip. Religie, liét wordt meer en meer iets, waarin mogelijk voor alles plaats is, maar niet voor God. Waarin Jezus Christus geheel onbe kend is. Mijn gedachten gaan verder. Ik zie de Historisch verhaal uit den Napoleontischen tijd. 36.) Algemeene opstand. De gezamenlijke familieleden, op vader na, die rustig bij het vuur bleef zitten, stormden naar de deur. Het spreekwoord: „Veel handen ma ken licht werk" was hier niet van toe passing, want doordat alle handen tegelijk naar den ketting grepen duurde het een volle minuut, eer de deur geopend kon worden. Nollie, die door de gebeurtenissen van de laatste uren in een zeer wisselende stemming verkeerde, lachte nu in stilte en kroop achter haar geleider weg. Het ge volg was dat zoodra de toegang vrij word, fen., asters van verschillenden leefüj., den vreemden heer in de armen vielen, maar even schielijk afdeinsden on der den uitroep in koor: „Perjen wie is dat? „Hier ben ik is dat ook een uitval!" zei Nellie. Wel kinderen, hoe heb je 't gemaakt? Ik weet dat het heele huis in 't honderd ligt, nu ik een poosje weg ge weest ben, dag Anna, dag Mietje, dag Gerrit, dag, wien heb ik hier? 0, dat is mijn kleine Herman," en den laatst op den arm nemende, ging zij, door den ganschen stoet gevolgd, naar binnen. De vreemde heer, door al de bewoners schuw aangegluurd, wist niet beter te doen, dan er zich bij aan te sluiten, en zoo kwam de optocht terecht in een ruime keuken, behalve door het haardvuur, door twee kaarsen verlicht. Nu de be groeting sterk vermeerderd en verbeterd, nog eens overgedaan, een groot aantal verwarde vragen geuit en even verward beantwoord, en tot slot stelde Nellie haar geleider voor. Papa, hoezeer in zijn schik met de te huiskomst zijner dochter, scheen dit min der met de aanwezigheid van den vreem den heer, doch dit wantrouwen verdween geheel en al, toen Nellie een kort verslag had uitgebracht van de omstandigheden waarin zij kennis met hem had gemaakt. „Noe, as dat 't geval is, kom dan maor gauw bie 't vuur en warm oe ens", zeide hij, en wierp een paar groote houtblok ken op den haard, welke spoedig een aan gename warmte begonnen te verspreiden. De vreemde heer gaf met vreugde ge volg aan de uitnoodiging, en terwijl Nel lie bij de tafel aan de verzamelde zusters en broers, met moeder tot presidente, haar wedervaren vertelde, verdiepten hij en de heer des huizes zich in een beschouwing1 over den politieken toestand des land. De gastheer was een vrij klein, mager, gebogen man, van omstreeks vijftig ja ren, in alles even deftig en waardig. Hij had zich zoo min over de onverwachte komst zijner oudste dochter als over zijn nieuwen gast verbaasd, over diens bin nentreden had hij zich enkel een weinig geërgerd voor hij de geschiedenis kende. Hij had met waardigheid de welkomstkus zijner dochter ontvangen, zich langzaam weer naar het vuur gekeerd en met beide handen zijn kuiten beetgepakt als om een steun te hebben bij het volgende gesprek. Daarbij keek hij nimmer dengene aan met wien hij' sprak, maar schudde of knik kebolde alsof hij praatte tegen de vlam men voor hem. Toen de staatszaken tot beider genoe gen geschikt waren, waarbij Peeters zich als een vurig Oranjeklant had doen ken nen, trad een stilte in, welke alleen ver broken werd door de vertellingen van Nellie aan de tafel. Hoewel de boer zich hield als had hij slechts aandacht voor de gloeiende kolen, zoo bracht het ver haal hem toch op andere gedachten. Hij kneep zich vaster in de kuiten en zeide lankzaam en met nadrukkelijk knikken tegen het vuur: „Jao je zult zeggen wat bi j' nieuwsgierige maor, ik wol toch wel is grage wéten, hoe of je hèèten niét" (een langdurig hoofdschudden) „niét da 'k oe niét vertrouwe maor 'k vinde 't zoo vremd, da' 'k iemes in huus hebbe, teuzen polder Borssele tot één waterschap zijn vereenigd voor het besturen, behee- ren en bekostigen van de Zeewering en oeververdediging van dit lichaam, met als gevolg daarvan, dat, ingeval in eenig dienstjaar de fondsen niet toereikend zijn om de werken te bekostigen, de achter liggende, de zoogenaamde beschermde polders enz. zullen hebben te storten de bijdragen, welke bij de wet van 19 Juli 1870 zijn geregeld. Nu wil bet geval, dat sedert de tot standkoming van de bovengemelde sa menvoeging in 1905, geen kostbare wer ken uitgevoerd moesten worden, en de gewone inkomsten meer dan voldoende waren voor de uitgaven van allerlei aard en er zelfs tot het jaar 1928 een reserve kas kon gekweekt worden van ongeveer f 400.000, zegge vier ton. Vanaf de op richting van het Waterschap, zooals dit in art. 1 van het bijzonder reglement is omschreven, werden door de achterge legen polders enz. geen geldelijk-nadee- lige gevolgen ondervonden. Dit zou ech ter, na 1928, anders worden, want vanaf dat jaar zijn zeer kostbare werken voor oeververdediging uitgevoerd moeten wor den en hebben eenige werken aan de Zeewerende dijken, zulke groote offers geëischt, dat de geheele reservekas is ver bruikt, terwijl nog eenige belangrijke werken voor de nabije toekomst, op bet werkprogramma staan. Het gevaar voor de achterliggende bijdragende polders en Waterschappen, dreigt alzoo in geen geringe mate, om in de eerstkomende jaren, in de kas van de waterkeering Borssele, hunne bijdra gen te moeten storten, omdat de gewone inkomsten onvoldoende zullen blijken om de kosten van de buitengewone werken te dekken. En dat gevaar voor deze achter liggende lichamen wordt niet minder, als in de komende Statenvergadering wordt aangenomen bet voorstel van Ged. Sta ten, tot wijziging van bet reglement voor de Calamiteuze polders en waterschap pen in Zeeland, waardoor aan bet Gede puteerd College de vrijheid wordt gege ven, in verband met de minder gunstige tijdsomstandigheden, de geschatte pacht waarde der gronden in de Calamiteuze polders, met 25 procent te verminderen of een tusschentijdsche schatting der gronden te bevelen, waarvan het nood wendig gevolg is, dat de inkomsten der Waterkeeringen verminderen en de kans voor de bijdragende polders, om hun aan deel in de kosten der werken te moeten storten, toeneemt. Deze aangelegenheid heeft een punt van ernstige bespreking uitgemaakt in de bestuursvergaderingen van de meerge melde bijdragende polders en waterschap pen, en niet weinig werd daarbij naar voren gebracht de meening, dat het als een vrij groote onbillijkheid moet worden beschouwd, dat een dergelijke regeling voor Calamiteuze polders bestaat en tot het mede helpen bekostigen van werken kunnen verplicht worden, de aangren zende polders. Deze onbillijkheid komt des te sterker uit, als men bedenkt, dat voor vrije polders en waterschappen in Zee land, belast met de werken voor Zeewe ring en oeververdediging en bovendien bezwaard met de uitgaven voor af- en uitwatering, aanleg en onderhoud van wegen, en die toch ook wel geacht kun nen worden achtergelegen polders en waterschappen te beschermen, een dus danige regeling niet bestaat. De zooeven gemelde besturen hebben zich dientengevolge gemeenschappelijk gewend tot Gedeputeerde Staten, met het verzoek te bevorderen, dat het bijzondere reglement voor den Calamiteuzen polder Borssele en de in dat reglement bedoelde kaart worden gewijzigd, in dier voege, dat deze polder worde een op zichzelf staand lichaam en worde gelijk gesteld met de vrije polders en Waterschappen in Zeeland, belast met bet besturen, be- heeren en bekostigen van Zeewering en oeververdediging, doch die geen; recht kunnen doen gelden op bijdragen van de achtergelegen polders of Waterschappen. die 'k zelf niet wete te neumen. Begriep ie?" De vreemde heer keek ietwat verlegen naar den kring om de tafel, dien hij liefst niet in zijn geheimen scheen in te willen wijden. Zijn gastheer wat voorliegen? dat streed met zijn karakter. Hij boog zich naar hem toe en zeide zachtjes: „Sta mij toe daarmede te wachten tot de jongelui naar bed zijn; ik heb reden mijn naam niet zoo algemeen bekend te maken. Noem mij hier in huis maar Cornelis Veltman. Gij .„hebt daar toch niet tegen?" Peeters zei tegen het vuur, dat hij het heel goed vond, en sprak er verder niet over. Het avondeten werd opgezet en door de familie, vooral door de nieuwe hulptroepen zoo krachtig aangevallen, dat het binnen een minimum van tijd verdwenen was. Hierna trokken de jon gelui af; ook Nellie, die anders nog een uurtje na de jongeren opbleef, nam we gens haar overgroote vermoeienis af scheid. Haar vader zette zich nog eens op zijn oude plekje, stopte zijn pijpje, gaf een schoone pijp aan zijn gast en reikte hem de tabaksdoos over. „Ie mot", zeide hij, nu nog langzamer en afbebrokener sprekende, dan daar straks, „ie mot maor veur lief nemmen wa' 'k hebbe; sinds dat die Fransche duu- vel over ons land regiert en sinds da heei' tabak verköch heef 'dut goeie zaken er mee, zol ik denken sinds dien Het wordt geenszins onmogelijk ge acht, dat lichamen, die in dezelfde om standigheden verkeeren als de zooge naamde, door den Calamiteuzen polder Borssele beschermde polders, deze gele genheid zullen benutten om bij het ge westelijk bestuur eveneens op verande ring van voor hunne polders bestaande onbillijke bepalingen aan te dringen. Zeeuw sche Ariel Motor club. Begunstigd door prachtig zomer weder hield de Zeeuwsche Ariel Motor club Vrijdag j.l. behendigheidswedstrijden te Vlake. Er was voor het publiek heel wat te zien o.a. estafette rijden en kinder wagenrace schenen zeer in den smaak te vallen- Bij 'de kinderwagenrace is er dikwijls geweldig gelachen. Het vallen en opstaan was steeds aan de orde. De pijpenwedstrijd werd gewonnen door: le pr. P. P. van Fraayenhove Axel; 2e pr. G. J. v. d. Bosch Vlissingen; 3e pr. J. van Dalen Wemeldinge. De estafette werd gewonnen door: le pr. G. J. v. d. BoschA. Provoost, resp. V'.'SsingenAxel; 2e pr. W. de Jager ïaayenhove beide te Axel. De kinderwasenrace werd gewonnen door C. Willams St. Laurens en J. Koets te Biggekerke als wagenpassagier. Een mooie strijd werd hier geleverd door deze winnende twee. Nadat H. v. d. Werf met J. van Dalen, beiden te Wemeldinge, twee ronden de leiding hadden werden zij in de laatste ronde prachtig gepasseerd. Door de groote snelheid waren de wagens niet overeind te houden en werd dikwijls ge buiteld. M. Bruynzeel en 'C. Kommejan, beiden te Kruiningen werden, derde, ter wijl G. J. v. d. Bosch met M. Barent-sen Middelburg alls passagier, die het 'heel voorzichtig aan begonnen en steeds snel ler werden en inliepen, het niet meer kon den halen. Het langzaam rijden werd gewonnen door: le pr. 'G. E- Kieviet te Kruiningen; 2e pr. H. v. d. Werf te Wemeldinge. Een uitdagingsrace over zes baanron- den ging tusscben de heeren G. J. v. d. Bosch, W. de Jager, C. Wffiems, werd gewonnen door G. J. v. d- Bosch. Twee volgende serie's werden gewon nen resp. door J. v. Dalen en M. Bruin zeel. v. d. Bosch maakte de snelste tijd van alle rijders. Voetbal. De competitiewedstrijd Zwart-Wit (Ierseke)Volharding II (Ril land1) gespeeld Zaterdag 1.1. te Ierseke, had' tot uitslag 54 voor Volharding. Rust 41. Zaterdag j.l. werd te Wemeldinge ge speeld S M. I. T. (Wemeldinge)V. D. 0. (Kapelle) voor de Zaterdagavond-com petitie, meit resultaat 32 voor S. M. 1. T. Ruststand was 11. Goes. De Gezondheidscommissie, geze teld alhier, heeft aan de colleges van Bur gemeester en Wethouders der gemeenten, welke tot haar ressort behooren, de vol gende circulaire verzonden; Den laatsten tijd hebben de commissie eenige malen klachten bereikt over hin der, welke door de omwonenden werd on dervonden doordat hun buren hun kippen plachten te voederen, met doode visch, slachtafvallen, enz. en deze stoffen, voor al bij warm weder, een zeer onaangename reuk afgaven. Ook kan de aanwezigheid van varkens en andere huisdieren in de nabijheid, vooral in min of meer aaneengebouwde kommen, hinderlijk zijn voor de omwo nenden. In veel gevallen kan hiertegen niet wor den opgetreden, doordat geen enkele ge meente-verordening bepalingen bevat, die zulks verbieden. 1 e commissie zou het daarom zeer op prijs stellen, zoo uw college zou willen onderzoeken, of er in uw gemeente een verbod als hier bedoeld, bestaat en in ont kennend geval zou willen overwegen, den Raad een voorstel te doen, om dit als nog in het leven te roepen. De Commissie neemt beleefd de vrij heid, een door haar ontworpen Concept artikel, samengesteld uit van enkele van gemeenten elders bekomen gegevens, als model hierbij te voegen. Zij zal gaarne te eeniger tijd vernemen, welk gevolg uw College aan dit schrijven heeft gegeven. Kloetinge. Bevolking. IngekomenCa. M. S. Behage, dienstbode, Buijs Ballotstr. tied kuwwe gien anner goed den dit bocht kriegen en gebruken. Jaoe", vervolgde hij, en kneep zich met geest drift in de linkerkuit, „mochten wie het nog ens belèven, dat wie 'n Prins uit 't Huis van Oranje over ons kregen, dan zollen wie wel weer 'n béter piepken rookenë". Het zonderlinge slot van den patheti- schen uitroep deed den vreemden heer glimlachen. Hij stak zijn pijp aan, en bevond, dat in deze dagen wel slechter tabak gerookt werd; men gebruikte toch wel gedroog de beetwortelbladen als surrogaat. Zoodra hij nu welbehaaglijk de rook wolken in den schoorsteen blies, begon hij te vertellen wie hij was. Alle verstandige lezers zullen aan de kleeding reeds Leo Cuilenburg herkend hebben, die na zijn pleziertochtje in Haarlem een schuilplaats op de Veluwe gezocht had. Het bleek, dat hij goed ge daan had met zoo openhartig te wezen, want Peeters kende zijn vader, die op een uur of vijf afstands woonde, zeer goed, had dikwijls zaken met hem gedaan en verheugde zich op zijn gewone deftige manier er over, dat hij ,,'t oldste jonk" de noo'dige herbergzaamheid mocht too- nen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5